Dc Negus gevlucht De staking in den Wieringermeer Met zijn gezin aan boord van een Engelsch Oorlogsschip Wanordelijkheden te Addis Abeba Nog steeds onrust in Spanje Maandag 4 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9969 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertent.iën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Oorlog in Oost=Afrika De Negus heeft met zijn familie de hoofd stad verlaten en is per trein naar Dzjiboeti vertrokken. Daar is hij Zondagmiddag te 14.10 aange komen. Hq weigerde een verklaring af te leggen. Hij heeft zich met zijn gevolg aan boord van een Engelsch oorlogsschip bege ven. De aankomst van den Negus te Djibouti. Djibouti, 3 Mei. ANP). Verscheidene autori teiten in uniform wachtten de aankomst van den trein uit Addis Abeba af. Een compagnie Senega- leezen vormde een eerewacht. Als gevolg van de verstikkende hitte was de belangstelling van de zijde der bevolking betrekkelijk gering. Eenige mi nuten na 14 uur reed de trein het station binnen. De keizerin stapte het eerst uit, gevolgd door den kei zer, die blootshoofds was, en den kroonprins. De Negus weigerde een verklaring af te leggen en ver zocht den Franschen autoriteiten persoonlijk de journalisten afzijdig te houden. In door den gouver neur van Djibouti ter beschikking gestelde auto's reed het gezelschap vervolgens naar het paleis van den gouverneur tusschen een dubbele haag tirail leurs. Met den trein waren tevens ongeveer dertig Abessijnsche hovelingen aangekomen, alsmede Ras Kassa, de minister van Buitenlandsche Zaken, de kleine prins Makonnen en de prinsessen. De Negus zag er vermoeid uit en scheen magerder geworden. De keizeïlijke familie wend, dóór de menigte met respect begroet. Behoudens tegenbericht, zal zij den nacht in het paleis van den gouverneur doorbrengen en morgen met de Engelsche torpedoboot 549 ver trekken, vermoedelijk eerst naar Aden en naar men denkt «Crvolgens naar Engeland. Bevestigd wordt, dat alle leden der regeering en hovelingen den Ne gus vergezellen. Talrijke dooden en gewonden te Addis Abeba. P a r ij s, Zondag. Uit telegrammen, ontvangen van Board, den Franschen gezant te Addis Abeba, ■blijkt, dat aldaar een ware revolutie is losgebarsten. De roovers bestrijden en vermoorden elkaar. On ophoudelijk hoort men schieten. De vreemdelingen haters moedigen de vernieling aan, zooda.t de Itali anen bij hun aankomst slechts puinhoopen zullen vinden. Alle Abessijnsche autoriteiten hebben de stad verlaten. Er zijn talrijke dooden en gewonden. De buitenlandsche legaties verkeeren in staat van beleg en voortdurend komen er vluchtelingen bin nen. Een goed deel van Addis Abeba is thans ver nield en de schade is aanzienlijk. Vanmiddag begon het hevig te regenen, maar de schietpartijen ver minderen er niet om. De Fransche legatie is op elke gebeurtenis voorbereid. Een later bericht meldt, dat men volgens te Pa rijs ontvangen berichten vreest, dat de opmarsch van de Italiaansche troepen vertraagd is geworden, als gevolg van de verzakte wegen na de regenbuien. Men vraagt zich af, of de Italianen vóór Maandag wel in de hoofdstad zullen aankomen. De opmarsch naar Addis Abeba. Asm ara, 3 Mei (A.N.P.). De oorlogscorrespon- dent van het Duitsche Nieuwsbureau seint, dat de buitenlandsche gezantschappen in Addis Abeba het Italiaansche oppercommando een dringend telegram hebben doen toekomen, waarin zij verzoe ken de hoofdstad zoo snel mogelijk te bezetten, aangezien de anti-buitcnlandsche stemming der bevolking, welke na de vlucht van den Negus en de regeering zonder eenigen rem is, en, die sedert maanden tegen de vreemdelingen is opgejaagd, zich gemakkelijk zou kunnen keeren tegen de en kele blanken, die nog in Addis Abeba vertoeven. Het Italiaansche opper-commando heeft in verband daarmede alle maatregelen genomen om het opruk ken der auto-colonne, welke met ontzaglijke terein- moeilijkheden te kampen heeft, te bespoedigen. Tot hedenmorgen, hadden 1600 auto's den pas Termaber overschreden. Vliegtuigen dragen zorg, voor de le- vensmiddelenvoorziening der colonne. De Askari- colonnne bevindt zich reeds dicht in de nabijheid van de hoofdstad. In Asmara maakt men zich ge reed Maandag groote vreugde-betoogingen te hou den, in verband met de definitieve overwinning. Volgens hier ontvangen berichten rukt generaal Graziani verder naar Harrar op, waarmede de systematische bezetting en penetratie van geheel Abessinië een aanvang neemt. Waar de Negus dagenlang verborgen was. Asmara, 3 Mei (A.N.P.) De oorlogscorres pondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint: Naar eerst thans bekend wordt, heeft de Negus zich in de dagen voor zijn laatste bezoek aan Addis Abeba verborgen gehouden in een klooster op enkele ki lometers ten zuiden van Sokota, dus in het door de Italianen reeds lang bezette gebied, nadat hij aan de hem achtervolgende Gal la-stammen ontko men was. Italiaansche verkenners waren er in geslaagd, deze schuilplaats te ontdekken en Italiaansche vliegtui gen begonnen, toen de Negus met een klein gevolg Addis Abeba trachtte te bereiken, de achtervolging. Desondanks slaagde de keizer, die zeer vertrouwd is met de bijzonderheden van het terrein, en met de plaatselijke omstandigheden er in, door, wan neer gevaar dreigde terstond een veilige schuil plaats op te zoeken, in verschillende nachtelijke marschen de hoofdstad te bereiken. Hier riep hij allereerst den seniorenraad bijeen en deze zou be sloten hebben tot het uiterste weerstand te bieden. De vlucht van de keizerlijke familie bewijst echter, dat men tenslotte een verder bloedvergieten doel loos acht. Trein in Djibouti gereed. Om zoo noodig vluchtelingen te halen. Djibouti 3 Mei (ANP). Volgens hier ontvangen berichten hebben in Addis Abeba zeven Franschen, twee Belgen, drie Syrische gezinnen en het geheele spoorwegpersoneel een toevlucht gezocht in het sta tion. Niemand is lastig gevallen. Toch wordt in Dji- boeti een trein gereed gehouden -om eventueel met. een compagnie Senegaleesche soldaten naar Addis Abeba te gaan, teneinde de vluchtelingen af te ha len. Plunderaars hebben winkels op vrij grooten af stand van het station in brand gestoken. Het stati onsgebouw is van steen gebouwd en loopt dus weinig brandgevaar. Om 17 uur is hedenmiddag de tweede speciale trein, die gisteren uit Addis Abeba vertrok ken is, aangekomen. In den trein zaten de militaire Zweedsche missie en verscheidene officieren. Noord-Italiaansche bladen over het ver trek van den Negus. Milaan. Het vertrek van Haile Selassie uit Ad dis Abeba naar Djiboeti wordt door de Noord-Itali aansche bladen voorgesteld als het einde van den Abessijnschen veldtocht. Uitvoerig wordt melding gemaakt van de oproeren, de verbreking van alle te lefonische en telegrafische verbindingen met Addis Abeba, etc. De Negus, zoo schrijft de Gazetta del Po- polo, in Turijn, krijgt wegens zijn houding tegenover Italië het lot, dat hij verdient. De oorlog is ten ein de. Er. kunnen zich nog wel strijdoperaties ontwik kelen uit den tegenstand van de rechtervleugel van den legergroep van Rass Nassiboe of uit een verde digingspoging voor. de poorten van Addis Abeba, maar de oorlog is toch geëindigd met de volledige overwinning van Italië en den volledigen nederlaag van Abessinië. Daar moeten allen nota van nemen. Een herleving van den oorlog in Abessinië zal niet mogelijk zijn, daar Italië het land zal ontwapenen en in het bijzonder een waakzaam oog zal houden op de verbindingswegen met. de naburige koloniale gebieden. Het is intusschen mogelijk, dat de oorlog van Afrika naar Europa overslaat. Om dat tot stand te. brengen zou voldoende zijn de sancties te ver scherpen of ook slechts op het tegenwoordige niveau te' laten. Rome in afwachting van val van Addis Abeba. Rome. In feestelijke stemming verdringen zich duizenden' mehs.chen- in de straten der stad, waar de luidsprekers ■reeds worden aangebracht voor de uit zending van' de rede van Mussolini-, Vooral in de omgeving van het Palazzo Venezia is het druk. De vreugde van het publiek werd nog grooter, toen gis teravond het bericht bekend werd, dat na groote moeilijkheden de pas over den berg Termaberg werd vrijgemaakt, en dat de aufocolonne thans over" de zen drieduizend meter hoogen pas in de richting van Addis Abeba oprukt, teneinde zich aan te sluiten bij een tweede colonne, die te voet opmarcheert en die zich reeds in de nabijheid van dc Abessijnsche hoofdstad bevindt. De toestand in Addis Abeba. Djiboeti. Zondag. In den loop van den avond zijn hier uit Addis Abeba berichten binnengekomen volgens welke de toestand daar eenigszins verbeterd is. Drie auto's bestuurd door Franschen, die een toe vlucht hadden gezocht in het station, zijn uitgereden in de richting van het centrum der stad. De inzittenden hoorden eenige schoten, maar deze schoten waren niet voor hen bestemd. Het blijkt, dat de inboorlingen zich op het oogenblik bepalen tot onderlinge twisten. De onlusten, die in Addis Abeba zijn uitgebroken, hebben weerklank gevonden in eenige plaatsen langs de spoorlijn. Te Aoesje is een goederentrein geplun derd, te Aisja, heeft zich een vechtpartij voorgedaan tusschen Etliiopiërs en Somali's. Uit vrees, dat zich nog meer incidenten zouden voordoen en vooral omdat zij wenschten het station Addis Abeba vrij te houden, hebben de autoriteiten van Fransch Somaliland gisteravond besloten twee compagnien Senegaleezen naar Addis Abeba te zen den. Verscheidene arrestaties wegens samen zwering uitgevoerd. Oolc Azana had vermoord moeten worden. Madrid, 3 Mei. (A.N.P.) Men heeft zeven perso nen, gearresteerd, waaronder drie politie-beambten, die beschuldigd worden een jaar geleden een com plot te hebben beraamd om verscheidene linkscho politici naar het leven te staan. O.a. had Azana tij dens een vergadering, die te elfder ure werd afge zegd, vermoord moeten worden. De onlusten in Cnenca. Over de incidenten in Cuenca worden eenige bij zonderheden bekend. Toen groepen betoogers het klooster der broeders van den Herstel van den H. Vincentius voorbijkwamen, weerklonken plotseling schoten. De menigte trachtte het klooster te hestor- men en de guardia civil moest, optreden. De betoo gers deden toen een aanval op een zus tersklooster en dwongen de zusters het gebouw te verlaten. De poli tie herstelde de orde. In de geheele provincie is de algemeen staking afgekondigd. In de stad patrouil leeren 200 garden uit Madrid. De werkstakingen. De algemeene staking hij de koopvaardij-vloot heeft zich uitgebreid tot de Spaansche kustvaart, waardoor gisteren alle schepen in de haven bleven.. De autoriteiten trachten het conflict zoo snel moge lijk op te lossen. De werklieden, die zich hadden meester gemaakt van een steenkool-opslagplaats in Pennarroya zijn daaruit dooi* de guardia civil ver dreven. Inval in een kerk. Te Brenes hebben extremisten een kerk overval len en daarin de beelden en alle sieraden vernield. De guardia civil werd met revolverschoten ont-r vangen, maar wist de orde duur middel van de wa penen te herstellen. Twee extremisten werden ge wond. Wie wordt minister-president? Volgens geruchten in politieke kringen zou, na de verkiezing van Azana tot president der republiek, Casares Quiroga, of Ruiz Fimes, worden belast met het voorzitterschap van den ministerraad. Andalnsische spoorwegmaatschappij fail liet. De Andalusische spoorwegmaatschappij is failliet verklaard. Het passief bedraagt twintig millioen peseta's. Onder de crediteuren bevinden zich ver scheidene buitenlandsche maatschappijen. Gisteren zijn drie schepen van een groote Spaan sche scheepvaartmaatschappij de haven van Sevilla binnengeloopen. De bemanningen legden het werk BRITSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Khartoem: Bij Rovan in Britsch-Indië is een Britsch militair vliegtuig neergestort. De piloot en een der passagiers werden gedood. De andere passa gier werd ernstig gewond. Men gelooft, dat cle beide passagiers vertegenwoordigers van het luchtvaart- ministerie zijn. Wieringen Het kerkplein voor de arbeiders- beurs te Hippolytushoef biedt een rustige aanblik Alleen de aanwezigheid van enkele Rijksveld wachters, doet ons er aan herinneren dat er iets bijzonders gaande is. Van de stakende arbeiders ziet men in het dorp niet veel. Een enkele keer komt een van hen op de stempeluren eens een kijkje nemen bij de beurs, blijkbaar om de namen op te nemen van hen die naar aan leiding van de circulaires die naar alle stakende arbeiders verzonden zijn, en waarin hun aangezegd is. dat ook zij die niet voor steunbonnen in aanmerking wenschen te komen, toch moeten stempelen, om zoo spoedig mogelijk weer in aanmerking te ko men voor plaatsing in de werkverschaffing of opname in de Rijkssteunregeling, aan hun ver plichting komen voldoen. Men vroeg zich eenigszins ongerust af waar toch die honderdtachtig menschen zich. overdag ophouden Zijn ze de geheele dag thuis of trek ken ze in kleine groepen naar andere gemeenten om le trachten hun aantal nog te vergrooten. Ieder verbaast zich over die rust die er heerscht Zelfs de politie voor de arbeidsbeurs verveelt zich en dat is misschien de oorzaak, dat bur gers die in groepjes bij elkaar staan praten en absoluut niets met de staking te maken hebben tot doorloopen worden gemaand. Intusschen blijkt het active comité der sta kers niet stil te zitten. Er wordt door hen vergaderd en er worden betoogingen gehouden, doch meestal in stilte. De gevolgen van de staking blijven niet uit. en doen zich reeds nu gelden. Verschillende huiseigenaren klagen over het niet binnen krij gen van de huur. En zoo gaat het ook met le veranciers van levensmiddelen. Ook voor de arbeiders blijken de nadeelen Bij het dertigtal arbeiders welke Maandag door de Cultuur Mij. aan het werk zijn gezet is geen enkele Wieringer. Ook dit brengt natuurlijk veel schade voor onze middenstanders. Naast het groote voordeel dat de Zuiderzee werken eerst voor Wieringen scheen te hebben gebracht, komen nu langzamerhand ook de na deelen voor den dag. Voor het gemeentebestuur zal het dan ook uiterst moeilijk zijn het hoofd koel te houden, en een en ander in goede banen te leiden. Wij bewonderen dan ook onze burgemeester Kolff, die zoo uitstekend en op rustige wijze lei ding en voorlichting weet te geven. Het antwoord van Minister Slin- genberg aan het kamerlid L. de Visser. Eenige dagen geleden hebben wij medegedeeld, dat de heer L. de Visser, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, zich tot den minister van Sociale Zaken had gewend in verband met de z.g. wilde staking, welke bij de Rijkswerk- verschaffing in den Wieringermeer polder is uit gebroken. De heer de Visser had den minister verzocht aan de wenschen van de stakers te vol doen en tevens geprotesteerd tegen de maatrege len, welke de minister had getroffen. Naar wij thans vernemen, heeft de minister van Sociale Zaken den heer de Visser geant woord, dat hem is gebleken, dat dit kamerlid heeft nagelaten den tewerkgestelden duidelijk te maken, dat het begrip „staken" bij de werkver schaffing iets is, dat in strijd is met het gezond verstand, omdat de overheid geen belang heeft bij de voortzetting van de werkverschaffing. Voorts heeft de minister den heer de Visser erop gewezen, dat wanneer tewerkgestelde georgani seerde arbeiders van oordeel zijn, dat bepaalde regelingen wellicht op enkele punten wijziging behoeven, zij hiervan aan de overheid mededee- ling kunnen doen op e enwijze, die in overeen stemming is met datgene, wat ordelievende ar beiders wenschen, n.1. behandeling door bemid deling van gemeentebestuur of vakcentralen. De ze vakcentralen toch, zoo wijst de minister erop, werken voor wat de werkloozenzorg betreft, ge regeld met het departement van Sociale Zaken samen. Wanneer tewerkgestelden echter, gelijk in den Wieringermeerpolder het geval is, tot een z.g. wilde staking overgaan dan ligt het voor de hand dat de overheid daartegenover slechts de meest strenge maatregelen kan nemen. Gelijk thans ook is geschied. Deze gedragslijn zal ook onverzwakt in de toekomst worden voortgezet. Ten slotte schrijft de minister nog, dat wan neer de heer de Visser het waarachtig belang van de werkloozen wil dienen, hij hen dan open lijk duidelijk moet maken, dat hü het optreden van de leiders bij de wilde staking afkeurt en dat hij den werkloozen in overweging geeft de over heid mede te deelen, dat zij hun handelwijze in hooge mate betreuren en dat zij verzoeken, op de bestaande voorwaarden aan het werk te gaan.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1