stelt teleur Bevolking naar Addis Abeba Gendarme Thoret in de knel Hotelbrand teGrubbenvorst De uitwerking der sancties De oorlog in Oost Afrika Vereuropeescht China zich? KIJKER ,s KOOPEIl t.j CLOECK Dronken chauffeur Honderd jaren Are de Triomph Woensdag 22 April 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9961 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentdën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prils per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN. TlêN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verhooging inkomstenbelasting ROOGERE INVOERRECHTEN OP THEE EN BIER. NEVILLE CHAMBERLAIN VOL OPTIMISME De Engelsche Minister van Financiën, Ne- ville Ghamberlain, heeft gistermiddag in het Lagerhuis de begrooting ingediend. De ont vangsten worden geraamd op 798.381.000 en de uitgaven op 797.897.000 pond sterling. In zijn rede, die bijna anderhalf uur duur de, wees de Minister op een algemeene toe name van de rijkdommen van het land en op een uitbreiding van de activiteit op han delsgebied. In het afgeloopen jaar was de nationale schuld met 4.5 millioen en de vlot tende schuld met 51 millioen pond sterling verminderd. Voor buitengewone credieten voor de landsverdediging zal 20 millioen pd. gereserveerd worden. Voor het komen de begrootingsjaas was een aanzien lijke vermeerde ring der ontvang sten te verwach ten, o.a. van de invoerrechten en accijnzen. De ont vangsten uit hoof de van de be staande bronnen .van inkomsten bleven echter nog 21 millioen pond onder het bedrag der uitgaven, en teneinde dit te kort te dekken, .zullen nieuwe bronnen van in- komsten worden aangeboord. Zoo kondigde Oham- berlain o.a. een wetswijziging aan teneinde belas- Neville Chamberlain. tirigontduiking te voorkomen. De in 1936 ingestelde invoerrechten op producten, die voor de sleutelin dustrieën moeten dienen, zullen tien jaar lang van kracht blijven. Om de gebieden, waar de nood bij zonder ernstig is, te steunen, zal, naar de Minister meedeelde, een maatschappij worden gevormd, met een kapitaal van een millioen pond nominaal, om kleine zaken in deze gebieden te financieren. Ghamberlain kondigde voorts een verhoogd invoer recht aan op bier, en, met ingang van morgen, op thee, alsmede verhooging van de inkomstenbelas ting. Na Chamberlain werd nog het woord gevoerd door Attlee, de arbeiders-afgevaardigde, die zich niet -met de begrooting accoord kon verklaren, daar deze, naar hij zeide, tenslotte tot oorlog zou leiden. Sin clair, de leider van de liberale partij, achtte de fi- nancieelo vooruitzichten thans ongunstiger dan in 1931 en 1914. Beide sprekers, evenals Maxton, die daarna sprak, leverden heftige kritiek op het in voerrecht op thee. EDEN OVER DE ZEE-ENGTEN. Londen. Toen het Lagerhuis gistermiddag weder bijeenkwam stelde de leider der oppositie, Att- lee, den minister van buitenlandisohe zaken, Edlen, de vraag, of deze een verklaring kon afleggen met betrekking tot de remilitarisatie van de Dardanellen. Eden, die door het huis met luid applaus werd be groet, verklaarde: „den llen April ontving de re geering van Zijne Majesteit een mededeeling der Turksche regeering, waarin werd gezegd, dat we gens de wijzigingen, die in de politieke en militaire omstandigheden waren ingetreden, artikel 18 der conventie aangaande de zeeëngten niet langer een afdoende garantie voor de veiligheid van Turkije vormde. De Turksche regeering verklaarde zich be- Blcrik. Gisteravond te ongeveer half elf werd •brand bemerkt in hotel Breitenbach te Gruhbenvorst. Onmiddellijk werd de brandweer van Blerik ge waarschuwd, die oogenblikkelijk uitrukte. Het vuur bleek te zijn ontstaan in de stallen van het hotel. De brand breidde zich.vrij snel uit. Door gebrek aan water werd liet blusschingswerk zeer bemoeilijkt. Daar het hotel tusschen andere huizen is ingebouwd vreesde men voor verdere uitbreiding. De brandweer slaagde er echter in den brand tot het hotel te be perken. Dit gebouw ging zoo goed als geheel verlo ren. Omstreeks 2 uur in den nacht was men het vuur meester. Het huisraad kon slechts zeer ge deeltelijk worden gered. Een paard, dat zich in de stallen bevond, kon met moeite in veiligheid wor den gebracht. Het gebouw was bij een Belgische maatschappij verzekerd» reid, besprekingen aan te gaan met de mogendheden, die aan de onderhandelingen aangaande de conven tie der zeeëngten hadden deelgenomen, met het doel te komen tot de spoedige afsluiting van een over eenkomst, die de kwestie der zeeëngten op zoodanige wijze zou behandelen, dat de onschendbaarheid van het Turksche grondgebied en de ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen Middellandsche en Zwarte Zee er door zouden zijn verzekerd- Zijner Majesteits regeering antwoordde, den 14en April, nota te hebben genomien van de onlangs door dien Turkschen minister van buitienlandsche zaken aan haren ambassadeur te Turkije gegeven verzekering, dat de voorgestelde herziening slechts betrekking had op de militaire clausules van de conventie, doch deelde de Turksche regeering tevens mede, dat, waar deze conventie uit naam van het geheele rijk werd onderteekend, de Britsehe regeering zich eerst met de regeeringen der dominions in verbinding moest stellen, alvorens haar standipunt op gedetail leerde wijze uiteen te zetten. Ofschoon de Britsche regeering ook thans haar standpunt niet kan mee deden, erkent zij echter toch de wettigheid van het verzoek der Britsche regeering en beschouwt zij dit als een duidelijk bewijs van de trouw der Turksche regeering aan het principe, dat het onmogelijk is wijziging in internationale verdragen langs unïlate- ralen weg aan te brengen. (Applaus). De Britsche regeering heeft zich dan ook bereid verklaard, die opgeworpen kwesties te bespreken op het tijdstip en de wijze, welke alle betrokken landen het best zullien convenieerem De Italiaansche uitvoer met sprongen naar beneden Geneve 21 April (A.N.P.) De commissie van deskundigen Ter controle op de toepassing der sanctiemaatregelen heeft gister de mede- deelingen bestudeerd die door de ver schillende regeeringen verstrekt zijn aangaande de wetgevende maatregelen, die zij ter uitvoering der sancties hebben genomen. Ook zijn de gege vens betreffende den handel met Italië aan een onderzoek onderworpen. Uit de beschikbare documenten blijkt, dat de Italiaansche uitvoer in Januari 1936 met 46 procent in vergelijking met Januari 1935 is ver minderd, de invoer verminderde met 39 procent. De Italiaansche uitvoer naar de landen, die de sancties toepassen, is zeer gering geworden: in Januari van dit jaar bedroeg bij nog meer dan 16 procent van de hoeveelheid van Januari 1936 doch in Februari werd nog slechts 6 procent van het quantum van Februari 1935 uitgevoerd. De gouduitvoer is tot 1.092. 000.000 Lire geste gen. De commissie heeft besloten, opnieuw bijeen te komen aan den vooravond van de eertsvolgen- de zitting van de ommissie van achttien. Addis Abeba. 1 Volgens de laatste berichten die Dinsdagavond werden ontvangen, zou de keizer en de groote legergroep ten Westen en Zuidwesten van Dessie, die een ernstige bedreiging voor de Italiaan sche strijdkrachten in Dessie vormden, gevaar loo- pen van hm/verbindingen te worden afgesneden. Dinsdagavond was de stad Addis Abeba wat min der verlaten dan in den ochtend, daar de bevolking zich een weinig schaamde de stad te zijn ontvlucht en de winkels te hebben gesloten wegens het bericht dat de Italianen Dinsdag zouden komen. Een Italiaansch bombardementsvliegtuig heeft Magallo, de hoofdstad van de provincie Bale gebom bardeerd, waarbij twee vrouwen werden gedood. Men wijst er op, dat uit dit feit zou blijken, dat Graziani niet zoo ver is opgerukt als bij beweert. Pogingen om de bevolking gerust te stellen. In alle deelen der stad zijn biljetten aangeplakt van den volgenden inhoud: „Met de bedoeling, een einde te maken aan het circuleeren van geruchten, die de vijand rondstrooit over zijn opmarsch naar Addis Abeba, geeft de regee ring de bevolking de verzekering, dat zij in contact is gebleven met de volgende steden: Sjolameda, op 150 K.M. van Addis Abeba aan den weg naar Des sie, Ankober, Warra Heiloe, Hawasj, Daggahboer, Djidjiga, Harrar, Afdeme, enz. Volgens vanmorgen ontvangen mededeclingen heeft het leven in de plaatsen zijn gewonen gang". Abessijnen overvallen vliegveld van PILOOT REDT ZICH MET VALSCHERM Hyeres (Frankrijk) Een militair vliegtuig, waarover de bestuurder de macht had verloren, is in een moeras neergestort. De piloot wist met zijn valscherm behouden den grond te bereiken. DE VERMISTE DUITSGHE GEZANT Nog steeds niet terecht. Cairo Gistermiddag te half vijf was de Duitsohe gezant Von Stoer nog niet gevonden. Twaalf Britsche vliegtuigen, elf Egyptische toe stellen en veertien auto's zoeken de omgeving van den Gebel Katrani en van Baharia af met een straal van 200 kilometer. Addis Abeba. Volgens onbevestigde geruchten zou een Abessijnsche patrouille van 5 uit de rond Dessie liggende bergen naar het vliegveld van deze stad zijn afgedaald. Zij zouden de schildwachten gedood en 17 vliegtuigen in brand gestoken hebben. Badoglio's intocht te Dessie. Asmara. In Italiaansche kringen verwacht men, dat het offensief der troepen aan het einde van deze maand of in begin Mei voltooid zal zijn. Gedurende den opmarsch naar Dessie heeft de le vensmiddelenverzorging der troepen uitsluitend door vliegtuigen plaats gehad. Het corps Askari's heeft van 7 tot 19 April 120 ton levensmiddelen „uit de lucht" ontvangen, zoodat de meegevoerde voorraden niet behoefden te worden aangesproken. Ovaties voor Mussolini. Rome. Dinsdag. Toen de Duce op het balcon van het Palazzo Venezia verscheen, werd hij luide toegejuicht door zwarthemden en een reusachtige menigte van burgers. Hij hield een korte toespraak, waarhij hij zeide: „Vandaag, op den verjaardag van de stichting van Rome, vieren wij den arbeid en de overwinning. Na een moeilijke vaart zijn wij in het gezicht van de haven gekomen. Wij zullen baar met ontplooide zeilen binnenvaren en als altijd de kracht de rechtvaardigheid en de beschaving van Rome met ons voeren". De Chineesche Centrale Regeering te Nanking heeft dezer dagen een verordening afgekondigd, dat de rouwkleur in de toekomst zwart moet zijn. Dit ziet er op zichzelf nog al natuurlijk uit, doch men krijgt een anderen kijk op de dingen, indien men bedenkt, dat zwart in China tot nog toe de kleur der vreugde was, terwijl de rouwkleur wit was. Onder de Chinee- zen, die de traditie boven alles beminnen, heeft het besluit dan ook een groote opwinding veroorzaakt, daar men het als de eerste poging beschouwt, om China te vereuropeeschen. EEN „PERRON" VOOR DE BEZOEKERS IN DEN LONDENSCHEN DIERENTUIN, DIE EEN RITJE PER OLIFANT MAKEN Een ritje ver olifant is nog altijd een van de grootste pretjes, die de Londensche dierentuin biedt. Alle en het „bestijgen" gaf aanvankelijk nogal moei lijkheden. Dit bezwaar is thans opgeheven, want de directie heeft een perronlaten plaatsen, waar vanaf het -„instappennu heel gemakkelijk gaat. FRANSCH BUREAUCRATISME OP ZIJN ZOTST. PARIJS, 21 April 1936. De navolgende amusante geschiedenis zou van. Courteline, die zulke ongelooflijke dingen over het bureaucratisme in Frankrijk heeft geschreven, kun nen stammen; in werkelijkheid is zij echter ontleend aan een zeer geloofwaardig Parijsch dagblad. De gendarme Thoret, een nieuweling in crimineele zaken, had bevel gekregen, een arrestant in de San- té-gevangenis te Parijs af te halen en naar de stad Brive, waar hij verhoord moest worden, te bege leiden. Zoo gebeurde het ook, maar toen het verhoor ten einde was, zei de rechter tot onzen Thoret: „Dit is alles; U kunt Uw gevangene thans weer terug1- brengen." „Dat kan ik niet", antwoordde de gendar me verbluft. „Hij is op Uw verzoek naar hier ge bracht. Ik heb zijn papieren bij mij, om deze aan den gevangenisdirecteur van Brive te overhandigen." „Dat is allemaal erg mooi," vond de rechter, „maar helaas is er in Brive geen gevangenis. De dichtst bijzijnde is in Tulle, maar ik heb geen reden, in verband met dit verhoor een bevel tot arrestatie te gen dezen heer Dupont uit te vaardigen en zijn andere misdaden vallen niet onder mijn jurisdictie. Tot weerziens!" Voor den armen Thoret zat er dus niets anders op, dan met zijn gevangene de straat op te gaan. „Als ik U was," zei tenslotte de gevangene, Dupont, die medelijden had met de verlegenheid van zijn bewa ker, „dan zou ik naar Parijs telefoneeren en in structies vragen." Thoret vroeg instructies maar in Parijs had! men deze niet. Men verklaarde, dat de gevangene het gendarmerie-commando volkomen koud liet eni dat men er slechts belang bij bad, den gendarme Thoret weer zoo spoedig mogelijk op zijn post te zien. Toen Thoret met hangende ooren uit de telefooncel kwam, deed Dupont een nieuw voorstel. „Misschien zoo verklaarde hij hoopvol, „kan de hier geves tigde gendarmerie mij een aardige, droge cel aan', bieden." Maar de gendarmerie te Brive toonde niet de minste belangstelling en spoedig stond het ver twijfelde paar weer buiten in den regien. „Thans heb ik er genoeg van," verklaarde Thoret, „ik breng je naar Parijs terug". „Dat is een uit stekend idee," zei Dupont, „ik begin Parijs ook al erg te missen." In de Santé aangekomen, ondervonden zij een nieu we teleurstelling. De leidende ambtenaar wierp een blik in de papieren en verklaarde: „Mille regrets, monsieur Dupont maar U heeft geen recht hier opgenomen te worden. In de acten staat uitdrukke lijk Verlaat de gevangenis" dus U kunt gaan." Thoret was ten einde raad. Opnieuw begon hij zijn jerimiade; dit was zijn eerste opdracht; hij wist van niets; hij wilde geen onaangenaamheden en tenslotte, wonder boven wonder liet de ambtenaar zich vermurven. „Goed," zeide hij, ,ik neem Dupont hier op. Maar begrijpt U goed, dit is een zeer irre- guladre zaak en ik dioe het slechts, om U een pleizier te doen." „Merci, Monsieur" zeiden Thoret en Dupont als uit een mond. (V.P.B.—U.P. Rijdt in den nacht stilstaande auto aait, In den nacht van Maandag op Dinsdag reed de heer B. J. v. W. per auto op den weg van Hilver sum naar Laren in de richting van eerstgenoemde plaats. Plotseling zag hij uit tegenovergestelde richting een vrachtauto naderen, die zig-zag over den weg reed, aldus de „Msb." Veiligheidshalve plaatste hij zijn auto op den berm van den weg, doch niettegenstaande dezen maatre gel vloog de vrachtauto toch tegen de luxe-a.uto op, waarna de wagen nog een eind doorschoof en op de trambaan terecht kwam. Beide auto's werden ern stig beschadigd. Zoowel de bestuurder van de vracht auto als diens broer, G. v. G. en E. v. G., bleken on der den invloed van drank -te zijn. De bestuurder ging bovendien nog als een razende te keer en daar men, hoewel ten onrechte, van meening was, dat een en ander zich op Hilversumsch grondgebied afspeel de, werd de politie van Hilversum gewaarschuwd, die met de politieauto verscheen en beide beschonkenen naar het Larensche politiebureau overbracht. Zelfs in de cel bleek de chauffeur nog niet tot kalmte te zijn gekomen. Hij had een verhuizing ge had, die al te feestelijk gevierd was. De vrachtauto werd in beslag genomen. De luxe-auto was nog vrijwel nieuw en de heer W. was niet verzekerd. In Frankrijk is men van plan in den loop van dit jaar het honderd-jarige jubileum van den beroemden Are de Tpiomphe met groote feestelijkheden te vie ren. Met den bouw van dezen poort was men reeds m 1806 begonnen, toen Napoleon op het hoogtepunt van zijn macht en roem stond. Toen hij in 1936 ge reed kwam, lagen de triomfen van den Napoleonti- schen tijd reeds lang achter den rug. Napoleon was op St. Helena gestorven en de Europeesche mensch- heid van toentertijd was hem voor een goed deel al reeds geheel vergeten. Slechts in Parijs dacht men nog steeds aan den grooten Corsicaan en hoewel een Orlec.ns op den troon zat, werd de geweldige Are de Triomphe met de lijst van de overwinningen van Napoleon en de namen van 386 generaals plechtig ingewijd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1