Schilder zelf! Boelhuis H AB O-Tochten Miele Boelhuis TINT0L Economische Kroniek AANBESTEDING. 48 stuks Hoornvee, Boelhuis 22 stuks Hoornvee, Openbare Verkooping Boelhuis Een kapitale Boerderij „«ET GROENE KRUIS" het Woon-en Winkelhuis J. Schoorl Pz. Schagen Belangrijk te Koegras Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. Het bouwen van stallingen in 15 bestaande landbouw* schuren, Uit voorraad leverbaar A.S.F. KORRELS N.V. G. J. KROL Co's Belangrijk Bergen Koegras. Woensdag 22 April 1936, dlCtt Vwleto de nnnteh jncebt deen.. kocht hij nog vandaag een te Eenigenburg 10 Koeien, 20 Broeiramen, Schagen HEKPALEN J. H. VRIELINK Tandtechniek. J. KOSTER, Vermindering van de bevolkings toename als oorzaak van nieuwe moeilijkheden. Lid Alg. Verbond van Accountants te Amsterdam. Belasting-consulent. Boekhoudingen Balansen Contrales. Alle Belastingzaken, Gevestigd 1913. op Dinsdag 21 April a s., des v.m. 9 uur, ten huize en ten verzoeke van den heer J. BIERSTE KER, lid der Rijks T.b.c.-bestrij- dingsvereeniging ALKMAAR Óudegracht 297 HOORN. Dal 8. SCHAGEN. Torenplein E 76. De SAFE-LOKETTEN in onze BRAND- en INBRAAKVRIJE kluisinrichting bieden een volkomen veilige bewaarplaats voor gelds waardige papieren en kostbaarheden. Huurprijs vanaf 16.— per jaar. gem, Callantsoog, wegens fiïrg van het bedrijf van ophef- De directie van den WIERINGERMEERPOLDER zal op DINSDAG 5 MEI v.m. 10.30 uur aanbesteden: ln 3 groepen en in massa. bijna alle ingeschreven in de Reg. der Rundveefokver. „Koegras", w.o. 127 melk- en kalfkoeien (gekalfd j hebbend of op kalven staan), 6 gel- 'dekoeien, 1 gelde vaars, 1 gereden j vaars, 1 tweejarige stier, 2 éénja- rige stieren en 10 hokpinken. 2 PAARDEN: l bruine merrie (aftands), 1 vos- bles merrie, 6 jaar en 29 kippen met haan. Voorts Fordson-tractor, wied- machine, platte wagen m. hekken, twee 3 wielkarren, giertank, hooi- kros, onderstel boerenwagen, pe- nenmachine, koekenbreker, melk- krosje, kruiwagens, bank m. cirkel zaag, houten hort, kettingeg, vijf- balks-eggen. hooischuiver, twee- schaarploeg, balansploeg, onder- grondsploeg, bascule m. gewichten, twee losse aanrechten, dekkleed, spatschutten, gangloopers, slijp- steenen. papbakken. zeunissen. va ten, zoutkisten haverkisten, bal ken, planken, e.a. boeren- en land bouwwerktuigen. verschillende ga- reelen en tuigen, melkgnreedschap. w.o. 18 melkbussen, emmers, karn tje, enz., alsmede eenig huisraad. De koeien kunnen desgewcnscht tot 29 April a.s gestald blijven. Deurw. VAN HUIT. Bestek en 32 teekeningen zijn verkrijgbaar ten kantore der Di rectie te Alkmaar f6.— per stel (restitutie f3.—), giro no. 164795. VRUCHTBOOMEN-CARBOLINEUM en andere be strijdingsmiddelen van plantenziekten. SPROEI- MACHINES, Tuindersglas. Tonkingstokken, Heining- palen in verschillende maten. Hout- en Kleurcarbo- lineum. alle Teersoorten. Creoline. enz. enz. Alle soorten KUNSTMESTSTOFFEN, waaronder voor volledige bemesting, de reeds zoo gunstig be kende ln 12 verschillende samenstellingen. CHILIS ALPETER. ouderwetsche en in korrelvorm, Zwavelzure-Ammoniak. In korrel of in suikervorm. ULTRA SUPER, 14, 17. 18 of 20 extra droog. KUNSTMESTSTROOIERS, merk ..ILT1S". Aanbevelend. Kunstmesthandel, voorheen Fa. Joh. F. Morra, ALKMAAR Notaris G. J. VAN LEERSUM te Winkel, zal op Vrijdag 24 April 1936, des 'morgens 10 uur, ten huize en ten verzoeke van den heer C. STAMMES Mz. aan den Kanaal dijk 13 te (nabij Alkmaar), wegens opheffing van bedrijf, om contant geld, publiek verkoopen: als 14 gekalfd hebbende koeien, 1 zomerkalver, 2 herfstkalvers, 2 gelde koeien, 3 pinken. Voorts 4 kuikalveren, maaimachi ne, schudder, harkmachine, drie- wielige kar met hooibeun en gier tank, dresseerkar, dogcart op gum mibanden, landhekken, opjaaglijn met stroppen, rechtmasttuien, koe kenbreker, kaastobbes, meelvaten, papbakken, koepennen, tuigen en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. krachtens rechterlijk bevel. Notaris SCHREUDER te Den Helder, zal op des middags om 2 uur, in het kof fiehuis van den heer H. VEUL aan den Langevliet no. 66 te KOEGRAS publiek verkoopen: met schuur en erf aan den Schoolweg nummer 34 te Julianadorp. gemeente Den Hel der, Kad. Sectie C no. 6778, groot 9 aren 75 centiaren. Te bezichtigen daags vóór den verkoopdag van 2—4 uur. Inlichtingen verstrekt genoemde Notaris. 19 April naar de Bloembollenvelden, v. 13.30 u. pr. fl.50 22 en 29 April naar de Bloembollenvelden, v. 13.30 u. pr. fl.25 26 en 29 April naar de Bloeiende Betuwe en Tiel. v. 8.30 u. pr. 12.50 België—Holland naar Brussel, vertrek 2 Mei 14.00 u. met logies en maaltijden f7.90, zonder verzorging 15.— Idem op 3 Met Vertrek 5.00 u., dagtocht pr. f4-50 Nog een beperkt aantal kaarten voor de Voetbalmatch ad f2.40 en fl.— verkrijgbaar. Opgave en inlichtingen. Reisbureau H.A.B.O., Sationswcg 37 b, Tel, 4334 of bij den heer Ten Bruggencate. Heiloo, Tel., 4215 en de be kende H.A.B.O.-garages. Electrlsche Waschmachlna gem. St. Maarten, op Vrijdag 24 April 1936 voorm. 9% uur. ten huize van den heer Jb. SCHOORL Gz., ten over staan van den Notaris M. C. ROOS, van: 2 Hokkelingen, 3 Kalveren, Harkmachine Ploeg, Machinebeun voor een vaartuig, div. landbouw werktuigen en gereedschappen, 2 vaartuigen, een stuit mest. pl.m. 4000 Kg. Hooi, alsmede eenig Huis raad en hetgeen verder zal wor den aangeboden, alles om contant geld. Notaris G. J. VAN LEERSUM te Winkel, zal op Dinsdag 21 April 1936, 's namiddags 1 uur ten huize en ten verzoeke van Mej. de Wed. A. BROERS aan den Winkelderweg, ónder Nieuwe Niedorp, om contant geld, publiek verkoopen: slijpsteen, vruchtenwagen, bascule met gewichten, 2 kippenhokken, tuinbouwger., kruiwagen, wentel, tuinbank en voorts huisraad en in boedel, als kasten, tafels, spiegels, crapauds, stoelen, ledikanten, ka- pokbed. enz., enz. Notaris H. J. VAN VEEN te Zijpe zal op Donderdag 23 April bij inzet en op Donderdag 30 April bij afslag, combinatie en toewij zing, beide dagen des namiddags om 1 uur, in het N.H. Koffiehuis te in het openbaar verkoopen: zoo goed als nieuw, met diverse weilanden, alles aaneen gelegen aan den Belkmerweg, nabij het Zand, in de gemeente Zijpe, teza men groot 42.06.90 H.A. Tot 25 December 1938 en 1 Mei 1939 verhuurd aan den heer D. Marees. Aanvaarding in genot bij de betaling. Nagelaten door den beer G. Ma- rees. Te koop: Alle soorten in eiken, grenenberken en beuken. Voor Wieringen en Wierin- germeer te bevragen bij S. RUS- SELMAN te Haukes. Beleefd aanbevelend, JAN KOSSEN, Julianadorp. Uw werk wordt goed, r Als U het met TINTOL doeï. de vermaarde. oud-Hollandsch® verf. Dekt goed. Glanst goed Houdt goed stand GRONDVERF 55 cent per kilo GLANSVERF 80 cent per kilo In 36 moderne kleuren. Verder: Vloerlak, Zeillak, Drein- pellak, Vuurlak, Japanlak, Blikma- nus, Stopverf, Plamuur en allo Schildersbenoodigdheden, bij Hoogz.115 Schagen Plantsoen Schagen Telefoon No. 128 houdt alle dagen behalve Zaterdags. Spreekuur van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. Wé hebben vroeger wel eens opgemerkt, dat, wan neer men precies wil aangeven welke maatregelen noodzakelijk zijn om den economischen toestand zoo veel- mogelijk te verbeteren, men feitelijk precies op de hpogte moet zijn van alles wat gebeurt. Aangezien echter bijna iedere menschelijke handeling in direct of indirect verband staat, hetzij met de productie, hetzjj met de consumptie, behoort een volledige ken nis van de oorzaken, die een verandering van don toestand te weeg brengen, ten tenenmale tot de on mogelijkheden. Vooral de statistiek is het, die ons, in ver band met onze ervaring en ons verstand, veel leert omtrent datgene, wat ons in de naaste toekomst ten aanzien van voortbrenging en verbruik vermoedelijk te wachten staat. In- mers de verzamelde en de geordende cijfers laten ons zien, hoe het verloop van productie en consumptie over een bepaalde periode is geweest, ze toonen ons de beweging, welke er ln was. Onze ervaring omtrent de wijze, waarop soortge lijke bewegingen zich vroeger hebben ontwikkeld, leert ons, dat we veelal te maken hebben met golf bewegingen, zoodat het vervolg van de lijn, die op een bepaald oogenblik is afgebroken, zich met eeni- gc kans op waarschijnlijkheid laat voorspellen. Ons verstand doet ons zoeken naar de grootere oor zaken, die in hoofdzaak voor de verandering verant woordelijk moeten worden gesteld en naar midde len, waardoor we de beweging kunnen beinvloeden op een wijze, welke we voor den welstand als gunstig beschouwen. Natuurlijk staat men daarbij wel eens voor raad selen. Wanneer we namelijk spreken over de groote oorzaken, dan is het duidelijk, dat daarbij geen en kele buiten beschouwing mag worden gelaten, Helaas blijkt dit vaak maar al te moeilijk. Wo willen een voorbeeld geven* Over 't algemeen leert de ervaring, dat door een devaluatie de goederenprijzen stijgen. Het is echter zeer goed denkbaar, dat dit met ver schillende niet het geval zal zijn. Blijken, na een devaluatie, sommige artikelen niet duur der te zijn geworden, dan volgt daaruit, dat andere factoren van invloed zijn geweest, fac toren, die prijsverlagend werkten en die ster ker waren dan de prijsverlaging van het geld. Ze kunnen bijvoorbeeld bestaan uit een bui tengewóón overvloedigen oogst, uitvindingen op het gebied der techniek en andere, alge- meene daling der wereldmarktprijzen, etc. Een factor, die ten aanzien van de productie stel lig van groot gewicht is en waarmee tegenwoordig wel eens zeer weinig rekening wordt gehouden, is die der bevolkingstoename. Dat deze nog al eens buiten beschouwing wordt gelaten is op zichzelf niet zoo verwonderlijk. Immers gedurende een eeuw is ze zonder onderbreking blij ven doorwerken. Hoe de bevolking van ons land in de afgeloopen eeuw geregeld is toegenomen toont het volgende staatje: 1 Jan. 1830 31 Dec. 1859 31 Dec. 1899 31 Dec. 1930 31 Dec. 1933 2.613.487 inwoners 3.309.128 inwoners 5.104.137 inwoners 7.935.565 inwoners 8.290.384 inwoners Wanneer een beweging zoo lang ononderbroken is voortgezet, begint men er zich aan te gewennen, de bevolkingstocstand is een factor, die vanzelf begint te spreken en die in iedere calculatie wordt opgeno men. Toch is het duidelijk, dat er eens een einde aan zal komen. Zeker, ons land is nog bij lange na niet aan het eind zijner mogelijkheden. Er kunnen mis schien tweemaal, driemaal, wellicht viermaal zoo veel menschen een goed bestaan vinden dan thans het geval is. Maar er is een eind. Zooals bij alles, wat toeneemt, beginnen ook ten aanzien van de bevolking remmen op te treden, die verdere ontwikkeling tegengaan en die sterker wor den, naarmate de bevolking zich uitbreidt. Als zoo danig is bijvoorbeeld te beschouwen de omstandig heid, dat zoodra een bepaald punt is overschre den de vergrooting van de productie betrekkelijk meer begint te kosten. Nemen we een stuk land, dat een hoeveelheid tar we levert, groot a. We willen aannemen, dat ten koste van b gulden de opbrengst kan worden opge voerd tot 2a. Wil men er echter 3a tarwe van telen, dan is men niet klaar met 2b gulden, doch het zal veel meer kosten. Misschien 3b of 4b. Het is stellig vooral de verbetering van de techniek geweest, die deze remmende invloed voor een goed deel huiten werking heeft ge steld. Met de hulpmiddelen, welke den mensch ongeveer een eeuw geleden ten dien ste stonden, zou een bevolking van Nederland als we thans hebben bij een welstand, als hier tegenwoordig heerscht, vermoedelijk niet mo gelijk zijn geweest. Verdere stijging der bevolking maakt echter nieu we technische verbeteringen noodzakelij k. Intusschen lijkt het ons niet waarschijnlijk, dat de vermindering van den welstand, welke we thans aan den lijve gevoelen, in de eerste en voornaamste plaats het gevolg zou zijn van het feit, dat ons land lijdt aan overbevolking. Zoodat, wanneer we vaststellen, dat in den allerlaatsten tijd een eind schijnt te ko men aan de bevolkingstoename, die in den loop der jaren bijna tot een vanzelfsprekend feit was gewor den, dit niet mag worden toegeschreven aan een tekort schieten van de techniek, welke niet meer in staat is de kosten van productie zoodanig te reducce- ren, dat de voortbrenging betrekkelijk te duur zou moeten zijn. Voornamelijk moeten ons inziens hiervoor de moei lijkheden op internationaal gebied verantwoordelijk worden gesteld. Deze toch hebben tengevolge gehad, dat de handel en de industrie in talrijke landen en ook bij ons volkomen zijn gedesorganiseerd door het verloren gaan van afzetgebieden, waarvoor niets an ders in de plaats kon worden gesteld. Zoodat het waarschijnlijk lijkt, dat, wanneer alles zich meer aan den nieuw geschapen toestand zal heb ben aangepast, onze bevolking weer opnieuw zal gaan groeien. Voorloopig echter zitten we met de omstandigheid van niet meer toenemen of althans het veel minder sterk toenemen dan voorheen. Onder deze omstandigheden echter is het verkeerd in de calculaties omtrent het weer op gang brengen van handel en industrie de factor bevolkingstoename in te schakelen. Ten minste deze factor in tc grooto mate in te schakelen. Op zichzelf is dit natuurlijk jammer, want het vergroot do moeilijkheden, waarvoor we staan. Echter lijkt het volmaakt zinloos om rekening te gaan houden met dingen, die er in werkelijkheid niet zijn. Een dergelijke op zet zal eenvoudig door de feiten worden te niet gedaan en de moeilijkheden later ver- grooten. Van hoe groot belang een niet meer toenemen van de Nederlandsche bevolking zal zijn op de mogelijk heid der tewerkstelling van arbeiders, blijkt uit het volgende staatje, aangevende de vermeerdering van het aantal woningen in ons land. De cijfers zijn van het Centraal Bur. v. d. Statist, 1926 1927 1928 1929 1930 1931 1932 1933 1934 44363 41690 40692 41154 44531 43070 37301 41626 49910 De groote vermeerdering over 1934 zal wel mede in verband staan met de neiging om geld, uit vrees voor een devaluatie, vast te leggen in huizen. Intusschen is het een feit, dat liet overal in de bouwbedrijven zeer stil is. Wat terugslaat op de in dustrieën, waar de materialen worden geproduceerd. Regeeren is vooruitzien, wordt wel eens gezegd. Dit beteekent, dat van te voren rekening moet wor den gehouden met de moeilijkheden, die men ziet ko men. Natuurlijk zou het dwaas zijn de beslommerin gen, die ons wachten, grooter aan te slaan dan zo in werkelijkheid zijn. Indien de bevolking tot op ze kere hoogte grooter blijft worden, dient men die ver meerdering in acht te nemen. Maar meer dan do werkelijkheid zegt, mag het niet zijn. En daarom voorzien we voor de komende jaren nieuwe moeilijk heden. Hallo kerel, raad^r eens, wie er achj ter ie staat!..«4'

Schager Courant | 1936 | | pagina 7