Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 18 April 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9958 Raad van Schagen* Aanbesteding wegen in onze omgeving Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoesf akkers Abdijsiroop Voor dertig jaar terug, op den 18den April 1906 werd de stad San Francisco in Californië, door een ont vettende aardbeving geteisterd, waarbij 28000 huizen vernietigd werden. Nog erger dan de kort op elkaar volgende aardschokken, was de geweldige brand, die uitbrak. Talloos vele menschen verloren bij dezen natuurcatastrophe het leven. De eens zoo belangrijke havenstad van Californië was met den grond gelijk gemaakt. Nu echter, 30 jaar later, is er weinig meer over, dat aan deze ramp herinnert, en bloeit de stad weer meer dan ooit te voren. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag den 24 April 1936, des namiddags te kwart over 7 uur. Punten van behandeling. 1. Ontslagname als lid van den gemeenteraad door den heer B. Orsel. 2. Onderzoek geloofsbrieven gekozen raadslid. 3. Ingekomen stukken en adressen. Ged. Staten, goedkeuring verkoop bouwterrein aan J. Bakker en anderen. Ged. Staten, vaststelling presentiegeld voor de raadsleden. Ged. Staten, verdaging beslissing aankoop grond van G. N. M. Becker. Dankbetuiging Comité bestrijding Iepziekte voor subsidie. Dankbetuiging Bestuur Harmoniekapel voor subsidie. Proces verbaal kasopname gemeenteontvanger. Verslag arbeidsbemiddeling 1935. Verslag handelswinteravondschool 1935. Verslag vakteekenschool 1935. Verslag Alg. Arbeiders Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" 1935. Rapport controle administratie Grondbedrijf. Rapport controle administratie Eierveilingbedrijf Rapport balanscontrole gas- en electriciteitsbe- drijf. Beschikking Raad van Beroep inzake straatbe lasting. Minister van Financiën vaststelling quotiënt art. 21 Fin. Verhoudingsbesluit. Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs inzake me dewerking geneeskundig schooltoezicht. 4. Voorstel tot benoeming van een loco-secretaris. 5. Voorstel tot het verleenen van een kleine bij drage aan de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig kanton Schagen. 6. Voorstel tot verkoop van bouwterreinen van het grondbedrijf. 7. Voorstel met betrekking tot het aanleggen door de provincie van een woonstraat langs den pro vincialen weg aan de Dorpen. 8. Voorstel tot het verleenen van extra steun aan werkloozen. 9. Voorstel met betrekking tot den Vleeschkeurings dienst. 10. Voorstel tot eervol ontslag aan een leerkracht der U.L.O.-school. 11. Voorstel met betrekking tot het woonwagenkamp enz. 12. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van verbetering van den Menisweg. 13. Voorstel met betrekking tot terrein voor een rusthuis. Voorstel met betrekking tot het aanleg gen door de Provincie van een woon straat langs den provincialen weg aan de Dorpen. Onder overlegging van de met den Hoofdingenieur- Directeur van den Prov. Waterstaat van Noordhol land omtrent de onderwerpelijke aangelegenheid ge voerde correspondentie met teekeningen, stellen B. en W. den Raad voor, de door de provincie aan te leggen woonstraat voor de gemeente in onderhoud en beheer over te nemen, op voorwaarde, dat wan neer het niet mogelijk zal blijken de rioleering van bedoelde straat in de richting van West naar Oost voldoende afschot te geven, een afvoer naar de Laansloot moet worden gemaakt. Voort stellen B. en W. voor, met betrekking tot het koopen en sloopen van het perceel Seotie C, nr. 1082, de helft der kosten voor rekening der ge meente te nemen, mits vooraf omtrent het bedrag der koopsom overleg met hun college wordt gepleegd Voorgesteld wordt, de kosten te dekken uit de opbrengst eenger geldleening. Voorstel tot het verleenen van hulp aan werkloozen. extra Naar aanleiding van de circulaire van den Minis ter van Sociale Zaken betreffende bovenomschreven onderwerp, stellen B. en W. den Raad voor, ook voor het jaar 1936 de extra hulp aan werkloozen (steunverleening B) te verleenen, in verband waar mede zij een crediet verzoeken van 60 maal f 2 is f 120. De thans nog zitting hebbende leden van het plaat selijk crisiscomité hebben zich bereid verklaard, de uitvoering der regeling op zich te nemen. Wel wordt het Crisis-Comité met ingang van 1 Mei a.s. opgeheven, doch dit kan alsnog voor steun B .voort blijven bestaan. Voorstel met betrekking tot het woon wagenkamp enz. Aangezien de verschillende pogingen van B. en W. om een geschikt terrein voor een woonwagen kamp voor de gemeente te verkrijgen geen resultaat mochten erlangen, heeft het college overwogen het bestaande woonwagenkamp aan den Halerweg als zoodanig te bestendigen en de aldaar aanwezige stort plaats van vuilnis over te brengen naar een gedeel te van het Rietbosch aan het Wad. Dienovereenkomstig stellen zij voor. Tcekening en begrooting worden overgelegd. Voorstel tot het verleenen van een bij drage in de kosten van verbetering van den Menisweg. Onder overlegging van de omtrent de onderwerpe lijke aangelegenheid met het Bestuur van de Banne en Polder Schagen gevoerde correspondentie stellen B. en W. den Raad voor, in de kosten van verbete ring van den Menisweg 25 pet. bij te dragen. Zij merken hierbij op dat de Raad in zijne vergadering van 16 Maart 1934 reeds heeft besloten een gelijke bijdrage te verleenen, welke toen echter niet werd aanvaard. Blijkens brief van genoemd bestuur d.d. 31 Maart j.1., hierbij overgelegd, wordt thans met een bijdrage als is voorgesteld genoegen genomen. Voorstel met betrekking tot terrein voor een rusthuis. Naar aanleiding van een ondertioud met twee le den van de Commissie tot stichting van een rusthuis alhier, waarbij door genoemde commissieleden een termijn van optie werd verzocht voor het terrein der oude o.l. school met dat van het consultatiebureau, dit laatste met opstal, tot 1 October a.s. in verband met het uitschrijven van een obligatie-leening, stel len B. en W. den Raad voor de optie voor bedoelde terreinen met opstal tot genoemden datum toe te staan voor den prijs van f 4500. Omtrent de onderwerpelijke aangelegenheid zullen den Raad in comitézitting nadere mededeelingen worden gedaan. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan een leerkracht der U.L.O.- School. B. en W. deelen den Raad mede, dat volgens op gaaf van het Hoofd der U.L.O.-school het aantal leerlingen dier school bedroeg: op 16 Maart 1935 107, op 16 Juni 1935 132; op 16 September 1935 116; op 16 December 1935 111, totaal 466, gemiddeld over 1935 116i/2. In verband met dit aantal zal over 1936 door het Rijk, gelet op de bepalingen der wet op de beperking der openbare uitgaven, de jaarwedde van het Hoofd der School en 3 onderwijzers worden vergoed. Aan de school zijn thans verbonden 5 leerkrach ten (Hoofd met 4 onderwijzers) van wie dus één bo ventallig wordt en voor rekening der gemeente zal komen. B. en W. zijn van oordeel, dat de financieele toestand der gemeente zulks niet toelaat en zien zich dus genoodzaakt den raad voor te stellen, de betrekking op te heffen, waardoor deze onderwijzer onder de Rijkswachtgeldregeling zal komen. Voor eervol ontslag zal volgens de meening van het Hoofd der school in aanmerking komen een der beide laatst benoemde leerkrachten, Mej. P. A. Visser of de heer C. Wardenaar. Wordt aan mej. P. A. Visser ontslag verleend, dan zal moeten worden voorzien in een afzonderlijke leerkracht voor het geven van hand- werkonderwijs, hetgeen met niet onbelangrijke kos ten voor de gemeente zal gepaard gaan. Met het oog op de financieele belangen der gemeente stellen B. en W. mitsdien voor, den onderwijzer C. Wardenaar eervol ontslag uit zijne betrekking te verleenen. Hoewel B. en W. betreuren, dat zij zich genood zaakt zien voor te stellen een gehuwd onderwijzer ontslag te verleenen, terwijl de laatstbedoelde leer kracht ongehuwd is, achten zij het finantieel belang der gemeente vooral in dezen tijd van zoodanig ge wicht, dat zij in deze meenen niet anders te kun nen handelen. Van het te dezer zake uitgebrachte advies van het Hoofd der school kunnen de leden in comité kennis nemen. THEATER ROYAL. Twee filmwerken met een sterke speelkracht, die deze week in Theater Royal draaien. Eerst is daar de Diesel-express, een rolprent, met spanning, tempo en liefde, de „oude geschiedenis, die altijd nieuw blijft", en ditmaal zich afspelend op den ultra-modernen Dieseltrein. Tom Caldwell (Charles Starrett) een jong ingenieur bij de C.B. D. Spoorweg heeft een Dieseltrein ont worpen met moderne stroomlijn, die naar zijn bere kening in staat moet zijn een snelheid van 190 K.M. te bereiken. Het ontwerp wordt aan den „Raad van Commissarissen" aangeboden als een middel om de commercieele moeiliikheden te verhelpen. De Com missarissen, een stel fossiele oude heeren, venver- pen het plan minachtend. De jongeman wordt drif tig en neemt op staande voet zijn ontslag. De doch ter van den president van den Raad van Commissa rissen Ruth Dexter (Sally Blane) voelt wat voor de l ideeën en misschien nog meer voor den jongen ont- Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben Donderdag aanbesteed; Het aanbrengen van deklagen van teersteen- slag of ander gelijkwaardig materiaal op de fundeering in de rijbaan van het gedeelte van den Provincialen weg tusschen het Niedorper Verlaat en het Stoomgemaal te Aartswoud en van het gedeelte van den Provincialen weg tus schen den Haringhuizerweg en de Nieuwe Brug bij de Weel, alsmede het aanbrengen van een fundeering en een deklaag voor het rijwielpad, in laatst genoemd wegvak in de gemeenten Nieu we Niedorp, Winkel, Hoogwoud, Schagen, Bar- singerhorn, Harenkarspel en Oude Niedorp. Laagste inschrijvers C, J. Bosland en J. van Tijsterman te Aalsmeer en Amsterdam voor 86.478. werper. Zij laat het plan zien aan het hoofd der Tyler locomotieffabrieken. Tyler (Theodor von Eltz) ziet er iets in en stelt een crediet van 200.000 dollar beschikbaar om een trein volgens het model van Caldwell te bouwen. Als de trein gereed is, blijkt bij de proefrit, dat de „Silver Streak" zoo is de naam van den trein geen grooter snelheid kan bereiken dan 72 K.M. per uur. De vernedering is volkomen als een goederen trein voor de aardigheid probeert de beroemde „Sil ver Streak" waarover zooveel sensationeele berich ten gingen, bij te houden en het waarachtig nog wint ook. Dexter, de president der C.B. D. Spoorweg lacht in zijn vuistje. Caldwell blijft vertrouwen in zijn uitvinding koesteren. Hij vraagt hem gelegen heid te geven om te experimenteeren, doch dit wordt hem kortaf geweigerd. Tot overmaat van ramp raakt hij in onmin met zijn jeugdige beschermster, Ruth Dexter, door de schampere opmerking, die hij maakt over de koppigheid van haar vader. „De Sil ver Streak" wordt naar de wereldtentoonstelling in Ohicago gezonden als een model van de moderne gestroomlijnde trein en Caldwell neemt een betrek king aan als ingenieur bij de groote stuwdam de „Baulder Dam". Voor hij daar evenwel in functie treedt., krijgt hij permissie van de Tyler-fabrieken om de trein naar Chicago te brengen. Hij voert deze opdracht uit en besteedt de enkele dagen, die hem nog resten om de oorzaak van het falen van de locomotief te ontdekken. Hij vindt de fout en nu hij er zeker van is, dat de trein de gewenschte snelheid zal kunnen bereiken, vraagt hij nog eens een keer een proefrit te mogen maken, hetgeen hem prompt geweigerd wordt. Tyler besluit, dat de trein op de tentoonstelling moet blijven. Dan komt er echter een oogenblik, waarop de „Silver Streak" zijn doeltreffendheid weet te bewij zen en vindt alles een gelukkig einde. De tweede hoofdfilm: „S.O.Sik ben verloofd" met Dolly Haas in de titelrol, waarbij mevrouw Dei- ters haar dochter tevergeefs tracht zoo goed mogelijk „aan den man" te brengen, houdt de bezoekers tot het einde toe gespannen. GYMNASTIEKVEREENIGING „LYCURGUS". In het Noordhollandsch Koffiehuis hield bovenge noemde vereeniging Donderdagavond j.1. haar jaar vergadering. De Voorzitter, de heer A. H. J. Knol, opende met welkom, in 't bijzonder begroette spr. den heer Hans Saaman, onze buitenlandsche turnvriend en eminent turner, die ons af en toe met een bezoek vereert. Spr. hoopte, dat Hans nog menig maal aan zou komen en de vriendschap met de Schager vrienden besten digd mocht blijven. Spr. wenschte Hans straks in z'n nieuwe werkkring in Noorwegen (waar hij als oefen- meester zal optreden), veel succes toe. De heer H. Saaman dankte voor deze vriendelijke woorden; het deed hem genoegen, dat men hem niet alleen als turner, doch ook als mensch wist te waar- deeren. De notulen, gelezen door den heer Jb. Molenaar, worden onder dankzegging, onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deed mededeeling van de huwelijken van de bestuursleden Mej. N. Zwaag en den heer S. Jimmink. Het bestuur heeft zich doen vertegenwoor digen bij den heer Jimmink, door den voorzitter. Bij die gelegenheid is het bruidspaar gecomplimenteerd en een cadeautje aangeboden. Voor Mej. Zwaag zal dezelfde gedragslijn gevolgd worden. De Voorzitter feliciteert nogmaals Mej. Zwaag en den heer Jimmink. Voor de a.s. Bondsuitvoering in Amsterdam, de z.g. Ttosa, bestond weinig belangstelling. Daarom zullen de 5 leden, die deelnemen, zich aansluiten bij de W.- Waarder afvaardiging. Spr. hoopte op grootere deel name in de toekomst. Ook voor den feestavond bestond bij de leden zoo goed als geen animo; die zal dan ook niet doorgaan. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. de Boer, ademde een frissche geest. Gereleveerd werden de verschillende gebeurtenissen in het vereenigings- leven. Geconstateerd werd een achteruitgang van 17 leden; het ledental bedroeg 1 Maart 1936 135. De rekening over 1935 gaf aan ontvangsten een De laatste „apendans is de vanouds beproefde Akkers Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.. per flacon. bedrag van f 1197.50, uitgaven f 1089.85; dus kon et- een voordeelig saldo geboekt worden van f 107.65. Evenwel is er nog pl.m. f 60 te betalen. De begroo ting sluit op een bedrag van f 1130.voor onvoor zien staat f31.90 vermeld. Op de balans is het bezit der vereen, op 1 Maart 1936 gewaardeerd met een bedrag van f 140.60. Enkele inlichtingen van ondergeschikt belang werden ingewonnen en de vragers beantwoord. De kascontrolecommissie rapporteerde bij monde van den heer K. Slot, alles in orde te hebben be vonden en dankte de penningmeesteresse. Mevr. Van Huit, voor hare bemoeiingen. De Voorzitter sloot zich bij die laatste woorden aan en richtte tevens woorden van dank aan het adz*es van de commissie. Volgde bestuursverkiezing. De heer Knol, die door drukke werkzaamheden en een mogelijk ver trek oorspronkelijk gemeend had, zich niet meer be schikbaar te moeten stellen, liet zich ten slotte door de energieke pogingen van de heeren Jb. Molenaar en Rol tot andere gedachten brengen en zegde toe, aan te blijven tot een eventueel vertrek, of mogelijk andere dringende redenen hem tot definitief bedan ken noopten. Er was 1 vacature, n.1. door bedanken van Mej. Zwaag wegens vertrek door haar huwelijk. Het resultaat van de stemming was, dat alle zit tende bestuursleden werden herkozen, terwijl voor Mej. Zwaag werd gekozen Mej. T. v. d. Oord. De Voorziter feliciteerde Mej. v, d. Oord met deze benoeming. De Voorzitter stelde vast, dat er den laatsten tijd niet d i e activiteit van de vereeniging uit gaat en spr. hoopte dat activiteit weer een kenmerk van de leden zou worden en in meerdere mate nog van het bestuur. Wegens periodieke aftreding van den heer K. Slot werd benoemd tot lid van de kascontrolecommissie, de heer H. Weide; als vaandeldrager werd aangewe zen de heer F. Kruit. De Voorzitter gaf vervolgens een uiteenzetting van het werkprogramma 1936—1937, waaruit wij vermel den, dat de jaarlijksche uitvoering weer gehouden zal worden. De voorz. meende, dat die het beste in. Januari gegeven kon worden. In Mei zullen er groo te wedstrijden gehouden worden van H.N.K., terwijl voor de adspiranten weer onderlinge wedstrijden worden uitgeschreven. Begin Mei zal ook een aan vang worden gemaakt met de athletiek-bèoefening, eventueel in samenwerking met Sparta. In studie is het plan om hier te Schagen zwemwedstrijden te or- ganiseeren voor de leden v. N.H.K. Uil den aard van de zaak zijn aan dit plan evenwel vele moeilijkheden verbonden. Op initiatief van den heer S. Keesman staat 'n Openlucht-dag op 't programma voor adsp.le- den en leden. Op een desbetreffende vraag deelde voorzitter me de, dat een hand- en slingerbal waren aangeschaft; met verdere aanschaffing voor de athletiekbeoefe- ning wacht men maar liever; eerst moet voldoende belangstelling blijken aanwezig te zijn. De besturen van Lycurgus en Sparta zullen Weldra vergaderen over de regeling van de athletiek-beoefening. De heer Keesman is bereid tegen een vergoeding Zon dagsmorgens zich met de leiding te belasten, al kan het bestuur daarop altijd terugkomen, wanneer er zou blijken onvoldoende belangstelling te bestaan. Spr. spoorde aan, zooveel mogelijk mede te werken. Bij de rondvraag vroeg de heer K. Slot, of het niet mogelijk was ieder een reglement te verschaf fen. De Voorzitter antwoordde, dat zulks verstrekken de gevolgen zou hebben, omdat waar niet altijd meer overeenkomstig het reglement werd gehandeld, re glementswijziging dan noodzakelijk zou worden. De meerderheid der vergadering sprak zich xiit voor wijziging van het reglement. Op zoo'n regle ment toch, redeneerde men, is de geheele vereeni ging gefundeerd. Het bestuur zal dan ook 3 personen aanwijzen, die samen de reglementscommissie zullen vormen, en straks hun wijzigingen aan de vergade ring zullen voorleggen. Wegens den minder gunstigen finaneieelen toe stand kan van de nieuwe vlag voorloopig nog niets komen, zoo lichtte de Voorzitter den heer Winkel in. De heer Jimmink sprak woorden van dank voor het aardige cadeau. De heer K. Slot brak een lans voor het vormen van een Spaarkas, waardoor men voortaan met meer leden naar de Ttosa zou kunnen gaan. De Voorzitter gevoelde hier veel voor en wees aan de heer K. Slot en Mej. G. Wardenaar, die zullen trachten het idéé sparen bij de leden- ingang te doen vinden. De Voorzitter sloot hierna de vergadering maar niet, dan na nog een hartelijk woord van afscheid te hebben gesproken aan den heer Hans Saaman. Engelsch oard-eel over de droog legging van de Zuiderzee A. P. Luscombe Whyte schrijft in de NWs Chronicle, dat Nederland besloten heeft voort te Staan met werkzaamheden, welke 80. millioen Engelsch pond zullen kosten en ten doel hebben het grondgebied met een tiende uit te breiden door de inpoldering van nuttigen grond. Binnen twintig jaren zal het meest grootsche wat de wereldgeschiedenis op dit terrein ooit heeft aanschouwd, voltooid zijn. Whyte herinnert er aan, dat reeds in 1667 Nederlandsche ingenieurs aan de uitvoering van een dergelijk plan hebben gedacht.. Het blad besluit: de voltooiing van dit werk, dat geen precedent heeft in de geschiedenis, zal het prestige verhoogen van dit kleine, doch ener gieke land.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5