Zomert ij d Bosch en heidebrand De Bilt seint Het noodweer in Spanje Geen kortsluiting in den nieter De dochter van den Juwelier Reclameeren volgens voorschrift Laatste Telex- berichten Boerderijbrand bij Heesch. De geheele inventaris door het vuur ver woest. Door tot. nog toe onbekende oorzaak ontstond gis terenmiddag brand in de kapitale boerderij, staande aan de Hondstraat, toebehoorende aan den heer P. Verstegen, te Heesch en bewoond door het landbou wersgezin M. van der Venne. Bij het uitbreken van den brand was de man niet thuis, terwijl de vrouw ziek te bed lag. Op het hulpge roep van de kinderen, kwamen de buren onmiddel lijk aansnellen. Zij redden terstond de vrouw uit het brandende perceel en brachten haar naar een nabu rige boerderij over. Men trachtte hierna nog eenig huisraad in veilig heid te brengen, maar het vuur greep, aangewakkerd door den feilen wind, zoo snel om zich heen, dat men zijn pogingen al zeer spoedig moest opgeven. De ge heele boerderij werd in de ascli gelegd, en de geheele inboedel ging verloren. Ook in het achterhuis kon niets meer in veiligheid worden gebracht en men moest lijdelijk toezien, dat de geheele inventaris, landbouwgereedschappen en voorraden een prooi dei- vlammen werd. Het vee liep in de weide, maar een paar geiten en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Door krachtdadig samenwerken wist men een nabij gelegen boerderij, die in verband met den feilen wind, door het vuur dreigde te worden aangetast, te behouden. De plaatselijke brandweer verscheen niet op het terrein van den brand, aangezien wegens gebrek aan water geen hulp kon worden geboden. De heer Van der Venne is slechts laag verzekerd. Dinsdagnamiddag omstreeks half drie brak brand uit in de uitgestrekte bosch- en heidegronden, die in eigendom toebehooren aan de gemeente Tilburg en die gelegen zijn op de Regte Heide onder de gemeen te Goirle. De tamelijk felle Zuid-Oosten-wind joeg het vuur in een minimum van tijd heftig op en de dikke rook kolommen waren reeds op verren afstand zichtbaar. De brandweren van de gemeente Goirle en Tilburg geholpen door personeel van de Nederlandsche Heide-Mij. en een aanlal burgers, hebben eenige uren hard moeten werken, voor ze het vuur geheel onder de knie hadden. De blusschers hadden echter de voldoening dat de nabij gelegen perceelen hoog opgaand bosch konden Worden gespaard. Intusschen waren niet minder dan ongeveer 35 H.A. heide en vliegden in de vlammen opgegaan. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Ons extra zomeruurtje, Geregeld bij de wet, Heeft dus weer alle klokken Een uur vooruitgezet. Nu meldt zich 't vóór en tegen aan, Al naar het past bij ons bestaan! Ons lastig zomeruurtje! De boer moet vroeger op, Zoo'n morgen-schemeruurtje Is toch maar weer een strop! Dc oude klok met wijs beleid, Tikt ongestoord den juisten tijd! Ons prettig zomeruurtje! Een uurtje langer licht! Nu sluiten alle kind'ren Hun oogen later dicht.. En zingen luid in koor: „Hé toe! „We gaan nog niet naar bed, hé moe?l" Ons bazig zomeruurtje! Met een gerekt bestaan Voor hen, die steeds gewend zijn, Wat vroeg naar bed te gaan! Al sluit je de gordijnen dicht, Wie kan nu slapen met dat licht! Ons heerlijk zomeruurtje! Voor hen, die werkzaam zijn In allerlei bedrijven, Ver van de zonneschijn, En in het lichte avonduur Toch ook iets zien van de natuur! O, extra zomeruurtje, Wees maar weer onze gast, Wat d'een soms een gemak noemt, Vindt d'ander vaak een last! Dus troost je maar, zoo in 't begin, Want wie maakte in een landsgezin Het ooit wel allen naar den zin?! Mei 1936. (Nadruk verboden) KROES. Verwachting: meest matige, Noordoostelijke tot Noordelijke wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, koeler overdag. Verdere vooruitzichten: toenmende be wolking, koeler. j Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 765. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen HEVIGE SNEEUWSTORMEN. OP TAL VAN PLAATSEN ENORME SCHA DE AANGERICHT. Het noodweer, dat in verschillende Spaansche pro vinciën heeft gewoed, heeft groote schade aangericht. Uitgestrekte gebieden staan onder water. Te Gredos hebben ongewoon hevige sneèuwstormen gewoed. In de provincie Saragossa zijn verscheidene rivie- renb uiten haar oevers getreden, waardoor 't district Calatayud geheel blank staat. Bij het reddingswerk werden zestien personen ge wond. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het treinverkeer tusschen Barcelona en Madrid on dervindt urenlange vertraging. Ook Espila staat on der water. Sterke afdeelingen politie snellen den geisoleerden bewoners te hulp. Te Plasencia staan 90 huizen on der water. Tien daarvan zijn reeds ingestort. Bij Borja is de spoordijk vernield. In vele districten is de oogst volkomen verwoest. Verscheidene fabrieken hebben het werk moeten doen staken. Te Torrija en Tanoda is de machinerie der clectri- sche centrale onbruikbaar geworden, waardoor IS dorpen zonder licht zijn. Het Oosfenrijksche Vrijwilligersleger Berichten uit Weenen melden dat Schussnigg met zijn medewerkers druk bezig is met gereedmaken van de wet op dc organisatie van de vrijwillige mi litie. De afkondiging der wet wordt de volgende week verwacht. Al naar de aanmelding der vrij wik ligers zal de militie samengesteld worden uit 30 tot 50.000 man, welke onder commando zullen staan van officieren van het bondsleger, die aan Baar-Baren- fels zullen worden toegevoegd. Zooals men weet is Barenfels een getrouw aanhan ger van Starhemberg. Blijkbaar durft Schussnigg de leider der Heimatcorpsen nog niet al te hard aan te pakken, en laat dus diens vrienden nog in hun functies, maar de toevoeging van door Schussnigg uitgekozen officieren aan Barenfels kan weinig an ders beteekenen dan de benoeming van een aantal toeziende voogden en een onder curateelestelling van den Heimat schutzman. Dezer dagen werd gemeld dat het afbranden van een woning te Blaricum, zou zijn te wijten geweest aan het warm loopen van een meter van de electrische leiding. Een door het Provinciaal Electricitoitsbedrijf van Noord-Holland, dat zich in verband met de opgegeven oorzaak van den brand uiteraard voor dit geval interesseerde, gehouden onderzoek aan den door het vuur aangetasten meter, heeft uit gewezen, dat het vermoeden, dat het vuur doipt' kortsluiting in den meter zou zijn ontstaan,'geen grond in den gebleken toestand van het apparaat na c'on brand heeft gevonden. Het nieuwe Spaansche Kabinet Regeeringsverklaring van Quiroga MADRID, 19 Mei. De Spaansche minister-pre sident Casares Quiroga heeft heden zijn kabinet aan de Kamer voorgesteld. Hij legde namens de regeering een verklaring af. waarin hij er den na druk op legde, dat dit kabinet niets anders is dan een eenvoudige voortzetting van het' vorige en het zelfde programma heeft. De .regeering rekent op het vólksfront en steunt op de massa. Zij zal den staat met .alle kracht ver dedigen tegen de vijanden der epubliek én' daartoe de wétten afkondigen, die noodzakelijk zijn. Met het fascisme staat de regeering op voet van oorlog. Op het gebied van de buitcnlandsche politiek zullen de richtlijnen van het vorige kabinet gevolgd wor den. De regeering zal niet wijken voor geweld en zich door niemandl aten intimidceren. Zij duldt daarom ook geen stakingen of onlusten., maar ver wacht, dat alle kringen der linkschc coalitie hun medewerking zullen vcrleenen. Na de rede van Quiroga verklaarde dc leider der Accion Populair Gil Robles, dat de houding van zijn partij tegenover dit kabinet dezelfde zal zijn als tijdens de jaren 1931 tot 1933 onder de eerste regeering van Azana. Hij ontkende, dat zijn partij fascistisch zou zijn, doh wilde vastleggen, dat het feit, dat een der meerderheidspartijen (bedoeld wordt de communisten. Red.) instructies uit het buitenland (Rusland?) ontvangt, de ware vaderlan ders naar het fascisme drijft. Rustverstoring in de Teellust- laan te Den Haag Gisternamiddag ongeveer half zes surveilleerde een politiemotor met zijspan in dc Teellusllaan, toen plot seling dc motorbestuurder door een hond werd aan gevallen. De agent trachtte door oen schoppende be weging den hond van zich af te houden, waarop de eigenaar van den hond den politicman toeriep, dat hij het dier niet moest trappen. Dit was voor den agent aanleiding om proces-verbaal tegen den eige naar van den hond op te maken, wegens het niet terughouden van dit dier, waarbij dc eigenaar werd uitgenoodigd, in het zijspan plaats te nemen en mee te rijden naar het bureau. Inmiddels drong het publick zoodanig op, terwijl geroepen werd: „Sla ze (de agenten) dood". Van deze gelegenheid maakte de eigenaar van den hond, ze kere J. H., wonende in genoemde laan, gebruik om uit het zijspan te springen en in zijn woning te vluch ten. Dc agenten namen hiermede uiteraard geen ge noegen en maanden bij do voordeur J. H. aan om we der naar buiten te komen. Er werd toen echter een steen naar de agenten geworpen, waarop deze met hun revolver een tweetal schoten in de lucht losten. De rust keerde toen spoedig terug en er kon proces verbaal worden opgemaakt. Arrestaties hadden niet plaats. TWEE WONINGEN AFGEBRAND. Nistelrode, 19 Mei. Gisterenavond omstreeks zes uur heeft een groote brand twee woningen in den asch gelegd. Het vuur ontstond in dc boerderij van den heer Joh. Kerkhof. In een oogwenk stond dc geheele boerderij in lichter laaie. Spoedig sloegen de vlammen over naar dc arbeiderswoning van den heer van .den Boom. Hier had men mtusschen oen eii ander in veiligheid kunnen brengen.' Hef mocht de brandweer gelukken verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Beidé huizen brandden geheel af. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. door A. Konijnenburg De trein was al in beweging, toen bet blondje bij Jan in de coupé sprong. Hij stak een be hulpzame hand uit en hijgend viel ze naast hem neer. Ook op 't nippertje, juffrouw, 't was erg ge vaarlijk, wat U daar deed, zei Jan. Nog niet ge heel op adem gekomen, keek zij hem door haar lange wimpers aan. Ik ben r, in ieder geval. Haar stem was zacht en melodieus. Jan dacht, nooit een stem als de hare gehoord te hebben. Hij keek het meisje eens goed aan. Ze had een knap, frisch gezichtje. Niet opgemaakt Vindt U het erg, als ik blijf rooken? vroeg hij Volstrekt niet, antwoordde zij, U kunt de cou pé niet volblazen vóór we in Den Haag zijn. Daar stap ik uit. Jan vroeg of zij in Leiden woonde. Ja; met haar vader die een juwelierszaak had. De firma Verwey, lichtte zij toe. Het ijs was verbroken. Jan deelde liaar mee, dat hij ook in het juweliersvak was. Bij zijn va der in de zaak. 't Gesprek werd al gauw geani meerd en eer ze eraan dachten stopte de trein in Den Haag. Beleefd hield Jan het portier open en vroeg of hij een eindje met haar op mocht wandelen. Zij moest eerst naar de Bijenkorf: als hij zin had, dat eindje mee te loopen, vond ze het bést Maar, voor het Warenhuis gekomen, nam ze opeens, nog al koel, afscheid!; zoodat hij op ver dere begeleiding niet durfde aandringen. Hij keek haar eenigszins bedremmeld na, en ging toen huiswaarts. Kent U in Leiden een juwelier Verwey? vroeg hij aan zijn vader. Is daar soms iets mis? informeerde de oude heer. Ik doe met die firma zaken, een nieuwe relatie. Jan stelde hem gerust en vertelde, dat hij met de dochter van Verwey had gereisd en gaarne verder met haar kennis wilde maken. Nu, dat is zoo moeilijk niet. merkte de vader lachend op. Over een paar dagen moet ik er een partij steenen heenzenden; jij zou ze kunnen brengen. Eenige dagen later stond Jan te Leiden in den winkel van de firma Verwey. De oude heer stond hem te woord; zij gingen in het kantoor om de zaken af te handelen. Toen zij hiermede gereed waren en nog even een praatje maakten, vroeg Jan den ouden heer, hoe zijn dochter het maakte M'n dochter? Dat moet een vergissing zijn; ik heb geen kinderen, zei hij verbaasd. Jan legde nu uit, dat hij in den trein kennis had gemaakt met een blond meisje, dat zeide, dat zij een dochter van meneer Verwey was. Door het binnenkomen van een klant, werden zij in hun gesprek verstoord. Zij hoorden de stem van een heer, die vroeg 'om ringen te mo gen zien. Daarna een damesstem. Het meisje uit den trein Precies dezelfde stem dacht Jan. Maar meneer Vehwey, ik hoor nu toch de stem van uw dochter! In ieder geval die van het meis je, waarmee ik in den trein kennis heb gemaakt! Dat is mijn winkeljuffrouw, zei Verwey ont stemd. Ik zal haar dadelijk roepen, als die heer weg is. Jan vond het allesbehalve prettig, dat hij het meisje in ongelegenheid had gebracht. Maar tijd om het goed te maken had hij niet. De klant was vertrokken en Verwey stond al in de deur en riep het meisje Bij het zien van Jan week alle kleur uit haar gezicht. Juffrouw van Dongen, hoe komt U er bij, U uit te geven voor mijn dochter? Zooiets had ik nooit van U verwacht! Ik dacht heusch dat U er te fatsoenlijk voor was. Het meisje deed even een zwakke poging om haar gedrag, zoo niet te verontschuldigen, dan toch te verklaren. Maar Verwey wilde hier niet naar luisteren. Ik vind het meer dan brutaal en ik kan Lr nooit meer vertrouwen. U moet maar gaan. Ik zal U een maand salaris geven. De tranen stonden het meisje in de oogen, en zij keerde zich zwijgend om. Jan stond er verslagen bij. Hij had haar gaar ne geholpen; immers hij had liaar. zij 't dan on bewust, verraden. Hij liep op haar toe, vatte haar hand en riep: Mag ik U naar huis bren gen, juffrouw? En toen zij, nu snikkend, hem afweerde, her nam hij: Hoor eens juffrouw, voor mij maakt het geen verschil, of U Verwey of van Dongen heet. H heb toch erg spijt over mijn onbezonnen heid. antwoordde zij zacht.. Goed zei Jan. terwijl hij de deur voor haar opende en met haar den winkel verliet: U hebt er in ieder geval niemand nadeel mee gedaan. Weet U waar ik op het oosenhlik aan denk? Zij keek hem glimlachend door haar tranen vragend aan. En Jan hernam bijna fluisterend- De dochter van een juwelier bent niet: maar zoudt U liet zoo onwaarschijnliik vinden als U nog eens de vrouw van een juwelier werd? Mijn vader zou je best als zijn dochter willen aannemen. Nadruk verboden Toewijzingen van kalveren en biggenmerken Verschillende organisaties van kleine zelfstan dige boeren hebben hun leden aangeraden, geza menlijk in een verzoekschrift aan den minister van Landbouw- en visscherij tegen de hun ver strekte toewijzingen van kalveren en biggenmer- ken te protesteeren. Een dezer organisaties heeft zelfs een stencil aan de besturen van haar plaatselijke afdeelin gen ter invulling gezonden, waarin bij voorbaat werd gesteld, dat de schuld voor onjuiste toe wijzingen ten volle ten laste komt van de plaat selijke commissies der landbouwcrisisorganisaties Van bevoegde zijde vernemen wij, dat een der gelijk protest tegen toewijzingen niet het minste ni.t heeft. De wijze, waarop men van zijn bezwaren tegen een toewijzing blijk kan geven, is geregeld hij minislerieele beschikking en wel in het reglement bezwaar- en beroepschriften veehouderij, waar van de voornaamste bepalingen zijn vermeld op de achterzijde van de toewijzingskaarten. Volgens dit reglement kan men binnen veertien dagen bezwaren Indienen bij het bestuur der land bouwcrisisorganisafeie in zijn provincie. Daar men door een andere wijze van protesteeren bo vendien de kans loopt, dat deze termijn onge bruikt voorbijgaat, is het dus in het belaiig van de boeren zelf. indien zij volgens dit reglement hanebbn. SCHAGEN, 20 Mei, Eierveiling. Aanvoer: S0 part. 75000 kipeieren, 8 part. 4000 eendeieren. Prijzen kipeieren f 2.402.50, kleine f 2.10, eendeieren f 2.35—2.45, 2 ganzeneieren f 6. Dc veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nr. van a.s. Zaterdag. MOORD IN EEN SLAAPZAAL IN AMERIKA. Williamstown (Massachussetts), 20 Mei (ANP) De negentienjarige eerste-jaarsstudent van Old Wil- liam College, Lewis Summers, heeft op de slaapzaal Dinsdagavond een medestudent doodgeschoten en een anderen student verwondingen toegebracht, waarna hij zich een kogel door het hoofd joeg. GEEN VERDER UITSTEL VOOR ALEXANDER MACKAY? San Francisco 20 Mei (ANP). Het opperste ge rechtshof van den Senaat heeft Dinsdag opnieuw geweigerd in te grijpen in de zaak Alexander Mac- kay, den Britschen onderdaan, die wegens ontvoe ring van een gevangenisbewaarder ter dood door den strop is veroordeeld en Vrijdag a.s. in de gevan genis van St. Quentin zal worden terechtgesteld. AMERIKAANSCHE ZENDELING DOOR BANDIE TEN GEVANGEN GEHOUDEN. Moekden, 20 Mei (ANP) De zendeling Burns van de Amerikaansche R.K. Missie heeft zich tot de kerkelijke autoriteiten van Toentsjau gewend met het verzoek te bemiddelen daar hij reeds sedert ein de Februari door bandieten wordt vastgehouden. IN PALESTINA VERSCHEIDENE BOMMEN GEWORPEN. Jeruzalem 20 Mei (ANP) De toestand blijft ge spannen. Het leger bewaakt de spoorlijnen en wegen. Gisteren hadden opnieuw demonstraties plaats te Gaza en Nazareih, doch de politie wist de orde te herstellen zonder incidenten. Volgens het Joodsch Telegraaf Agentschap patrouilleeren gemotoriseerde eenheden van het leger vooral in het Noorden en Zuiden van het land. Gisteravond werden in de stra ten van Jaffa verscheidene bommen geworpen. Ook bij Miken Israël werd een bom geworpen, terwijl te Hedera en Bethalpha schoten werden gewisseld tus schen de politie en Arabieren. SCHOOLGELDREGELING VOOR GEMEENTELIJKE MIDDELBARE SCHOLEN. In overeenstemming met de rijksregeling De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waar in hen de verplichting wordt opgelegd om de school geldregeling der van rijkswege gesubsidieerde ge meentelijke middelbare scholen (b.v. handelsscholen en gymnasia) te brengen in overeenstemming met de rijksschoolgeldxegeling. MINISTER THOMAS TREEDT NIET AF. Londen, 20 Mei (ANP) Gisteravond ging te Londen het gerucht, dat de Minister van Koloniën, Thomas zou aftreden in verband met het voortijdig bekend worden van punten uit de begrooting. Van welingelichte zijde wordt thans medegedeeld, dat dit gerucht onjuist is. De minister zal de zitting van het Kabinet op normale wijze bijwonen. HERRIOT KAMERVOORZITTER. Parijs, 20 Mei (ANP) Naar de Fransche pers bericht zou Herriot de portefeuille voor buitenland- sche zaken hebben geweigerd doch zich wel candi- daat hebben gesteld voor het presidium van de Ka mer. Petit Journal deelt mede, dat ook Bouisson zich candidaat heeft gesteld voor de functie van voorzit ter van de Kamer, zoodat dit een interessante strijd kan worden. ONTSLAG IN DE KANTINDUSTRIE. 4000 man getroffen. Parijs, 20 Mei (ANP) De Populaire deelt mee, dat de werkgevers in de kantindustrie van Calais beslo ten hebben al hun arbeiders te ontslaan. Hierdoor worden 4000 man getroffen. De reden hiervan is, dat de regeering beloofd had de industrie te steunen met een credit vain 20 millioen francs, doch deze belofte werd niet gehouden. Reeds waren 5000 werklieden in deze industrie zonder werk, zoo dat het blad vreest, dat de stad niet in staat zal "zijn deze toename van het aantal werkloozen het hoofd te bieden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2