Na den dood van Koning Foead Woensdag 29 April 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9966 Gtoot verlof dienstplichtigen Noodlottige gevolgen van een „grap De verkiezingen in Frankrijk Twee auto's botsen op elkaar Overtreden de Amerikanen de scheepvaartwet lilt seint Vrijdag den lsten Mei herdenkt de heer Al- bert Bronder te Barsin- gerhorn den dag, yaar op hij voor 40 jaar te rug tot molenaar in den watermolen aldaar werd aangesteld. Hier naast zien wij den ju bilaris, dien wij met dezen dag hartelijk ge luk wensohen, varend rond het plekje grond, dat hem na al dien tijd ongetwijfeld dierbaar geworden is. PRINS FAROEK TOT KONING GEPROCLAMEERD» Cairo. Kroonprins Farouk is hedenavond tot koning van Egypte uitgeroepen. De prins vertrekt morgen uit Londen naar Venetië, vanwaar hij per s.s. „Victoria" de reis naar Egypte zal aanvaarden. Zondag 3 Mei wordt hij te Cairo verwacht. Reuter meldt uit Londen, dat het eerste gevolg van den dood van koning Foead is, dat de Britsch- Egyptische besprekingen, welke worden gevoerd tot regeling van de betrekkingen tusschen beide landen, zullen worden verdaagd, vermoedelijk totdat een re- gentschapsraad zal zijn samengesteld. De Egyptische regentschapsraad nog niet bekend. De namen van de drie leden van den regentschaps raad, welke Koning Foead heeft aangewezen, bevin den zich nog in den gesloten envelop met het ko ninklijk zegel, en niemand kent nog deze namen. Men neemt evenwel aan, dat Fahkry Pasja, de voorzitter van dezen raad zal ziin. Deze is een voor- Stander van de Wafd, waardor de besprekingen met Engeland moeilijker zouden kunnen worden. Egyptische ministerraad bijeen. Cairo. De Egyptische ministerraad was juist bij een, toen telefonisch meegedeeld werd, dat de Ko ning was overleden. Ten teeken van rouw werd de zitting geschorst en daarna weer hervat. Volgens inlichtingen van officieuze zijde blijft de ministerraad permanent in zitting, ten einde de grondwet te bestudeeren in verband met het regent schap. Deze kwestie zal zonder twijfel heden nog niet worden geregeld. De begrafenis van Koning Foead zal, zooals we reeds elders in dit nummer meldden, Donderdag plaats hebben. Het stoffelijk overschot zal heden van het Paleis Koubbeh naar Kairo worden gebracht. Het geheele Egyptische leger zal bij de begrafenis tegen woordig zijn. De Koning zal rusten in de Rifai-mos- kee te Kairo. Volgens de Koran zou de Koning reeds heden be graven moeten worden, doch wegens buitengewone .omstandigheden is de begrafenis 24 uur later gesteld. 'sKonings ziekte. Bij den dood van den Koning heeft men een voor val van ruim dertig jaar geleden, toen prins Seif DROUILLET TOCH TE ROME? Reuter meldt uit Rome, dat de Fransche vlieger Drouillet, technisch raadgever van den Negus, die met zijn vliegtuig van Villa Couvlay was vertrok ken, ondanks het feit, dat daarop beslag was gelegd en hij geen papieren bezat, zich te Rome zou be vinden. Hij is echter op het oogenblik onvindbaar. Wegens een defect aan de smeerinrichting ^ou hij een noodlanding hebben moeten maken op het vlieg veld van Sentocelli, waar op het vliegtuig eveneens beslag zou zijn gelegd. LINKSCHE SUCCESSEN IN HONGARIJE. Boedapest, 28 April (A.N.P.) Zondag zijn in Neu- pest, de grootste voorstad van Boedapest, gemeente raadsverkiezingen gehouden, die voor de vereenig- de linksche partijen een verrassend succes hebben opgeleverd. Deze partijen slaagden er namelijk in, hun aantal mandaten te verhoogen van 36 tot 51. De vereenigde rechtsche partijen gingen daarentegen achteruit van 24 op 9 zetels. Voor wie de maatregel van het langer in werkelijken dienst hou den niet van toepassing 'sGravenhage 28 April De minister ven De fensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in werkelijken dienst houden niet zal wordên toegepast op de dienstplichtigen van de hieronder vermelde groepen of onderdeelen der weermacht, voor wie de eerste oefening op 1 of 2 Mei 1936 eindigt: 1 Zeemacht. 2 Onderofficieren-administrateur, uitgezonderd degenen, die zijn ingedeeld bij de bij sommige regimenten gevormde 5de compagnie en zijn aangewezen, om voorloopig bij het regiment aanwezig te blijven. 3 Ziekenverplegers. 4 Cavalarie, oppassers en verzorgers. Deze dienstplichtigen zullen op den in de in- deelingsbeschikking bepaalden datum in het ge not van groot verlof worden gesteld, voor zoover zij niet om een andere bijzondere reden in wer kelijken dienst moeten blijven. Gelegenheid om krachtens art. 35 der dienst plichtwet vrijwillig in werkelijken dienst te blij ven, bestaat voor hen niet anders dan voor zoo veel dit naar de gewone regelen of bij afzonder lijke ministerieele beschikking mocht zijn toege staan. SOVJET-PILOOT VERMIST. Irkoetsk. Sedert zes dagen heeft men niets meer vernomen van den piloot Bessonof, die een vlucht maakt van Irkoetsk naar Ceremokovo. Men vreest, dat het toestel tijdens een sneeuwstorm is verongelukt. CHEF VAN POLITIE DOODGESCHOTEN. Nieuwe moorden in Spanje. Madrid: Te Barcelona zijn gistermiddag de vroegere chef van politie, Miguel Badia, en zijn broer Jose op straat door onbekend gebleven extremisten doodgeschoten. Deze moord heeft in Catalaansche kringen veel opzien gebaard, men gelooft hier met een daad van wraak te doen te hebben. Te Madrid is gister een bakker doodgeschoten. RECHTBANK Eldin een kogel op den toenmaligen prins Achmed Foead afschoot, die hem in den hals trof, weer op gehaald, aangezien men dezen kogel beschouwt als een van de meest belangrijke factoren, die tot den dood van den Koning hebben bijgedragen. Naar men mededeelt, heeft de koning gedurende al deze jaren last ondervonden van den kogel. De ziekte waar de koning aan leed en ten slotte aan stierf openbaarde zich in de keel. Gedurende de laatste negentien maanden werd de koning bij voortduring door keel aandoeningen gekweld. Vrijdag in den namiddag was de toestand van den> koning reeds zoo ernstig, dat de doktoren^ er van' overtuigd waren, dat hij nog dien avond zou sterven. Zaterdag dééd de koning zich, toen de doktoren zich een oogenblik verwijderd hadden, naar een bad geleiden en deze inspanning heeft zijn toestand nog in aanzienlijke mate verergerd. De doktoren moesten hem steeds weer injecties geven om de pijn te ver zachten en de werking van het hart te slimuleeren. Maandagfmiddag kwam er echter opnieuw 'n inzin king, die ten slotte het einde van den koning met zich medebracht. Ondanks zijn ernstigen toestand heeft koning Foead de laatste dagen nog tal van bezoekers ont vangen, en vele bescheiden g\t wekend, terwijl hij ook zijn particuliere correspondentie tot het laatst toe deed bijhouden. Vrijdag had de koning den wensch te kennen ge geven, niet langer in bed te liggen, zoodat men hem in een groote fauteuil deed plaats nemen. Tijdens zijn geheele ziekte heeft hij op merkwaar dige wijze zijn krachten weten te beheerschen. W aar door twee menschenlevens verwoest werden Behande ling voor de rechtbank geschorst wegens vermoeden van meineed Voor de Almelosclie rechtbank stond gister middag terecht de 19-jarige chauffeur A.L.J.H. uit Vroomshoop. Hij was bestuurder van de auto bus, waaruit op 13 Januari j.1. bij Mariënberg gemeente Ambt-Hardenberg, twee personen, de 27-jarige C. Dogger en de 45-jarige P. Veneberg beiden uit Vroomshoop, zijn gesprongen, omdat inzittenden de „grap" uithaalden te roepen, dat de stuurinrichting der bus defect was. D. en V. zijn toen in hun angst uit de achterdeur gespron gen, terwijl Je bus in volle vaart was, tengevolge waarvan D. zoo zwaar gewond werd, dat hij spoedig overleed en V. in ernstigen toestand naar het algemeen ziekenhuis te Almelo werd vervoerd Hieruit is hij onlangs wel ontslagen doch met een naar Deventer vervoerd, daar zijn geestver mogens gekrenkt zijn. D. was kostwinner voor zijn ouden vader, K. was weduwnaar en had voor twee kinderen te zorgen. De gevolgen van de misplaatste grap'wa ren dus wel zeer noodlottig. H. werd ten laste gelegd, dat hij zeer roekeloos met de bus, waarin 17 tewerkgestelden bij de werkverschaffing werden vervoerd, heeft gere den, door telkens opzettelijk van den eenen kant van den weg naar den anderen kant te slingeren terwijl hij voorts onweersproken heeft gelaten het misleidende geroep, dat de stuurinrichting de fect was, tengevolge waarvan bovengenoemd on geluk geschiedde. De behandeling ter terechtzitting had een sen sationeel verloop. Als getuige werd o.a. gehoord de neef van het slachtoffer Veneberg, die den chauffeur zou hebben aangezet om te gaan slin geren met de bus, zooals beklaagde H. en een andere getuige verklaarden. De neef V. ontkende dit, waarna hij als verdacht van meineed werd ingesloten in het huis van bewaring. De behandeling der zaak werd hierop geschorst. Het Volksfront en de herstemmingen. Reuter seint uit Parijs, dat het volgende commu niqué namens de radicaal socialistische partij onder- t.eekend was door Daladier, namens de F.I.O. door Severas, 2en secretaris en namens de Communisti sche partij door Thorez, secretaris-generaal, Dinsdag avond werd gepubliceerd: „Overal waar de stemmen der linksche kiezers ver deeld werden over verschillende candidaten van het volks-front, moeten de kiezers bij de herstemming en bloc stemmen on den candidaat, die bij de eerste ronde zich aan het hoofd wist te plaatsen." Ernstig auto-ongeluk te Klimmen. Si garenfabrikant levensgevaarlijk gewond. Gistermidag omstreeks half twee is op den weg van Heerlen naar Valkenburg, in de bebouwde kom van de gemeente Klimmen een ernstig auto-ongeluk voorgevallen. Een vrachtauto, die uit de richting Val kenburg kwam, geraakte er in botsing- met een uit de richting Heerlen komende personenauto, vermoe delijk door te groote snelheid van de laatste. De pex*- sonenauto werd totaal vernield. De naast den chauf feur zittenden heer Bazelmans uit Zeels (N.-Br.), di recteur van de Duc George-sigarenfabrieken en va der van negen kinderen, werd levensgevaarlijk ge wond en werd ter plaatse van de laatste H. H. Sacra menten voorzien. In bewusteloozen toestand is hij daarop naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. De bestuurders van beide auto's bekwamen geen letsel. De marechaussee stelt een nader onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. DEN BAL ACHTERNA GELOOPEN. Meisje overreden en gedood. Gistermiddag was het vierjarig dochtertje van den caféhouder de Ruig in de Minkstraat aan het spelen met een bal toen deze opeens op straat rolde. Het kind liep den bal achterna en kwam daarbij terecht onder de wielen van een met een paard bespannen groenten wagen. Het kind werd zoo ernstig gewond dat het spoedig aan de gevolgen is overleden. INGENIEUR GEARRESTEERD, VERDACHT VAN TREINAANSLAG IN 1932. Reuter seint uit Rijssel, dat de Echo du Nord be richt, dat een Bretonsch ingenieur, Laine genaamd, is gearresteerd, verdacht den aanslag op den trein, waarin Herriot zat, nabij Ingrandes in 1932 te heb ben gepleegd. De daders van dezen aanslag plaat sten een lantaarn op den spoorlijn, na dezen te heb ben beschadigd, teneinde een ramp te voorkomen. Laine verklaarde geen Bretonsch autonomist te zijn, en den aanslag niet te hebben gepleegd. POLITIEK DOOR MIDDEL VAN SCHOLIEREN. Reuter seint uit, Weenen, dat naar is gebleken de Nationaal-socialisten en de Communisten in Weenen en in de provincie door een aantal scholieren vlug schriften en verboden insignes hebben doen versprei den. Vele leerlingen, zoowel manlijke als vrouwelij ke, werden aan een verhoor onderworpen. Geen speciale K.L.M.-vlucht naar Palestina 's-Gravenhage, 28 April. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij be sloten de speciale vlucht, welke gemaakt zou wor den naar de Jaarbeurs te Tel Aviv niet te laten doorgaan. Van het zenden van een Nederlandsche handels delegatie is afgezien en overigens was de be langstelling om zich per vliegtuig naar Palestina te begeven, gering. Dit gevoegd bij de omstandigheid dat het materiaal der KLM. op andere lijnen drin gend noodig is, heeft de directie er toe geleid, het bovengenoemde besluit te nemen. De passagiers welke reeds voor deze vlucht ge boekt hadden, zullen nu met het Indië-toestel dat op 13 Mei van Amsterdam vertrekt, naar Tel Aviv vervoerd worden. Amerikaansche scheepvaartmaatschappijen beschuldigd. Reuter seint uit Washington, dat namens de staken de leden der internationale unie van zeelieden, die aandringen op een onderzoek door de federale regee ring naar de Amerikaansche koopvaardijvloot, Mare Antonio, de vertegenwoordiger van de stad Neww York, den minister van handel, Roper, de beëedigen- de verklaring heeft toen toekomen van een 110-tal zee lieden, die beweren, dat de Amerikaansche scheep vaartmaatschappijen de scheepvaartwet overtreden, In de verklaringen wordt gezegd, dat een onvoldoend aantal reddingsgordels aan boord der schepen is, dat de brandslangen van slechte kwaliteit zijn en verder dat de reddingsbooten voortdurend in reparatie zijn en ontvlambaar materiaal onbeschut zich aan boord bevindt. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Gennep, 28 April: Gisteravond omstreeks zes uur had op den rijksweg NijmegenVenlo, nabij Gennep, een auto-ongeval plaats, dat aan den vijftien jarigen Th. Sanders het leven kostte. In gezelschap van andere wielrijders, bevond hij zich op het rijwielpad, toen hij plotseling den weg overstak. Op hetzelfde oogenblik naderde een perso nenauto, van den heer L. te Mook. De jongen werd geggrepen en tegen den weg gesmakt. Hij kreeg een schedelfractuur en was vrijwel op slag dood. TANKS IN TSJECHO SLOWAKIJE BESTELD. Boekarest: Naar vernomen wordt, heeft de Roe- meensche regeering een order voor 70 tanks geplaatst bij een Tsjechoslowaaksche fabriek in Morawska. Te gelijkertijd wordt onderhandeld over het verleenen van licentie voor den bouw van dergelijke tanks in Roemenië. ONDER VRIENDEN. Sluiting van scholen der Poolsche min derheid in Duitschland. Havas meldt uit Warschau, dat bij den aanvang van het nieuwe schooljaar 58 scholen der Poolsche minderheid in Duitschland zullen worden gesloten. In de Poolsche bladen komt groote verontwaardi ging over dezen maatregel der Duitsche autoriteiten tot uiting. Sommige bladen plaatsen het betreffende bericht onder het hoofd „vruchten van de Poolsch- Duitsche vriendschap". NEGER GELYNCHT. Te Royston in den Amerikaanschen staat, Geor gië, is een 45-jarige neger, die ervan beschuldigd werd, twee blanke meisjes te hebben aangerand, des nachts door een veertigtal mannen uit de gevange nis ontvoerd en aan een boom opgehangen. Verwachting: zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur, overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR 774. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. is 46 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen

Schager Courant | 1936 | | pagina 5