Vrijhandel het ideaal Jonge middenstanders bijeen Woensdag 3 Juni 1936. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9989 r Hoe onverantwoordelijk! Bloedige botsingen in Roemenië Dienststukken voor de N.S.B. overgeschreven De aanpassingspolitiek faalt niet De oorlogsindustrie brengt geen welvaart In het verslag van den President van de Neder- landsche Bank wordt verklaard, dat het laatst ver streken boekjaar een tijdperk vormt van verwarring en tegenstrijdigheid. Het besef, dat slechts verbete ring en uitbreiding van de internationale betrekkin gen het wereldherstel kunnen brengen, hoewel in theorie beleden, kon zich in de praktijk niet doorzet ten. De politieke verhoudingen vertoonden een toe nemende spanning, wantrouwen en oorlogsvrees de den zich in sterkere mate gevoelen. In alle landen werden maatregelen tot krachtiger bewapening ge troffen. Dat deze ontwikkeling een stijging van de vraag naar grondstoffen en werkkrachten voor de oorlogsindustrie tengevolge heeft, kan bezwaarlijk als een factor van duurzame verbetering worden aangemerkt. Het valt niet te ontkennen, dat in nagenoeg alle landen de budgetaire positie reden tot zorg geeft. De openbare machten blijken buiten staat de tering naar de nering te zetten. Op het gebied der internationale kapitaalverstrek king kan niet gesproken worden van een verbete ring en evenmin ten aanzien van het goederenver keer tussohen de verschillende landen. De wereld blijft verdeeld in afgesloten gebieden, waar niet meer wordt toegelaten dan onmisbaar is, hetzij voor de eigen behoefte, hetzij voor het afdingen van eenigen afzet naar een der andere gebieden. Het oogenblik schijnt echter te naderen, waarop ook de landen met de naar omvang en koopkracht belangrijkste binnenlandsche markten door de feiten gedwongen zullen worden tot de erkentenis, dat verder verbe tering van hun economische en financieele positie afhankelijk is van een verruiming van het internationale kapitaal- en goederen verkeer. Dat ten aanzien van den goederen- ruil de Vereenigde Staten blijk geven tot deze erkentenis te zijn gekomen, stemt tot vol doening. In monetair opzicht bracht het afgeloopen jaar niet de zoozeer gewenschte rust. en zekerheid. De aanhoudende daling van het pond, welke zich sinds 1931 voordeed, kwam tot staan. Tevens bleek, dat de monetaire ontwikkeling in Engeland en de Vereenig de Staten heeft» opgehouden een druk op de wereld marktprijzen uit te oefenen en ook dat in de rich ting van onderlinge aanpassing wordt gegaan. Wat den toestand in Nederland betreft, valt niet te ontkennen, dat in ons land nog slechts in zeer geringe mate een verbetering te bespeuren is. De voorstellen als zou de gevolgde economische en monetaire politiek hiervan de schuld dragen, noch de verzekering, dat die politiek zou mislukt zijn, kunnen alle omstandigheden in overweging nemen de, als billijk en houdbaar worden aangemerkt. Overziet men hetgeen sedert 1929 bereikt werd, en de mate va& aanpassing die ver kregen is in de jaren sedert het doordringen tot Nederland van de wereldcrisis met al haar uiterst diepingrijpende gevolgen, dan bestaat geen reden tot twijfelen aan de mo gelijkheid om het economisch en financieel evenwicht van ons land te herstellen. Devaluatie of depreciatie van het ruilmiddel blijft het karakter dragen van een noodsprong, die een Een van de grootste bezienswaardigheden van Rome zijn wel de catacomben, de grafgewelven van de Eeuwige stad, die eens als toevluchtsoord voor de eerste Christenen hebben gediend en in den loop der eeuwen tot een reusachtige onder- aarsche begraafplaats is uitgegroeid. In de nis sen bevinden zich de graven. Deze- catacomben êtrekken zich ver onder Rome uit en zijn zoo wijd vertakt, dat een onbekende er ongetwijfeld in zou verdwalen. Hierboven zien wij een der gangen van deze merkwaardige begraafplaats uit het begin onzer jaartelling tijdelijke verlichting kan brengen, maar zooals ïn de rede ligt en door de ervaring geleerd wordt, na korteren of langeren duur zijn uitwerking verliest. De val van den Belga vormde de eerste oorzaak van onrust in 1935 en van de verwachting, dat ook de overblijvende goudbloklanden de goudpariteit van hun ruilmiddel niet zouden kunnen handhaven. In samenwerking met het particuliere bankwezen en de centrale banken in andere landen werden be perkende maatregelen tegen de valuta-speculatie genomen. De bank beschikte aan het einde van het boekjaar over een goudvooraad van f714.653.736 en een zilvervoorraad van f 19.315.051, tezamen f733.968.787. De dekking van de opeischbare schuld door metaal bedroeg gemiddeld 75.17 procent- De uitkomsten van 't bedrijf der bank zijn ogesomd in de winst- en verliesrekening, waaruit blijkt, dat de netto-winst vergeleken met het vorige boekjaar een stijging vertoont van f3.020.686 tot f5.628.319. Volgens' de wet van 27 Mei 1932 komt hiervan in mindering van de vordering op den Staat der Ne- landen f 2.814.159.72 van het overblijvende ad f2.814.159.71 ontvangt de bank een zoodanig bedrag als noodig is om aan aandeelhouders een dividend van 5 procent uit te keeren over f20.000.000, zijnde f 1.000.000. Voor dividendbelasting is benoodigd f 100.500, terwijl de Staat der Nederlanden nogmaals f 1.000.000 ontvangt. Het restant ten bedrage van f713.659.71 komt weder in mindering van de vorde ring op den Staat der Nederlanden, die dus met f3.527.819.43 wordt verminderd en dientengevolge nog te boek staat met f 11.958.329.12. Voor aandeel houders is in totaal beschikbaar inclusief dividend belasting en het onverdeeld saldo van het boekjaar 1934/1935 f 1.116.248.21, welk bedrag, rekening hou dende met de te betalen dividendbelasting, een uit- keering van f50 per aandeel toelaat. Landdag Jeugdgroep Koninklijke Neder- landsche Middenstandsbond. Op den Tweeden Pinksterdag heeft te Zeist de vierde Landdag plaats gehad van de Jeugdgroep van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond. 's Morgens werden de jongeren ontvangen door het gemeentebestuur van Zeist op „Het Slot". De burgemeester, Jhr. Dr. Mr. Holthe tot Echten, sprak de jongeren toe. De voor zitter van het Jeugdbestuur, de heer A. Over- duim uit Enschede, beantwoordde de begroe tingsrede. In „Hotel Boschlust" had de lunch plaats, waar aan minister Oud deelnam Voor de opening van den Landdag spraken de hee- ren E. Nijenhuis (namens Amjo-Zeist)), I. Iseger (na mens de Zeister Handelsvereeniging) en G. H. Figi (V.V.V.) welkomstwoorden. De voorzitter van de Jeugdgroep, de heer A. Over- duim, opende den Landdag met een redevoering, waarin hij verklaarde: Overheidsbemoeiing kan ons niet van onze fouten genezen..De fouten in ons zelf moeten we zelf herstellen. Vervolgens hielden verschillende redenaars toe spraken. Rede van Minister Oud. Minister Oud, als eerste spreker optredende, zei- de, dat de bange vraag, welke velen bezig houdt, is, wat er komen gaat, maar dat het goed is, dat de Jeugdorganisatie zich door dien angst niet laat mee- sleepen. Zedelijke en geestelijke fundamenten zijn voor een maatschappij even noodig als materieele. Onjuist is vijandelijkheid tusschen de verschillen de politieke en economische groepen. Uit de tegen stellingen zoeke men naar een hoogere eenheid. Scheiding tusschen arbeid naar verschillende func ties is voorwaarde voor welvaart. Juist arbeidsver deling maakt eenheid en samenwerking noodzake lijk. Wij moeten oppassen, in dezen tijd niet ten prooi te worden aan de vijandigheid van groepsbelangen. Voor den middenstand blijft er een taak. De jonge middenstanders moeten worden doordron gen van den heiligen geest van het ideëele en van sa menwerking. De minister besloot met den wensch uit te spre ken, dat ons volk in het algemeen en onze midden stand in het bijzonder, eenmaal in betere welvaart weer groote dingen zullen kunnen doen. Een zomerjaponnetje, dat zich bij uitstek leent voor een jeugdige en slanke gestalte. De vergadering heeft den minister staande een ovatie gebracht. Rede van Mr. Huges. Mr. J. Huges, Secretaris van de Kamer van Koop handel te Arnhem, heeft een toespraak gehouden, waarin hij zeide, als middenstander te kiezen het de vies: „In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten". De huidige economische- en financieele moeilijk heden zijn z.i. het gevolg van het ruw overtreden van dit bijbelwoord. Instede van soberheid te betrachten, om de gevol gen van den wereldoorlog te bestrijden, heeft men zich toegelegd op comfort en kortere arbeidstijden, en zich allerlei doeleinden gesteld, waarvoor verhoogde uitgaven noodzakelijk zijn. Verbetering van den hui- digen toestand verwacht spreker slechts van harder werken en soberder leven. Rede Prof. Casimir. Prof. R. Casimir heeft over „De zelfhandhaving der persoonlijkheid" het woord gevoerd. Hij stelde de waarde van idealen ook voor de middenstandsjeugd in het licht, opmerkende, dat een mensch eigenlijk een winkel is, waarin sommige dingen wel, andere niet te koop zijn. Men hebben den moed om te zeg gen: „Dat hebben wij niet". Op alle redevoeringen volgde hartelijk applaus. Nog spraken de adviseur van het Jeugdbestuur, de heer M. Kropveld, en de voorzitter van den Konink lijken Nederlandschen Middenstandsbond, de heer Ed. G. Schürmann. Een gemeenschappelijke maaltijd en een bonte avond hebben den landdag besloten. DUITSCH GELEERDE IN CHINA VERMOORD. Peking: Een jeugdig Duitsch docent aan de provinciale hoogeschool in Kai Feng Foe, in Honan, Dillenz, genaamd, is gistermorgen in het stille noord oostelijke gedeelte van de stad vermoord gevonden. Dillenz, die eerst in November van het vorige jaar naar China was gekomen, was den vorigen avond voor een wandeling uitgegaan. Hij was daarvan niet teruggekeerd. De Chineesche autoriteiten hebben een uitvoerig onderzoek ingesteld. DOCHTER VAN MUSSOLINI IN BERLIJN. Berlijn, 2 Juni: Gravin Edda Ciano, de doch ter van Mussolini. is te Berlijn gearriveerd. Zij zal eenige weken in Duitschland doorbrengen. Voorts is een groep van 500 Italiaansche toeristen in Berlijn aangekomen, waar zij officieel werden ontvangen o.a. door een vertegenwoordiger van het ministerie van propaganda. BAKEROPLEIDING. Het woord Baker heeft, jammer genoeg, een eenigszins eigenaardigen klank. Nog altijd verbindt men daaraan de gedachte aan een juffrouw op leef tijd, getooid met. een neepjesmuts, die de juf frouw dan maar heel weinig respect heeft voor schoolsche wijsheid, en nog minder voor de deskun digen, die deze wijsheid in practijk willen brengen; die beschikt over een vaak hoogst eigenaardige ken nis, als men dat tenminste kennis wil noemen, be treffende de wijze, waarop moeder en kind behooren te worden verzorgd; die nog allerlei begrippen heeft, voortgekomen uit het volksgeloof van jaren her, en er vast van overtuigd is, dat deze begrippen heel wat meer waard zijn dan al die nieuwerwetsche ideeën; die met een zeker vertoon van alles 't beste te weten, de gezinnen waar zij helpt, en speciaal de jonge gezinnen, imponeert, en er veertien dagen lang de scepter zwaait en behalve hoofd van het gezin ook nog dokter en verpleegster in één persoon! Hoe anders is de werkelijkheid! De baker, hierbo ven beschreven, is eigenlijk al van het tooneel ver dwenen. Tegenwoordig echter verstaat men onder een baker iets heel anders; de naam is behouden gebleven, maar dat is dan ook het eenige. De baker van tegenwoordig, dat wil zeggen de gediplomeerde baker dus, heeft een opleiding genoten, die de leer lingen met groote zorgvuldigheid voor de practijk geschikt maakt en die haar slechts het recht toe kent op den naam baker, als zij na de opleiding met goed gevolg het wettelijk examen hebben afge legd. Op deze opleiding wil ik hier in 't kort nader in gaan, omdat het toch een volksbelang is, dat men in breede kringen op de hoogte 'is van de bijzondere beteekenis, die een goed opgeleide baker heeft voor de volksgezondheid. De opleiding gaat uit van de Commissie voor Kinderhygiëne in Noord-Holland,e en Commisie, die in nauw verband staat met de Vereenigingen Witte en Wit-Gele Kruis. Deze Commissie zorgt onder meer voor het regelmatig doen houden van moeder- cursussen, welke gegeven worden door de bij haar in dienst zijnde verpleegsters. Deze moedercursussen genieten zooveel belangstelling, dat het niet noodig is, dat er op deze plaats nog veel over wordt ge schreven. Iedere aanstaande leerling-baker dus, die de bakercursus wil volgen, volgt eerst de moeder- cursus ter plaatse of in de omgeving. Inlichtingen hieromtrent kan men vragen bij het bestuur der Wit" te Kruis-afd., of de vereeniging „Volksgezondheid" ter plaatse. De kosten van de moedercursus zijn gering. De cursus wordt tweemaal per week gege ven, een middag of een avond, en duurt 6 weken. Daarna kunnen de aanstaande leerlingen verdere stappen doen om tot den eigenlijken bakercursus te worden toegelaten. Hiervoor zijn eenige eischen ge steld en het spreekt o.a. vanzelf, dat een baker een goede gezondheid behoort te genieten. Deze bakercursussen worden meestal gegeven te Alkmaar, Haarlem en Bussum, éénmaal, soms twee maal per jaar. De theoretische lessen duren onge veer drie maanden, hierbij zijn inbegrepen de ver plichte lessen aan een huishoudschool. Daarna be gint de practische opleiding onder leiding van een vroedvrouw of wijkkraamverpleegster. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot de eerder genoemde vereeniging, en ook ondergeteekende is bereid, inlichtingen te geven, doch waar het hier op aankomt, is, het aantal goed opgeleide bakers uit te breiden, en er naar te streven, dat in groote en kleine plaatsen,- in steden en dorpen, elke aanstaan de moeder de gelegenheid heeft, goede en toch wei nig kostbare hulp te krijgen. De Commissie voor Kinderhygiëne streeft hier al jaren naar; aan het Bureau voor Kraamhulp, ten mijnen huize gevestigd, zijn een zestigtal bakers verbonden, zoodat aan alle aanvragen in de provincie kan worden voldaan. Slechts door een goede regeling is het kwaad te bestrijden, dat voortvloeit uit de onjuiste opvatting, helaas nog té zeer verbreid, dat iedere baker een baker is: slechts die bakers zijn werkelijk geschikt om hun taak naar behooren te verrichten, die een opleiding hebben gehad als bovengenoemd, en na het examen het officieele diploma verkregen hebben. Bergen (N.H.), A. TEN BRUGGENCATE. Provinc. Kinderarts. Auto-ongeval op don Stadionweg te Am» sterdam. Snorder reed met auto van.., zeventien en een halven gulden. Betreffende de botsing tusschen een blokband-tax! en een auto van een snorder, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag te Amsterdam is gebeurd op den hoek vand en Stadionweg en de Rubensstr., zijn nog enkele feiten aan den dag getreden, welke een merk waardig licht werpen op het volkomen gebrek aan veranwoordelijkheidsgevoel van bepaalde personen. Het onderzoek der politie heeft n.L uitge wezen, dat de auto van den snorder, een nog jongeman, enkele dagen geleden door diens vader voor den prijs van f 17.50 was ge kocht. De wagen was een oud vehikel, dat op de benaming auto feitelijk geen aan» spraak meer kon maken. Bovendien is vastgo* steld, dat de bestuurder er met dezen wagen op uit was getrokken zonderd at hij in t be zit was van eenig papier, zelfs niet van een rijbewijs, terwijl van verzekering wegens schade aan derden uiteraard ook geen sprake Tegen den snorder is verbaal opgemaakt, als ge volg waarvan hij vervolgd zal worden wegens het toebrengen van lichamelijk letsel door schuld. Hij had n.1. de blokband-taxi geen voorrang verleend, waartoe hij verplicht was. De inzittenden van den snorderauto, een dame en een heer, wanen met vrij ernstige verwondingen uit de wrakstukken bevrijd. SCHOTEN OP EEN FANATISCH OPGEWONDEN MENIGTE. Boekarest, 2 Juni. In Bessarabië is een beweging van verzet tegen invoering van den nieuwen kalender ontstaan onder de aan hangers van de religieuze secte der „Stilis ten", die vasthouden aan den ouden kalender, volgens welken zij hun feesten willen vieren. In den loop van het jaar is het reeds herhaal delijk tot botsingen gekomen, waarbij ook bloed heeft gevloeid. Een dergelijke botsing heeft zich thans weer voorgedaan in een dorp bij Balz in Bessarabië. De Stilisten wilden, onder aanvoering van een geestelijke, de kerk be stormen, teneinde daar een godsdienst-oefe ning te houden, hetgeen hun belet werd door de gendarmerie, die zich gedwongen zag een salvo te lossen op de fanatisch opgewonden menigte. Twee der sectariers werden gedood, drie zwaar en verscheidene licht gewond. Aan den kant der gendarmerie vielen een zwaar- en een lichtgewonde. Sneeuw in de Beiersche bergen Munchen: De temperatuurdaling, die ïn 'den nacht van Zondag op Maandag is ingetreden, heeft tengevolge gehad, dat in de bergen tot op 1200 meter hoogte versche sneeuw is gevallen. Gistermorgen was ook in het dal de temperatuur bij heldere lucht ge daald tot het vriespunt. Ook in het reuzengebergte sneeuw, Breslau: Tweeden Pinksterdag is het in ver schillende streken van Silezië gaan regenen. De tem peraturen daalden tot op het vriespunt, zoodat de neerslag overging in sneeuwval. De kam van het Reuzengebergte was Maandagavond reeds bedekt met een sneeuwlaag, welke gistermorgen op de Schnee- koppe reeds 5 c.M. dik was. Hier vroor het toen drio graden. 's-Gravenhage: Met betrekking tot het in de pers verschenen bericht omtrent een ambtenaar aan de afdeeling werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling van het departement van sociale zaken, die afschriften van dienststukken aan een kringhuis van de N.S.B. heeft doen toekomen, ver nemen wij, dat de bedoelde persoon, een ambtenaar, op arbeidscontract werkzaam, mededeelingen, welke hem alleen uit den dienst bekend waren en die dus geheim behoorden te blijven, overgebracht aan ie mand buiten den dienst. Zoodra zulks op Vrijdag j.L bekend is gekorden aan den directeur van den dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling, ir. R. A. Verwey, is den betrokkene hiertoe on middellijk de pas afgesneden, doordat hem op grond van art. 49, 1ste lid van het arbeidsovereenkomsten- besluit de toegang tot de lokalen is ontzegd. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. De directie van Maatschappelijk Hulpbetoon en van het Gemeentelijk Bureau voor Werkloozensteun te Den Haag, hebben namens de gemeente 's-Graven- hage aangifte gedaan van onrechtmatig steuntrekken in 19 gevallen tot een totaal bedrag van f2587.89. GEHEELE ARABISCHE PERS VOR TIEN DAGEN VERBODEN. Jeruzalem. De Engelsche autoriteiten hebben, de geheele Arabische pers voor den tijd van tien dagen verboden. Er is een overval gepleegd op den tusschen Jaffa en Jeruzalem rijdende autobus. Een der passagiers werd gedood, twee reizigers liepen verwondingen op. Het telegraafverkeer met Egypte is gedurende eeni gen tijd verbroken geweest.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11