VROUW, ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. DE PARADE DER SCHOONSTE FRANCAISES. Parijs is nog lang niet Frankrijk. Dat is feen overtuiging, die den laatsten tijd meer en meer veld wint. Parijs heeft zich eigen lijk een plaats in het Fransche leven aan gematigd, die het niet toekomt. Hoe meer de hoofdstad zich op den voorgrond stelde, hoe meer de provincies op den achtergrond geraakten, ja, onderdrukt werden. In dit opzicht zal de wereldtentoonstel ling te Parijs in 1937 een groote schrede vooruit beteekenen voor de provincies. Hier zal hun de gelegenheid worden gebo den om zich van den besten kant te lee- ren kennen, zonder afbreuk te doen aan de nationale eenheid en de eigenschappen naar voren te brengen, die tezamen een juiste voorstelling zullen geven van het ,ware Frankrijk. Reeds vroeger heeft men op groote ten toonstellingen getracht, een oplossing te vinden voor dit „provinciale" probleem, b.v. in Chicago in 1890 en ook op de Pa- rijsche Wereldtentoonstelling van 1900. Op deze laatste had men in een hoek ver van het centrum verschillende modellen neer gezet van eigenaardige bouwwerken uit de Provence, Auvergne, Bretagne, enz. Hoe wel zeer interessant vermocht dit complex weinig bezoekers te trekken, omdat het te ver afgelegen was. Op de tentoonstelling van 1937 evenwel zal men het beter aanleggen. In weerwil van het succes, dat reconstructies van „Het Spaansche Dorp" te Barcelona en „Oud- Brussel" te Brussel plegen te hebben, is het tentoonstellingsbestuur vastbesloten, geen imitatie te brengen, die een verkeerd denkbeeld bij den bezoeker vestigt. Een dergelijke wederopbouw van scheppingen uit het verleden zouden alleen tot gevolg hebben, dat de vormen der oudheid in hun verstarring zouden blijven voortleven. Men wil in tegendeel doen uitkomen, dat de provinciale eigenaardigheden niet den vorm moeten aannemen van „cultus" van het verleden." Op deze tentoonstelling zullen de hui zen uit de Fransche provincies aan den ouden tijd alleen de hoofdlijnen ontleenen, waarvan de ondervinding heeft geleerd, dat zij feich het beste aanpassen aan de eischen van het klimaat en 't omringende landschap. Voor den bouw zal gebruik wor den gemaakt van de beste materialen, on der toepassing van de modernste methoden. De gebouwen zullen dus wel traditioneel worden in dien zin, dat zij aan elke streek die elementèii ontleenen, wélke hun-karak ter het beste doen uitkomen^ doch zij zullen tevens modern zijn als gevolg' van een breede opvatting van de traditie, moderne constructie en toepassing van moderne ge makken. Naast deze schoone bouwwerken'zal men er nog andere schoonheden kunnen bewon deren: in elk departement namelijk is men op zoek naar de knapste meisjes, om haar geboorteland waardig te vertegenwoordigen en door haar bekoorlijkheid nog meer glans te verleenen aan de tentoonstelling! Zij zullen de bezoekers de wijnen uit haar streek schenken en een warme stemming om zich heen weten te scheppen, die in de koude pracht van wereldtentoonstellingen vaak maar al te veel ontbreekt. Tallooze meisjes verbeiden met ongeduld de beslissing van de keuzecommissie. Zij droomen al van carrière maken bij de film of op de planken of van een schitterend huwelijk! De uitverkorenen zullen zich evenwel contractueel moeten verbinden, niet in het huwelijk te treden tijdens den duur van de tentoonstelling; anders zou men een te groote reserve moeten aanstel len.... Het spreekt wel vanzelf, dat men uit de schoonheden, door de departementen naar Parijs afgevaardigd, een Koningin zal kie zen. Het uitx-oepen van een koningin is in de groote republiek nu eenmaal een ge woonte geworden bij elke feestelijke gele genheid! A.T.P, MODEGRILLEN. I Indien men bijgaan de afbeeldingen ziet, dan kan het niet an ders of men komt on der de bekoring dezer modellen. Voor het oog doemen allerlei mooie, fleurige zijden weef sels op, die zich aan passen aan de eischen der mode en vroolijke motieven te zien geven. Bloemen, vlinders, mo lentjes en nog een schier oneindige reeks andefe patronen in een of meerdere kleuren, geven naast de beschei den moesjes een fees- telijken aanblik. Veel garneeringen vragen deze weefsels niet, doch .en rijke overvloed van plissé's verleenen een buitengewone elegan- ce. Vele mogelijkheden worden in dit opzicht geboden en op allerlei manieren worden plis sé's aangebracht. In dien wij het lieve ja ponnetje (rechts) eens nader beschouwen, dat van cloqué met een moesje is gemaakt, dan zien wij, dat het geheel, dat uit rok en lange blause bestaat, groepen van in gezette plissé's heeft aan rok en mouwen. Het goplisseerde middenstuk, waarover een «malle ceintuur wordt gedragen, heeft een gladde bovenpas met omliggende kraag. De middelste japon heeft aan de voorzijde een geplisseerde middenbaan, terwijl ook een plissé langs den hals is aangebracht, die een verbrecde schouderlijn geeft. Drie GEHAAKTE EN GE BREIDE MANTEL TJES. Voor de morgenuren en op sportieve klee ding worden nog steeds gaarne handgebreide, soms ook van vasten gehaakte manteltjes ge dragen, doch de stijl hiervan heeft zich weer min of meer gewijzigd. Zeer nieuw zijn deze practische kleeding- stukken van effen wol met gekleurde motie ven in gebreid of met kruissteken opgewerkt in afstekende kleuren. De jaquard-weef seis EEN ZOMERHUISJE VOOR BOB. Wanneer men zijn vierbeenige huisge- nooten niet in huis kan hebben 's nachts om een of andere reden, dan is het noo- dig voor een behoorlijke slaapplaats te zorgen, zoowel in den zomer als winter- LEVENS GENIETINGEN. „Van het leven te genieten is der wijs heid gebod!" Welk een rijkdom van gezon de levensopvattingen bevat een dergelijke levensregel en wie zou niet gaarne al tijd zoo „wijs" leven! Nu zou men evenwel verkeerd doen met dit levensgenot te zoe ken in oppervlakkige dingen en zich daar toe te bepalen tot goed eten en drinken. Zoo eenzijdig moet deze levensregel zeer zeker niet worden opgevat, hoewel er maar zeer weinig menschen zijn dit moeten wij eerlijk toegeven wier le vensvreugde niet beinvloed wordt door 'n bijzonder lekker schoteltje en een fris- schen dronk. Daartegenover staat evenwel dat dergelijke genietingen onverschillig of zij, al naar gelang van de financieele omstandigheden, een alledaagsch verschijn sel zijn dan wel tot de uitzonderingen be- hooren dikwijls onaangename gevolgen na zich sleepen, wat trouwens ook bij den gewonen, dagelijkschen kost kan voorko men. Bij den een is het de pancreas (alvleesch- klier) welker werking te wenschen over laat, zoodat hij zich met het oog op sui kerziekte onder geneeskundige behandeling moet stellen en een streng dieet volgen; 'n ander weer vertoont neiging tot corpulen tie en slaagt er zelfs bij zeer eenvoudigen kost niet in, zijn gewicht en afmetingen binnen normale grenzen te houden. En kwart lange mouwen met over de geheele lengte een plissé. Een zeer eleganten indruk maakt de souper crêpe de chine japon waarvan de japon hoogst eenvoudig is gehouden er korte pofmouwtjes heeft. Als halsafwer king een plissé, terwijl de mooie mantel geplisseerde mouwen te zien geeft, die te vens de schouders vormen en op gelijke afstanden tot de bovenarm doorgestikt zijn. Prachtig vallen deze mouwen in waaiervorm uit. Deze japon is buitenge woon geschikt voor oudere dames. komen evenals tricot- stoffen weer tot hun recht. Het linker model heeft een aparte garneering, bestaande uit revers in hartvorm, afgezet met een koord, dat bij de punt in een strik gelegd wordt. Sluiting met ron de of hartvormige hou ten knoopen. Het bovenste mantel tje is nauw sluitend, heeft aan de rechter zijde een opgestikt zak je en groote knoopen voor de sluiting. Meest al hebben deze model len geen kraag, doch er wordt een das bijge dragen. eindelijk is het zeer'Slecht gesteld met het voortdurende toenemende aantal „cultuur zenuwzieken" ,die bij het tegenwoordige levenstempo in sterke mate te lijden heb ben van overgevoeligheid van de maag en, als dit mogelijk was, liefst in het geheel niet meer zouden eten, omdat hun maag niets kan verdragen. Gelukkigerwijze behoeven zij zich thans niet meer in hun troosteloos lot te schik ken. Hebben wij,'bij het tegenwoordige tempo, niet het recht, nog meer dan vroe ger, te genieten van wat men aanduidt als „levensvreugd?" Hoe men dit kan bereiken? Dank zij wetenschappelijke onderzoekin gen en ingenieuze vindingen is men er in geslaagd, een verzoetingsmiddel samen te stellen, dat het veel te groote aantal calo rieën uitschakelt, waar vele menschen niet tegen kunnen, waardoor gisting en hinder lijke storingen in de spijsvertering worden voorkomen, welke euvels maar al te vaak optreden bij de omzetting in de maag van voedingsmiddelen, welke veel koolhydraten bevatten, zooals suiker, brood, groenten, enz. Met behulp van dit zoetmiddel, dat eenig in zijn soort en buitendien zéér goedkoop is, kan iedereen, als hij of zij daarin trek heeft, voldoen aan het verlangen naar zoe te spijzen of dranken en daardoor bijdra gen tot het behoud of de verhooging van het lichamelijk welzijn, (dat onontbeerlijk is voor een onverminderden werklust), zélfs wanneer op grond van bepaalde ge zondheidsredenen het gebruik van voe dingsmiddelen, die suiker bevatten, na drukkelijk moet worden ontraden. Zooals zoovele geneesmiddelen, die de menschheid uitstekende diensten bewijzen, is ook dit geen calorieën bevattende zoet middel volgens een speciaal procédé uit steenkoolteer gewonnen. Deze omstandig heid alleen kan er den lezers en lezeres sen een denkbeeld van geven, welk een ingewikkelde behandeling er noodig is om het middel samen te stellen Zonder overdrijving kan hier gezegd worden, dat het alle hoedanigheden in zich vereenigt, welke de beschaafde mensch heid er aan kan stellen; ieder kan de be- noodigde hoeveelheid naar zijn of haar persoonlijke behoeften afmeten, het is aan trekkelijk en praktisch verpakt en de prijs is zoo laag mogelijk gesteld. Het voor tal loos velen zoo moeilijke voedingsvraagstuk is aldus op voortreffelijke wijze opgelost: met behulp van crystallosetten (dit is de benaming van het zuiverste, dus beste zoetmiddel) is ieder in staat, het levens genot te verhoogen, zonder daarvan de minste nadeelige gevolgen te vindervinden. maanden. Een massieve kist en vier ste vige banden vormen het hoofdmateriaal. De openingen tusschen de planken worden met dunne latjes betimmerd, waardoor vocht van buitenaf niet kan doordringen, HET PRACTISCHE HUIS. daarna bekleedt men het geheel met as- phaltpapier, nadat het hout eerst met car* bolineum is bestreken, die men bij drogis ten kan koopen. VAN ZON EN ZOMER. De natuur gaat gestaag haar gang. En wij gaan met haar mee. Dat wil zeggen, dat we ons aanpassen aan het weer, de temperatuur. Als het vandaag koud is en morgen warm, dan zijn we morgen an ders gekleed dan vandaag als we ten minste iets anders hébben om aan te doen. U hebt misschien niets anders? Kijk dan eens uit, hoe U het kunt krijgen. Raad pleeg onze premie, die u bij die problemen den weg wijst. De premie is uitstekend verzorgd, rijk geïllustreerd, staat vol mo dellen en is geschreven door practischq menschen, die óók moeten bezuinigen. Vraag onze premie eens aan bij de Modé- redactrice, Muzenstraat 5B, Den Haag, on der bijsluiting van twaalf cents aan postze gels. Of gireer even 12 cents op postreke ning 191919 ten name van den knippatro- nendienst te 's-Gravenhage. Hulpmiddelen in huis. Indien men kaarsen voor het gebruik in zout water legt en ze daarna droogt en gron dig afdroogt, branden ze veel voordeeliger (links boven). Barn steen-kettingen, die de mooie glans en kleur verloren hebben, legt men eenige dagen in droge aarde en wrijft ze na het schoonmaken flink op met een zach- ten doek. (rechts bo ven). Vruchten vlekken in tafellakens, vinger doekjes, servetten e.d. zijn binnenkort, wan neer dè verschè vruch ten weer op de markt komen, weer te wach ten en maken de schrik der huisvrouw uit. Men houdt een glas boven de vlek en laat hierin een gezwafelde draad verbranden, plaatst het glas met de zwavel damp op de vooraf nat gemaakte vlek (links midden). Een ander middel is om een schoteltje onder de vlek te plaatsen en hierop een weinig waterstof superoxyde te gieten. Vetvlekken op houten voorwerpen be-, strijkt men met een stevige brei van klei, die men geheel en al op de bewuste plek laat indrogen (links midden). Snijbloemen kan men aanmerkelijk langer goed houden zelfs indien ze reeds gaan verwelken, in- MEDISCHE WENKEN. Hoestmiddel voor kinderen: Vijftien gram Altheawortel, vijftien gr. zoethout, een half pond uien en een halve liter water worden tesamen getrokken, daarna zeven en in de vloeistof een pond kandij oplossen en inkoken tot een dikke stroop, waarvan alle uren een koffielepel wordt gegeven. Bij nerveuse maagpijn mengt men 50 gr. pepermuntthee met 30 gr. valeriaan wortel, trekt dit tesamen, zeven en van tijd tot tijd een kopje drinken. dien men een derde van de stelen in ko kend water houdt, daarna snijdt men dit stuk af en zet de bloemen in een vaas frisch water, waaraan een stukje stijfsel is toegevoegd. Bij het aanschaffen van asch- bakjes moet men deze bij voorkeur kiezen, welke een ronding hebben voor sigaar of cigaret, terwijl heeren tevens gaarne een in flink formaat gebruiken. Hierdoor wordt het morsen met asch zeer veel voorkomen. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36. Den Haag (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven. Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „liet Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen ls uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat U ook Uw kenissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij ln de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. JONGE DAMES-JAPON. G 49. Prijs per patroon f 0.25 plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Een aardig bedrukt stofje, natuurlijk wasch- en kleurecht wordt voor deze ja pon bewerkt. Heel practisch zijn de z.g. Dirndl stoffen (donkere fond met bonte bloemen), die niet vaak gewasschen be hoeven te worden. Het japonnetje, bestaande uit bovenstuk en tweebaansrok is uiterst eenvoudig en de eenige variatie, die er wordt aange bracht bestaat uit de volantmouwjes, die in schuine lijn op vóór- en achterpand ge stikt zijn en waarvan het rechter deel een aangeknipte stofreep heeft, die op de japon wordt geknoopt. Patronen verkrijgbaar ïn de maten 38— 40—42—44. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. G 50. Prijs per patroon f 0.25 plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. De kleeding der gezette vrouw vraagt steeds wat meer overleg en de afkleeden- de lijn wordt hier gevonden in de lager aangebrachte schouders van de rond op gestikte bovenpas aan voor- en rug-pand, waaraan een ruime volant gezet is, die de bovenarm bedekt en de mouwen vervangt. Puntige halsuitsnijding met strik van het dunne zomermateriaal. De taille valt 5 cM. onder de normale lijn, waardoor de lijn van het figuur zeer verbeterd wordt. Voor- en achterbaan hebben een aangeknipt heupstuk, terwijl aan weerszijden hiervan kleine zij banen worden gezet. Ten einde de blousedeelen zoo mooi mo gelijk te doen vallen zijn kleine plooitjes aan de zijnaden aangebracht. Patronen in de maten 46—48—50 en 52,

Schager Courant | 1936 | | pagina 10