Raad Zijpe, Polder Valkkoog. Behandeling van het rapport Inzake de samenvoeging. Met 6 tegen 4 stemmen spreekt de Raad zich uit voor vereeniging van de gemeen ten Zijpe en Callantsoog. r Vergadering van den Raad op Dinsdag 28 April 1936, ÜJes namiddags 2 uur. Voorzitter do lieer Mr. D. Brecbaart Kz., burge meester, secretaris de heer J. A. de Boer. Afwezig is de heer Dignum, met kennisgeving van verhindering. De vaststelling van de notulen zal in de volgende Vergadering plaats hebben. Allereerst wordt aan de orde gesteld de vaststelling van het aan Ged. Staten uit te brengen advies inzake een mogelijke vereeniging van de gemeenten Zijpe en Callantsoog, waarvoor bij de besprekingen tot grond slag wordt genomen het door B. en W. van Zijipe in overleg met hunne ambtgenootcn van Callantsoog uitgebracht tapport, zoomede het aanvullend rap port van B. en W. van Zijpe. Na een kort inleidend woord, geeft de Voorzitter gelegenheid tot het voeren van algemeene beschou wingen. De heer Bruin herinnert er aan hoe in een comité- vergadering is medegedeeld, dat de R.-K. raadsfrac tie in elk geval voorstond handhaving van de heeren Renooij, agent der arbeidsbemiddeling en Smit, secretaris-penningmeester van het B. A., terwijl zij bezwaar maakte tegen do voeging van Callantsoog bij de Noord-Zijpe, wat de wijkverpleging betrof. En het heeft do fractie verwonderd, dat in het rapport over die dingen met geen enkel woord wordt ge rept. De Voorzitter antwoordt dat op deze vraag straks zal worden geantwoord. De heer Van der Sluijs brengt ter sprake het in gezonden stuk van den heer Kooger, er op wijzende, dat niet als hoofdmotief voor de samenvoeging heeft gegolden, dat de schoolkinderen die te Julianadorp schoolgaan, dan naar de school te 't. Zand. zouden moeten. Dat is wel een van de motieven geweest, waarom spr. voor samenvoeging was, immers dan zou de 2-mansschool Ic 'tZand gewaarborgd zijn, maar het hoofdmotief was het niet. Maar vooral komt de heer Van der Sluijs op tegen 't laatste gedeelte van het ingezonden stuk, waar de lieer Kooger beweert dat liet. rapport vol zit met listige trucs en onwaar heden. Dat heeft spr. gefrappeerd. Immers in een ge combineerde vergadering heeft spr., omdat hij voelde de grootc belangrijkheid van de samenvoeging, een zestal vragen gesteld. De eerste vraag was of deze begrooting, de begrooiing die als basis voor de be rekening gold, geacht kon worden correct en juist to zijn samengesteld. Allen, ook de heer Kooger, heb ben die vraag met ja beaitwoord, evenals do andere vragen, behalve dan dat de beer Kooger de finan- tieele resultaten der samenvoeging niet hoog genoeg oordeelde. Spr. heeft in die gecombineerde vergadering ook de vraag gesteld: wegen de voordeelen op tegen het prijsgeven van sommige gemakken en enkele nadee- len? Ook deze vraag heeft de lieer Kooger bevesti gend geantwoord, Thans draagt, de heer Kooger iets naar buiten, dat niet juist is. Want spr. heeft niet gezegd, dat er geen voordeel is, neen, spr. heeft ge zegd: Laten wc aannemen dat or geen finanticcl voordeel aan de samenvoeging is verbonden, zullen dan de sociale en economische voordeelen samenvoe ging niet wettigen? De lieer Dcorn is na bcstudeering van het rapport nog altijd tegenstander van de samenvoeging. In het heele rapport schemert door dat de Voorzitter deze vereeniging heel graag wil. Spr. zal de laatste wezen die het hem kwalijk neemt, dat hij als jonge burge meester carrière tracht te maken, maarz.i. wordt liet belang dat de Zijpe bij samenvoeging beeft, teveel op den voorgrond geplaatst. Spr. kent lange jaren de ingezetenen van Callantsoog, is van hen gaan hou den, daar gaat het niet om, maar wij zitten hier voor de gemeente Zijpe. Dat de gemeente Callantsoog zwaar belast is, blijkt uit de groote partij blikvlcesch in de gemeente Callantsoog, want men krijgt zoo gainv geen blikvleesch. Het rapport heeft voor spr. weinig of geen waarde. In geen jaren is aan belasting verlaging te denken, armwezen en werkloosheidsbe strijding vragen doorloopend onze aandacht en moe ten die moeilijkheden nu nog worden vermeerderd? De Voorzitter, den lieer Doorn beantwoordend, zegt dat het van hem (spr.) niet te pas zou komen als hij om eigen voordeel de samenvoeging voorstond. Met nadruk wijst spr. er op, dat het rapport niet ademt de geest vqn wat spr. wil, maar dat het rap port ademt de conclusie van het gehecle College van B. en W., 3- lot 4-'maal toe behandeld, samen met de ambtgenoten van Callantsoog. Wel zegt de heer Doorn, dat de cijfers van het rapport voor hem geen waarde hebben, maar hij heeft niet met bewijzen ge staafd dat zc aanvechtbaar zijn. Den heer N'annis heeft het gefrappeerd, dat de heer Kooger dc cijfers geflatteerd acht. Spr. protes teert daartegen, evenals tegen dc bewering van den heer Kooger, dat het rapport vol zit van listige trucs en onwaarheden. Dat is een absolute onwaarheid. Ook de heer Kooger heeft eerst zijn volle instem ming aan het. rapport gegeven. Op alle manieren tracht men in Callantsoog het rapport nu te dis- qualificeeren, zakelijk zoowel als persoonlijk. Spr. -wijst er op, wat Callantsoog te danken heeft aan den Burgemeester, wat deze voor Callantsoog in 9 ja ren heeft gedaan. Nu heeft do persoon van den Bur gemeester geen waarde meer voor Callantsoog. Ook spr. wijst op het groote sociaal en moreel be lang van do samenvoeging en hij is benieuwd hoe de heer Kooger straks het tegendeel zal aantoonen. Spr. is overtuigd, dat samenvoeging voor de ge hecle gemeenschap gewenscht is. De heer Doedens is het voor een groot deel eens met den heer Doorn, vooral waar dezo er op wees, dat wij hier zitten voor do belangen van de gemeen te Zijpe. Om die belangen te behartigen, daarvoor heeft spr. een eed afgelegd. Er is gesproken over een gecombineerde vergadering, in Augustus gehouden, maar spr. wijst er op, dat dit een gewone bespreking was. Spr. en meerderen waren toen nog niet be- eedigd. De Voorzitter zegt, dat als de heer Doedens op dergelijke wijze de zaak gaat bespreken, hij er niet op zal antworden. Spr. herinnert er aan, dat het initiatief der cvcntueele samenvoeging niet van hem is uitgegaan, maar spr. toen reeds heeft gezegd de voordeeien op ongeveer f7000 te schatten. Hét blijkt nu dat het. voor rijk en gemeente zal zijn f 10.000. De heer Doorn: Ja, op papier. Men rekent zich rijk, maar telt zich arm. Do Voorzitter: Misschien heeft U dat ondervon den, ik nog niet. De behandeling van het rapport. Na bovenstaande inleiding wordt dan begonnen met do behandeling van het rapport. Het is vooral de heer Doedens, die verschillen de opmerkingen maakt, die ook gister in den Neven- raad naar voren werden gebracht, dio de Zijpe wel als historische eenheid beschouwt, de vrees koes tert dat do verdere ontplooiing van Callantsoog als badplaats door do Zijpe betaald zal moeten worden en die de berekende bezuiniging aanvalt, immers naar zijne berekening zal de besparing op jaarwedde van den burgemeester niet worden f2377, doch slechts f253 (thans f4027 voor 5400 zielen, bij sa menvoeging f 4500 voor 6400 zielen), do besparing op jaarwedde ontvanger geen f585, doch slechts f0. De Voorzitter wijst er op, dat de heer Doedens zijn berekening fout opzet, doch de heer Doedens zegt, dat het toch een heel gewoon rekensommetje is. Spr. heeft voorts alle respect voor het werk van den eersten ambtenaar ter secretarie, maar. om in dezen tijd een f200 verhooging van salaris te geven, claar kan spr. zijn stem niet aan geven. Do Voorzitter doet uitkomen, dat oolc al vindt sa menvoeging niet plaats, het absoluut noodzakelijk zal zijn, dat er ter gemeentesecretarie een ambte naar bij moet. Alleen bij samenvoeging zal het zon der meerdere kosten kunnen. Ook nu wijst spr. op het groote nut om alle za ken Maatschappelijk- Hulpbetoon betreffend in één hand te leggen, een reorganisatie die bij evcntueele samenvoeging der gemeenten zeer geschikt lean plaats vinden. De vergadering spreekt zich ook nu uit voor be houd van den heer Renooij, als agent der arbeids bemiddeling. De heer Bruin vraagt zekerheid dat de wachtgel den voor rekening van het Rijk komen, maar de Voorzitter merkt op, dat die zekerheid thans niet gegeven kan worden, doch bij de behandeling van het wetsontwerp nader aan de orde zal komen. Op de vraag van den lieer' Blom of de heer Smit wachtgeld krijgt, wordt bevestigend geantwoord, daar is met den heer Smit zelf over gesproken. T'.a.v. dc wijkverpleging wordt gewezen op het hé- zwaar de zuster van Noord-Zijpe een zoo grootc wijk als Callantsoog toe te wijzen, maar do heer Van der Sluijs zegt toe, dat deze belangrijke zaak ter gelegener tijd opnieuw onder de oogen zal wor den gezien. A ,t_ Wat. dc waarborg van een 2-mansschool te t Zand betreft, merkt de beer Van der Sluijs op, dat een be roep zal moeten worden gedaan op ieder dio dc openbare school voorstaat. Het is de heer Bruin, die de vraag stelt, of dc samenvoeging niet de kans meebrengt, dat het Te huis van Ouden van Oagen te klein wordt Spr. had daarom graag een overzicht gehad van de bezetting over een tijdvak van 10 jaren. De heer Van der Sluijs oordeelt het niet juist de uiterste mogelijkheden aan de orde te stellen. Men- schelijkerwijs gesproken kunnen wc de toestand ge rust onder de oogen zién. De Voorzitter oordeelt ook, dat wo de normale KWIK van zaken moaten beschouwen, niet do exces sen en dan wijst spr. er op. dat aan alle kanten -■root sociaal voordeel zal zijn, ook linantiecl voor- deel. Dc heer Doorn: Sociaal voordeel, noemt U dat maar, het andere daar lach ik om, dat is een leugen, als een koe. Bij tientallen wippen ze siraks over den dijk: wil men dan nog spreken van voordeel voor d<Do Jhecr Doedens wijst cr op, dat als het Tehuis zou moeten worden verbouwd, men niet te licht over de kosten daaraan verbonden moet stappen. De heer Van der Sluijs zegt, dat hij t.a.v. verande ring van het Tehuis reeds rnct plannen rond loopt, immers dit groote gebouw zou veel meer incnschen kunnen herbergen en spr. heeft gedacht aan het ge ven van onderdak aan mer.scKcn met een klein in komen. De heer Doedens vraagt vooral de armen dezelfde uitkeering te blijven geven en de heer Van der Sluijs zegt, dat we dienen te beloven dat de uitkeering aan do armen van Callantsoog zal worden bijgepast bij den toestand als in Zijpe bestaat en niet andersom. Dc Voorzitter spreekt als zijn overtuiging uit, dat de bezuiniging door reorganisatie van Maatschappe lijk Hulpbetoon veel grooler zal zijn dan in het rap port vermeld. De heer Doorn merkt echter op, dat de oorzitter dat nu wel zegt. maar de ervaring heeft hij ook niet. Het valt immers altijd tegen. Spr. vindt liet belachelijk, dat in het rapport geen enkel nadeel tot uiting komt. De Voorzitter doet verder uitkomen, dat dij samen voeging van do gemeenten eerder de bijbetaling aan ziekenfondsen mogelijk zal zijn Aan het einde van de behandeling van het rap port gekomen zijnde, soant de heer Doedens noS eens zijn bezwaren op, noemt vooral het aan\ ullend rapport voor de gemeente Zijpe belachelijk, een ho ning om de mond smeren van de ingezetenen van Callantsoog en eindigt met de verklaring dat hij tegen de samenvoeging zal stemmen. Dc Voorzitter doet uitkomen, dat B en W. instaan voor (le cijfers die gebaseerd zijn op de bcgrooting van 1935 en geeft nogmaals de verzekering dat een bezuiniging kan worden verkregen als in het rap port vermeld. De heer Bruin zegt, dat dc katholieke Zijpenaren wel voordeel in de samenvoeging zien voor Cal lantsoog, maar hot gevaar van overbevolking van het Tehuis, overbelasting van de wijkverpleging, de onzekerheid of de wachtgelden ten laste van het Rijk zullen komen, enz., de vrees voor zwaardere lasten, dit alles noopt spr. tegen, do samenvoeging te moeten stemmen. De heer Veltman wijst vooral op de economische en sociale voordeelen die aan samenvoeging van ge meenten verbonden zijn, de opheffing van enge be grenzing en daarom zal dc fractie voor stemmen. Ook de heer Doorn handhaaft zijn bezwaren, vroest dat dc gemeente Zijpe slachtoffer zal worden cn zal tegen stemmen. De heer Nannis oordeelt dat vooral bij_ de heeren Doedens en Doorn wantrouwen bestaat in het col lege van B. en W. en in den Secretaris, wat de cijfers betreft en daar protesteert hij ten sterkste tegen. Do heer Doorn: Nou, dat is ook wat, mag ik me niet tegen de samenvoeging verklaren En wat het wantrouwen jegens den Secretaris betreft, deze heeft me al 13 jaren kunnen bestudecrcn en weet best wat hij aan me heeft! De heer Van der Sluijs doet uitkomen, dat hij ge durende 20 jaren dc belangen der gemeente heeft voorgestaan en hij er daarom tegen opkomt, dat men nu de cijfers in het rapport in twijfel trekt. Immoreel zou het zijn als spr. nu de menschen wat zou wijs maken. Juist om het oordeel in de gemeente Calantsoog, dat de Burgemeester samen voeging voorstond uit eigen belang, heeft spr. het rapport met eenig wantrouwen bekeken, maar weldra is hem gebleken, dat or geen sprake was van eigenbelang, doch dat samenvoeging werd gepropa geerd uit waarachtig belang van de getmeente Zijpe, zoowel als van de gemeente Callantsoog. Spr. handhaaft de cijfers van het rapport ten volle. Wat den wethoudor Kooger betreft, in een ondoordacht oogenblik heeft deze zich voor de sa menvoeging verklaard, wat hem, buiten de deur komend, kwalijk is genomen. En inplaats van nu ridderlijk te wezen, en dit te erkennen, tracht de heer Kooger zich zelf te redden. Hij moet dat ech ter niet doen ten koste van een ander. De heer Doorn zegt, dat het geen wantrouwen Je gens het beleid en de goede bedoelingen van den heer Van der Sluijs is, maar spr. blijft van oordeel, clat do cijfers geflatteerd zijn. De Voorzitter: Dank zij het vertrouwen in- het rapport! Spr. herinnert aan de ook door hem af- gelegde ecden, zoowel- als burgemeester van Zijpe, als die van secretaris van Callantsoog en ver klaart vast overtuigd te zijn dat samenvoeging Is in het belang van beide gemeenten. De heer Van der Sluijs geeft nog de verzekering dat als hij zitting krijgt in den nieuwen raad, op hem gerekend kan worden, wanneer het er om gaat om de naar voren gebrachte posten voor Callants oog op de meest gunstige wijze toe to passen» In Petten kan men fceoordeeien, hoe men door Zijpe behandeld is. Tot stemming overgaande, verklaart men zich met 6 tegen 4 stemmen voor samenvoeging der ge meenten Zijpe en Callantsoog, tegen stemden de heeren Bruin, Doedens, De Boer en Doorn. Als gemachtigde om zoonoodig het rapport voor Ged. Staten in openbare zitting toe te lichten, wordt aangewezen het college van B. cn W Mededeeling wordt gedaan van do goedkeuring op diverse besluiten, zoomede van de ingekomen verslagen. Do heer Jansma dringt aan op regelmatige circu latie van de stukken; spr. heeft nog slechts eenmaal de portefeuille gehad. De hoer Doorn erkent dat hij de portefeuille wel eens te lang houdt, maar die fout kan dan toch on mogelijk bij hem alleen zitten. Uit. do modedeelingen blijkt, dat de leden, te Ou- deslu is en 't Zand wonende, voor regelmatige door zending zorgen. ntreilt do verbetering van den toegangsweg naar Maartenszee is een schrijven verzonden aan Zij pe en I-Iazcpolder. Gevraagd is de verbetering in werkverschaffing te doen uitvoeren. De heer Bruin deelt mede, dat de toezegging wel niet zal uitblijven. Voor het werkverschaffingsobject aan den Zijper- dijk, voorbij dc bocht is ccn overheidssubsidie toe gekend. Door B. cn W. is een rookverbod in het duingebied uitgevaardigd. Aan den K.A.N.W.B. is dc plaatsing van borden cn wegwijzers gevraagd. Dc lieer Veltman bepleit verbetering van het bord bij café Buisman to Oudcsluis cn wel wat betreft het aangeven van de richting Alkmaar. De heer Van der Sluijs deelt mede hoe een belang rijke ondermaat bij do stort gronden het noodzakelijk maakte de huur per snees met een kwartje te ver- hoogen, doch dat in de gehouden bijeenkomsten mo# huurders is gebleken dat het behoud van de tuin tjes gewaardeerd verd. Dc lieer Veltman verzoekt B. cn W. zich in ver binding te willen stellen met het Hoogheemraad schap, opdat ook voor arbeiders tc Oudesluis tuin tjes beschikbaar komen. Voorzitter zegt bespreking in B. en W. toe. B. cn W. stellen voor te besluiten tot wijziging van liet in dc vorige vergadering genomen besluit inzake het aangaan van een kasgeldleening. Aldus wordt besloten. Ingekomen zijn verzoeken van K. Kooij en W, Mcijers om vergoeding in de kosten van schoolbe zoek B. cn W. stellen voor: aan K. Kooij voornoemd een vergoeding van f 10 per jaar toe te kennen, ingaande 4 Juli 1936, zijnde den dag waarop het kind leerplichtig wordt; aan W. Meijers voornoemd een vergoeding van f 50 per jaar toe te kennen voor het vervoer van twee kinderen (onder intrekking van het Raadsbesluit van 29 April 1935), ingaande 1 April 1936. Wat het verzoek van den heer K. Kooij betreft, be treuren B. en W. dat iemand van een dergelijke fi- nantieelc situatie zich tot het gemeentebestuur met zulk verzoek durft wenden. Maar de gemeente is verplicht een bijdrage tc verleenen. De heer De Boer is dit met B. en W. eens. Gevraagd wordt of dan niet met een kleiner be drag kan worden volstaan. De heer Doedens zegt dat do heer Kooij toch niet zoo'n onwillig mensch is en als hem een tip wordt gegeven eens met B. en W. te praten, dan zal dc heer Kooij zijn verzoek wel intrekken. Besloten wordt dit verzoek aan te houden. I-lct voorstel van B. en W. inzake het verzoek— Mcijers wordt aangenomen. Eervol ontslag. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan K. Troost-als Vader in het Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoe venden alhier, met ingang van 1 Mei a.s. en tot tij delijke handhaving van F. Troost geb. Bos als Moe der in genoemd Tehuis. Blijkens een van den Pensioenraad ontvangen be schikking is K. Troost, Vader in het Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden, uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waarne ming van zijn betrekking ongeschikt verklaard. De Voorzitter zegt dat het hier betreft een ontslag dat een persoonlijke grondslag heeft cn dat daarom behandeling in comité zal geschieden De heer Veltman bepleit openbaarheid, reeds van vorige zitting is cr geheimzinnigheid gerezen. De Voorzitter acht bespreking in het openbaar niet in 't belang van de zaak, het waarom cn hoe dient 'in comité te worden behandeld. De rondvraag. Do heer Blom informeert hoe het staat met de be handeling van den weg hij hem langs. Is in handen gesteld van het Hoogheemraadschap, antwoord is nog niet ontvangen. Dc heer Veltman vraagt naar de oorzaak van het groot aantal moedwillige verzuimen te 't Zand, dat in het rapport van de commissie van Toezicht op het. L. O. wordt genoemd. Zal aan de commissie worden gevraagd. Dc heer Veltman vraagt waarom in het verslag van de Kamer van Koophandel Petten als badplaats niet wordt genoemd en Callantsoog wel. De Voorzitter zegt dat dit buiten het gemeentebe stuur omgaat,-de V.V.V.'s leveren de verslagen in; tot nu toe is de V.V.V. te Petten nog niet goedge keurd. Op de vraag van Mevr. Vriesman wordt geant woord dat de Woningbouwvereeniging reeds een bepaald plan heeft besproken, maar dat het Bestuur opnieuw een conferentie met B. cn W. noodig achtte. Mevr. Vriesman zegt dat de menschen die van crisiscomité B. een uitkeering van f 4 kregen, zoo teleurgesteld waren, omdat het bedrag zoo tegenviel. Waarom is het geld niet in ééncn besteed? De Voorzitter deelt mede dat waar het tegen den zomer liep, het beter geoordeeld werd een gedeelte van het potje te bewaren voor tegen den winter. Hierna volgt sluiting. Hoe het moest worden uitgelegd! In de vergadering van den Nevenraad heeft de Voorzitter medegedeeld, dat het rapport en het aan vullend rapport omtrent evcntueele samenvoeging van de gemeenten Zijpe en Callantsoog, aan dc plaat selijke pers was toegezonden, doch dat de plaatselijke pers van het rapport had geplaatst, wat haar gocd- dunkte. Waar een dergelijke verklaring voor tweeerlel uit leg vatbaar is, hebben wo in het verslag van de ver gadering van dien Nevenraad van deze uitlating geen melding gemaakt, noodig als wij het oordeelden eerst te informeeren welke beteekenis aan deze woorden moest worden toegekend. Door den Voorzitter werd thans op onze vraag medegedeeld, dat in geen enkel opzicht was bedoeld een verwijt tot ons te richten, want dat erkend werd dat onze redactie voor deze zaak een zeer belangrijke plaatsruimte had toegestaan, doch dat de bedoeling van den Voorzitter alleen was, te doen uitkomen zulks naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Kooger dat het in het Zaterdagnummer ceplaatste niet. was ingezonden door B. en W. van Zijpe, doch dat de redactie zelf voor opname van de eindbeschouwing van het reeds eerder geplaatste rapport, plus het aanvullend rapport had gezorgd. Vergadering van het Dag. Bestuur met Hoofd, Ingelanden, op Dinsdag 28 April 1936, 's middags om half twee, bij den heer J. van Schoorl te Valk-, koog. Voorzitter de heer T. Rcns Az., secretaris de heer G. C Sloof, penningmeester de heer A. Klerk. Afwezig met kennisgeving van verhindering d§ heer Jac. Bruin De Voorzitter opent do vergadering met welkom) in 't bijzonder verwelkomt spr. de heer J. H. Dek-, ker uit Leiden, die een inleiding zou houden over de verbeterde molenwieken, die spr. direct het woord gaf. (Van de methode-Dekker verscheen reeds vroeger een uiteenzetting in ons blad). De heer Dekker begon met te zeggen, dat tengo, volge van het bekend worden van de luchtstroomim gen, de vorm van de wieken met succes veranderd kon worden. De verbeterde wiekvorm verdubbelt ruim do -gelegenheid om te malen, terwijl ook de kracht wordt verdubbeld. Daardoor wordt de arbeid van dc verbeterde molen ver-vier a vijfvoudigdi, Reeds 160 molens zijn op deze wijze verbeterd, waai' onder 60 poldermolens. Verlaging van polderlasten was het gevolg, terwijl ook de slijtage aan de molens belangrijk minder wordt. De methode is minder toegepast in Noord-Holland door de propaganda van de P.E.N. voor de electri. scho bemaling, maar toch heeft men nu de autori teiten van het nut van dc nieuwe molen overtuigd, Spr. merkt op, dat elders soms mechanische gema len zijn stopgezet, wijst op de stroombesparingen en geeft aan, welke technische veranderingen moeten worden aangebracht. De verbeterde molen heeft zicli vlug genoeg verdiend De heer Glas zegt, dat men hier aan een bepaald peil is gehouden en men zeer afhankelijk van den wind is. Zijn er polders waar men er evenzoo vooi> staat en waar dc vcrdekkcrde molen maalt? De heer Dekker antwoordt, dat uit de practijk gebleken is, dat men nooit klachten heeft gehad, Vcrdekkcrde molens blijven in het voordeel boven mechanische molens; men is uiterst tevreden, ook in polders, waar men aan een bepaald peil is ge« houden. Do heer De Geus vindt het een boctj'e fabelachtig dat de capaciteiten vier a vijfmaal zoo groot worden, bij liet nieuwe systeem en, waar men niet. liet nieu we systeem heeft aangeschaft, zijn do polderlasten ook verlaagd, door dc algemeene versobering De heer Dekker zegt, dat het toch waar is, het zijn geen praatjes de veel grootero capaciteit. De heer Barten vroeg of cr nog garantie op was. De heer Dekker zei van niet; vroeger wel, maar gezien de goede ervaringen iscl at niet meer 't gevah Op een vraag van den heer Gootjes antwoordde de heer Dekker, dat men in totaal met f 800.— wel klaar was. De heer Dekker deed nog de toezegging een lijsf to zullen sturen van do polders, waar men langere ervaring van den Vcrdekkerden molen had onge daan. De Voorzitter dankte hierna den heer Dekker, die ook nog eenige andere vragen beantwoordde, vooc zijn heldere uiteenzetting. Men oordeelde het nuttig een grondig onderzoek naar do voordeelen van den verbeterden molen in té stellen. Volgde lezing van de notulen, die onveranderd werden vastgesteld onder dankzegging aan den secretaris, I Ingekomen stnkken. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Sta ten wordt besloten het kasgeld te beleggen bij de Boerenleenbank, of wanneer dat niet kan, bij de Rijkspostspaarbank. Een verzoek van L. van Breugel, Stroet, een oprij- dam te mogen aanleggen tot wederopzeggens toe, wordt ingewilligd. (Dc dam ligt cr trouwens al). Voorts doet dc secretaris mededeeling van prijs opgaaf voor do leverantie van grint, dio is opge dragen aan dc fa. Stoel. Bij do kadeschouw is alles zoo goed als in orde bevonden; alleen is besloten 30 M. schoeiing te leg gen langs het huis van D. Wit. Westerend zal ver zocht worden 18 M. schoeiing te leggen; geeft men. hier geen gevolg aan, dan zal men zich eens wenden tot het Prov. Bestuur. Rekening 1933, De rekening wordt postgewijs behandeld. De ont vangsten waren f 10.118.28, uitgaven f 6.848.57, batig saldo dus f 3269.71. De rekening werd op deze cijfers vastgesteld. To- rug van 't Rijk is nog ontvangen voor flabtrck- ken f 54.84, hetgeen niet in de rekening is verwerkt. De Voorzitter dankte den penningmeester voor z'n accuraat beheer. Bij de rondvraag gaf de heer Bijpost in overwo ging palen te plaatsen bij dc hoek bij Astma. De Voorzitter is geen voorstander van palen, maai; hier oordeelde spr. het noodig. Niemand tegen. De heer Barten wou den molenaar allo werk van den polder geven. Spr. is bang, dat de molenaar, die een beste molenaar, is, anders weg gaat, door to ge ringe verdiensten. De Voorzitter zei, dat Brouwer een beste wegwer ker is en wou die liever behouden. Ook had spr. meer controle, nu dc wegwerker dichter bij hem is. De heer Barten zegt niets van Brouwer, maar spr. wou al het mogelijke in het werk stellen den molenaar te behouden. De heer Rens Cz. zegt, dat Wiedijk ook wel den, windmotor kan in werking stellen. De heer De Geus ziet ook wel graag het werk in één hand. De heer Molenaar -wil er een mouw aan passen, als er een man extra noodig zou zijn, kan Wiedijk het wel doen en ook kan hij de windmotor bemalen. De heer Barten stelt voor den molenaar een extra/- toelage van f 50 te geven. Goedgevonden. De Voorzitter had trouwens ook iets dergelijks wil len voorstellen. Eveneens wordt goedgevonden dat Wiedijk den polder volledig bemaalt. De heer Barten trekt z'n voorstel om al het werÜ aan den molenaar to geven, in. De heer Barten vraagt, wat cr moet gebeuren met de grintwegen. De Voorzitter gelooft, dat het teren duurder zal zijn, dan onderhouden met grint. De heer Barten denkt dat teren in de toekomst goedkooper is. Het is niet zijn bedoeling alles op eens te teren, maar langzamerhand en in eigon be heer. Kan het niet in profiel uitgevoerd worden, in werkverschaffing? De heer Klerk zegt van wel; het moet echter aan gevraagd worden. Men zal eens inlichtingen vragen naar de kosten van het teren. Na nog eenige besprekingen van minder belang rijken aard, volgt sluiting onder dankzegging.

Schager Courant | 1936 | | pagina 12