De staking in den Wieringermeer Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier De Voorjaarsverg adering was slechts matig bezocht. De richt lijnen ter ondersteuning van den landbouw dienen thans spoedig bekend te worden, zeide de voor zitter in- zijn openingswoord.In leiding van Ir. P. A. van de Ban, over de belooning van de land bouwers en landarbeiders in de laatste 30 jaar. In hotel ,/de Roskam" te Hoorn had gisteren de Voorjaarsvergadering plaats van de Ver. tot Ontwik keling van den Landhouw in Holland's Noorder kwartier. De opening. De Voorzitter, de heer P. Bürmann, opende met een woord van welkom en zeide, dat er thans on geveer een jaar voorbij was sedert de instelling van het ministerie van Landbouw. Deze instelling werd zoowel door het agrarisch, als door het niet-agra- tisch deel der bevolking met instemming begroet, omdat men algemeen van meening was, dat er thans een einde zou worden gemaakt aan de vaak onlogische en lijnlooze besluiten. Spr. constateerde, dat ten opzichte van den akker- houw de produclenprijzen stelselmatig worden ver laagd, waardoor de akkerbouw wederom noodlij dend wordt. Spr. was er echter van overtuigd, dat de akkerbouwers zich deze verlagingen gaarne zouden laten welgevallen, indien daarmede een landsbe lang gediend werd, en indien zij daarentegen even eens in de gelegenheid waren, om hunne productie prijzen te verlagen Thans is het aldus spr. echter niet mogelijk deze verder te verlagen, daar men van hoogerhand geen vermindering der vaste lasten toelaat en de landbouwers bekneld raken tusschen de lage richt prijzen aan den eenen kant en de vaste bedrijfskos ten anderzijds. Hoewel de ordening van het akker bouwbedrijf nog geenszins ideaal is te noemen, schijnt deze ten opzichte der veehouderij nog zeer verwarrend te zijn en zijn hieromtrent nog geen richtlijnen te bespeuren, zeide de voorzitter. Nog steeds is er geen regeling om tot een meer aangepaste melkproductie te komen. Evenmin wordt overgegaan tot verplichte veelevering, om zoowel zuivel als vleeschmarkt te steunen, noch wordt ge tracht vee te exporteeren naar Oostelijke Staten, hoe wel bekend is, dat deze staten groote interesse heb ben voor ons vee, dat het geld er voor een groot ge deelte in Nederland aanwezig is en dat enkel de toestemming der Regeering noodig is, om een ge specificeerde aanvrage in ontvangst te nemen. Het schijnt echter aldus zeide spr. dat hoo- gere belangen den afzet van vee naar het buitenland in den weg staan, zoodat men zich mag afvragen, welke deze belangen zijn en of deze opwegen tegen het feit, dat zoowel de positie der vleesch- als ook der zuivelmarkt volkomen gestrand is. Het. is bepaald gewenscht, eindigde spr., dat zeer spoedig de richtlijnen ter ondersteuning van den landbouw bekend worden, opdat deze als grondslag kunnen dienen voor de noodzakelijke aanpassing der bedrijven. (Applaus). De notulen. van den secretaris, den heer G. Nobel werden goed gekeurd. Mededeelingen. Als nieuwe leden gaven zich op de heeren C. Brak man, bedrijfsconsulent en G. J. Stokreef, dierenarts, beiden te Alkmaar. De maatregel tot verlaging van de contributie voor de leden van de Vereeniging van Oudleerlin gen der Rijkslandbouwwinterschooi te Schagen le verde geen resultaat op, want tot heden trad nog geen van de Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinter schooi toe. Ook wordt een beroep gedaan op de toetreding van afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in andere Landbouworganisaties, opdat het ledental behoorlijk wordt uitgebreid. De Secretaris heeft een bespreking gehad met den Minister van Waterstaat, over de opname van den aarden baan van de voormalige lokaalspoorbaan HoornMedemblik in den Rijksweg HoornAbbe- kerk, voor zoover dit mogelijk is. De Minister verklaarde zich voorstander van dit plan en verzekerde er alle aandacht aan te zullen schenken, wat intusschen reeds gebleken is door een persoonlijk bezoek van Zijne Excellentie ter plaatse. Bietenalcohol-commissie. De Secretaris heeft getracht om voor deze Com missie meer contact te krijgen met de comm. van onderzoek, door de Regeering ingesteld. Het resul taat hiervan was dat het van Regeeringswege beter gèoordeeld werd om eerst het rapport van deze com missie af te wachten. Dit rapport kon uiterlijk begin Mei worden tegemoet gezien. Tot onze spijt is zulks tot heden nog niet het geval, wat erg jammer is om dat de bietenalcoholbcreiding toch een zeer belang rijke zaak voor den landbouw is. Het plan tot verbetering van het Landbouwtentoon stellingswezen in Noordholland ondervond door sa menloop van omstandigheden vertraging, zoodat de commissie tot bestudeering van dit vraagstuk nog niet is samengesteld. Oprichting Noordhollandsche Maatschappij van Landbouw. Van het Bestuur der Vereeniging van Oud-Leer lingen der Rijkslandbouwwinterschooi te Schagen kwam een verzoek in om te overwegen of het ge wenscht is een Noordhollandsche Maatschappij van Landbouw op te richten en op de vorige ledenver gadering stelde de heer E. Koster Dzn. te Berkhout de vraag of in deze een onderzoek niet gewenscht is. Het Bestuur besprak deze verzoeken en besloot een commissie te benoemen, die deze vraag zal be- studeeren en haar apport uit te brengen aan het Bestuur. Het benoemde de heeren: Ir. G. J. Lienesch te Schagen, Joh. de Veer te Schagen. Jm. Blaauboer Kzn. te Schagen, P W. Waiboer te Anna Paulowna, P. Blaauboer Gz. te Kolhorn, P. Stapel Cz. te Hoog- karspel, Ir. Kleijnhout te Den Haag en G. Nobel te Lutjewinkel. De heeren P. Stapel Cz. en Ir. Kleijnhout bedank ten voor deze uitnoodiging, de andere heeren namen de benoeming aan. Bij het bedanken van de heeren Stapel en Kleijn hout, Voorzitter en adjunct-Secretaris van de Holl. Maatschappij van Landbouw, moet worden opge merkt, dat de Hollandsche Maatschappij, in de in stelling dezer Commissie geen vijandige daad onzer Vereeniging moet zien, want de instelling dezer Commissie is het gevolg van de verzoekers in deze mededeeling genoemd. Mededeelingen van de Wegencommissie. De heeren Stapel, Voorzitter, en Govers, lid der Wegencommissie, hebben voor de commissie een bespreking gehad met Jhr. Re'gersman, Hoofdinge nieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat over het maken van een brug over het Groot-Noord- Hollandsch Kanaal bij Akersloot en een verbindings weg van Akersloot naar den Provincialen weg te Limmen, kruispunt Rijksweg Haarlem—Alkmaar en den Provinialen weg naar Bakkum. Wanneer wij de Provinciale wegenkaart bezien, dan behoort deze brug, in het middelpunt vari Noor derkwartier, als een uitmuntende verbinding voor het verkeer er te komen. Het resultaat dezer bespreking was dat er voorloo- pig nog wel geen kans is om dit plan uit te voeren, doch dat het voor de toekomst toch wel zal worden overwogen. De export van vee naar Rnsland. De heer Govers oordeelde, t.a.v. dezen export dat er niet met klem genoeg op kan worden gewezen, dat hier de vaste lijn ontbreekt en dat door de Re geering iets dient te worden gedaan om de vee export tot stand te doen komen. De heer P. Stapel Cz. wees erop, dat de Minister geen verplichte levering wenscht. Alles is beter dan inblikken, meende spr. en daarom moet alles wor den in 't werk gesteld om den export mogelijk te maken. De Voorzitter stelde voor een brief te zenden aan den Minister en dezen te doen opstellen door de hee ren Nobel, Govers en Stapel. De heer Stapel meende, dat het organisatorisch gezien, beter was deze actie te doen uitgaan via het Landbouwcomité. Aldus besloten. De Secretaris deelde namens den heer de Vries, veeteelt consulent mede, dat 3600 adviezen voor vee voeding via de stal voedercontroleurs waren ver strekt, in 700 bedrijven. De najaarsvergadering zal te Schagen worden gehouden. Tot adviseerend bestuurslid werd gekozen de heer C. Brakman, bedrijfsconsulent te Alkmaar. Rekening 1935 en Begerooting 1936. De rekening 1935 sloot met een totaal aan ont vangsten van f 1614.38 en aan uitgaven xan f 1309.69. Batig saldo derhalve f 304.69. De begrooting voor 1936 sloot met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 1592.19. De rekening en begrooting werden zonder op- of aanmerkingen met dankzegging aan den penning meester voor z'n accuraat beheer, goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Hierna had een verkiezing plaats van drie leden voor het bestuur, wegens periodieke aftreding op 31 December 1936 van de heeren P. Bürmann, A. Commandeur en P. J. Waiboer. Gekozen werden de heeren P. Stapel Cz., Rezelman en Kramer Glijnis. De taak van den Bedrijfsconsulent. Na de verkiezing hield de heer C. Brakman uit Alkmaar eenige beschouwingen, over de taak van den Bedrijfsconsulent in Noord-Holland. De taak van den bedrijfsconsulent dan is vastge legd in een vijftal punten, n.1. Ie. voorlichting van de Regeering omtrent economische en sociale toe standen in den landbouw; 2e. studie van de finan- cieele uitkomsten van de land en tuinbouwbedrij ven; 3e. het verzamelen van gegevens enz. voor de controle van het landbouwverslag; 4e. toelichting en verklaring van crisisvraagstukken en het organi- seeren van cursussen en 5e. samenwerking met an dere consulenten ter bevordering van ratióneele be- drijfsinvoering en bedrijfsinrichting. Spr. behandelde vervolgens deze vijf punten af zonderlijk. Wat het eerste punt betreft zeide-spr. dat het de bedoeling van de Regeering is geweest, werkloozen van de straat te houden. Heelemaal is dit niet ge lukt, doch dat zal nog nauwkeuriger worden be studeerd. Voorts is het de taak van den Bedrijfsconsulent toe te zien op de soepele toepassing van het Hypo- theekbesluit. en de verzameling van allerlei gege vens over de Pachtwet. Inzake het tweede punt zeide heer Brakman, dat de Bedrijfsconsulent geen Bezuinigingsinspecteür is. De studie van dit punt is zeer omvangrijk, omdat moet worden nagegaan hoe de inkomsten worden gemaakt. Van de boekhouding der bedrijven - dient een weinig, meer te worden gemaakt, dan tot nu toe het geval is geweest. De vraag voor spr. is geweest: wie. produceert de goedkoopste melk? Deze vraag wordt nu door spr. bestudeerd. De vaste kosten van het landbouwbe drijf zette de heer Brakman nader uiteen. Waar ligt de meest rendabele meidproductie, vroeg spr. zich af? Dat dient te worden nagegaan aan de band van den laagslen kostprijs, maar dan moet begon nen worden met de uniformeering der boekhouding. Voorts zal worden nagegaan de productie dei- bouwbedrijven en speciaal welke van die bedrijven het goedkoopst produceeren. Het gaat heelemaal om het vraagstuk der vaste lasten., zeide spr. Wat het derde en vierde punt betreft, meende spr. dat dit voor de vergadering van weinig be- teekenis was en wilde daarop dan ook niet verder ingaan. Het vijfde punt zette de heer Brakman uitvoert uiteen en zeide, dat de consulenten een schakel moesten zijn tusschen den Bedrijfsconsulent en de verschilende bedrijven. De bedoleing is, voorlichting te geven aan de boeren op elk gebied en alle moge lijke gegevens te verzamelen om te geraken tot het beoogde doel. Daarvoor zijn assistenten aangesteld, die adviezen kunnen geven. De heer Dr. Scheij meende, dat men voorzichtig moest zijn, met adviezen van assistenten, die vaak meer kwaad dan goed kunnen doen. De heer Govers zag het assistentschap als het ophalen van verzoeken bij de boeren, om deze door te geven aan den consulent. De vraag is nu of we gedurende een reeks van jaren van "dergelijke as sistenten mogeij blijven, genieten? Is dat zoo, dan zal er zeker wel nut van te verwachten zijn De heer Brakman antwoordde, dat de heer Govers het zeer juist zag, of die assistenten echter steeds zullen blijven, is spr. niet bekend. De heer Ir. Lienesch zeide, dat hem niet was gebleken, dat de praktijk deze assistenten had ge vraagd. Deze maatregel der Regeering kon spr. niet toejuichen. Spr. noemde de 'invoering dier assisten ten een miskenning van de school te Wageningen. De heer Brakman kon dit laatste absoluut niet inzien; immers, Wageningen leidt juist jongelui op als assistenten. Spr. bleef erbij, dat de assisten ten zeer belangrijk werk kunnen doen, juist als voorlichters der gewone boeren. De heer v. d. Ban kon niet acoord gaan met de meening van den heer Govers, als zouden de as sistenten moeten dienen om goede adviezen op te gaan halen bij de boeren. Spr. meende, dat zij daartoe niet steeds in staat waren en had bezwaar togen die assistenten, omdat daardoor de consulent minder bij den boer zal komen. Spr. geloofde niet, dat door die assistenten de voorlichting zou wor den verbeterd. De heer Duursma vtoeg, of de landbouwonder- yvijzers niet konden worden ingeschakeld in het instituut van voorlichting van de boeren? De heer Brakman antwoordde, dat naar zijn mee ning de onderwijzers ai te veel werk hadden, om als assistenten op te treden. Spr. was van meening dat hoofden van lagere landbouwscholen in dit werk wel zouden kunnen worden ingeschakeld. Spr. wilde dit gaarne onder de oogen zien. De Voorzitter dankte den heer Brakman voor zijn uiteenzeting en stelde voor deze belangrijke materie nog eens in een bestuursvergadering te behandelen. Hierna werd gepauzeerd. MIDDAGVERGADERING. Rapporten. Na heropening der vergadering bracht de heer Jm. Blaauboer allereerst verslag uit van de Werktuigen commissie, hetwelk melding maakte van eenige ma chines in gebruik bij den landbouw. Tijdens den hooibouw zal met verschillende machines worden gedemonstreerd, terwijl ook in het najaar eenige de monstraties zullen worden gehouden. De heer ir. G. J. Lienesch rapport uitbrengende over de Bietenalcohol-commissie, zeide o.m., dat de commissie een zeer gezonden slaap genoot, dank zij het door de Regeering toegediende slaapmiddel. De zaak wordt blijkbaar op de lange baan geschoven en wat de commissie nu zou doen, kon spr. moeilijk zeggen. De heer Visser merkte, naar aanleiding dezer ma terie op, dat wij feitelijk 7 et. te duur zijn. Over het geheele product is dit een bedrag van pl.m. 7 millioen gulden. In deze berekening is geen steun opgenomen van het Rijk, welke 19 millioen bedraagt. Door het Rijk kan de alcohol-biet zeer goed worden verbouwd, zonder dat hierdoor kosten voor het Rijk zouden ont staan, aldus concludeerde spr. De belooning van de landbouwers en de landarbeiders. De heer P. A. van de Ban hield vervolgens een in leiding over de oorzaak van de belooning van de landbouwers en de landarbeiders in de laatste 30 jaar. Bij het opsporen der oorzaken dient de economie een groote rol te spelen, aldus begon spr. Helaas is er nog te weinig belangstelling voor de bestudeering der economie. De totale opbrengst van het bedrijf dient te wor den verdeeld onder allen die aan dat bedrijf mede werken. Die totaal-opbrengst kan worden gesplitst in ondememingswinst, kapitaalrente, arbeidsloon en pacht. Het is hoofdzaak natuurlijk, dat het bedrijf zooveel mogelijk opbrengt. Naast een goede leiding is ook van belang de tijd, waarop de producten worden ge kocht. De totale belooning in de bedrijven stijgt natuurlijk met de stijging der prijzen. Als die stijging ophoudt, of verandert in een daling, dan wordt het voor de bedrijven slecht, zeide spr. Over de landarbeidsloonen sprekende, zeide de heer v. d. Ban, dat deze belangrijk lager waren, dan die der industrieele bedrijven. Toen kwam de groote trek van de jongeren van de dorpen naar de steden. Men wilde liever geen landarbeider zijn en er ontstond on tevredenheid onder het personeel op de boerderijen. Een jonge landarbeider kon blijven of in de stad iets anders beginnen; een oudere landarbeider kon of blijven waar hij was, of zelf een bedrijfje beginnen. Het is voor den landbouw beslist noodig, dat het loon blijft op een dergelijk peil, dat goede landbouw- arbeiders op het bedrijf blijven, anders zit men straks op de boerderij met halve krachten. De oorzaak van het betrekkelijk lage loon van den arbeider in den landbouw is gelegen in het feit, dat het grootbedrijf de prijzen voor koop en pacht welke het kleinbedrijf betaalde, niet kon volgen. Het feit alleen, dat een arbeider zelf een bedrijfje begon en dus zijn zelfstandigheid behield, was oor zaak, dat zij werkten tegen een veel te laag loon en moeilijk het hoofd boven water konden houden. Van een reserve was heelemaal geen sprake. Tal van der gelijke boeren die een kleinbedrijf hadden, vielen weer terug tot gewone landarbeiders. In de jaren voor den crisis was de concurrentie voor het koopen en pachten van bedrijven zeer groot. Het was wellicht goed geweest, dat toen de Regee ring reeds had ingegrepen en aan den landbouw een grooter deel van het maatschappelijk inkomen was gegeven. Wat de tegenwoordige tijd betreft, kan worden ge constateerd, dat de prijzen belangrijk zijn gedaald. Hoe is nu de verhouding tusschen het groot- en klein bedrijf? vroeg spr. Wij zien, dat de splitsing is op geheven; daar is nu geen sprake meer van. In ver-* sclieidene streken heeft het kleinbedrijf geheel op^ gehouden te pachten; wel wordt thans het kleinbe drijf uitgeoefend door menschen, die wat kapitaal hebben opgespaard. De concurrentie bij de verhuringen is eenige jaren veel minder geweest dan vroeger, maar neemt in den laatsten tijd weer toe. Spr. wees er voorts op, dat de loonen weliswaar lager zijn geworden, doch dat men veelal blij is te kunnen werken inplaats van te stempelen. De oor-, zaak van het lage loon is, aldus zeide spr., de con-* currentie. De koopprijzen van goed land liggen nog betrekt kelijk hoog en dit houdt lage pacht tegen. Het een houdt dus geheel verband met het andere. Spr. zeide over den landbouw als tak van volks* welvaart, dat deze steeds heeft moeten concurreeren tegen het buitenland en daarmede tal van moeilijk-* heden ondervindt. De belangrijkste reden van de lage prijzen is gele* gen is de waardevermindering van het geld. De kwestie van de bepaling van het loonpeil is een zaak van concurrentie, van vraag en aanbod. Vervolgens besprak de heer v. d. Ban het land* bouw-crediet. Hierdoor is het gemiddeld loonpeil eveneens belangrijk gedaald, en geraakten velen in schuld. Het is gelukkig, dat de Regeering er voor zorgt, dat' de verliezen in den landbouw geen grooteren om vang aannemen, dan tot nu toe het geval was, ai dient natuurlijk de regeering rekening te houden met alle groepen der bevolking. Men moet zich dus geen overdreven voorstelling maken, van de mogelijkheid, welke door den staat is te bereiken. Bij de landbouwbedrijven maakt zich men wel eeng te hooge voorstelling van de inkomsten uit de in-, dustrieele bedrijven. Ook over den invloed van deu crisis op de industrieele ondernemingen maakt men. zich bij den landbouw dikwijls een geheel verkeerde voorstelling. Immers, de invloed van den crisis op de industrieele ondernemingen is zeer groot. Is het wenschelijk in te grijpen in het peil van; het loon van den arbeider? vroeg spr. zich af. Dat is een kwestie van politiek, waarop spr. niet in wilde gaan. Spr. bepaalde zich slechts tot de economie, (Applaus.). Hierna werden eenige vragen gesteld, welke door den inleider werden beantwoord. De Noordhollandsche Melkcommissie, De heer dr. L. T..C. Scheij kreeg daarop gelegen heid rapport uit te brengen van de Noordhollandsche M e 1 kconimi ssie. Deze zeide, dat de commissie tevreden was over den gang van zaken, nl den afgeloopen winter werdi op verschillende manieren propaganda gemaakt en niet zonder succes. Er zullen nu 25 melkcursussen worden gehouden, waaraan 130 melkers en melk sters zullen deelnemen. Het vorige jaar waren er 20 cursussen, dit beteekent dus een toeneming van 5. In 1935 werden 8 voor-melkerscursussen gehouden. De voormelkers verwierven allen hun diploma en werden vurige propagandisten. Helaas gaat het wfnnen van terrein in het zuiden der provincie zeer langzaam en daarover verbaast de commissie zich ten zeerste. Wij zijn weer in het bezit gesteld van een Rijks subsidie, voor dit jaar zal dit subsidie f 1060 bedra gen. Rondvraag, i De beer De Boer dankte den voorzitter voor alles wat hij voor de vereeniging had gedaan en hoopte hem nog eens als voorzitter terug te zien. Hierna volgde sluiting. Van de ongeveer driehonderd arbeiders, die bij de Arbeidsbeurs staan ingeschreven, en in aanmerking komen voor plaatsing in de werkverschaffing of opname in de Rijkssteunregeling, behooren er hon dertachtig tot de stakers. Hiervan komt ongeveer 20 pet. te stempelen. Van de arbeiders die deze vier weken moesten stempelen door het rouleering- systeom, zijn ongeveer dertig met de stakers mede gegaan. Het totaal aantal dat nu bij de staking betrokken is, bedraagt ongeveer de helft van het geheele aantal ingeschreven arbeiders. Woensdagmorgen had de eerste uitbetaling plaats van de steun aan de hiervoor in aanmerking ko mende stakers. De uitbetaling verliep zonder eenige moeilijkheid. Wel waren sommigen van meening, dat ze minder kregen dan waar ze recht op hadden. De oorzaak hiervan was, dat de meesten niet op de hoogte waren van de bepaling, dat de uitkeering niet meer mag bedragen dan 70 pet. van een dub- bel-uitgetrokkene. Het begrip dubbel-uitgetrokkene houdt verband met de steun, uitgekeerd aan geor ganiseerde arbeiders. lomand die bij zijn bond voor de tweede maal uitgetrokken is, dus van de werk- loozen'kas van den bond niets meer kan ontvangen, krijgt in de klasse, waarin Wieringen is onderge bracht, f8, plus f0.75 per kind, en een vergoeding van 2/3 der huishuur bovens de rijksdaalder. Door de beperkende bepaling boven genoemd, krijgt thans een ge*zin van man, vrouw en 4 kin deren, dat in een huis woont van f4 huur, slechts de volgende maximum uitkeering,n .1. 70 pet. van f8, plus 4 keer 75 cent plus 2/3 keer fl.50, is f8.40. Deze f8.40 wordt als volgt uitbetaald: f2 aan zilver, een huurloon van f8 en 4 levensmiddelen bons, n.1. een van f 1.70, f 0.90 en 2 van f 0.40, waar bij wordt aangenomen dat 50 pet. van deze bons bestemd is voor den kruidenier, 25 pet. voor brood, en voor groente en melk ieder IZY2 pet. De bonnen kunnen desgewenscht echter ook nog gesplitst wor den in kleinere bedragen. Het vermoeden, dat de geschorste arbeiders van verschillende kanten steun ontvangen, wordt van alle kanten bevestigd, zoo zelfs dat men beweert dat de stakers die niet stempelen, meer krijgen dan de genen die dit wel doen. Misschien is flat. deze week het geval geweest, maar of het zoo blijven zal, is natuurlijk moeilijk te beoordeelen. WIER7NGEN NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Het reclasseeringswerk is algemeen bekend. De ge vangene wordt bezocht in de eenzaamheid van de cel, en na zijn in vrijheidstelling geholpen om op eerlijke wijze verder door het leven te komen. En beter dan dit: de Reclasseeringsinsteilingen zoeken en vinden samenwerking met de strafrecht spraak om zoo aan de niet verdorven elementen on der de delinquenten de kennismaking met de ge vangenis te besparen, (voorwaardelijke veroordee ling). Aan vele mislukkende levens wordt op deze wijze nieuwe kracht gegeven en dat is natuurlijk ook de beste manier om de Maatschappij te beveili gen en te versterken. Evenals het vorig jaar hebben de samenwerkende Reclasseeringsinsteilingen waarvan de grootste zijn het Nederlandsche Genootschap tpt zedelijke verbe tering der gevangenen, de R.K. Reclasseerings-ver- eeniging, het Leger des Heils en Protestants Chris telijke vereeniging, een nationale reclasseeringsdag georganiseerd. De collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 9 Mei a.s. In het plaatselijk comité van aanbeveling hebben zitting: Burgemeester L. C. Kolff; Notaris H. P. D. J. v. d. Speck-Obreen; de wethouders onzer gemeen te de heeren J. Tijsen en O. J. Bosker; Pastoor de Wildt; Ds. van Beek; Ds. Meihuizen; H. van Eerden; O. Deen; Dr. Beeker; C. Maars; J. Doves Sz.; C. C01- nelisse, J. Boon; Jb. Kuiper en de dames M. Bosker— Koorn en G. de HaanBosker, welke laatste tevens het secretariaat waarneemt. Dinsdagavond had het bestuur der V.V. Succes 'n 15-tal heeren uitgenoodigd tot een bespreking over het engageeren van een trainer. Om half negen opende de heer Oden, voorz. v.v« Succes, de bijeenkomst, met te wijzen op de ver richtingen van de elftallen in het afgeloopen sei- zien. De uitslag der competitie gaf reden tot onge rustheid en om voor een volgend seizoen strijdbaar te zijn was de leiding van een trainer zeer wensche lijk. De moeilijkheid was echter de geldelijke kant. Spr. zeide dat. getracht zal moeten worden hiervoor een oplossing te vinden. Hij gaf daarna het woord aan de vergadering. Algemeen was men het er over eens dat iets moest worden gedaan. Besloten werd het sportieve deel van het publiek' een circulaire te doen toekomen teneinde gelden bij een te brengen. Een commissie werd benoemd om de voorbereidende maatregelen te nemen. Ook werd besloten een der trainers reeds a.s. Don derdag een proefles tc doen geven, en na deze les een bespreking met hem te houden over een even tueel engagement. Als deze poging mag slagen zal Succes de volgende competitie zeker met vertrouwen het nieuwe seizoen ingaan. l'A N GE N DIJ K Aanbesteding Kleuterschool. Dinsdagavond werd in het café van den heer C. Jansen alhier aanbesteed de bouw van een kleuter school voor rekening van de afdeeling Langendijk van Volksonderwijs. Aan deze aanbesteding kop door alle protestantsche aannemers van de 4 Lan- gendijker dorpen worden "deelgenomen. tt^L waren negen inschrijfbiljetten ontvangen, t.w.f Oudkarspel f1730; J. Valkonet, Oudkar spel f 172o; C. de Geus, Broek op Langendijk f 1722; Jb. de Vries, Zuidscharwoude f1656; J. Heidsma, Noordscharwoude f1619; K. Schuit, Oudkarspel rit>40; J. Rutsen, Zuidscharwoude f 1631; C. Klin- kert. Oudkarspel f 1622; A. Zuidscherwoude, Noord scharwoude f 1535. Het werk werd aan den laagsten inschrijver, den heer Zuidscherwoude, gegund. De hegrooting, opgemaakt door den heer J. M. de Jong te Broek op Langendijk, was f1600.—. Het toezicht op de bouw zal door den heer Dc Jong worden uitgeoefend. Voor dc afd. Volksonderwijs is dit een imooic prestatie, in nog geen jaar tijds tnvee kleuterscholen op te richten. OUDKARSPEL.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7