Om de sancties De „Hindenburg" nadert Amerika Tuinderij Zaterdag 9 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9973 Testament van Foead niet uitgevoerd Familie wel en wee Helen Jacobs ziek Schijnfirma's Na de overwinning in 0ost=Afrika Negus te Jeruzalem POGINGEN OM VAN DE FRAN- SCHEN HANDHAVING DER SANC TIES TE VERKRIJGEN. In Engelsche oppositiekringen hecht, men groote waarde aan de besprekingen, die Majoor Attlee, de leider der Engelsche Arbeiders-partij, gedurende het weekend zal hebben met den Franschen socialisti- sohen leider Blum. Men zegt, dat Attlee alles zal doen om van Blum, dien men beschouwt als den toekom- stigen Franschen premier, de handhaving der sanc ties te -verkrijgen. Intusschen zal ook Lord Winterton, die behoort tot de groep van Austcn Chaniberlain, welke zich voor opheffing der sancties verklaard heeft, tijdens het weekend naar Parijs vertrekken, waar hij bespre kingen zal hebben met Fransehe politici der rech terzijde en waarschijnlijk ook met den minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin. Sanctiepolitiek volgens Winston Chur- cfaill een fiasco. In een conservatieve vergadering te Chingford in Essex heeft Winston Churchill het woord gevoerd. Hij noemde bij deze gelegenheid het resultaat der sanctiepolitiek een belachelijke zoo niet tragisch fi asco. Zooals de toestand in Europa thans is, zou een handhaving of verscherping der sancties een afschu welijke oorlog tengevolge kunnen hebben, zonder dat het Abessijnsche volk er het minste voordeel van trok. Hij verklaarde verder ten aanzien van de stem men die opgingen voor een loslaten of ontbinding van den Volkenbond dat dit een gevaarlijke kortzich tige politiek was ofschoon de Volkenbond er niet in geslaagd is een veroveringsoorlog in Abessinië te voorkomen, kan niemand er aan twijfelen, dat zij op het oogenblik sterker en levendiger is dan een jaar geleden. De taak waarvoor men staat, is dus niet een opheffing van dit instituut doch een versterking daar van, met het oog op nieuwe, ernstiger beproevingen. Aan liet slot van zijn rede wees Winston Chur- chil er nog op, dat de huidige toestand de door hem sedert verscheidene jaren gevoerde champagne tot herbewapening van Groot-Brittannië wettigde. Heden ofiicieuse bijeenkomst van de kleinere mogendheden. G e n v e. Heden zal te Genèvc de officieuse bijeenkomst van de vertegenwoordigers van N e- derland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Fin land, Spanje en Zwitserland plaats hebben, teneinde aan den vooravond van de zitting van den Raad de huidige problemen te bespreken. De Scandinavische ministers van Buitenlandsche Zaken zullen persoonlijk aan deze bijeenkomst deelnemen en zullen hedenochtend een voorberei dende conferentie houden. Vermoedelijk zullen de vertegenwoordigers van Denemarken en Spanje, die leden van den Raad zijn, belast worden met het uiteenzetten van de ge zichtspunten van bovengenoemde mogendheden in •den Raad. In internationale kringen wordt aan deze bijeen komst groote beteekenis toegekend, aangezien ver scheidene staten hierin voorstellen zullen doen ''tot hervorming van den Volkenbond. - Bijeenkomst van de Volkenbondsver- eeniging. De Volkcnbondsverecniging had gisteravond in de Albert Hall te Londen een bijeenkomst georgani seerd om den toestand in Abessinie te beschouwen. Zaj werd bezocht, door 10.000 personen. De voorzitter Lord Cecil, verklaarde dat de Volkenbond zijn sanctiepolitiek moet handhaven en zoo noodig moet ■verscherpen. De Volkenbond heeft misschien verlo rene, doch het is nog niet bewezen, dat Italië gewon nen heeft. Zou men tenslotte toestaan, dat Abessi nië omkwam, dan zou het zeker niet de laatste zijn die door den aanval verging. De Egyptische hamer wijst an dere regenten aan. Cairo Het Egyptische parlement, dat se dert 23 Juni 1930 niet heeft vergaderd, is gis termiddag in plechtige zitting bijeengekomen in verband met het overlijden van koning Foead en om kennis te nemen van diens politieke testa ment, terwijl verder een regentschapsraad be noemd moet worden. De zitting werd geopend door Amin Tehia Pasje, die woorden van herin nering aan koning Foead en woorden van hulde betoon jegens koning Faroek sprak. Onder luiden bijval riep hij Faroek tot koning uit. Vervolgens had de eedsaflegging plaats. In zijn testament heeft koning Foead Nessim Pasja, oud-premier, Adlyeghem Pasja oud-mi nister en Mahmoed Fakhr, Pasja, diplomatiek vertegenwoordiger te Parijs, als regenten aange wezen. Regentschapsraad benoemd. Nader uit Cairo De kamer heeft eenstem mig tot leden van den regentschapsraad benoemd Prins Mohamed Ali, zoon van den ex-khedive, Azizezzet Pasja en Sjerif Sabri Pasja. De benoe ming is dus geheel in afwijking van het testa- tament van koning Foead geschied. De regent schapsraad zal regeeren gedurende de minder jarigheid van koning Faroek. Londen De Times meldt uit Bagdad, dat senator Noor Yasri op tachtigjarigen leeftijd is overleden. Hij was verscheidene malen gehuwd geweest en vader van 22 zoons en 25 dochters. Ook met stoffelijke goederen was Noor Yasri rijk bedeeld en de verdeeling daarvan heeft aanlei ding gegeven tot ongeregeldheden bij zijn begra fenis. Vele zoons, bloedverwanten en vrienden ver zamelden zich in het sterfhuis, waar een geschil ontstond over het testament. Men raakte slaags waarbij gebruik werd gemaakt van messen en vervolgens ook van vuurwapenen. Zeven perso nen werden in den slag gedood en 17 gewond. Tot de slachtoffers behooren drie zoons van Yasri die tegelijk met hun vader ter aarde zijn besteld- Amerika's tenniskampioene Helen Jacobs, heeft tijdens de internationale wedstrijden van Oostenrijk een ernstige galblaas ontsteking op- HELEN JACOBS geloopen. Zij heeft van de verdere deelneming aan de wedstrijden, die momenteel te Weenen plaats vinden, moeten afzien en heeft zich onder doktersbehandeling gesteld. Het ziet èr naar uit dat zij vooreerst niet in wedstrijden zal kunnen- uitkomen. JEUGDIGE WERKLOOZE HOOFD ARBEIDERS WERKEN IN HUN EIGEN „BEDRIJF". Ergens aan de Keizersgracht te Amsterdam, waai de oude patriciërs- en koopmanshuizen kantoorge bouwen zijn geworden, ratelen in een zaal de schrijf machines en hecrscht een druk gegons van stemmen. Jongelui, loopen bedrijvig heen en weer met af schriften van brieven of zitten gebogen over groot boeken en correspondentiemappen. Uit wat we van de zakelijke onderlinge gesprek ken opvangen leiden we af, dat we ons op het drukke bureau van een groote export-onderneming bevinden, doch in een anderen hoek hooren we een druk ge sprek over verzekeringskwesties, terwijl aan een ,ap- deren kant van de zaal iemencl een assistent om na dere omschrijving van bepaalde radio-onderdeéïqn; verzoekt. We bevinden ons echter in het hoofdkwartier van de federatie van Nederlandsche schijnfirma's, die' dank zij haar samenwerking met de crisisafdceling van de A.M.W.J., de beschikking heeft gekregen over een zaal van het voormalige Nederduitsch-Hervormdc Weeshuis aan de Keizersgracht, waar thans een aan tal jeugdige werkloozc handels- en kantoorbedienden als leden van schijnfirma's hun activiteit ontplooien en hun practische kennis uitbreiden. Het idee van de schijnfirma is reeds ongeveer 30 jaar oud en uit. het buitenland afkomstig. Reeds lang voor de crisis kwamen werkende handels- en kantoor bedienden tot de conclusie, dat hun werk hun slechts in de gelegenheid stelde een zeer gering gedeelte van hun theoretische kennis in de practijk toe te passen'. Derhalve werd in hun vrijen tijd een gefingeerde firma opgericht, die alle handelingen verrichtte, wel ke een gewone firma moet ondernemen. Er werd een boekhouding ingericht, die gefingeer de bestellingen deden of zelfs orders boekten, en van al deze handelingen werd een volledige administratie bijgehouden. Op het afleveren van de bestelde goede ren en het in werkelijkheid overmaken der betrok ken bedragen na, ging alles alsof het echt was. Op het oogenblik werken aan de Keizersgracht de schijnfirma's N.V. Impex, de machinefabriek „Hol- landia", de radiotoeslellenfabriek N.V. „Wireless", de Nederlandsche schrijf- en pakpapierindustrie en de N.V. „Neerlandia", een exportmaatschappij voor agra rische en zuivelproducten, teiwijl een expeditieonder neming juist is opgericht. Buitenlandsche relaties. Er komt elke week een vrij groote post voor elk dezer firma's binnen van de buitenlandsche schijn firma's, vooral uit Zwitserland,, en Duitschland, waar het instituut al goed is ingeburgerd en men de Ne derlandsche zusterondernemingen aanbiedingen doet, prijsopgaven vraagt of bepaalde transacties voor stelt. Alle correspondentie wordt in veelvoud ge maakt en afschriten ervan worden door leeraren in de handelswetenschappen, die zich hiervoor be schikbaar hebben gesteld, gecorrigeerd en met deze correcties naar de afzenders teruggezonden. Ieder zijn eigen bezit bij zich Duitsch bankpapier en zilver geld aan de grens De A.N.W.B. vestigt de aandacht op het vol gende: Zooals bekend mag worden verondersteld, mag men bij een bezoek aan Duitschland niet meer dan 30 mark per persoon aan bankpapier in het Duitsche rijk invoeren. Onaangename ervarin gen door reizigers aan de grens opgedaan, ge ven de A.N.W.B. aanleiding er op te wijzen, dat dit voorschrift aldus wordt uitgelegd, dat twee of drie tezamen reizende personen niet een bil jet van b.v. 50 mark als gemeenschappelijk reis geld mogen meenemen. De Duitsche grensbe ambten nemen al het bankpapier boven een waar de van 30 mark dat een persoon eventueel bij zich heeft, onverbiddelijk in beslag ook al be schouwde de betrokkene dit als de „portie" van zichzelf en een reisgenoot tezamen. Ieder drage dus zijn bezit van ten hoogste 30 mark in papiergeld zelf bij zich. Voorts wordt er aan herinnerd, dat dit voor schrift niet slaat op Duitsch zilvergeld, doch dat men daarvan bij terugkeer niet meer dan 40 mark per persoon in Nedeland mag invoeen. De Italianen herstellen de schade in Addis Abeba. Addis Abeba, 8 Mei (ANP) De oorlogscorrespon dent van het, Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat de Italiaansche troepen in Addis Abeba thans bezig zijn met het herstellen van de schade en het zoeken naar de daders. Maarschalk Badoglio heeft een verordening uitgevaardigd, welke overal in de stad is aangeplakt; in drie talen wordt hierin mede gedeeld: „Ik hen in opdracht van den machtigen Ko ning van Italië gekomen om vrede, rust en gerechtigheid in dit gebied te brengen. Orde en discipline zullen worden gehandhaafd. Allen, die schuldig zijn aan aanslagen tegen de veiligheid van het leger, de openbare orde of particuliere personen en hun eigendom, zullen voor den krijgsraad terecht staan. Mee- doogenloos zullen volgens het Italiaansche recht handelingen van tegenstand, oproer, rooverij, plundering, diefstal, moord e.d. te gen personen, die zich aan de Italianen heb ben onderworpen, worden gestraft." De schade welke door de plunderingen en brand stichtingen is aangericht, is zeer aanzienlijk. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat de spoorlijn Addis-AbebaDjiboeti weer in gebruik is genomen. Op het oogenblik dreigen plunderende Abessijnen de treinen aan te vallen, doch binnen enkele dagen zal de geheele lijn door Askari's wor den bewaakt. Naar thans wordt vernomen, had de Negus voor het Italiaansche offensief in Ogaden een groot ver trouwen in de troepen van Ras Nasiboe en Wehib Pasja. Hij verwachtte, dat de toestand zou worden gewijzigd door een overwinning in de sector Sassa- banehDjijigaHarrar. De overwinning van de troe pen van generaal Graziani ontnam den Negus zijn laatste hoop. Hij riep een ministerraad bijeen en raadde de Rassen aan te vertrekken en alles mee te nemen, wat zij konden meenemen. Dit was het sig naal voor de vlucht. De Negus woonde persoonlijk de evacuatie van het keizerlijk paleis bij en den eersten Mei vertrok hij naar Djiboeti, de anarchie achter zich latend, welke nog verergerd werd door zijn besluit de wapendepots ter beschikking van het volk te stellen. OP WEG NAAR ZIJN HOTEL DOOR DE MENIGTE TOEGE JUICHT. Gistermiddag is de Negus met zijn familie en zijn .gevolg- te Jeruzalem aangekomen. Op het station "waren de ;'commandant van de Oostelijke Britsche Middellandsche Zee-vloot en de commissaris van Jeruzalem aanwezig om de hoogc personen te be- groeten. De negus heeft zijn intrek genomen in het Hotel Koning David, vlak bij de Jaffapoort in de oude stad. Langs den weg van het station naar het hotel stonden 3000 menschen, die den negus toejuichten. Het station was sterk bewaakt door politie. De negus dankte treurig glimlachend voor de toejuichingen. Het Arabische stakingscomite stelde 10 automobie len voor den negus en zijn gevolg ter beschikking, opdat zij niet lastig gevallen zouden worden. De Abessynische consul te Jerusalem heeft uit Londen een telegram ontvangen, waarin hem ver zocht wordt, den negus er toe te bewegen, een korte verklaring voor de radio af te leggen voor Ameri- kaansche luisteraars. Hiervoor is den negus een zeer belangrijke som gelds geboden. Uit Haifa valt nog aanvullend te berichten, dat men twee uur, nadat de negus daar van boord was gegaan, nog steeds bezig was met het uitladen van rijkdommen, die uit Abessynië waren medegeno men, o.a. bestaande uit tapijtstoffen en een groot aantal met goud gevulde koffers. De gezamenlijke op de kade opgestapelde koffers olgens te New York binnengekomen be richten kon het luchtschip Hindenburg", indien het weer blijft zooals het thans is, heden Zaterdagmorgen tegen 8 uur (14 uur M.E.T.) in New York worden verwacht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft het luchtschip een door de meteorologi sche instituten aangekondigden storm mee gemaakt, die echter geenerlei moeilijkheden meebracht. Door de passagiers werd cle storm nauwelijks bemerkt. Het luchtschip-commando was veeleer blij met dit noodweer, daar het een regen- ballast van ongeveer vijf ton meebracht, waarmede het gewichtsverlies tengevolge van het brandstofverbruik weer goed ge maakt kon worden. Om half zes al in New York Volgens een hedenmorgen vroeg ontvangen be richt zou de „Hindenburg", reeds tusschen 4 en 5 uur boven New-York zijn en om 5.30 uur bij «onsopgang landen. Kortegolfreportage van het lucht schip Eindhoven 8 Mei Gister werd tusschen drie en vier uur een kortegolfreportage opgevangen van het Duitsche luchtschip „Hindenburg" op zijn reis naar Amerika. Nadat de Duitsche korte golf zender die op 16.89 meter door een oproep in het Duitsch en in het Engelsch er in geslaagd was een radioverbinding met de „Hindenburg" te verkrijgen, verzocht men den zich aan boord van het luchtschip bevindenden journalist Max Jordan een radioreport-- voor de Ameiikaansche stonden op een rij ter lengte van 40 meter en reik? ten tot manshoogte. Zij werden streng door de poli tie bewaakt. De Negus houdt zich afgezonderd. Een officieel persoon, die tijdens de doorvaart door het Suez-kanaal op het schip van den Negus moest zijn, en zijn opwachting maakte, sprak bij deze gelegenheid zijn droefheid uit- over het treurig lot van den monarch. De Negus antwoordde met 'n gebaar van onderwerping: „Voortaan is alles nut teloos"; dit waren de eenige woorden, die de Negus sprak. Hij houdt zich vrijwel geheel afgezonderd en alleen zijn dochter kan bij hem komen. De Negus heeft voorts verklaard, dat hij bereid was vandaag eenige journalisten te ontvangen. Het Arabische stakingscomité te Jeruzalem had den Negus en zijn gevolg de beschikking gegeven over tien automobielen. OOK VOOR MARKTTUINDERS GELDEN KWALITEITSEISCHEN. Wij wijzen nog even op het reeds door ons in het kort gepubliceerde bericht, dat thans ook aan z.g.n, markttuinders kwaliteitseischen zullen worden ge steld als zij voor steun in aanmerking willen komen. Uitdrukkelijk heeft het Landbouw-Crisis-Bureau bepaald, dat de door deze groep tuinders op de markt te verkoopen producten dienen te voldoen aan dezelf de eischen van kwaliteit en sorteering, welke aan de veilingen zijn voorgeschreven, terwijl het verboden is te verkoopen tegen lagere prijzen, dan aan de vei lingen voorgeschreven. Ter controle van hun handelingen dienen de markt* tuinders een eenvoudige boekhouding bij te houden, waaruit voor ieder product de verkochte hoeveelheid en de gemaakte prijs voldoende blijken. MARKTTUINDERS ONTVANGEN STEUN. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat aan z.g.n. markttuinders, die in 1935 als aangeslotene A en/of B en tevens als aangeslotene E bij de Groen ten- en Fruitcentrale waren ingeschreven, steun zal worden verleend. Deze steun zal bedragen voor andijvie, 17 Juni22 Septemfter f0.20 per 100 stuks; bloemkool, (pot- en rijen) 17 Juni—14 Juli fl.per 100 stuks; roode, gele en witte kool (1 Jan.31 Dec.) f 0.50 per 100 K.G. Aanvragen om voor dezen steun in aanmerking te komen, moeten voor 1 Juni a.s. worden gericht tot de Centrale, Laan Copes 62, Den Haag. GUNSTIGE MARKT IN DUITSCHLAND. In het „Marktbericht des Reichsnahrstandes" lezen wij, dat op de Duitsche markten ten gevolge van het koele weer in de afgeloopen week betere vraag bestond naar peen en knolraap, terwijl ook voor sluitkool interesse was. In dit artikel was echter weinig aanvoer. Opgemerkt wordt, dat de kwaliteit der uien, wel ke nog aan de markt waren, nogal te wenschcn over liet. Men verwacht uiterlijk medio Mei zendingen Egyptische uien. Kropsla ging ietwat traag, daar de aanvoeren uit Holland zeer groot waren. Radijs ging vlot van de hand en bracht goede prijzen op. De aanvoer daarvan uit Holland nam af. UIENEXPORT IN HET AFGELOOPEN SEIZOEN. Besteedt meer zorg aan de kwaliteiten. Een der meest belovende tuinbouwexportartikelen, de uien, hebben ook dit jaar wederom een grooter uitvoerkwantum kunnen behalen. In het seizoen 19341935 werd uitgevoerd 96313 ton en in het thans afgeloopen seizoen 1935—'36 een hoeveelheid van 101776 ton. Deze teelt is vooral van belang voor de eilanden Goeree en Overflakkee, waar 52 pet. van alle in Ne derland geteelde uien vandaan komen. Het is zeer te betreuren, dat wij vrijwel alleen op Engeland als afzetgebied zijn aangewezen, daar de betalingsmoeilijkheden met Duitschland het on mogelijk maken de vroegere zeer groote export naar dit land te herstellen. De prijzen waren, vooral aan het eind van het seizoen slecht te noemen, terwijl ontvangers nogal eens klaagden over de kwaliteiten. Het is te hopen, dat het toezicht, op sorteering en kwaliteit ook hier gunstig zal gaan werken, want o.i. kan Nederland zijn plaats als exporteur van tuinbouwproducten slechts behouden als groote zorg aan kwaliteit en het sortiment wordt besteed. zenders van de N.B.G. door te geven. Het ver- slag van dezen journalist in het Engelsch werd in New York opgevangen en door het station Wayne met de roepletters op 16,89 m gerelayeerd De reportage uit het luchtschip kon ondanks rele atmosferische storingen goed ontvangen worden. Ongetwijfeld werden met deze interessante re portage de belangrijke mogelijkheden aangetoond die voor den kortegolfluisteraar zijn weggelegd. De „Graf Zeppelin weer thuis" Het zusterschip, de „Graf Zeppelin" is gister morgen met 22 passagiers aan boord uit Zuid- Amerika teruggekeerd en vlot in Friedrichsha- fen geland.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9