Arrondissements-Rschtbaok Nog steeds onrust in Palestina Zoutgehalte IJsselmeer daalt snel Marktberichten. Predikbeurten. te Alkmaar. VERBOUWING. We kunnen blij zijn, dat ook in dezen tijd onze middenstanders gezonde opvattingen huldigen en wanneer het noodig blijkt, zij niet aarzelen de zoo zeer gewenschte verbeteringen aan te brengen. Ook de heer Stam heeft bewezen de eischen van den tegenwoordigen tijd te kennen en zich aldus een goed zakenman getoond. Zijn oude winkel toch vol deed niet geheel en al meer aan die eischen en mo derniseering was in meer dan één opzicht gewenscht. Een en ander brengt echter zware financieele offers met zich mee en die zijn het juist, die menigeen tegen houdt de zoo noodige verbeteringen aan te brengen. De heer Stam heeft zich evenwel noch door kosten, noch door moeite laten afschrikken en heeft zijn be drijf volkomen gereorganiseerd, zoodat het nu zon der overdrijving „up to date" genoemd kan worden. De metamorphose is radicaal! U kent den ouden winkel nog; U zult hem vergeten zijn, wanneer U in den nieuwen bent geweest. Gistermiddag hadden we het genoegen, een kijkje te mogen nemen. De heer Stam, die met zijn echt- genoote dog bezig was den winkel op te stellen, ont ving ons uiterst vriendelijk. „Ik had er mij zelf veel van voorgesteld", zeide hij, maar dat het zoo zou worden, neen, dat had ik niet gedacht, het is me geweldig meegevallen". En zoo zal het een ieder vergaan die de nieuwe zaak betreed. Reeds de voorgevel met de riante éta lages, het opschrift van den eigenaar en van boven de erker, maakt een goeden indruk. In den winkel zijn het de fraaie eikenhouten toonbank en de practi- sche winkelbetimmering, die direct in het oog loopen. Alle losse kruideniersartikelen als rijst, suiker, erw ten, boonen, etc., alles is met glas afgedekt; het sum mum van hygiëne is hierdoor bereikt. De snelwegers en electrischc koffiemolen deden het in deze omge ving buitengewoon goed. De vloer en wanden zijn be kleed met tegels, wat wel de meest radicale bedek king mag heeten. Ook op de zoldering is een nieuw snufje toegepast; die is n.1. uitgerust met de z.g.n. celotex-platen, waarbij de verlichting zich goed aan past. Uit het kantoortje vlak achter den winkel kan men den toestand prachtig overzien; prettig deed het glas in lood aan, dat hier en ook elders was aangebracht. Wat ook een verbetering is, aldus de heer Stam, is, dat ik, wil ik naaf boven, niet door den win kel behoef te gaan, wat vroeger wel het geval was. We moesten toegeven, dal de zaak een vergelij king met het beste wat er op dit gebied te zien is, glansrijk kan doorstaan en Schagen weer een schit terend winkelpand rijker was geworden. Nog was de heer Stam bezig de waren op smaak volle wijze uit te stallen en te étaleeren; vanmorgen is echter alles klaar en bij de opening zal men dan ook verrast zijn door de manier, waarop de heer Stam zijn bedrijf heeft geperfectionneerd en onge twijfeld zal het niet aan belangstelling ontbreken. Wij wenschen dezen ondernemenden midden stander dan ook goede zaken toe. Nog willen wij vermelden, dat de heer Stam de gelukkige gedachte heeft gehad, aan deze herope ning een attractie te verbinden, en zoo mag men voor iederen besteden gulden raden naar het aan tal erwten in een flesch, waarvoor 8 prijzen, w.o. een prachtig theemeubel, zijn beschikbaar gesteld. Deze attractie duurt tot en met Zaterdag 30 Mei a.s. Tot slot geven we nog even de namen [van de verschillende ambachtslieden, die aan de tot standkoming van dit pand hebben meegewerkt. Dit waren de he.eren,A. Bakker, timmerwerk, Gie- lens, raetselwérk, schilder was de heer Goedhart, terwijl de heeren Van Kleef en Schoen, resp. het stu- cadoors- en loodgieterswerk verzorgden. De elec- trische aanleg is van den heer Schaafsma; de win kelbetimmering is aangebracht door de fa. F. G. Tak ken uit Velsen. liet geheel stond onder leiding van den heer S. Knüwer. Zij hebben wel eer van hun wérk! DE HJV..B.O.-TOCHTEN. Van de zijde van de H.A.B.O. verzoekt men onze le zers er even op attent te willen maken, dat de 2-daag- sche Pinksterreizen naar Den Rijn, Drachenfels, Ahr- ■tal en die naar Valkenburg, alsook de dagtocht rond het Llsselmeer, van Schagen vertrekken. Het bezwaar om eerst naar Alkmaar te reizen, wordt hierdoor opgeheven, zoodat ongetwijfeld meer deren van dezegoedkoope manier om eens een mooie Pinksterreis te maken, gebruik zullen maken. (Zie de ad veren ties). VERKOOP CAFÉ. Het bekende café ,.'t Oude Slot", staande aan de Markt, werd gisteravond ten overstaan van Notaris C. L. van den Bergh alhier, ten verzoeke der erfge namen van wijlen mevr. wed. P. RoggeveenVan der Hoek, met inbemip van den gedeeltelijken inven taris, in het openbaar ten verkoop aangeboden. Het perceel werd in bod gebracht op f9200. Bij de daar na gehouden afslag, werd het gemijnd op f 1200.in totaal dus f 10100. Kooper was de heer J. Koster alhier. De tegenwoordige bewoner, de heer Van Erp, heeft later de zaak van den heer Koster overgenomen. MET HET HOOFD OP STRAAT GEVALLEN. Toen het zoontje van den heer P. BI. uit de Thor- beckestraat zich gistermorgen naar de bewaarschool begaf, liep hij bij het oversteken van de Molenstraat tegen de auto van een wasscherij, die met een zeer matige vaart reed. De kleine sloeg met het hoofd tegen den grond en bekwam een gapende hoofdwon de. Terstond heeft slager De Ruyter het kind bij zich opgenomen en werd Dr. v. d. Sluis ontboden, die de wond verbond. De chauffeur, die zeer onder den indruk was, as sisteerde hierbij. Daar de ouders van het slachtoffertje juist niet thuis waren anders vergezellen zij hem meestal naar de school werd het liefderijk door de zusters yan het R.K. gesticht in de Molenstraat •opgenomen. Bij informatie vernamen wij, dat het ventje het goed maakt, zoodat dit ongeluk gelukkig geen ernsti ge gevolgen zal hebben. Den chauffeur treft geen schuld. Ingezonden stukken. Kolhorn, 18 Mei 1936. M. de Red., Gaarne had ik eenige plaatsruimte in Uw blad, bij voorbaat mijn dank. Toen we j.1. den Oranje-avond vierden in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen, ter eere van onze geliefde Prinses, had ik naast me zitten een meisje van elf jaar, uit de Openbare School; ik had een boekje gekocht, tevens programma, met onze nationale liederen er in. Het bleek me, dat bovengenoemd meisje zoowat niets er van kende. Op mijn vraag aan haar, zeide ze, dat er haast nooit gezongen werd op school. Is het dan hier ook zoo, als in een zeker plaatsje in Friesland, waar een klasse van een naburig dorp moest gevraagd worden, bij een zekere gelegenheid, omdat de kinderen van dat dorp zelfs 't Wilhelmus niet geleerd hadden? Is zangonderwijs geen ver plicht vak meer op school? Een lezeres der Schager Courant. De Arabieren willen verder sla ken. r Jeruzalem 19 Mei (A.N.P.) De Arabische leiders hebben vandaag beraadslaagd over de be paling van een standpunt der Arabieren tegen over de als een Engelsche afwijzing hunner eischen opgevatte verleende vergunning tot im migratie yan een betrekkelijk groot contingent Joden en ten opzichte van het besluit, van de Engelsche regeering, een commissie van onder zoek naar Palestina te zenden. In een oproep wordt bij de Arabieren aan gedrongen op voortsetting van de staking. In. dezen oproep wordt o.m. gezegd dat de Arabieren weliswaar niet sterk genoeg zijn om Engeland met getveld te dwingen tot eerbiediging van de Arabische rechten in Palestina, maar door voortzetting der vreed zame staking hopen de Arabieren toch hun doel te bereiken. De door deze staking geval len slachtoffers en het leed der Arabische bevolking moeten betreurd wordenmaar daarvoor is alleen de mandaatsregeering ver antwoordelijk. Demonstraties duren voort. Te Gaza en te Nazareth hebben demonstraties plaats gehad die echter rustig uiteen konden worden gedreven, Sedert de onlusten op 19 April aanvingen zijn 814 Arabieren en 53 Joden gear resteerd. Maandagavond werd de bevolking via de radio gewaarschuwd, dat de Britsche troepen de spoorlijnen bewaken en dat ieder die daarop doordringt, dit op eigen risico doet. Vorming commissie van onder zoek ongunstig ontvangen. De Joden, zoowel als de Arabieren, hebben gisteren de door minister van Koloniën Thomas in het Britsche Lagerhuis afgelegde \erklaring inzake de instelling van een commissie van on derzoek naar de jongste ongeregeldheden in Pa lestina ongunstig ontvangen. De Joden verzetten zich tegen een onderzoek omdat zij van meening zijn. dat'zij onbetwistbare rechten hebben om zich in Palestina te vestigen, 'en dat deze door geen enkele conclusie kunnen worden gewijzigd. De Arabieren gelooven, dat het plan uitgaat van Lord Snell. dien zij als pro-Joodsch beschouwen. EEN RECORD. Amsterdam. Einde dezer maand zal de Ford Motor Company haar 3.000.000sten vrachtwagen afle veren. In dit verband doet men opmerken, dat deze 3.000.000 vrachtwagens een derde vertegenwoordigen, van de 9.000.000 soortgelijke voertuigen, welke sedert het ontstaan van den automobiel voortgebracht wer den. RECHTBANK. DE MISPLAATSTE GRAP MET DE NOODLOTTIGE GEVOLGEN. Voor de Almelosche rechtbank is gisteren voortge zet de zaak tegen den 19-jarigen J. H., chauffeur te Vroomshoop, die bestuurder was van een autobus, waaruit bij Mariënberg tengevolge van een mis plaatste grap eenige arbeiders bij de werkverschaf fing zijn gesprongen. Een hiervan werd gedood, een andere werd krankzinnig, en een derde werd ern stig gewond. De zaak is drie weken geleden geschorst, omdat een getuige in hechtenis werd genomen onder ver denking van meineed. Het onderzoek hiernaar is nog niet geëindigd, maar thans stond H. weer te recht. Er werd, omdat hij niet het geroep tegenge sproken heeft, dat de stuurinrichting defect was, en omdat hij opzettelijk met de bus heeft geslingerd, een maand hechtenis tegen hem geëischt en ont trekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. DE GEBONDEN SCHOONE. De „permanente" kapper tot schadever goeding veroordeeld. Een kapper uit Nieuwveen, die tijdens het perma nenten van een zijner cliënten haar door onacht zaamheid lichamelijk letsel toebracht, werd gisteren door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot f150 boete,s ubs. 150 dagen, met toewijzing van de civiele vorderipg tot een bedrag van f85. Water thans behalve voor menschelijk drinkwater als y zoet te beschouwen. In het jongste driemaandelijksch bericht van de Zuiderzeewerken lezen wij, dat het zoutgehalte in den laatsten lijd sterk is ge daald. Was het omstreeks 20 December 1935 nog 535 mg. chloor per l/iter, in eind Febru ari werd 390 m.g. per liter gevonden. Thans is het gehalte zoo laag, dat voor gébruik anders dan voor menschelijk drinkwater in landbouw- en veeteeltgebieden het IJssel- meerwater als zoet mag worden beschouwd MEXICAANSCHE ONDERWIJZERS IN STAKING. Mexico, City, 19 Mei (A.N.P.). In den staat Oaxaca zijn de onderwijzers in staking gegaan, om dat de betaling hunner salarissen achterwege bleef. De onderwijzers van den staat Chiapas hebben ge dreigd, met ingang van morgen eveneens het werk neer te leggen, daar ook zij geen betaling hebben gekregen. Te Guadalajara in Jalisco, heeft de di recteur van onderwijs 300 onderwijzers ontslagen, naar hij zegt uit bezuinigingsoverwegingen. Onder de onderwijzers heerscht groote opwinding. „HINDENBURG" SLECHTS LANGZAAM VOORWAARTS. New York. Volgens do laatste berichten moest de snelheid van het luchtschip „Hindenburg" tenge volge van hevige tegenwinden bij tusschcnpoozen verminderd worden tot vijftig kilometer per uur. DE STERKTE VAN HET DUITSCHE EN OOSTEN- RIJKSCHE LEGER. Londen, 19 Mei (ANP) In antwoord op een vraag van een Labour afgevaardigde heeft de mi nister van oorlog, Duff Cooper, in het Engelsche La gerhuis verklaard, dat volgens de gegevens, die in het bezit der Britsche regeering zijn, Duitschland streeft naar een „afgericht leger van 550.000 man op vredessterkte, en Oostenrijk naar een leger van 35.000 man." Naar Duff Cooper hieraan toevoegde was hij even wel niet in staat cijfers te noemen met betrekking tot de reserves en het materiaal van het Duitsche en het Oostcnrijksche leger. PURMEREND, 19 Mei 1936. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, we gende 46.000 Kg., matig, hoogste pr. 17.50, 13 stapels kl. Boerenkaas f 18.50, met rm. per 50 kilo, handel goed; 1549 Kg. boter f 1.35—1.40, weiboter f 1.23 per Kg. Runderen, totaal 874 stuks: 240 vette koeien 30—50 ct. per kilo, handel stug, 325 gelde koeien fSO 150 per stuk, handel stug; 265 melkkoeien f 110 190 per stuk, handel stug; 44 stieren 32r—38 ct. per kilo, handel stug; 29 paarden f60—130 per stuk, handel stug; 4-8 vette kalveren 3055 ct. per kilo, handel stug; 721 nuchtere kalveren voor de slacht f 310, voor de fok f3-13, per stuk, handel stug; 257 vette varkens voor de slacht 3032 ct. per kilo, handel matig; 38 magere varkens f 1525 per stuk, handel matig; 405 biggen f9—15 per stuk, handel matig; 569 schapen f 1022 per stuk, handel matig; 95 bokken f3—11 per stuk, handel matig; 1189 lam meren f59 per stuk; kipeieren f 2.402.80, eend eieren f2.40 per 100 stuks: piepkuikens 60—67y2 ct. per kilo; oude kippen en hanen 4047V2 ct- Per kilo konijnen f 1.70 per stuk, eenden 3060 ct., duiven 40 ct. per paar, 233S ganzen f 2.45 per stuk 184S kip eieren A f2.20—2.70. Coop. Centrale Eierveiling Purmcrend G.A. Aanvoer: 160.000 eendeieren f2.352.45, 90.000 kip eieren: 70—80 Kg. f 2.90-4, 65—66 Kg. f2.70—2.80, 63 64 Kg. f2.65—2.70, 60-62 Kg. f 2.50-2.65, 58—59 Kg. f 2.45-2.55, 56-57 Kg. f2.40—2.45, 53-55 Kg. f2.30— 2.40, 50—52 Kg. f2.10—2.25. GRONINGEN, 19 Mei 1936. Graanbeurs. Inlandsche rogge f7.75S.35, win- tergerst f5.10—5.55, zomergerst f5.205.60, haver (wit) f6.25—6.75, zwarte haver f6.25—6.75, groene erwten f7.509.25, karwijzaad f 1521, blauw maan zaad f914-, buitenlandsche gerst f5.755.95, ronde mais f5.45—5.65. DONDERDAG 21 MEL (Hemelvaartsdag). NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Onderwerp; „Leven wij ook onder open hemel?" (Handel. 7:56a) Barsingerhorn, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, Ds. M. van Wichen. Bev. v. nieuwe lidm. GEREF. KERK. Kolhorn, voorm. 10 uur, de heer D. Visch. Slootdorp, voorm. 9 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Middenmeer, voorm. 9.30 uur, Lecsdienst. Wieringerwerf, geen dienst. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. ter Linden van Am-, sterdam. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Alkmaar (Geesterweg la), voorm. 10.15 uur Ds. P. D. v. Togt van Haarlem en A. G. Visser. Schoorl, nam. 2 uur, Openluchtsamenkomst achter „De Roode Leeuw". ((Mecrv. Strafkamer. Zitting 19 Mei.) UITSPRAKEN. J. v. Tw., Alkmaar, diefstal, eisch 2 mnd. gev., Uitspraak 2 mnd. voorw. Mart. P., idem, idem; eisch vrijspraak. Uitspraak conform wegens gebrek aan bewijs. W. W., Den Helder, mishandeling; eisch f35 of 20 dg. Uitspraak f 15 of 6 dg. W. O., als voren'; uitspraak alsvoren. R. v. d. Zw., Leeuwarden, hooger beroep; aanrij ding op Wieringën; Eisch bevestiging vonnis kan tonrechter van f 30 of ">0 dg. Uitspraak f 6 of 4 dg. Corn. SI., Oude Nicdorp, chauffeur, hooger be roep; niet verschenen op dagvaarding; eisch von nis kantonrechter verhoogd van f6 of 4 dg. tot f20 of 10 dg. Uitspraak f6 of 4 dg. Ant. v. V., Den Helder. Uitspraak f15 en 2 weken tuchtschool. Jan K. v. d. D^ Den Helder, uitspraak alsvoren. Pieter K., St. Pancras; aanrijding en toebrengen zw. lich. letsel; eisch 9 maanden tuchtschool; uit spraak 2 mnd. tuchtschool en 1 jaar ontzegging van rijbevoegdheid. Helder. •N VERKEERD DEURWAARDERSADVIES. Nadat in een zitting met gesloten deuren tegen den 47-jarigen Dirk de J. uit Hoogkarspel wegens openbare schennis der eerbaarheid 10 maanden voorw. gev. was geëischt, stond terecht de koopman Wilh. V. uit Den Helder, wegens het onttrekken van baten aan een faillissement. De man had een bescheiden klompenhandeltje en moest door het faillissement van zijn directen leverancier f300 be talen aan den fabrikant in België, welk bedrag hij niet op tafel kon brengen. Van den deurwaarder Biersteker, uit Den Helder, die in zijn functie bij verd. kwam, kreeg hij het advies zich maar failliet te laten verklaren. Een advies, dat geheel overbo dig en misplaatst was. want verd. had nog een Piëtas polis loopen, met een afkoopwaarde van f821, waar mee hij zijn schuld dus kon betalen. Maar de man was nu eenmaal niet zoo erg snugger en vroeg zijn faillissement aan, waarna hij den curator van ge noemde polis niets vertelde, terwijl hij ook diverse gouden voorwerpen had achtergehouden. Wel had hij een Mis-polis afgegeven, welke echter voor de crediteuren geen waarde had. Get. A. Breemes verklaarde, dat verd. hem, reeds voor zijn faillissement een gouden horloge als waar borg van een schuld had overhandigd, hetgeen get. had verkocht. De curator, Mr. J. Mulder had bij verd. wel een brandkast zien staan, maar dit voor een zwart-gelakt kastje aangezien. Ook Mr. Mulder verklaarde, dat verd. niet failliet verklaard had be hoeven te worden en te ondoordacht op het advies van deurwaarder Biersteker was ingegaan. Hoewel wij het verband met deze zaak er niet van konden vatten, werden verd 's trouwplannen bij de ze zaak betrokken; waarschijnlijk had verd. de polis willen bewaren voor zijn trouwerij; er waren momen teel twee gezusters, weezen uit Nijmegen, bij hem in de kost, waaruit hij een keuze zou doen voor de huwelijksreis. Verd. beweerde, dat hij van Maatschappelijk Hulp betoon den raad had gekregen te trouwen, dan zou hij wellicht in aanmerking komen voor leverantie van klompen aan die instelling. De rechtbank maak te zich nogal vroolijk over verd.'s huwelijksplannen terwijl verd. zonder eenig protest de golf van hila riteit over zich heen liet gaan. De Officier achtte een zekere mate van kwade trouw aanwezig; het tenlaste gelegde was wettig en overtuigend bewezen. Verd. s trouwplannen noem de de Officier een speculatie op de grooie ruif van den Steun en trouwen in deze omstandigheden noemt spr. 'n misdaad; men trouwt maar - aldus de Officier die daar een stokje voor wilde steken, door verd. een paar maanden gevangenisstraf te. geven; dan zouden de trouwlustige juffrouwen uit Nijmegen er wel anders over gaan denken. Eisch 3 mnd. gev. Mr. Steenbergen uit Den Helder betoogde, dat verd. in zijn onnoozelheid zonder nadenken was ingegaan op het verkeerde advies van den deurwaarder en voor zijn daad niet volkomen toerekeningsvatbaar is. Aan zijn huwelijksplannen heeft verd. geen schuld; de geestelijkheid achtte het gewenscht, dat verd. zou trouwen. Verd. is cpilecticus an lijdt daar door aan verlaging van zijn bewustzijnsgraad; hij hoort in een gesticht. PI. vraagt een voorw. straf en een psychiatrisch onderzoek. Medemblik. HOOGER BEROEP ZONDER KANS OP SUCCES. Tegen het vonnis van den kantonrechter van f 2 of 1 dag was in hooger beroep gekomen de melk venter Jan Ape H. uit Medemblik, die melk had vervoerd in strijd met art. 32 van het Melkbesluit, na het verhoor van den controleur van den K. v. W. den heer M. A. Deurloo, werd, tegen verdachte, die met eens verschenen was bevestiging gevraagd. Eveneens was in hooger beroep gekomen de Alk- maarsche groentenkoopman Willem W„ die wegens het veroorzaken van een aanrijding, terwijl hij in staat van dronkenschap een auto bestuurde welk feit in October 1935 te Schermerhorn was gebeurd was veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor den tijd van S maandtn; dit laatste vooral was voor verd., wiens rijbewijs zijn broodwinning is, aanleiding voor het hooger beroep. De officier trok van leer en zeide niet te begrijpen, waar iemand, die dronken achter het stuur heeft gezeten en een aanrijding heeft veroorzaakt, de bru taliteit vandaan heeft gehaald om tegen dit vonnis in hooger beroep te komen. Spr. wees op de vele kran tenberichten van verkeersongevallen tengevolge van drankmisbruik en zou eerder geneigd zijn een hooge- re straf te vragen; b.v. een jaar ontzegging. Er wordt zelfs gedacht aan een wet, waarbij derge- ïjke delicten worden gestraft met definitieve intrek king van het rijbewijs, zooals in sommige lapdcn al reeds bestaat. Spr. vroeg tenslotte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Alkmaar. SNIJDEN IS GEVAARLIJK. In de middagzitting stond in H.B. terecht de 60- jarige J. J. P. S. te Alkmaar, die door den kanton rechter wegens coupeeren van het autoverkeer was veroordeeld tot f 50 of 30 dagen met ontzegging van de rijbevoegdheid voor 3 maanden. Dit laatste was de oorzaak van het hooger beroep. Verd. betoogde dat toon hij begon te coupeeren, de weg nog zeer ruim was en de aanrijding niet zoo erg was. De Pres. vond de aanrijding niet zoo heel onschul dig; de gevolgen zijn echter in de dagvaarding ten laste gelegd. Get. J. Döllemans, fabrikant te Koog a. d. Zaan was door verd. aangereden; de spatborden van zijn auto waren beschadigd en de treeplank was ontzet. Aanvankelijk wilde verd. de schade van ruim f 75 niet vergoeden, doch later is de schade vergoed; get had toen reeds z'n aanklacht ingediend. Get. H. v. d. Kogel, chauffeur, die in de auto van Döllemans zat, verklaarde, dat verd. zóó snel reed, dat er geen tijd voor uitwijken was. Verd. wees er op, dat de aanrijding niet had hoe ven te gebeuren, als get. Döllemans iets meer naar rechts had gereden, hetgeen mogelijk was geweest Get. Ileenk uit Amsterdam, die door den heer S. werd ingehaald en 40 a 50 K.M. reed, verklaarde, dat. verd. bij het passeeren iets minder naar links had kunnen uitwijken. Get v. d. Berg verklaarde, dat Dolleman midden op diens weghelft reed en meer rechts had kunnen houden. De Officier betwijfelde het of het verstandig is van verd. om de schuld op get. Dolleman te werpen. Als verd. zegt, dat de aanrijding niet erg is, bewijst hij, niet in te zien, waar het om gaat. Daarom is het voor spr. moeilijker verd.'s wcnsch in zijn requi sitoir te volgen. Het was hoogst-gevaarlijk van verd. om op de weg helft van zijn tegenligger te komen, terwijl er voor dezen geen tijd was, om uit te wijken. _Nu verdachte het verkeerde van deze wijze van rijden niet inziet, kan spr. niet ozo clement zijn om met 'n geldboete te volstaan. Spr. vraagt derhalve bevestiging. Mr. Leesberg bepleitte, na de juridische juistheid van het vonnis van den kantonrechter bestreden te hebben, een lichtere straf; ook de Ambtenaar van het O.M. had geen ontzegging van rijbevoegdheid ge vraagd. Na repliek werd de uitspraak bepaald op 26 Mei. Den Helder. EEN OPLICHTERIJ. Tenslotte stond terecht de 30-jarige banketbakker k V"c «Ult ^en Beider, wegens oplichting van den heer S. Spigt en dienst moeder te Den Helder, elk voor f2000. Verd. bekende en noemde z'n daad schan delijk De get.desk. Dr. ten Raa uit Castricum ver klaarde verd. lichtelijk debiel en stelt een gecom bineerde straf voor. Verd. zegt reeds 4 mnd. in voorarrest gezeten te hebben en dat z'n vrouw naar hem verlangt. Mr. Prins vraagt aan Dr. ten Raa, of de voorl. necntenisn iet voldoende paedagogisch gewerkt heeft, hetgeen Dr. ten Raa betwijfelt. De benadeelde getuigen verklaarden, dat verd. het ?^ieend had onder voorwendsel van verd. dat hij f 18000 zou erven. De Officier noemde verd. een fantaseerende bedrie- ger die zijn vrouw en anderen heeft bedrogen, door ^\vo?.r ,njker ud te geven dan hij isZoo'nbcdrieger moet uit de maatschappij en spr. denkt dan ook niet Mr Sriï*3*?- 7eroordeelinff. Hij eischt 1 jaar gev. c/.£l i .ent aan het voorarrest wel paedagogi- mïrtl? to+e ,en,ult ziJ'n bevreemding erover, dat Di cen gecombineerde straf advi- hnwói.fv advisee,J ®en voorw. straf, welke ook het huwelijk van verd. ten goede kamt. Een onvoorw gevangenisstraf is z.i. ook niet noodig/ onvoorw- uitspraak in alle zaken 26 Mei.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10