Plaatselijk Nieuws» Schager Kermis der ^otbeid „KALASIDIS'-MAATCORSET ria m ie. De afwijzing van het borgsiellingsfonds Dames Fa. G. DE WAARD Schagen Italië zoekt toenadering Misdrijf op het spoor gekomen 7 Goed afgeloopen •HEEFT BURGEMEESTER CORNE- LISSEN 'N JUISTE TOEDRACHT VAN DE ZAAK GEGEVEN? Gezien alles wat wij zijn te weten gekomen en waarin Schagen niet is gekend en het feit, dat men in Alkmaar alles maar naast zich neerlegt, stellen wij voor het raadsbesluit tot het verleenen van een bijdrage van 10 cent per inwoner aan het borgstellingsfonds voor den Middenstand in Hollands Noorder kwartier in te trekken en stappen te doen tot vorming van een plaatselijk fonds." Zoo ongeveer sprak onze burgemeester in de laat ste raadszitting, na in comité mededeelingen te heb ben gedaan en na nog te hebben herinnerd aan het - feit, dat later de eisch was gesteld, dat een vaste bestuurszetel voor Schagen beschikbaar zou worden gesteld. Wij proefden, door de ervaring geleerd, in deze gailfc van zaken weer een van die bekende, „kruidje- roer-me-niet-histories" waarvoor onze burgervader in onze gemeente en daarbuiten, zoo langzamer hand berucht is geworden en hebben dus bij de be trokken instanties eens ons licht opgestoken, tenein de in staat te zijn de juiste gang van zaken op ob jectieve wijze te kunnen mededeelen. Reeds bij de eerste besprekingen met ter zake goed georiëntcerden, bleek ons een dergelijke onbevoor oordeelde vermelding der feiten zeer wenschelijk, om dat ons duidelijk werd, dat onze Raad nimmer het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming zou hebben geaccepteerd als hij van de gang van zaken volledig op de hoogte was gesteld. Om bij het begin te beginnen, dient te worden vast gelegd, dat de burgemeester van Schagen niet aan wezig was-op de vergadering, welke leidde tot de in - studieneming van het betreffende vraagstuk. Hier waren vrijwel alle hoofden der gemeenten uit Hollands Noorderkwartier aanwezig. De gemeente Schagen .-had. in het geheel geen acte de présence ge geven. Ondanks deze laakbare en van weinig interesse ge tuigende houding is de\j burgemeester van Schagen tot tweemaal toe uitgenoodigd zitting te nemen in de Commissie van Voorbereiding en evenzoovele ma len kwam een weigering Ts het een wonder, dat onder deze omstandigheden met Schagen's belangen als centrumgemeente geen rekening werd gehouden en de positie onzer gemeen te werd afgemeten naar dezelfde maatstaf als die der anderen? Indien onze eigen burgemeester, de man, die de belangen der burgers moet behartigen, meer nog en beter dan die van zichzelf, het te moeilijk en te zwaar oordeelt om zitting te nemen in de Commis sie van Voorbereiding, teneinde daar te pleiten voor de belangen van Schagen, hoe kan men dan ver wachten, dat vreemden, die in het minst niet bij onze gemeente geintejresseerd zijn, onze positie an ders zullen afmeten dan naar het inwonertal, waar door ons een plaats wordt toegekend, welke wij zelf mogelijk niet juist achten, maar die toch geheel over eenkomt met de positie waarin wij onszelf door onze laksheid hebben gebracht. Bij het opmaken van het concept der stichtings brief, welke inmiddels voor wijlen notaris van Toor- nenburgh is verleden, werd de samenstelling van het bestuur der stichting „Borgstellingsfonds Hol lands Noorderkwartier" als volgt gedacht: a. Drie zetels te bezetten door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier. b.- Twee zetels door Alkmaar .en Den Helder als grootste gemeenten in het district, c. Drie zetels te bezetten door vertegenwoordigers der drie Middenstandsbonden (Neutraal, Katholiek, en .Christelijk). d. Vijf zetels door de overige gemeenten, door welke van gemeentewege in het kapitaal der stich ting Wordt bijgedragen. Ten aanzien van deze laatste vijf bestuursleden wordt in de stichtings-acte het volgende gezegd: Telken jare te beginnen met den eersten Januari negentienhonderd acht en dertig; treden drie be stuursleden af volgens toerbeurt, vast te stellen door het Bestuur; deze zijn niet aanstonds herbenoem baar; Telken jaren zullen Burgemeester en Wethouders van die gemeenten, welke volgens een door het Bestuur op te maken, rooster daarvoor in aanmer king komen, een bestuurslid aanwijzen; de macht, die benoemde, kan ook tusschentijds den benoemde ontslaan en door een ander vervangen; hij, die tus schentijds benoemd wordt, neemt in de toerbeurt de plaats van zijn voorganger in. Deze stichtingsbrief, na moeizame besprekingen ontworpen door de studiecommissie, werd aan alle gemeentebesturen rondgezonden en verschillende op en aanmerkingen, kwamen binnen, waarmede zoo veel mogelijk- rekening werd gehouden. Echter zijn zulke overdreven eischen te stellen, dat deze feitelijk neerkomen op een torpedeeren van de geheelc onderneming en als zoodanig moest ondehoud centrale verwarming technisch-bureau, a. keesman, noord, schagen telef. 141 A.S. WOENSDAG 3 JUNI, van half elf tot half vier, stellen wij U in de gelegenheid gratis advies in te winnen over het Corset-specialiste is dien dag in onze zaak aanwezig. in dit stadium der zaak de eisch van het gemeente bestuur van Schagen worden gezien, dat als verte genwoordiger yan een gemeente van slechts 400Q zielen de eisch stelde, om ook aan Schagen een vaste plaats in het bestuur toe te wijzen en daar van zijn verdere medewerking afhankelijk stelde. Deze eisch op zichzelf zou te billijken zijn geweest Schagen, hoe onbelangrijk in zielental ook, is krach tens zijn ligging en positie niet op één lijn te stel len met een andere gemeente van gelijke grootte, waarbij nog komt, dat de groote afstand, welke ligt tusschen Alkmaar en Den Helder, het noodzakelijk zal maken, één der inlichtingencentra's .ook in Scha gen te vestigen. Wij durven zelfs verder gaan en beweren, dat ze ker voor Schagen met behulp der verschillende ge meenten, welke op Schagen georiënteerd zijn, een vaste bestuursplaats te verkrijgen, ware geweest als onze burgemeester niet stelselmatig zijn represen tatieve plichten op de meest schromelijke wijze verwaarloosde en daardoor, ondanks alle goede be doelingen van vele ingezetenen, steeds .weer onze gemeente handicapt in haar streven naar verderen uitbouw. De mededeeling van onzen burgervader, in open bare Raadszitting gedaan, dat men in Alkmaar maar alles naast zich neerlegt, komt wel in een zeer zonderling licht te staan, als men weet dat alle correspondentie van het gemeentebestuur van Schagen ommegaand werd beantwoord, met uitzon dering van den bovengenoemden brief, waarin de eisch van een vaste zetel werd gesteld. Dat over dit ultimatum niet door den secretaris zonder meer kon worden beslist en verschillende instanties hun oordeel moesten geven, is begrijpelijk. De beantwoording, welke een afwijzing inhield, geschiedde echter binnen drie weken, welke termijn zeker geen reden geeft tot het verwijt vap „alles maar naast zich neerleggen", temeer niet als men in aanmerking neemt, dat het juist het gemeente bestuur van Schagen was, dat soms vrij lang op antwoord liet wachten. Nu de Minister verklaard heeft, de voorkeur te geven aan een regeling districtsgewijze en mede werking zal onthouden aan plaatselijk te stichten fondsen, komt boontje om zijn loontje. Nu zal Schagen op hangende pootjes bij de heeren in Alkmaar moeten terugkeeren en netjes in het gelid gaan staan tusschen de gemeenten, waarbij' het krachtens zielental thuis behoort. De mogelijkheid blijft natuurlijk ook over, dat onze burgemeester zich deze gang naar Canossa zal willen besparen en Schagen dus niet zal mededoen aan de instelling yan eenborgstellingsfonds voor den Middenstand, waardoor de hulpbehoevende1 kleine zakenlieden in onze gemeente de dupe zullen worden gemaakt van 's burgemeesters weinig ac tieve houding. In dit verband zijn de volgende vragen te' stellen:; le. Wisten de wethouder(s) er vanaf, dat de bur gemeester niet aanwezig was geweest op de verga dering, waarin tot verdere bestudeering werd beslo ten? 2e. Wisten de wethouder(s) er van, dat den bur gemeester tot tweemaal toe gevraagd is plaats te nemen in het Comité van Voorbereiding en was het hem (hun) bekend, dat Z.Ed. Achtbare even zoo vele malen geweigerd heeft daarin zitting te nemen? 3e. Is onze Raad medegedeeld, dat de voorbereiding van de stichting en de voorstellen ten aanzien van de bestuurszetels, buiten het gemeentebestuur van Schagen is omgegaan, omdat onze burgemeester bij herhaling geweigerd heeft aan de voorbereiding zijn medewerking te verleenen. Mochten de beide eerste vragen ontkennend dienen te worden beantwoord, dan wordt het o.i. meer dan tijd, dat nu eens duidelijk en klaar in het openbaar door de wethouder(s) stelling wordt genomen tegen de door hen ontvangen halve voorlichting. Zijn zij echter van het verloop der zaak geheel op de hoogte en dient de derde vraag ontkennend te worden beantwoord, dan zal onze Raad o.i. de min der prettige, maar toch noodzakelijke taak hebben om met terzijdestelling van de zoo dikwijls betracht te courtoisie, tegenover het hoofd onzer gemeente, uitdrukkelijk zijn afkeuring uit te spreken over een dergelijke schromelijke venvaarloozing onzer belan gen en zelf de zaak ter hand dienen te nemen, ten einde onze hulpbehoevende middenstanders te be schermen tegen de gevolgen van een overgevoelig heid, welke te vergeven en te begrijpen zou zijn bij een magistraat, die slooft en zwoegt om zijn mooie, levenskrachtige gemeente hooger op te werken, maar die bespottelijk aandoet bij iemand, die zich onttrekt aan een der allereerste plichten van zijn ambt, de representatie van zijn gemeente. OUDERCOMMISSIE VOOR O. L SCHOOL. In een der lokalen van de O. L. school had Don derdagavond j.1. een ouderavond plaats. De opkomst was zeer klein. De heer Brouwer opende en heette allen hartelijk welkom. Het hoofdpunt van deze vergadering, zeide spr. is wel de bespreking schoolfeest, en spr. vroeg zich af of ook dit punt de belangstelling niet meer kan opwekken. Wat het aantal leerlingen betreft, dit zakt regelmatig; de kinderen gaan niet naar andere scholen, maar het aantal geboorten in Schagen neemt af. Dit jaar werden 30 leerlingen toegelaten; het totaal aantal is momenteel 267 en het gemiddelde 38 a 39, terwijl de bevolking der laagste klassen kleiner is dan die der hoogste. De heer K. v. d. Ben, secretaris, leest hierna de notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Mededeelingen, Volgens het courantenverslag is het met de tandverzorging ten deele misgeloopen. De heer Bel, die afwezig is, weet er meer van, ozo- dat we nu wel een beetje in bet duister tasten, hoe het op het oogenblik met die zaak staat. Ook Dr. v. d. Sluis wist niet hoe het er precies bijstond. j De heer Brouwer merkte op, dat nu men alleen de le en 2e klasse wou behandelen, men toch niet aanleg centrale verwarming technisch-bureau, a. keesman, noord, schagen telef. 141 èen artg: alleen voor den schooldienst zou kunnen aanstellen. De opzet is mislukt, zei spr. en oor deelde het het beste naar den stand van zaken te informeeren. Krijgen we geen bevredigend antwoord, dan is het gewenscht met de commissie te breken en te trachten een plaatselijke regeling in het leven te roépen; de plaatselijke doktoren toch, waren in principe tot samenwerking bereid. Bestuursverkiezing. De heer Brouwer richtte woorden van waardeoring aan het adres van den heer Bel, die wegens gezondheidsredenen zich ge noodzaakt heeft gezien te bedanken. Tot voorzitter werd daarna onder applaus benoemd de heer v. d. Ben, die zijn benoeming accepteerde. De heer Brouwer feliciteerde den heer v. d. Ben. Mevr. Hartog werd met groote meerderheid her kozen, terwijl in de opengevallen plaats van den heer v. d. Ben werd gekozen de heer Dr. A. L. v. d. Sluis; die z'n functie als lid van de oudercommissie aanvaardde. „Maar geen secretaris!" voegde Dr. er onder groote hilariteit bij. Hierna aanbieding van thee en kook, wat men zich goed liet smaken. Bespreking schoolfeest. Men had er wel voor gevoeld eens wat afwisseling in dè groote reis te brengen. Een reis naar Gelder land kostte evenwel f 400, en dat kan bruin niet trekken. Ook bij een reis Zaandam, met boot naar Amsterdam, vervolgens met de bus naar Schiphol en terug over IJmuiden, Wijk aan Zee of Castricum zijn de kosten;vrij hoog. Door de 7e klas ook met deze tocht mee te laten gaan komt het evenwel aanmer kelijk goedkooper uit. De leerlingen uit de 7e klasse haddén er wel idee in. Algemeen kon men zich met deze zienswijze ver- eenigep. Schiphol toch is een groote trekpleister en bijna niemand is er geweest, terwijl Artis soms al gezien is. Nemen we de klassen apart, aldus de heer Brou wer, dan komen we met de financiën in moeilijkhe den. Ook is het geen bezwaar, dat het volgend jaar de 7e klas, dus nu de 6e klas, Artis bezoekt en de boottocht door Amsterdam maakt. De lagere klassen gaan naar Bergen. Als datum werd voorloopig vastgesteld den 2en Vrijdag in Juli. De heer Brouwer deed weer een beroep op hen, die zoo gaarne voor de noodige contanten zorgen; een voor. dat doel aangelegde lijst toonde al weer gauw tal van namen. Rondvraag. De heer Dr. v. d. Sluis stelde voor in de commissie voor de tandverzorging een deskundige aan te wijzen en wel den heer Bronkhorst;; hiertegen bestond niet het. minste bezwaar en de heer Bronkhorst zal van z'n benoeming kennis worden gegeven. De heer Brouwer had klachten verwacht over sme rige schoenen, die de kinderen op het terrein oploo- pen,' tengevolge van de vele schapen. Hier zal echter weinig aan te doen zijn, daar Sparta liever veel schapen heeft om het gras kort te houden. Het ge volg is dat spelen op het terrein ondoenlijk is en men op de zaal is aangewezen. De heer Brouwer zal Zich evenwel met den burgemeester verstaan. Na een maaspraatje, deelde de heer Brouwer, op een desbetreffende vraag mede, dat wel pogingen in het werk zijn gesteld de Fransche cursus te doen be korten, evenwel zonder resultaat. Spr. zou den heer Bel er nog over spreken. Hierna volgde sluiting onder dankzegging. rqp4fiatlïï*qentra le - verwarming technisch-bureaua. keesman, tioqrd. Schagen telef. mi JUBILEUM VAN „DE BAARS". Onze plaatselijke hengelsportvereeniging „De Baars"; zal de volgende maand jubileeren. Dit heu gelijk feit zal herdacht worden door een groot na tionaal vischconcours, op Zondag den 7den Juni, waarvoor groote deelname bestaat. Zaterdagavond van te voren wordt een fceslavondje gehouden voor leden en introducé's. MARKTOVERZICHT. Veel vette koeien waren er een Donderdag j.1. aan gevoerd; het was goed ook, want er waren veel koo- pers voor. Wij zagen geheel vreemde kooplui. Amster dam en den Helder waren goed vertegenwoordigd. Hoogste noteering tot 30 ets. p. pond. De heer J. Kor- ver, slager den Helder, kocht een beste koe van den veehouder den heer TI. Nobel te Barsingerhorn vóór den prijs van f 255. De handel was best. De handel in kalfkoeien was vrij goed. In gelde koeien goed. Die zware kalfkoeien van de vorige week wai'en nu niet aanwezig. Pinken niet aangevoerd, die worden nog thuis gehouden, door het vele gras. De handel in nuchtere kalveren duur, vlug. Zware kalveren 20 30 gld., vlug. In paarden handel goed. Vette oude schapen handel matig, tot 26 gld. hoog ste noteering. Overhouders tot f 22.50, handel goed. Lammeren handel vrij goed, hoogste noteering f 10. De handel in vette varkens ging vrij wel, iets hooger bij de vorige week. Biggen handel goed. Schrammen hetzelfde. Veel bokken en geiten aangevoerd; deze handel ging wel. Kippen, konijnen enz., handel gewoon, geen verla ging van prijzen. Dus over het geheel kan men wat de handel betrof, tevreden zijn. Een millioen slachtoffers per jaar. Majoor Mulligan, directeur van den Britsch-Indi- schen gezondheidsdienst, heeft verklaard, dat in Britsch-Indië jaarlijksch een millioen menschen aan Malaria sterven. Oefenen de sancties toch te veel druk uit? Do Italiaansche ambassadeur te Londen, Grandi, heeft Donderdagmiddag een bezoek .gebracht aan 't Foreign Office en had hier een onderhoud met Eden. Dit bezoek is een definitieve stap van Italië om een einde te maken aan de spanning tusschen beide lan den. Men heeft goede redenen om aan te nemen dat Grandi uiting gaf aan het verlangen van Italië tot toenadering en wees op de houding van Mussolini, zooals deze uiteen is gezet in het interview in de „Daily Telegraph", waarin de Duce zegt, dat het voor Italië onmogelijk is het initiatief te nemen tot een Middellandschc Zee-overeenkomst, zoolang de sancties worden gehandhaafd, en inzake de urgente kwestie van het al of niet lid blijven van den Volken bond, indien de sancties worclen gehandhaafd. Lijken opgegraven Op vermoeden van een misdrijf is Donderdag middag op de nieuwe algemeene begraafplaats aan den Soerenscheweg te Apeldoorn het stof felijk overschot van den heer G. van de Laan, in leven handelsreiziger, die op 14 Maart j.1. is overleden, opgegraven onder toezicht van den rechter-commissaris te Zutphen Mr. A. van der Giesen. Bij de opgraving waren eveneens aanwezig de Amsterdamsche politiescheikundige Dr. van Ledden Hulsebosch en de Opper-wachtmeester der Koninklijke marechaussee te Zutfen, de heer K. G. van der Cingel Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Algemeene Ziekenhuis, waar de sectie zal worden verricht. Naar wij nog vernemen, was de heer van der L. reeds zes jaar in pension in de Sumatrastraat te Apeldoorn. Na zijn dood deden zulke vreemde geruchten de ronde, dat de justitie daarin aanleiding vond een onderzoek te gelasten. Vast staat dat op de pensionhoudster niet de minste verdenking rust. Auto te water geraakt en tot het dak er in verdwenen. Geen ■persoonlijke ongelukken Hedel 28 Mei Gistermorgen te omstreeks half tien heeft te Hedel een ongeval plaats gehad dat hijzonder goed is afgeloopen. De heer Koel man, is met zijn auto, waarin eveneens zijn on geveer tienjarig zoontje was gezeten, nabij den grooten weg Hedel-'s-Hertogenbosch in een diepe kolk. welke langs den Empelschendijk loopt, ge reden. De auto zakte tot aan het dak in hét wa ter weg. De heer Koelman slaagde er in het portier van den wagen te openen en het hoofd naar buiten te steken, zoodat dit bo ven het water uitkwam. Zijn zoontje kon hij in zooverre helpendat hij diens hoofd boven water hield. Gelukkig had de heer J. Mulder8, wiens huis aan den dijk ligt, het ongeval gezien. Hij begaf zich direct, met zijn roeiboot, naar de drenkelingen en wist beidenbehoudenaanwalte brengen. Met een passeerende auto zijn vader en zoon naar Den Bosch vervoerd. De heer Koelman heeft een vrij ernstige verwonding aan den pols opgeloopen. De auto is later opgehaald. ZOON VAN GANDHI MOHAMEDAAN GEWORDEN Bombay 29 Mei (A.N.P.) Harilal Gandhi de oudste zoon van den Hindoe Mahatme, is Mohamedaan geworden. Zijn overgang is te Nagpur op intieme wijze gevierd. Hij heeft den naam Abdullah Gandhi aangeno-* men. RAS NASSIBOE TE MARSEILLE AANGEKOMEN Ras Nassiboe, de vroegere Ahessijnsche com mandant in Ogaden, is te Mar.seille aangekomen Hij verklaarde, dat hij naar Frankrijk is geko men, om zeer geschokte gezondheid te herstel len. 750.000 ARBEIDERS IN AMERIKA MEER AAN HET WERK Washington De President der Amerikaan- sche arbeiders federatie. William Green heeft Donderdagavond verklaard, dat de vorige maand 750.000 Amerikanen weer aan heet werk zijn gegaan. De vermindering van het aantal werkloozen is het gevolg van de opmerke lijke toeneming der productie en de activiteit van het zakenleven. De activiteit van het zwarte legioen Geen medewerking bij onderzoek vanwe ge de federale autoriteiten? Washington. Het Amerikaansche departement van justitie heeft te kennen gegeven tijdelijk af te zullen zien van deelneming aan het onderzoek in zake de terroristische activiteit van het „Zwarte Le gioen", omdat er niet voldoende bewijs was geleverd dat federale wetten zouden zijn geschonden. Volgens een mededeeling van de politie hadden de vrouwen van leden van het „zwarte legioen" een geheime vrouwenafdeeling opgericht om de organi satie der mannen bij te staan. DUITSCHE INVLOEDEN IN OOSTENRIJK. De „Daily Telegraph" meldt uit Weenen, dat Oos tenrijk de uitnoodiging van generaal majoor Sir Neill Malcolm, den Volkenbondscommissaris voor de Duit- sche vluchtelingen een in Juli a.s. te Genève te hou den conferentie inzake deze emigratie bij te wonen, heeft van de hand gewezen. Deze weigering wordt in sommige kringen be schouwd als een nieuwe overwinning van den heer Von Papen, den Duitschen gezant te Weenen, voor diens politiek van toenadering tusschen Duitschland en Oostenrijk. De kanselarij heeft een verklaring gc- nubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de kwestie der Duitsche vluchtelingen voor Oostenrijk van woinig belang is.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2