Mgr.H. G. Jansen overleden Kano's op zee omgeslagen Toestand in Palestina nog steeds gespannen Weer'n Grieksch staats man overleden Ongeluk op de Muider- straatweg duo Vrouw van de gevallen De kerkstrijd Duitschland n Achter de bal aan- geloopen Per zeppelin naar Indië Dreigende spoorweg* staking in Mexico Maandag 18 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SCHACEI 79ste Jaargangi No. 9979 COUBANT. [nt. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. STRANDBEZOEKERS SLAGEN ER IN TWEE VAN DE DRIE INZITTENDEN TE REDDEN. Gisternamiddag, circa drie uur, is op een kilometer afstand van het Stille Strand tus- schen Scheveningen en Kijkduin een kano met drie jongelieden in zee omgeslagen. Eenigé bezoekers van het strand snelden met een andere kano te hulp en mochten er in slagen twee drenkelingen te redden. Een van deze beiden was zoo uitgeput, dat hij per auto van den G.G.D. naar het Roode-Kruis-zïeken- huis moest worden overgebracht.. Zijn toestand is thans gunstig. De derde jongeman, de 18-jarige E. van W., wo nende aan den GeversDeynootweg te Scheveningen, werd helaas niet gevonden, zoodat mag worden aan genomen, dat hij is verdronken. Omtrent het ongeval vernemen wij nog, dat een van de drie jongelui, nadat de kano was omgesla gen, naar liet strand zou zwemmen om hulp te ha len voor zijn beide kameraden, die steunend op de omgekeerde zeilkano, zouden blijven wachten, in- tusschen werd de jongëman onderweg door een an deren kanovaarder opgenomen, en aan land gebracht. De beide kameraden hebben geen assistentie afge wacht, doch hebben hun kano eveneens verlaten om te trachten naar de kust te zwemmen, hetgeen een van hen, den reeds genoemden E. van W., het leven heeft gekost, terwijl de andere ternauwernood werd gered. De reddingboot werd uitgezonden, doch deze moest onverrichterzake terugkecren. Het slachtoffer en de kano werden niet gevonden. Drie kanovaarders opgepikt in volle zee. Rotterdam. Zondagmiddag is in de Rotterdam- sche haven aangekomen het Duitsche stoomschip Themis, dat op de Noordzee westelijk van de vis- schershaven van Scheveningen drie kanovaarders, die door den stroom en door den wind waren afge dreven, en geen kans meer zagen den wal te berei ken, heeft opgepikt. De drie jongens E. en L. de G., en J. S., alle drie 15 jaar, die reeds geruimen tijd op zee rondge zwalkt hadden en getracht hadden de aandacht te trekken van diverse passeerende loggers, die hen echter niet hadden opgemerkt of althans er geen erg in hadden gehad, dat de jongens zich in nood be vonden, zijn te Rotterdam in totaal uitgeputten toe stand aan wal gebracht en op het hoofdbureau van politie ondergebracht. Zondagavond is het drietal onder politiegeleicle naar de ouderlijke woning in Den Haag overgebracht. Nog een kano opgepikt. Hoek van Holland. Schipper Van Dam is met de motorreddingboot uitgevaren op het bericht, dat buiten vuurschip „Maas" een vlet dreef, waarin een man zou zijn. Voordat de schipper de vlet had ge vonden, had de Batavier 7, de boot opgepikt en aan de loodsboot overgegeven. In de boot zat de achttienjarige P. de Leeuw, wo nende Schenkkade 77 te 's Gravenhage, die gister middag met zijn kano uit de Scheveningsche haven naar zee was geroeid. Het kano-ongeluk te Venlo. Zaterdagmiddag om half een is door een schip per te Grubbenvorst het lijk drijvende gevonden van A. C. den Hartog, het tweede slachtoffer van het kano-ongeluk, dat verleden week Zaterdag op de Maas geschiedde. De schipper heeft onmiddellijk de Venlosche politie in kennis gesteld van zijn vondst. Deze heeft den vader van den verongelukte gewaarschuwd, en het lijk naar Venlo laten ver voeren. Daar is het in het ziekenhuis opgebaard. Nog goed afgeloopen. M u i cl e n, 17 Mei. Gistermiddag om vijf uur verliet de automobiliste, mej. N. K. uit Amsterdam op den Rijksweg bij de Hakltelaarsbrug te Muiden plotseling de file van auto's, welke van Bussum naar Amsterdam reed. Door deze onverwachte ma noeuvre werd de wagen van achteren aangereden doore en auto, welke eveneens uit de rij was ge gaan. Eerstgenoemd voertuig kantelde en kwam op den kop met de vier wielen naar boven te staan. De zes inzittende dames werden met moeite uit hun netelige positie bevrijd. Zij werden allen gewond, doch cle blessures waren niet van ernstigen aard. De aanrijdende auto was doorgereden. Haar man had er niets van bemerkt. Een automobilist zag gistermiddag op den Busse- merweg—Bussumer Grintweg, in het Spanderswoud een vrouw op den rijweg liggen, die bewusteloos bleek te zijn. Even later kwam een motorrijder, de heer S. uit Rotterdam, clic de echtgenoot van de vrouw bleek te zijn. Hij vertelde, dat hij tot zijn ontsteltenis had bemerkt, dat zijn vrouw niet meer achter op de duo zat. Zij had cle gewoonte dwars op de duo te zitten. De vrouw bleek door den val een ernstige hersen schudding te hebben bekomen. Zij is naar de Gerar- dus Majellastichting overgebracht. Gisteravond was het. bewustzijn nog niet teruggekeerd. DOOR DE STRATEN VAN JERU ZALEM BEWEGEN ZICH OPGE WONDEN MENSCHENMENIGTEN. JERUZALEM, Zondag. Sedert den vuur- overval in de Joodsche bioscoop, heerscht groote spanning in de geheele stad. Door de straten bewögcn zich opgewonden menschen- menigten. In de Joodsche bladen wordt met bezorgdheid gewezen op de algemeene onvei ligheid, welke niet alleen geldt voor de Jood sche bevolking, maar ook voor de Europea nen, met inbegrip van de Engelschen. De bla den verklaren, dat het vertrouwen der Jo den in de mandaatsregeering zwaar geschokt is, aangezien zij haar toezegging van bescher ming van leven en eigendom niet heeft nage komen. Zaterdag is een bespreking gehouden tus- schen leidende Arabische persoonlijkheden, over het resultaat waarvan echter niets be kend is geworden. Van toonaangevende Ara bische zijde is alleen aan de pers een verkla ring verstrekt, waarin gezegd worclt, dat zon der voorafgaande stopzetting der Joodsche immigratie geen voorstellen der Engelsche mandaatsteling aangenomen zullen worden. De Joden in Palestina gaan zich zelf helpen. Rede van Fishei Wachitz. Bij de begrafenis van drie vermoorde Joden, heeft Fisliel Wachitz verklaard, dat deze slachtoffers de laatste zullen zijn geweest, die de Joden aan de Arabieren en de regcering zullen hebben gegeven. „Wij zullen ons niet meer laten dooden door hen." Andere sprekers venveten den Hoogen Commissaris niet de noodige maatregelen te hebben getroffen tot het beletten der Joden-afslachting. Dooden en gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag duurden de onlusten voort. Vooral in Tel Aviv en te Jaffa is de toestand gespannen. In de laatste stad zijn bij botsingen drie joden gedood en twee gewond. Te Haifa hebben de brandstichters bun luguber bedrijf hervat; in de havenwijk is aanzienlijke schade aan gericht. Daar de toestand nog steeds gespannen is, hebben de Ca.meron Hooglanders bevel gekregen door de straten van de stad te marcheeren. Naar het Jood sche telegraafagentschap meldt heeft de Arabische opperste raad besloten de staking in het geheele land voort te zetten. De regeering heeft buitenge wone maatregelen getroffen tot handhaving van de orde. Tusschen acht uur des avonds en zes uur des morgens moeten de lichten gedoofd worden. De Hooge Commissaris heeft de Hooge Regeeringsauto- riteiten voor een dringende vergadering bijeenge roepen. Het uitvoerend Joodsch agentschap heeft den geheelen nacht vergaderd. Brandstichters hebben ernstige schade aangebracht in de haven van Haifa. Naar het Joodsch telegraafagentschap meldt, heeft een bomaanslag plaats gehad op de gevagnenis van Jaffa, waarbij deuren en vensters vernield werden door de ontploffing. De leider der Arabieren, Hassan Sidky Dajani, heeft' tegenover buitenlandsche journalisten een verklaring afgelegd, waarin hij ten stelligste ontken- ded at de Arabische beweging door nationaal socia listen of Italianen wordt gefinancierd. Naar hij ver der verklaarde was het een plaatselijke strijd te gen de politiek der mandaatsregeering.Hij voegde er aan toe, dat de Arabieren, indien zij even sterk wa ren geweest als Japan, Italië of Duitschland, zelf hun rechten van den Volkenbond zouden hebben ge nomen, thans was het hun echter een troost, dat de Volkenbond op bet oogenblik bezig was in een te storten. Dajani sloeg verder voor dat Groot-Brit- tannië een verdrag met de Arabieren zou sluiten op grond van wederzijdsche gelijkheid. De Arabieren zullen hun staking voortzetten, totdat hun eischen volledig zijn ingewilligd. Niels zal hen daarvan af brengen. Duurt nog onverminderd voort. Berlijn. Er wordt een actie gevoerd tegen de vereeniging tot verbreiding van het Christelijk ge loof onder de joden. De politiepresident van Berlijn heeft de vereeniging verzocht te verklaren, dat zij zich zeiven zou ontbinden, doch de vereeniging heeft daarop geantwoord, niet het voornemen te hebben daaraan te voldoen. De Evangelische parochie te Offenbach in Baden heeft eveneens een weigerend antwoord gegeven op het verzoek der politie een lijst te overleggen, van parochianen, die voorheen* tot het Joodsche geloof behoorden, De strijd in de Duitsche Evangelische kerk duurt onverminderd voort. Met volledige goedkeuring van minister Kerrl trachten de partij-organisaties der nationaal-socia- listen in te grijpen m de interne kerkelijke zaken en de godsdienstige opvoeding der schoolkinderen. De kort geleden gehouden Synode der oppositioneele kerk in Hessen heeft 'n scherpe motie aangenomen waarin deze pogingen worden veroordeeld. Een groot aantal predikanten zijn onlangs uit hun paro chies uitgewezen wegens het niet gehoorzamen aan orders der kerk-autoriteiten. Driejarig meisje door een auto gegrepen en gedood. Gisterochtend om kwart over elf is op den Verwers- dijk te Delft, het driejarige meisje A. van Gouw uit de Vischsteeg, toen zij een bal achterna liep, aange reden door 'n personenauto, bestuurd door den acht tienjarige A. H. uit Delft. Het kind werd ernstig gewond en is per politie auto naar het gasthuis overgebracht, waar een her senschudding werd geconstateerd. In den loop van den middag is de kleine overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Utrecht, 17 Mei. Gisterenochtend te kwart over negen is Mgr. J. H. G. Jansen, tot het vorige jaar Aartsbisschip van Utrecht, op 68- jarigen leeftijd overleden. Hoewel Mgr. Jan sen reeds lang lijdende was en hij in ver- band met zijn ziekte zijn functie als Aarts bisschop heeft moeten neerleggen, is het overlijden gisterenochtend toch nog plotse ling gekomen. Uit het leven van Mgr. J. H. G. Jansen. Monseigneur Joannes Hendricus Gerardus Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, werd op 9 Mei 1868 te Leeuwarden geboren. In October 3881 ving hij zijn gymnasiale studiën te Rolduc aan. In 1887 deed hij zijn intrede in het Groot Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen. Op 15 Aug. 1893 werd hij tot priester ge wijd. In' Sept. 1900 werd hij benoemd tot hoogleeraar in. de heilige schrift op „Rijsenburg". Ruim acht jaar lang heeft hij dézen leerstoel bekleed. Op 16 Oct. 1908 volgde zijn benoeming tot pastoor te 't Goy (gem. Houten), daarna te Utrecht, waarna in het jaar 1920 zijn benoeming volgde tot Kanunnik van 't Metropolitaan-kapittcl. Als pastoor toonde hij reeds een levendige belangstelling in het jeugdwerk, waar voor hij later, tijdens zijn Episcopaat, zooveel zou ijveren. Op IS November 1929 stierf Mgr. H. v. d. Wetering en vaceerde de aartbisschoppelijke zetel. Den volgen den dag werd de deken van Utrecht in een buiten gewone vergadering van het kapittel benoemd tot vicaris kapïtulaar. Na vijf maanden werd door den pauselijken internuntius, Mgr. L. Schioppa, aan pastoor Jansen medegedeeld, dat hij was uitgekozen als opvolger van den Stoel van SL Willibrord. Op 5 Juni 1930, den feestdag van de H. Bonifa- cius, apostel der Friezen, werd hem de bisschops wijding toegediend. Als bisschop besteedde Z. H. E. veel aandacht aan de sociale nooden van zijn diocesanen, die hij in zulk een ongunstigen tijd bestuurde. Zijn groot levenswei'lc mag wel genoemd worden de hervorming van de zorg voor de rijpere jeugd. Zijn ingespannen arbeid en zijn vele dienstreizen hebben zijn gezondheid gesloopt. Op de terugreis van het Eucharistisch congres te Buenos Aires, het vorig jaar, openbaarde zich een hartkwaal, die niet meer genezen is. Mgr. Jansen zag zich genoodzaakt aan Rome de benoeming te verzoeken van een Cood- jutor. Midden Juli 1935 werd zijn toestand zoo ernstig, dat opname in het St. Anthonius Gasthuis te Utrecht noodzakelijk was. Daar is Z. H. E. gisterochtend overleden. De uitvaart. De uitvaartplechtigheid voor wijlen den Aarts- bisschip, Mgr. J. H. G. Jansen, zal plaats hebben in de kathedraal in de Lange Nieuwstraat op Vrijdag ochtend a.s. De begrafenis geschiedt op de R.K. Be graafplaats te Utrecht in den grafkelder der Aarts bisschoppen. Tsaldaris plotseling gestorven, Athene. De vroe gere Grieksche Minister-president Tsaldaris is gis ternacht aan een congestie overle den. Des avonds had Tsaldaris nog een bijeenkomst van de parlementaire commissie bijge woond Omstreeks middernacht had Ihij zich in goede gezondheid te bed ibegeven, doch te gen 1 uur kreeg hij een hevige hoetbui en klaag de over benauwd heid. Een half uur later verloor hij 't bewustzijn. De in lallerijl ontboden geneesheeren kon den nog slechts den dood consta- teeren. Tsaldaris, de Grieksche staatsman is in 1868 te Kamarios bij Corinthe geboren. Na aan Grieksche, Duitsche en Fransche universiteiten in de rechten te hebben gestudeerd, begon hij in 1910 zijn politie ke loopbaan als afgevaardigde van Corinthe. In 1915 werd hij minister-president. Toen Venizelos in 1917 aan het bewind kwam, werd Tsaldaris verbannen, doch in 1920 speelde hij weer een rol in het politieke leven. Verschillende malen was hij minister. In 1932 vormde hij met Kondylis en Metaxas een regeering. die door Venizelos ten val werd gebracht. In Maart 1933 kwam hij opnieuw met Kondylis aan het hoofd der regeering. In October van het vorige jaar trad hij af. TSALDARIS. Een interview met Dr. Eckener. Friedrichshafen: Dr. Eckener heeft na zijn terugkeer uit de Vereenigde Staten een D.N.B.-ver- slaggever een onderhoud toegestaan, waarin hij zijn tevredenheid betuigde over cle resultaten van de vlucht naar Noord-Amerika. Naar aanleiding van de in de bladen verschenen berichten over een Zeppelin- lijn tusschen Nederland en Indië, de besprekingen merkte dr. Eckener op, dat nog niet tot een de finitief resultaat hebben geleid. Eenige maanden ge- leden heeft dr. Eckener, naar hij thans verklaarde, in overleg met den vertegenwoordiger der Neder- landsche belanghebbenden besloten, cle besprekingen voort te zetten na de tien vluchten over den Atlan- tischen Oceaan, die de Hindenburg zal maken. Dr. Eckener verwacht, den ongeveer 12.000 kilome ter grooten afstand bi vier en een half tot vijf da gen te kunnen afleggen met de Hindenburg. 48000 arbeiders er bij betrokken Mexico 17 Mei (A.N.P.) Onder het perso neel van de nationale Mexicaanscke spoorwe gen dreigt een algemeene staking uit te bre ken, waardoor 48000 arbeiders van de 62000, die in het spoorwegbedrijf in Mexico werkzaam zijn, getroffen zouden worden. Tenzij president Cardenas nog op bet laatste oogenblik tusscbenbeide komt, schijnt het onver mijdelijk dat bet werk Maandagmiddag zal wor den neergelegd. VREEMDELINGEN DOOR ITALIANEN UITGEWEZEN Addis Abeba De Italiaanscbe autoriteiten hebben een aantal te Addis Abeba gevestigde Europeanen, o.a. verscheidene journalisten, waaronder den directeur van een Fransch blad dat te Addis Abeba verschijnt, uitgewezen, onder beschuldiging van anti-Italiaansche propaganda of spionnage. Talrijke inboorlingen, die op heeterdaad op plundering of moord betrapt zijn, hebben zich yoor den Krijgsraad moeten verantwoorden en zijn direct na veroordeeling gefusileerd. DE POSTVLUCHTEN Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat de „Lijster" op de uitreis te Bandoeng is aangeko men.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1