Vleeschkeuringsdienst. Uit Bergen. Tuinderij Eindhoven ademt weer ruimer Uitgebreide werkzaamheden. Willekeur in Rusland wordt bestreden Interview met den Negus Wedloop tusschen mensch en wind In het Provinciaal dointerrein. Aanleg van wandelwegen in het najaar. Naar wij uit betrouwbaren bron vernemen, vinden met ingang van heden uitgebreide werkzaamheden in het Provinciaal Duinterrein plaats. 100 man zijn tewerkgesteld tenèinde een groot en lang borings kanaal te graven van de filters bij het pompstation tot de grens van het provinciaal duin ten zuiden .van de Guurtjeslaan. Tevens zal er in het najaar begonnen worden met den aanleg van verschillende wandelwegen in het uitgestrekte duinterrein. De richting dezer wegen is nog niet definitief vastgesteld. Wij spreken hierbij gaarne den wensch uit dat op deze wegen vrije toegang zal worden verleend, zoodat het fraaie duinterrein ook voor dèt publiek dat niet in de gelegenheid is zich een wandelkaart aan te schaffen, zal worden ontsloten. Pinkster«drukte. (Van onzen correspondent.) Bergen kan eindelijk weer eens tevreden zijn over Pinkstertwee. De vooruitzichten waren niet gunstig, de verwachtingen niet hoog gespannen, mede dooi de schuld van de Bilt. De ongunstige 2e Pinkster dag van het vorige jaar met de geweldige wolkbreuk lag alle neringdoenden nog versch in 't geheugen. Wij hebben in langen tijd niet zooveel menschen te Bergen op de been gezien, het was gezellig, vol en druk. De bloemententoonstelling in het Parnassiapark werd regelmatig en druk bezocht. Het was zeer aan genaam om er te vertoeven, mede omdat er geen hinder werd ondervonden van den betrekkelijk kou den wind, welke zijn invloed deed gelden op het be zoek aan het strand en welke het baden minder aan genaam maakte dan het leek.' Verschillende zaken- menschen verklaarden zeer tevreden te zijn; ook de stationschef was vergenoegd met de volle tram treinen, welke allen uit 9 wagens bestonden. Bergen behoeft nog niet somber te worden: het publiek weet onze mooie gemeente heusch nog te vinden. De politie komt een woord van hulde toe. Haar taak wordt veelal te licht opgevat. Pinkster-twee be- teekent voor haar een voortdurend in touw zijn, van 's ochtends vroeg tot 's nachts 3 uur. Behalve de te DE AFZET VAN TOMATEN Werd verleden week bericht, dat de invoer van tomaten in Finland practisch uitgesloten was door het hooge invoerrecht, men is thans ook in andere landen bezig met het treffen van maat regelen voor de invoer van tomaten waarvan een enkele ten gunste van onze tomaten is, doch an dere weer in het nadeel. Eenigen tijd geleden was er door de Engelsche adviescommissie voor de invoerrechten voorgesteld, het hooge invoer recht voor tomaten, dat van 1 Juni tot 31 Au gustus geldt van toepassing te doen zijn van 16 Mei tot 15 November, terwijl bovendien nog werd aangedrongen, het invoerrecht te verhoogen. Dit was dus allesbehalve een verblijdend bericht voor deHollandsche tomatenkweekers. Thans wordt echter gemeld, dat de beslissing hierop is uit gesteld in verband met de onderhandelingen met Spanje. Van een vervroeging van het invoer recht heeft men dus dit jaar nog geen last ge had, doch hoe zal het in het najaar gaan, als de onderhandelingen met Spanje zijn verloopen? Een gunstiger bericht komt uit Ierland, waar het contingent dat door Nederland kan worden ingevoerd, is verhoogd van 2845 ton tot 3450 ton in het tijdvak van 1 November 1935 tot 23 Juni 1936. Bij de onderhandelingen tusschen Nederland en Littauen heeft men een verlaging van de in voerrechten op tomaten verkregen, van f 0.62^ tot f 0.25 per K.g.; de Tuinderij betreurt het ech ter, dat de regeering met zulk een invoerrecht genoegen neemt, daar met dit invoerrecht een eenigszins belangrijke export niet mógelijk is. Voor de tomatenkweekers is het geen rozen geur en maneschijn. DE CONTROLE VAN VROEGE AARD APPELEN, Door het TJ.C.B. ïs aan zijn leden een cïrcul laire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de keuringskosten f 0.30 per 1000 Kg. zullen be dragen, terwijl voor den certificaat f 0.10 bere kend wordt. Van het TJ.C.B. merk uitgesloten de aardap pelsoort Ideaal, terwijl voor de Ninety-fold tot nader bericht het U.C.B. merk is toegestaan. Voor de soorten welke niet met het TJ.C.B:-merk mogen worden verzonden is het keuringstarief f 0.16 per 1000 Kg. Het merk mag alleen wor den gebruikt voor consumptie-aardappelen. EEN AFZETREGELING VOOR VROEGE AARDAPPELEN. In de laatstgehouden vergadering van den Noordermarkthond te Noordscharwoude werd de vraag gesteld, of de regeling voor de vroege aardappelen, zooals die verleden jaar heeft gegol den, ook weer van toepassing zou zijn in 19361 Een bevestigend anwoord kon hierop door den voorzitter nieet worden gegeven. Thans wordt door het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland medegedeeld, dat dit zich tot de Ne- derlandsche Groenten- en Fruit-Centrale heeft gewend met het verzoek, om voor 1936 een af- zetregeling voor vroege aardappelen te willen doen vaststellen, in den geest, zooals die in de heide voorgaande jaren heeft gegolden. Bergen gestationeerde gemeenteveld- en rijksveld wachters, was er extra hulp van een zestal rijks veldwachters, die ieder een vaste wijk in de ge meente- hadden. Mede dank zij deze voortreffelijke regeling, kwa men verkeersongevallen niet voor. De tallooze ver- keersovertreders, waaronder vooral parkeerders op verboden plaatsen, werden met tact aangemaand niet meer te zondigen, zoodat leelijke gezichten, welke te Bergen op een feestdag als deze niet thuis hooren, tot een minimum beperkt bleven. Wij hebben op dezen dag van de drukte genoten. Bergen kan het zoo goed gebruiken! Kwamen derge lijke dagen veelvuldiger voor, dan zouden spoken van niet-sluitende begrooting, van belastingverhooging of regeeringscurateele de gemeente niet meer kunnen toegrijnzen! Afsluiting van het voor het algemeen rij- verkeer bestemde gedeelte van den Ber gerweg in de gemeente Bergen. De A.N.W.B. meldt, dat het voor het algemeone rij verkeer bestemde gedeelte van den Bergerweg in de gemeente Bergen, tusschen den voormaligen tol en den Nesdijk aldaar is gesloten verklaard voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen, aangezien aan weerszijden langs dezen weg goede rijwielpaden aanwezig zijn. GYMNASTIEK-VEREENIGING „BE QUICK". Een prachtprestatie; twee prijzen. De kranige Gymnastiek-Vereeniging ,3e Quick" uit het kleine dorpje aan den duinenrand heeft het bestaan om Zaterdag in concurrentie met ongeveer 1S0 vereenigingen uit alle deelen van ons land in Amsterdam twee prijzen te behalen op de 26ste Bondsuitvoering van het K.N.G.V., de I.T,O.S.A. '36. De wedstrijd, welke stond onder de auspiciën van het Verbond, was georganiseerd door de Amsterdam sche Gymnastiekvereeniging „Kracht en "Vlugheid1', Door „Be Quick" werd deelgenomen aan de adspi- ranten-wedstrijden, welke Zaterdag j.1. voor jongens en meisjes van 12—16 jaar in de Apollo-hal in de hoofdstad werden gehouden. De Berger vereeniging kwam uit met 36 meisjes en 19 jongens en het mag een buitengewone presta tie heeten van de kinderen en niet in 't minst ook van hun leider, den heer van Zoonen, dat de meisjes het Oranjelint (1ste prijs) en de jongens het rood-wit blauwe lint (2e prijs) wisten te verwerven. De meis jes moesten vrije oefeningen doen, klassikaal brug en hoogspringen; de jongens vrije oefeningen, klas sikaal brug en bokspringen. Wij kunnen niet anders dan de vereeniging Be Quick van ganscher harte ge- lukwenschen met dit graaie succes; Bergen heeft on getwijfeld een gymnastiekvereniging, waarop zij terecht trotsoh kan zijn. Bravo meisjes en jongens, bravo mijnheer van Zoonen. DE RICHTPRIJZEN DER TUINBOUW PRODUCTEN ZULLEN BEKEND WOR DEN GEMAAKT. De tuinders hebben zich al meerdere- malen beklaagd over het fèit, dat de richtprijzen der tuinbouwproducten niet werden bekend gemaakt zooals dit wel het geval is met de landbouwers, die al vooruit met de prijzen van hun produc ten op de hoogte worden gesteld. Een verblijdend teeken is het; dat de minister' van Landbouw1 én Visscherij in zijn antwoord op de vragen van den heer Groen heeft gezegd, bereid te zijn tergele- genertijd de definitief vastgestelde richtprijzen bekend te maken. Wanneer komen ze?" CONTACTCOMMISSIE VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Op een 27 Mei gehouden bijeenkomst van ver eenigingen voor bloembollencultuur, eenige standsorganisaties van tuinders en de bond van bloembollenveilingen werd een commissie inge steld, welke den naam werd gegeven van Con tact-commissie ter behartiging van bloembollen- kweekersbelangen. Het doel dezer commissie is, door een gezamenlijk behandelen van de vraag stukken die de kweekersbelangen raken, te ko men tot een eensgezinde houding ten opzichte hiervan. Hierin zijn vertegenwoordigd de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur door de heeren Dr. Verhage, J. W. A. Lefeber, G. van de Marei. Het Holl. bloembollenkweekers genoot schap door de heeren S. Schoneveld, M. G. J. Braun en P. J. van der Hulst. L.T.B. de heeren Th. F. van Rijn. D. W. Lefeber G Broersen, de Bond van veilingen' door de hee ren D. Hogewoning, J. Kortehaas en J. B. Mes kers. De Nederlandsche Tuindersbond door den heer W. Vennik. Het recht op arbeid voor iederen burger moet gegarandeerd zijn. Moskou: (Reuter—A.N.P.): De regeering der Sowjet—Unie heeft een decreet uitgevaardigd, dat be doelt een einde te* maken aan de willekeur, waar aan zekere categorieën der bevolking nog blootstaan, en het recht op arbeid voor iederen burger te garan deeren. Bovendien wil men door dit decreet optreden tegen de exessen der bureaucratie en de mogelijkheid van willekeurige beslissingen door verantwoordelijke leiders beperken. Zoo zal het verboden zijn iemand arbeid te weigeren onder het voorwendsel, dat hij tot een bepaalde maatschappelijke groep behoort of ver want is aan personen, die door de revolutie buiten de wet zijn gesteld. In kantoren en fabrieken mag niet tot willekeurige „zuiveringen" of ontslagen worden overgegaan. Een ander decreet verbiedt het uitsluiten van boe ren uit de kolehozen om redenen van minder be lang. ONTSNAPTE GEVANGENE GEDOOD. Angola (Lousiana): Wilfred Lindsay, die Woensdag j.1. uit de gevangenis is ontsnapt na een kapitein van de wacht en zijn vrouw te hebben ge dood, heeft Zondag zichzelf neergeschoten, nadat hij door de politie was omsingeld en hij het vuurge vecht niet langer kon volhouden. Gedurende de dagen, dat hij in vrijheid was, heeft hij de politie twee keer op een dwaalspoor weten te leiden, dooi- een Van zijn achtervolgers te overmeeste ren en met hen van kleeren te verwisselen. Vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den Kring Barsinger- horn op Vrijdag 29 Mei 1936, 's namiddags 2 uur,ten kantore van de inrichting. Afwezig met kennisgeving van verhindering de vertegenwoordiger van Callantsoog, de vertegenwoor diger en plaatsvervangend vertegehwoordiger van Schagen en de adjunct-Directeur. Voorzitter de heer G. G. Loggers opent met een woord van welkom, waarna de notulen van de ver gadering van 8 Februari worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Het Bureau voor Verificatie van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft de jaarstukken onderzocht en in orde bevonden. Ten aanzien van de correspondentie met den Mi nister van Binnenlandsche Zaken over de gemaakte opmerkingen van het Gemeentebestuur van Oude Niedorp bij de gemeentebegrooting van 1935 wordt besloten deze correspondentie, welke aan alle leden is toegezonden, niet meer te bespreken, daar de be handeling door verschil lende omstandigheden is ver traagd en er geen verdere vragen zijn gesteld naar aanleiding van het ingezonden antwoord. De voorstellen tot splitsing van den keuringsdienst en de exploitatie van den destructor met centrale noodslachtplaats zijn 9 Maart verzonden. De negen aangeslotenen hebben de gemeenschap pelijke regeling tot het blijven vormen van den Kring Barsingerhorn zonder wijzigingen aangeno men en hebben in principe besloten toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor de exploita tie van den destructor en de centr. noodslachtplaats. Eveneens in principe hebben besloten tot deze regeling toe te treden de gemeenten Anna Paulowna, "Wielingen en Heerhugowaard. In de overige gemeenten is nog geen beslissing genomen. De Commissie van Uitvoering besluit ingaande 1 Juli a.s. de gemeenschappelijke regeling voor de exploitatie van den destructor met centrale nood slachtplaats te doen ingaan met die gemeenten, welke bereid zijn tot deze regeling toe te treden. Aan de gemeentebesturen zal van dit besluit kennis worden gegeven, met verzoek de beslissing tot aan sluiting voor 21 Juni a.s. te willen mededeelen. De Commissie van Uitvoering zal zich met de leiding blijven belasten, totdat het nieuwe Bestuur zal zijn gekozen uit de gemeenten, welke de regeling hebben gesloten. Het jaarverslag en fle jaarrekening over 1935 wor den vervolgens goedgekeurd en zullen deze stukken aan de Raden worden toegezonden. Bij de rondvraag wordt medegedeeld, dat de prij zen van het diermeel zich handhaven, maar dat de prijzen van het vet wederom zijn teruggekropen. Hierna volgt onder dankzegging sluiting. „Ik ga Abessinië verdedigen voor de wereld. Londen (Reuter A.N.P.) De correspondent van de „Daily Express" te Gibraltar beeft een onderhoud gehad met den Negus, waarin deze -verklaarde zeer tevreden te zijn, naar Engeland te gaan. De welwillendheid, waarmede hij is ontvangen door de militaire- en marine-auto riteiten zijn hem een bewijs voor de sympathie van het Britsche volk. Op de vraag met welk doel hij naar Enge land ging antwoordde de Negus. j5Ik ga Abessinië verdedigen voor de wereld" „Hoe lang denkt uwe Majesteit in Engeland te blijven?" „Zoolang ik noodig heb"". „Gaat uwe Majesteit 16 Juni naar Geneve?" „De Abessijnsche kwestie kan alleen te Geneve rechtvaardig worden geregeld". „Zal uwe Majesteit persoonlijk vragen de sanc ties te handhaven?" „Ik hoop, dat men de principes van den bond zal handhaven". „Zal uwe Majesteit te Londen of Jeruzalem blijven wonen?" „Ik hen op bezoek zoowel te Londen als te Jeruzalem" „Hoopt uewe Majesteit naar Abessinië terug te keeren". „Ik heb absoluut vertrouwen in den volken bond". „Welke zijn uwe onmiddellijke plannen?" „De zaak van Abessinië aan de wereld uit eenzetten'". „Gaat uwe Majesteit naar uw villa te Vevey?" „Ik hoop het". Voor zijn vertrek met de „Oxford" naar En geland, sprak de Negus in een onderhoud met den vertegenwoordiger van de „News Ghronicle" ten stelligste de vraag tegen, of hij tot een vroe- geren vrede bereid zou geweest ziin, indien zijn hoop op een succesvollen tegenstand niet door Engeland was aangemoedigd. Maar ook thans heeft Abessinië zijn geloof in den Volkenhond als een waarborg voor den vrede en de onafhan kelijkheid van Abessinië nog niet opgegeven. Een lid van het gevolg verklaarde, dat Haile Selassie met een voorloopig regeering in Abes sinië in verbinding staat. Brandstichter op heeterdaad betrapt. Ook schuldig aan andere branden te Eindhoven? Eindhoven, 30 Mei. Na de vele branden van den laatsten tijd had de politie haar waakzaamheid ver scherpt «en ging zij zorgvuldig na van verschillende personen de gangen, die reeds eerder bij een brand stichting betrokken waren geweest. Onder hen be vond zich ook de 28-jarige G. P. van der Loy, die in 1933 verschillende boerderijen in de omgeving in brand had gestoken, De man werd voortdurend geobserveerd, waarbij Vrijdagavond bleek, dat hij zich te Valkenswaard ophield. De politie wilde hem bij terugkomst arresteeren en tot dat doel hadden de hoofd-inspecteur ten Haaf met de rechercheurs Baken en Van den Broek zich in een droge sloot bij een boerderij aan de grens der gemeente ver scholen. Diep in den nacht kwam van der Loy terug, en ging dadelijk het erf op van den landbouwer van Aken. De, politie volgde hem en zag hem een klein schuurtje binnengaan. Even later sloegen de vlammen uit het gebouwtje. De man bleek brand te hebben gesticht in een zak geperst hooi. Het vuur was spoedig gedoofd en de brandstichter gegrepen. Hij werd naar het hoofdbureau van politie over gebracht. De commissaris van politie, de heer Brankman, heeft hem aan een verhoor onderworpen. Het nader qnderzoek zal uitmaken, of hij ook schuldig is aan brandstichtingen die den laatsten tijd te Eindhoven hebben plaats gehad. Toch weer een nieuwe brand. Eindhoven, 1 Juni. In den afgeloopen nacht te omstreeks twee uur ontdekte een der omwonenden brand in den kruidenierswinkel van J. v. d. Laar, Kleine Berg 18. Toen de brandweer ariveerde sloe gen de vlammen reeds uit het dak. Na twee uur hard werken was het vuur gebluscht. Uit het onder zoek is gebleken, dat de brand in de keuken is be gonnen. Vandaar baanden de vlammen zich. een weg langs de trap nfcar hoven. Behalve keuken en trap is een gedeelte van de bovenverdieping door- het vuur vernield, terwijl voorts een gat in het dak is gebrand. Overigens is er aanzienlijke watersclra-, de aangericht. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De bewoners waren gisteren naar België op reis gegaan. De schade wordt door verze kering gedekt. STUK VLEESCH IN DE LUCHTPIJP GEKREGEN IJmuiden 1 Juni Het S.S. „Crijnssen" van de K. N. S. M., komende van Antwerpen op weg naar Hamburg, is onderweg IJmuiden als nood haven binnengeloopen, omdat een van de opva renden een stuk vleesch in den luchtpijp had ge kregen. De man was er zoo erg aan toe men voor zijn leven vreesde. Nadat in IJmuiden door een arts het stuk vleesoh was verwijderd, kon het schip met het slachtoffer weer zee kiezen. DE ENGELSCHE MOUNT EVEREST- EXPEDITIE IN GEVAAR Het beklimmen van den Mount Everest is met het oog op de vele tot nog toe mislukte expedities tot een kwestie van prestige voor de Engelsche alpinisten geworden. Geen expeditie is dan ook zoo goed voorbereid en uitgerust als die van dit jaar. die weer onder leiding van Hugh Ruthedgo staat. Volgens menschelijke berekening moest deze expeditie gelukken, want aan alles was ge dacht. Volgens menschelijke berekening en toch schijnt ook deze expeditie door een mislukking bedreigd te worden. Natuurlijk hadden de meteo rologen rekening gehouden met het verschijnen van den moesson. Daarom had men voor het eigenlijke beklimmen van den berg de maand Mei uitgekozen In de eerste dagen van Juni hoopte Ruthledge de Engèlsche vlag op den hoogsten berg ter wereld te kunnen planten. Slechts aan een ding had men nu niet gedacht n.1. dat de moesson wel eens vroeger dan andere jaren zou kunnen komen. En zulks zal nu naar alle waarschijnlijkheid een streep door de zoo zorgvuldig opgemaakte rekening halen, want voor het eerst sinds tientallen jaren verschijnt de moesson dit jaar tien dagen vroeger. Onder moessons verstaat men winden, die per half jaar sterk van richting veranderen, soms wel 180 graden, maar van richting veranderd, maandenlang uit denzelfden hoek waaien. Zeer bekend zijn de moessons in den Tndischen Oceaan in de Chineesche Zee en in den Atlanlischen Oceaan Boven den Himalaja kentert de Moesson, zooals de meteorologen de verandering van de windrichting noemen. Tegelijkertijd ontstaat een barometrisch maximum. Het ligt voor de hand, dat de Mount Everst-expeditie zich niet aan het gevaar van een dergelijke critieke weersgesteld heid mag blootstellen. Daarbij komt, dat er dit maal aanzienlijk meer sneeuw gevallen is dan andere jaren. Ruthledge heeft dan ook reeds het bevel moeten geven, het kamp no. 4 te ontruimen en terug te trekken naar kamp 3. dat 350 voet lager op ongeveer 18.000 voet hoogte ligt. Zullen de Engelschen den wedloop met de wind kunnen volhouden Nog slechts enkele we ken staan hun ter beschikking. Gelukt het hun niet voor het verschijnen van den moesson den bergtop te bereiken, dan moet de expeditie voor dit jaar haar poging staken. En het heeft er werkelijk allen schijn van, dat de witte goden van den Himalaja niet wensch en, dat men- schenvoeten het „Dak der Goden" betreden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2