oetziekte? 1 de gevreesde Zaterdag 30 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9987 Doorzitten? PUROL Japansch=Nederlandsche tegenstellingen Stakingen in Amerika. Aan Dr. J. M. van DAM VERLEDEN zomer is er een voetziekte-enquete gehouden in de Waard en Groetpolders en naar aanleiding van de daarbij verkregen resultaten waaraan we direct geen binden de betekenis kunnen toekennen is dit seizoen we derom een proef en nu op groter schaal genomen. Aan ruim 140 akkerbouwers in de kop van Noord- Holland zijn verleden najaar vragenlijsten gezonden met de bedoeling gegevens te krijgen over de uitzaai van wintertarwe. Een schriftelijke enquête dus, over voorvrucht grondbewerking toebereiding zaai- bed voedingsomstandigheden tarweras diepte van zaaien hoeveelheid zaaizaad enz., kortom over een ketting van factoren, die ieder voor zich in vloed kunnen oefenen op het te oogsten product. Bij ons onderzoek zullen we met de éne factor meer, met de andere minder, maar met ieder wel degelijk re kening moeten houden om dit vraagstuk juist te be lichten. Het was niet onze bedoeling het bij deze éne lijst te laten, nee, we moeten meer gegevens hebben,grond leggende gegevens over de gehele groeiperiode, als 't te verwezenlijken was als het ware van korrel tot kor rel zonder leemte. Een tweede lijst is dan ook reeds weer de deur uit. Een lijst inzake de verbouw van tarwe, de regel maat van stand, de ontwikkeling, de cultuuromstan digheden als verpleging, insectenschade, legeren, rij- ningsomstandigheden, enz. En meerdere circulaires zullen nog volgen. De voetziekte is nu eenmaal een moeilijk te bestrijden kwaad, een bodemschimmel, waarvoor zo maar geen recept gevonden is. Het schijnt ons toch toe, dat als we straks de ge gevens in handen hebben, die zeker aanleiding zal zijn tot het maken van interessante conclusie's. En wat belangrijker is, mogelijk vinden we bij het opmaken van de balans een richtsnoer, voldoende betrouwbaar, voor het vaststellen van middelen om de kwaal te bestrijden, althans veel meer te beper ken. .Voor de reeds terug ontvangen lijsten zeggen we U èn voor de gegeven moeite èn voor de exacte beant woording, voorlopig vriendelijk dank. Als wij deze binnengekomen circulaires zo eens doorbladeren, dan blijkt, dat van het tarwe-sortiment vooral Juliana, Wilhelmina en Imperiaal het meest gewaardeerd worden. Ongeveer 50 van het aantal tarwepercelen is bezaaid met Juliana, 17 met Im periaal, 14 met Wilhelmina, 13 met Emma en de rest met Vilmorin, Carstens en een aantal andere meer of minder bekende variëteiten. Verleden jaar was het ons niet mogelijk een op merkelijk verschil in aantasting tusschen de gebrui kelijke wintertarwe's vast te stellen. Dit was even wel een voorlopige conclusie van een éénjarig onder zoek. Het is nog steeds een open vraag of er in dit vei'band rasverschillen bestaan. Hebben sterk uitstoe lende soorten meer last? Was een enkel en bepaald ras verleden jaar wat gehandicapt? We weten het niet. ■Interessant zal het daarom zijn om straks aan de hand van de binnen gekomen antwoorden na te gaan of mogelijk dit jaar een ras de erepalm kan wegdra gen door beslist minder vatbaar te zijn. Verleden jaar is er reeds nadrukkelijk op gewe zen, dat men vooral niet voor half October zou zaaien, waar bij ons onderzoek overduidelijk naar voren kwam, dat de vroeg gezaaide stukken over de gehele linie een beslist veel grotere aantasting vertoonden dan de laat gezaaide akkers. De tarwe, die vroeg (Sept., eerste helft v. Oct.) ge zaaid was, was toen voor 90 matig tot erg ziek, de normaal gezaaide t(weede helft v. Oct.) voor ruim 40 de iets laat gezaaide (eerste helft v. Nov.) voor ruim 30 en de laat gezaaide (tweede helft v. Nov.Dec.) voor 30 ziek. Scherp komt de invloed van de zaaitijd hier naar voren en dit stemde tot nadenken. Uit de binnengekomen antwoorden blijkt, dat de praktijk het ter harte genomen heeft. Was verleden jaar 11 van het aantal onderzochte percelen zeer vroeg gezaaid, voor dit seizoen is het percentage vroeg gezaaide tot 1,5 terug gelopen en zijn de meeste percelen iets. laat (in de eerste helft v. Nov.) gezaaid. Het hier onderstaande overzicht, waar de verde ling over de verschillende zaaitijden in procenten is weergegeven, moge dienen het voorgaande te de monstreren. Zaaitijd. 1936 Sept., eerste helft v. Oct. (vroeg) 1,5 tweede helft v. Oct, (normaal 25 eerste helft van Nov. (iets laat) 52 tweede helft van Nov. (laat) 17 9 December 3 - Januari 1,5 Typerend is het, dat we reeds geruime tijd gele den dé eerste symptomen der voetziekte (Oogvlek- kenziekte) op onze kleigronden in de polders in vroeg gezaaide Wilhelmina waarnamen. Het is dui delijk dat men het gelag zal moeten betalen. In de later gezaaide tarwe's hebben we thans nog geen afwijkingen kunnen vinden. Ook in de gebruikte zaaihoeveelheden zit veel meer lijn dan verleden jaar. Het hiervolgende schema ter illustratie: Oogst 1935 11 45 35 Zaaitijd. Gebruikte hoeveelheden zaaizaad in k.g. per h.a. 1936 1935 vroeg 90—100 144 normaal 120—160 141 hoofdz. 140—150 iets laat 140-160 148 laat 140—160 151 Dec. en Jan 150—160 Hiernaast: TARWE. PLANTEN AANGETAST DOOR GEVREESDE VOETZIEKTE. Door de vriendelijke bemiddeling van de Secr. d. Reg. C. v. h. Landb. pr. w. te Wa. geningen zijn wij in staat bovenstaande af beelding hier te plaatsen. DE Carstenstarwe is gezaaid met 90100 k.g. in de tweede helft van Otc. en in Dec. En terecht, op de vruchtbare gronden kan men met deze hoeveelhe den goede resultaten vèrwachten. In de polders zijn verleden najaar bovendien nog een serie proeven aangezet waar diverse grondbewerkingen, zaaidiep- ten en zaalsystemen zijn toegepast, terwijl ik in de loop van deze zomer wederom groot aantal perce len persoonlijk hoop te bezoeken. We hebben hier slechts zo terloops enkele punten aangehaald. Er zijn er natuurlijk zeer vele, te veel om hier op te noemen en al moeten we trachten de grote lijn vast te houden en niet direct in de tails vervallen willen we hier tot een oplossing komen en het kwaad de kop indrukken, dan moe ten we ons wapenen, wapenen met feiten waaruit we conclusie's trekken. Conclusies vereisen hier een groot aantal gege vens van pro en contra gepaard aan een nauwkeu rige studie. Gaarne doe ik daarom nog eens een beroep op U om met ons samen te werken en alle lijsten naar Uw beste vermogen in te vuilen, het zullen de fun damenten zijn waarop wij bouwen. De eerst gezonden lijst inzake de verbouw ontvan gen wij gaarne indien dit tenminste nog niet is geschied van U ingevuld terug, waarvoor bij voor-, baat onze hartelijke dank. Ir. J. E. MUNTINGA. Schagen, Mei 1936. Verzacht-geneest Doos 30 ct.Bij Apoth.enDrogisten DE OVERTOCHT VAN DE „QUEEN HARY" Het schip slingert eenigszina Aan boord der „Queen Mary 28 Mei (van een specialen A.N.P. verslaggever) De „Queen Mary" zet haar tocht voort met aanmerkelijk toe genomen snelheid. Verwacht wordt, dat de ge middelde snelheid Vrijdag nog grooter zal zijn en mogelijk meer dan 30 knoopen zal bedragen Het weer is mooi, de zee is kalm. Het schip slingert eenigszins. VON RIBBENTROP WEER TE LONDEN Alleen voor vacantie Von Ribbentrop en zijn eohtgenoote zijn heden per vliegtuig te Groydon aangekomen. Hij ver klaarde alleen voor genoegen te komen en eenige vacantie dagen in Engeland te zullen doorbren gen. Zijn bezoek heeft geen enkel politiek doel. Het echtpaar zal den nacht te Londen doorbren gen en morgen per vliegtuig vertrekken naar Belfast, waar zij eenigen tijd zullen doorbren gen op het landgoed van Lord Londonderry. Den 4den Juni a.s. zal het 55 jaar geleden zijn dat de heer K. Hoornsman Sr. en echtgenoote te Julianadorp in den echt werden verhouden. Onze hartelijke gelukwenschen hij de veledie de jubilarissen dezen dag ongetwijfeld zullen - ontvangen. Moderne foto's en vergrootingen van buitengewone kwaliteit Geopend: behalve 's Maandags dagelijks, ook Zondags Fotogr. Atelier Arpad Moldovan Nieuwe N ie dor p Noorsch schip vergaan Oslo. Het radiostation Augesund deelt mede, dat het s.s. „Hogstad", dat een beman ning van 14 koppen aan boord had, is ver gaan. Alleen de kapitein werd gered, de 13 overige opvarenden zijn verdronken. De oorzaak van den ramp is niet bekend, doch men vermoedt, dat de „Hogstad" op een drijvend voorwerp is gestooten, het schip schijnt met een dramatische snelheid te zijn gezonken. De „Hogstad" was op weg van Engeland naar Noorwegen met een lading steenkool. Beroep op Rusland Door 393 passagiers, omdat zij 26 dagien door Japanners waren geinterneerd. De Russische bladen publiceeren een aan Stal in en Molotof door 393 passagiers van het stoomschip Soetsjan gerichten brief, welk schip na door de Japansche autoriteiten 26 dagen lang in strijd met de wet te zijn geinterneerd in de haven van Aomori is teruggekeerd. De passagiers verzoeken de regeering bij de Ja pansche autoriteiten krachtig te protesteeren over de veelvuldige schending van het volkenrecht en van de algemeene menschelijke ethica van de zijde der Japansche politie en gendarmerie. Van 20 Maart tot 13 April aldus het schrijven waren de pas sagiers en de leden der bemanning van het schip blootgesteld aan een ongekend ruwe behandeling, hetgeen tot uitdrukking kwam in twee visitaties aan den lijve en een onderzoek naar alle bagage, ook bij vrouwen en kinderen. In strijd met het volkenrecht heeft de politie ge weigerd den Russischen tekst der verklaringen al thans door bemiddeling van tolken van het Sovjet- Russische consulaat te doen voorlezen. Spanningen in het verre Oosten Japansche schepen in Sovjet-wateren. Naar aanleiding van het bericht van het telegraaf- agentschap Domei en Japansche bladen inzake de niet-toelating van Japansche wachtschepen in Sovjet-Russische havens schrijft de Iswestija: In denl oop der laatste jaren hebben de Sovjet-autori- 'teiten de schepen van het Japansche ministerie van landbouw toegestaan eenige Sovjet-havens aan te doen voor zoover de Japansche regeering ver klaarde, dat deze schepen wetenschappelijke waar nemingen verrichtten. Men constateeerde evenwel, dat deze schepen in werkelijkheid in de Sovjet-wa teren politiediensten verrichtten door controle op de Japansche visschersschepen. Dit wordt ook nevestigd door de Japansche re geering, welke zelf in een schrijven aan de Sovjet autoriteiten deze schepen „inspectieschepen" noem de. Natuurlijk kan de Sovjetregeering niet dulden, dat buitenlandsche schepen in de wateren der Sovjet-Unie eenigen politiedienst of andere admi nistratieve functie uitoefenen. Geen enkel interna tionaal verdrag of gebruik verleent Japan dit recht of zou het dit recht kunnen verleenen. Japansche expansie naar het Zuiden. De Japansche regeering heeft besloten een coördi natie-commissie in te stellen voor de „Japansche expansie naar het Zuiden" waarvan de Ministers van buitenlandsche zaken, marine en koloniën deel zullen uitmaken. Onder „expansie naar het zuiden" verstaan de Japanners de economische ontwikkeling en emigra tie naar Formosa, Polynesië, de Philippijnen en Si- arn. De commissie zal afdeelingen omvatten van spe cialisten, belast met het onderzoeken van de moge lijkheden, die elk dezer landen biedt. In dit verband spreekt de „Nitsji-Nitsji" de vrees uit, dat de economische expansie van Japan naar deze landen, wrijving zal veroorzaken met Engeland en Nederland, hoewel Japan, naar het blad op merkt, geen enkel voornemen koestert, deze gebieden te veroveren. In 20 Amerikaansche bondsstaten staken op het oogenblik in totaal 46.000 industrie- en landbouwar- beiders. In den staat Maine is in eenige plaatsen het tramverkeer door stakingen volkomen stilge legd, terwijl in New-York 700Ó barbiers in staking zijn gegaan en in Milwaukee origeveer 3000 haven arbeiders staken, terwijl in Dallas (Texas) de taxi chauffeurs het werk neergelegd hebben. In bijna alle gevallen eischen de stakers loonsverhooging. NEGER WEGENS MOORD TOT 199 JAAR GE VANGENISSTRAF VEROORDEELD. Chicago. Een 29-jarige neger, die bekend heeft een 59-jarige weduwe in haar kamer in het hotel der Y.W.C.A. te hebben vermoord, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 199 jaar. VLIEGTOCHT VAN MANILLA NAAR MADRID Manilla Vanochtend om vijf uur ïO pl. tijd zijn de vliegers Juan Calvo en Antonio Ar- naiz vertrokken voor een Good-will vlucht naar Madrid. Als ik 's avonds zoo mijn oude Trouwe Schager bestudeer Lees ik gaarne alle nieuwtjes, Jubileums en zoo meer Vele nieuwtjes, na gelezen Laat ik rustig langs me gaan, Maar bij enk'le versberichten. Blijf ik soms wat langer staan. Beelden uit vervlogen tijden, Gaan aan menig oog voorbij. Van véél pijn en bitter lijden, Maar daarnaast een heele rij Blijde dankbare momenten Voor de uitkomst die hij bracht. Vele wonden deed hij heelen. Heel veel pijn heeft hij verzacht. Een kwart eeuw, ja nog veel langer. Deed gij dokter steeds Uw plicht, Hebt gij, menschelijk gesproken, Ware wonderen verricht, Al die jaren je te geven, Aan de menschen, die heel vaak Anders zouden moeten sterven Was voorwaar een zware taak. Nooit versagen, immer klaar staan, Ook al ben je zelf doodmoe. Daar behoort, naast plichtsbetrachting Ook veel menschenliefde toe, Liefde, die wij zoo waardeeren. In deez' liefdelooze tijd. Liefde, waarvan beste dokter Gij een schitt'rend voorbeeld zijt. Vele dagen en ook nachten, Gaaft gij voor uw levensdoel. Uitkomst brengend waar geen hoop scheen Door Uw hulp en meegevoel. Hoeveel menschen in gedachten. Heden U nog dankbaar zijn. Zij zijn werk'lijk. niet te tellen. En hun aantal is niet klein. Veel is er wat zij vergeten. Wat hen door het hoofd zal gaan, Maar waar gij eens hebt geholpen, Kan't eenvoiidig niet bestaan, In de harten aller menschen. Waar in nood gij eenmaal kwam. Staat gegrift met gulden letters, „Hart'lijk dankdokter van Dam. Expatiente BOKEMA ONDERVOEDE JONGEMANNEN IN ENGELAND De Daily Telegraph meldt, dat jeugdige werk- loozen, die van Wales naar een voorstad van Londen werden overgebracht, zoo ondervoed wa ren, dat zijn ziek werden zoodra zij gewoon goed voedsel kregen. Deze knapen moesten volgens mevrouw Ray- ner, die deze mededeeling deed op een bijeen komst te Londen van de nationale vrouwen or ganisatie een maand lang op een speciaal dieet worden gezet. BELGISCHE STATIONSCHEF OPGELICHT De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gis ter een jeugdigen koopman wegens oplichting tot een jaar gevangenisstraf. Onder valsche voor spiegelingen had hij een Belgischen stationschef bewogen hem 10.000 frcs. te zenden. Met dit be drag zou hij deelnemen in een door den koop man gestichte „handelszaak". Het O.M. had zes "maanden geëischt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9