De Brabantsche Brief Veiliipereeniging Oe Noordermarktbond ie Noord-Scharwoude van Dré. achterover en zwom op den rug met felle, schui mende slagen door deuzen van God geschonken lek keren Meimorgen, die 's nachts van den hemel was gedaauwd. Ik spoelde den big van binnen tot zwijgens. Spoel de vruchtenvlaai en feest van m'n lijf tot hijgens- toe. En toen? Toe heb ik m'n eigen uitgelachen! De veertigjarige achter den rug. Thuis „opoe" in den steek gelaten, de kindcrs, de kleinkinders alleen gelaten in d'r bedden en ik „opa'ik kost op den feestdag nie wochten en spartelde hier door den buiten op 'n manier, of er tusschen Adam en mij nooit verandering in de mode was gekomen. En als ik dan eindelijk op den graskant te rusten lag, m'nen eerste Vaderons langs 'nen gouwen zonnepiek den hemel bjnnenlachte, dan ineens, dan klats! daar raspte 'n groote koeientong langs m'nen .kop! 't Beest had trek in... dauwdruppen! Efkcns nog 'nen duik. 'n „Glijvlucht" onder water naar den overkant, naar m'n hemd en bovenbroek, naar m'n tabak en m'nen pijp, waar 'k naar snakte! 'k Zou vandaag dan wel niks gebruiken dan 'n kom- meke steuvigen koffie, maar ik kreeg veul trek in 'n machtig ontbijt, in spek mot eiers uit een en de zelfde pan, lekker schransend mee m'n baaske! En toen hard, hard ben ik gaan loopen naar mijnen erf! De veugeltjes strooiden huiliën zang als con fetti door den gouwen morgenwemel. Koud als marmer spande mn vel. Sappig als daamv proefde ik den dag in m'n keel. En in m'n ongewoon toilet, maar in feestelijke stemming draaf- de-n-ik onder do eerepoort door den erf op en hoep! zwaaide m'n eigen aan den ondersten dik ken tak van den noteleer. Zwaaide, zwaaide! Zwaai de veertig jaren van me af! Zwaaide, zwaaide m'n broek over m'n heupen, zwaaide, zwaaide in m'n flicrcnde hemd over den stillen erf en toen rang, flang, daar ging den klink van de deur over en prachtig, onverbeterlijk was 't „schot', van Trui, die kwats, klats, klots, bots gooide mee klompen, mee 'nen mat, mee alles wat ze grijpen en vangen kost, maar zwijgend, stil, en met overtuiging. En in heur oogen stond den gewonen litanie van „idioot", „opa", „ouwen gek", „stuk schandaal", en ik bleef zwaaien, zwaaien. Tot Trui naar binnen ging om terug te komen mee 'n pot kouwen koffie Fanatiek richtte ze, mikte en gooide onder me door als ik óp den tak wipte. Amico, wat doet 'nen menscli, die gelukkig is Gekke dingskes! Hij vergeet de zaken, die hij z'n eigen voornam! B.v. het beschrijven van 't feest. Hij leeft maar pla- zant. voort. Plazant als 'nen jongen eekhoorn, weg springend van tak tot tak, huppelend door den schoo- nen dag, van Onzenlievenheer over de bosschen ge goten. Afijn! Ik ben naar benejen geklommen. Heb Trui gehol pen, mee 't ontbijt, want daar viel wat te doen! En langzaam zijn de' gasten ontwaakt. Langzaam afgekomen op de geuren van koffie, van gebakken spek en eiers, van ham en krentenmik, van sissenden biefstuk en pruttelende ballen gehakt. En als we zaten aan deus vorstelijke ontbijt, in de gouwen morgenzon, als lach, leut en geluk over den erf klaterde, dan dan kwam dieën goeien, dieën trouwen, dieën altij prachtigen Tiest, den Blaauwe, aangebeend en in den vroegen morgen zong zijnen trekzak den schoonsten muziek door deuzen dag van Mei. En werendig den kleinen Dré, ook 'nen' geboren „idioot", goddank! hij pakte z'n opoe vast, en 's morgens vóór acht uren, walste-n-ïe, ja, hij walste den kleinen brok levenslust met z'n opoe over de schurende plavuizen! Amico, als g' ooit voor oew zilveren bruiloft of zoo 'nen feestcommissaris noodig hebt, t adres is: Dré III, Ouwenbosch!" Als 't nie terecht komt, betaal ik oew fuif! En nou schei ik er af. De bruiloft is gedaan! Maar de herinneringen zullen blijven. Altij blijven als 'nen wijkenden horizont van gouwen geluksglan- zing! Sjuust als Trui en ik voor de kindcrs 't wilden heb ben! En nou uit! Gedaan! Aan alles komt 'n end. Ook aan de schoonste Mei maand, die deus jaar eindigt in 't. schoone feest van Pinkster! God geve, dat deus feest van den Heiligen Geest licht moge brengen in de duistere geesten van het Menschdom, dat 't geluk vergeefsch en veul verkeerd zoekt! Dat 't zoekt in echtscheidingen in ééndagsroem, in 't ongeluk van evennaasten, in bluf, in af gunst, in poenig egoisme, in machtsmisbruik, kortom: het geluk zoekt, in al die dingen waaronder deuze weareld gebukt gaat, van ondermijnd wordt! Vooral daarom: God geve de ongelukkige mensch- heid 'n zuiver begrip van Pinkster en daarmee het begin van weer wat meer geluk! Amico, 'n zalig, n' vreugdig Pinksterfeest zij oe toegewenscht door ons, feestelingen, Trui en oewen t. a. v. DRÉ. Ulvenhout, 2G Mei 1935. Men i er, Verlejen week was mij nen brief meer dan vol, als ik amper nog half gereed was mee m'n, toch al be knopte, feestverslag. Want nog niks had ik verteld van den eereboog, van de vlaggen, nog niks van den tweeden en den derden dag, den Za terdag en den Zondag ri.1., twee ordentelijke verleng stukken aan den grooten dag eigens. Twee dagen van louter leut. eii plazier. 'k Wicrd al vroeg wak kei-, den Zaterdagmorgen. M'nen kop lag zoo zwaar in 't kussel, da'k efkens docht, 'm nooit meer te kun nen overend zetten. In m'n gevoel was ie zoo gi'oot als 'nen matras en heelegaar van lood. Denken da ging nie! 'k Lag sjuust in m'n bed als 't groote steenen tuin beeld, da'k ergens maar waar...? wist te lig gen, tusschen vergane blaren. Dat beeld lag daar toch ook zonder gedachten, maar mee 'n tevrejen gezicht naar omhoog te kijken teugen zon en regen; ja, teugen den „morsboel" van de veugeltjes, die in de plooien van z'ncn „nachtpon" 'n. nestje hiel den. Toen viel m'n oog hah! de oogen kosten nog draaien, op twee witzilveren hartjes, die als zon beschenen water in den duister blonken. Da... dat... wel, dat moest den nieuwen dag zijn! Ma... maa... maar wat was 't vandaag?? Sodepatat, dieën looien kop. En en wat was dat allegaar daar binnen in den buik...? En wat was dat voor 'n motor, die zoo in m'n ooren zaagde. Zou 'k ziek zijn? En 'k sloot rn'n oogen. Maar de zil veren hartjes blééf ik zien. 't Was op 't lest, of ik 'nen bril op hacl met hartvormige glazen...! Brrr, dieën looien kop. Daar kost 'nen mensch nou niks mee uitvoeren. Nog nie denken zelfs! Maar 'k zal donken! Langzaam. Langzaamaan. Die hartjes Allez! 't Was morgen, vroegen morgen. En gisteren... Gis-te-ren? Oh, dieën motor. Waar stond dat ding? Gisteren Ineens wist ik 't. Bruiloft! Bruiloft! En dan móest T vandaag Za terdag zijn! Want al maanden stond de bruiloft op Vrijdag vastgesteld! Jammer da'k nou ziek was. OchiiTekes, ochèrme dieën motor! Als ik dat ding onder m'n bereik krijg vandaag of morgen, schup ik 'm in tweeën. Bruiloft dus! Maar dan, dan, dan moesten de kin- ders allemaal hier zijn. En toch zoo stil? Oja! 't Zal nog vroeg zijndie twee hartjes in de blinden...! Ja! Maar dat gegons? Maar de kinders waren thuis! Maar dat zagende gerucht. De kinders waren thuis! Nóg 'ns peiheeien. Gistei'en was 't bruiloft, dus van daag Zaterdag. Dubbelen gi'oentenwagelneeë! We zouwen vandaag doorfeesten! En 'k was ziek? Doodziek? Dieën motor? Dat was vast koorts! Dieën looien kop? Dieën hai'den bonk steenen in den buik? Als ik 'nsAls ik tóch 'ns probeerde; Oei jocjoei...... dieën kop. Ja! 't Ging. Omhoog die vracht lood. Hè. Zoo blijven zitten. Stil. Mee d'oogen dicht, want die lejcn, ollee daar hingen gewichten aan. Ochottechot dieën motor! Maar de kinders waren' thuis! 'k Had geenmensch naar de Statie gerejen! Vast nie. En zoo stil..! Tk kan me bewegen. Zou 'k rap genezen? Nog 'ns! Pats! De motor staat stil! Nou kraakt ie. Sist ie. Kratst ie. 't Is vlakbij, 't. Is naast me! 'Och, 't is -Trui „maar". Wat snurkt ze. Moei. Nou begint ze wéér. „Pan., eh.." zegt ze en 'n straaltje water loopt langs heur kin. Ze droomt. Over ons. Pauwke, ons Paula. Nou stroomdeè alle ziek-zijn langs m'n armen weg. Trui. Pauwke. Dré III. Zaterdag. Feest! En den dag was begonnen! Alleen... ja dieën klomp in den buik. Dat was dieën big-aan-'t-spit van gister. Zwaar eten. Vandaag niks, niks gebruiken. Niks als 'n stcuvig bakslee troost en 'n pijp. Oem! 'n Pijp! Da- lijk! Efkens dieën big pesten, 'n Lekkere teug rook naar binnen zuigen en hum in z'ix snoet blazen! Er uit! Er uit! Er uit sodepin! 't Is weer dag. 'Nen schoonen dag in Mei! En alle kinders thuis! Er uit! Voorzichtig. Voorzichtig voor Trui. Nie wakkerma- ken. Zoo... zoo... nouw voorzichtig op den vloer... '/oo... vernolle, wa's (latte...? Waar staat m'nen blooten voet in...? Zoo zacht., zoo kil... oem. 'k Stond in 'nen vruchtenvlaai. Ais dieën big nie. zoo- in m'nen huik te vroeten zat, zou 'k in den lach geschoten zijn. Zóó uit de bedstee, zóo tot m'n en kels in 't feest! Vijf uur. Don vroegen morgen plakte vast aan m'n vel. M'nen •kop „slonk". Brrr! Dat kleffe ding tusschen m'n tccnen. 'n Bad! En efkens later amico, dan stapte ik, barrevoets, niks aan dan 'n hemd en 'n bovenbroek oncler d'eerepoort door, naar de Mai'k. 't Dorp sliep. Maar den dag gloeide in de boomkruinen zachtjes aan. Daar sloeg 'n veugcltje schuchterkens z'n fluiterke los. Don liaan van Broks baste schor maar onstrant in de stilte drie bersten. Twéé veugeltjes floten toen. ,Heci*" Broks baste zou ven scheuren in den dageraad. Twintig veugeltjes, drie hanen, en toen mijnen bonte verderop, die efkens wakkergaapte da'k me liaast negeerde! Hooger klom 't zonneke. En onder m'n bloote voeten viel zacht en warm den drogen eerde uiteen, onder 't cei-ste laagske dauw. Kwam ik bij 't water, dan glansde de zon al over den blinkenden spiegel. En één sccondeke later plenst.e en proeste-n-ik in 'n bad van puren daauw, die schuimde om m'n rillende, schokkende vel. Ik schoot er van in den lach! Trapte schuim, schuim; schuim dat wit opborrelde, uit den maï soliën daauw. 'n Nen zonnebalk stak dwars door den daauwenden nevel over de graskanten van 't rivier- ko. En ik trapte schuim, trapte klonters waters om hoog, lot Ikd en „balk" raakte en 'nen gekleurden jegenbopg zag fonkelen ixxd en prillen, den puren, den zuiveren Meimorgen, waarin 'n nuchter windeke vlieskes trok over den waterspiegel verderop. 'Nen leeuwerik schoot jubelend omhoog naar de zon. M'nen Bles hinnekte zijnen lach over 't ontwa kende land. Ik dompelde en draaide me naar den warmen, witten zandbojem die „levend", als de warme huid van m'n runders langs m'n armen streek, .En daar onder, onder 't water, daar docht ik om m'n Trui, die n.ocr steuvig te „motorren" lag. Aan m'n baaske, da'k lekker in z'n beddeke wist bij me thuis! Wies- ke, Hartje, den Dré, Pauwke on Merijn, Giel mee z'n Nel, en allemaal, allemaal, die straks weer om do ronde tafel zouwen zitten, wachtend op Moeder's bo terham, Moeder's beroemden koffie, en ik lachte daar onder.de weareld daar tusschen 't slinge rénd onder watergewas ik lachte en kreeg 'n teug daauw naar binnen, da'k als nen snoek naar boven schoot. Lekker zigigclde 't malsche water in vette .druppen van m'nen kalen kop. Ik sloeg m'n armen Aalgemeene vergadering. Een aan- voerregeling. Garantie van het kwan tum. Niet meer wegen. Heffing van liggeld. Overname van leden. De clearing en de tuinbouwstenn. Andij vie veilen. Het minimum-prijzenfonds dient gehandhaafd. De Vcüingsvereënigfng De Noordermarktbond hield haar algemeene jaarvergadering op Donderdag 28 Mei, 's middags te twee uur, in café Het Bonte Paard van den heer J. de Bakker te Noordscharwöude. Onder de aanwezigen merkten wij op den eere voorzitter, den heer S. Brugman, den burgemeester van Noord- en Zuklscharwoude, Jhr. van Spenglei*, den burgemeester van Oudkarspel, den heer A. J. Wijnveldt., deix heer J. Klant, secretaris van de Prov. Commissie, den heer P. Slot, vertegenwoordiger van de C.V.V. Warmenliuizen en omstreken, den heer C. Keernan als vertegenwoordiger van De Koophan del. Verder het vei 1 ingspersöneel en de betaalmees- ter. Bericht van verhindering was ontvangen van de hoeren Jac. Groen Az., S. de Boer Kz., (vert. L.G.C.) tuinbouwconsulent Ir. Rietsema, Ir. Hazeloop en Mr. Niemöller, secr. van het Centr. Bureau. De Voorzittei*, de heer J. Ootjers, opende de ver gadering met welkom, in het bijzonder tot de gasten. Spr. hoopte, dat men den eere-voorzitter nog lang in zijn midden mocht hebben. Spr. wierp een terugblik op het afgeloopcn seizoen, dat een eigenaardig beeld geeft. Ogenschijnlijk had de tuinbouw een goed jaar gemaakt door de hooge prijzen, maar de schoen wrong ergens anders, n.1. de misoogst door de lui zenplaag. Hulde wordt gebracht aan de organisaties die pogingen hebben gedaan, maatregelen te verkrij gen voor leniging van de daardoor ontstane nood. Tweede Kamer Weercorpsen In de vergadering der Tweede Kamer, gehou den op Donderdag 28 Mei was aan de orde het wetsontwerp, houdende voorziening omtrent weerkorpsen. De heer Duymaer van Twist (A.R.) is voor stander van dit wetsontwerp, evenals spreker het uniformverhod toejuicht. Spr. vraagt of machtsvorming voldoende wordt tegengegaan zon der de S.A en de S.S. zouden de Nat. Socialisten in Duitschland nooit zoover zijn gekomen als nu.. Zijn in ons land nog niet alle vrijcorpsen geliquideerd? De heer Tilanus (G.H.) zegt, dat we met weer corpsen en uniformen voorzichtig moeten zijn. Spr acht dit wetsontwerp noodig Overigens hecht spr. meer aan terugkeer van gezonde denkbeel den dan aan toepassing dezer wet. De heer Albarda (S.D.) zegt, dat het ontwerp de instemming zijner fractie heeft. Echter is het wel wat laat ingediend. Spr. vreest echter, dat dit camouflage onvoldoende tegengaat. Spr. heeft een circulaire van het hoofd van -den af- weerdienst. der N. S. B. De heer L. de Visser -(Gomm.): Die niet meer bestaat. De heer Albarda geeft een schets, hoe die dienst georganiseerd was. Spr. herinnert aan het werpen met rotte eieren, aan de pogingen om actentasschen van tegenstanders te bemachtigen, enz.. De toepassing der wet is aan de rechter lijke macht. Spr, wijst echter op de gezindheid van sommige leden dier macht, welke o.m. is ge- Voldaan zijn we echter niet. Het was te weinig, en er is reden te over om zelfs nu nog op eenige verhoó- ging aan te dringen. Aan den marktbetaalmeester, den heer Keeman en zijn personeel, werd hartelijk dank gebracht voor de wijze, waarop de steun is uitgekeerd. Voorz. sprak de wensch uit, dat de oogst dit jaar redelijk mag zijn. Er is niets ontmoedigen der dan een oogstmislukking. Alle arbeid'en'kosten voor niets!. Eenmaal zullen we weer een hetere tijd krijgen. Maar hiervoor zal zeker heel wat moeten worden gedaan, om samen weer alles op te bouwen, door hard werken. Hopelijk zullen we toch weer spoedig vrij zijn van de Regeeringsbemoeiingen. Vooiioopig zijn we daar evenwel nog niet aan toe. Toch zijn er nog eenige lichtpunten. Hierbij wees spr. op de pogingen van de regeering om betere han delsbetrekkingen te vei-krijgen met het buitenland. Om onze plaats op de buitenlandsche markten te bewaren zal voor ons een groote daad noodig zijn. Wij zullen moeten zorgen voor een eerste kwaliteit product, om onze goede naam te behouden. Daarvoor is nog heel wat te doen. Hiervoor zullen wij nood zakelijk de toepassing van- de landbouwuitvoerwet moeten hebben. Dat is ons belang. Het behoeft geen streng ambtelijk karakter te dragen, wij moeten zoo veel mogelijk zelf onze boontjes doppen. Maar het kwaad moet er uit. We leven in een moeilijke tijd, doch laat het niet zoo ver gaan, dat vriendschapsban den worden verbroken, al is er soms ook reden voor. Dit komt wederkeerig voor. Spr. wekte op, de lei ding te steunen en de meest mogelijke eendracht te hebben, welke maatschappelijke of godsdienstige op vattingen wij ook zijn toegedaan. Onze leuze moet in ons organisatieléven zijn: Een voor allen, allen voor een. (Applaus). Hierna deelde Voorzitter de eischen voor kwali teit enz., door de Ned. Groenten en Fruitcentrale ge steld, mede. (Reeds eerder gepubliceerd. bleken ten opzichte van het uniformverhod. Zoo ■moet men zich hij de Rechtbank te Alkmaar alles mogelijk denken, wat de wet tegen de weercorp sen betreftDe wet moet krachtig, doch niet op vexatoire wijze worden toegepast. De heer Westerman (Nat. herstel) vindt dit een hoogst eigenaardig wetsontwerp. Waar zijn die milities, die men zoo vreest? ze zijn er niet, althans niet meer. Het zou eenbeleediging zijn voor Don Quichotte, hier vergelijkingen te maken. Deze heet te hebben gevochten tegen windmolens deze regeering vecht tegen een luchtledig. Dit wetsontwerp wekt twijfel aan de recht vaardigheid dezer regeering. Het heeft geen be- teekenis. Spr. zal aan de stemming niet deelne men. De heer Boon (Lib.) wijst er op, dat tot het laatste oogenblik in Duitschland de S. S. en S. A. als sportafdeelingen werden voorgesteld. Spr. wijst ook op het optreden van N, S. B.'ers, die bij een huldiging der Koningin met buitenland sche grimassen de orde verstoorden.. Spr. dringt aan op snelle berechting van relletjes, waarbij N.S.B.'ers betrokken zijn. De minister zie goed toe. want men zal trachten, aan deze wet te ontkomen. Spr. verklaart, dat de terreur hier te lande is ontstaan met de N. S. B. De heer de Visser (Gomm.): Daar zit je nu, Westerman. De heer Joekes (V.D.), betwijfelt, of met dit ontwerp de meest gelukkige vorm is getroffen. Het had een scherpere omschrijving moeten ge ven, De heer Schaepman (R.K.) acht eveneens dit wetsontwerp noodig. doch bewondert evenmin zijn techniek. Spr. hoopt een afdoende toepas- Vervolgens werden de notulen der vorige verga dering onveranderd vastgesteld, evenals hel jaarver slag, waarvan wij eerder al 'n uitvoerig résumé pu bliceerden. Den secretai'is, den heer J. Kliffen, werd dank ge bracht. Daarna werd de rekening van den penningmeester, den heer A. Svvager Az. op advies van dc Commissie van onderzoek goedgekeurd en den penningmeester décharge verleend. Garantie van het gewicht. Het Bondsbestuur stelt voor, op verzoek van dc Vereeniging „Dc Koophandel" onze winterkool op dezelfde wijze aan te voeren, als dit. reeds eerder te Warmenhuizen is ingevoerd, n.1.: dat de aanvoer de ï's moeten instaan voor het juist gewicht, dat op hun veilingsbordje .is aangegeven. Tevens met vermelding van het aantal stuks per 100 K.G., zoodal; bij het lossen de keurmeester dagelijks door steek proeven het geveild gewicht controleert. Mocht deze hierbij constateeren, 'dat er fraude is gepleegd, dan zullen boeten moeten worden toegepast. Echter mag een kleine speling hiei'bij in acht genomen worden. Het komt heden vaak voor, dat niet gelost wordt wat door den kooper is gekocht, hetgeen aanleiding tot moeilijkheden geeft. Bovendien kan dan een koo per juist die kool koopen, welke aan een bepaald gewicht voldoet, hetgeen nu niet altijd met juistheid is te schatten. Ook zal liet lossen vlugger gaan, ter wijl knoeirijen met gewicht tot het verleden behoo- ren. Voorzitter verduidelijkte het. voorstel nog een weinig De heer D. Wonder, Oudkarspel, vroeg hoe hoog de geldboete zou zijn. Er zijn vergissingen ook mo gelijk. De voorz. zeide dat we practische menschen zijn. Dezelfde man moet zich echter niet elke keer ver gissen. (Gelach). De heer Oudeman vroeg hoe het ging met de vrachtvaarders. Vooi*zitter: De vrachtvaarders zullen ook wat meer accuratesse aan den dag moeten loggen. De heer Oudeman had bezwaar tegen het aange ven van het getal op het bordje, n.1. het aantal per 100 K.G. De kooplui kunnen toch wel zien hoe zwaar de kool is? Een bestuurlid: Was het maar waar! (Gelach). De heer W. Duijs (L.T.B. Langend ijk) vroeg eeni ge inlichtingen welke door den voorzitter werden gegeven. Als men 2000 K.G. veilt wordt er ook 2000 K.G. gelost. De koopman mag ze verpakken zoo hij wil. De heer P. Slot, Warmenhuizen, gaf een toelich ting van het systeem aldaar. Als er in zakjes wordt verpakt kiajgt men het gewicht dat men lost.. In Warmenhuizen loopt de zaak heel goed. Spr. wees ook op het groote belang van het systeem voor de afzet der producten, omdat men altijd die p.artijen koopt, welke men noodig heeft. De heer Kaan (bestuur) geloofde niet, dat het voor stel tot bespoediging van het lossen door niet te we gen zou leiden en het vooi'komen van fraude. Voorz. was het gedeeltelijk met den heer Kaan eens, maar toch zijn er nog' voordeelen aan ver bonden. De heer Keeman (Koophandel) was voor liet op de zak of halve zak in de schuit leggen. De heer Zwagerman dacht dat het anders was besloten in het bestuur. Men garandeert het gewicht en er wordt niet meer gewogen dan de bepaalde aangewezenen voor de steekproef. De heer Duijs (L.T.B. Langendijk) was het met. de heeren Kaan en Zwagerman eens. De alg. verg. kan dit toch vaststellen. Dc heer C. Bakker (L.T.B. Langendijk) vond dat men niet zoo'n kleinzielig standpunt moest innemen wat betreft het wegen in kleine zakjes. Er zijn koop lui wie het er om te doen is, maar er zijn ook zulke tuinders. Nadat, verscheidene sprekers nog het woord ge« voerd hadden, werd het voorstel in stemming ge bracht en met 730 tegen 283 stemmen aangenomen, Dc kleine-zakjes-wcgcrij heeft hij deze discussie de hoofdschotel uitgemaakt. Een aanvoerregeling, Het Bondsbestuur stelt voor een betere aanvoerre geling te bevorderen, vooral van onze winterproduc- ten. Het meent dat dit bereikt zal kunnen worden door steeds op den Dinsdag, Donderdag en Zaterdag een derde deel uit de markt te nemen, en deze hoe veelheden op den daarop volgenden dag te doen veilen. Het Bondsbestuur meent, dat het aanvoeren der producten, speciaal in de wintermaanden, veel te onregelmatig gaat en ziet met leedwezen, dat cr praktisch gesproken maar 3 dagen wordt geveild. Dit kan noch voor kooper, noch. voor verkooper voor deel opleveren, Het meent dat met dit systeem een meer regelmatige aanvoer spoedig ingeburgerd zal zijn. „De Eendracht" stelt voor om ©en andere aan voerregeling te treffen voor de eerstvolgende winter campagne. Bedoeld wordt, dat iedere tuinder een nummer krijgt, dat hij verplicht is op zijn veilingbordje te zetten. Bij loting zal dan beslist worden op welke dagen hij op dit nummer mag- veilen, b.v.: dc on even nummers veilen op Maandag, Woensdag, cu Vrijdag terwijl de even nummers veilen op Dins dag, Donderdag en Zaterdag. De volgorde kan om I de maand worden omgewisseld. sing dezer nieuwe wet. De heer L. de Visser (Gomm.) heeft de moeilijk heden nij het uniformverbod hier destijds voor speld. Veel te weinig wordt gelet op het dragen van wapenen. Er zijn leden van de rechterlijke macht, die in hun ambt propaganda maken voor de N. S. B. In de hooge militaire kringen zijn er eveneens velen, die sympathiseeren met de N.S. B. Spr. noemt een geval, dat op een avond 8(1) taxi's bij Spr. voor de deur kwamen. Toen-spr. het kringhuis der N. S. B. opbelde, verklaarde men „op zijn woord van eer", van niets te weten wat later onjuist bleek. Zoo springt men bij de N, S. B. om met liet begrip „eer". Spr. dringt aan op reiniging van leger, politie en rechterlijke macht van fascistische elementen De heer Sneevliet (Rev. Soc.) constateert, dat dit wetsontwerp is de uiting van het bankroet der burgerlijke democratie Spr. constateert, dat wetten als deze zich in de practijk voorname lijk tegen links keeren. Minister van Schaik zegt, zich te zullen be perken tot het centrale punt. Dit is, dat het al leen op den weg der overheid ligt. de orde te handhaven. Verschijnselen, die zich bij de natio- naal-socialisten hebben voorgedaan, hebben de zaak acuut gemaakt. Echter is het ontwerp niet tegen bepaalde partijen gericht. Na nog eenig debat nam de Kamer het ont werp aan zonder hoofdelijke stemming. (Tegen de communisten, de heeren Sneevliet, Rev.-Soc., en Arts,. Nadat nog enkele kleinere wetsontwerpen, welke alle zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen, de revue zün gepasseerd, wordt de vergadering te 5.55 uur verdaagd tot a.s. Woens dag 1 uur.

Schager Courant | 1936 | | pagina 21