Nu weer felle brand te Nijmegen Bouw van dertien bommenwerpers De Vos-Roep Kwaadwilligheid in hel spel? Bloedige schietpartij in Mexico Brandende ruines te Gouda Woensdag 13 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9976 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Groote papierfabriek door het vuur geteisterd DE GEHEELE BENEDENSTAD IN EEN VERSTIKKENDE DAMP GE HULD. DAK DOORGEBROKEN, RUST OP DE SMEULENDE CEL- LULOSE-MASSA. GEWELDIGE WATERSCHADE. NIJMEGEN, 12 Mei. Gisteravond om streeks zes uur werd brand ontdekt op den cellulosezolder van de papierfabriek Schul- ler en Co. aan de nieuwe Marktstraat te Nijmegen. De fabriek was beneden in vol bedrijf, toen op een der verdiepingen de brand werd waar genomen door de vrouw van den werkmee ster. die nabij de fabriek woont. De brandweer werd onmiddellijk gealar meerd en was spoedig met groot materiaal aanwezig. Het duurde niet lang of de vuur zee, welke binnen hevig woedde, werd met acht stralen bestreden. Doordat de fabriek vlak bij de Waal ligt, kon de nieuwe motor brandspuit op volle kracht werken. Ook op 6 April j.1. heeft in deze fabriek een brand gewoed, die de brandweer echter na ruim een uur kon meester worden. De brand van gister is van veel grooteren om vang en gaat gepaard met een geweldige rookontwikkeling, zoodat de geheele beneden stad in een verstikkenden damp werd gehuld, daar deze door een feilen regen naar beneden wordt geslagen. Het blusschingswerk werd zeer bemoeilijkt, door dat de cellulosezolder volgepakt lag met een voor raad van 250 ton cellulose, partijen hars, lijm en andere chemische producten. De fabriek is zeer ste vig gebouwd. Een gevolg hiervan was, dat de vlammen niet ge makkelijk uitslaan en de brandweer zag zich dan pok genoodzaakt de slangen binnendoor te leggen enl angs de hooge brandladders te leiden. Omstreeks half acht was het gevaar voor uitbrei ding van den brand vrijwel geweken, maar telkens vlamde het vuur dan hier, dan daar weer op. Wel beschouwd is de waterschade grooter dan de brand schade. De cellulose zoog groote hoeveelheden wa ter op men vreesde, dat de betonnen vloer, welke de cellulosezolder scheidt van de eronder gelegen ma- chine-afdeeling, de z.g. Hollanderafdeeling, zou be zwijken. De schade, alleen op den cellulosezolder aangericht, wordt geschat op omstreeks vijftigdui zend gulden. Om acht uur was de zolderverdieping reeds geheel uitgebrand. Het uit hout en mastiek bestaande dak iheeft het uitgehouden, door den hevigen regen wel ke viel. Het rust hans, doorgezakt, op de smeulende balen cellulose. De machine-af deeling op de eerste en tweede ver dieping hebben tamelijk veel waterschade gekegen, Groote partijen afgewerkt papier, welke voor ver zending gereed lagen, hebben door het water zeer veel geleden, de totale schade wordt geschat op ihondelrdduizendgulden. De fabriek és verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand is nog gaande, het personeel, dat bij het uitbreken van den brand aan het werk was, is door het hoofd van de recherche ondervraagd. Twee maanden geleden heeft in een andere af- deeling van deze fabriek, op den voorraadzolder van oud papier eveneens een brand gewoed, welke een minder ernstig 'karakter had. Deze zolder is toen uitgebrand. De brandweer den toestand meester. Om half elf was de brand op den cellulosezolder nog niet gebluscht. De brandweer was den toestand op dat oogenblik' echter meester, al had zij veel moeite met het doovèn van' de pluizige cellulose. Er werd nog met acht stralen water gegeven. De brandweer' is erin geslaagd een hoek van den zolder, waai' hars lag opgeslagen, voldoende nat te houden. Een stevige brandmuur voorkwam, dat het vuur zich naar een tusschenzolder voortplantte. Het dak is doorgebrand. De totale schade werd op het eind van den avond op ruim 150.000 gulden geschat. Alleen aan cellulose is voor 30.000 gulden verloren gegaan en aan afgewerkt papier voor ongeveer 100,000. Veel machines hebben sterke waterschade .geleden. De directie hoopt echter een deel van het bedrijf in gang te kunnen houden, zoodat zij het met vertra ging, bestellingen kunnen worden uitgevoerd. De verdenking dat de brand gesticht is, blijft sterk. De politie zet haar onderzoek voort. De cellulosezolder, waar de brand is ontstaan, was zoodanig ingericht en van zoo danige electrische geleidingen voorzien, dat brandgevaar practisch uitgesloten was. De beide brandweerlieden, die gisteravond bij het begin van den brand door den hevigen walm be wusteloos waren geworden en voor wie geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen, zijn naar huis gebracht en maken het naar omstandigheden wel. Omstreeks elf uur heeft men een aanvang gemaakt met het nablusschen dat geruimen tijd vorderde. TEN BEHOEVE VAN HET NE- DERL. INDISCHE GOUVERNE MENT. Opdracht aan Amerikaansche fabriek 's-Gravenhage: Ten behoeve van het Nederlandsch-Indische gouvernement wer den reeds in de tweede helft van het vorige jaar proeven genomen met bommenwerpers. Na rijp beraad is men enkele weken geleden overgaan tot het verstrekken van een op dracht van dertien bommenwerpers aan de Amerikaansche Glenn L. Martin-fabrieken. Een A.N.P.-telegram uit Baltimore in den Amerikaanschen staat ïftissouri meldt thans, dat de fabrieken met den bouw van deze vliegtuigen een aanvang hebben gemaakt. De kosten beloopen anderhalf millioen dol lar. De Haagsche correspondent van het Alg. Hdbld. teekent bij het bovenstaande het volgende aan: We kunnen het bericht van de bestelling van der tien bommenwerpers bij de Glenn Martin-fabrieken te Baltimore voor Nederlandsche rekening na inge wonnen informaties bevestigen. In dit verband willen we er aan herinneren, dat reeds in de tweede helft van het vorige jaar bij de betrokken autoriteiten in overweging was de aan schaffing van een aantal bommenwerpèi's voor Ned. Indië, zulks ter verdere uitbreiding en modernisee ring van de luchtmacht aldaar. Voorts herinneren we er aan, dat het vorige jaar door de heeren Ferwerda en Kramer in opdracht van den minister van Defensie a.i. een studiereis naar Amerika is gemaakt, gelijktijdig met een soortgelijke reis van den directeur van de K.L-M., den heer Ples- man. Omtrent het doel van deze studiereis der heeren Ferwerda en Kramer is toen naar buiten weinig ge bleken al kon worden aangenomen dat defensie zich op de hoogte heeft willen stellen van hetgeen Ame rika op het gebied van gevechtsvliegtuigen op het oogenblik maakt. Deze onderstelling mag thans wel als juist worden aanvaard. In. elk geval is het een DAMES! heeft steeds een groote keus. Lage prijzen is onze leus. Moderne kleine Hoeden met voile, vanaf f 1.95 Hinderhoeden, vanaf 45 ct. Sporthoeden, vanaf f 1.50 Groote keuze Sjaals, vanaf 55 ct. HOOGZIJDE 102. - SCHAGEN. feit dat enkele weken geleden proefnemingen zijn lende typen vliegtuigen, welke proefnemingen thans geleid hebben tot de bestelling waarvan hierboven sprake is. Beschrijving van het type. „All the World Aircraft" geeft over den Glenn L. Martin bommenwerper de volgende bijzonderheden. Het is het type 139, een eendekiker met de vleu gels tegen den zijkant van den romp. De vleugel is driedeelig en bestaat uit een vast middenstuk en twee groot zijstukken. Aan beide zijden van den romp is. tegen den voor kant van den vleugel, een Wright Cyclone motor gemonteerd; ook worden wel Prattny Whitney Hor net-motoren gebruikt. Van de voor de Amerikaansche luchtmacht be stelde Martinus zijn b.v. de eerste serie van 48 toe stellen uitgerust met Wright motoren terwijl de vol gende serie van 33 stuks van Prattny Whitney mo toren zijn voorzien. In den romp bevinden zich drie compartementen. Eerst voorin de neus een machinegeweerpost en een inrichting voor het lanceeren van bommen. Deze post is van een glazen koepel voorzien. Verder naar achteren, hooger gelegen, de even eens door een glazen dak afgedekte bestuurders cockpit, waarachter zich een plaats voor den radio telegrafist bevindt. Achter in den romp is weer een groote machine geweerpost, eveneens van een glazen bokapping voorzien. Van dezen post uit kan ook naar onderen worden geschoten. Hier bevindt zich ook een hulp- stuurinrichting. De wielen van den Martin zijn intrekbaar. Het toestel is geheel opgebouwd uit metaal. De romp bestaat uit een geklonken alluminium-alliage; zoo ook de bekleeding van den vleugel. Voor die deelen welke aan groote krachten blootstaan, is staal ge bruikt. De voornaamste afmetingen en gewichten van den Martin bommenwerper zijn: Vluchtwijdte 21.5 M.; lengte 13.62 M.: vleugel-op pervlak 63 M2.; Leeg weegt het toestel 4084 kg., volledig belast 6443 Kg. De bemanning bestaat uit vier personen. De snelheid bedraagt 313 km. boven zeespiegel en 341 km. op 3000 M hoogte. De maximum werkings sfeer is 2240 km. Demonstraties bij een terechtstelling Londen Te Manchester, waar gister de arts Ruxton is terechtgesteld wegens moord op zijn vrouw, is het voor de gevangenis tot groote demonstraties gekomen. Aanleiding dartoe gaf. de multi-millionnaire Mrs. van der Eist, die, zooals bekend is, geen enkele gelegenheid voorhij laat gaan om tegen de doodstraf te betoogen. Thans bleek een groot deel der menigte het niet met har eens te zijn dar a't hier een moord betreft, die in geheel Engeland de grootste ver ontwaardiging heeft gewekt. Mrs. van der Eist raakte zelfs zoo in het nauw, dat de politie met den gummiknuppel haan moest maken. Politieke hotsing en de gevolgen Het vuur geopend op voor de kerk verzamelde menigte. Mexico City In het plaatsje San Juan del Rio in den staat Queretaro hebben aanhangers van den vroegeren gouverneur Saturnino Osor- nio het vuur geopend op een menigte, die zich voor de kerk verzameld had. Vijf menschen werden ernstig gewond, een zes de werd gedood. Een vrachtauto met soldaten, die door de autoriteiten naar de plaats van de botsing werd gezonden, sloeg door onvoorzich- tigrijden van den chauffeur om, waarbij zeven tien soldaten verwondingen opliepen. Ontzettende brand te Navolato. Mexico stad Meer dan duizend arbeiders en hun #gezinnen zijn dakloos geworden tenge volge van een ontzettende brand in het dorp Na volato in de provincie Sonora. De brand ontstond in een suikerraffinaderij en sloeg met razende snelheid over op de huizen in het dorp. welke alle uit hout zijn opgetrokken. De daklooze menschen ontvluchtten zonder voedsel en bijna zonder kleeding het tooneel van de ramp. Tot nog toe is niet bekend, of hij den brand menschen om het leven zijn gekomen. Spuiten uit de omgeving ruk ken in. Gouda 12 Mei Gisteravond om zeven uur is de laatste motorspuit van huiten de gemeente Gouda, n.1. die uit Hillegersberg, ingerukt. Deze had precies 22 uur achtereen staan w^- ken. De Goudsche brandweer verricht thans nog met acht stralen in totaal de nablussching Uit de puinhoopen stijgt nog steeds veel rook op en het smeult nog aan alle kanten. Het laat zich aanzien, dat er nog eenige dagen zal moeten worden gespoten. De arbeiders van de fabriek zijn druk bezig met het opruimingswerk. Zij werken hierbij vol gens het gewone drieploegenstelsel, zoodat steeds ongeveer tachtig man in de weer zijn. Alleen voor de honderd fabrieksmeisjes is er geen werk. Men hoopte hedenochtend de niet door het vuur aan getaste glycerinefabriek en de goudalietafdeeling weer in bedrijf te kunnen stellen. De kans, dat dit zal lukken is zeer groot, omdat het ketel huis voor het grootste deel intact is gebleven. Het bedrag der schade valt bij benadering nog niet vast te stellen. BE CATASTROPHALE BRAND IN DE STEARINE-KAARSENFABRIEK TE GOUDA. RUÏNE VAN HET ZWAAR GETEISTERDE GEBOUWENCOMPLEX DE

Schager Courant | 1936 | | pagina 1