Dc lotgevallen in Abessinië van de Nederlandsche Ambulance. Dr. Belmonte vertelt. Vier knapen ontsnapt. Toeslag melk* De kin dermishandeling te Megen* „HOE WIJ HET LAATSTE GEDEELTE VAN DEN WEG TUSSCHEN DESSIE EN ADDIS ABEBA HEBBEN MOETEN AFLEGGEN." den kroonprins verzekerde zijn secretaris ons ech ter, dat er niets aan de hand was, en eenige uren na bovenbedoelde kroonprinselijke waarschuwing werd door de Abessijnsche regeering medegedeeld, dat er geen gevaar dreigde. De misleiding, waaraan wij blootgestaan hebben van de zijde van de hoogste regeeringspersonen is een bron van veel ergernis en veel ellende geweest. Niemand te vertrouwen. Niemand is en te vertrouwen en zelfs de paters lazaristen, die reeds 15 jaar in Dessie wonen, waren niet eens veilig. Deze mannen zijn er gebleven. Zij spraken de taal en er waren ook enkele priesters bij hen, die tot de opstandige benden behoorden. Op deze vertrouwden zij, doch erg gerust waren zij niet. „Mocht de nood aand en man komen,' 'ozo vertelden zij ons, „dan hebben we onder de bevolking nog vele trouwe discipelen, die ons wel zullen verbergen. Middeleeuwsche toestanden. Dr. Belmonte. de Amsterdamsche chirurg, die deel heeft uitgemaakt van de Nederlandsche ambulan ce in Ethiopië, is gisterochtend met den nachttrein uit Parijs in ons land teruggekeerd. Een redacteur van het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft in den trein met dr. Belmonte een gesprek gehad over zijn lotgevallen in Ethiopië. „Ik ben blij, dat ik er uit ben," waren de eerste woorden van dr. Belmonte. „Het was op een kantje af en een waar wonder is het, dat alles voor ons nog zoo goed is afgeloopen. aWt wij hebben moeten verduren, is niet in enkele Avoorden te zeggen. Het was eigenlijk een groot avontuur. Een avontuur met vele tragische en el lendige kanten, maar toch een avontuur, dat ik niet gaarne gemist zou hebben". Dr. Belmonte gaf vervolgens een vrij uitvoerig relaas van de lotgevallen der Nederlandsche Am bulance in den laatsten tijd. Onze lezers zullen verschillende feiten reeds Ave- ten uit de rapporten van dr. Winckel en uit -de nieuwsberichten. Nog niet bekend is echter, hoe de Ambulance het laatste gedeelte \*an den Aveg tusschen Dessie en Addis Abeba heeft moeten afleggen. Op ongeveer 100 kilometer ten Noorden van Addis Abeba moest een gedeelte van de ambulance ach terblijven. Er zou echter spoedig hulp komen uit Addis Abeba, doch juist in dien tijd brak de opstand uit en barstte een ware hel los. Achter het eerste gedeelte der terugtrekkende ambulance werden alle Avegen vernield en opgeblazen door het muitende Abessijnsche leger. En een aantal van onze men- schen zaten daar achter. Toen ben ik, zoo vervolgde dr. Belmonte, naar een der hoogste regeeringspersonen in Addis Abeba gegaan en deze- heeft toen maatregelen getroffen, dat de achtergebleven leden onzer ambulance langs een klein en onbekend Aveggetje zijn geleid, om het terrein, waar de opstand Avoedde, heen, en op deze manier veilig in Addis Abeba zijn aangekomen. Deze tocht duurde twee dagen. Wij moesten uit Dessie. „Wij moesten Aveg uit Dessie. Men zal zich in Holland wel eens afgevraagd hebben, waarom het Roode Kruis niet rustig in Dessie is gebleven en zijn diensten aan de Italianen heeft aangeboden. Dit Avas echter onmogelijk. Op het allerlaatste oogenblik zijn wij uit Dessie weggegaan. Waren wij eenige uren langer gebleven, dan zou de geheele ambulance uitgemoord zijn door de muitende Abes- syniërs. Niemand was er dan levend afgekomen. Dc kogels floten om onze ooren en zelf heb ik mijn leven aan een toeval te danken. Geen benzine meer. Onze laatste avond in Dessie is de meest drama tische in mijn leven geAveest. Ik Avas in het Amerikaansche hospitaal, een half uur van het onze verwijderd. Ook daar Avas men bezig het ambulancewerk te liquideeren om zich terug te trekken. De auto, Avaarmede men zou ver trekken, had echter niet voldoende benzine meer. Ik bood onmiddellijk aan benzine uit. ons kamp te geven. Van mijn kant had ik dan het voordeel, dat de auto mij tegelijk naar ons basishospitaal zou brengen. De duisternis Avas gevallen en het rooven en plunderen der Abessijnsche ruiters Avas in vollen gang. De inlandsche chauffeur durfde niet naar het Nederlandsche hospitaal te rijden. Wij hebben hem toen uit de auto verwijderd en een Europeaan heeft zijn plaats ingenomen. Ik zat naast de chauffeur met •mijn revolver in de hand. Op de vrachtauto hadden wij een machinegeAveer opgesteld en op deze AA'ijze zijn wij door een regen van kogels naar ons kamp gereden. Dat niemand onzer geAvond of gedood Is, begrijp ik nog niet. De tocht zelf Avas ellendig, er heerschte een paniek. Overal zagen wij vechtende en moor dende Abcssyniërs, menschen, die zich in Avanhoop voor de auto's Avierpen, die in ravijnen sprongen. Het Avas of alle booze machten der hel in dit land losgebarsten Avaren. De kroonprins. De kroonprins heeft ons goed behandeld. Hij heeft mij een dag tevoren geAvaarse.huvvd en gezegd, rlat het niet goed zou afloopen en dat het beter was heen te gaan. Maar zijn omgeving misleidde ons in de hoogste mate. Enkele minuten voor bovenbedoeld gesprek met Voor 1500 gulden bont gestolen. Kantoorlokalen te Amsterdam doorzocht Rijke buit ge maakt. In den nacht van Zondag op Maandag hebben inbrekers.- een bezoek gebracht aan een aantal kantoorlokalen, gevestigd Kei zersgracht 262. te Amsterdam. Op de eerste verdiepingwaar een bonthandel is geves tigd hebben de hèeren een goeden slag ge slagen door zich meester te maken van een partij zilvervossen ter waarde van ongeveer f 1500.— Ook de tAveede en derde etage, die bij andere ondernemingen in gebruik zijn, hebben zij door zocht, zonder hier echter iets van hun gading te vinden. De daders hebben zich tot het pand toegang verschaft door opensluiting hetgeen vrij gemakkelijk kon geschieden aangezien het slot van de buitendeur van eenvoudige constructie was. Het land leeft nog volkomen in de middeleeuwen, zoowel wat techniek en bestuur als Avat hygiene be treft. Een rontgen-apparaat, en orthopaedie-tafel als de Ned. ambulance bezat, was er in geheel Ethiopië niet. De communicatie is ongelooflijk slecht., de Ava- tervoorziening is allertreurigst. Als u bedenkt, dat wij maandenlang onze tanden met thee hebben moe ten poetsen, omdat het water er niet Avas of niet te vertrouwen was. De vliegtuigen. Ik heb het, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, vrij goed gehad. In het basishospitaal leef den Avij heel behoorlijk. Alleen de vliegtuigen brach ten de menschen in een paniekstemming. Den laatsten dag in Dessie moesten Avij met de revolver in de hand de orde op zaal handhaven. Later bleek, dat de Italianen onze ambulance zeer goed konden onderscheiden en deze ook spaax-den. Maar stel u voor, een operatie en dan een bombarde- mentsvliegtuig over de tent, op ongeveer 80 meter hoogte. Groote bewondering heb ik voor Dr. Melley en zijn Uit Paedologisch instituut te Amsterdam Eén door nacht wakerdrie anderen door politie aangehouden. Amsterdam 11 Mei Zondagavond bemerkte een waker te Amsterdam van den A.G.P.N.V. dat een viertal jongens zich in de Beethovenstraat 1 op verdekte wijze ophield bij een paar geparkeerd staanden auto. Hij sprak de knapen aan en kreeg op zijn vraag, wat zij daar kleden, ten ant- word dat het portier van den wagen had open gestaan en dat dit door hen gesloten was. Niet tevreden mét deze verklaring, hield de waker de jongens in de gaten en constateerde even later dat zij een auto die geparkeerd stond op de Sta dionkade opduwden in de richting ,van de Schu- bertstraat. Toen de jongens zagen, dat de nacht- Avaker kAvam toeloopen, namen zij de vlucht, doch de waker Avist een van hen te grijpen. Hij bracht cïen knaap naar het posthuis aan de van Baer- lestraat. waar juist bericht was binnengekomen dat uit het Paedologisch instituut aan de Vos- siusstraat vier knapen ontsnapt waren. Spoe dig bleek toen dat de aangehouden jongen een van dit viertal was. De andere drie zijn in den loop van den nacht door de politie aangehouden en in den vroegen morgen naar het instituut overgebracht. Noodlottig gevolg van een voetbalwedstrijd. Tijdens den voetbal-wedstrijd Achilles 4-Vos- ta 4 welke te Hengelo werd gespeeld, kwam de Vosta-speler J. Eftink zoo ernstig met een van zijn tegenspelers in botsing, dat de ontboden ge neesheer het raadzaam achtte hem naar het R.K. Ziekenhuis te Enschede te doen vervoeren. Bij observatie bleek, dat hij een rib had gebroken, en een nier had gescheurd. Onmiddellijk werd operatief ingegrepen." doch dit heeft niet meer mogen baten. E. is in den loop van den nacht aan de gevolgen overleden.- MAILSCHIP „FLANDRIA" VERKOCHT Laatste der passagiersschepen van den Kon. Holl. Lloyd. Amsterdam Naar wij vernemen is door be middeling van de makelaars Jacq. Pierot Jr. en Zonen te Rotterdam het Nederlandsche vracht en passagiersstoomschip „Flanria", metende 10.171 bruto register ton, in 1922 gebouwd door Barclay Curie en Co. te Glasgow, met passa- giersrecomodatie voor 119 eerste, 104 tweede en 877 derde klasse passagiers en toebehoorende aan de N.V. Koninklijke Hollandsche Lloyd te Am sterdam, verkocht aan de Gompagne Generale Transatlantique te Parijs. ONTHULLING MONUMENT VOOR 1 MILL. BRITSCHE GESNEUVELDEN Parijs Zondag is te Atrecht een monument onthuld ter eere van 1 millioen Britsche mili tairen, die in de oorlogsjaren gevallen zijn. De onthulling van de gedenkplaat geschiedde door den minister van oorlog, Duff Cooper, in tegenwoordigheid van actief dienende troepen en van oud-strijders. Zeer veel hooge autoriteiten waren aanwezig o.m. de Britsche Ambassadeur te Parijs, Sir George Glerk, vertegenwoordigers der Dominions hooge Fransehe autoriteiten en verschillende geestelijken. Er zijn bezoeken gebracht aan eenige oorlogs kerkhoven. overlijden heeft mij diep geschokt Voor ons heeft hij veel gedaan. Een tweede slachtoffer. Een even treurig ongeval is Dr. Stadion overko men, een Amerikaansche missie-arts, die veel met ons gewerkt heeft. Tal van keeren is zij als opera- tiezuster opgetreden. In Addis Abeba is zij bij de plundering door een verdwaalde kogel gedood. Een eere-saluut breng ik ook aan haar. Beiden zijn nog op het laatste oogenblik het slachtoffer van hun plicht gewoi'den. Land en volk. De journalist vroeg Dr. Belmonte's meening nog over Abessinië en de toekomst van het land, nu het door de Italianen is overmeesterd. „U moet niet denken, dat de Abessijnen het zelf zoo tragisch opnemen. Waar zij het goed hebben, is hun vadex-land en onder Europeesche leiding kan van het rijke land nog veel profijt getrokken worden. Een groot kapitaal is voor alles noodig om de mine ralen uit den bodem te halen, maar daarnaast is er ook voor landbouw en veeteelt veel te bei-eiken. En clan niet te vergeten: het tourisme. Ik ken geen land, dat zoo geschikt is voor sightseeing als Abes- synië, dat voor de Europeanen van een geheel bijzon dere en ongekende schoonheid is. Alles verloren. Van de uitrusting onzer ambulance, waar wij zoo ti-otsoh op waren, is bijna niets gered. Alleen de ad ministratie en het portret, dat de prinses ons heeft geschonken. Wat er van het overige terecht zal ko men, weten wij niet. Wij zullen echter maar niet op veel rekenen. Het ging er rauAV toe, zoo besloot Dr. Belmonte zijn relaas, maar ik had het toch niet wil len missen." Dr. Belmonte werd in Roozcndaal door den heer B. W. de Kanter namens het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis welkom geheeten. De heer Kanter vroeg, of Dr. Belmonte Vrijdag ochtend de vergadering van het Dag. Bestuur van het Roode Kruis zou willen bijwonen. Dr. Belmonte zeide, er voor te zorgen, aanwezig te zullen zijn, doch hij moest weer tijdig in Amsterdam zijn. „Om 1 uur heb ik spreekuur", voegde hij er ter verontschuldiging aan toe. „Neem maar eens een Aveek vacantie", adviseerde de heer de Kan ter hem toen vaderlijk. De vyfling van Dionne bron van inkomsten en oneenigheid. Londen De Daily Telegraph meldt uit Cal- lender in den Amerikaanscken Staat, Ontario, naar aanleiding A'an den tweeden verjaardag van den vijfling der familie Dionne, op 28 Mei a.s., dat de oneenigheid tusschen de ouders en de regeering van Ontario voortduurt. De laatste moeilijkheid is gerezen over de kAvestie van het dieet. De ouders beweren, dat de kinderen niet voldoende eten krijgen. Dr. Allan Roy Dafoe verklaart, dat de phy- sieke toestand der kinderen bijna volmaakt is, dat zij iedere maand in gewicht toenemen en dat alle dokters, die het ziekenhuis bezoeken hun be wondering uitspreken voor de uitstekende ge zondheid der kleintjes. De heer en mevrouw Dionne klagen er voorts over, dat de kinderen nog geen woord Fransch of Engelsch spreken, maar dat betwist Dr. Da foe eveneens. Hij zegt, dat de kinderen reeds eenige Fransehe Avoorden spreken: „beheerschen" zooals „docteur" en au revoir". Zij zullen niet eerder Engelsch leeren dan dat zij het Fransch, de voertaal hunner ouders „onder de knie", hebben. Zij zullen op het terrein van het ziekenhuis een nieuw gebouwtje krijgen, waar hun verzor gers en beAvakers zullen worden ondergebracht. CONSUL WEGENS SMOKKELARIJ TOT EEN JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Triest 11 Mei (A.N.P.) De vice-consnl van Joego Slavië in Italië, Wodoesjek, is Zondag tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van 100.000 lire veroordeeld wegens het smokkelen van sigaretten. 10 medeplichtigen zijn tot gevangenisstraffen en boeten veroordeeld varieerend van 2.000 tot 80.000 lire. AANTAL WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND AFGENOMEN Berlijn Het Rijksbureau voor Arbeids- be middeling deelt mede, dat in de maand April het aantal werkloozen. met 174.000 is gigenomen. Het totaal aantal werkloozen bedraagt nu nog 1.763.074 BAAL HOOI UIT STROP GESCHOTEN Stalknecht ernstig geAvond. Amsterdam 11 Mei Bij bet hijschen van balen hooi naar den hooizolder in een aan de Westerdokstraat gelegen paardenstal der firma van Gend en Loos te Amsterdam is gistermorgen een baal uit de strop geschoten. De baal kwam terecht op het hoofd van een 66-jarigen stal knecht, die ernstig gewond werd. Met inwendige kneuzingen en een hoofdwonde is het slachtof fer naar het Binnengasthuis vervoerd. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Wezep 11 Mei Toen de 23-jarige dienst bode van den heer Von Henning te Wezep Za terdag bezig was meteen brandend petroleum stel, vatten haar kleeren vlam. Met ernstige brandwonden overdekt moest het meisje naar het ziekenhuis te Zwolle worden o\rergebracht. Zondag is zij aan de hekomen verwondingen over leden. BOERDERIJ. 's-Gravenhage, 11 Mei. Naar wij van be voegde zijde vernemen, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij besloten, met ingang van 17 Mei a.s. voor de komende zomermaanden den toeslag over de tot zui vel- of melkproducten verwerkte melk to verlagen van 2.56 cent tot 2.40 cent per Kg. melk met 3.2 vetgehalte. Overwogen zal worden om, wanneer de beschikbare fondsen znlks toelaten, den toe slag In de Avintermaanden wederom op een hooger peil te brengen. Door een zoodanige regeling zal ook door middel van de uit- keering het verschil tnssehen den zomerprijs en den winterprijs der melk worden geac centueerd. Immers ook voor het intreden van de crisis werden in 't algemeen in bet zomerhalfjaar lagere melkprijzen aan de veehouders uitbetaald dan ln het winter halfjaar. RECHTBANK In hooger beroep 4 maanden ge- eischt Voor het Bossche gerechtshof stond gister in hooger beroep terecht de 61-jarige mej. M. Wal raven uit Megen, die ervan verdacht werd twee voogdij-kinderen, die aan haar waren toever trouwd te hebben mishandeld. Zij was door den politierechter te 's-Hertogenbosch tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Haar was ten laste gelegd, dat zij de heide kinderen met een stok geslagen zou hebben en het jonste kind met de handjes tegen den bran denden kachel zou hebben geduwd. Bij het getui genverhoor verklaarden de kinderen minder po sitief dan voor den politierechter. Een onderwij zeres, als getuige a decharge, verklaarde dat het jongste kind haar gevraagd werd, hoe zij aan de wondjes op haar hand kwam, gezegd had, dat zij tegen den kachel was gevallen. De advocaat-generaal eischte vier maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Het rendement van de Normandië. Londen De Times meldt uit Parijs, dat de directeur-generaal van de reederij der „Norman die", Cangandel, tijdens de reis naar New-York mededeelingen heeft gedaan over de financieele bedrijfsresultaten in het afgeloopen jaar. De onkosten voor 9 reizen van de „Normandie' hebben 36 millioen franken bedragen, waarte genover ontvangsten stonden van 50 millioen franken, zoodat er een batig overschot op de ex ploitatie van het schip was van 14 millioen. HET KEIZERLIJ PALEIS TE ADDIS ABEBA WORDT HERSTELD Addis Gouverneur Bottai heeft opdracht ge geven het Keizerlijk paleis te herstellen, dat de. zetel zal worden van Maarschalk Badoglio,- wanneer deze zijn functie van onderkoning zal hebben aanvaard. In het paleis hebben journalisten, die er een bezoek brachten, slechts een piano aangetroffen Een der journalisten speelde er het fascistenlied GioA'inezza op, dat bij deze gelegenheid voor de eerste maal in het keizerlijk paleis ten gehoor e werd gebracht. DE MOORD OP DEN ENGELSCHEN FEAR IN PERZIë Londen De Times meldt uit Teheran, dat de moord op den Engelschen Fear den kassier van Richard Gostain Ltds de vennootschap, wel ke thans belast is met den aanleg van een baan vak van den Trans Perzischen spoorweg, in den avond van den 27sten April is gepleegd in een ravijn, dat op 5 K.m. van de spoorlijn is gelegen De daders ontsnapten in het gebergte. Het schijnt, dat de metgezel van Fear, die eveneens om het leven is gekomen, een Indiër Avas, doch diens papieren zijn niet gevonden. Van dichtbij waren vier schoten gelost. De roovers hebben voor een geldswaarde van 2500 pond gestolen. INBREKERS AANGEHOUDEN De politie te Enschede heeft twee personen, den 30-jarigen L. en den 20-jarigen P. aange houden, die er van verdacht worden een aantal inbraken te hebben gepleegd te Enschede en om geving Zij werden op heeterdaad betrapt toen zij zich toegang hadden verschaft tot het kantoor van een handel in bouwmaterialen. Reeds is ko men vast te staan, dat ze zich aan een zevental inbraken hebben schuldig gemaakt. Bij een dezer inbraken was het hun bijna gelukt een brandkast, inhoudende f 1500.- te forceeren. Zij werden echter bijtijds door de vrouw des huizes verrast,- doch wisten te ontkomen. Het tweetal is ter be schikking van de justitie gesteld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7