Verpachting boerderijen in de Wieringermeer. De vrouweiwedespg te Amsterdam KUKEft >s KOOPEfl CLOECK De Negus Woensdag of Donderdag naar Europa Dc N.S.B. en onze rechtspraak. Dinsdag 19 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9980 CORRANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT JAAR ZULLEN OPNIEUW 34 BOERDERIJEN ONDERHANDS WORDEN VERPACHT. In de toekomst een der mooiste land' bouwgebieden van ons land. In navolging van voorgaande jaren is ook thans wederom een prospectus verschenen in zake de onderhandsche verpachting van boerderijen in de Wieringermeer. De uitgifte zal dit jaar 4 akkerbouw-, 18 gemengde- en 12 weidebedrijven omvatten. Daarnaast werden reeds 9 akkerbouwbedrijven in pacht toege zegd aan bedrijfsleiders, die aan het in cnl- tuur brengen van de Wieringermeer hebben deelgenomen en op die grond voorkeursrecht konden doen gelden, zoodat dit jaar 43 bedrij ven, omvattende een oppervlakte van circa 1500 h.a., zullen worden verpacht. ïn 1934 werden 46 bedrijven met een oppervlakte van 1800 H.A. uitgegeven, terwijl in 1935 67 boerde rijen ter gezamenlijke grootte van 2700 H.A. werden verpacht. Wanneer de verpachting van dit jaar haar beslag zal hebben gekregen, zullen derhalve 60000 H.A. of 1/3 gedeelte van het totale in de Wieringer meer beschikbare cultuurland bij particuliere land bouwers in gebruik zijn. De resteerende oppervlakte blijft als groot-bedrijf in exploitatie, bij de Landbouwcultuurmaatschappij „De Wieringermeer", tot wederom een gedeelte ge schikt voor verpachting zal worden bevonden er worden n.1. geen gronden aan particulieren in han- 'den gegeven, alvorens is gebleken, dat daaraan geen noemenswaardig risico voor de pachters meer verbon den is. In de eerste jaren van het in cultuur brengen zijn verrassingen op de jonge zeegronden niet uitgeslo ten, waarom deze zooveel mogelijk worden opgevan gen door den Staat. Stond men aanvankelijk over het algemeen in land- bouwkringen eenigermate gereserveerd tegenover het aanvaarden van een boerderij in de Wieringermeer, omdat men op zoo'n korten termijn, dat de gronden jn cultuur waren, nog moeilijk een oordeel kon vor men omtrent de cultuurwaarde van den bodem, al spoedig echter toonden de practische uitkomsten van het landbouwbedrijf aan, dat er voor tal van land bouwersgezinnen bestaansmogelijkheden aanwezig waren. De bevredigende uitkomsten, welke de eerst .verpachte boerderijen het vorig jaar reeds opleverden, deed de belangstelling voor het verkrijgen van een boederij in pacht in de Wieringermeer aanmerkelijk verlevendigen en velen moesten het vorig jaar reeds worden teleurgesteld. Deze hopen dit jaar gelukkiger te zijn, al zal ook thans aan velen een teleurstelling niet kunnen worden bespaard. Vele landbouwers uit verschillende streken van ons land maakten reeds voor dit jaar gading naar een be drijf, terwijl dit aantal nog steeds toeneemt. De aan melding staat dit jaar tot 11 Juni open. Uit den aard der zaak maakt deze groote belangstelling het noodig, een strenke selectie toe te passen. Niet alleen wat de persoonlijke geschiktheid betreft, doch eveneens aan gaande het finantieele weerstandsvermogen en de landbouwtechnische kennis. Om voor een bedrijf in aanmerking te kun nen komen, wordt een bedrijfskapitaal van f300.per H.A. voor een akkerbouw en f250.— per H.A. voor een gemengd weide- bedrijf geëischt. Gegadigden moeten dit be- drijfskapiaal of zelf bezitten of daaraan door naaste familie worden geholpen. Dit bedrijfs kapitaal is noodig om te kunnen slagen. On getwijfeld zullen deze eischen ertoe medewer ken den landbouwersstand in de Wieringer meer op hoog peil te brengen. Ook thans bieden de te verpachten boerderijen weer een variabel beeld. De grootte loopt uiteen 20.000 Bulgaarsche tabaks* bewerkers in staking. Philippopel. Aangezien de tabaks fabrikanten de eischen hunner arbeiders met betrekking tot een loonsverhooging van de band hebben gewezen, heeft de algemeene federatie van arbeiders in de tabaksindustrie gisterochtend de staking geproclameerd. Volgens de eerste mededeelingen zijn meer dan 20.000 arbeiders bij de staking betrokken, te Philip popel alleen reeds 8000. Aangezien de politie krach tige voorzorgsmaatregelen heeft genomen, is het voor zoover bekend tot nu toe nergens tot incidenten gekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de autoriteiten in de stakings- gebieden opdracht hebben gekregen er voor te zor gen, dat de orde en rust bewaard blijven. van 10 tot 75 H.A. De weidebedrijven bestaan in hoofdzaak uit zandgrond, de gemengde bedrijven uit zand, zavel en klei, de akkerbouwbedrijven meerendeels uit zwaarderen grond. De pachtprij zen zijn vastgesteld overeenkomstig die voor soort gelijke bedrijven in ovrige jaren en houden niet al leen rekening met den oogenblikkelijken cultuur toestand van den grond, doch sluiten tevens in een steun van den optredenden pachter. Zij varieeren van f25 a f50 in het eerste en tweede tot f50 a f80 in het vijfde en zesde pachtjaar. Een conjunctuur- correctief wordt verkregen door toepassing van een indexcijfer. De bouw van boerderijen voor de te verpachten bedrijven wordt, binnen enkele dagen aanbesteed. Deze zullen een hooge gebruikswaarde bezitten, omdat het mogelijk is daarbij rekening te houden met de bijzondere eischen, welke aan een boerde rij worden gesteld en met de ervaringen welke bij het gebruik van boerderijen reeds is opgedaan. De Wieringermeer begint als landbouwgebied wel beteekenis te krijgen. Geen wonder ook, want waar elders in ons land treft men .een verkaveling, een wegen- en scheep vaartnet aan als juist in dezen eersten Zuiderzeepolder( waar vanaf het eerste oogenblik kon worden rekening gehouden met het scheppen van een outillage, welke een economisch bedrijf in hooge mate in de hand werkt. De uitgifte van gronden in de eerste twee jaren mag als uitstekend geslaagd worden genoemd, Zon der twijfel zullen de ook in de toekomst beschik baar komende boerderijen gretig aftrek vinden en de tijd is niet meer veraf, dat de Wieringermeer zal worden beschouwd als een der mooiste land bouwgebieden van ons land. DE SPOORWEGSTAKING IN MEXICO Mexico-stad De nog gistermiddag gevoerde onderhandelingen met de Mexicaansche spoor wegarbeiders zijn zonder resultaten verloopen Om 5 uur des middags gingen de arbeiders tot de staking over. Het sein voor den aanvang werd gegeven met bet hijschen van een zwartroode vlag op het administratiegebouw. Tot dusverre is bet nog niet tot incidenten gekomen Het gehee- le spoorwegverkeer in Mexico ligt stil. MELAATSGHEN LOOPEN AMOK Manilla (Philippijnen) Een zestal melaat- scben is uit het Leprozenhuis ontvlucht na ze ven bewakers te hebben gedood. De lepralijders vermoordden vervolgens vier visschers en scheep ten zich in aan boord van een motorboot, waar mede zij zich naar de naburige eilanden bega ven. Hier joegen zij de bevolking grooten schrik aan en plunderden zij verschillende winkels, waarna zij weer zee kozen. De gouverneur heeft bevolen, dat jacht op hen wordt gemaakt. (y/f/jat est aLLeen ^^Is'OrtbftAneder ida.n wordt je een goede Legkip 1 OLIEFABBIEKËrt C: AMSTERDAM .0 Destructie van afgekeurd vee en vleesch Opnieuw ontheffing verleend. 's-Gravenhage, 18 Mei. Verschenen is Staatsblad no. 852, houdende verlenging tot 1 Juni 1939 van de mogelijkheid, bij mi- nisterieele beschikking ontheffing te verlee- nen van verplichting tot destructie van afge keurd vee en vleesch. Londen. Naar men meent te weten zal de Negus waarschijnlijk Woensdag of Don derdag met een groot gevolg Jerusalem ver laten en zich naar Europa begeven. HET THEE-LEK. Londen. Het conservatieve parlementslid Sir Alfred Butt, die naar het heet tot een bedrag van 7800 pond sterling verzekeringen heeft afgesloten te gen begrootings-risico's, heeft gister tijdens het on derzoek naar het lek in de begrooting verklaringen afgelegd. Hij ontkende daarbij ten stelligste te eeni- pertijd een of andere inlichting te hebben ontvangen van minister Thomas of eenig ander lid van het ka binet, noch van iemand anders met betrekking tot mogelijke wijzigingen in de begrooting. Indrukwekkende betooging van 18.000 vrouwen. Voor de Vrede Amsterdam 18 Mei Meer dan achttiendui zend vrouwen uit alle deelen van het land en van schier elke gezindte en overtuiging trokken vanmiddag in een zwijgenden stoet door de stra ten van de hoofdstad en hebben op indrukwek kende wijze gedemonstreerd voor den vrede en uiting gegeven aan hun wil, zich te verzetten tegen het oorlogsmonster. Meer dan tweemaal zooveel vrouwen als het vorige jaar hebben aan dezen vrouwenvredes gang deelgenomen, waardoor de stoet, waarin slechts witte doeken met het woord vrede wer den meegedragen, een indrukwekkende lengte kreeg. Van half één af arriveerden de groepen deel neemsters uit alle deelen van het land aan het Centraal Station, niet alleen met de gewone trei nen, maar ook met tal van extra treinen. Na een uur stroomden onafgebroken de vrou wen uit den achteruitgang van het Centraal Sta tion, elk der deelneemsters getooid met een wit te bloem. Achter de nummerborden van de verschillen de groepen stelden zij zich op over ongeveer de geheele lengte van de Ruyterkade. Aan den kop schaarden zich de leden van het Centraal comité en van de besturen der ver schillende deelnemende vrouwenorganisaties. Dan volgden de verschillende Provincies. De stoet maakte ongetwijfeld indruk op de duizenden belangstellenden langs den weg en trok goed gedisciplineerd en ernstig langs den N.Z. Voorburgwal, Koningsplein, Heerengracht, Vijzelstraat en Weteringschans naar het Frede- riksplein. Tot aan het Spui zagen wij aan den kop van den stoet o.a. de grijze mevrouw Wibaut- Berdenis van Berlekom. Op het Spui scheiden zich drie deputaties af, en wel een onder leiding van Mej. de Kruyff naar het Amsterdamsche raadhuis, waar zij ont vangen werd door wethouder S. R. de Miranda, wien Mej. de Kruyff dankte voor de door ge meentebestuur en politie verleende medewerking, één onder leiding van Mej. C. H. Pieper, naar de regeering te Den Haag, waar zij ontvangen werd door den minister van Sociale Zaken Mr. Slin- genberg en één onder leiding van Mevr. B.J.A. van Hettinger Tromp, naar het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag, waar zij ontvangen werd door Sir Cecil Hurst. De bei de laatste delegaties overhandigden een adres, waarin o.a. herinnerd werd aan het adres van het internationale congres van psychiaters aan de Staatslieden der geheele wereld en het ant woord daarop van H. M. Koningin Wilhelmina. Tegen vier uur, terwijl no'g slechts een deel der aan den vrouwenvredesgang deelnemende vrouwen het eindpunt van den tocht bereikt had, begon op het Paleis voor volksvlijtterrein aan het Frederiksplein, voor de betoogers zich versprei den, van den vermoeienden tocht konden uitrus ten, de meeting, waarvan een gedeelte per radio werd uitgezonden en die over het geheele ter rein met behulp van luidsprekers verstaanbaar was. Pas te vijf uur kwamen de laatste deelneem sters bij het Frederiksplein aan, waar de mee ting korten tijd later gesloten werd. Schagen deed mede! Ook uit Schagen namen een aantal vrouwen aan deze Vredesgang deel. Helaas was slechts een tientalijveraarsters opgekomen, terwijl Schagen zeker een honderdtal moet kunnen leveren. Gelukkig is thans echter ook in onze gemeente de kern gelegd voor deze vrouwenbeweging welke los van politieke- of geloofsovertuiging, vrij van elk standsverschil jaarlijks wil getuigen van de wensch der vrouw om de geschillen tusschen de volkeren niet langer door de wapenen te doen beslechten. Dominé laat zich niet „trappen". Vragen in de Eerste en Tweede Kamer. Een dezer dagen heeft voor het Kantongerecht te Hoorn terechtgestaan Dr. Bik te Enkhuizen,, die er van werd beschuldigd dat hij als bestuurder van een luxe auto aan een vrachtauto geladen met levende paling, eveneens op weg van Enkhuizen naar Am sterdam ,de gelegenheid tot passeeren had onthou den door steeds links van den weg te gaan rijden als de bestuurder van de palingauto hem wilde inhalen en voorbijrijden. Op het pont bij de Hembrug was het tusschen do- miné en de visschers tot een heftige woordenwisse ling gekomen, wat tot gevolg had dat eerst de vis schers wegens beleediging en daarna Ds. Bik, wegens overtreding der verkeersregelen terecht stonden. Bij deze gelegenheid geraakte Ds. Bik, die niet op zijn mondje was gevallen, en zeer agressief optrad, in een vrij heftig dispuut met den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. de Brueys Tack, die de houding van dezen godsdienstleeraar tegenover arme visschers ten zeerste laakte. Ds. Bik bleef het antwoord niet schuldig en zei- de, dat nu de Ambtenaar zich niet ontzag hier een persoonlijk gesprek in het geding te brengen, hij de vrijheid vond uit datzelfde gesprek een mededeeling te doen en wel de uitlating van dezen ambtenaar in functie: „Waarom kom je niet bij ons, bij de N.S.B.?" Dat deze bewering van Ds. Bik opzien verwekte en dit muisje nog een staartje zou hebben, was te verwachten. Immers indien de mededeeling van Ds. Bik juist zou zijn is hier sprake van een uitlating, welke voor een ambtenaar van het O. M. niet te pas komt. Aan den Minister van Justitie is thans door het Tweede Kamerlid, den heer van der Heide en het Eerste Kamerlid den heer Hermans een aantal vra gen gesteld, welke wij hieronder laten volgen. 1. Heeft de minister kennis genomen van een artikel in het Volk van 15 Mei 1.1., getiteld: „Ju stitie en N.S.B.", ontleend aan de Standaard van 14 Mei 1.1., waarin wordt beschreven een procedure voor het Hoornsche kantongerecht, betreffende over treding van de Motor- en Rijwielwet door den Enk- huizer predikant, ds. B. E. J. Bik, waarbij, na af- doop van het requisitoir van den Ambtenaar van 't Openbaar Ministerie, mr. H. B. de Brueys Tack, het volgende zou zijn geschied: Met nadruk verklaarde Ds. Bik het vol ste vertrouwen te hebben in de Nederland- sche rechterlijke macht in het algemeen en in den Hoornschen kantonrechter in het bij. zonder. Nu mr. de Brueys Taok echter mede deelingen had gedaan uit een gesprek onder vier oogen, achtte Ds. Bick zich gerechtigd om mede te deelen, dat deze ambtenaar van het O.M. in datzelfde gesprek hem toegevoegd had: waarom kom je niet bij ons, bij de N. S.B.? 2. Wil de minister e>en nauwkeurig onderzoek omtrent de uiting van dezen Ambtenaar bij het O. M. doen instellen? 3. Mochten de aangehaalde feiten juist zijn, acht de minister het dan oirbaar, dat een justitieel re- geeringsambtenaar, in zijn functie, propaganda maakt voor toetreding tot de N.S.B.? 4. Is de minister niet van meening, dat deze ma nier van handelen tien hoogste schadelijk is voor het geloof in de onpartijdigheid, de rechtvaardig heid en de waardigheid van de rechtelijke macht? 5. Zoo ja, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen, opdat, aan zulk optreden radicaal een einde wordt gemaakt? De nood in den margarine kleinhandel 's-Gravenhage, 18 Mei. De minister van land bouw en visscherij, Mr. Deckers, heeft gister audiën tie verleend aan het hoofdbestuur van de Nederland- sche Federatie van Boterhandelaren, die, vergezeld van hun technisch adviseur, een uiteenzetting gaven van den nood, welke in de branche van den marga rine-kleinhandel heerscht, als gevolg van de herhaal delijk wissellende crisismaatregelen. Zij betoogden, met name hoe welkom een verlaging van den groot handels- en kleinhandelsprijs van margarine zou zijn, en verzochten spoedige maatregelen ter verzachting van hun moeilijkheden. De minister nam met belangstelling kennis van de uiteenzettingen van de heeren en zegde zijn volle aandacht voor deze materie toe.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1