Koning Foead De toestand der Neder- landsche werkloozen Successen der Italianen. „Beter sterk dan vet" Het gebruik vae gifgas overleden» Woensdag 29 April 1936. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9966 Ook onrust in Noord-Afrika Gister is Koning Foead van Egypte over leden. Links: wijlen Koning Foead en rechts Kroonprins Faroek. Prins Faroek vertrekt morgen naar Egypte. Londen, 28 April (A.N.P.) Prins Faroek, de Egyptische troonopvolger, zal, naar men verwacht, Iheden uit Engeland vertrekken, waar hij studeert. Hij zal zich naar Cairo begeven. Egyptische verkiezingen zullen niet worden uitgesteld. 'Cairo, 28 April (A.N.P.) Minister-president Ali Mahery Pasja heeft ontkend, dat tusschen de Egyp tische regeering en den Britsdien hoogen commis saris een impasse bestaat. Hij heeft voorts ver klaard, dat de verkiezingen niet in verband met de huidige omstandigheden zullen worden uitgesteld. Koning Foead wordt Donderdag begraven. Cairo, 28 April (A.N.P.) Koning Foead zal Don derdag a.s. worden begraven Naar uit Londen wordt gemeld, wist prins Faroek, die zijn vader zal opvolgen, als koning, en die nog in zijn woning te Kingston Hill, nabij Londen ver toeft, gistermiddag nog niet dat zijn vader was over leden. Het land verliest een goed monarch. Ofschoon de gezondheidstoestand van den koning van Egypte in den laatsten tijd reden tot bezorgd heid gaf, is het bericht van zijn overlijden toch vrij onverwacht gekomen. De afgeioopen week deden wel geruchten de ronde, dat het plan zou bestaan een regentschap in te stel len. Zelfs de naam van prins Mohammed Ali werd in dit verband genoemd, terwijl als leden van de regentschapsraad prins Abdel Moneim, Mahar pasja en Nessin pasja zouden optreden. Deze geruchten werden echter door de Egyptische regeering ten stel ligste gedementeerd. Koning Foead, een zeer intelligente persoonlijk heid, is er in geslaagd om in een betrekkelijk korten tijd zijn land een groote voorsprong op de omliggen de landen te geven. Zonder zich aan een persoons- vereering schuldig te maken, kan men zeggen, dat de voorspoed van Egypte uitsluitend te danken is aan het wijs beleid en de groote activitiet van Foe ad I. Tijdens den wereldoorlog besteeg Foead de troon van Egypte. Toenmaals was zijn broeder Hussein Kiamil aan de regeering. Hoewel diens zoon, prins Kemal ed Din, de aangewezen troonopvolger was, deed deze afstand van zijn rechten, zoodat prins Foead koning werd. Dit was op 9 October 1917. Men kan dus zeggen, dat hij in de allermoeilijkste jaren het roer in handen nam. De erkenning van de groote verdiensten van Foead I door het buitenland vond plaats op 22 Februari 1922. Engeland erkende toen de souvereiniteit van Egypte, welke erkenning spoedig door de andere mogendheden overgenomen werd. De 16 Maart werd hij plechtig als koning van Egypte gekroond. De eerste hervormingen van koning Foead I be stonden in de instelling van een constitutioneele regeeringsvorm. Voorts werden door hem wetten voorgesteld ter verbetering van de volksgezondheid alsmede verschillende wetten voor de ontwikkeling van het wegenverkeer. Aan .zijn initiatief is het te danken, dat handel en industrie zich geleidelijk ont wikkelden. Ook de groote opbloei van de Egyptische katoencultuur, die heden ten dage een ernstige con currente van de Amerikaansche katoenverbouw is, is aan koning Foead te danken. Wat. de staatsfinanciën betreft, deze werden door den koning met groote voorzichtigheid geleid, met gevolg, dat de Egyptische Staat op het oogenblik een reserve-fonds bezit, dat ongeveer zoo groot is, als het budget van een geheel jaar. Op het gebied der wetenschap heeft de overleden koning eveneens een zeer groote invloed uitgeoefend. MAX SCHMELING GAAT WOENSDAG NAAR ZIJN OEFENKAMP TE NAPANOCH (New York). New York'. Max Schmeling, de Duitsche zwaar gewicht bokser, heeft Maandag besloten te Napa- noch (New York), zijn oefenkamp in te richten voor zijn wedstrijd te gen Joe Louis, welke op 18 Juni a.s. in het Yan kee-stadion zal worden gehouden Max heeft verteld Woensdag, heden, naar Napanoch te zullen vertrekken. ;Hij zal er tot den I'wedstrijd-dag Jblijven, De Egyptische universiteit te Cairo, het hydrobrolo- gisch instituut te Alexandrië, de vereeniging voor politieke economie, de vereeniging voor papyrologie, deze instellingen zijn alle tot stand gekomen door toedoen van den koning. Doch er zijn nog tal van andere vereenigingen en instellingen, die hun ont staan en ontwikkeling aan den koning te danken hebben Wij denken hierbij in de eerste plaats aan de vereeniging tot bevordering van het vreemdelin genverkeer, tot welker oprichting de koning de stoot gegeven heeft en aan wier werken het te dan ken is, dat Egypte op het oogenblik zulk een voor aanstaande plaats in het internationale toerisme in neemt. Het openbare onderwijs mocht zich in de bijzon dere belangstelling van den thans ontslapene ver heugen. Een van de eerste regeeringsdaden van Foead I is geweest de samenstelling van een later tot wet gemaakt programma voor gratis en ver plicht onderwijs. Men is thans zoo ver gevorderd, dat men verwacht, dat in 1940 alle Egyptische kinde ren aan het openbare onderwijs zullen deelnemen. Koning Foead heeft verschillende buitenlandsche reizen gemaakt. In 1927, na de Engelsch-Egyptische crisis maakte de koning, vergezeld van den toen- maligen premier Sarwat Pasja, een reis naar Lon den, waar hij met veel eerbetoon ontvangen werd, Op de terugweg hield hij zich eenige dagen te Parijs op. Vervolgens bezocht hij Rome De 25ste Mei 1919 was Koning Foead in het hu welijk getreden met prinses Nazli, de dochter van Abdel Rehim Sabri Pasja. Uit dit huwelijk werden vier kinderen geboren, te weten de kroonprins Fa roek, die thans zestien jaar oud is, en drie prin sessen, n.1. Fauzia, Faiza en Faika. De koning was een goed talenkenner en hij sprak bloeiend Fransch, Engelsch en Turksch. In 1899, drie jaren na zijn huwelijk, werd de scheiding uit gesproken. Datzelfde jaar trouwde hij prinses Neli, de dochter van Abdel Rahim Pasja, den vroegeren gouverneur van Cairo. Uit het eerste huwelijk is een dochter ontsproten. Prins Faroek, de troonopvolger, werd op 11 Fe bruari 1920 geboren. Voorts laat koning Foead vier dochters na, die jonger zijn dan prins Faroek. DE OORLOG IN OOST «AFRIKA „Noodtoestand verschrikkelijk". Amsterdam. Net Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft aan de regeering een adres gezonden, waarin de ongunstige positie van de Ne- derlandsche werkloozen wordt uiteengezet. Het besluit van de regeering om met 1 Mei a.s. het werk van het Nationaal Crisiscomité, voorzoover de z.g. B-steun betreft over te nemen, beteekent wel iswaar, dat gedurende 1936 een bedrag van f 1.600.000 beschikbaar is gesteld, voor het verstrek ken van kleeding, dekking en schoeisel aan gezin nen van werklooze arbeiders, terwijl hiervoor in 1935 nog een extra bedrag van f2.000.000 uitgetrok ken werd. De verwachting echter, dat deze z.g. „rui mere armslag" meerdere leniging zou brengen is niet, in vervulling gegaan. Dit beteekent, dat de nood, welke thans héerscht, grooter is, dan men zich bij de voorziening van dekking, kleeding, enz. voorgesteld heeft. De heer E. Kupers heeft, in de Tweede Kamer nog gewezen op een brief van den nieuwen Haagschen Bestuur- dersbond aan de regeering, waarin de noodtoestand als verschrikkelijk wordt aangeduid. De f2.000.000, weike voor het jaar 1935 extra zijn uitgetrokken, dienen dus in 1936 gehandhaafd te blijven. Het NV.V. dringt er bij de regeering dan ook op aan in dezen haar volle medewerking .te verlee- PERSONEELTEKORT BIJ DE MARINE. Naar verluidt ligt het in de bedoeling, dat de tor pedobooten Z 7 en Z 8, die zich te Nieuwediep be vinden, voorloopig buiten dienst zullen worden ge steld totdat voldoende zal zijn voorzien in de behoef te aan marinepersoneel. Zij rukken thans op in de richting van Addis Abeba. Rome, 29 April (A.N.P.). Maarschalk Badoglio seint het volgende 197ste legerbericht: Onze gemoto riseerde colonnes, die uit Dessie waren vertrokken zijn 140 K.M. opgerukt in de richting van Addis Abeba, zonder tegenstand te ontmoeten. Een andere colonne, welke uit Worra Iloe was vertrokken, is 50 K.M. opgerukt en heeft de rivier Wakkit bereikt De Sultan van Aoessa, Mohammed Jahio, heeft zich bij onze stellingen aangemeld. Hij heeft zijn onderwerping aangeboden aan onze militaire auto riteiten. Aan het front in Somaliland zetten wij ons offen sief zegevierend voort. Op den linkervleugel van ons front hebben.Libysche afdeelingen, die uit Dagamedo waren vertrokken in het dal van de Faf belangrijke vijandelijke, groepen verslagen en verspreid. De colonne Frusci heeft de zuiveringsactie voort gezet in de buurt van Hamanlei. Drie tanks, welke op 11 November tijdens een verkenningstocht van de colonne Maletti in het dal van de Faf waren achtergelaten, zijn weer in ons bezit. Eveneens een mitrailleur van een vliegtuig en een gouden me daille van luitenant Minniti. Op den rechtervleugel versterkt de colonne Agos- tini haar stellingen bij Goenagado. De luchtmacht heeft, met zeer groote doeltreffend- heid over het geheele front bij de acties medewer king verleend. De strijd om Hamanlei, M o g a d i s j o e. Omtrent de gewoede gevech ten, die aan de inneming van Hamanlei vooraf gingen, wordt nog vernomen, dat deze 16 uur duur den. De temperatuur bedroeg dien dag meer dan 60 graden in dé zon. „Duitschland zal nooit meer door hon ger op de knieën kunnen worden ge dwongen." Minister Darré. Berlijn. De mi nister van land bouw, Darré, heeft aan een groep Nationaal-socialis- ten, die een lei derscursus volgen in. een kamp aan het Groesson-meer verklaard: „Duitschland zal nooit meer door honger op de knieën kunnen worden gedwon gen." De herwonnen souvereiniteit in de bewapening, zou veel van haar waarde verliezen, als het Natio- naal-socialisme de voedsel-voorziening voor het volk niet had gewaarborgd. Indien de boterschaarschte terugkeert, bedenkt dan, dat het voor Duitschland beter is sterk te zijn dan vet." Soldaten verstoren de orde te Soesa, Reuter seint uit Soesa, da,t gisteravond een hon derdtal Senegaleesche soldaten door de straten trok ken, waar zij verschillende gewelddaden pleegden en eenige Tunesiers min of meer ernstig verwond den. Dank zij de onmiddellijke tusschenkomst van politie, gendarmerie en troependetachementen kon de orde spoedig hersteld worden. De oorzaak van het gebeurde moet gezocht wor den in verschillende incidenten, die den laatsten tijd hebben plaatsgehad, o.a. Zondag j.1. toen een Sene- galeesch soldaat ernstig aan het oog werd gewond. DUITSGHER TE BERGEN GEARRESTEERD. Brussel. Ook de tweede van de beide Duït- schers, die in een wapenmagazijn te Mechelen had den geprobeerd hun slag te slaan, is gearresteerd, toen hij op het station van Bergen twee koffers wilde afhalen. Het is een zekere Kieffer, een jongeman, die vaan drig is bij de Hitler-jeugdgroepen. Hij spreekt vloeiend Fransch. Op hem is een spoorwegkaart aan getroffen, zoomede andere documenten, welke de vraag wettigen of dit jongemensch geen spionnage heeft bedreven. Kieffer was bovendien in het bezit van een groot bedrag aan geld. Stikgas, Neusgas, Traangas, Brandgas.... ONBLUSCHBARE BRANDSTOF VAN 3000° FAHRENHEIT! MOSTERDGAS REEDS 100 JAAR GELEDEN BEKEND. Het moderne menschdom raakt werkelijk nog ver trouwd met de moderne oorlogvoering! Het wordt geleerd hoe te handelen, wanneer de alarmklokken luiden; gasmaskers worden zelfs aan schoolkinderen uitgedeeld en niet alleen in de groote, doch ook in de kleinere steden worden bomvrije kelders gebouwd, die de menschen bëschermen zullen in tijd van oor log, die ongetwijfeld in het teelten der gifgassen zal staan! Klaarblijkelijk immers wordt verwacht, dat lucht aanvallen, waarin gifgas de hoofdrol zal spelen, te gen de burgerlijke bevolking in een volgenden oor log op groote schaal zal worden verricht. In „Nature", het gezaghebbend Engelsch, weten schappelijk tijdschrift, wordt het onderwerp „gifgas" door een specialist besproken. Deze man is er nog zoo zeker niet van, dat gifgas in den komenden oor log zóó algemeen zal worden gebruikt. Hij is van meening, dat bommen met krachtige explosiestoffen zullen worden geladen en op de menschheid zullen worden afgestuurd. Dergelijke bommen richten als dan meer schade aan dan gifgasbommen. Hij ontkent echter niet, dat het leven in een groote stad danig in de war zal worden gestuurd door een luchtaan val, waarin gifgas wordt neergespoten of bommen, geladen met stoffen, zooals mosterdgas, hetwelk lang zijn werking behoudt, zullen worden neergeworpen. De meerderheid der bevolking zou dan binnenshuis moeten blijven, totdat het gevaar door speciaal af gerichte afdeelingen zou zijn geweken. Wat de schrij ver verwacht, is, dat de aanvallers ontplofbare bom men, geladen met een mengsel van gifgas en kwade brandstoffen, zullen gebruiken. Een dier brandstof fen zal termiet zijn. Dit termiet is onbluschbaar, om dat het een temperatuur heeft van 3.000 graden Fahrenheit. De luchtmachten der groote mogendheden bezitten twee-pon-bommen van dat termiet. Termiet vreet door staal zooals een brandende steenkool door een klomp boter, en verspreidt een ontzettende hitte, die alles wat leeft in een omtrek van 30 meter kan doodschroeien. Wat doet onze snelle luchtvaart fei telijk tegen hét duivelsche gas? Wat heeft Europa dan nog aan zijn vliegtuigen, die 2000 mijlen kunnen vliegen, zonder te landen? De z.g. gifgassen zijn feitelijk geen gifgassen meer; zij zijn meestal vloeistoffen en ook niet eens bijzon der vluchtig. Sommige gassen bevatten zeer soliede stoffen. Zij worden in vier klassen verdeeld: a. Stikgassen (doodelijk); chloor en phosgeen b.v. Laatstgenoemd gas is het gevaarlijkst, daar de werking hiervan langzaam is. b. Neusgassen: soliede arsenicumverbindingen in bommen, met sterke explosiestoffen geladen, wat het gas verpoederd, zoodat het door een masker kan dringen en door het hevige hoesten, niezen en braken het slachtoffer dwingt, het masker af te doen, zoodat hij aan andere gifgassen wordt bloot gesteld. c. Traangassen: deze laten de oogen overvloedig tra nen. In sommige landen wordt dit gas gebruikt om straatoproer te onderdrukken. d. Brandgassen: Deze gassen veroorzaken gevaar lijke brandwonden, welke zeer langzaam genezen. Mosterdgas is er één van. Bescherming tegen dit gas vereischt niet alleen een masker, maar een volledig stel speciale kleeren. Lewisiet, het z.g. „Dauw des Doods", is nog een gevaarlijke gassoort. Dit gas is in den wereldoorlog nog niet gebruikt. De Duitschers waren het juist van plan te gaan gebruiken, toen de wapenstilstand tus- schenbeide kwam! In weerwil van den schrikweklcenden bijnaam van dit gas, achten Engelsche deskundigen dit gas niet zoo gevaarlijk als mosterdgas. In een volgenden oor log mag mosterdgas niet alleen als vulsel voor bom men worden gebruikt, maar ook worden neergespo ten. Het gevaar kan worden vergroot door over den grond te loopen, waarop mosterdgas is gevallen. Bovenomschreven gassen zijn de voornaamste ge weest in den Wereldoorlog. Sedert dien zoeken de scheikundige afdeelingen van de Verdedigings-De- partementen der verscheidene landen ijverig naar nieuwe en gevaarlijke gassen, doch er is geen teeken, dat zij in de eerstvolgende jaren met een splinter nieuwe gassoort zullen verschijnen Het is een treffend feit, dat al deze bovenomschre ven gassen vóór den wereldoorlog bekend waren. Chloor werd in 1774 ontdekt; phosgeen in 1812, mos terdgas in 1822 en zelfs 't gevreesde lewisiet in 1904. De wereldoorlog heeft bewezen, dat gifgas kan wor den bestreden en als de soldaten het kunnen doen, waarom zou de bevolking het dan laten? Zij bezitten daarbij nog het voordeel, dat zij niet, zooals de sol daten, zich voortdurend moeten bewegen. In de laatste jaren van den wereldoorlog is 16 van de Britsche verliezen door gas veroorzaakt en 33 van de Amerikaansche. De totale Engelsche verliezen door gas tijdens den oorlog waren 180.983 man, van wie er 6.062 bezweken zijn; terwijl bij ver liezen door andere wapens veroorzaakt 25 bezwe ken zijn. En het is typisch hoe klein het aantal dier menschen is, die een blijvende, lichamelijke zwakte van de gassen hebben overgehouden. De Amerikaansche verliezen als gevolg van gifgas was 27 van hun totale verlies; daarvan bezweek 2 terwijl van de overige 73 24 bezweken. In vergelijking met kogels en bommen is gifgas dus be trekkelijk onschadelijk!

Schager Courant | 1936 | | pagina 11