Uit Bergen De woelingen in Palestina Protestvergadering van Werkloozen Noord China, een paradijs voor smokkelaars W aterschappen NA DE LAATSTE ONGEREGELDHEDEN TE MA DRID. In de Spaansche hoofdstad is er weer eens danig huisgehouden. Een staking die 24 uur duur de en die het leven in de groote stad volkomen stil- Iegde. Een merkwaardig verschijnsel was ditmaal, dat in de straten bergen stukgescheurde couranten en propagandamateriaal opgehoopt lag. Hierboven zien we het door den reinigingsdienst weghalen. TOONEELVEREEN. „DE MASKERSPELERS". „Ex-Koning Peter", blijspel in 3 bedrij ven, door A. den Hertog, in de Rus tende Jager. In dezen tijd van wankelende, ineenstortende en weer overeind gezette vorstentronen, is dit blijspel van den Hertog inderdaad zoo gek nog niet. Een persiflage dus van den toestand, zooals deze zich heeft voorgedaan en zich nog voordoet in tal van Staten, op dezen verpolitiekten aardbodem. Peter VI, de door zijn volk verjaagde Koning van het denkbeeldige land Molavië, ergens in den Bal kan, heeft van de Republikeinsche Regeering toe stemming gekregen om voor korten tijd naar z'n land terug te keeren, daar zijn grootmoedei*, de gewezen Regentes, zeer ernstig ziek is. Peter komt en toont zich een echte vroolijke bon-vivant, blij, verlost te zijn van het Regeeringsjuk, dat voor heen zijn schouders drukte. Hij amuseert zich best bij vrouwen, wijn en dans. Vooral de filmactrice Delila Valona maakt indruk op den ex-koning en het wordt tusschen die twee een gewaagde flirt. Deze jeugdige overmoed maakt de Rijksregeering wantrouwend. De president, maar vooral zijn particuliere secretaresse Mara Boriagi zien achter dit tijdelijk oponthoud van den ex-koning de voor bereiding tot een staatsgreep en verontrusten zich ernstig over de groeiende populariteit van den gewezen' vorst, die sans-gêne zich beweegt tus schen het volk, dat voorheen door hem werd ge regeerd. Inderdaad had de Regentes een ziekte voorgewend om op deze wijze haar zoon aan haar zijde te krij gen en aldus een omwenteling voor te bereiden. Maar Peter moet van een koningstroon niets meer hebben; hij heeft ervaren wat het leven beteekent voor een jongen., levenslustigen kerel, die, vrij van alle conventie, de wereld in kan gaan en aan nie mand verantwoording verschuldigd is, dan aan zichzelf. En zelfs als hij door het volk geroepen wordt, dan nog bezwijkt hij niet, en vlucht weg, de vrijheid verkiezend boven de drukkende lasten van een koningskroon. Maar eer het zoo ver is, gebeurt er zoo een en ander! De particuliere, secretaresse, die een niets en niemand ontzienden haat heeft tegen alles wat zweemt naar royalisme, belast zich met de spion- nage over den ex-koning die z'n intrek in een hotel nam. De zure, verbitterde, weinig elegante helpster van den president, weet zich te metamorphoseercn in een charmante verschijning; een vrouw van de wereld. Zij neemt onder een anderen naam eveneens intrek in liet hotel waar Peter verblijft en tracht hem in haar netten te vangen. Maar Peter heeft haar herkend van het eerste oogenblik af en dan volgt een strijd met open vizier tusschen den ex- koning en de spionne, die middelen vinden moet, hem te ontmaskeren. Het einde heeft natuurlijk een romantisch tintje, omdat er nu eenmaal een pakkend slot bijhoort. Mara Boriagi wordt verliefd op Peter en Peter na tuurlijk ook op haar. Kon er een beter einde zijn, dan een vlucht van Peter met zijn geliefde door een venster in de hotelkamer? Neen, nietwaar; het Jag in de lijn der zich afspelende gebeurtenissen en het deed de sympathie voor den prettigen jovi- alen Koningszoon groeien en bewaard blijven. Men ziet het: een gebeuren waarin weinig te be leven valt. Een spel eerst van haat en achterdocht tegen ongekunstelde ongedwongenheid en benij denswaardige jovialiteit; later een interessant duel tusschen die haat en de sterker wordende liefde, eindigend met een pijl afgeschoten met Amor's boog, welke pijl doel trof. En goed ook! Ex-Koning Peter (Jaap Beeldman) en de privé- secretaresse (Greet BeeldimanRensink) zijn dus de personen waarom de anderen zich groepeeren. De een meer, de andere minder op den voorgrond tredend. Dat dit blijspel, waarin weinig actie zit, maar dat een aaneenschakeling is van dialogen, mij tot op het laatste oogenblikken geboeid heeft., is een groote verdienste van de beide hoofdpersonen. Jaap Beelcl.ma.n, dien ik niet steeds heb kunnen bewonderen vroeger, omdat hij zich te onhandig be woog, heeft zich gisteren op deze laatste uitvoering van het seizoen, schitterend gerehabiliteerd. Hij speelde vrij en ongedwongen, was in I eenige malen minder rolvast, maar sloeg er zich kranig door. Bui tengewoon gelukkig was hij aan het slot van II in z'n interessant tète a tête met de spionne en later in III toen aan de souper-tafel het duel wel op z'n he vigst was en de spanning volkomen. Hij had in I, toen hij vergeten had z'n handschoenen in z'n hand te nemen, deze nadat hij reeds een tijd met den Minister-President had gesproken niet meer uit z'n zak mogen halen. Dat was een fout! Mevr. Beeldman-Rensink speelde, zooals we dat van haar gewoon zijn. In I als zure. haatdragende secretaresse beviel ze me wel het best. Ze had zich een kostelijk type gemaakt en speelde met veel ta lent. Ik wil hiermede niets afdoen aan haar creatie als spionne. Integendeel: het was af tot in de punt jes. En van een heerlijk tempo. Ko Oldenhurg heeft den minister-president op ta lentvolle wijze gespeeld. Hij trof steeds den juisten toon en bepaald uitstekend was hij op het mom-en Joden worden gedwongen zich aaneen te sluiten. Cairo Telefonisch wordt uit Jerusalem ver nomen, dat de Joden, die in Palestina ongeveer 26 a 27 pet. van de bevolking uitmaken, gedwon gen worden zich in de groote steden te concen- treeren om vervolging te ontgaan. Zij verlaten de plaatsen waar zij verstrooid leefden omdat deze te kwetsbaar zijn. In groote massa verlaten zij Jaffa om naar Tel Aviv te trekken en de verlaten woningen worden onmiddellijk in brand gestoken de bran den worden aangewakkard door de wind, zoodat gistermoclitend duizenden woningen een prooi der vlammen werden, de brandweer was niet bij machte het vuur te beperken. De opwinding is zeer groot en de Hebreeuw- ;che bladen verschijnen met groote rouwranden en roepen om bescherming van de regeering. Zij beschuldigen de vervolgers er van Buitenland- sche leiding te aanvaarden in zuiver plaatselij ke aangelegenheden. Over het algemeen is het land rustig Jerusalem Behalve de pogingen om een sta king onder de Arabieren te forceeren, waarbij botsingen met de politie plaats hadden, welke leidden tot arrestatie van Arabische posters, is de toestand in het land vrij kalm Dinsdagavond is te Jerusalem getracht het verkeer te belem meren door spijkers in de straten te strooien, doch dit had geen succes. Te Jenin in centraal Palestina is met steenen naar particuliere auto's geworpen, doch niemand werd getroffen en slechts geringe schade werd aangericht. De onlusten welke Dinsdag te Jaffa plaats hadden eischten 14 dooden onder de Arabieren en 5 onder de joden Twee joden zijn aan eerder opgeloopen kwetsuren overleden, zoodat in totaal thans 17 JodeD werden gedood. Be staking duurt voort Cairo 22 April (Reuter) De staking in Pa lestina duurt voort De Arabische winkels blijven gesloten, en die der Joden zijn slechts in de Joodsche wijken open. De Mohammedaansche leiders hebben met algemeene stemmen besloten de staking voort te zetten tot de Arabieren inwil liging hunner eischen hebben verkregen: alge- heele stopzetting der Joodsche immigratie en verbod voor de Joden om land te koopen. Vandaag hebben in verschillende deelen des lands wederom kleine aanvallen op Joden plaats gevonden. dat de gewezen acteur het gewezen actricetje, de ge vierde filmster herkent,. Die heerlijke spontaniteit, die ongeveinsde hartelijkheid met voorbij zien van alle decorum! Het was prachtig! To Oldenburg-van Geemen had zich een mooi type van een filmster gemaakt en was in I naar mijn meening wel op haar best. Gerrït Kooijman, als eerste minister, deed het, als steeds, weer uitnemend; Gor Meijer als volksmen ner was te druk met z'n handen-gebeweeg, en dient rustiger te spelen, terwijl Gerard Meijer als Graaf Nicolaas Borotianu. een intiem vriend van den ex- koning, weliswaar uitstekend «peelde, maar toch wel iets waardiger had kunnen zijn en zich zeker voor charge dient te hoeden. Het was een regie-fout, dat deze adellijke heer het salon van een ex-koning binnentrad met den hoed op z'n hoofd. En er was nog een dame ook in de kamer! Wim Beeldman had zich van den kamerdienaar een mooi type gemaakt en speelde ingetogen en goed. De overigen groepeerden zich op juiste wijze om de hoofdpersonen heen Regie en requisieten wa>'en bij den heer Kooijman ook ditmaal weer in uitstekende handen, Het geheel zag er prima verzorgd uit. Eén vraag: „Waarom was het noodig, dat de kellner in II eenige malen als een dartel kalf over het terras galoppeerde?" Een uitstekend bezette zaal heeft genoien van een vlotte, goede en mooi verzorgde opvoering, Heden avond reprise! „Bergen moet een vetvlek worden". In de groote zaal van de Rustende Jager had gis teravond een piotestvergadering plaats, uitgeschre ven door „Het Werkloozen-comité" te Bergen. Op het verzoek van dit comité aan den minister van sociale zaken om de gemeente Bergen in een hoogere steunklasse geplaatst te krijgen, was een afwijzend antwoord binnen gekomen en daartegen wilde het comité protesteeren. De voorzitter, de heer D. Bergman opende met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en besprak daarna de steunregeling, daarbij tot de con clusie komende, dat zij, die de hoogste uitkeering kregen er zeker niet het beste aan toe waren. Spr. wees er op, dat er geen enkele bijverdienste mocht zijn, omdat men maar toe moest komen met het bedrag hetwelk is vastgesteld. Als een vrouw dus mee wil helpen het gezin te onderhouden, wordt die verdienste nog afgetrokken. De werkloozen ver- keeren in een noodtoestand, zoo kan het niet langer zeide spr. Er dienen middelen te worden gevonden om in dezen toestand verbetering te brengen. Dit is het comité tot nu toe nog niet gelukt, ofschoon er reeds op verschillende manieren actie was gevoerd. In Bergen komen we al jaren tekort; het gemid delde loon in het particuliere bedrijf bedraagt f 24, ergo zou het loon in de werkverschaffing f 16 moeten bedragen; dat beteekent 32 cents per uur. Maar wc hebben maar 30 ets. en dus worden we hier bena deeld, zeide spr. Op een adres aan den Minister is afwijzend be schikt, aldus luidt een bericht, hetwelk het comité van het gemeentebestuur ontving. Hierna hebben we een conferentie aangevraagd bij B. en W. en deze werd toegestaan. Het gemeente bestuur heeft ons toen gezegd, dat afwijzend was be schikt en dat daaraan niets meer te doen viel. Het schrijven van den Minister kregen we echter niet te zien, dat was aldus zeide ons de burgemeester, niet voor Jan en alleman bestemd. Spr. wilde protesteeren tegen de wijze van samenwerking, welke het ge meentebestuur heeft meenen te moeten betrachten met ons comité. De voorzitter wilde er voorts op wijzen, dat er een actie wordt gevoerd voor den bouw van goedkoope arbeiderswoningen en er bestaat kans, dat binnen enkele maanden hiex-mede een begin wordt gemaakt. Dit zouden dan woningen moeten worden tegen een wekelijksche huur van f 2.50. Voorts is bij B. en W. bepleit, voor het leggen van den nieuwen telefoonkabel, 100 pet. Bergenaren te nemen. Hierop is geantwoord, dat men trachten zou hiertoe over te gaan. Een zeer vaag antwoord. Spr. meende, dat de eenige oplossing zou zijn, te trachten een onderhoud te krijgen met den Minister, om te pleiten voor dat, waarop wij recht hebben. Spr. wilde daarna gaarne het woord verleenen aan ieder, die over deze kwestie iets te zeggen had. De heer Wokke meende, dat er indertijd was be sloten, dat er een deputatie naar den Minister zou gaan. Spr. vroeg, waarom dat niet was geschied? De voorzitter antwoordde, dat er wel is besloten, dat iemand naar den Minister zou gaan, als de Mi nister het gevraagd had. Maar de Minister heeft af wijzend beschikt. Wij stellen ons voor, nu wel een audiëntie bij den Minister aan te vragen. De heer P. Smit vroeg, of de regeling van de werk verschaffing alleen uitgaat van den Minister, of ook door de Tweede Kamer? Immers; van het ge- mentebestur valt niets te verwachten, die stuurt ons met een kluitje in het riet. Kamerleden, die zich voor onze zaak interesseeren, zouden een schakel kunnen zijn tusschen het Comité en den Minister. De heer v. d. Molen wees erop, dat de zelfstandi gen nu geregeld moeten doorwerken en wilde we ten, wat daarvan de bedoeling was. De Voorzitter antwoordde, dat hij daarop geen antwoord kon geven; in ieder geval valt daarover door de zelfstandigen niet te mopperen. Er moet worden afgewacht, wat er verder gebeuren zal. De heer Elfring zeide de moeilijkheden in te zien waarin de Lanclsregeering verkeert inzake de steunregeling. Het is goedkoop te zeggen, zoo cn zoo moeten wé geld binnen zien te krijgen, maar daar dienen we voorzichtig mee te zijn. Maars pr. ergerde zioh over de-m illioenen die voor de bewapening moeten worden uitgegeven. Er is der halve geld genoeg, geld, dat beter kan worden be steed. Spr. raadde het comité aan een audiëntie aan te vragen bij den Minister, nu gebleken is, dat de ge voerde actie geen succes heeft. Maar dan moet het comité zich wenden tot Minister Colijn. Maar dan moeth et geen protest zijn van die enkele werk loozen in Bergen, maar Bergen moet een vetvlek worden, welke zich uitbreidt over het geheele land. zoodat het een actie wordt van alle werkloozen in Nederland Als spr.d aaraan op een of andere wijze zou kunnen medewerken, dan is hij daartoe gaarne bereid. (Applaus). De heer Brak antwoordde den heer Smit, dat de Regeering steunde op een meerderheid in het. Par lement en die meerderheid vindt goed, wat de Re geering doet. Dat mag niet uit het oog worden ver loren. Wat de zelfstandigen betreft, merkte spr. op, dat deze niet komen in de steunregeling, wèl in de werkevrschaffing. Spr. raadde dus den heer v. d. Molen aan, zich koest te houden. Mej. v. Houten wees erop, dat de vrouw de groote taak heeft met het weinigje geld rond te springen, dat de man binnenbrengt. Spr. wees op de zware belastingen die de werkloozen moeten torsen. Niet slechts de Regeering benadeelt ons, doch ook de gemeente. Spr. woont in een woonwagen en de ge meente heeft gezegd, je moet in een huisje gaan wo nen. En spr. noemde het een schande, dat de ver tegenwoordigers der S.D.A.P. in den raad, daartegen niet hadden geprotesteerd. (Applaus). Spr. wilde een motie door de vergadering zien aangenomen, om tegen dezen maatregel te protesteeren. De heer Wokke vroeg zich af, waar het vertrou wen bleef, dat de werkloozen in B. en W. moesten stellen. De voorzitter zeide, dat het comité z'n afkeuring zou uitspreken tegenover het gemeentebestuur over de afbreking van de samenwerking, welke toch was toegezegd. Voorts zal getracht worden een onder houd te krijgen met den Minister, om Zijne Excel lentie de zaak uiteen te zetten en onze belangen, te bepleiten. De heer Elfring wilde niet a priori aannemen, dat hier iets verkeerds is gedaan, vanwege het gemeen tebestuur. Daarvoor zijn niet voldoende bewijzen. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. toch ge weigerd hebben een afschrift te geven van den brief van den Minister. De heer Elfring meende, dat een protest aan de Regeering van de werkloozen uit Bergen alleen niets zou geven. Spr. was gaarne bereid een adres aan den Minister te redigeeren. wat aan alle gemeenten zou kunnen worden gezonden, met verzoek om adhaesie. De Voorzitter vroeg, of de vergadering er mede accoord kon gaan, wat de heer Elfring voorstelde. Wat B. en W. betreft, geloofde spr. dat. het inder daad beter is, deze kwestie blauw-blauw te laten. De vergadering kon hiermede accoord gaan. De Voorzitter zeide nog, dat het Comité weinig kon doen aan hetgeen mej. Houten had gezegd, of schoon spr. het diep-treurig vond, deze handelwijze van den Raad, Hierna volgde sluiting. Londen, 22 April (A.N.P.) De Times meldt uit Tokio, dat Yin Joe Keng, de voorzitter van den autonomen raad in de gedemilitariseerde zone te genover een correspondent van de Hotsji heeft ver klaard, dat door de vermindering der tarieven in Oost Hopei d. i. in het door de Japanners ge controleerde deel der gedemilitariseerde zone tot een vierde of een tiende van de in China geldende tarieven, hij meer dan 2 millioen yen per maand ontvangt. Hij voegde hieraan toe, dat hij zijn offi- cïeele verblijfplaats niet kan verlaten, omdat; de Chineezen een premie van 50.000 dollar op zijn hoofd hebben gesteld. De politieke raad van Hopei Tsjahar heeft geantwoord met de instelling van een tarief in het kustgebied, dat 50 pet. van het gewone tarief bedraagt. Het gevolg daarvan is geweest, dat de inkomsten in Maart aa«zienlijk zijn gedaald. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio verklaart, dat de Japansche consulaire politie te Sjanghai en Tientsin opdracht heeft gegeven, dat moet worden voorkomen, dat Japansche onderda nen smokkelen. Dit kan echter niet verhinderen, dat uit Dairen groote hoeveelheden goederen naar Oost-Hopei worden gezonden, voornamelijk suiker en kunstzijde. Via Oost-Hopei vindt Dairen op deze wijze in Noord-China een groot afzetgebied. Het doel schijnt te zijn in Noord-China gelijke rechten als voor Oost-Hopei te doen invoeren. Oost-Hopei heeft een good-will missie naar Hsinking gezonr den en is blijkbaar voornemens hechte relaties met Mandsjoekwo aan te knoopen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: Met ingang van 1 Mei 1936 tot heemraad van den ooider Waard en Groet de heer G. D. Geertsema, te Earsingerhorn. Tot heemraad van den Anna Paulownapolder de heer G. J. Lovink te Anna Paulowna, \NNY ONDRA EN DE REGISSEUR KARL LAMAC BIJ DE OPNAME VAN EEN NIEU- "TrE FILM „FLITTERWOCHEN". WANDELEN P. M. VAN WIJKTOCHTEN OP 3 MEI BOOR BE BOOMGAARB-STREKEN Uit Hoorn meldt men ons, dat er voor deze tochten al veel belangstelling blijkt te bestaan. En terecht! Vooral nu door de koude van de laatste dagen de bloei van de vruebtboomen ver traagd is, kan verwacht worden, dat begin Mei de boomgaarden op hun mooist zullen zijn en een tocht door de Bangert, Schellinkhout en Wijde- nes dan een groote bekoring zal hebben. Voor een ieder, die van natuurschoon houdt, valt er dan veel te genieten. De tippelaars, die grootere afstanden dan 20 of 30 K.M. willen afleggen, en ook andere ge deelten van West-Friesland willen leeren ken nen. kunnen bun hart ophalen aan een 40 of 50 K.M. tocht, Van dezen laatsten leiden eenige trajecten langs de oude Zuiderzee met mooie vergezichten zoowel landwaarts als zeewaarts. Voor het goed volbrengen van hun (haar) tocht ontvangen de deelnemers(sters) aan de 20 K.M. marsch een kruisje met afbeelding van het Hoornsche wapen en die aan de andere tochten een medaille, voorstellende West-Fries land met wandelaar op den voorgrond Voor groepen van minstens 10 deelnemers(sters), die gezamenlijk den tocht goed volbrengen, zijn mooie prijzen beschikbaar voor den besten al- gemeenen indruk. Nadere inlichtingen betreffende deze tochten en het inschrijfgeld worden gaarne verstrekt door den Hr. H. v. d. Bosch, Nieuwsteeg 13 Hoorn. 471ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking: van Woensdag 22 April 1936 Hooge Prijzen 100— 2434 7894 9452 Prijzen van f 45 51 532 1296 1485 2274 2479 2720 2998 3255 3408 3528 3729 4109 4536 4844 5123 5187 5257 6238 6242 6373 6713 6794 6853 7030 7036 7083 7092 7371 7484 8240 8276 8370 8495 8589 8695 8705 8742 9330 9705 10041 10048 10133 10358 10440 10480 10496 10501 10783 10964 11183 11275 11337 11684 11726 11973 12086 12133 12378 12417 12888 12994 13011 13260 13400 13578 13811 14109 14614 14824 14980 15176 16308 16782 16895 17010 17096 17499 17801 17816 17819 17931 13239 18409 18523 18735 19023 19036 19139 19324 19634 19793 19854 20238 20266 20703

Schager Courant | 1936 | | pagina 8