ladioredevoering van Blum Texel verwacht vacantiegangers De stakingen in Frankrijk Uit den Lanpdijk Alkmaarsche Kaasmarkt. DE MOOISTE FOTO NEDERLAND'S NATUURSCHOON IN EEN NOTEDOP. ROMAN- TIEK RONDOM DIT WADDEN- EILAND. - Een stoomboot vaart uit. Het is een boot, die dezen zomer duizenden toeristen en vogel liefhebbers langs de dreigende loopen der kanonnen van het Fort Harssens de ha ven van Den I-Ieldcr uit zal brengen naar het grootste Nederlandsche waddeneiland Texel. Uit den nevel aan den horizon maakt rzieh langzamerhand een stuk land los, dat de laatste jaren meer en meer in het middelpunt der belangstelling van natuur liefhebbers komt te staan. Het eiland Texel heeft een gastvrije bevolking en het gemeentebestuur van deze uitgestrekte gemeen te heeft de Nederlandsche persvertegenwoordigers een dag lang op een wijze onthaald, die heel wat belooft voor degenen, die dezen zomer hun vacantie zullen gaan doorbrengen aan het breede strand van De Ivoog, in de groene polders met de kudden schapen of in de blonde duinenrij van dit merk waardige eiland. Want merkwaardig is Texel zeer zeker. In een betrekkelijk klein bestek vindt men daar het natuurschoon, zooals dit over geheel ons land verspreid ligt, vereenigd. Aan welke na tuur men in zijn vacantie ook de voorkeur moge geven: men vindt haar op Texel in rijke, bonte afwisseling en in ongereptcn staat polders, glooiende weilanden, dennenbosschen, heide, loof- flbosschen en strand. Deze natuurstaat van het eiland is een van zijn grootste .bekoorlijkheden. En de bevolking, die een groote familie vormt, met al de voor-, doch ook met al de nadoelen van een sterken familieband, is bezig zich aan den nieuwen toestand, ontstaan door de drooglegging der Zuiderzee, aan te passen. Men gevoelt, dat het noodzakelijk is, naar nieuAve in komsten te zoeken, nu de vi$scherij is lamgeslagen en de crisis ook de schapenteelt den cyns van haar consequenties heeft laten betalen. Het vreemdelingen verkeer staat op Texel in het begin. De bevolking spant zich in, om het den gasten naar den zin te maken. Groote, comfortabele hotels zijn verrezen, tallooze pensions bieden gegadigden huisvesting aan en een net van goede wegen maakt het fietsen of rijden per auto tot een genot. Het museum te Den Burg, waar burgemeester Mr. Kamp, een charmant en onderhoudend gast heer, de journalisten heenleidde, licht een tip op van den sluier der romantiek, die dit eiland om- BURGEMEESTER KAMP. hult. Schoone, zoete romantiek, die ons terugbrengt naar de glorieuse dagen van Admiraal de Ruyter; die herinneringen oproept aan 't oud-vaderlandsche leven in kleine huisjes met trapgeveltjes, ons be kend uit oude boeken. Maar ook de bittere roman tiek van schipbreukelingen en heldendaden van stoere mannen in reddingsbooten, die hun leven waagden om anderen te redden en dikwijls den dood vonden... Een goed gastheer vergeet nooit de culinaire ge noegens. En het gemeentebestuur van Texel i s een goed gastheer. Na een autotocht, die het gezelschap bracht naar de broedplaatsen e en openbaring voor hen, die het vogelleven willen bestudeeren, werd in Hotel Prinses Juliana een lunch aangebo den, die bewees, dat zelfs de meest verfijnde ge nieter ook hier zijn bekomst kan hebben. En terwijl wij aan tafel zaten, viel regen over Texel. Hoog op den duintop, waarop het hotel is gelegen, zagen wij het land en de zee onder ons in een blauwen nevel, nu en dan onderbroken door een bliksemschicht. En ook dan, in dien regen, is Texel bekoorlijk, heeft het een ander leven dan het landschap van het vasteland. Straks vaart de stoomboot weer uitmet toe risten. De voorstanders van een kaasbeurs zullen den gang van zaken aan de markt gisteren wel met gemengde gevoelens hebben waar genomen. Want niettegenstaande de zeer groote aanvoer was de handel willig en lie pen de prijzen, vergeleken bij de vorige week op. Wel bleef met f 21.de hoogste noteering dezelfde, maar de gang was beter. Indien we deze stellen op f19 ad f20 zullen we er wel niet ver naast zijn, althans voor ver scheiden stapels werd f20 betaald. De hee- ren niet-markters hebben nu tot opgave op de diverse beurzen en in den vrijen handel overeenkomstige prijzen te maken en het is de vraag of ze daar zoo heel gemakkelijk in zullen slagen. De binnenlandsche vraag, vooral naar be- waarkaas, blijft goed. In de eerste plaats zijn de voorraden schoon op, wat de laatste jaren niet het geval is geweest, daarnaast zijn de prijzen voor oude kaas van dien aard, dat ze winst opleveren, wat de lust tot het vormen van een nieuwe stock in de hand werkt. Nu men zich eenmaal aan de prijs van ongeveer f20 heeft gewend, wordt deze redelijk en niet overmatig hoog geacht. Daarnaast werken ook de discontoverhoo- gingen de speculatie in de hand, al geloo- ven we niet, dat de uitwerking daarvan dit maal bijzonder groot is. Het buitenland opent weinig nieuwe perspectieven. België schijnt niet slechter te zijn, de gecontingenteerde landen blijven precies gelijk. Dooreen genomen lijkt de situatie vrij be moedigend. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN Gistermiddag omstreeks kwart voor eén is op den Noordwal te Den Haag een personenauto bestuurd door den 22-jarigen chauffeur J. J. K. uit de van Swindenstraat, door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom gereden, waar door de auto gedeeltelijk werd vernield. K. en twee inzittenden werden min of meer ernstig verwond naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Een hunner J. F. van der H. uit de Gramstraat, die een hersenschudding en een wond boven het linkeroog had hekomen, moest worden opgenomen. De heide anderen konden, na verhonden te zijn, huiswaarts keeren. Blum doet een beroep de arbeiders op HDT RESULTAAT DER „VOLKSFRONTEN." Blum, de leider der Franschc socialisten, thans ge roepen tot hoofd der regeering, heeft gisterenmiddag een radiorede gehouden, waarin hij een beroep doet op do organisatiezin der arbeiders en waarschuwt tegen hot dreigend fascistische gevaar, dat op de loer zou leggen, om revanche te nemen voor de ge loden nederlaag. Ongetwijfeld zal Blum hopen, dat het dreigen met het in arbeiderskringen zoo gehate, maar tevens ge vreesde fascisme, voldoende indruk zal maken op de stakende arbeiders, dat zij, het werk zullen hervat ten en zullen afwachten tot langs organisatorische en wettelijke weg, verbetering zal zijn gebracht in hun toestand conform de geest van de programpun ten van het volksfront, waaronder de vereenigde lin kerpartijen de verkiezingsstrijd hebben gewonnen. Maar als dit ernstig beroep op de medewerking der arbeiders nu eens niet gelukt? Als zij eens niet voldoende vertrouwen stellen in de beloften, welke Blum met kwistige hand rond strooit? Dan zal de leider der socialisten toch de macht van de Staat moeten keeren tegen de arbeidsmassa's en met kracht van wapenen tot gewelddadige ontrui ming der fabrieken dienen over te gaan. Doet hij dat niet, en geeft hij de stakingsgolf met revolutionaire inslag, welke zich over Frankrijk driegt uit te storten, gelegenheid zijn verwoestend werk te verrichten, dan staat Frankrijk aan den vooravond van een anarchie, waarvan de gevolgen thans moeilijk zijn te overzien. Blum zal dan de vruchten plukken van een sa mengaan met de communisten en onverbiddelijk worden medegesleept in de maalstroom, welke leidt naar een proletarische offascistische dictatuur. Als het gezond verstand van den Franschen arbeider het niet wint van zijn Latijnsche zucht naar avontuur dan zal, hoe paradoxaal 't ook moge klinken, de democratie in Frank rijk slechts gered kunnen worden door de wapenen, welke het kapitalisme smeedde en dan zal de eerste daad van den socialisti- schen heerscher moeten zijn een onderdruk king van door hemzelf in de arbeiders opge wekte begeerten, welke hij drommels goed weet, niet te zullen kunnen verwezenlijken. Nog in de bovenaangehaalde radiorede zegt Blum toe de invoering van de 40-urige werkweek, collec tieve arbeidscontracten, vacantie met uitbetaling van loon, kortom al de eischen, welke door het Volksfront tijdens de verkiezingen zijn gesteld. Maar voor elke objectieve waarnemer is het dui delijk, dat de Fransche valuta geen groote spannin gen meer gedoogt cn dat de barrière welke door de voorzichtige finantieele politiek van Laval was op getrokken, tegen de devaluatie van het Fransche be taalmiddel, weinig noodig beeft om ineen te storten cn daarmede het land prijs te geven aan groote economische verwoestingen. Want niet vergeten dient te worden, dat tusschen GEEN VERHOOGING VAN HET ENGELSGHE INVOERRECHT OP BLOEMBOLLEN? Officieus wordt meegedeeld, dat in dit seizoen geen verhooging van invoerrechten op bloembol len door Engeland zal worden ingevoerd. De be handeling van het nieuwe invoerrecht zou tot 1 Februari worden uitgesteld. Algemeen wordt gehoopt, dat in (februari opnieuw de toestand, zooals die nu is, zal blijven voortbestaan. devaluatie èn devaluatie nog een-groot verschil be- Men kan zich op theoretische grondslag, voorstel len, dat een krachtige zelfbewuste regeering, .het goudgehalte van de standaardmunt een „pietsje" verlaagt en daardoor met een handigheidje cn langs de breede gemakkelijke weg bereikt, wat langs de moeizame weg der aanpassing, dus der zelfbeperking, onmogelijk blijkt. Beschikt zulk een regecring over een krachtige goudreserve en zit ze goed vast in het zadel, dan blijft de mate van waardevermindering tot een vooraf vastgesteld punt beperkt en hoewel aan dit experiment ongetwijfeld groote bezwaren verbonden blijven, toch zal dit nooit tot ernstige ongelukkon kunnen leiden. Maar van een dergelijke devaluatie zal in Frank rijk geen sprake zijn als Blum niet krachtig genoeg blijkt om zijn communistische vrienden een klem mend „halt" toe te roepen. Dan zal, doordat het slaatscrediet geheel verloren gaat, een afglijden van de koers der franc volgen, waarvan niemand thans nog de diepte kan peilen, maar die wel eens zoo sterk kon zijn, dat daardoor alle afgedwongen verbeteringen worden teniet ge daan, ja sterker, het levenspeil tot een nog lager peil dan thans wordt teruggedrukt. Niet Blum, niet de socialisten, nóch de commu nisten bepalen de mate van welstand in een land. Het levenspeil is het resultaat van krachten, waarop een enkele menschengroep, nóch die der kapitalis ten, nóch die der proletariërs op den duur eenige invloed heeft, maar die de som is van de gemeen schappelijke krachtinspanning van een volk, zijde lings nog beinvloed door toestanden en verhoudin gen buiten zijn landsgrenzen. Zoo bezien is de positie van Blum allesbehalve prettig te noemen. Wil hij welvaart brengen onder zijn volgelingen, dan zal hij orde moeten scheppen, en tot intensieve arbeid moeten aansporen. Want roofbouw, gepleegd op het werkkapitaal der Fransche natie zal natuur lijk ook tijdelijk de zoo vurig begeerde hoogere le vensstandaard brengen, doch wij mogen aanne men, dat Blum verstandig genoeg is om te beseffen, dat werkelijke welvaart slechts uit arbeid kan wor den geboren. Zal deze arbeidcrsleider voldoende gezag en vol doende regeerderskwaliteiten bezitten om deze eeuwi ge waarheid door de Fransche arbeiders te doen ac cepteeren? Voor de rust en de vrede in Europa en ook voor de verdere uitbouw van de vredesidee is het te hopen dat de, ongetwijfeld goed willende Blum, met tact en kracht het dreigende onheil, dat de stakingen over Frankrijk dreigen te brengen, zal weten te koeren. Past op voor het fascistisch gevaar Gistermiddag om 1,30 uur heeft de nieuwe Fransche premier, Blum, voor de radio een re devoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Het regeeringsprogramma is het programma van het volksfront. Onder de voorstellen, die ter stond hij het parlement zullen worden ingediend noemde spr. de 40-urige werkAveek, collectieve arbeidscontracten, vacantie met uitbetaling A7an loon, d.w.z. de voornaamste hervormingen, die door de arbeiders worden geeischt. LEON BLUM Voorts zeide Blum, dat hij aan al zijn ver plichtingen zou voldoen. De actie zal echter om doelmatig te zijn, moeten worden ten uitvoer ge legd binnen de openbare veiligheid. Zij zou ver lamd worden door iederen aanslag op de orde, door iedere ondrbreking van de vitale diensten der natie. Iedere paniek zou duistere plannen van tegenstanders van het volksfront dienstig zijn: zekere tegenstanders van dit front loeren reeds op hun revanche. Be regeering vraagt derhalve de arbeiders zich te verlaten op de wet ten aanzien van die eischen, wélke door de wel geregeld moe ten worden voorts vraagt zij van de arbei ders de overige eischen in kalmtewaardig heid en discipline na te streven en den werk gevers te verzoeken die eischen te bestudee ren in een geest van billijkheid. Blum besloot zijn redevoering met het land te verzoeken koelbloedigheid te bewaren: „een groo te toekomst opent zich voor de Fransche demo cratie. ik bezweer haar deze toekomst tegemoet te gaan met die rustige kracht, welke de waar borg is voor nieuwe overwinningen. Wenst ge voor ieder een rustigen ouden dag? Zorg dan dat arm oudje een pensioentje halen mag! OUDKARSPEL ONDERL. BEGRAFENISVËREENIGING „HELPT ELKANDER" De Onderl. Begrafenis vereen. „Helpt Elkander" vergaderde Donderdagavond in het café van den heer J. Dekker aan het Noordeinde. De heer A. Jonkers, voorzitter, deelde mede# dat een lid van deze vereeniging ter aarde was besteld door het personeel van de andere begra- fenisvereeniging ter plaatse Verder dat bij een lid schriftelijk getracht was om ook voor hem een begrafenis te mogen uitvoeren door de andere ver eeniging. Voorz. vond het dieptifeurig om bij gelijke gelegenheden de betrokken families nog te trachten te beïnvloeden en gaf de vergadering in overweging een schrijven te richten aan liet bestuur van deze vereeniging, met verzoek om hieraan een einde te maken. De secretaris zeide, dat door hem den voor zitter der andere vereeniging was gesproken, die hem verklaarde, dat hij van dit gebeurde totaal niets wist zoodat 't moest zijn uitgegaan van een van het personeel, waarop door hem zal worden gewezen. De kosten van een teraardebestelling van een niet-lid werd vastgesteld voor 8 dragers, voor- looper en luider op f 20.- Indien een lijkwagen wordt verlangd zullen de kosten tezamen f 40.- bedragen. De penningmeester werd rekening en verant-. Avoording gedaan, de rekening sloot aan ont vangsten en uitgaven op f 32.35 met een voor- deelig saldo van f 2.35 Het jaarverslag vermeldde, dat het aantal le den was 101. Er Averd tweemal omslag geheven# tot een totaal bedrag van 20 cent per lid. Twee maal was een begrafenis uitgevoerd. Tevens werd medegedeeld, dat men witte hand schoenen had aangeschaft, welke zullen Avorden gebruikt hij een teraardebestelling van jonge le den. De rekening en het Jaarverslag werden vast gesteld Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing Averd de heer C. Vriesman met bijna algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werden de leden door den voorzitter opgeAvekt mede te Averken aan de uit breiding van het ledental, Avaarna sluiting volgde. NOORDSCHARWOUDE VAN AUTO GEVALLEN Woensdag is, tengevolge van het losschieten; van de achterklep van de .vrachtauto A'an den heer B. te Waarland, in de Spoorstraat alhier# een jongetje achterover op de straat gevallen# waarbij hij een hoofdAA*ond en een paar verAvon- dingen aan de beenen opliep. Hij kon Aveer met de auto mee naar huis Avor- den genomen. ZUIDSCHARWOUDE. De Ouden van Dagen, Ongeveer 120 Ouden van Dagen uit Zuidschar- Avoude en Broek op Langondijk hebben gisteren onder leiding van het met dat doel ingestelde Comi té hun jaarlijkschcn autotocht gehouden over Alk maar naar de mooiste gedeelten van Haarlem en Omstreken, om over Bakkum, Egmond-Binnen, Bergen en Schoorl, langs den nieuwen weg door het Geestmerambacht weer naar huis te keeren. Er Ayerd opgestoken te Velzerend, in de nabijheid van de Ruïne van Brederode. in Dreefzicht te Haarlem cn bij den heer Bruin te Bergen. Van uitgezocht weer kon maar moeilijk gesproken worden, omdat net reeds bij het verlek uit Haarlem knapjes begon te. regenen, en dat niet ophield, den lieven, langen middag. Men was echter met auto's en 2 keurig ingerichte autobussen uit, de laatste van de N.V. Autobus-Onderneming Van Geelcn cn Van de Berk hof te Heiloo, die voor een zeer schappelijk tarief nun bussen beschikbaar stelden. Ruim 20 houders van luxe-auto's hadden hun wagen voor dit sym pathieke doel beschikbaar gesteld. Van het minder mooie weer hebben de oude menschen zich niet veel aangetrokken. Het was dien dag „hun dag". De stemming onder die oude menschen, die er zich geenszins op laten voor staan, dat mede van hun arbeid het bestaan der samenleving afhangt, de stemming, zeggen we, was buitengewoon goed. Gezeten in hun makkelijke autos en bussen genoten zij evenzeer, alsof het mooi weer was geweest. In Hotel-Pension Speeltuin „Duinvermaakheeft de voorzitter van het Comité allen dank gezegd A'oor de verleende medewerking, waardoor deze zoo goed geslaagde tocht mogelijk is geworden. 's Avonds werd ieder tot voor zijn Avoning ge bracht, daar het beter werd geoordeeld niet meer in Langendijk verzamelen le blazen. De tocht is weer alleszins best vcrloopen. Een paar ongemakjes, als een leege band en een minder solide as, behooren in een dergelijkon tocht thuis, maar ze deden aan den goeden afloop niets af. De oude menschen zijn op bescheiden wijze door het Comité onthaald, dat dit jaar met zijn fi nanciën moest woekeren. De economische omstan digheden aan Langendijk drukken ook hun stem pel op amusementen als deze. De deelncmers(sters) aan den tocht moesten zelf hun brood meenemen, werden echter driemaal op koffie getractcerd en tweemaal kon wat AA-orden geoffreerd. We weten, dat allen er buitenge\A7oon mee tevreden waren en dat allen het A?olgend jaar Aveer van dc partij mo gen zijn.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11