Zomer= Gli. H. Th. Schmalz, Schagen DERDE KAASMAKER, „De Wiel" Wieringermeer. DELFIA Kalvermeel P. Blokker Laatste Telex-* berichten Japonnen Blouses Complets Mantel-Costumes Costuumrokjes Mantels Advertentiën. De Bad- en Zweminrichting een flink Meisje Gemeentedag op Wieringen Marktberichten. Voor direct gevraagd, aan de Zuivel fabriek „De Eendracht" teStolpervlot- brug: Een ongehuwd, diploma melkcontroleurge- wenscht. Neemt proef, en wij kunnen U bij de vele vaste ver bruikers rekenen. Oudesluis Tel. 14 Schager Roosjes. LOOPJONGEN gevraagd, om in het slagersvak opgeleid te wor den, bij |b. KU1IPER te Schoorl. Gevraagd: een Moederpaard voor Zondag 10 Mei geboren veulen. Adres: A. WITTE VEEN, Schoorl. 7 a 8 prima Biggen te koop, bij R. VADER, Dirkshorn. Een goed huis gezocht voor jonge jachthond. PRONK, Markt, Schagen, Te koop: een oude Geit, pas geoond. D. JOON, Leierdijk, Oude Niedorp. Hiermede geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter, Nellie Hendrica. H. W. A. MOLENAAR. N. MOLENAARKeesman. Schagen, 17 Mei 1936. IN PLAATS VAN KAARTEN. 17 Mei is geboren Johanna. F. J. ROOS. A. ROOS—Eriks. Dorpstraat 1, Bergen N.H. 1936. is vanaf heden geopend! De leden worden ver zocht de kaarten steeds mede te nemen. Het Bestuur: Ch. H. Th. SCHMALZ, Voorz. G. KOUSEBAND. Secr. J. H. SCHENE, Penn. Wegens ziekte der tegenwoordige voor direct gevraagd, intern, hoog loon en goede behandeling. Hotel „Het Wapen van Medemblik" te Medemblik. Wieringen, 17 Mei. Heden werd de Gemeentedag der Doopsgezinde Kerk gehouden. Ongeveer een 250 leden van de verschillende gemeenten uit het Noor den van Noorcl-Holland kwamen vanmorgen om streeks 19 uur met autobussen op Wieringen aan. De eerste plaats van samenkomst was de Doopsge zinde kerk De Vermaning te Hippolytushoef, waar ds. Meihuizen de deelnemers boeide door een gloed volle preek, die door de groote schare toehoorders aandachtig werd gevolgd en ten zeerste gewaar deerd. Na afloop van den kerkdienst bestond gelegenheid kennis te maken met de deelnemers en tot het be talen der deelnemerskosten. Het was een ongekende drukte in het dorp op de zen anders zoo stillen Zondagmorgen. Alle deelne mers trokken naar hun diverse gastheeren, om hier een warme maaltijd te genieten. Omstreeks 2 uur was het alweer een drukte van belang op het Kerkplein, vanwaar de afrit was voor een tocht door het nieuwe Zuiderzeegebied naar de Ned. Herv. Kerk te Middenineer. Daar het eerste doel was het monument op den Afsluitdijk namen verschillende chauffeurs de voor zorgsmaatregel hun radiateurs met gaas te bedek ken in verband met de langzamerhand berucht ge worden muggenplaag. Dit viel trouwens nogal mee, daar er een flinke bries stond, zoodat van do mug gen onderweg niet veel te bespeuren viel. Door ds. Meihuizen werd opd en toren eenige uit leg gegeven van wat er alzoo te zien was vanuit deze hoog gelegen plaats. Jammer dat het weer niet helder was, maar toch werd ook dit deel van het programma gewaardeerd, gehoord de uitingen van verschillende der deelnemers. Na eenig talmen werd de terugtocht weder aan vaard. Tot groote hilariteit van de passagiers der achterste bus bleken een drietal deelnemers ach tergebleven te zijn. Gelukkig was de bus nog niet ver, zoodat spoedig de verloren schapen weer waren opgehaald. In de kerk te Middenmeer werd door ds. P. J. Smidts van den Helder een lezing gehouden over de Oxfordgroepbeweging, hij raadde kennis making met deze beweging aan, doch waarschuwde tevens voor enkele verkeerde gevolgtrekkingen, die volgens dezen spreker aan deze leer verbonden zijn. Hierna werden de deelnemers in de gelegenheid ge steld de broodmaaltijd te nuttigen, waarna te half acht een lezing door ds. J. M. Leendertz van Haar lem over „Christus in Noord-Holland"' het slot vorm de van dezen mooie gemeentedag. Omstreeks negen uur werd door de deelnemers de terugtocht naar hun woonplaats weer aanvaard. NIEUWE NIEDORP Algemeene vergadering der Coöperatieve Boeren leenbank op Zaterdagavond j.1. in de Prins Maurits alhier. Aanwezig 135 leden. De voorzitter, de heer A. Winkel, heet namens het Bestuur en Raad van Toezicht de aanwezigen in zijn openingsrede van harte welkom en spreekt zijn genoegen uit dat zoovelen tegenwoordig zijn ten teeken dat er nog steeds veel belangstelling be staat voor het werk van de Bank. Een bijzonder woord van welkom richt spr. tot het oud-bestuurslid, den heer P. de Boer, zijn blijvende belangstelling wordt zeer op prijs gesteld. De notulen, gelezen door den kassier, worden goedgekeurd en geteekend. Voorzitter deelt mede, dat de rentevoet voorloopig niet gewijzigd zal worden en zal blijven bepaald op: voor spaargelden niet leden 3 pet. en leden 3% Pct, en voorschotten 4- pet. Komt er echter verandering in de rentevoet bij de Centrale, dan zal ook onze bank de bakens moeten verzetten. Bij monde van den heer D. Olie Az. wordt namens de commissie, belast met het nazien der rekening, rapport uitgebracht. Spr. zegt met genoegen en groote voldoening de werkzaamheden verbonden aan zijn functie te hebben waargenomen en uit waar deerende woorden aan het adres van den kassier voor de aangename en zakelijke wijze van bijstand, de commissie bij hun werk verleend. Dc boeken en cijfers voorzoover hieraan aan de jeein in/ace wordt verleend, zijn in de beste orde bevonden. De heer Olie wijst er nog ter dege op, dat alle namen voor de Commissie absoluut ge heim worden gehouden. Alles gaat op nummers af. Overtuigd zijnde dat alles in de volmaaktste orde is, stelt spr. ook namens zijn medecommissielid, den heer M. Koorn, de vergadering voor, de rekening goed te keuren, met een woord van dank aan den kassier voor de keurige boekhouding en aan Be stuur en Raad van Toezicht dat zij de bank op zulk een hoog peil weten te houden, waartoe onder ap plaus wordt besloten. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 5S2.S51.91. De balans gaf aan debet en creditzijde een totaal bedrag aan van f611.049.04 met een winstcijfer van f 1.797.01. Voorzitter brengt dank aan de rekenïngcommissie voor hun bemoeiingen, in 't bijzonder den heer Olie als aftredend commissielid, voor wie wordt aangewe zep. de heer Jn. Lont, die accepteert. Door het Beheer wordt voorgesteld de gemaakte winst als volgt te verdeelen: f500 voor afschrijving op gebouwen, f1000 voor het vormen van een fonds voor dubieuse debiteuren en de restant te voegen bij het gewone reservefonds. Hiertoe wordt besloten. De kassier geeft hierna een uitgebreid overzicht van 't gebeuren in een keurig jaarverslag, waarvoor hem dank wordt gebracht. Het ledenaantal is vrijwel op peil gebleven en be droeg einde boekjaar 341. Het aantal spaarboekjes steeg met 9 en was 669. Het aantal voorschotten ver minderde met IS en was 290. Het aantal rek.-cour.- houders verminderde met 4 en was 45. Ontvangen spaargelden f 196.773.66, uitgegeven f 211.762.82. Uitgegeven voorschotten f 23.715, terug ontvangen f 46.736.54. De ontvangsten en uitgaven in loopende rekening der leden hebben bedragen resp. f 148.262.04 en f 153.888,22. Met toevoeging van een deel der gemaakte winst bedraagt de reserve einde 1935 f 38:746.98. Bestuursverkiezing: Aftredend het lid van 't be stuur, de heer A. Winkel en het lid van den Raad van Toezicht de heer Jb. de Vries. Het stembureau bestaande uit de heeren A. Vethman en W. Plantin- ga maakt na stemming bekend, dat de beide heeren resp. met 124 en 116 stemmen zijn herbenoemd. Bei den nemen hun benoeming met dank voor het in hun gestelde vertrouwen wederom aan. De heeren stemopnemers wordt dank gebracht. Voorzitter deelt mede, dat nu de kassier 70 Jaar is geworden, deze feitelijk den leeftijd heeft bereikt zijn functie te moeten neerleggen. Gezien echter de eminente wijze waarop hij de boekhouding nog waar neemt, heeft het Bestuur en Raad van Toezicht ge meend hem nog best te kunnen aanhouden, wat ook het oordeel van de Inspectie der Centrale was. Het bestuur heeft daarom besloten den heer Keu ken opnieuw voor een jaar te benoemen, met de bedoeling wanneer alles het toelaat per jaar verlen ging te geven. De vergadering geeft door applaus blijk van instemming met dit genoemen besluit. Waar de rondvraag verder niets oplevert sluit voorzitter de vergadering met den wensoh dat 193p voor allen een wat gunstiger jaar mag worden. ANNA P AU L O W N A Jaarvergadering Zwemclub. Zaterdagavond hield de Zwemclub ,,'tOude Veer", haar jaarlijksche algemeene vergadering in „Veer- burg". De opkomst was uitstekend. Nadat de heer H. Jonker een openingswoord had uitgesproken en daar in o.a. had gewezen op het belangrijke seizoen dat voor de deur staat in verband met het veertigjarig bestaan van het „Witte Kruis", keeg de secretaris, de heer N. Keijzer, gelegenheid de notulen en het jaar verslag voor te lezen. Zonder aanmerkingen werd dit, goedgekeurd, terwijl voorzitter de secretaris namens' de vergadering dank zegde. Het seizoen 1935 was afgesloten met een batig saldo van f 12.40. Mej. J. Blok, de penningmeesteresse, oogstten de dank v. d. vergadering voor haar keurig beheer der geldmiddelen. De begrooting voor het a.s. seizoen, opgemaakt door het bestuur, verwierf zonder wijzigingen, de goed keuring. Bij de bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreden de heeren N. Keijzer en H. Jonker Hz., die met algemeene stemmen werden herkozen. Het ligt in het voornemen van het bestuur om en nabij den jubileum-dag van het Witte Kruis een groot zwemfeest te houden (dus ongeveer 20 Augustus), waarnaar de leden verzocht worden hun reisplannen te regelen. De contributie zal bedragen 60 cent voor werkende leden en 45 cent voor adspirantleden (beide per jaar). Contact is tot stand gekomen met een groep kano liefhebbers in de Wieringerwaard tot het oprichten van een kano-afdeeling van de Zwemclub. Het bestuur doordrong daarop de 27 leden van de noodzakelijkheid nieuwe leden te winnen, vooral jon gere zwemsters en zwemmers, die nog wat beloven. Ook is het aanwerven van donateurs noodig. Een exemplaar van Statuten en Reglement ligt met in gang van 1 Juli voor de leden ter inzage. Voorzitter richtte vervolgens een woord van har- telijken dank tot den heer P. Wissckerke, die een partij balken en planken ter beschikking stelde om er een vlot van te maken. Dit vlot is inmiddels gereed gekomen en naar het zwembad overgebracht. Het zal ongeveer in het midden in het Veer worden vastge legd, als hiervoor de toestemming is verkregen. Na een korte pauze, dienende tot genoegelijlce dis cussie over mogelijk nog aanhangig te maken on derwerpen, die wel zeer geanimeerd werd doordat een der leden zich als pianist, een ander zich als gra- mofoonbezitter en weer anderen zich als mondhar monicaspelers ontpopten, na die pauze dan, bracht de heer Kommer nog eenige zaken ter sprake. Hij wilde een polo-afdeeling instellen, reeds vroeg in het seizoen een zwemwedstrijd houden, van tijd tot tijd, bijv. na de trainingsavonden een gezellig samenzijn en vroegere openstelling van het zwem bad, desnoods alleen voor leden van het „Oude Veer". Voorzitter zeide sympathiek te staan tegenover alle door den heer Kommer te berde gebrachte pun ten. Hij wilde echter tot bezadigd overwegen aan dringen. Weliswaar is polo zeer attractief en trekt velen tot de zwemsport, die zich er lot dusverre van afzijdig hielden, maar aanschaffing van polo materiaal is vrij kostbaar. Het bestuur zou echter eens rustig kijken wat er mogelijk is. Het bestuur kon met een vroege wedstrijd ac- coord gaan. Men zal dus waarschijnlijk 2 wedstrij den houden: 1 in Juni en 1 in Augustus. Ten aanzien van gezellige avonden dacht voor zitter aan de spreekwijze: schoenmaker houdt je bij de leest. Hij had geen bezwaar tegen gezellige bijeenkomsten, doch vreesde dat men die als vrien denkring, onafhankelijk van de zwemclub moest houden. Vroegere openstelling van het zwembad staat ook reeds op het verlanglijstje van het bestuur. Het is mogelijk dat het Witte Kruis uit financieele over wegingen nog even wacht met de opening. Misschien is het dan voor elkaar te krijgen, dat O.V. enkele avonden per week voor de openstelling reeds kan trainen. Het bestuur zal stappen doen. Onder dankzegging voor de getoonde belangstel ling sloot de voorzitter daarna de .vergadering. MIDDENMEER. Een vroege. Zeer waarschijnlijk ten gevolge door den rijken oogst op de koolzaadvelden, werd Zaterdag j.1. reeds door een van elders komende imker een bijenzwerm ge schept. Volgens deskundigen is dit vroeg te noemen en niet het minst voor de zeer open liggende Wie ringermeer. Jaarvergadering der Boerenleenbank. Onder leiding van den heer A. C. Kemmeren hield de Boerenleenbank te Middenmeer j.1. Zaterdag avond te 6 uur in Hotel Smit aldaar een goed be zochte jaarvergadering. De voorzitter heet de aan wezigen hartelijk welkom en spreekt zijn vreugde uit over de groote belangstelling, ook van de nieuwe pachters. Bij de verdere agenda-afhandeling bleek, dat deze bank in het eerste levensjaar geen ongun stige resultaat gaf, met voor de toekomst zeer goedé perspectieven. Het ledental steeg gestadig, terwijl de omzet in 1936 zoodanig is dat reeds eenige winst kon worden geboekt. Er is ruimschoots gelegenheid voor het nemen van voorschotten en credieten in loopende rekening, zoodat, wanneer de boeren hun belangen inzien, de werkzaamheid der bank nog kan worden opgevoerd. De ontwikkeling der beurs biedt ook een goede kans om Woensdag ook de bankzaken af ted oen, temeer omdat de Bank zich ook heeft belast met uitkee- ringen der Crisisorganisaties, Op deze wijze reiken de verschilende boerenorganisaties elkaar de hand. Spaargelden zullen van iedereen worden aange nomen tegen 3 pet. 's jaars, zoodat hierdoor de spaargelegenheid voor de Meer openstaat. Na nog enkele besprekingen sluit de voorz. met dank voor de opkomst. WIERINGERWERF. De Terp trekt veel bezoek. De Terp bij Wieringerwerf trok ook gisteren weer veel bezoek. Deze verhooging in de overigens vlakke bodem van de Wieringermeer geeft een mooi over zicht over de nieuwe polder. Tal van autobussen brachten honderden bezoekers aan, zeker ook niet tot schade van de winkelstand in Wieringerwerf. Ook in Wieringerwerf veel last van muggen. Door de Oostenwind worden de IJselmeermuggen in enorme zwermen den polder in gedreven. Het mag een geluk worden genoemd dat deze insecten niet steken, anders was het werken, dat thans al groote belemmering ondervindt, vrijwel onmogelijk. WIERINGERMEER. Flevo 1Sijbekarspel 1, 31. Zondag had de eerste promotiewedstrijd plaats tus- sohen Flevo 1Sijbekarspel 1. De heer- C. Vlaar te Enkhuizen leidde op onverbeterlijke wijze. Voor de rust speelde Flevo met den wind achter. Uit het samenspel bleek wel dat Sijbekarspel sterker was dan Flevo, doch Flevo's spel was productiever en na ~0 minuten spelen wist de Flevo linksbuitenspe ler v. d. Laan met een flink schot een 1—0 voor sprong te maken. Hierna ontwikkelde zich een span nend spel, steeds weer vielen de Flevo-spelers aan, waardoor even voor rust een cornerbal prachtig vooi' het doel werd geplaatst door den rechtsbuiten van Wingerden en door Por op lofwaardige wijze in het net werd gedeponeerd. Stand 2—0 voor Flevo. Na de rust kwam de wind Sijbekarspel te hulp en de Sijbekarspelspelers ondernamen dan ook aanval op aanval.' Steeds echter wist Flevo de stooten te pareeren, en gelukte het een kwartier na dc rust de hnksbuitenspeler v. d. Laan zelfs den bal weer te bemachtigen om voor de derde maal met een flink ■schot te scoren. Stand 30 voor Flevo. Onvervaard kwam Sijbekarspel echter opdagen om althans de eer te redden en herdnekkig brachten zij den bal steeds weer voor het Flevo-doel. Even voor het ein de kreeg Sijbekarspel een penalty door een hands bal van den linksback v. d. Laan, welke door Sijbek. zuiver werd geplaatst. Hierdoor kwam de eindstand op 31 voor Flevo. Opdracht tot onderbouw graanschuren. Aan den aannemer W. Uitterdijk te WAVaard is ■opgedragen als laagste inschrijver, den onderbouw Ivan 13 graanschuren op diverse plaatsen in de W.Meer. Naar verdere in cultuurbrenging. Morgen vindt te Alkmaar de aanbesteding plaats yan 45 nieuwe boerderijen, welke voor rekening van de Wieringermeerdirectie zullen worden gebouwd. Voetbal voor Hemelvaartsdag. Hemelvaartsdag moet Flevo I naar N. Niedorn om daar dc 2e promotiewedstrijd te spelen. Ts het Flevo- elftal in dezelfde goede conditie als gisteren, dan kan ook daar een spannende wedstrijd tegemoet worden gezien. REER- EU GOW AARD Toen hedenmorgen een auto van de Ato van do firma Groot uit Hoorn uit de richting van het sta tion komende, in den Basserweg reed, brak eens klaps de achteras, waardoor de auto tegen drie hoo rnen aan reed, en geheel in elkaar gedrukt werd, zoo dat er zoo goed als niets van overbleef. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor, zoodat ao bestuurder met den schrik vrij kwam. HARENKARSPEÜ Politie* Alhier gevonden een geldig belastingmerk. MOTORRIJDER TEGEN TAXI OPGEREDEN EN OP SLAG GEDOOD Groningen 18 Mei Vannacht om 2 uur naj het sluiten van de kermis, wilde de 24-jarige H. Slijkhuizen, wonende te Groningen, even eeu ritje op het motorrijwiel van zijn vriend maken, dat voor een café stond. Hij was echter nauwelijks onderweg of op den hoek van de Boteringestraat botste hij tegen: een taxi op, bestuurd door W. V. De motorrijder bekwam een zware schedelbreuk en overleed eenige oogenblikken later. Het lijk van H. S., het motorrijwiel en de taxi zijn door de politie in beslag genomen, die een: nader onderzoek instelt. OMWENTELING IN BOLIVIA. Buenos Aires (A.N.P.): Berichten uit de grensstreken bevestigen dat het leger de Boliviaan- sche regeering heeft omvergewprpen en zich van dö macht meester heeft gemaakt. Uit de berichten, welke uit La Paz binnenkomen, blijkt, dat de algemeene staking aanleiding tot de mi litaire putsch is geweest. Het militaire garnizoen ut dc hoofdstad schaarde, zich aan de zijde der stakers en president Sorzano werd afgezet. Luitenant-Kolonel German Busch heeft voorloopig de macht in handen; genomen, doch men verwachtte gisteren kolonel loro, die in den Chaco vertoefde en die het presidentschap; der republiek op zich zal nemen. -t Er is een nieuwe regeering gevormd, die verklaard heeft, alle internationale verdragen te zullen eerbie digen. ERNSTIG ONGEVAL TIJDENS SOLITUDE-RACES IN DUITSCHLAND. STUTTGART, 17 Mei (A.N.P.) Tijdens de inter nationale solitude-races heeft zich een ernstig onge val voorgedaan, waarbij drie menschenlevens verlo ren gingen. Tijdens de race van motoren met zij span reed de Beiersche renner Schneider door on bekende oorzaak plotseling op ongeveer 4 K.M. van de start tegen een boom. De man in den zijwagen, Handelshauer, was op slag dood, Schneider zoo zwaar gewond, dat bij korten tijd later overleed. Verder werd een tegen den boom leunenden toe* schouwer ter plaatse gedood. VROUWELIJKE ZENDELINGEN IN ABESSINIë LOSGELATEN. ADDIES ABEBA, 18 Mei (A.N.P.). De twee vrouwelijke zendelingen Daisy McMillan en FredO Horn van de Nieuw-Zeelandsche missie, die te Ma- rayo, op ongeveer 100 K.M. ten Zuiden van Addis Abeba door bandieten werden bedreigd, zijn losgela ten. VERSTERKING LUCHTMACHT DOOR AMERIKA. Washington, 17 Mei (ANP). Roosevelt heeft eert wet onderteekend ter vergrooting van de militaire uitgaven met 572.5 millioen dollar. Dit zal het mo gelijk maken 565 nieuwe vliegtuigen te bouwen en nog 18000 man voor het leger te recruteeren. CONFLICT BIJ DE MEXICAANSCHE SPOOR WEGEN? Mexico stad, 18 Mei (ANP) Men gelooft, dat de po gingen om de tegen Maandag voorbereidende staking van het 40.000 koppen tellend personeel der natio nale spoorwegen van Mexico niet te doen doorgaan, zijn mislukt. De arbeiders eischen een vrijen dag per week met behoud van loon en een herziening van dg loons- en arbeidsovereenkomst. AARTSBISSCHOP VAN ROUAAN WEIGERT ZIJN AMBTSWONING TE VERLATEN. PARIJS, 18 Mei, (A.N.P.); De afzetting van den aartsbisschop van Rouaan, Mgr. de la Villerahel, door den Paus, wordt door de Parijsche bladen druk: besproken. De Aartsbisschop blijft weigeren, zijn ambtswoning te verlaten. Het slot is niet aan den Aartsbisschop van Rouaan, doch aan Mgr. de la Vil- larabel verhuurd, en deze kan zich derhalve als de rechthebbende beschouwen. Het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken zou als bezitter van het slot de overname er van door den tot plaatsvervan ger benoemden Aartsbisschop van Kamerijk kunnen weigeren. Practisch zou een dergelijke weigering echter een onvriendelijke houding van de Fransche regeering tegenover het Vaticaan beteekenen, wat men blijk baar vermijden wil. De „Echo de Paris" verklaart nit goeden bron te hebben vernomen, dat tusschen den directenr van geestelijke aangelegenheden aan den Quai d' Orsay en het Vaticaan reeds onder handelingen plaats vinden, teneinde een oplossing te vinden. ■ALKMAAR, 16 Mei 1936. Op de heden gehouden botermarkt, was de prijs voor groothandel 67%72% cent en kleinhandel 70 75 cent. Handel matig. Kipeieren groothandel); f2.502.70 en eendeieren f2.45. Handel goed. ALKMAAR, 16 Mei 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoef en prijzen als volgt: 11 paarden f 100—225; 12 melk« koeien f100180: 30 nuchtere kalveren (slacht) f3— f9; 73 schapen: magere f13—19 en overhouders f 14.50—20; 543 lammeren f6.50—10; 3 bigzeugeii f4048; 23 biggen (zware van pl.m. 10 weken)' f 11.50—14 en 12 bokken en geiten f 415, id. kleine f 0.252. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Mei. Aanvoer: 3000 hos rabarber f2.10—2.30',

Schager Courant | 1936 | | pagina 3