Met 1900 gulden uaarjarijs De staking in den Wieringermeer Dr. F. M. Wibaut overleden. De stakers naar den Polder Laatste Telex- berichten Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Molen te Almkerk door brand verwoest Vragen in de Tweede Kamer Het lid der Tweede Kamer, L. H. H. de Visser, heeft den minister van Sociale Za ken naar aanleiding van de staking in den Wieringermeer schriftelijk verzocht, aan de verlangens der arbeiders te vóldoen en de werkgelegenheid voor de werkloozen aldaar te verruimen door afschaffing van het rou- leerstelsel, ook al nare dit slechts voor de zomermaanden Tevens verzoekt d. h. de Vis ser intrekking der genomen maatregelen, welke o.a. inhouden het terugbrengen van de ondersteuning tot een „sobere huig in natura". Ook de Pokier blijft niet. buiten de beroering van de staking, die bij de werkverschaffing in den Wie ringermeer is ontstaan. Dinsdagmorgen kwam hier een groep van ongeveer 150 man, waaronder vele Wieringers. om degenen, die werkzaam zijn bij de gemeentelijke werkverschaffing in den Oosthoek en aan de wegverbetering aan Molen vaart, Schorweg, enz. over te halen het werk neer te leggen. In den Oosthoek gaven een zestal daar gevolg aan en ook bij de wegverbetering legden sommigen het werk neer Het juiste totale aantal konden we nog niet te weten komen, omdat ook verspreid slootwerk wordt verricht en er tevens waren, dié in eerste opwelling zich aansloten hij de staking, maar later weer op hun besluit terugkwamen. We hoorden als totaal aantal 10 a 20, maar ook 30 a 40 noemen. Des middags kwamen weer een 100 a 150 man, die langs de Molenvaart naar den Schorweg togen. Bur gemeester Lovink was daar echter met de politie per auto eerdér gearriveerd, en deze weg werd afge sloten. Toen trok men langs de Zandvaart om langs den Koningsweg in den Schorweg te komen, maar vond daar eveneens een afzetting. De politie was versterkt. Assistentie werd en wordt verleend uit de Omgeving. Groepen fietsers trokken langs de ver schillende wegen, verspreidden zich, maar verza melden zich weer des avonds in de zaal van Slik ker, waar door stakenden en belangstellenden een vergadering werd gehouden onder leiding van den heer Pruim, Naar schatting waren een I5Ö a 200 man aanwezig. Verschillende personen voerden er het woord en spraken in denzelfdcn geest als dat op Wieringen is gebéurd. Uiteengezet werd hoe het conflict is ontstaan en hoe men de actie dacht voort te zetten. Mededeeling werd gedaan van toegezegden steun door het werkloozencomité uit Amsterdam en op gewekt vol te houden en door te zetten. De korte vergadering, waarhij de politie aan wezig was verliep rustig en hoewel natuurlijk de pogingen om het werk te doen neerleggen en het trekken van de groepen fietsers langs de wegen cenige beroering bracht had de actie over 't geheel op dezen dag een vrij kalm verloop. DE VERDUISTERING UN DIENST BETREKKING BIJ DE FA. ER VEN p. VERBURG TE NOORD- SCIIARWOUDE. TEGEN VER DACHTE EEN JAAR GEVANGENIS STRAF GEëlSCIIT. Voor de* derde maal in kort tijdsbestek kreeg de rechtbank gister 'n belangrijke verduisteringszaak te berechten. Ditmaal betrof het de verduistering hij de fa. Erven P. Verburg, NoordHloHattdsChe dónser* venfabriek te Noord-Scharwoude, gepleegd önlatigs door haar reiziger, den 35-jarigen Anthonie van II., gedurende de jaren '34 en '35. tot een bedrag van circa f 6(100, zooals destijds werd geméld. Verdachte had bij zijn verduisteringen het systeem gevolgd, dat hij gelden die hij van A. ontving, ge deeltelijk verantwoordde als van B. of C. té hebben ontvangen, welke afnemers gewoonlijk niet vlot be taalden en gevaar liepen geen góederen meer van de fa. te zullen ontvangen. Hierdoor werd dit gevaar afgewend, doch tenslotte moest het toch uitkomeh. Op deze vvij2e zou verd. ten gunste van slechte be talers een bedrag van f3600 ten nadéêle vah Zijn fir ma hebben verduisterd. Doordat de fa. de gewoonte liad per 1 Jam een rekehing courant aan de afne mers te zenden, bestond de kans, dat öen en ander zoü uitkomen. Toen hij op zékeren dag naar het Zuiden des lands was gereisd en ha 2 dagen nog niet was terugge keerd, rees het vermoeden, dat hij naar het buiten land was uitgeweken. Dit vermoedèn bleek juist te zijn, want aaii een dominé in Broek op Langendijk had hij vanuit Parijs een brief gestüürd, waarin hij mededeelde een fout te hebben begaan en daarom was gevlucht. In het vreemde land wilde hij trachten goed te maken, wat hij had misdaan. Hij schreef den dominé dat hij een dubbel leven had geleid en verzocht hem zijn vrouw mét een en ander ih kefcnis te stellen eö haar nbtabene f100 vali het verdüistéfdè geld, in den brief ingesloten, te overhandigen. De dominé stelde zich echter in verbinding met de fa. Verburg en de familie van H. in Zeeland. De fa. Verburg, die inmiddels ook een brief van verd. had ontvangen, 'wendde -zich echter tot den burgemeester, die de veld wachters Leurink en Rood een onderzoek liet in stellen. Het bleek vervolgens, dai verd. een pas had aange vraagd voor Noord-Afrika, welke hij zelf uit Haar lem had gehaald. In Parijs had hij van de f1900, die hij hij zich had mooi weer gespeeld; hij was in handen gevallen van een Duilscher, die met hem naar de Folies Bergères was gegaan, waar hij verdween en verd. v. H. in han den viel van vroolijke vrouwtjes, die hem zijn geld op f25 na afhandig maakten. Toen zond hij zijn vrouw een telegram, met het verzoek naar Roosen daal te komen. Dit telegram was oorzaak, dat hij op het station in de val der Justitie liep. Hij werd gearresteerd aldaar en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Hij bekende f2400 ten eigen bate te hebben aangewend. Heden stond hij dan terecht; als getuigen werden slechts gehóórd de héér H. Vërburg en de reclassee- ringsambtenaar, de heer J. H. Wiggers. Blijkens de dagvaarding had verd. over de jaren 1934, 1935 en 1936 f6.388.61, althans f5.788.61, althans f2400 verduisterd. Verd. ontkende op 'ri vraag van den Pres. met z'n Amsterdamsche rêlatie naar Pa* rijs te zijn gevlucht; de President gclóofdo n.J. niets van het verhaal van de Folies Bergeres en veronder stelde, dat de vrouw uit Amsterdam hem van dat geld had afgeholpen, hetgeen verd. ontkende. Get. H. Verburg verklaarde, dat verd. aanvanke lijk f300.per maand verdiende; het verduisterde bedrag is nader f6800 gebleken. Op een vraag van den verdediger Mr. v. Leeuwen, verklaarde got, wel te weten dat verd. gelden óp naam van 'n 10-tal andere debiteuren had afgedragen; doch na onderzoek bleken die bedragen niet met de waar heid te kloppen. Hoogstens is dat f1300.*-, waarmee het bedrag van 16800.— dan verminderd kan wórden. De Officier wijst er op, dat hij tenslotte verduiste ring van f2400.ten laste legt, n.1. de f1900.—, die verdachte mee naar Parijs nam en f500.— die hij naar die vrouw In Amsterdam bracht. Get. Verburg verklaarde nog van collega's van verd. gehoord te hebben, dat verd., toen hij naar Parijs ging, die vrouw uit Amsterdam ontmoet had. Verd. ontkendo do vrouw toen ontmoet to hebben, noch haar geld to hebben gegeven. De heer Wiggers had te Krabbendijke, waar verd. op 'n conservenfabriek van de fa. Westrate, mede directeur was, ervaren, dat hij hot volle vertrou wen genoot. Over zijn vlucht naar Parijs vertelde verd., dat hij het plan had om in Algiers met het geld, dat hij over had, een zaak te beginnen. Hij had hét vlieg tuig van Marseille naar Algiers al besteld. Voordat hij met den trein uit Parijs vertrekken zou, werd hem het geld ontstolen in de Folies Bergères. De heer Wiggers adviseerde, gezien het karakter van verd. een gecombineerde straf; hij achtte re- classecringskansen aanwezig. De Officier wees er op, dat verd. uit een behoor lijk arbeidersgezin kwam en het dank zij zijn gaven tot mededirecteur van een consêrvenfabriek te Krab bendijke bracht, waar hij 'n geacht man was. Hij had een zeer behoorlijk tractement. Spr. releveerde de knoeierijen van vord. en be toogde, dat blijkens de verklaringen van got. Ver* burg en bekentenis van verd., verduistering van f5700 wettig en overtuigend bewezen. Het verhaaltje van de beroóving in Parijs kan spr. ook niet geloovem Spr. voelt niets voor oen gecom bineerde straf én eischt één jaar gevangenisstraf. Verd* vraagt een gecombineerde straf êfi betuigt zijn berouw. Mr. Ir. N. van Leeuwen voerde verzachtende om standigheden aan en keurde de .sensatiezucht af van de kranten, die over deze zaak geschreven haddefi; desondanks heeft verd. zijn vrienden behöüden. Pleiter drong aan op een gecombineerde straf met aftrek van preventief. Uitspraak 5 Mei. OPENING HEERENMAATZAAK. Dezer dagen werd op het Nóórd geopend een zaak in Dames* en Heerénmaatkleèding van de firma Th. Rozing en Zoonen. Deze firma heeft reeds zaken in Heiloö en Zaandam, welke een uitstekende reputatie genieten, zoodat wij niet anders verwachten, of deze reputatie zal ook in Scliagen worden hoog gehóuden. De keurige zaak op het Noord is geheel Up to date ingericht. Zoo merkten wij op, de glas in loód ramen, wélke tezamen met do moderne verlichting een aardig geheel vormden. De firma zal zich in hoofdzaak toeleggen óp maat werk, die blijft steeds Nó. 1. hoewel ook heeren mode-artikelen, als overhemden en dassen worden verkocht. Wij wenschen de firma veel sücces toe en vér» wachten, dat zij in Schagen haar weg wel zal vin den. 'ANNA P AU LO W NA Openbare vergadering van don Raad öp Vrijdag 1 Mei 1936, des namiddags te twee uur, teil Raad- huize. Punten* 1. Notulen. 2. Mededeeligncn: a. de rekening dezer gemeente óver 1934 is door Ged. Staten gesloten; b. ingekomen is hét verslag van het vervolgon derwijs gegeven aan de O. L. school III; c. de heer S. T. van Dijk heeft dank gebracht voor het besluit lot 'zij tic overplaatsing van III naar School II; d. Z.E. den Minister van Financiën heeft een voorschot van f 2300 verléénd tel' uitbètalihg aan dab landarbeider D. Blaaüböèr. e. tot waarnemend hoofd van school III is be noemd de "heer J. J. Zaadnoordijk, terwijl tot kweekeling niét akte aan die School is toegelaten de heer Chr. van der Kólk. 3. Voorstel tót wijziging van hét Ambtenarenregle ment. 4. Vaststelling süppletoïre begroot.ing 1935. 5. Vaststelling van de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1936. 6. Rondvraag. WI ERlNGER M EER Moderne bestrijdüigs-emelten. De vraatzuchtige emelten noodzaken onze land bouwers tot het nemen van bestrijdingsmiddelen. Het tot dusver nog bekende, best werkende vcrdcl- 1 gingsiniddel is Parijsch Groen. De toediening van AMSTERDAM, 29 ApriL Hedenmorgen is hier tér stede overleden dr. F. M. Wibaut, in den ouder dom van 76 jaar Dr. Florentius Marinns Wibaut werd den 23sten Juni 1859 te Vlissingen geboren. Aanvankelijk kreeg hij een katholieke opvoeding en bezocht o.a. het Seminarium te Rolduc, om later over te gaan naar de openbare handelsschool. Van 1900 tot 1907 was hij met P. L. Tak redacteur van „de Kroniek". Intusschen was hij in 1904 naar Amsterdam verhuisd, waar hij in 1907 lid van den gemeenteraad werd om in 1914 te worden benoemd als wethouder. Hij was de eerste soc. democratische wethouder in ons land. Dr. Wibaut is vele jaren lid geweest van de Prov. Staten van Noordholland. In 1922 moest èij bedan ken voor het lidmaatschap, omdat hij toen benoemd werd tot lid van de Eerste Kamer, hetgeen hij tot 1935 is gebleven. In 1928 werd hij door de Universiteit van Amster dam benoemd tot doctor honoris cousa in de han delswetenschappen. Behalve openbare ambten heelt dr. Wibaut nOg zit ting gehad in een groot aantal andere organisaties. Zoo is hij tal van jaren lid geweest van het Partij bestuur van de S.D.A.P., waar hij een vooraanstaande plaats innam. Hij is lid geweest van den Hoogen Raad van Arbeid, Voorzitter van de Union Interna tionale des Villes. Met Dr. Wibaut is een groot man ten grave gedaald dit gift. geschiedt nogal.op verschillende wijze. De een strooit Parijsch Groen mot dc hand, anderen daarentegen kiezen een meer modern distribueer- middol, n.1. een groote, speciaal hiervoor ingerichte zaaimachine met een frontbreedte van pl.m. 20 M. voortbewogen door een auto, in oigendom bij de fa. v. Wijck te Haarlemmermeer. Het spreekt, dat op deze wijze beter de voor het uitstrooien meest ge schikte weersomstandigheden kunnen worden benut omdat slechts enkele uren noodig zijn voor bc- strooiing van b.v. 20 H.A. W 1 E R 1 N O E N Algomcono vergadering van dc afdeeling Wierin gen van dc Holl. Mij. van Landbouw, op Dinsdag 28 April, in 't lokaal van den heer S. Kaan te Hip- polytushocf. De voorzitter, do heer O. J. Boskcr, opent de ver- gadering en geeft, na Och ltorto inleiding, reeds spoedig het woord aan den leider van het arbeids bureau alhier, deri heer Kaayk. Door don heer Kaayk worden nu invulformuliercn uitgereikt aan do aanwezigen om bedrijfsaangifte te doen voor plaatsingsregeling van werkloozo arbei der in 't landbouwbedrijf in 't tijdvak 1 Mei '36 t.m. 31 Dcc. '36. Daarna geeft spr. op duidelijke wijze inlichtingen inzake het bekomen van loonbeslag in de landbouw cn het doen van opgaven daartoe. Uitvoerig wordt dan besproken het minimum loon bedrag, d.i. het loonbedrag, uitgekeerd bij een zoo bescheiden mogelijk gevoerd bedrijf en 't maximum loonbedrag in tegenstelling met het voorgaande. Beide worden vastgesteld door den Inspecteur der Werkverschaffing. In tegenstelling met vorig jaar zijn de maatrege ls van het Rijk nu strenger. Het Rijk keert slechts oO Zo van het loonbedrag uit. dienstbaar voor die te werk gestelde arbeiders, die doorloopend in werk verschaffing zijn aangesteld. Men kan deze dan in dienst houden, zoo lang men wil, doch slechts in het tijdvak 1 Mei—31 Dec. Vervolgens stelt spr. zich beschikbaar tot het'ge ven van gevraagde inlichtingen, waarvan verschil lende aanwezigen gebruik maken en die naar wensch beantwoord worden. Vooral Wordt de aandacht er op gevestigd, om do invulfórmulieren vóór Zaterdag a.s. In te dienen, aangezien deze papieren verschillende) lichamen moe ten passeeren om tot een resultaat te geraken. Nu volgen nog eeniga punten van behandelingen betreffende de vereenigïng zelf. Allereerst wordt be handeld de beschrijvingsbrief v. d. Algenïeene Ver gadering. die half ÏVIei te A'dara gehouden zal wor den. Hierin komt o.a. voor oon motie van de afdee ling Putten, welke afdeeling hoofdbestuursleden, die crisisdiensten waarnemen en daarvoor betaald wor den; zonder vorm van proces wil ontslaan. Hierover werd heftig gediscussieerd. Men besluit vóór de motie Putten te stemmen en als afgevaar digd naar de a.s. algemoene. vergadering wordt be noemd de heer O. J. Boskcr, als plaatsvervanger P. Veerdig. Van Dr. Schei,} is een schrijven ontvangen met de vraag of er interesse bestaat voor een molkcursus mot Rijkssubsidie. Hiervoor is geen belangstelling. Tevens ontving men een schrijven van Dr. Scheij, waarin deze ontraadt het stichten van een zoetfabriek op Wieringen, aangezien men niet kan rekenen op steun van dc Wieringermeer boer en. Voorzitter deelt mee, dat binnenkort een spreker een inleiding zal houden over'ruilverkaveling. Bij de rondvraag, hierop volgend, spreekt de hoer S. Kaan over do bestaansmogelijkheid van een te maken weegbrug te Hippolytushoef. Een verzoek om subsidie zal bij het gemeentebestuur worden in gediend. Hiema volgde sluiting. PURMEREND, 28 April 1936. Gemeentel. Kaasbeurs, Verhandeld 17 partijen, we gende 35.000 K.G. Handel goed. Hoogste pi-ijs f 18.50. 7 stapels kleine Boerenkaas f 18, volvette f20 han del matig; 898 Kg, boter f 1.38—1.45, weiboter fl.30 per kilo; 130S runderen: 254 vette koeion 30—50 et., per kilo, handel matig; 715 gelde koeien f 80—140 per stuk, handel matig; 310 melkkoeien f 110—140 per stuk, handel matig; 29 stieren 32—38 ct. per kilo, handel matig; 10 paarden f60—130 per stuk, handel stug; 45 vette kalveren 30—55 ct. per kilo, handel vlug; 942 nuchtere kalveren voor de f 3—10, handel Almkerk 29 April In den afgeloopen nacht is de uit 1803 dateerende molen te Almkerk door brand verwoest. Om twaalf uur werd de brandweer gealarmeerd welke machteloos stond tegen de vuurzee en er pas laat in den nacht in slaagde den brand te blusschen. Een hoeveelheid graan eh kunstmest is een prooi der vlammen geworden. Van den molen is niet veel meer over dan de steenfundeering Zoo als te begrijpen valt, trok de brand ondanks het nachtelijk uur tamelijk veel belangstelling Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de burgemeester van Almkerk, de heer R. H. Blok de opperbrandmeester en de Rijks- en gemeente politie. Een onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt ingesteld. Men vermoedt, dat hij aan non chalance te wijten is. Verzekering dekt de schade. DE VLEKKEN VERDWENEN Maar ook liet costuum Een stoomwasscherij en ontvlekkingsinrichting in den lande had te Bussum een colporteur aangesteld, die huis aan huis de diensten van de onderneming moest aanbieden. Een inwoner, die een costuum had meegegeven om er vlekken uit te verwijderen, hoorde er niets meer van. Bij het politie-onderzoek bleek dat niet alleen de vlekken, maar ook het costuum verdwenen was. De colporteur had eerst een verhaal op gehangen dat hij het costuum naar de inrichting had verzonden, doch heeft tenslotte bekend dat hij het pak voor vier gulden aan een orgel draaier heeft verkocht, die het inmiddels voor ƒ7.50 weer verkocht blijkt te hebben De colpor teur heeft nog meer onregelmatigheden gepleegd en is ter beschikking van de justitie gesteld. EGYPTE EN HET TANAMEER Reuter meldt uit Londen dat in het Engelsche Lagerhuis een van de leden zich ongerust maak te over het feit, dat Ttaliaansche troepen waren doorgedrongen in het stroomgebied van de bron nen van den blauwen Nijl. Cranborne antwoord de dat de rechten van Egypte op de bovenloop van den Nijl zijn verzekerd door verdragen met Abessinië en Italië ZEVENTIGJARIG HUWELIJK. Heerenveen. Op Woensdag 6 Mei a.s. zullen de heer J. Kieven en zijn echtgcnooto A. P. Lucassen te Frederiksoord zeventig jaar gehuwd zijn. Kieven is 96 jaar en zijn vrouw 92. Reeds 65 jaar hebben ze gewoond in hun boerderijtje van de maat schappij van weldadigheid aldaar. Beider gezondheid is nog uitstekend. MACEDONISCHE TERRORISTEN GfeARRES- TEERD. Sofia. De politie heeft in het district Razzog 24 Macedoniers gearresteerd, behoorende tot de terro ristische organisatie „Orml." HET INKOMEN VAN KONING EDWARD. Besparing voor de schatkist van 1.559.000. Reuter seint uit Londen: Do kanselier van de schatkist heeft bekend gemaakt, dat hij een bedrag van 1.559.000 per jaar bospaart, dank zij het feit, dat Koning Edward zich ertoe heeft verbonden, zijn particuliere inkomsten tc blijven trekken als hertog van Cornwallis inplaats van uit dc fondsen van den staat. De parlementaire commissie, belast met liet indie nen van aanbevelingen bij het Lagerhuis voor dc ci viele lijst des konings, heeft haar rapport openbaar gemaakt. Het adviseert don koning een civiele lijst toe to slaan van 410.000 inplaats van dc 470.000, zooals het geval was sedert de troonbestijging van koning George V in 1910 en wil voorziening treffen voor een bedrag van 40.000 in geval de koning in het huwelijk zou troden, oen bedrag, dat hem niet zal worden uitbetaald, zoolang hij celibatair blijft. vlug; voor de fok f813, bande] vlug; 149 veile varkens voor de slacht 30—31 ct.' per kilo, handel vlug; 29 magere varkens f 1422 per stuk, handel stug; 481 biggen 17—13 per stuk, handel stug; 700 schapen f10—22 per stuk, handel matig; 74 bokken f312 per stuk, handel matig; kipeieren f2.252.75, eendeieren f2.20 per 100 stuks; piepkuikens 60—65 ct per kilo; oude kippen en hanen 37V245 ct. per kilo; konijnen 40 ct. per stuk; eenden 30—G5 ct. per stuk; duiven 40 ct. per paar; 10.000 kievitseieren f 6 —f7 per 100 stuks; 10 kievitseieren 8 cent per stuk; 2753 eendeieren A f2.30. 2256 kipeieren A f 2.40-2.70. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend GA. Aanvoer: 175.000 eendeieren f2.30—2.40, 100.000 kipeieren: 79—80 Kg- f2.80—4.35, 65—66 Kg. f2.65— 2.75, 63—64 Kg. f 2.69-2.70, 60—62 Kg. f2.45—2.60, 58—59 Kg. f 2.40-2.55, 56-57 Kg. f2.35—2.75, 53—55 Kg. f 2 29-2.40. 50-52 Kg. f2—2.15. GRONINGEN, 28 April 1936. Groninger Graanbeurs. Inlandsche rogge f7.50 —8.25, wintergerst f5—5.40, zomergerst f55.35, har ver (wit) f6—6.20, groene erwten f7.50—9.40, karwij- zaad f 1520.50, blauw maanzaad fS14, buitenland- sche gerst f5.605.80, ronde mais f5.505.70. WARMENHUIZEN, 28 April 1936. Roode kool, le kw. f 11.70, Deensche witte kool, le kw. f 10.80—12.40. 2e kw. f 4.79-5.10, drielingen 70— 80 ct., uien f2.70—3.20, grove uien f3.10—3.30. Aanvoer: 900 Kg. roode kool, 9500 Kg. Deensche witte kool, 3125 Kg. uien. MEDEMBLTK. 28 April 1936. Witlof T f 13.20-14.40, II f 7.10-8 per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 29 April. Aanvoer: 4500 Kg. uien f 2.90-3.20, drielingen 70 ct., grove f 3.20—3.40. BROEK OP LANGENDIJK, 29 April. Aanvoer: 475 Kg. uien g 3.20, drielingen 70 ct., gro ve f 3.30, 325 bos rabarber f 5.50.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6