Ongeregeldheden in Palestina Van het front in Oost-Afrika KIJKEfl isKOOPETUijCLOECK Werkloos gezin beroofd Familietwist in de hoofdstad Vrijzinnig-Democraten en ontwapening Ernstig auto-ongeluk te Naarden Maandag 20 April 1936. Postrekening No. 23330 79ste Jaargang. No. 9959 SCHACEI1C0URANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, wordeD Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HEVIGE BOTSINGEN TUSSCHEN ARABIEREN EN JODEN. DE SITUATIE ERNSTIG. Alarmtoestand afgekondigdI JERUZALEM: Bij hevige botsingen, welke zich te Jaffa hebben voorgedaan tus schen Joden en Arabieren, zijn verscheidene personen gedood. Er zijn troepen ontboden om de orde te herstellen. De toestand zon ernstig zijn. ALARMTOESTAND AFGEKONDIGD. CAlROt Volgens te Caïro ontvangen berichten dragen de wanordelijkbeden in verschillende plaat sen van Palestina een ernstig karakter. De hevigste botsingen deden zich voor te Haifa, waar vier Joden en twee Arabieren werden gedood. Een Britsch politie-officier werd ernstig gewond. De zaken zijn gesloten. De handel ligt geheel stil. De ontevredenheid onder de bevolking zou voort durend toenemen. De beweging dreigt over te slaan op Tel Aviv, waar men aanvallen vreest van de Ara bieren. De autoriteiten hebben den alarmtoestand afge kondigd en troepen opdracht gegeven de orde te her stellen* De dag van gister bracht 11 dooden en 60 gewohden. Jeruzalem. Volgens latere berichten uit Jood- echó bron werden negen Joden gedood en 39 gewond, waarvan 11 ernstig. Uit Jaffa en Tel Aviv wordt nu gemeld, dat alles rustig is. Na zeven uur des avonds was het verboden zich op straat te vertoonen. Uit Cairo wordt gemeld, dat de ongeregeldheden in Palestina Zondagmiddag toenamen. Demonstreeren- de muzelmannen begaven zich in grooten getale van Haifa in de richting van Tel Aviv. Vele auto's, waar in Joden waren gezeten, werden aangehouden, in brand gestoken of met steenen geworpen. De inzit tenden werden mishandeld. Er werden een 50-tal per sonen naar de ziekenhuizen te Tel Aviv vervoerd. Een Engelsche toerist en diens echtgenoote werden eveneens gewond en naar het ziekenhuis overge bracht. Ook te Jaffa hadden nieuwe onlusten tijdens demonstraties plaats. Het aantal slachtoffers van de zen dag bedraagt elf dooden, van wie negen joden en twee Arabieren, terwijl een zestigtal personen ge wond werden. Het weinige dat ze reeds had den, nu ook nog kwijt. Inbrekers hebben Zondagavond in een woon huis aan de Marnixstraat te Amsterdam hun slag geslagen op de miserabelste manier die moge lijk was, door een werkloos gezin te berooven van het weinige, waarvan bet moest leven, en dat het met moeite bij elkaar geschraapt had om te voorzien in de noodzakelijkste behoeften Het gezin woont in een der dichtbevolkte blokken volkswoningen aan de Marnixstraat, een hoog voor, en heeft de gewoonte den Zondagavond er gens anders door te brengen. De daders schijnen hiervan op de hoogte te zijn geweest., Toen de familie Zondagavond tegen tien uur huiswaarts keerde, vond zij de deur van de woning openge broken, evenals de deur van de binnenkamer. Hieruit waren een busje met veertig bijeenge- spaarde kwartjes, een bankbiljet van tien gulden alsmede eenige losse guldens verdwenen. Boven dien bleken de laffe indringers den muntmeter te hebben gelicht. De slag voor het beroofde ge zin is zeer zwaar en de verontwaardiging, die elke inbraak of diefstal toch reeds bij weldenken de lieden wekt, uitte zich bij de omwonende dit maal al zeer heftig aangezien de daders die blijk baar van de omstandigheden, waarin het gezin verkeerde, op de hoogte waren, juist deze beroof de lieden tot hun slachtoffers hebben gekozen. TELEFOONISCH HUWELIJKAANZOEK Londen Een welgestelde Londensche jonge ling, Paul Mitchell, heeft meegedeeld de filmac trice Mary Carlisle, die zich te Hollywood op houdt, telefonisch ten huwelijk te hebben ge vraagd. Haar antwoord was zeer bemoedigend. Motorrijder te laat opgemerkt. Door auto gegrepen en doodelijk gewond opgenomen. Op het gevaarlijke kruispunt van den rijks weg AmsterdamAmersfoort en den weg Laren- Hiiversum beeft gistermiddag te omstreeks kwart over twaalf de 24-jarige motorrijder R. A. Mij nee uit Haarlem bij een botsing met een uit de richting Laren komende auto het leven verloren De heer M. reed met zijn motorrijwiel achter een luxe-auto welke bij het kruispunt de richting Hilversum insloeg. Uit de richting Laren kwam met groote snel heid een auto aangereden, bestuurd door den heer Kuyer, wethouder van Blaricum, die den van rechts komenden motorrijder te laat opmerk te. Het motorrijwiel botste tegen de auto, tenge volge waarvan de berijder tegen den grond ge smakt werd. Spoedig waren een paar artsen ter plaatse, die het slachtoffer de eerste hulp verleenden, waarna deze naar het St. Jansziekenhuis te La ren werd overgebracht, Onderweg is de man aan zijn wonden bezweken. Bijna 6 uur zweven in de lucht Nederlandsch uithoudingsrecord zweefvliegen verbeterd door den heer Van Neyenhoff. Noordwijk De bekende Nederlandsche sport en zweefvlieger Van Neyenhoff is er gister in geslaagd het Nederlandsche uithoudingsrecord zweefvliegen te verbetren. Dit record stond sinds 11 Augustus van het vorige jaar met een tijd van 5 uur en 5 minuten op naam van den heer L. A. de Lange uit Leiden, die het had gevestigd in 'n vlucht boven het reuzengebergte in Duitsoh- land. Gistermiddag om twee uur vertrok het sport- toestel van de nationale luchtvaartschool. de P.H.-A.I.T., bestuurd door de heer J. Hoekstra, van Schiphol met het Grunau-Baby-Zweeftoestel P.H.-25 van het nationaal Instituut voor zweef vliegen, bestuurd door den beer Van Neyenhoff, op sleeptouw. Om even voor half drie arriveer den de toestellen boven Noordwijk Op zeven-hon derd meter afstand van deze plaats werd het zweefvliegtuig losgekoppeld. Profiteerend van den Noordwesten wind, welke pal op de kust stond, is het den heer Van Neyenhoff mogelijk geweest uren achtereen in de lucht te blijven, steeds vliedende van Noordwijk naar Zandvoort en terug. Des avonds om kwart voor ac'ht was Iet oude record gebroken Gebleken is dat de heer Neyenhoof 5 uur en 44 minuten in de lucht is geweest, zoodat het bestaande record met 39 mi nuten is verbeterd. In de Frans Halsstraat 35 te Amsterdam, woont op de tweede verdieping een echtpaar met een dochter, daarboven de zoon van dat echt paar met zijn vrouw. Tusschen heide gezinnen harmonieerde het slecht en dikwijls waren daar heftige woordenwisselingen het gevolg van. Zoo gebeurde het ook Zaterdagmiddag dat de schoon dochter het met haar schoonmoeder en schoon vader aan den stok kreeg op het portaal van de tweede verdieping. De woordentwist liep nog al hoog, zoodat eerst de zoon zich met het geval be moeide om de ruziemakende vrouwen te scheiden Toen kwam de vader met een gebpemd zakmes toegeloopen. Deze laatste maakte zich zeer drif tig en stak met het mes zoowel naar zijn zoon als naar zijn schoondochter Hij bracht eenige verwondingen toe aan het hoofd en in de bee- nen. Buren hadden inmiddels de politie gewaar schuwd, die aan het tumult een einde maakte. De beide gewonden werden door den genees kundigen dienst naar het Tesschelschade zieken huis gebracht, waar ze werden verbonden. Ze konden daarop huiswaarts keeren De vader werd door de politie meegenomen nar het bureau Stadhouderskade, waar hij voorloopig werd op- '-borgen. Het mes. waarmede de wonden waren 'oecebracht, werd in beslag genomen. De man erklaarde in drift te hebben gehandeld. Nederlandsch automobilist bij Spa met auto verongelukt Maastricht 19 April Zaterdagavond om streeks acht uur heeft de heer J. M. van Sas, re ferendaris ter gemeente secretarie te Maastricht in de nabijheid van Spa (België) een ernstig on geluk gehad met zijn auto, waarin hij alleen gezeten was. Door verkeerd uitwijken kwam de heer Van Sas met zijn wagen in een greppel te recht. De auto botste vervolgens tegen een boom Met een ernstige sobedelbreuk werd de beer van S. naar het ziekenhuis te Spa overgebracht, waar hij later in den avond aan de bekomen verwon dingen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd. ZULLEN DE ITALIANEN BIN NENKORT ADDIS ABEBA BE REIKEN? REEDS VERLATEN VELE BUITENLANDERS DE STAD. Abessijnsche regeering spreekt de bevolking moed in Addis Abeba (A.N.P.) Vele buitenlanders ver trekken morgen naar Djiboeti, ook de Belgische of ficieren, nu men vreest, dat de Italianen binnen kort de hoofdstad zullen bereiken. In Abessijnsche regeeringskringen is men zeer teleurgesteld over den gang van zaken te Genève. Wederom wordt er op gewezen, dat Addis Abeba een ópen stad is en dat de onmiddellijke omgeving niet versterkt is. Omtrent bet vertrekken van de re geering uit Addis Abeba is nog geen beslissing ge nomen. Bevolking op de renbaan bijeengeroepen. Addis Abeba. De regeering heeft de bevolking op de renbaan bijeengeroepen, ten einde haar moed aan te wakkeren en er toe te brengen nog heden de wapens op te nemen en den vijand tegemoet te gaan, die zich in de richting van de hoofdstad be weegt. Men weet nog steeds niet de juiste positie van de Italianen. Reeds zouden vele inboorlingen met hunne families de stad hebben verlaten, terwijl een deel der vreemdelingen reeds naar hun respec tieve Legaties zijn gevlucht, en voorbereidingen, treffen zoo spoedig mogelijk te vertrekken, hetzij nog hedenavond of morgen. De officieren van de of ficieuss Belgische militaire missie hebben van de Abessijnsche regeering toestemming ontvangen Addis Abeba Zondagavond per specialen trein te verlaten. De Engelsche en Nederlandsche ambulances, die kort geleden weer in de richting van Dessie waren vertrokken, hebben rechtsomkeert gemaakt. De burgemeester van Addis Abeba ten strijde. De burgemeester van Addis Abeba, Blata Tekala, heeft zich aan het hoofd van een troepenafdeeling naar het Noorden begeven om te trachten in een laatsten slag het verdere optrekken der Italianen in de richting van Addis Abeba te verijdelen. 5000 vrijwilligers boden zich gisteren aan. Addis Abeba: Gisteren boden zich 5000 vrij willigers aan om een laatste verdedigingslinie te be zetten tegen den aandringenden vijand, welke linie zal worden ingericht op een niet genoemd punt tus schen Dessie en Addis Abeba. Indien deze linie wordt doorbroken, zal geen nieuwe poging worden gedaan de hoofdstad te verdedigen, aangezien men het prin cipe van open stad wil handhaven, teneinde het ri sico van een bombardement te voorkomen. Evenwel beteekent de inname van de hoofdstad door de Ita lianen nog geenszins, een einde van den oorlog. De negus zal zich nog verscheidene maanden in de ber gen van het westen kunnen handhaven. Nog niet bevestigde geruchten. Te Rome gaan geruchten, dat Djidjiga, Ankober, 125 K.M. ten Noordwesten van Addis Abeba, en ook Har- rar door de Italianen zou zijn bezet. Hieromtrent is echter tot nu toe geen enkele offi- cieele of officieuse mededeeling ontvangen. Wel heeft het naar het noorden trekkend leger van generaal Graziani slag geleverd tegen de troepen van ras Nas siboe en hebben de Italianen de overwinning behaald. Doch er wordt niet gesproken over de vernietiging van het Abessijnsche leger en het is waarschijnlijk, dat ras Nassiboe nog andere punten bezet houdt. Wijziging van het werkprogram. Zaterdag en Zondag j.1. heeft de Vrij zinnig Demo cratische Bond te Utrecht vergaderd over het be stuursvoorstel om nationale ontwapening uit het werkprogram der partij te doen vervallen. Ook in deze vergadering bleek weer het diepe verschil van opvatting over deze kwestie in de boe zem van de Vrijz. Deun. Bond. Aan de eene zijde de ontwapemaars, onder aan voering van Prof. van Embden, aan de andere zijde hien, die de bewapening willen opvoeren om daar door, zij het op bescheiden wijze, mede te dragen de lasten die collectieve veiligheid door middel van den Volkenbond van ieder land zal vragen. Dit standpunt werd vooral verdedigd door de heeren Joekes en Oud, waarvan de laat ste opmerkte, dat volstrekte veiligheid al leen te verkrijgen zal zijn wanneer de inter nationale rechtsorde zegeviert. Maar daartoe zijn noodig machtsmiddelen ter handhaving van die orde. Men moet daarbij groot ver schil maken tusschen machtsmiddelen die worden gebezigd voor het dienen van bruut eigen belang of om het dienen van het inter nationale recht. Een staatkundige partij kan en mag zich niet op het standpunt stellen, dat alle geweld te veroordeelen is. Hoeveel eerbied men ook hebben moge voor deze op vatting, Deelnemen aan de militaire sanc ties als afweer van een onrechtmatigen aan val beteekent oorlog, maar dan een oorlog ter handhaving en bescherming van de in ternationale rechtsorde. Het bestuursvoorstel werd tenslotte, na eenige wijzigingen, met 165 9temmen voor en 29 tegen aan genomen, zoodat in het werkprogram de nationale ontwapening komt te vervallen en vervangen wordt door de formule dat gestreefd zal worden naar be perking van de gewapende macht van den staat tot hetgeen noodig is voor de handhaving van binnen- landsche orde en rust en voor de in verband met het lidmaatschap van den Volkenbond noodige medewerking aan internationale rechtshandhaving. Elsc Mauhs tijdens de voor stelling onwel geworden Gisteravond werd te Utrecht een voorstelling ge geven van „Elisabeth, de vrouw zonder man". Tij dens het tweede bedrijf is in een scène tusschen Elisabeth en den graaf van Esex Else Maush plotse' "ling door een flauwte overvalen, zoodot Gobeau een wenk gaf het doek te laten zakken. Men begreep eerst dat men hier met een ontijdig einde te doen had, toen er om een dokter werd geroepen. Dr. Hij- mans v. d. Bergh heeft de actrice bijgestaan. Men heeft een vervroegde pauze doen intreden, tijdens welke besloten is de voorstelling niet ver der te doen gaan, doch Zaterdag de voorstelling te herhalen. Else Maush voelde zich vrij spoedig beter. Haringvisscher in het IJsel- meer verdronken Bij het binnenhalen van de netten. Harderwijk. Zondagochtend is de 21-ja- rige ongehuwde haringvisscher Sietse Visser, wonende te Harderwijk, bij het binnenhalen van de netten in de zee ten Noorden van Hardei*wijk, doordat hij een slag van de giek kreeg, overboord geslagen. Visser was met eenige andere visschers aan boord van HH 24 behoorende aan den coöperatieven visch- handel te Harderwijk in de vroegte uitgevaren om netten binnen te halen. Zijn maats slaagden er na veel moeite in hem binnen boord te halen; hij had het bewustzijn toen reeds verloren. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleven zonder resultaat, en toen hij dan ook aan wal werd gebracht, kon men slechts den dood constateeren. Auto na aanrijding in sloot gereden. Drie personen gewond. Nabij de Karnemelksloot te Naarden, is gistermid dag een auto, bestuurd door den 19-jarigen J. v. B. uit Hilversum, die in de richting Amsterdam reed, door den 28-jarigen automobilist A. van der Ree uit Soest toen deze met zijn wagen naar rechts wilde uitha len, gehaakt. Het rechterachterspatbord van de auto van v. d. Ree kwam in aanraking met de linkervoorbumper van den wagen van van B., die de macht over zijn stuur verloor en in de sloot reed. Van B. bleef onge deerd, de naast hem zittende 19-jarige J. L. uit Hil versum en twee meisjes, die achterin zaten, waren er evenwel ernstiger aan toe. Met ernstige verwon dingen aan het hoofd zijn zij het huis van een ge neesheer binnengedragen, waarna zij na verbonden te zijn, naar hun woningen te Hilversum werden' ver voerd. Van der Ree bleef ongedeerd. Zijn auto werd niet beschadigd. WENDEL ONDER CAUTIE VRIJGELATEN Trenton De ex-advocaat Wendel is gister avond onder borgstelling van 2.000 dollar in vrij heid gesteld. Vergezeld van detectives is hij naar Brooklijn gegaan, waar hij de autoriteiten zal bijstaan bij het zoeken naar de personen, die hem zouden hebben ontvoerd en gedwongen zou den hebben te bekennen, dat hij het kind van Lindbergh zou hebben vermoord. Arrestatie op aanwijzing van Wendell. Brooklijn Op aanwijzing van Wendell is een zekere Martin Schlissmann gearresteerd, die Wendell zou hebben ontvoerd. LIJK AANGESPOELD Op het stille strand te Scheve- ningen. Aan het stille strand te Scheveningen is een lijk aangespoeld, dat in zoo verregaanden staat van ontbinding verkeerde, dat het geslacht niet kon worden vastgesteld. De ledematen ontbra ken en het gelaat was zwaar verminkt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1