Buitengewone prestatie van de Spaarndam Trambotsing in de hoofdstad. Donderdag 23 April 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9962 De versterking van het Rijnland INGEZONDEN /TliKKEN De Bilt seint „VADERTJE LANGBEEN" Door onze plaatselijke tooneelvereeniging V.V.V. zal Zondag a.s. een opvoering gegeven worden van „Daddy Long Legs" naar het be kende hoek van Jean Webster in de Holland- sche tooneelbewerking van Jaap van der Poll. Deze tooneelvereeniging kampt reeds ge- ruimen tijd met groote moeilijkheden van fi- nancieelen aard en tekort aan spelende leden. Dit laatste euvel schijnt thans overwonnen en juist om deze reden is de keuze gevallen op genoemd stuk omdat hiervoor een groote be zetting noodig is en wij dan ook een debuut op de planken krijgen van verschillende nieuwe en jonge krachten. Waar deze vereeniging reeds zoo'n uit stekende reputatie sinds bijna 20 jaar geniet sprelten wij de wensch uit dat door een talrijk publiek deze opvoering zal worden bijgewoond, zoodat het ook financieel mogelijk zal blijken te zijn de vereeniging in stand te houden. OPERA MARTHA. In Alkmaar is onder dirigentsohap van Jac. Jan sen opgevoerd de bekende opera „Martha". Ondanks het feit, dat deze opera geheel door dil- lettanten is uitgevoerd, zóówel wat de koren, orkest als solisten betreft, is het een groot succes geworden. En do Alfcmaarsche Courant geeft van deze opera avond een zeer vleiend verslag. Waarom of wij van dit alles mededeeling doen? Wel, omdat er reeds vergevorderde plannen bestaan, om deze opera „Martha" over een paar weken ook in Schagen op te voeren. Wij kunnen niet anders dan dit voornemen van harte toejuichen en onze plaats- genooten opwekken om, als straks bij U wordt aan geklopt om kaarten te koopen, dit dan ook ruim te doen. I mme re, een dergelijke opvoering, zoo goed verzorgd, zoo geheel volgens de eischen voorbereid, en aangekleed, kost veel geld. En voor en aleer men zoo'n plan, om „Martha" hier op te voeren, als vast staand kan aannemen, moet er eerst een bedrag aanwezig zijn om als basis te dienen voor te maken kosten. Daarom, koopt aanstonds kaarten! Steunt deze poging om in Schagen op muzikaal gebied ook eens iets aparts te brengen. Steunt dit vooral, omdat er zich een perspectief opent, om ook in Schagen volgend seizoen zoo'n opera of operette te kunnen opvoeren. Als wij allen helpen, kan dat en als 't kan, dan moet het. Vooruit dusül SCHAGEN-NIEUWS. Programma voor Zondag a.s.: Schagen I: D. Arnoldus J. Peetoom H. Middelbeek M. Slikker A. Slikker M. de Haas H. Veenstra S. Grootes D. Schoorl C. de Moor Jb. Dekker. Schagen II: P. Schoorl J. Broer P. Boon P. Boontjes E. Rus J. Weeland Jb. Molenaar D. Ruig S.S. P. de Vries P. Kistemaker Res.: W. J. Biersteker, Jb. Broersma, T. Bijpost, D. Leeuwenkamp. Het is de bedoeling dat Schagen I en II een oefen wedstrijd tegen elkander spelen om 2 uur. Schagen 2 gelieve dan in een wit shirt te verschijnen. Afberich- ten hij J. Broer te Schagen. Schagen 3 is een wedstrijd voor aangevraagd; de heeren gelieven de courant van Zaterdag na te zien. Op Donderdag 7 Mei is een jubileumvergadering voor de leden bij Ph. Roobol, 's avonds 8 uur. Komt allen op. De uitnoodigingen voor den feestavond zijn allen weg. Deze gelden als ze aan een heer gezonden zijn met dame, en ook de dames mogen een heer mede- nemen. Zaterdagavond kunnen de leden de zeer bekende Coos en Polly Speenhoff Jr., welke voor ons optre den, voor de radio beluisteren. Zondag 10 Mei spelen onze veteranen een wedstrijd tegen het P.W.N.-elflal, ten bate van J. Gelder. Ge noemd P.W.N.-clftal speelt Zondag in Callantsoog een oefenwedstrijd. Bij nader inzien is het de E.C. van Schagen geble ken, er toch de hand aan te moeten houden dat zoo wel hij vriendschappelijke als competitiewedstrijden de reserves gekleed op het veld zijn. Arrestatie bij de inning van een cheque. 's-Gravenhage 22 April Maandagmiddag j.1. om 3 uur hebben twee Haagsche recher cheurs assistentie verleend aan de politie uit de Bilt bij de arrestatie op het hoofdpostkantoor te 's-Gravenhage van een tweetal personen, toen deze trachtten een cheque van veertig gulden te incasseeren. Deze cheque was afgegeven door een dame uit de Bilt, die echter, toen haar na de afgifte bleek dat bet geld voor geheel andere doeleinden zou worden besteed dan waarvoor het was bestemd een klacht bij de politie indiende, die zich onmid dellijk met de directie van het hoofdpostkantoor in de residentie in verbinding stelde, waar de cheque betaalbaar was gesteld. Het gearresteerde tweetal is nog denzelfden 'dag op transport gesteld naar de Bilt. WEDER ONLUSTEN TE BELFAST Belfast 22 April (A.N.P.) De laatste dagen is het te Belfast in Ierland weer tot ongeregeld heden gekomen, die haar oorzaak hebben in de tegenstelling tusschen Protestanten en Roomsch- Katholieken. In een drukke straat losten vier mannen verscheidene schoten. Welke# echter nie mand troffen. De daders konden onerkend ont komen. Later werd door gepantserde wagens ge patrouilleerd. In een andere wijk moest de po litie met de gummistok tegen de menigte optre den, daar deze zich verzette tegen de arresta tie van cm man. Twee agenten werden gewond. Meteoor en cycloon. MADRID: In het Spaansche dorpje Vil- larrejo de Fuentes, in de provincie Cnen- cais, is een meteoorsteen gevallen, die een verblindend licht verspreidde. Enkele secon den daarna ontstond een wervelwind, die meer dan 200 eiken ontwortelde en steenen van groote afmeting over grooten afstand in het rond slingerde. De terugreis van de Neder- landsche Ambulance Al liet materiaal in handen der Italianen. Dank zij de medewerking van de Rotterdamsche Lloyd is het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis er in geslaagd een gunstige gelegenheid te arrangeeren voor de terugreis der Nederlandsche ambulance uit Abessinië naar Nederland. De ambulance zal Vrijdag a.s. uit Addis Abe ba vertrekken naar Djibouti en daar wachten op de „Palembang" van de Rotterdamsche Lloyd. welke die haven op 1 Mei zal aandoen. Met deze boot zullen onze landgenooten de thuisreis maken en op 19 Mei a.s. in Rotterdam aankomen. De maatschappij Nederland heeft gezorgd, dat Jhr. Dr. van der Does een plaats gekregen heeft aan boord van de „Johan van Oldenharnevelt, die 1 Mei uit Port Said zal vertrekken en 12 Mei in Amsterdam aankomt. Voorts vernemen wij nog dat al het materiaal van de Nederlandsche ambulance, dat in Dessie en in Quoram was, in handen der Italianen is gevallen. Er wordt echter toezicht op gehouden door een vertegenwoordiger van het Interna tionale Roode Kruis. Parijs 22 April (A.N.P.) Volgens een be richt van den specialen correspondent van den Excelsioruit Wiesbaden zijn de laat ste twee weken 70.000 arbeiders in de voor malige gedemilitariseerde zone samengetrok ken,teneinde de fortificatiewerken aan de Duitsche Westgrenzen uit te voeren. De werkzaamheden worden dermate bespoe digd, dat het kort geleden in Forsten bij Akien tot een proteststaking van twee uur onder de ar beiders is gekomen. Het gaat hier grootendeels om werkeloozen uit de steden die tegen een loon van 1,35 mark tot 2 mark, met aftrek van de kosten voor huis vesting tewerk worden gesteld.. Hun aanwerving geschiedde aldus dat de Rijksminister van Arbeid Seldtke, in een circulaire ongeveer twee derden der stedelijke werkeloozen voor de keuze stelde hun steun te verliezen dan wel naar de Rijnzone te gaan. In verscheidene stéden moesten werke loozen, die niet op deze voorwaarden wilden in gaan' met geweld naar de werkplaatsen gebracht worden. De Duitsche versterkingen die naar het voor beeld van de Maginotlinie zullen worden aange legd, beginnen bij Effeld aan de Duitsch-Neder- landsche grens en loopen via Aken, Trier, de Pfalz en Baden naar de Zwitsersche grens. Voorloopig worden betonnen schuilplaatsen gebouwd. De tot dusverre voor dit doel beschik baar gestelde credieten, bedragen honderden mil- lioenen rijksmark. Twee wagens op het Damrak met een hevig en slag op elkaar ingereden. Gistermiddag omstreeks kwart voor zes is op het Damrak te Amsterdam een motorwagen van lijn elf op een bijwagen van een tram van lijn zestien gebotst. De uit twee wagens bestaande tramtrein van lijn zestien was op weg naar het Gentaal Station en moest voor het stopbord van den verkeersagent tegenover het Victoriahotel plotseling stoppen. Ook de wagenbestuurder van de achteroprijdende tram van lijn elf remde, doch de wagen gleed door en reed met een he- vigen slag tegen den bijwagen van lijn zestien. Zoowel van lijn elf als van lijn zestien brak het trekwerk, waarmede de bijwagens aan de motorwagens waren gekoppeld. Bovendien brak een ruit, van den bijwagen van lijn elf, waardoor een controleur een snijwonde onder het oog kreeg Inmiddels ondervond het tramverkeer tijdens het spitsuur, waarop het ongeval gebeurde, groo te vertraging. De motorwagens van lijn elf en lijn zestien konden op eigen gelegenheid naar het Centraal Station oprijden, waarheen ook de beide bijwagens werden opgeduwd. Op de ongebruikte tramsporen aan de Westelijke zijde van het sta tionseiland bij het trampersoneel nog altijd bekend als het E.N.T.O.S.-Spoor uit de oude da gen van deze beroemde tentoonstelling werden de vier wagens gedraaid, zoodat de nog intact zijnde koppelstangen gebruikt konden worden om motorwagens en bijwagens weer aan elkaar te koppelen. Om twintig minuten over zes was de stagnatie op het Damrak verdwenen, en door verschillende trams bij den Dam op te houden en om het Pa leis te leiden, was te zeven uur het normale tram verkeer geheel hersteld» Hulp aan de „Bilderdijk". Gisteren is te Rotterdam binnengeloopen het vrachtschip met beperkte passagiersaciamodatie „Spaarndam" van de H.A.L. dat van 22 tot 27 Maart zulk een uitzonderlijke prestatie heeft ge leverd door de „Bilderdijk", een vrachtschip van dezelfde maatschappij, dat op 350 tnijl van Hali- fax 'zijn roer en roersteven verloren had, in tij en ontij op sleeptouw te nemen en veilig in de haven binnen te brengen, aldus de maatschappij niet geringe kosten besparend, en nogmaals be wijzend welk knappe stuurlieden wij hier in Ne derland hebben. Direct nadat de „Spaarndam" radiografisch bericht had ontvangen dat de „Bilderdijk" hul peloos ronddreef, zette de kapitein koers naar het beschadigde schip, dat hij nog in den mid dag bereikte Na een hardnekkige strijd tegen mist, hagel en storm mocht het kapitein van Buuren geluk ken om de „Bilderdijk" de haven van Halifax binnen te loodsen. Zoowel voor kapitein van Buuren als voor den heer J. A. Liebau, die de „Bilderdijk" j wel ke op weg was naar Boston commandeerde, is dit sleepincident een nieuwe sensatie geweest en hoewel kapitein van Buuren het grootste ge deelte van zijn slagen op rekening van radio zoeker schuift waarmede 't mogelijk was in mist en ontij de navigatie te regelen, vernamen wij van een der heeren van de H.A.L., dat hier wer kelijk een buitengewone prestatie van stuurmans kunst geleverd is, want diverse pogingen, welke men met het sleepen van deze soort schepen heeft genomen, zijn vrijwel allen volkomen mis lukt, zoodat men hier terecht kan spreken van eefi met eere hooghouden van Nederland's naam in den vreemde. Crisis contributie-regeling A.A.Z.Ak. Mijnheer de Redacteur, In een in Uwe courant van j.1. Maandag opgeno men ingezonden stuk van de doktoren Groenhart, v. d. Sluis en Werner, komen die heeren op tegen mijn in Uw blad van 15 dezer opgenomen artikel over de bovenbedoelde crisis-contributieregeling en het door het bestuur van het fonds tegen de burgemee sters en secretarissen gericht verwijt. Ofschoon ik het rationeel en meer vruchtbaar had geoordeeld, dat het fondsbestuur op mijn schrijven was ingegaan, zal ik, aannemende dat genoemde hee ren als bestuursleden voor hun bestuur opkomen zooals ik als oud-voorzitter voor de ver. van B. en S. opkom toch maar de zaak nader toelichten. Het gaat er om de fondsleden en andere ingezetenen een juist inzicht te geven. Voorop stel ik, dat de berekening uitging van de ver. van B. en S. en de dagelijksche besturen der ge meenten en dat dezen, na de bestrijding der artsen, algemeen (niet ik alleen) de ziekenfondspremie te hoog bleven oordeelen. Intusschen wil ik waar de heeren zeggen dat de berekeningen kant noch wal raken wel verklaren, dat de berekeningen door mij zijn opgezet. Ze zijn gebaseerd op de cijfers mij destijds door Dr. van der Sluis persoonlijk verstrekt. In mijn artikel legde ik het resultaat van het onderzoek vast in een zestal punten. Voor een goede beoordeeling hadden de hee ren Gr., v. d. SI. en W. punt na punt moeten be handelen. Met hun zeggen, dat wij een onjuiste en sensatio- neele indruk verwekken, dat een tendentieuze voor stelling van zaken werd gegeven enz., bewijzen de heeren niets. In de beschouwing van de ver. van B. en S. staat, dat het fonds volgens het jaarverslag over 1934 (in het verslag van 1935 zag ik geen cijfers) in totaal over f78417.82 aan reserves beschikt. Als de heeren doktoren verklaren dat hiervan het Alkmaarsche ge deelte van het fonds met pl.m. 16000 leden ruim f70.000.en het gedeelte bestaande uit de buiten gemeenten met pl.m. 40.000 leden slechts f7000.— bij eenbracht, is mij dat hoewel het me eenigszins on begrijpelijk voorkomt best. Het reservefonds geeft voor de beoordeeling geen doorslag. De heeren Gr., v. d. SI. en W. zijn teveel in alge meenheden gebleven, zij hadden meer met cijfers de onjuistheid der berekening moeten bewijzen. Gelukkig bieden zij toch nog door eenige cijfers te noemen, mij de gelegenheid aan te toonen, dat onze berekeningen het „te hoog zijn'' der premie vrij juist typeeren. De heeren schrijven dat de 47 artsen tezamen bruto rond f271000.als fondsinkomen hebben. Op 1 Januari 1934 bedroeg volgens een rapport van het fonds het aantal fondsleden 41180. (Over latere cijfers beschik ik niet). Gerekend naar dit aantal, ge nieten de artsen bruto per fonslid f271000.— 41180 rond f 6.60. Dit wordt per 2550 fondsleden (waarop deze berekening berust) 2550 X f 6.60 f 16830.—. De opbrengst voor verlossingen schatten wij op f 645.—. In totaal alzoo van 2550 fondsleden f 16830.— f645.— f17475.—. Inkomsten van de rijksverzekeringsbank-etc. lieten wij buiten beschouwing. Op blz. 17 der door de Mij. tot Bevordering der Ge- neeskv ïst verspreide brochure van Dr. Eggink, wor den de Inkostencijfers van een geheele geneeskundige practijfc gesteld op f3000.— tot f3500.—. Bij aftrek van f 3500.blijft er netto voor eiken arts gemiddeld f 13975.— over. Hoe de heeren aan 40 onkosten komen, geven zij niet aan. Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk nog enkele hagelbuitjes, koude och tend, overdag iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig of geen neerslag en iets zachter. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 7 gr. C. is 45 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen SCHOORL Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat in het Dorp Groet, Gem. Schoorl, den 2en Mei a.s. drie Echtparen hun gouden huwelijksfeest hopen te herdenken. Het zijn: H. H. de Zeeuw en D. de Zeeuw-Out. H. Blom en A. Blom-Jongerling J. N. Kroon en G, Kroon de Jong. Alben zijn zij vijftig jaren geleden in Schoorl getrouwd in het oude Raadhuis, en zijn al die jaren in de Gem. Schoorl gevestigd geweest. De heeren Gr., v. d. SI. en W. kunnen dit een en ander nu schrijftafelfantasie noemen. Neen, het is geen fantasie, zelfs geen theorie; het is de echte wer kelijkheid. Van de bevolking in de buitengemeenten is onge veer 40 bij het fonds aangesloten. Indien de art. sen gemiddeld per gewone- en fondspractijk, teza men van 2550 zielen, minder inkomen genieten, be talen de 60 niet bij het fonds aangeslotenen (alle gegoeden inbegrepen) gemiddeld minder per hoofd dan het armste fondslid. Men dient wel in het oog te houden, dat ik niet bestrijd de inkomens van de doktoren, maar dat ik het te hoog zijn der premie voor menschen met lage inkomens wil aantoonen. Ik geloof, dat de zaak nu toch wel een elk duidelijk zal zijn. De heeren Gr., v. d. S. en W. zeggen: „het fonds vraagt geen steun; de verzekerden vragen". Zij mogen dit nu zoo voorstellen, maar in werke lijkheid gaat de actie uit van het fonds en een aan tal artsen. In 1932 stelde het A.A.Z.Ak. een crisiscommissie in. Deze zond een circulaire aan de gemeentebesturen ter verkrijging van een bijdrage-regeling. De heeren artsen kwamen, zonder één fondslid mede te brengen, de zaak in de vergaderingen be spreken. Dr. Eggink zei in de vergadering van 16 Juli 1935, dat het Fonds moet blijven wat het is, en dat daar voor de inkomsten op 100 moet blijven. Genoemde heer heeft ook verklaard, dat het hun veel moeite had gekost om aan het Departement te bereiken dat de ministerieele circulaire zou uitgaan. Naar mij werd medegedeeld, gaf Dr. v. d. Sluijs een bundeltje strooibiljetten af om deze uit te reiken aan Fondsleden, en waarbij tot het vragen van een 1/3 regeling werd aangespoord. Dr. van Staveren gaat van plaats tot plaats dé fondsleden het heilzame van de crisis-regeling onder de aandacht brengen. En hoe staat het met die crisis-regeling? Bij 10 weken werkloosheid krijgt de werklooze 10 X 2/3 premievermindering, dus 20 derden. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretaris sen wil 1/3 vermindering gedurende het geheele jaar, dus 52 derden minder. De artsen derven volgens de crisisregeling in dit geval 10 derden en bij 1/3 premieverlaging 52 derden der premie. De crisisregeling is m.i. in hoofdzaak een dokters- belang. H. C. V. te Oudesluis meent, dat het door B. en S. ingenomen standpunt de werkloozen schaadt. Volgens hem worden deze de dupe van den lang- durigen strijd. H. C. V. moet bedenken, dat er ook anderen zijn dan werkloozen met even weinig inkomen en dat de Fondsleden ook zelf de schuld dragen, als zij niet op verlaging van premie aandringen. In andere streken doet men dat toch ook. Te Enschedé wordt o.a. door het particuliere zie kenfonds een strijd gevoerd. De huisartsen genieten daar f3.per lid. Het Fonds wil contracteeren voor volwasseneh f2.50 en voor kinderen f2.—. Verhoogd voor apotheek met fl.— wordt het f3.50 en 3.—. Heel wat lager dan hier. De heer B. H. J. Schouten, secretaris-penningmees ter van het A. A. Z. Ak.. schrijft, dat ik een foutief citaat gaf van zijn jaarverslag. Woordelijk nam ik uit dat verslag het volgende over: „Dat de heeren B. en S. daarmede hun inwoners 'n dienst hebben bewezen, wordt door 't Ziekenfondsbestuur betwij feld", Is dat nu een persoonlijke meening van den heer S.? Op zijn onwaardig ingezonden stuk ga ik niet verder in. Als Burgemeester gevoelde ik mij niet verantwoord met geld uit de gemeentekas de te hooge premie in stand te houden. Het oordeel over het feit, dat de artsen ten aan zien vaq de fondsleden geen voldoende rekening met de gewijzigde tijdsomstandigheden houden, laat ik aan de lezers over. M.i. loopt het echter de spuigaten uit, dat zij de schuld schuiven op de B. en S. Wieringerwaard, 22 April 1936. C HARINGHUIZEN.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5