.viucitiur Pinksteren. „Het zwarte legioen" De katholieken en de N.S.B. Het lot van de reis- belasting Een zomerjurk Brand in garage Bilt stilt Marktberichten. Bet voornaamste doel is de strijd het communisme New York De publieke opinie schenkt steeds meer aandacht aan de verschijning van het „Zwarte Legioen" In het Muis van afgevaardig den heeft men zelfs een parlementaire encruete tegen de organisatie geëischt. Ook wordt door sommigen verlangd, dat de geheime federale po litie ingrijpt, omdat men van meening is, dat alleen deze instantie de over het geheele land ge weven draden der organisatie kan ontwarren. Het schijnt, dat het legioen goed bewapend is Bij huiszoeking in de woningen van gearresteer de leden zijn steeds wapenen gevonden. Overigens weigeren de gearrsteerde mededee- liugen over de organisatie te doen. Niettemin zou een hunner verklaard hebben, dat het legioen in geval van een communistischen opstand bin nen 24 uur in het geheele land gemobiliseerd kan zijn. In de laatste instantie zou de vereeniging naar de dictatuur streven. Een bekend rabbijn te Detroit heeft zich tot den gouverneur van den staat Michigan ge wend met den eisch, dat het legioen met wortel en tak moet worden uitgeroeid, omdat het de democratie bedreigd. Uit in beslag genomen le denlijsten blijkt, dat de organisatie haar aanhan gers recruteert uit alle klassen der maatschappij Haar leden zouden zelfs onder regeerings per sonen en politie schuilen. De commandant van het legioen Effinger heeft verklaard dat het aan tal leden meer dan 6.000.000 telt. Hij ontkende tevens, dat veemmoorden, nachtelijke uitsattin- gen enz. plaats hebben of dat menschen met den dood bedreigd worden. De voornaamste taak van de organisatie noemde hij den strijd tegen het communisme en de bescherming der Amerikaan- sche idealen. Ook Mr. van Leeuwen, de leider van den kring Noord-Holland, blijft lid. Naar aanleiding van het Zondag 24 Mei ƒ.1. namens het Nederlandsche Episcopaat afgekondigde herder lijke schrijven inzake het „in belangrijke mate steun verleenen aan de „N.S.B." bevat „Volk en Vader land" van heden de volgende verklaring: „De ondergeteekenden achten zich verplicht mede te deelen, dat zij binnen de gelederen der N.S.B. blij ven strijden voor het heil van Volk en Vaderland." M. d'Ansembourg; John Boddé; Vlekke; N. J. van Leeuwen; E. v. Bönninghausen; Venhoven; B. van Jol; Jan de Haas en S. van den Hoek. Ir. Mussert zet zijn standpunt uiteen. Ir. A. A. Mussert zet in het weekblad „Volk en Va derland" zijn standpunt tegenover het Nederlandsch episcopaat uiteen. Hij constateert, dat vele Katholie ke leden der N.S.B. door de publicatie hunner gees telijke leiders voor een zwaar gewetensconflict zul len worden geplaatst. „Eenerzijdsch hun wensch om gehoorzaam en volgzaam te zijn aan het Episcopaat. An derzijds hun diepe overtuiging, dat de Nationaal Socialistische Beweging noodzakelijk is voor de geestelijke en materieele verheffing van ons volk, noodzakelijk ook als eenige macht, die de uitein delijke overwinning van het Marxisme in zijn zui veren vorm van communisme kan beletten. Dit gewetensconflict heeft, de Beweging noch ge wild, noch veroorzaakt. Van den aanvang af stond de Beweging op het standpunt: het Nederlandsche Volk vereenigen. Protestant en Katholiek samen werken op staatkundig terrein, omdat dit door twee dracht, haat en nijd verscheurde volk, deze samen werking noodig heeft om te geraken uit den hul digen staat van verwording en te bereiken dat de geest van tucht, orde, discipline, van Christelijke naastenliefde en offervaardigheid weer tot ons kome. Als leider der Beweging heb ik er steeds zorgvuldig tegen gewaakt, dat een conflict, met wel- ikè Kerk dan ook, door ons toedoen zou ontstaan. Katholieke leden der N.S.B., gij weet dat onze Be weging volkomen de gewetensvrijheid en de gods dienstige overtuiging respecteert. Ik stel er prijs op nogeens uitdrukkelijk te verklaren, dat dit prin- cipieele standpunt ook door het optreden uwer ker kelijke autoriteien ongewijzigd blijft, zoodat het ge heel aan u wordt'overgelaten te doen, wat uw gewe ten u voorschrijft:, Moge God u doen handelen iin Zijnen Geest," Spaansche landarbeiders nemen bezit van de boerderijen Ernstige botsingen met de civiele garde. -Madrid. Naar uit Albacete wordt gemeld, heb ben in het nabijgelegen Yeste ernstige incidenten plaatsgehad. Een aantal landbouwarbeiders hadden bezit genomen van een boerderij, doch moesten deze op last van den gouverneur ontruimen. De civiele garde kwam tusschenbeide en arresteerde een 50-tal personen.'Tijdenes het overbrengen der gevangenen werden de civiele gardes door de dorpsbewoners aan gevallen, waardoor een ware veldslag ontstond. In den strijd werden 14 personen gedood en ongeveer 50 gewond. Twee der gewonde civiele gardes zullen waarschijnlijk wel aan hun verwondingen bezwijken, terwijl vijf andere ernstig werden gewond. Van de aanvallers werden 39 gewond, onder wie 9 ernstig. De ontwikkeling van de veestapel in Rusland Het plan van den Raad van Volkscommissarissen en de Centrale Commissie der Communistische par tij inzake de ontwikkeling van den veestapel gedu rende 1936, is vandaag gepubliceerd. Het besluit is gcteekend door Stalin en Molotof. Dit jaar zal de runderstapel moeten worden ver meerderd met 7.026.000 koppen. In 1935 heeft de toe neming 5.582.000 koppen bedragen. Het aantal paar den zal met 1.516.000 moeten worden uitgebreid. In 1935 bedroeg de toeneming 447.000 stuks. De staat zal 2.700.000 vaarzen koopen om hulp te verleenen aan de Kolchosen. Een renteloos voorschot van in het geheel 80 millioeu roebel wordt ter be schikking. gesteld van de Kolchosen om daarvan vaarzen te koopen. ZIJN VOORJAARSDROOM wijde zee. Ren reis over de De slooping van visschers- vaartuigen Het uit het Landbouwcrisisfonds beschik baar gestelde bedrag tot f50.000 verhoogd. Bij beschikking van 28 Februari had de minister van landbouw en visseherij uit het Landbouiwcrisis- fonds een bedrag van f20.000 beschikbaar gesteld om het sloopen van zee- en kustvisschersvaartuigen te bevorderen. Naar de N. R. Ct. van bevoegde zijde verneemt, is onder leiding van de daartoe ingestelde sloop- commissie het sloopen krachtig aangevat, zoodat het ter beschikking gestelde bedrag van f 20.000 thans vrijwel geheel is uitgeput. Aangezien nog veel aanvragen om een slooppremie bij de commis sie in behandeling zijn, is het bedrag van f 20.000 dezer dagen verhoogd tot f 50.000. Memorie van Antwoord spoedig te wachten. Naar de parlementaire redacteur van het Alg. Hsbl. verneemt kan de Memorie van Antwoord op het ontwerp tot heffing van een reisbelasting spoe dig worden tegemoet gezien. Uit het feit, dat het mi- nisterieele antwoord binnenkort zal verschijnen, kan men afleiden dat minister Oud aan het ontwerp vasthoudt. Natuurlijk hangt het intusschen van de Kamer af, of het ontwerp nog voor dit zomerreces zal worden behandeld. Daar het vacantieseizoen reeds dicht is genaderd, en bovendien niet alleen de Tweede Ka mer, maar ook de Senaat het ontwerp zou moeten goedkeuren, schijnt ons de kans vrij gering, dat nog dezen zomer vacantiereizen naar het buitenland aan een bijzondere belasting onderhevig zullen zijn. i i een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruincrême doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Gisteravond te ongeveer elf uur brak brand uit in de garage van den heer J. Verhoeven, te Ede, welke grenst aan het terrein van de infanteriekazernes. De brand liet zich aanvankelijk nog al ernstig aanzien. De brand werd aangetast met vier stralen, n.1. twee van de Edesche brandweer en twee van het tiende regiment infanterie, welks manschappen, die juist van een avondoefening terugkeerden, krachtige hulp verleenden. Na ongeveer een uur was men het vuur meester. Het kantoor en de werkplaats, waarin zich vier personenauto's en een takelwagen bevonden, brandden geheel uit. Alles was verzekerd. De boxen, die afzonderlijk stonden, bleven gespaard, Daar de vlammen nog al hoog oplaaiden wegens de voorradige benzine, was er veel publiek op de been om den brand gade te slaan. GRAAF BEATTY HEEFT 174.902 POND NAGELATEN. Londen: Volgens de bladen heeft admiraal Beatty, die op 11 Maart. j.1. is overleden. 174.902 pond nagelaten, waarop 31.451 pond successierecht is be taald. Dit is het hoogste bedrag dat ooit door een ad miraal is nagelaten. LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE. Vergadering Bond. v. Staatspension- neering. Ten lokale van de wed. P. Schoenmaker vergader de gisteravond de afd. ZuidscharwoudeBroek op Langendijk van den Bond van Staatspensionneering onder voorzitterschap van den heer Du Burck. In zijn openingswoord wees deze op de leege plaats aan de bestuurstafel door het overlijden van den heer J. de Ruiter, die gedurende tal van jaren de zaak van het staatspensioen op actieve wijze heeft voorgestaan. Voorzitter zegde hem in de eerste vergadering na zijn verscheiden dank voor alles, wat hij voor de ouden van dagen heeft gedaan. De heer Erkamp en Du Burck werden als bestuurs leden herkozen, terwijl in de vacature De Ruiter ge kozen werd de heer P. de Geus Jr. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voor de Bondsvergadering. De vergadering vereenigde zich er mee, dat aan 't Hoofdbestuur wordt opgedragen, alle daarvoor in aanmerking komende organisaties, Middenstands bonden, Holl. Maatschappij van Landbouw, Ned. Tuindersbond enz. uit te noodigen tot het houden van besprekingen over den nood der ouden van da gen en het voeren van actie tot 't opheffen daarvan. Vrij uitvoerig werd van gedachten gewisseld over een motie van de Provinciale Geldersche Federatie, waarin diepe teleurstelling werd uitgesproken over het stemmen van de Vrijz. Democraten in de Twee de Kamer tegen de motie-Van Houten, die inhield Van heidensch feest tot kerkfeest. FLORA, GODIN VAN DEN ZOMER. Het woord pinksteren Is een ver bastering van het Grieksche Pente- koste, hetgeen vijftigste beteekent. Het oude woord Sinxen, dat onze voorouders bezigden, is een verbas tering van het Fransche Cenqueme, hetgeen weer een verkorting is van het Latijnsche Quinquagesima, na men dus voor het door de Christe nen vijftig dagen na Paschen te vieren Pinksterfeest. In de eerste eeuwen was de ge heele periode tusschen Paschen en Pinksteren een vreugdefeest; eerst in de 4e eeuw werd pinksteren een officieel kerkfeest, waarmede te vens was bedoeld, een heidensch feest te bedekken. Reeds de Joden kenden het Pinksterfeest, al was het onder oen anderen naam, want dan offerden zij aan Jahwe. De bloemen zijn een groote rol blijven spelen in de feestvreugden en daar het in den regel mooi weer was, waren deze feesten uitgebrei der dan met Paschen, wanneer het vaak nog koud kon zijn. Daags voor Pinksteren werd in de kerken water gewijd, welk wij water een specialen kracht werd toegekend. In de kerken weerklonk op het feest bazuingeschal, hetgeen het gedruisch moest verbeelden, waargenomen door de Apostelen, toen zij in de zaal bijeen waren. Bovendien liet men een brandende massa papier- of andere snippers uit het kerkgewelf omlaag dwar relen, welke de vurige tongen sym boliseerden en enkele witte, los rondfladderende duiven, den H. Geest. Met deze en nog andere plechtig heden heeft de kerk het oude, hei- densche zomerfeest toch niet ge heel kunnen uitbannen. Want niet zoo lang geleden nog, werd in ver schillende steden en dorpen van Nederland de z.g. Pinksterbloem rondgedragen, een meisje, „rijk" versierd met kleurige papieren en ringen. Dit is een overblijfsel van de hei- densche Godin Flora, Godin van den Zomer en de Vruchtbaarheid. De Germanen droegen iemand, die de bijzondere aandacht van 't volk verdiende, op een schild rond en daarvandaan, dat men de Pinkster bloem, welke vele ouden van dagen zich nog wel herinneren zullen, op een burrie rondvoerde. Zij was de personificatie van de vruchtbaar heid, welke zich overal zoo duide lijk in de natuur demonstreerde en ook van de schoonheid, waarvan de talrijke bloemen en de bloeiende boomen getuigden. Het huis van de Pinksterbloem werd in den regel versierd, de deuropening werd met bloemen afgezet en alles in gereed heid gebracht om het schoonste meisje van het dorp of de stad binnen te halen. Dat de meisjes niet bepaald ongevoelig waren voor de verkiezing tot de schoonste van de stad, blijkt' wel uit het vol gende gedicht van Jacob van Len- nep, die het weer van den dichter Tennyson overnam* O roep mij morgen, moederlief! bij d'eerste scheem'ring op, O morgen is 't een blijde dag, dan stijgt m'n vreugd' ten top, Geen schooner is er, moederlief! Geen ooit nog geweest. Want morgen ben ik Pinksterbloem en koningin van 't feest! De „vrijstermarkten", die in vele streken op den Tweeden Pinkster dag werden gehouden, staan in nauw verband met het Pinkster- bloemsysteem en zijn eveneens af komstig uit den Germaanschen tijd De Germanen immers kochten zich een vrouw. De huwbare meisjes ligten zich later bij opbod verkoo- pen. De jongemannen, die het be talen konden, boden tegen elkaar op, soms in ernst, soms in over moed of voor de grap. In het eer ste geval betaalde de jongeling het geboden bedrag voor zijn bruid aan den vader. Wilde hij haar echter later niet, dan betaalde hij twee ducaten. De Pinksterbruid kwam er echter zoo maar niet af. Wilde zij zelf niet, dan moest zij het gelag betalen. Dit zonderling gebruik bleef het langst in Scher- merhorn. PINKSTERVIERING IN DUITSCH- LAND. In de dorpen bleven de gebruiken het langst bewaard. „Pinksterlummel". Pinksteren in Duitschland is voor de jongemannen uit vele klei ne dorpen een prachtige gelegen heid het meisje, dat hun hart heeft gestolen, hun liefde te verklaren. Op den Zaterdag vóór Pinksteren maken de jongemannen aan de dorpjes langs den Rijn een „Pink- sterlummel", welke bestaat uit een rieten pop, opgesierd met Mei bloempjes. Deze pop noemt men „Pinksterlummel". Op den Eersten Pinksterdag wordjt de pop naar de aangebedene gebracht, vaak zeer vroeg in den morgen reeds. Dik wijls al wacht het meisje op haar „Pinksterlummel" en schuift zacht jes het raam van haar kamer open, waarna-de pop. evèn geruisch loos naar binnen glijdt. Meestal bevindt zich aan de pop een brief je of versje, waarin de jongen zijn liefde voor het meisje verklaart. Gaat het meisje op-de attenties van den jongeman in, dan wordt niet zelden reeds den Tweeden Pink sterdag .het verlovingsfeest ge vierd. De „Meikoningin." Oeroud is het kiezen van een Mei-koningin rond Pinksteren. Niet alleen in Duitschland, maar ook in vele andere landen van Europa. Sommigen beweren, dat hieniit de verkiezing van de „Schoonheids koningin" is ontstaan, doch ons dunkt, is dat wat te ver gezocht. Het kiezen van een Mei-koningin bij onze Oosterburen is thans nog in vele dorpen in zwang. In een dorp wordt het liefste meisje uitge zocht en dat meisje wordt „Mei-ko ningin". Gedurende de Pinkster dagen wordt zij door een ieder ge fuifd en vertroeteld en de jonge mannen vechten er om in haar nabijheid te zijn. Het is begrijpelijk dat een en ander nogal eens na ijver brengt onder de jonge vrou wen. De Pinksteros. In vele kleine plaatsen in Oost- Duitschland bestaat de gewoonte om met Pinksteren een os op te smukken met linten, banden, en Meitakjes. Deze „Pinksteros" wordt door de straten meegevoerd en kon digt zich reeds van verre aan door, de vele belletjes, die om den hals van het dier hangen. De hoorns van de os moeten versierd zijn met goud- en zilverpapier. Bovenop het spitse uiteinde van de hoorns prik ken de boeren een appel of een krootje. Pinksteren in Thueringen. In Thueringen viert men mét 't Pinksterfeest het zg. Bronnenfeest. De bron is altijd beschouwd ge worden als de oorsprong van alles wat leeft. Op Pinksteren worden in Thueringen vele kinderen ten doop gehouden. In vele Westfaal- sche streken trekken de lieden in den vroegen Pinksterzondag naar een der woudbronnen, om er ge zegend water te' halen. Vroeger koos men op dien Zondag een Pink sterbruidegom of Pinksterkoning, die tegen den avond met water werd begoten of onder water geduwd. Verwachting: Meest matige westelijke to$ noordwestelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk eenige regenbuien, kou der. Verdere vooruitzichten;, nog guur. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 756. Het dunne pijltje geeft den vorïgen stand aan TEMPERATUUR: 12 gr. C. is 54 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen een pensioen te verleenen aan de 65 a 70.000 oudjes, die van elk pensioen zijn verstoken. Men was van oordeel, dat op verkiezingsbeloften blijkbaar maar weinig valt te rekenen. Bovendien kon worden ver wacht, dat, waar de Vrijz. Dem. 2 Ministers afston den voor het Nationaal Kabinet, men niet meer kon verwachten, dat zij aan een principieele zaak als de onderhavige hun medewerking zouden verleenen. Wilde men dit bereiken, dan moest men buiten de regeering blijven. De vergadering meende, dat men bij de beoordee ling van een en ander voorzichtig moet zijn, en wees b.v. op de verwatering, welke bij de s.d.a.p. valt op te merken. Geciteerd werd, wat Aibarda over invoering van het Staatspensioen in de Tweede Kamer heeft gezegd. Dat klonk ook niet zeer bemoedigend. Ten slotte verklaarde de vergadering zich tegen de motie. Als afgevaardigde naar de Alg. Verg. werd gekozen de heer Du Burck, die zich dit liet welgevallen. Uit de rekening van den penningmeester bleek een batig slot van f33.39. Als secretaris werd gekozen de heer H. J. Erkamp te Zuidscharwoude. Deze werd ook aangewezen alg afgevaardigde naar de Federatie vergadering. Daarna sluiting. Z I J P E] BURGERBRUG. Vroege aardbeien. Als merkwaardigheid wordt gemeld, dat bij den heer J. Bregman alhier op 2S dezer de eerste rijpe aardbeien werden geplukt van den kouden grond. De nijdas, die zijn eigen beeld eenige malen weerkaatst ziet in het glimmende lak van de. auto en even zoovele tegenstanders meent te zien EIERVEILING SCHAGEN, 28 Mei 1936. Aangevoerd: 85.000 kipeieren: 54r—56 Kg. f2.30-* 2.40, 56—58 Kg. f2.35—2.45, 58—60 Kg. f2.40—2.45, 60— 62 Kg. f2.45—2.60. 62—65 Kg. f2.60—2.90; 4000 eend eieren f2.252.35, per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING, 28 Mei 1936. Aangevoerd: 32364 kipeieren: 5254 Kg. f2.25— 2.40. 55-57 Kg. f2.40—2.65, 58—60 Kg. f2.45—2.75, 61' —63 Kg. f 2.6Ó2.S5, 64—70 Kg. f2.70—3.20; 1055 eendeieren f22.50, alles per 100 stuks. HOORN, 28 Mei 1936. 5 stapels kleine Fabriekskaas f 18, 11 stapels kl. Boerenkaas f 18, 2 stapels Boeren Cornm. Kaas f22, Aanvoer: 18 stapels, wegende 9151 Kg. Handel goed, LEEUWARDEN, 29 Mei 1936. Buitenl. granen: Gele laplatamais disp. 109 boord vrij Leeuwarden; idem 102 boordvrij Rotterdam? Russische gerst disp. 119 boordvrij Leeuwarden;! idem 111 boordvrij Rotterdam; Noord-Am. Lijn koeken disp. 7.— boordvrij Leeuwarden; idem 6.45 boordvrij Rotterdam; idem merk S.K. disp. 6.55 boordvrij Rotterdam. ALKMAAR. 29 Mei 1936. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in to taal 157 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prij zen als volgt: 59 HL voertarwe f56.40; 6 HL gerst chev. f 57-6; 31 H.L. haver f 6.35—7; 16 HL boonen, w.o.: bruine f1013, citroen f 10 en witte booneni f 1012; 11 HL mosterdzaad (geel) f 10; 22 HL, karwijzaad f20.60; 12 HL erwten, w.o.: kleine groene f 8, groote groene f 10, grauwe f 1525 en vale erwten. f5—10, alles per 100 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 29 Mei 1936. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 66 stapels, wegende 145.000 Kg. kaas aangevoerd!, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 42 sta pels Kleine f21 en 2 stapels Commissie f 17.50. Boe renkaas: 7 stapels kleine f 18.50 en 15 stapels Com missie f22.50. Alles met rijksm. Handel goed. ALKMAAR, 29 Me.i Aardbeien 1032 ct. p. doos, andijvie f 14.20, bloemkool I f 12—22, II f 5—9, kropsla f 0.50—1,50, komkommers f 4r-S, per 100 stuks, asperges f 10—40, prei f 1.50, peterselie f 2.40, rabarber f 1.504.50, raap stelen f 0.50—0.90, radijs f 0.50—3.10, selderie f 0.50— 2.50, uien f 1.10—1.50, wortelen f 5—8 per 100 bos, peulen f 1823, snijboonen f 333S, dubbele spercie- boonen f 41, tomaten f 13—19 per 100 pond, spinazie 26—99 ct., postelein 12—22 c.t p. bakje.

Schager Courant | 1936 | | pagina 16