Arniri iNiniifs-hchtfniik elrose's Vergelding Met een snelheid van I00D K.M. deer het luchtruim te Alkmaar. RADI0 ,a v Feuilleton VOOR DEN POLITIERECHTER. Strafzitting van Maandag 27 April. Heerhugowaard. i EEN UIIG GEVALT Er zijn soms van die menschen. d!e togen Beter weten in, maar staan te liegen of 't gedrukt staat, idit kon althans gezegd worden van den veehouder Adrianus de Boer te Heerhugowaard, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een partijtje uien, toebehoorende aan zijn huisbaas, J. Dekker. Do man ideed 't heden voorkomen, dat hij de uien van Pronk had overgenomen, tegelijk met 't betrekken van 't huis. Uit het getuigenverhoor kwamen we echter te hooren, dat wel sprake was geweest van gordijnen, vloerzeilen, maar dat de uien buiten schot bleven. En nog steeds hield Arie zijn onschuld .vol. Eisch 120 of 10 dagen. Uitspraak f 5 of 2 dg. iÜ rit i NAAST VISCH IS URK VERZOT OP KOEK! Keurig in de maat en iri Urk's costuum, versche nen 5 Urker jongelui, waarvan de jongste 16 en de oudste 19 jaar was, die gezamenlijk terecht stonden, Omdat ze op 7 Februari 'n overval hadden gepleegd- Op de onbeheerd slaande bakkerswagen van Brou wer, en van waaruit zij een blik koekjes gapten, 5>m die samen te deelen en te verorberen. De benadeelde bakker had 't geval nog in der minne willen schikken, doch 2 van de 5 jongelui had den hieraan gevolg gegeven. De Officier vond het een zeer ernstig geval, vooral daar 't Urk betrof, omdat Urk bij hem zeer slecht staat aangeschreven. Een strenge straf moest volgen en ieder der ver dachten kreeg f 10 of 10 dagen, door de 2 minder jarigen te vervangen in tuchthuisstraf. Mr. de .Vries, als verdediger, vroeg speciaal voor de 2 jong ste, clementie. Uitspaak fa of 5 dagen. Keurig in de maat trokken de wijdbroeken toen weer af. De Rijp. BUIT NIHIL EN EEN FLINKE 'STRAF TOE. 'Op 12 Februari poogde Sjouke Bosma, niet ver schenen, te de Rijp z'n slag té slaan, door de win kellade van Oudejans te lichten, maar "n overbuur man maakte alarm en zoodoende kon men de ver dachte op heeterdaad betrappen. De Officier, die dergelijke feiten zeer ernstig neemt, was blijkbaar over 't spijbelen van verdachte niet te spreken en eisclite 2 mnd. gevangénisstraf. .Uitspraak conform, of te wel precies eender, NI euwe Nïe'dorp. _LI BEDWING ZELVE! Op 2 Maart maakten eenlge kinderen Het den landarbeider Johannes Mosch zoo lastig, dat deze in woede ontstoken, in 't wilde weg 'n meisje beet pakte, haar togen den grond gooide, waarhij 't arme kind in onzachte aanraking kwam met *n brok hout, zoodat zij zeer pijnlijk werd getroffen. 'Achteraf bleek, dat 't meisje geheel onschuldig was. Verd. die al-meerdere drift-vonnissen achter Iden rug heeft, werd heden door 'n geldboete van 15 tof 10 dagen eenzame opsluiting, weer 'n rem op ï'n driftbuien gezet ',i iiKij D a H e l d e r, WW- EEN VREEMDE SNUITER. De 20-jarige Adrianus Walstra, te Leeuwarden wonende, was op 2 Maart zoo dom geweest, f6 weg He pikken bij z'n hospita, die hem uit medelijden onderdak verleende. Verd. had haar in 'n brief ge schreven, dat wanneer hij geen werk kreeg, hij zich .van 't leven zou berooven. Na dien tijd had hij ook nog kans gezien, bij een ander geld en kleeren weg jte gappen, zoodat z'n kansen nihil waren. Vooral toen bleek, dat verd. de heeren Rechters ook nog in ide maling wilde nemen. De Officier eischte onmid dellijke gevangenneming en aanhouding der zaak tot 25 Mei, om 'n reclasseeringsrapport te laten op- tmaken door den heer Wiggers. De Politierechter bevestigde dit, Alkmaar* - DIE Z'N .VROlAV LIEFHEEFT, GEEFT HAAR SLAAG. ,Vatt Bovengenoemd gezegde ging Blijkbaar 3e nlet- iverschenen Willem Schut uit, toen hij op 7 Maart zijn 20-jarige (v)echtgenoote 'n flinke opia waaier gaf boven op haar lieftallig snuitwerk. Het stel, dat niet erg best met elkaar overweg kon, is nu met ikunst en .vliegwerk weer vereenigd. De Officier in formeerde tenminste met interesse naar "de verhou ding en eischt slechts f5 of 5 dagen. .Uitspraak con form. Alkmaar. O, O, DIE SCHOONMOEDERS. Als vervolg op 't vorig zaakje, moest heden ook nog terecht staan Wilhelmina Egbergen, de schoon moeder van de getuige uit de vorige zaak, omdat zij haar schoondochter had uitgescholden voor iets, waarmee vrouwen elkaar bij voorkeur nogal besto ken. Sophietje was heden niet verschenen, maar zij zal wel tevreden zijn over 't vonnis, dat .vrijspraak luidde. W o g n u m. DE GEPLAAGDE DORPSWINKELIER. In dorpen is 't strijk en zet dat de jeugd bij voor keur haar spelen of heibeltjes afhandelt om de dorps winkeltjes, waarvan de eigenaren zeer veel hinder ondervinden, en zich dan soms door 'n opmepper uit te deelen nog een proces-verbaal op den koop toe op den hals halen. Dit ondervond op 15 Maart ook Nicolaas Kooter, toen een der lieve jongelui z'n win keldeur binnenrolde en hij hiervoor een ander een pak rammel gaf ,die echter buiten alles bleek te staan. Eisch f 10 of 5 d. Uitspraak conform. Helder. HIJ MOEST ZICH SCHAMEN. Op 22 Febr. 's nachts half één kwam Mej. Kiebrug te Den Helder, niets kwaads vermoedend, thuis, ont- Amerikanen construeeren een nieuwe raket DE EERSTE POGINGEN LEVEREN SUCCES OP. KOLONEL LIND- BERGH STEUNT DE ONDERNE- MINO. Vanuit Washington komt 1 Bericht, 3at men er in het Smlth Sonlan Institute al- daar In geslaagd is een raket te constru eeren, welke met een snelheid van 1120 K.M. door het luchtruim kan schieten en 'daarbij in staat is passagiers mede te ne men. Dr. Robert H. Goddard van de Clark-Unïversïty Heeft een motor voor „rakettenvliegtuigen" gebouwd, wel ke zeer bevredigende resultaten heeft opgeleverd. De motor bevat een verbrandingsruimte, van waar uit de explodeerende vloeistof, die de kracht voort brengt, wordt uitgespoten. Deze motor presteert meer dan 200 p.k. op ieder pond van haar eigen ge wicht en kan met een vaart van 1120 K.M. per uur in het luchtruim schieten. De grootste tot dan toe met een rakettenvliegtulg bereikte hoogte, was ong. 2300 meter. Volgens bewe ringen van Dr. Goddard zal het echter mogelijk zijn nog veel hooger te stijgen. Pogingen in die richting zijn nog niet ondernomen, omdat de uitvinder eerst de constructie van zijn apparaat en de daarbij opge dane ervaringen nog nauwkeurig wil controleeren. Dr. Goddard heeft 15 jaar lang aan de studie en zijn experiment gearbeid. Hij verrichtte deze studie in zijn eigen laboratorium in Roswell (V. S.) Degene, die hem bij zijn experimenten heeft geholpen, ls ko lonel Charles Lindbergh, die veel vertrouwen heeft in de onderneming. Bovendien mocht Dr. Goddard financieele steun genieten van het reeds genoemde Smith Sonian Instituut en yan de Carnegie-Stich- ting te Washington. stak in de kculien licht cn zag toen tot haar schrik een manspersoon loerend naar binnen kijken. Luid moord cn brand gillende, sloeg zij groot alarm en mocht heden aan de groene tafel haar wederwaar digheden vertellen. Zij was door dat geval alleen schrikkerig gebleven en nam de excuses van ver dachte niet aan. Dat deed de Politierechter maar voor haar. Verdachte Joh. Kuiper, die graag een borrel drinkt en dan als hobby stilletjes afloert, werd heden f 3 of 3 dagen opgelegd. Alkmaar. HIJ HAD NIETS IN TE BRENGEN. De grondwerker Jacob Balder, oud 25 jaar te Alk maar wonende, had een huisje gehuurd van D. Hoekmeijer, die hem tevens van verf en behangsel papier gratis voorzag om dat huisje lekker op te knappen. Balder echter zag van 't huren af, maar hield behang en de verf, wat hem nu als verduiste ring* werd aangerekend. De eisch luidde 2 maan den gevangenisstraf. Uitspraak echter de helft min der of 1 maand, wat nog een behoorlijk tijdje is. Ook werden nog de aangehouden motor- en auto- belastingontduikingszaakjes behandeld van de Ber- gensche exploitant D. Schalkwijk, voor welke zaak ook de rijksadvocaat aanwezig was. Het betrof hier 3 gevallen van te korte opgave van gewicht der Ber ger Ritten. Deze eentonige zaakjes, die geen of wei nig stof voor een artikeltje opleveren, namen heel wat tijd in beslag. Eisch le zaak f 10 of 5 d., 2e zaak f 20 of 5 d., 3e zaak f 10 of 5 d. Uitspraak geheel conform. Is de aantrekkingskracht der aarde te overwinnen? Zooals vanuit Washington werd medegedeeld, lig gen reeds belangrijke uitvindingen op dit gebied, welke theoretisch mogelijk zijn, gereed om in de praktijk te worden beproefd. Men houdt het in Ame rika voor denkbaar, dat de door Dr. Goddard gecon strueerde raket zich nog boven de aantrekkings kracht bezittende hemelkringen zal kunnen begeven. Vele geleerden zijn het hierin niet eens met Dr. Goddard, doch in de naaste toekomst, zegt de uitvin der, zal kunnen worden uitgemaakt, wiens voorspel lingen Juist zijn. Voorloopig echter zijn aller oogen nog gericht op Dr. Goddard's technisch monster. Vloeiende zuurstof en benzine. Over de bij de constructie der motor op te lossen problemen zegt Dr. Goddard het volgende: De brand stofruimte, welke het voornaamste deel van den bouw uitmaakt, bedraagt 14 en één derde c.M. in doorenede en weegt 2Y2 Kg. Het grootste gewicht, dat in de hoogte werd gedragen, was 289 pond. De voor de verbranding benoodigde tijd maakt gewoon lijk 20 seconden uit. De draagkracht heeft zich be stendig getoond .De snelheid der uitgestooten gassen wordt op meer dan 1500 m. per seconde geschat. Iedere gasbuis kan het gas uitstooten met een kracht van ongeveer 1030 P.K. en op het gewicht van de motor berekend is dat ongeveer 206 P.K. De verbrandingsruimte is zoo stabiel geconstrueerd dat men haar meerdere malen kan gebruiken. Na herhaaldelijke pogingen met verscheidene explosie- stoffen kwam Dr. Goddard tot de conclusie dat de beste resultaten worden bereikt met een mengsel van vloeiende stof en benzine. Strijd om de verticale richting Een moeilijk op te lossen probleem ls dat der sta bilisatie van de raket. Reeds van den beginne af was het van het grootste belang door overeenkomstige Inrichtingen vast te stellen, dat de raket zich auto matisch in een verticale koers hield. De poging van Dr. Goddard heeft bewezen, dat wanneer men zeer groote hoogten bereiken wil, een bestendige automa tische verbetering der optredende afwijkingen van de verticale koers noodzakelijk is, en wel dan, wan neer de raket om een grooten afstand te behalen, met een groote lading explosieve stoffen wordt ge vuld. Van verscheidene proeven zijn de beste resultaten bereikt met een kleine dyroscoop. De afwijkingen van de verticale koers welke wel uit den weg te ruimen zijn, bedragen, volgens de berekeningen van den uitvinder, 10 tot 30 graden en doen zich voor over een minimum afstand van 1 tot 2 seconden. DONDERDAG 30 APRIL. HILVERSUM (1875 M.) 8.00-9.15 KRO,, 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 2.00-12.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Grampl; 10.15 Morgen dienst; 10-45 Grampl; 11.30—12.00 Godsd. halfuur; 12.15 Grampl. en KRO-orkest; 2.00 Handwerkcursus; 3.00—3.45 Grampl; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Jeugd-cur- sus; 5-30 Zang, piano en stijlcensemble; 7100 Berich ten; 7.15 Reportage; 7.30 Lezing; 8.00 Berichten; 8.15 Oranje-avond mmv. sprekers, koor en orkesten; (Om 9.40—9.45 Berichten); 10.40—12.00 Grampl. HILVERSUM (301 M.) AVRO-uItzending. 8.00 Reportage Huldebotoogtng aan Prinses Juliana; 9.00 Ensemble Joorny Kroon; 10.00 Morgenwijding; Grampl; 10.30 Jonny Kroon's Ensemble; 11.00 Knipcursus; 11.30 Omroeporkest; 1.10 Causerie; 1.30 Kovacs Lajos' orkest; 2.15 Causerie; 2.45 Grampl; 3.00 Knipcursus; 3.45 Grampl; 4.00 zieken en ouden-van-dagen; 4.30 Viool en piano; 5.00 Voor de meisjes; 5.15 Kovas Lajos' orkest en so liste; 6.30 Sportpraatje; 7.00 Voor de kinderen; 7.05 Radiotooneel met muziek; 7.30 Engelsche les; 8.00 Bèrichten; 8.10 Kon. Marine Kapel; 9.00 Radiotooneel 9.35 Operaconcert mmv. solisten, koor en orkest; 10.50 Grampl; 11.00 Berichten; 11.10—12.00 Dans* muziek. DROITWICH (1500 M.) 10.25—10.50 Orgelspel; 11.10 Het Trocadero-Cinemar orkest; 12.10 Grampl; 12.35—1.20 Het Elman-Sextet; 220 Vesper; 3.10 Causerie; 3.30 Grampl; 4.05 Het „Harp"-Trio; 4.35 Dansmuziek; 5.20 Berichten; 5.50 Koorconcert; 6.15 Spaansche les; 6.50 Lezing; 7.25 Opera-uitzending; 8.10 Dansmuziek; 8.45 Causerie; 8.50 Berichten; 9.20 Kerkdienst; 9.45 Bridgewatei> kwintet en solist; 10.35—11.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 6.20 en 7.40 Grampl; 8.50 Orgelconcert; 10.20 Orkest* concert; 1.50 Grampl; 3.20 Gevar. concert; 4.20 Hooiv spel; 6.20 Graimpl; 7.20 Zang; 8.05 Orkestconcertj 10.05—11.35 Dansmuziek en Populair concert, KEULEN (456 WLV 5.50—7.20 Concert; 9.2B—9.50 Volksliederen; 11.20 Verzoekconcert; 12.35 Omroepkleinorkest; 1.352.20 Grampl; 3.20 W. Krüger's orkest; 5.20 Omroeporkest en solisten; 7.30 en 8.00 Vocaal concert; 9.50 Zang en piano; 10.20—11.20 Dansmuziek. BRUSSEL (322 en 484 M.)' 322 M.: 11.20 Grampl; 11.50 Zigeunermuziek; 1250 1.20 Grampl; 4.20 Pianorecital; 5.50 en 6.20 Grampl;' 7.20 Radiotooneel; S.20 Omroeporkest; 9.30—10.20 Gr. pl; 484 M.; 11.20 Grampl; 11.50 Omroeporkest; 12.50 Zang; 1.00—1.20 Grampl; 4.20 Ilarmonicamuziek; 4.40 Grampl; 5.15 Grampl; 5.50 Pianorecital; 6.35 Klarinet-recital; 7.20 Symphonie-orkest en soliste; 9.30 Grampl; 9.4510.20 Ilarmonicamuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Grampl; 8.30 Radiotooneel; 9.20 Berichten; 9.50 Pianorecital; 10.05 Weerbericht; 10.20—11.20 Vocaal concert. De Belgische scholieren in ons land Bezoek aan Haarlem en Hillegom. Haarlem. Den laatsten dag van hun verblijf In Nederland hebben de Belgische scholieren be steed voor een bezoek aan Haarlem en Hillegom. Het gezelschap arriveerde te omstreeks negen: uur ln Haarlem en begaf zich naar het Frans-Hals museum, waar de directeur, de heer G. D. Gratema de scholieren rondleidde en bij de voornaamste schilderijen een toelichting gaf. Vervolgens ging men naar de groote kerk, waar de stadsorganist, de heer G. Robert, een concert op het beroemde orgel gaf. Tenslotte werden de bezoekers op het stadhuis ontvangen door den wethouder van onderwijs, den heer A. G. Boes. Te twaalf uur vertrokken de scholieren per trein naar Hillegom, waar een wandeling door de tulpen velden werd gemaakt en In een der bloembollen,, loodsen de lunch werd gebruikt, na afloop waarvan het gezelschap weer naar Brussel Is vertrokken. n Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 68. Zij koesterde nog een geringe Hoop, dat Sir Charles ten slotte zijn gezag over zijn pleegdoch ter zou doen gelden en alles bij het oude blijven zou, doch toen hij het heengaan van Cicely als een fait accompli aanvaardde en haar op 't hart drukte, de grootst mogelijke zorg aan het jonge meisje te besteden, wist zij, dat van dien kant niet de minste medewerking verwacht behoefde te worden. Zij vond echter troost in de verzeke ring van Sir Charles, dat hij alles als een gril van Cicely beschouwde en dat zij binnen een maand meer dan genoeg van het reizen en trek ken zou hebben en naar Albert Road terugkee- ren. Met een zucht van verlichting had mevrouw Burke deze verzekering geaccepteerd. Want niets kon haar zóó hard vallen, als het weelde-leven op Albert Road voor goed vaarwel te moeten zeggen en geen andere inkomsten te hebben, dan haar hoogst bescheiden pensioentje waarvon zij bij geen mogelijkheid in Londen zou kunnen rond komen. Daarom constateerde mevrouw Burke met voldoening, dat de bagage, welke Cicely had gereed gemaakt, niet op een lange afwezigheid berekend bleek te zijn en zij besloot onmiddellijk, in een zelfden geest te handelen. Alles kwam misschien toch nog eerder weer goed overlegde zij, dan ze het zich in haar eersten angst had'voorgesteld Desniettegenstaande waren mevrouw Burke nog vele dingen onduidelijk en toen zij met Cice ly in de door Maxwell bestelde taxi zat, trachtte zij onmiddellijk haar nieuwsgierigheid te bevre digen. „Alles goed en wel, CicelyH,- zei ze op klagen- den toon, „maar ik geloof toch het recht te heb ben om te weten, waar je mij naar toe wilt brengen". „We gaan eerst een hotel opzoeken en "daarna zullen we verder zien", antwoordde het Jonge meisje kort. „Een hotel?" Mevrouw Burke sperde haar oogen wijd open. „Maar lieve kind! Weet je wel, dat dat een massa geld kost?" „Als u denkt dat het mijn bedoeling is,- om bijvoorbeeld in bet Savoy Intrek te nemen, ver gist u zich. Er zijn gonoeg hotels in Londen, waar je tegen een bescheiden tarief onderdak kunt vinden". Wanneer Je tocH van plan bent, lieve, in Londen te blijven", zuchtte mevrouw Burke, „hadden we Albert Road niet behoeven te ver iaten. Je slaapt, vind ik, veel beter in Je eigen bed en thuis heb Je bovendien alle comfort". „U bent niet verplicht, met mij mee te gaan! Bij mijn weten heb ik het u ook niet gevraagd". Het antwoord van Cicely klonk vrij vinnig. „Ik heb Je oom Charles beloofd, je geen oogen- blik uit het oog te zullen verliezen", zei mevrouw Burke gelaten. „Mijn oom Charles!...." Cicely lachte hyste risch. „U weet heel goed, dat hij net zooveel mijn oom is, als die chauffeur daar vóór ons! Zegt u dus in het vervolg Sir Charles, als u het over hem hebt! En dan moet u er vooral aan denken, dat, hoe minder ik zijn naam hoor, des te aan genamer het me zal zijn!" Mevrouw Burke. wendde het hoofd af en glim lachte, Er ging plotseling een licht op: Cicely had ruzie gehad met Sir Charles! Vandaar dat overhaast vertrek! Maar nu stond het dan ook rotsvast voor haar, dat zij spoedig weder in het luxueuze huis op Albert Road terug zouden zijn! Zij herinnerde zich de oogenblikken, dat Cicely haar in vertrouwen had genomen en bij die ge legenheid was mevrouw Burke langzamerhand tot de overtuiging gekomen, dat het jonge meisje voor Sir Charles een veel diepere genegenheid koesterde, dan een nichtje voor een oom, of een pleegdochter voor een toevallige pleegvader. En mevrouw Burke dacht er óók nu weder aan, dat Cicely tegenover haar een paar maal geklaagd had, dat Sir Charles feitelijk de verloving van 'tjonge meisje met EdwardWendsworth had door gedreven; Cicely mocht den secretaris van Sir Charles wel, volgens haar eigen verklaringen, maar zij had toch aan hem nooit gedacht als aan haar toekomstigen echtgenoot. Toen me vrouw Burke eens de opmerking had- gemaakt, aan wien zij dan wel als zoodanig dacht, daar zij toch slechts twee mannen kende, had Cicely haar met een raadselachtigen blik aangezien en haar verzocht, zich voortaan liever met haar eigen zaken te bemoeien. Wat mevrouw Burke toen niet begrepen had en in haar hart be schuldigde zij zich zelve daarover! werd haar thans ten volle duidelijk: En zij nam het besluit Cicely in haar geprikkelde stemming te ontzien, alles te vermijden, wat de kwestie zou kunneiï forceeren. Als werkelijkheid was wat zij ver moedde en mevrouw Burke twijfelde er geen ondeelbaar oogenblik aan, of baar vermoeden was juist dan zou het parool: „Terug naar Albert Road!" door Cicely gegeven worden en., heel spoedig zelfs! De taxi stopte op een teeken van Cicely. ,Ik moet even hier zijn", zei ze: „Een paar dingen in orde brengen. Ik zal u niet te lang laten wachten. Toen Cicely goed en wel in het gebouw was verdwenen, onderzocht mevrouw Burke, eense wat het doel van het jonge meisje was geweest. „Midlands Bank", las zij. Cicely had er dus naar alle waarschijnlijkheid geldzaken te regelen Mevrouw Burke haalde haar schouder op. Wat ging het haar aan? Het kind was op het oogen blik één en al hysterie, door het dolle heen Ze wist niet, wat ze deed. Stil laten begaan hield mevrouw Burke zich zelve voor. Des te eerder zou ze het dwaze van haar handelingen inzien. Het duurde ruim een kwartier, eer Cicely nï€ het bankgebouw terugkwam. Zij praatte even met den chauffeur en stapte toen weer in de taxi. ,Ik heb daar", zij maakte een beweging me! het hoofd naar het gebouw, „een adres opgekre gen van een pension voor dames. Ze raadden me om verschillende redenen af, mijn intrek in een hotel te nemen. Het ligt in Baker Street en de eigenares is een zekere mevrouw Huntley. Be ben daar goed bezorgd en u kunt dus met een gerust geweten naar Albert Road terugkeeren"- „Ik ga, waar jij heengaat, Cicely!" „Wat een trouw!" spotte het jonge meisje. „Met een variant op de bekende uitspraak van Ruth zou ik kunnen zeggen: uw stad is mijn stad en uw pension is mijn pension"! (Wordt vervolgd?

Schager Courant | 1936 | | pagina 10