Frankrijk's zorgen Ambulance weer in Nederland. Gifgasaanval op de muggen. Woensdag 20 Mei 1S36. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9981 Spoorwegstaking in Mexico onwettig verklaard. Ontvolking van het land. De poging mislukt. Benoeming Inspecteur in district Alkmaar. Bewapeningswedloop ter zee Toespraak van Prinses Juliana, Gisterochtend om even na acht uur is de „Pa- ïembang" van de Rotterdamsche Lloyd, waarmede de leden der Nederlandsche Ambulance in Abessy- nië in ons land teruggeekerd zijn, bij Hoek van Hol land den Nieuwen Waterweg opgestoomd. Een klein bootje, een tender van de Rotterdamsche Lloyd, voer omstreeks dienzelfden tijd van de Lloyd- kade te Rotterdam de „Palembang" tegemoet. Aan boord van dit scheepje bevonden zich de doktoren "Van Schelven, Van der Does, en Belmonte, en een redacteur van het A.N.P. De genoemde leden der ambulance, die reeds eer der in Nederland waren aangekomen, wenschten de eersten te zijn om hun collega's, met wie zij bijna een half jaar lief en leed hadden gedeeld, in de Ne derlandsche wateren te begroeten. Met kijkers stond men te turen, of men reeds be kende gezichten kon onderscheiden en langzamer hand werden de figuren op het schip duidelijker. Men herkende dr. Winckel en even later verschenen ook de andere leden der ambulance, allen in uni form, op het dek. Dr. Veeneklaas wandelde nog steeds rond in het uniform van Ethiopisch officier. Alles was hem ontstolen en dank zij de vriendelijk heid van een Ethiopisch krijgsman was hij er in ge slaagd, een costuum machtig te worden. Er" werd natuurlijk hartelijk van beide zijden ge wuifd, en terwijl men nog langszij lag, begon de con versatie al tusschen de beide groepen der ambu lance en werden reeds enkele avonturen opgehaald. Eindindrukken. Hun eindindrukken 'over den arbeid der ambu lance samenvattend, zeiden dr. Winckel en ir, de Vries; ,,De Nederlandsche ambulance was onge twijfeld de beste. Wij hebben meer kunnen doen, dan welke andere ambulance ook. Er waren dagen, dat onze ambulance wel een groote stadsziekenhuis geleek. Zeven en der tig nieuwe opnamen per dag en soms twaalf operaties per dag, zijn heusch geen dingen waar men licht over moet denken* Het kan niet ontkend worden, dat in som mige opzichten wij ons er meer van had den voorgesteld, maar de arbeid in een on georganiseerd en ongeciviliseerd land, zonder communicatie en zonder transportmogelijk heden, zal altijd groote moeilijkheden met zich brengen en daarom zal het rendement altijd kleiner zijn dan men met dezelfde ca paciteit in andere omstandigheden zou kun nen behalen. Wanneer wij onzen arbeid echter vergelij ken met dien van andere ambulances, zelfs met dien van Engeland, dan zijn wij ver en ver in het voordeel,'* Het spreekt wel vanzelf, dat alle leden blij waren, dat het avontuur achter den rug was. Alleen ir. de Vries merkte nog op: „Een half jaar is eigenlijk te kort," Aankomst te Rotterdam. Langs de Lloydkade stond het zwart van de men- schen. In het restaurant bevond zich een groot aantal genoodigden, terwijl tusschen de aanlegplaats van het schip en het restaurant de mobiele colonne van het Rotterdamsche Roode Kruis stond opge steld. Prinses Juliana, met de leden van het hoofdbe stuur van.het Roode Kruis, stond op het balcon van het restaurant de aankomst van het schip af te wachten. Het duurde vrij lang, voordat de „Palem bang" aan de kade gemeerd lag, en ondertusschen was het een gejuich en een geroep en gezwaai van de talrijke familieleden en vrienden van de dokto ren en de beide verplegers. Eindelijk konden zij het schip verlaten en nu volgde allereerst een begroeting door de familie. Nadat deze verwelkoming was af- geloopen, stelden alle leden der ambulance, met dr. Winckel in het midden, zich op de eerste rij op, waarna Prinses Juliana een toespraak hield, waarin zij er aan herinnerde, dat, hoewel allen bij het ver trek der ambulance beseften, dat gevaren dreigden, deze toch belangrijk grooter bleken, dan vermoed kon worden. Hare Koninklijke Hoogheid memoreerde de goede kameraadschap tusschen de leden der ambulance, prees ieders offervaardigheid en constateerde, dat door de Nederlandsche ambulance uitnemend werk is verricht. Na de Rotterdamsche Lloyd dank te hebben ge bracht voor de gastvrijheid aan de ambulance ver leend, eindigde de Prinses haar toespraak met de wensch uit te spreken, om allen, die deel hebben uitgemaakt van de Nederlandsche Roode Kruis- ambulance, binnen niet te langen tijd ten gebouwe van het hoofdbestuur andermaal vereenigd te zien. van het hoofdbestuur der ambulance dankte Dr. Win ckel voor de waardeerende woorden door Hare Ko ninklijke Hoogheid gesproken, liet nog even de veel bewogen tijd welke achter den rug is, de revue pas- seeren, om ten slotte het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis dank te brengen voor het vertrouwen, dat zij in de leden der ambulance heb ben gesteld. HET HERSTEL VAN DE CUNERAKERK. Publiek kan weer worden toegelaten. R S e n e n. De burgemeester van Rhenen, deelt mede, dat de herstellingswerkzaamheden in de Cu- nerakerk thans zoover gevorderd zijn, dat er geen gevaar voor instorting meer bestaat en er wederom publiek ter bezichtiging van de kerk kan worden toegelaten. VIJF DOODEN BIJ EEN BOTSING TUSSCHEN INLANDERS IN BRITSCH-INDIë. Reuter meldt uit. Tri van drum, 'dat bij een botsing tusschen Mohammedanen, Christenen en Szavas (een Hindoe-secte) nabij Aleppey vijf personen zijn gedood en 20 gewond. De strijd is vermoedelijk ont staan door bekeeringspogingen. De autoriteiten zijn thans den toestand meester, De rust is hersteld* De Aartsbisschop van Rouaan, monseigneur de la Villerabel die door den paus is afgezetom dat er in het beheer der kerkelijke goederen groo te onregelmatigheden zijn ontdekt en vastgesteld is kunnen worden dat door specidatie groote be dragen zijn verloren. Men heeft kunnen lezen dat de Aartsbisschop geweigerd heeft zijn ambts woning te verlaten. Stakers hervatten het werk. Mexico, 19 Mei, 'A.N.P.: De Federale Junta tot arbitrage, verklaarde dat de staking van de spoorweg arbeiders onwettig is. De minister van het verkeers wezen heeft maatregelen genomen om het verkeer met vrachtwagens te verzekeren. Aangezien de staking onwettig is verklaard, zul len de stakers geen loon ontvangen, zoolang zij sta ken. De Junta tpt arbitrage heeft hen 24 uur toege staan om het werk te hervatten, daarna zullen de arbeids-contracten worden opgezegd en zullen de werkgevers maatregelen kunnen nemen om andere spoorwegarbeiders te werk te stellen. 5.000 Stakers vergaderden in de Nationale Arena. In deze vergadering werd een motie, om de overige arbeiders aan te sporen in sympathie-staking te gaan, verworpen. Tot nu toe is de staking kalm verloopen. Nader wordt vernomen, dat de werklieden hebben besloten het werk te hervatten. Verscheidene terecht stellingen te Addis Abeba Geen gevaar voor epidemie. Rome, 19 Mei (A.N.P.) In officieele kringen wordt erkend, dat verscheidene Abessijnen te Addis Abeba, die op heeterdaad van plundering werden betrapt, zijn terechtgesteld, doch dit aantal is niet zoo groot als men in het buitenland wel beweert. He is niet waar dat men te Addis Abeba vreest voor een epidemie ten gevolge van het onvoldoende begraven van de lijken der terechtgestelden. Ten aanzien yan de vorming van Abessijnsche benden, welke eenzame Italiaansche posten over vallen, wordt verklaard, dat de binnendringende Italiaansche autokolonnes nergens op georganiscer- den tegenstand is gestooten. Het gerucht, dat de Britsch-Indische legatie wacht van de Britsche legatie van de Italiaansche autoriteiten opdracht zou hebben ontvangen den fascistengroet te brengen, wordt belachelijk genoemd DE RUST IN BOLIVIA HERSTELD. La Paz, 19 Mei (A.N.P.) De rust te La Paz is geheel hersteld. De staking is beëindigd. Kolonel Toro wordt heden uit den Chaco terugverwacht, en zonder twijfel zal hij het presidentschap aanvaarden. Naar vernomen wordt, zal hij een nieuwe regee ring instellen, welke de voorloopige regeering, zooals deze gisteren is ingesteld, zal vervangen. Senator Albert Buvre, die enkele weken geleden het congres der groote gezinnen in zijn departement Seine-et-Marne, heeft gepresideerd, schrijft in de Pe- tit Parisien: Het aantal ingeschreven geboorten in Frankrijk, heeft aan het einde van het Tweede Kei zerrijk zijn hoogtepunt bereikt met 1.034.000 voor 1868. Het is gedaald tot 677.000 in 1934 en ongeveer 650.000 in 1935, een vermindering dus van 384.000, d.i. meer dan een derde. Indien de bevolking in deze zelfde periode niettemin is toegenomen, dan is dat toe te schrijven aan het feit, dat 3 millioen- immi granten en genaturaliseerden het aantal bewoners van Frankrijk van 38 tot 41 millioen hebben gebracht. Deze achteruitgang in het aantal geboorten, welke steeds sneller gaat, heeft in de laatste vijf jaren, van 1930 tot 1935, omstreeks 100.000 bedragen. Het klei ne geboorte-overschot, dat wij niettemin tot 1934 heb ben kunnen constateeren, is eenvoudig het gevolg van de vestiging van anderhalf millioen jonge buiten- landsche arbeiders. Hierdoor is de gemiddelde leef tijd der bevolking gedaald. Nu trekken echter honderden vreemdelingen weg, waardoor 't tijdelijk voordeel voor Frankrijk, van de- grphnisch standpunt bezien, verdwijnt. Het aantal be woners van Frankrijk is in 1934 en meer nog in 1935 gedaald. Waarschijnlijk zal de volkstelling van 1935 ten opzichte van de vorige een achteruitgang van het zielental laten zien. Minder huwelijken. Het gevolg hiervan ïs weer een vermindering van het aantal huwelijken. Volgens berekeningen, welke gebasseerd zijn op de leeftijdsgroepen, zou het aantal geboorten omstreeks 1914 315.000 bedragen en in 1965 dus in een enkele generatie tot minder dan 320.000 dalen. Een vermin dering der zuigelingensterfte tot de helft (24.000) zou de vermindering van het aantal geboorten 45.000 niet kunnen compenseeren. In dit verband wordt het volgende staatje gepubli ceerd: 1870 aantal inwoners 1936 inwoners. Frankrijk 38 millioen 41 millioen Italië 25 millioen 43 millioen Groot-Britannië 26 millioen' 47 millioen Duitschland 39 millioen 67 millioen Japan 33 millioen 69 millioen Brazilië 10 millioen 47 millioen Indien de achteruitgang van het aantal geboorten zou aanhouden, aldus de schrijver, zou Frankrijk in 1980 slechts 29 bewoners, yan Franschen oorsprong tel len. Verzorging der ouden van dagen. De vraag doet zich voor: wat zal terecht komen van een land zonder kinderen? Hoe zullen de ouden van dagen aan de kost komen? Minstens de helft der ouden van dagen moet onder dak worden gebracht, hetgeen een gemeenschappe lijke uitgave zou vergen van 14 milliard franken per jaar (voor 3^ millioen personen 4.000 franken per jaar). In China worden jaarlijks 14^ millioen kinderen geboren, In Britsch-Indië 11.6000,000, in Nederlandsch- Indië 2.600.000 en in Japan 2.100.000. Een verdere consequentie voor Frankrijk zal zijn een geweldige overproductie, vooral op landbouwge bied, daar jaarlijks het aantal verbruikers met 150.000 a 200.000 zal afnemen. Het aantal bewoners per vierk. KM. bedraagt in Frankrijk 75, in Italië 133, in Duitschland 140, in Engeland 264 en in België 265. Terwijl het aantal consumenten en producenten, d.z. dus de belastingbetalers afneemt, blijven de kosten van het staatsbestuur vrijwel gelijk, de da ling dezer kosten geschiedt in ieder geval slechts langzaam. (Bestuursdiensten, overheidszorg, pensi oenen, rentedienst, landsverdediging enz.) Ten slotte wordt in het artikel gewezen op de consequentie ten aanzien van de landsverdediging en de nationale onafhankelijkheid van Frankrijk. DE DUM-DUM KWESTIE. Geen terugroeping van leden van de Italiaansche ambassade te Londen. Rome, 19 Mei (A.N.P.) In welingelichte krin gen wordt vernomen, dat geen terugroeping wordt verwacht van bepaalde leden van de Italiaansche legatie te Londen in verband met de dum-dum kwestie. Men acht een dergelijke geste gelijk aan een erkennen van schuld, terwijl het Italiaansche standpunt geenszins is gewijzigd ten aanzien van de levering van dum-dum door een Britsche firma. MOOIE OPDRACHT. Nederlandsche firma's bouwen een ha ven in Finland. 's Gravenhage, 19 Mei. Men meldt uit Helsing- fors, dat de gemeenteraad van Mamina aan de N.V. Internationaal Handels Consortium te s-Gravenhage opdracht heeft gegeven tot het bouwen van een haven in deze stad. Het betreffende havenwerk zal uitgevoerd worden door eenige leden van het consortium. De ingenieur, die de leiding van het werk op zich zal nemen, is reeds in Finland aangekomen. ZOO WORDEN IN AFRIKA APEN GEVANGEN De Duitsche zooioog Ebert geeft aan Abessijnsche inboorlingen aanwijzingen bij den bouw van een val, warin apen moeten worden Den Oever, 19 Mei. Ter bestrijding van den mug genplaag, welke sinds het warme weer langs de kust van het IJsselmeer is uitgebroken, is heden door den heer F. C. van Heijningen, vertegenwoordiger van de Nederlandsche Pyroteehnische fabrieken te Leiden op den afsluitdijk een proef genomen met een aan tal gifgaskaarsen, zulks in overleg met de directie van de Zuiderzeewerken te Den Haag. De heer van Heijningen gebruikte hiertoe een mengsel van titaan-gas en kali-gas, dat in gecomprimeerden toestand als kaarsen kon worden ontstoken. In de rook, die deze kaarsen ontwikkelden, zouden de muggen volkomen ondergaan, terwijl deze voor men- schen onschadelijk zouden zijn. De proeven zijn echter vrijwel mislukt. Wel iswaar sneuvelden vele muggen in de rook en geraakten anderen als 't ware bedwelmd, doch dit aantal was uiterst gering, vergele ken met dat wat nog rondzwermde, zoodat van een verdelging der muggen op grooten schaal allerminst gesproken kon worden. De proeven werden genomen op het fort te Den Oever. De heer Van Heijningen zal, nu de proeven ditmaal vrijwel mislukt zijn, een, volgende maal 't met sterker gas probeeren, Namens het Rijk was aanwezig de heer van Rens- woude, technisch ambtenaar der Zuiderzeewerken, terwijl de heer ter Pelkwijk, bioloog aan het proef» station te Den Helder, eveneens de proefnemingen gade sloeg. Ter controle van de naleving der wette lijke bepalingen rakende de hygiëne van bodem, water en lucht. Bij K. B. van 6 Mei 1936 is met ingang van 15 Mei 1936, aan den heer Dr. J. W. de Waal te Leeuwarden, inspecteur van de Volksgezondheid bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen op de uitoefening van de artsenijbereidkunst en van de warenwet en met de zaken, rakende de hygiëne van bodem, water en lucht, nader als ambtsgebied aangewezen, het gebied van de keuringsdiensten voor waren Friesland, Gro ningen, Drenthe en Alkmaar. Britsch memorandum inzake de vloot* versterking. Londen, 19 Mei (A.N.P.)' Naar vernamen wordt, heeft de Britsche regeering een memorandum ge zonden aan de regeeringen van de Vereenigde Sta ten en Japan om onderhandelingen te openen, ten einde Engeland toe te staan 40.000 ton aan te bou wen. Het essentieele punt in het memorandum is, dat Engeland geen beroep doet op artikel 21 van het Verdrag van Londen, doch vraagt onderhandelingen te openen. IN LIFTKOKER GEVALLEN EN GEDOOD. De 30-jarige mejuffrouw J. van Lek, die in een van de „Torenwoningen" aan het Mathenesserplein te Rot terdam woont, wilde gistermorgen van de derde étage per lift naar beneden gaan. Zij opende de gangdeu ren die tot de lift toegang geven, doch bemerkte niet, dat de lift zelf zich toen in het bovengedeelte van het gebouw bevond. De vrouw stortte van ongeveer 12 meter hoogte in de liftkoker. Het bleek, dat zij haar rechter dijbeen gebroken had en zware inwen dige kneuzingen had bekomen. De geneeskundige dienst heeft haar naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. DE BOM ONDER DE ARMEENSCHE KERK. Istanboel, 19 Mei (A.N.P.): De kwestie van de bom, welke verleden week in den kelder van de Armeensche kerk werd gevonden, schijnt een politiek religieusen achtergrond te hebben. In deze kerk wor den diensten gehouden door Armeensche dissidenten, die zich Turco-Gregorianen noemen. Zij zijn door het patriarchaat geëxcommuniceerd. De strijd tusschen de Armeensche kerk en deze Schismatieken is vrij fel en de autoriteiten stellen thans een onderzoek in om te zien, of de ontdekking van de bom misschien in verband staat met dit Schisma. BADOGLIO KEERT NOG NIET TERUG. Rome, 19 Mei (A.N.P.) Er zijn nog geen voor bereidingen getroffen voor den terugkeer van Maar schalk Badoglio en zijn mannen naar Italië, doch wel kan men er zeker van zijn, dat hij met min stens evenveel eer zal worden ontvangen als Balbo na zijn tocht over den Oceaan met het eskader vliegtuigen in Augustus 1933. Aangezien het werk van Badoglio in Abessinië nog lang niet voltooid is, gelooft men niet, dat zijn terugkeer binnenkort valt te verwachten. GEEN BEVESTIGING VAN HET VERDWIJNEN VAN DE DIPLOMATIEKE KOFFER. Londen, 19 Mei (A.N.P.) Men heeft hier geen bevestiging ontvangen van het bericht, dat een di plomatieke koffer, welke geadresseerd was aan de Britsche legatie te Addis Abeba zou zijn verdwenen en dat de Italiaansche autoriteiten een van de of ficieren, toegevoegd aan de Britsche ambulance in Abessinië, Bonner, zouden hebben gearresteerd. Een telegram werd gezonden aan den Britschen gezant te Addis Abeba met het verzoek een on derzoek in te stellen en rapport uit te brengen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9