tegen Italië Frankrijk en Rusland stillen teleur Gebruik van gifgassen is een misdaad AcsiaCeren, De mislukking der verzoening betreurd Linksche excessen in Zuid-Spanje Haupfmann toch onschuldig? Dinsdag 21 April 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9960 COUBAÏIT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Heftige Engelsche aanklacht Nadaf gisteren ïn de zitting van den Volikenbonds- raad Baron Aloisi namens Italië had te kennen gegeven, dat zijn land steeds bewijzen van goeden wil heeft gegeven en nooit heeft geweigerd de kwes tie te Genève te bespreken, nam de vertegenwoor diger van Abessinië, Wolde Mariaim, het woord om te protesteeren tegen het voortdurend uitstellen van hulp brengen aan Abessinië. Hij verklaarde, dat Italië alleen in prin cipe tot onderhandelen toestemde om tijd te winnen, om uitstel van de petroleum- sancties te verkrijgen en om te marchan- deeren over zijn stem in hert Europeesch con flict* Ten slotte vroeg Mariam om Artikel 16 van het pact toe te passen, teneinde den aanvaller te be letten om te triompheeren. Als eerste spreker nam toen Eden het woord, waarin hij zeide, dat het de manifeste plicht van de Volkenbondsleden, is de bestaande sancties te handhaven. De Engelsche regeering is gereed en bereid om tezamen met de andere leden van den Volkenbond het opleggen te bestudeeren van alle verdere sancties, die noodig geacht mochten worden en doelmatig ter nakoming van de verplichtingen, die alle leden dragen met betrekking tot het Abessijnsche conflict. Wanneer als uiteindelijk resultaat van dit geschil het gezag van den Volkenbond als het beste instrument voor de handhaving van den vrede in twijfel mocht worden ge trokken, moeten de volken elk afzonderlijk de politiek overwegen, die het hun plicht zou zijn ten uitvoer te leggen. Overgaande tot bespreking van de geschiedenis l&er verzoeningspogingen zeide Eden, dat het onge lukkig was, dat het beroep op staking der vijande lijkheden niet ontvangen is in dien geest, waarin het werd opgesteld. De Britsche regeering heeft ge trouwelijk ernaar gestreefd haar verplichting na te komen tot deelneming in de maatregelen, waartoe collectief besloten was volgens het handvest. In dezen geest is de Engelsche regeering bereid voort te gaan met de sancties tegen den staat, die het handvest heeft geschonden. Woordelijk zeide Eden: „Wij waren en zijn bereid Öjt te doen, ofschoon wij ons steeds bewust zijn ge weest van de grenzen die de volkenbondsactie gesteld zijn, grenzen, die het gevolg zijn van de onvolledigheid van liet lidmaatschap van den Vol kenbond. De verplichting moest ten uitvoer worden gelegd, zelfs ai kon niemand zeggen, of de uitvoe ring snel genoeg, of doelmatig genoeg zou zijn om een beslissendien invloed te doen gelden tusschen aanvaller en aangevallene. De Britsche regeering is zich altijd bewust geweest [Vhn de beperktheid der Volkenbondsactie. Iedere actie, die door den bond wordt ondernomen moet collectief zijn. Hierin lag de kracht en de zwakheid .van den bond. De maatregelen en de vorm van iede re collectieve actie moeten derhalve tot zekere hoog te een compromis vertegenwoordigen. Wat sommi gen te langzaam kan voorkomen, kan anderen te vlug schijnen. Het heeft geen zin feiten over het hoofd te zien. De ernstige consequenties voor den Vol kenbond van de gebeurtenissen der laatste zeven maanden kunnen nauwelijks worden overdreven. Het vertrouwen, dat de leden van den Bond zich gerechtigd zouden voelen in de toekomst in deze organisatie te stellen, moet in hooge mate beïnvloed worden door een succes of een falen bij dit tegenwoordi ge geval. Op dit plechtige uur moeten de regeeringen bereid zijn verantwoordelijkhe den op zich te nomen en duidelijk de poli tiek te kennen te geven, die zij bereid zijn ten uitvoer te leggen. In de oogen van de Brit sche regeering is het de manifeste plicht van de leden van den Bond op zijn minst de reeds van kracht zijnde economische en fi- nancieele sancties te handhaven. Daarenboven zou dc Engelsche regeering bereid rijn en gereed om met de andere leden van den Bond het opleggen te overwegen van alle verdere economische en financieele sancties, die noodzake lijk geacht kunnen worden en doelmatig ter nako ming van de verplichtingen, die wij allen in dit geschil op ons hebben genomen." Zijn rede voortzettende, zeide Eden: Ik kan niet Zwijgend voorbijgaan aan het gebruik, dat naar ge zegd wordt, van gifgassen gemaakt wordt. Het Is niet aan mij te analyseeren, welk effect het gebruik van gas kan hebben op de militaire positie der oor logvoerenden. Naar het oordeel van de Engelsche re geering echter is het onmogelijk geen rekening te houden met de bestaande feiten, die aantoonen, dat gifgassen door de ïtaliaansche legers gebruikt zijn in hun veldtocht tegen de Abessijnen, die zelf vol strekt ontbloot zijn van alle middelen van verdedi ging tegen deze methode van oorlogvoering, die door de volkeren buiten de wet is geplaatst. Niet al leen deze twee oorlogvoerenden, maar bijna alle naties ter wereld zijn partners van het gasprotocol van 1925. Dit protocol heeft betrekking op inwoners van iedere groote stad ter wereld. Het is voor hen een oorkonde tegen uitmoording. Wanneer een conventie als deze naar wil* lekeur verscheurd kan worden zal ons volk, dat leeft in de groote steden van West-Europa om in de minder dicht bevolkte streken el ders vragen wat de waarde is van een in ternationaal instrument, dat hun vertegen woordigers met hun naam hebben bekrach tigd. Hoe kunnen zij vertrouwen hebben, dat zij, ondanks dat plechtig onderteekende proto col niet later in stnkken gescheurd, verblind en in een vreeselijken doodsstrijd vermoord zullen worden. Dit zijn problemen, die ieder lid van dien Raad zich vandaag stelt. Voor zoover de Britsche regee- rimg aangaat, zij voelt zoo diep het gevaar, dat ik den Raad vraag oogenblikkelijk formeel ieder lid van den Volkenbond en iederen onderteekenaar van het protocol van 1925 de verplichtingen in herinne ring te roepen, die door dat protocol aanvaard zijn. Wat de toekomst van den Volkenbond betreft, in verband met het resultaat van het huidige geschil, zeide Eden, dat er geen volk in den Volkenbond is vertegenwoordigd, dat niet te eeniger tijd de be scherming van het handvest kan noodig hebben. Hoe zeer kan de doelmatigheid van die bescherming niet afhangen van het uiteindelijk resultaat der huidige crisis? De Volkenbond, zoo vervolgde Eden, bevindt zich vandaag in moeilijkheden, en het is in moeilijke tijden dat men het meest zijn vrienden noodig heeft. Wanneer de idealen, waarop het handvest is geba seerd zich nog niet hebben vastgezet als algemeen in acht genomen regels voor internationaal gedrag, is het toch mijn diepe overtuiging, dat zij niet ge dood kunnen worden. Zij mogen dan nog niet te allen tijde de handelingen der regeeringen leiden, zij leven toch ongetwijfeld in de harten der men- sohen. Laat mij daarom zonder dubbelzinnigheid verklaren, dat de Britsche regeering haar vertrouwen in den Volkenbond handhaaft als in het beste instru ment, dat thans ter beschikking staait ter handhaving van den internationalen vrede, Het is deze overtui ging en deze overtuiging alleen, die het motief ge weest is en zal blijven voor haar geheele optreden in het tegenwoordige conflict. alti/ct en alLéen reu6, i)l I m da.n wordt je een ityxiw r"»* - 14 v O; Khfai.in-:- 1 OLIEFABOIEKErt 5; AMSTERDAM. O. Zij is bereid op te treden in overeenstem ming met die politiek, thans en in de toe komst, zoolang andere naties dit ook doen en niet langer. Wanneer tengevolge van het uiteindelijk resultaat van dit geschil het ge zag van den Volkenbond zoodanig geschokt mocht worden, dat zijn nut als beste instru ment ter handhaving van den internationalen vrede in twijfel zou worden getrokken, zonden wij elk afzonderlijk de politiek moeten over wegen, die het onder die omstandigheden onze plicht zou zijn ten uitvoer te leggen. Dit is geen profetie, maar een uiting van ongerust heid. De ernst daarvan behoort zeker nadruk te leg gen op de verantwoordelijkheid, die op elk van ons rust, ten einde de zekerheid te geven, dat wij ons uiterste bijdragen, en binnen de limieten, die door het handvest zijn voorgeschreven, voor de collectieve on dersteuning van het gezag van den Bond. Alleen op deze wijze kunnen wij tenslotte hopen, in de wereld de heerschappij van orde te vestigen, waarin aanval geen voordeelen oplevert. Na deze scherpe redevoering of liever aanklacht, sprak Paul Boncour, namens Frankrijk. Zijn rede was geheel gebaseerd op het Duitsche ge vaar en zeer duidelijk een poging om met Italië goe de vrienden te blijven, teneinde diens steun tegen over Duitschland niet te ontberen. Ook de Russische vertegenwoordiger, Potemkin hield een rede, welke was afgestemd op het Hitier- gevaar. Deze verweet onder bedekte termen Enge land, dat het niet royaal heeft verklaard tegenover iederen aanval de houding te zullen aannemen, wel ke het thans, tegenover Italië propageert. Verschillende gedelegeerden sloten zich echter ten volle bij het betoog van Eden aan. Nadat nog Aloisi geprotesteerd had tegen de ver klaring van Eden inzake de gifgasoorlog, welke een gevolg zou zijn van de gepleegde Abessijnsche wreed heden, werd de middagvergadering gesloten en ging de Raad in comité om te beraadslagen over de re solutie. Zie hinervoor elders in dit blad. RESOLUTIE TE GENEVE AANGE NOMEN. PLECHTIG BEROEP OP ITALIë. Geneve, 20 April (A.N.P.) De Volken bondsraad is het in een geheime zitting eens geworden over den tekst van een resolutie, die vervolgens in een avondzitting met alge- meene stemmen is aangenomen. De inhoud der resolutie. De resolutie neemt kennis van het rapport der commissie van Dertien, keurt haar oproep aan de geschilpartijen goed, constateert, dat de Abessijnsche regeering verklaard heeft onderhandelingen binnen het kader van het handvest te willen aanvaarden en dat de ïtaliaansche regeering zich op 8 Maart principieel bereid heeft verklaard onderhandelingen aan te knoopen over regeling van het conflict. De raad betreurt, dat uit de door de commissie van Dertien en den secretaris-generaal ingewonnen inlichtingen blijkt, dat de verzoeningspoging niet tot het doel heeft geleid. Hij betreurt voorts, dat onder deze omstandigheden de vijandelijkheden niet kon den worden gestaakt en dat de oorlog voortgezet wordt onder omstandigheden waarvan is vastgesteld dat zij in strijd zijn met het handvest en de ver plichtingen der volkenbondsleden. De raad richt nogmaals tot Italië een plechtigen oproep, onder de tegenwoordige omstandigheden bij die oplossing van zijn conflict met Abessinië dien geest te doen heerschen, dien die Volkenbond mag verwachten van een zijner oprichters en van een permanent raadslid. Tegen de resolutie stemde alleen de gedelegeerde van Italië, wiens stem echter bij berekening niet meetelt. De gedelegeerde van Ecuador maakte het voorbehoud, cl<at zijn land blijft vasthouden aan het voor kort genomen besluit betreffende opheffing van de sancties. Tenslotte legde de gedelegeerde van Abessinië nog een verklaring af. waarin hij er cri- tiek op uitoefende, dat in de resolutie niet duidelijk genoeg tot uiting is gebracht, dat Italië een vernie- tigingsyeldtocht tegen Abessinië voert. Wanneer de raad dit laat geschieden, schept hij een gevaarlijk precedent. VON STOHER. DE DUITSCHE GEZANT, TERUGGEVONDEN. Cairo, 20 April (A.N.P.)De Duitsche gezant von Stoher is hedenochtend ongedeerd teruggevon den bij Baharia. Hij was tijdens een zandstorm in de woestijn verdwaald. Aanvallen op fascisten en Katho lieken te Jerez. Vluchtelingen, die gister te Gibraltar zijn aan gekomen, hebben verhalen gedaan omtrent ex cessen, waaraan aanhangers der linksche par tijen zich in Zuid-Spanje schuldig gemaakt heb ben. Te Jerez hebben communisten en socialisten onder bescherming van politie gewelddaden ge pleegd en zich aan plundering schuldig gemaakt De communisten, zoo werd beweerd, trokken door de straten en vielen de fascisten aan en fouilleer den hen. Een groote menschenmenigte verzamel de zich voor het huis van Joaquin Bernal, den leider der fascistische partij te Jerez, en drong hier met geweld binnen. Bernal en zijn zoons, zoo wordt door de vluchtelingen verteld, trokken uit noodweer hun revolvers. Na een kort hand gemeen arriveerde de politie, die Bernal en zijn zoons arresteerde en geboeid naar de gevange nis bracht. Bij de nadering van de gevangenis worden vijf schoten gelost op Bernal, die bewus teloos neerviel, op een meter afstand van zijn zoon, die door de menigte met bruut geweld was neergeslagen. Vier kloosters zijn onder het oog der politie geplunderd en in brand gestoken. De redactie gebouwen van twee rechtsche bladen de „Diario de Jerez" en de „Guadalete" zijn in brand ge stoken en geplunderd. Bij den ingang van ver scheidene kerken zagen de Katholieken zich te genover een woeste menigte geplaatst en hebben schietpartijen plaats gehad. Een persoon zou gedood zijn, terwijl de zieken huizen vol gewonden liggen. OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND Tifles Tengevolge van regenval en van het smelten van sneeuw zijn ernstige overstroomin gen ontstaan, zoodat duizenden gezinnen de dor pen langs de Svanetia hebben moeten verlaten. Men vreest, dat zich nog meer overstroom ingen zullen voordoen en dat daardoor de toch al aan zienlijke materieele schade nog zal toenemen. Boor plotselinge overvloed van cople hébben we het feuilleton van vandaag tot het nummer van morgen moeten over schuiven. Chicago, 20 April(A.N.P.) Niettegenstaande ds executie van Hauptmainin zet gouverneur Hoffmanm liet onderzoek naar de Lindbergh-afaire voort en zijn agent te Chicago kondigt aan, dat binnenkort drie kidnappers zullen worden gearresteerd, die de moordenaars zouden zijn. Hoffmann bezit thans de bewijzen, dat Hauptmann onschuldig was. Indalen men einde Maart beschikt had over de gegevens, welke men thans bezit, zou Hauptmann gered zijn. De oplossing van de kwestie zal nu nog slechts en kele dagen duren. GOED AFGELOOPEN Moerdijk 21 April Maandag had alhier een ernstig ongeval plaats. Terwijl vanaf het Noord- Hollandschdiep een zandtrein, bestaande uit een locomotief en 16 met zand gevulde kipkarren voor den nieuwen in aanleg zijnden verkeersweg in aantocht was, begon plotseling de groote zand dijk te verschuiven, tengevolge waarvan de loco motief met de 16 kipkarren van een hoogte van 12 meter naar beneden stortten De machinist, die het gevaar zag aankomen wist door vlug van de machine te springen het leven te redden. De machine kwam met den schoorsteen in het zand terecht en ligt met de wielen omhoog. De mate rieele schade is voor de N.V. v. Zanen en Ver stoep, die het werk uitvoert,, zeer groot. GEVAARLIJK SPEELGOED Jongen door een pistool in deH buik getroffen. Zaterdagavond stoeiden een paar zoons van den eierhandelaar J. Mosterd te Barneveld, om in het bezit te geraken van een flobertpistool, waarmee zij wilden schieten. Plotseling ging echter een schot af en trof den 19-jraigen zoon in den buik. De getroffene is naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem overgebracht, waar bleek dat de kogel in de lever was gedrongen. De toestand is ernstig. Dronkemans-relletje Politie-agent te Maastricht ern stig mishandeld. Gistermiddag omstreeks half drie uur hield een vijftal personen, die in staat van dronken schap verkeerden, zich op den Brusselscheweg te Maastricht dreigend en scheldend op voor de woning van een Rijksambtenaar. De agent van politie Alkema maande hen tot kalmte aan en gelastte hun zich te verwijderen. In stede daaraan te voldoen vielen zij plotse ling den agent aan en sloegen hem neer voordat hij in staat was van zijn wapens gebruik te ma ken. Vervolgens sloegen en trapten zij hem op hoofd en lichaam waar zij hem maar raken kon den. Op komst van een tweetal rijksambtenaren namen zij de vlucht in de woning van zekeren P., die de politie den toegang weigerde. P. en zijn vrouw werden hiervoor gearresteerd, terwijl later in verband met deze mishandeling werden gearresteerd de gebr. O. K. en B. allen uit Maas tricht. De verwondingen van den agent waren van dien aard, dat medische hulp moest worden in geroepen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1