viiilZnBir Göring's macht versterkt Italianen rukken verder op De gisting in Palestina De „Zepp" opnieuw naar Zuid-Amerika Vlootmanoeuvres in den Stillen Oceaan Het naderend einde van Koning Foead Tegen de reisbelasting Dt lilt seiit Dinsdag 28 April 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9965 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Go., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BENOEMD TOT ECONOMISCH DICTATOR VAN DUITSCHLAND. ZIJN MACHT AANZIENLIJK VERSTERKT. Controleur van alle ministers B e r I ij n. De macht van rijksminister Goering wordt aanzienlijk versterkt. In een officieel com muniqué wordt verklaard: „Nu talrijke autoriteiten van staat en par tij moeten samenwerken tot regeling van de kwesties van eerste behoeften en deviezen, heeft de Fuehrer en Rijkskanselier den mi nister-president van Pruisen belast met de studie en ordening van alle noodige maat regelen. Minister-president generaal Goering kan te dien einde alle autoriteiten van staat en partij hooren. Hij kan zich door de com petente rijks-ministers doen voorlichten en eventueel doen vertegenwoordigen." Nader uit Berlijn: Betreffende de nieuwe func ties van Goering kan opgemerkt worden, dat deze hem in zekeren zin tot economisch dictator van Duitschland maken. De benoeming van Goering be perkt de bevoegdheden van Dr. Schacht boven wien een controleerènd, coördoneerend en beslissend or gaan geplaatst wordt. Goering zal nu na den raad te hebben ingewon nen der betrok ken diensten in laatste instantie beslissingen kun nen nemen be treffende het eco nomische leven van Duitschland. Zelfs zal Goering controle kunnen uitoefenen op den minister van oor log, maarschalk von Blomberg. De laatste weken is't probleem van eco nomie en oorlog, beneven s van de economische mo bilisatie verschei dene malen op den voorgrond dei- besprekingen getreden. De benoeming van Goering tvormt zeker een principieele maatregel. Voortaan zal Goering uiteindelijk beslissen over de industrieele ravitailleering en de organisatie der D.uitsche productie, waarnaast Schacht niet meer dan een technische raadsman en uitvoerder zal zijn. De nieuwe economische dictator zal de coördinatie moeten regelen van de werkzaamheid der verschil lende ministeries en zal dus verantwoordelijk zijn voor de voorziening van Duitschland van voedings- GOERING. Wederom land. route over Neder- Friedrichshafen Het luchtschip „Graf Zep pelin" is gisteravond om 7.25 uur M.E.T. voor de tweede maal van dit jaar naar Zuid-Amerika gestart. Bevelvoerder is kapitein Von Schiller. Het luchtschip neemt wederom de noordelijke route over Nederland. Eindhoven Hedennacht te 1.14 minuten kwam de Graf Zeppelin boven Eindhoven. Het luchtschip beschreef een grooten boog om de stad en vloog daarna over het vliegveld Welschap, waarvan de landingslichten waren ontstoken. Vele honderden toeschouwers waren hier heen gestroomd om het luchtschip te aanschouwen. De mist, die ongeveer te middernacht kwam op zetten, benam het gezicht bijna geheel zoodat men alleen het sterke zoeklicht dat het luchtschip naar beneden richtte, te zien kreeg. De Graf Zep pelin vervolgde zijn weg in de richting Tilburg, om vandaar koers te zetten via Roosendaal en Bergen op Zoom naar Vlissingen, vanwaar het in Zuidwestelijke richting over het kanaal zijn weg vervolgde. middelen, hetgeen temeer van belang ls, daar den laatsten tijd ernstige verschillen van meening heston den op dit gebied tusschen Schacht en Darre. Voorts zal Goering nu uit hoofde van zijn nieuwe functie een directen invloed uitoefenen op de begrootings- uitgaven, waarover hij in zekeren zin controleur zal zijn. Zijn persoonlijk gezog, het vertrouwen van Hitier en het prestige waarover hij in de nationaal- socialistische partij beschikt, zullen Goering in staat stellen de pijnlijke maatregelen op te leggen, waarop het recente artikel in de „Deutsche Volkswirt" ge ïnspireerd door Schacht, duidelijke toespelingen maakte. Het is wellicht in dit opzicht, dat de be noeming geschied is in volledige overeenstemming met de verlangens van dr. Schacht, die op deze wijze door Goering gedekt zou worden bij de uitvoering van een strenge deflatie-politiek, welke zware offers voor het derde rijk met zich mee zou brengen, die Schacht niet met voldoende gezag zelf zou kunnen opleggen. Armada van 150 schepen met 450 vlieg tuigen. Reuter seint uit SanJPedro (Galifomië)t Een groote slagvloot der Vereenigde Staten, be staande uit 150 eenheden uit alle categoriën, van kruisers tot onderzeeërs, is in gereedheid gebiacht voor een zesweeksche oefening in den Stillen Oce aan. 450 vliegtuigen die door vliegtuig-moedersche pen en oorlogsvlicgtuigen zullen worden overge bracht, zullen de vloot vergezellen. Het plan der manoeuvres werd het vorige jaar door het minis terie van Marine uitgewerkt. Het doel der manoeuvres wordt streng geheim gehouden. Nader uit San Pedro: Bijna de geheele oorlogs vloot der Vereenigde Staten is gisteren, begeleid door 450 marinevliegtuigen, uitgeloopen voor een oefening van zes weken. Doel der manoeuvres, waar over zooals gebruikelijk het strengste stilzwijgen wordt bewaard, is de oplossing van het „geheime probleem 17". DE INVOER VAN PAARDEN sGravenhage Blijkens het afdeelingson- derzoek van het ontwerp van wet tot regeling van den invoer van paarden merkte een aantal leden van de eerste Kamer op, dat paarden, die als slachtpaarden worden ingevoerd, vaak weer als werkpaarden worden verkocht, zulks ten na- deele van de Binnenlandsche fokkerij. Zij acht ten het daarom gewenscht' dat de slachtpaarden van de grens af in verzegelde wagens worden verzonden naar de abattoirs, waarvoor ze zijn bestemd. Gevechtsactie ten zuiden van Dessie. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat de voorhoede der gemotoriseerde Eritreesche colonnes, die. langs den keizerlijken weg oprukken, ongeveer 100 kilometer ten zuiden van Dessié op een kleine goep Abessinische soldaten is gestuit. De Abessiniërs werden op de vlucht gedreven, zij moesten 14 dooden en gewonden achterlaten. Voorts heeft volgens Reuter een kleine afdeeling ongeregelde Abessinische troepen 160 km. ten zuiden van Dessié een gemotoriseerde Italiaansche colonne aangevallen; na een korte schermutseling werden de A'bessijnen op de vlucht gedreven. In Abessinische kringen geeft men, naar het D.N.B. uit Addis Abeba meldt, de volgende voorstel ling van de ontwikkeling aan het zuidelijk front: Nadat de eerste Italiaansche offensieven van 14 tot 17 April met groote verliezen voor de aanvallers waren afgeslagen, hebben de Italianen 24 April een nieuw offensief in de richting van Sasabané ingezet. De aanval werd uitgevoerd door alle beschikbare troepen. Desniettegenstaande is het den vijand gedu rende den slag, die thans drie dagen duurt, nog niet gelukt, Sasabané en de stellingen ten zuiden van die stad te bereiken. Caïro: Toen koning Foead van Egypte zich er van bewust werd dat zijn einde naderde, ontbood hij zijn kinderen bij zich en nam hartelijk afscheid van hen. Vervolgens omhelsde hij de koningin. Ofschoon men te Caïro den geheelen dag het einde van den koning verwachtte, wa ren des avonds de krachten des konings nog niet uitge put. Personen die in nauw contact staan met paleis kringen, verklaren, dat de weerstand dien de koning aan de ernstige ziekte biedt, bijna bovenmenschelijk is te noemen. KONING FOEAD. Verwikkelingen voorzien na 's konings dood. Caïro: De constitutioneel e toestand des lands bij een eventueelen dood des konings, is zeer ver ward. Volgens de grondwet van 1923 zal het parle ment binnen tien dagen na den dood des konings bijeenkomen. Zoo het huis van afgevaardigden ont bonden is, zal de oude kamér opnieuw bijeenkomen, totdat de nieuwe kamer zal zijn verkozen. De kamer verkiezingen zullen den 2den Mei plaats vinden en het is bijna onmogelijk dat de nieuw-gekozen kamer voor den 25en Mei bijeen zal kunnen komen. Naar men meent heeft koning Foead in 1922 drie regenten benoemd, wier namen geheim worden ge houden en in een verzegelde enveloppe worden be waard. Deze drie namen zouden zijn: Fakry Pasja, thans gezant te Parijs, Nessim Pasja, oud-minister president en Mohamed Taher Pasja. Toestand blijft gespannen. Reuter seint uit Jerusalem: De toestand in Palestina b'lijft gespannen. De Joodsche handel schijnt zich te Jerusalem weer te herstellen, doch de algemeene staking wordt onder bedreiging gehandhaafd. De handel verlangt een be- talings-moratorium. In de provincie is het nog zeer onrustig. De enkele automobielen die hier rijden, zijn genoodzaakt de- hulp van de gewapende macht in te roepen, om inci denten te vermijden. Niettegenstaande de getroffen voorzorgsmaatregelen is een Italiaansche bedevaart met steenen aangevallen. Tel Aviv blijft geheel afgesneden van Jaffa. Toch willen de autoriteiten hier Donderdag a.s. de jaar markt van de Levant openen. Aangezien Tel Aviv geen haven heeft, wil men de goederen onder be scherming van de gewapende- macht aanvoeren. Op 26 April heben de Italiaansche vliegtuigen tal rijke brand- en andere bommen op de stad Goba la ten vallen. Twee Italiaansche vliegtuigen strijken neer op het Tanameer, Asama. Gister zijn twee watervliegtuigen van de marinebasis in Massaoea bij het aanbreken van den dag opgestegen. Na een vlucht van 540 k.m., waarbij zij bergen, die tot 4500 M. hoog waren, moes ten paseeren, zijn zij vlot op het Tanameer neerge streken. In den loop van den middag zijn de toestel len weer naar Massaoea teruggekeerd. Oproep van de dochter des Keizers. Addis Abeba: De 17-jarige dochter van den Negus, prinses Zahai, heeft tot de vrouwen der ge heele wereld en de wereldpers een oproep gericht, waarin zij er op aandringt, dat men Italië dwingt, de gifgasaanvallen op te geven en den oorlog te sta ken. Brief van de dochter van den Negus aan Herriot. Herriot, de burgemeester van de Fransche stad Lyon, heeft van prinses Tshai, de dochter van den Negus, een brief ontvangen, waarin zij zich namens de Abessijnsche vrouwen tot hem wendt, als verte genwoordiger van het symbool der betere mensch- heid, om zijn autoriteit aan te wenden tot het be ëindigen van het gebruik van strijdgas. Het mecanis- me van Genève werkt langzaam en de oorlog duurt reeds lang. Antwoord van Herriot aan prinses Tshai. Lyon: Herriot heeft een antwoordtelegram ge zonden aan de prinses van Abessinië, waarin hij haar de ontvangst van haar aandoenlijk schrijven meedeelt, dat zijn volle aandacht heeft en waarop hij de regeering van Frankrijk opmerkzaam heeft gemaakt. Schepen in nood op den Atlantischen Oceaan Gisteren werden blijkens een Reutertelegram uit New York seinen ontvangen van drie sche pen, de „St. Qnentin", de „Rushpool" en de „Ivanboe", die op den Atlantischen Oceaan in nood verkeerden. De „Bremen" en de „Washing ton" alsmede het Poolsche vrachtschip ,Pilsudski snelden toe om hulp te bieden. Later kwam er een radiobericht van den ge zagvoerder van de „St. Qnentin" (een Engelsche vrachtboot), welk schip averij aan het roer had, dat het de reis kon voortzetten. De „Rushpool" (eveneens een Engelsche vrachtboot), op weg van New Orleans naar Liverpool, zond geen verder bericht, zoodat men veronderstelde dat het de reis op eigen kracht heeft voortgezet. De „Pilsudski", die op weg was naar de-Ivan hoe seinde de reis voort te zetten daar de „Ivan- hoe" de komst van de onderweg zijnde sleepboot kon afwachten. Een Internationaal protest De Conseil Central du Tourisme International, die thans te Rome vergadert, en waarbij Neder land o.a. vertegenwoordigd is door den Ko ninklijken Nederlandschen Toeristenbond A.N. W.B., heeft gisteren het in Nederland aanhangig gemaakte ontwerp tot invoering van een reisbe lasting besproken en als resultaat van die be sprekingen een motie aangenomen, tegen iedere belemmering van het vrije internationale verkeer De vergadering sprak haar leedwezen uit, zoo lezen we in de „Tel", over de mogelijkheid van de invoering van een reisbelasting in Nederland welke een ernstige belemmering zou zijn van het vrije internationale toeristenverkeer, waarvoor se dert vele jaren door de toeristische organisaties van alle landen krachtig geijverd wordt. BEZOEK VAN BELGISCHE KINDEREN AAN DE WLERINGERMEER De 425 leerlingen van Belgische scholen, die op het oogenblik een bezoek aan ons land bren gen hebben na Zaterdagavond te Amsterdam te zijn aangekomen een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken en den Wieringermeer waarna zij te Hoorn en Alkmar door leerlingen van mid delbare scholen zijn ontvangen. De voorafgaande dagen waren besteed aan de bezichtiging van Rotterdam en Den Haag, ter wijl gisteren Maandag) is besteed aan een boot tocht door de grachten en havens van de hoofd stad. Verwachting: zwakke tot matige wind uit Noor delijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 773. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 9 gr. C. is 48 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen

Schager Courant | 1936 | | pagina 1