Laatste Telex berichten Mysterie der zee Overstroomingen in Tsjecho Slowakije Marktberichten. Sluiten eener geldleening. 6. a. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der ïe suppletoire Gemeentc-begrooling dienst 1936 be treffende een tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. b. Voorstel van B. en W. om ten behoeve der 'gemeente voor den dienst 1936 en naar gelang van behoefte, tijdelijk kasgeld te leenen tot een totaal bedrag van ten hoogste f 100.000 a pari, tegen een rente van ten hoogste V/z boven het wissel- of promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. Als voren. Het Bloemencorso der V.V.V. 7. 'Adres van de Verecniglng tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen, houdende ver zoek om ten behoeve van het te houden bloemen corso en het garantiefonds, voor f1000 deel te nemen B. en W. stellen den Baad voor op dit adres gunstig te beschikken, behoudens de navolgende voorwaar den: a. dat God. Staten van Noordholland goedkeuring .verloencn aan het vcreischte Raadsbesluit tot aan vulling van de Gemeente-begrooting, dienst 1936; b. dat twee door den Raad aan te wijzen godele geerden zitting hobben in de Commissie voor het bloemencorso; c. dat ter beoordeeling der sub. b. bêdoelde gedele geerden, een voldoend aantal particulieren (afge scheiden van de deelnemende vereenigingen) met .een inzending aan het bloemencorso deelnemen; d. dat het aandeel der gemeente in het garantie fonds eerst wordt aangesproken, nadat het door par ticulieren ingeschreven garantiebedrag, hetwelk ten minste f 500 moet bedragen, is verbruikt De heer Voüte was van oordeel, dat de Raad door B. cn W. in een lastig parket was geraakt. Immers, deze f 1000 werden met het oog op de gemeentefinan- cien niet op de begrooting gebracht. Waarom, wordt nu opeens hierop teruggekomen, vroeg spr.? Aan het onder sub a bedoelde zou de V.V.V. nim mer goedkeuring hechten en daarom noemde spr. dit niet meer dan een gebaar. Spr. wilde daaraan niet medewerken. Wethouder Miltenburg (R.K.) antwoordde, dat bij de behandeling der begrooting nog geen subsidie was gevraagd. Nu echter is dit anders en hebben B. en W. gemeend hun moreolen steun te moeten verlee- nen. De heer Vrije (B. Bel.) vroeg, of er overleg was gepleegd met de V.V.V. en of het bestuur der V.V.V. met deze voorwaarden accoord gaat. Wethouder Macdonald antwoordde, dat de V.V.V. met dc onder sub c en d genoemde voorwaarden niet accoord kon gaan. De heer Vrije: Er is dus geen overleg gepleegd? Wethouder Macdonald: Direct overleg niet. Spr. wees er nog op, dat de f 1000 vroeger op de begroo ting werd gebracht, zonder adres van de V.V.V. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) onderstreepte de laatste woorden van den wethouder en merkte op, dat deze garantie nooit werd aangesproken. Er moet dus nu een roden zijn, om te veronderstellen, dat het garantiefonds ditmaal wel zal worden aan gesproken. Wethouder Macdonald antwoordde, dat er aan wijzingen zijn, dat het bloemencorso zakt. Zeker heid is niet te stellen, dat het garantiefonds niet zal worden aangesproken. De heer Hemelrijk vroeg, of dit garantiefonds dan niet kon worden bestemd èn voor de Bloemen tentoonstelling en voor het corso. Wethouder Macdonald: Voor de tentoonstelling is reeds een garantiefonds bijeengebracht door parti culieren. De heer Hemelrijk wilde dit voorstel wel aan vaarden zooals het hier ter tafel wordt gebracht. Als dc V.V.V. de voorwaarden niet aanvaarden wil, maakt de verecniging het zichzelf moeilijk. Dc heer Voute meende, dat men niet iemand iets cadeau kon doen, wat men zeker wist toch niet tc krijgen. Wethouder den Das meende, dat de bepalingen ge tuigden van een zeer voorzichtig beleid van B. cn W. Spr. wilde de medewerking gaarne verleencn. ■doch eenigc voorzichtigheid moest worden betracht. Misschien meent de V.V.V. dat er eenige potten kijkers zullen komen, maar dat is geenszins het geval. De bedoeling is een gezond overleg tusschen het gemeentebestuur en dc V.V.V. Als de zaken eenigszins normaal gaan, zou er niet veel risico aan verbonden zijn, oordeelde spr. Het voorstel van B. en W. werd daarna in stem ming gebracht en aangenomen met 2 stemmen te gen. Tegen stemden de heeren Voute en Zwaag. Als gedelegeerden werden aangewezen de hoeren tien Das cn de Koning. Een nieuw voetpad. 8. Behandeling van een tweetal adressen van den heer Jc. van Reenen cn Mevr. H. Gorter—Storken, houdende verzoek om medewerking te verleenentot bestemming tot openbaren weg van het voetpad, loopende van do Eeuwige laan tot den Buerweg, .voorzoover dit op hun terrein is gelegen. B. en W. stellen voor, de ingevolge art. 5 der Wcgcnwet vereischte medewerking te verleenen, onder dankzegging aan de eigenaren, die het fraaie boschpad voor het nageslacht hebben verzekerd. Dc Raad verccnigdc zich, onder dankzegging met dit voorstel. (Applaus). Vaststelling Verkeersverordening. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling ccncr verordening tot regeling van het verkeer in de ge meente Bergen. De heer Voute wilde vastgelegd zien in welke straten en wegen niet mocht worden geparkeerd, of mocht worden gestopt. De Voorzitter antwoordde, dat dit een materie Is, welke door B. cn W. diende to worden geregeld. Als er een stopverbod op een der wegen wordt ingesteld, zullen B. en W. wel degelijk nagaan, of dit in het belang der bewoners zal zijn. Dc heer Voute bleef erbij, dat de Raad daarin imocst. worden erkend, en gehoord. Dc Voorzitter zeide, dat als het een stopverbod be trof, B. en W. gaarne eerst het oordeel van den Raad zouden inwinnen. Dc heer Voute was met deze toezegging tevreden Spr. vroeg, of deze verordening ook gold voor Ber gen aan Zcc? De Voorzitter: Natuurlijk! De verordening werd daarna ïn haar geheel aan genomen. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een regeling volgens welke de gemeente Bergen voor haar rekening neemt een gedeelte van de premie welke werklonzen, die zich bij het Algemeen Zieken fonds voor Alkmaar en Omstreken voor geneeskun dige behandeling hij ziekte hebben verzekerd. De drie plaatselijke doktoren hebben zich bereid verklaard met de gemeente een regeling aan te gaan, volgens welke zij een gedeelte van de premie welke wcrkloozcn, die zich bij hun ziekenfonds en voor geneeskundige behandeling bij ziekte hebben verzekerd, verschuldigd zijn, voor hun rekening ne men. Wethouder den Das lichtte dit voorstel nader toe en wees er o.m. op, dat B. en W. reeds diligent waren, vóórdat het Werkloozencohiité over di£ punt adreseerde. Waar de rouleering voor clc arbeiders een groote verslechtering beteekende, hebben B. en W. nage gaan, of er geen maatregelen konden worden geno men, de arbeiders te helpen. Het Ziekenfonds toch is voor de arbeiders van zeer groot belang en daarom diende te worden voorkomen, dat voor het fonds bedankt werd. Zeer erkentelijk waren B. en W. voor de mede werking der doktoren, de concessie door heri gedaan vraagt een groot geldelijk offer. Maar ook de gemeente moet een belangrijk offer brengen. Hoe groot dit zal zijn, kan spr. bij geen benadering zeggen. De arbeiders die van de verze kering wenschen gebruik te maken, moeten ech ter lid van het ziekenfonds. De verordening werd daarna artikelsgewijze voor gelezen. De heer Dingerdis vroeg of iemand, die om een of andere reden niet in het Ziekenfonds wilde gaan, uitgesloten werd van de werkverschaffing De Voorzitter antwoordde hierop ontkennend, ech ter betaalt hij dan inplaats van 1/3 der premie, de helft. Dit is te beschouwen als een zekere pressie om toe te treden tot het Ziekenfonds. Wethouder den Das was van oordeel, dat iedere arbeider tegenover zijn gezin verplicht was, in een Ziekenfonds te gaan. Voor een zeer geringe premie kan hij nu met behulp van de Overheid zijn plicht nakomen. Wat de gemeente hier wild oen in hét belang van den arbeider mag niet.gering worden geschat. Do regeling werd daarna in haar geheel vastgesteld. Dc heer Voute bracht een woord van hulde aan B. cn W. voor dozo mooie regeling. Verbetering van wegen. 11. Voorstel van B. en W. tot onderhandschen aan koop van verschillende perceelen grond, zulks ter verbetering van wegen. Van de door B. en W. voorgestelde transacties maakten wij in ons blad van j.1. Maandag melding. Verbeterd zullen worden de Heerenweg ,do weg naar Zanegeest, de Loqdelsweg en de Midden Geestweg. Dc heer Brak wilde bij het landhuis van den heer Barnart voor de verbrceding van den Heerenweg de boomen gekapt zien aan de zijde van het land en niet aan den kant van het Rijwielpad. Immers, aan ric-zijde van het rijwielpad staan fraaie kastanje- hoornen en aan den anderen kant iepenboomen. Do lieer Hemelrijk voelde veel voor hetgeen de heer Brak zeide en hoopte, dat B. en W. dit nog eens wil den overwogen. De Voorzitter zegde dit gaarne toe. Het voorstel van B. cn W. werd daarna In zijn ge heel aangenomen. Opheffing Commissie van Toezicht op het L. O. 12. Voorstel van B. en W. tot opheffing der Com missie tot Plaatselijk toezicht op het Lager Onder wijs. In hun prae-advics deelon B. en W. mode, dat in verband met het feit, dat in de praktijk do behoefte aan een zoodanige commissie niet noodzakelijk is ge bleken, en de kosten der commissie ten bedrage van f50.kunnen worden bespaard, stellen B. en W. den Raad voor dc commissie op te heffen cn de leden onder dankzegging voor do verleende diensten uit hun functie tc ontheffen. De heer Voute vroeg, of hier overleg werd gepleegd met de commissie zelve, of dat zij zoo maar werd af geschaft. Wethouder Miltenburg antwoordde, dat de Com missie feitelijk niets kon uitvoeren. Als de commissie wordt opgedoekt, dan zal er f50.worden bespaard. Aldus wordt dan besloten. Bonnefaasschouw. 13. Vaststelling van den datum van den Bonne faasschouw. Deze werd vastgesteld op Dinsdag 9 Juni, des morgens om 9 uur. Rondvraag. Er mogen ook voetgangers op rijwielpaden. De heer Brak vroeg, waar dc voetgangers zich moesten bewegen op den Heerenweg? Dc voorzitter antwoordde, dat deze op het rijwiel pad mogen loopen. Spr. wees er op, dat de regeling van het verkeer op dezen weg berustte hij de Pro vincie, omdat dc weg gelegen is buiten de kom der gemeente. Nogmaals het kampeerverbod. Dc heer Brak zou dc bonafide kampeerders de ge legenheid willen geven bij particulieren in Bergen tc kampeeren. Spr. stelde voor B. en W. uit te noo- digen in dien geest de Politieverordening te wij zigen. Dc Voorzitter meende, dat men daardoor in groote moeilijkheden zou komen to verkeeren. Dc heer Hemelrijk zou reglementeering van het kampeeren toejuichen; in beperkte mate zou dit kun nen worden toegestaan, meende spr. Do heer Zwaag voorzag groote moeilijkheden. De heer Brak zeide, dat men de bepaling zou kun nen maken, dat op ieder terrein, niet meer dan vijf kampeerders zouden mogen vertoeven. Spr. gaf het college in overweging deze materie onder de oogen te zien. De Voorzitter antwoordde, dat het moeilijk is bo nafide- en niet-bonafide kampeerders uit elkaar te houden. Spr. beloofde de zaak nog eens te zullen aanzien. Het trammetje Bergen—Alkmaar. De heer Voüte wilde een betere verbinding heb ben tusschen Bergen en de Zaanstreek. De treinen gaan nu door tot Alkmaar, maar dan kunnen ze niet verder, want er is geen tram naar Bergen. Zouden B. en W. zich niet tot de Ned. Spoorwegen kunnen wenden?, vroeg spr. Voorts noemde spr. het een schande, dat op deze lijn dergelijk oud materiaal wordt gebruikt. We hebben nu zomerwagens gekre gen, waarvan de ramen niet eens opep kunnen. Spr. vond dit geen reclame voor Bergen. Het zou wen- schelijk zijn, een aansluiting te krijgen op alle trei nen uit de richting Amsterdam. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. geen be zwaar hadden, hierover met de Spoorwegen in on derhandeling te treden. Vliegende Hollanders en voetballen. Do heer Vrije wilde de Vliegende Hollanders van de straat weren, omdat deze vooral op de trottoirs een gevaar opleveren voor de voetgangers. De heer Koning wilde een einde gemaakt zien aan het voetballen op straat. Op de Hoflaan wordt iede- ren avond op den rijweg gevoetbald. De Voorzitter antwoordde, dat juist enkele dagen geleden eenige ballen werden ingehouden. Wat de vraag van den heer Vrije betrof, zeide spr., dat te gen het rijden met Vliegende Hollanders op de trot toirs zal worden opgetroden. Betere kleedkamers in 't gymnastieklo kaal. Wethouder Macdonald wilde 'f 200 uitgetrokken zien, om betere kleedkamers te maken in het gym nastieklokaal. Spr. wees erop, dat er de 2 thans be staande kleedkamers veel te klein waren. De Raad ging hiermee accoord. De Voorzitter sloot daarop de vergadering, waarna de Raad in comité bijeen bleef ter behandeling van eenige belasting-reclames. BRAND BIJ DE BALATUMFABRIEK GEBLUSCHT. NEUSS, 27 Mei (A.N.P.) De brandweren van Neuss en Dusseldorp zijn er tegen 3 nur vanmorgen in geslaagd, de groote brand in de Balatumfabrie- ken te bedwingen. Alleen de papierfabriek is aan het vuur ten offer gevallen. Aan de eigenlijke Bala- tumfabrikatie is niet veel schade berokkend. m Wat is er van de „Girl Pat" geworden? Dover. In de verrookte zeelledenherbergen in Dover vertellen matrozen, en kapiteins elkaar een geschiedenis, zoo mysterieus, als zelfs de romantici der zee, Joseph Conrad en Robert Louis Stevenson niet geheimzinniger in hun verhalen verteld heb ben. Reeds meer dan een maand ontbreekt er van het kleine stoomschip „Girl Pat" en zijn bezetting van vijf man elk spoor. Niemand gelooft, dat de „Girl Pat" is gezonken. De algemeene opvatting onder de zeelieden is, dat het schip ergens in het zuiden van den Atlantischen Oceaan kruist. Terwijl de verzekeringsfirma Lloyds haar agen ten opdracht gegeven heeft, in de havens aan den Atlantischen Oceaan en dc Middellandsche Zee een onderzoek naar het „vagabondeerende" schip in tc stellen, heeft de reederij. die in Grimsby gevestigd is, Scotland Yard er bij gehaald, om het geheim, dat over het schip ligt, op te lossen. Men gelooft, dat de kapitein en de bemanning van het schip de „Girl Pat" in eigen bezit hebben genomen. Zou dit juist blijken te zijn, dan moet men de „Girl Pat" tot pl- ratenschip verklaren. Ieder schip, waarop de En- gelsche vlag waait, heeft dan de plicht, de „Girl Pat" op te brengen en de muiters te arresteeren. Het visschersschip is op 1 April van dit jaar uit Grimsby vertrokken cn wel ter vischvangst op do Noordzee. Twee dagen later meerde het schip aan do pier te Dover om direct daarna weer te vertrekken. Om onverklaarbare redenen liet men den scheeps- machinist hier achter. De „Girl Pat" was daarna klaarblijkelijk spoorloos verdwenen, totdat eindelijk op 12 April do reederij te weten kwam, dat het schip de Spaansche haven Corcubicn had aangedaan. Daar bleef zij negen dagen lang liggen. De kapitein liet de machines grondig nakijken. Daarna verliet de Girl Pat" volgens een verklaring van den haven meester van Corcubian in een neveligen nacht de haven mot achterlating van een onbetaalde rekening van 200 pond voor olie en proviand. Sindsdien heeft niemand meer iets van het kleine schip gehoord. Daar men het voor onmogelijk houdt, dat het schip ongezien door de Straat van Gibraltar is gestoomd, neemt men aan, dat het zich ergens in het zuidelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan bevindt. Waar schijnlijk zal thans een Engelsch oorlogsschip op dracht krijgen, naar de „Girl Pat" te zoeken en op heldering te brengen in het geheim, dat dit schip op het oogenblik omgeeft. De kapitein van het schip is George Black Osborne en de geheele bemanning was door hem aangeno men. (V.P.B. U.P.) Wèèi? Kan ik met trouw zijn?!!!! Kijk er 'b: èl die meisjes ben ik troyyc ge weest!!! Tengevolge van hevige stormen In Slowakije en Moravie hebben hevige stormen gewoeddie groote schade aan den oogst hebben toegebracht. Verscheidene ri vieren zijn buiten hun oevers getreden waar door verschillende spoorwegen onder water staan. Sleden in Bohemcn overstroomd Praag 26 Mei (A.N.P.) Na een hevig nood weer zijn vandaag de steden Nova Paka en Stara in Noord Oost Bokemen overstroomd. Op vel schillende punten bereikte het water een hoogte van vier meter, dat zich als een woeste massa door de straten der genoemde steden baanden Een groot aantal huizen is ingestort en men vreest dat er vele slachtoffers onder de puin- hoopen begraven zullen liggen. De gendarmerie heeft de hulp van troepen moeten inroepen. De naburige rivieren Rokvtka en Jarowka wer den tot woeste stroomen, die verscheidene hui zen vernielden. De omgeving van de stad Hradez Haralovi is eveneens geteisterd door een ramp spoedig noodweer, dat enorme schade aanrichtte ECHTPAAR LINDBERGH KEERT IN SEP TEMBER NAAR DE V.S. TERUG New York Naar vernomen wordt zullen Lindbergh en zijn vrouw in September naar de Vereenigde Staten terugkeeren, VELDSLAG TUSSCHEN TWEE BOERENFAMILIES IN JOEGO-SLAVIë. Het blad „Politika" meldt, dat In het dorpje Nitsj, In Centraal-Servië, twee boerenfamilies naar aanleiding van een geschil over een tusschen hun landerijen loopenden weg en een kanaal voor den afvoer van het regenwater, een waren veldslag heb ben geleverd. Van de twintig personen, die elkaar met revolvers en messen te lijf gingen, bleef er niet een ongedeerd. Verschillende hunner zijn gedood o! ernstig gewond. ZEVEN DOODEN BIJ MIJNONGELUK IN ENGELAND. Londen, 27 Mei. (ANP) Het staat thans vast, dat bij het mijnongeluk in de mijn Loveston, nabij Ha verfordwest, zeven mijnwerkers om het leven geko men zijn. Zij zijn verdronken, nadat de gang, waarin zij werkten, door een geweldige waterdoorbraak was overstroomd. NOODLOTTIGE AFLOOP VAN UITSTAPJE IN POLEN. Nabij Lodz is een autobus in een sloot gereden. Ind en wagen bevonden zich schoolkinderen en hun moeders, die een nitstape maakten. Zeven personen werden zwaar en 15 licht gewond. VIJF PERSONEN IN POLEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Warschaur 27 Mei (ANP) Tijdens hevige onwe- ders, die in de streek tusschen Krakau en Thora hebben gewoed, en veel materieele schade hebben aangericht, zijn vijf personen door den bliksem go- dood en acht gewond. 1 DOODE EN 11 GEWONDEN BIJ EEN AUTO ONGELUK IN DUITS CHLAND Te Porschdorff in Duitschland is gistcrocK- tend een vrachtauto, waarop 31 schoolkinderen met een onderwijzer zaten van den weg omlaag gestort. Hierbij kwam een der inzittenden ora het leven, terwijl de chauffeur en 10 kinderen meer of minder ernstige kwetsuren opliepen. INVAL I NNAT. SOG. CENTRALE IN OOSTENRIJK De Weensche politie heeft een inval gedaan in een propaganda centrale der nationaal socia listen in het derde Weensche arrondissement. Zij nam daarbij belangrijk materiaal in beslag Tien personen werden gearresteerd. PURMEREND, 26 Mei 1936. Gemeentel. Kaasbcurs. Verhandeld 18 partijen, we gende 55000 Kg. Handel matig. Hoogste prijs f18.50. Kleine Boerenkaas, 14 stapels, f19, handel goed; volvette f20, 1601 Kg. boter f 1.37—1.43, weiboter f 1.25, 568 runderen: 230 vette vette koeien 3056 et. per Kg., handel matig; 184 gelde koeien f 80—150 p. stuk, handel matig; 115 melkkoeien f 110—190 por stuk, handel matig; 39 stieren 32—88 ct. per kilo, handel stug; 57 paarden f60—130 per stuk, handel stug; 99 vette kalveren 25—50 ct. por kilo, handel stug; 671 nuchtere kalveren voor de slacht f3'10 per stuk. handel vlug; idem voor de fok f813 per stuk, handel vlug; 214 vette varkens voor do slacht 30—33 ct. per kilo, handel matig; 35 magere var kens f 1424 per stuk, handel matig; 423 biggen f8 13 per stuk, handel matig; 469 schapen f 10—23.50 per stuk, handel matig; 74 bokken f3—11 per stuk, handel matig; 624 lammeren f5—10.50 per stuk, handel matig; kipeieren f2.402.80, eendeieren f2.25 per 100 stuks; piepkuikens 62i/2—70 ct. por kilo, oude kippen en hanen 40—50 ct. per kilo, konijnen, f 0.40—1.75 per stuk, eenden 30—65 ct. per stuk, dui ven 40 ct. per paar 1642 eendeicren A f2.30, 1386 kipeieren A 12.50—2.70, 236 idem schouw f2.40. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerencl G.A. Aanvoer; 170.000 eendeieren f2.25—2.30, broecf- eieren f3.20, 80.000 kipeieren: 70—80 Kg. 12.80—4, 65—66 Kg. f 2.70-2.75, 63—64 Kg. f2.60—2.70. 60-62 Kg. f 2.50—2.60, 58—59 Kg. f2.40—2.50, 56—57 Kg. f 2.35-2.40, 53-55 Kg. f2.25—2.35, 50—52 Kg. 2—250l GRONINGEN, 26 Mef 1936. Groninger Graanheurs. Wintergerst f 5.25—Ï>.6Ö, zomergerst f5.25—5.70, haver (wit) f6.40—6.90, zwar te haver f6.256.75, groene erwten f7.509.10, kan- wijzaad f 1521, blauw maanzaad f9—14, buitenL gerst 15.75—5.95, ronde mais f5.40—5.60.

Schager Courant | 1936 | | pagina 12