Rumoer in de Fransche Kamer De staking in Frankrijk 1 im lïi iMT tsi Spanningen in het Verre Oosten Moordaanslag te IJmuiden Overal in Palestina vuurgevechten De regeeringsverklaring Zal thans het werk worden hervat? De kerkstrijd in Duitschland Pindamannetje door een auto gegrepen Ik] ki Mislukte bemiddelingspogingen. Geweldige brand in Japansche stad Maandag 8 Juni 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 9992 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „VOOR HET EERST WORDT THANS FRANKRIJK DOOR EEN JOOD GEREGEERD.'1 De regeeringsverklaring is Zaterdag door Deladier voorgelezen in den senaat en door Blum in de Kamer. In de verklaring wordt o.m. het volgende uiteenge zet: De taak der regeering is van den aanvang af door de uitspraak van het volk bepaald: het behoud van de democratische vrijheden. Tegen alle pogingen tot geweld, het behoud van den vrede. Het regeerings- program zal bestaan in het verwezenlijken van het program van het volksfront. De volgende week zullen reeds voorstellen worden ingediend betreffende amnestie, 40- urige werkweek, collectieve arbeidsovereen komst, vacantie met behoud van loon, een plan voor groote openbare werken, nationali satie der wapenfabricage, een graanbureau, dat tot voorbeeld zal dienen voor de revalo- risatie van de andere landbouwproducten, zooals wijn, vleesch, melk, verhooging van den leerplichtigen leeftijd, hervorming van het statuut van de Bank van Frankrijk, waardoor overwicht van de nationale belan gen wordt gewaarborgd. Wanneer deze maatregelen zullen zijn aangenomen, zal de regeering een tweede reeks voorstellen indie nen, met name betrekking hebbend op een nationaal wcrklooslieidsfonds, pensioenregeling voor oude ar beiders, en tenslotte een breedvoerig systeem voor stellen strekkende tot een doen herleven van de al- gemeene bedrijvigheid met name door een fiscale ontspanning en een onderdrukking van fraude. Voortgaande zet de regeeringsverklaring uiteen, dat aanvallen op de democratische instellingen met kracht zullen worden afgeslagen en dat openlijk een balans zal worden opgemaakt van den economischen financieelen toestand, daar openhartigheid het ver trouwen van de natie in zich zelf zal versterken. Ten opzichte van de internationale politiek wordt I, dat de klaarblijkelijke wil van het land uit gaat naar behoud van den ondeelbaren vrede met alle naties ter wereld en voor alle naties. De vrede is identiek met .eerbiediging van de internationale wet en de internationale overeenkomsten zijn identiek, met de trouw aan de aangegane verplichtingen en het ge geven woord. Frankrijk wenscht vurig een organisatie van de collectieve veiligheid, welke in staat zal stellen tot een stuiten van de waanzinnige bewapeningswedloop, waar in geheel Europa vastzit en welke zal leiden tot een internationale overeenkomst betref fende publiciteit en voortschrijnende vermin dering van een controle over de nationale bewapeningen. De regeering zal de2en algemeenen wil van het Fransche volk tot gedragslijn nemen, hetgeen geens zins een teeken is van laten begaan of een bewijs van zwakheid. - Ter uitvoering van deze binnen- en buitenland- sche richtlijnen heeft de regeering geen ander dan het met do democratie overeen te brengen gezag noodig, maar dat dan ook in zijn geheel. Het gezag in de democratie, wordt gevormd door de energie van een methodisch overlegde actie en de overeen stemming van de actie met de beslissingen van het algemeen kiesrecht. Vo.orts door de trouw aan de gegeven beloften aan de kiezers en de vastbesloten heid een einde te maken aan alle vormen van cor ruptie. Deze taak kan slechts ten uitvoer worden gelegd, wanneer de regeering de vrije leiding er over behoudt en wanneer allen medewerken. „Trouw aan onze verplichtingen zal onze stelregel zijn. Het openbaar welzijn zal ons doel vormen". In het verdere verloop der zitting van de Kamer hebben de communisten een zoodanig tumult ont ketend, dat de zitting eenigen tijd moest worden ge schorst. Toen de rechtsche afgevaardigde Xavier Vallat bezwaar maakte tegen de aanwezigheid van Pierre Cot, in het ministerie, zuilks naar aanleiding van diens houding tijdens de bloedige gebeurtenis sen te Parijs op 7 Februari 1934, begonnen de com munistische afgevaardigden den naam van den vroe- geren prefect van politie Chiappe te roepen. Zij maakten zich gereed om Chiappe, die als afgevaar digde voor Corsica in de Kamer zitting heeft, te lijf te gaan, doch dit werd door de ordebewakers ver hinderd. De Kamervoorzitter Herriot, slaagde er niet in de orde te herstellen, zoodat de zitting voor 10 minuten werd geschorst. Na de hervatting veroorzaakte Vallat een incident door te verklaren, dat Frankrijk thans voor het eerst door een Jood wordt geregeerd. Herriot protesteerde tegen deze uitlating en riep Vallat tot de orde. „Ik ken, aldns Herriot, in dit land noch Joden, noch katholieken, noch. protestanten. Ik ken slechts Franschen." OVEREENSTEMMING TUSSCHEN WERKGEVERS- EN WERKNE MERSBONDEN BEREIKT. Volgens een A.N.P. bericht is gisteren overeenstem ming bereikt inzake de stakingen. Jouliaux had reeds verklaard, dat hij hoopte, dat des avonds bij de hervatting der besprekingen een overeenstemming tot stand zou komen. Naar de mi nister van binncnlandsche Zaken, Salengro, heeft me degedeeld, omvat het tusschen de vertegenwoordigers van den Algem. Bond van Fransche Voortbrenging (werkgevers) en die der C. G.T. (werknemers) tot stand gekomen accoord het volgende: het recht van vcreeniging, erkenning der fabrieks-afgevaardigden, verhooging der salarissen, varieerend van 7 tot 15 procent, voorwaarden en wijze van hervatting van liet werk, en toepassing door de werkgevers van de wetsontwerpen, die bij het bureau van de Kamer zul len worden ingediend, met betrekking tot de invoe ring van een werkweek van 40 uren en betaalde va- canties. Het fascisme steekt de kop op. Anti- semietisch nummer van Solidarite Fran- caise in beslag genomen. Joden en Vrijmetselaars de vijanden des lands. Op bevel van den Minister van Binncnlandsche Zaken, Salengro, is een speciaal nummer van de „Solidarite Francaise" ih beslag genomen, waarin o.m. de volgende zinsneden voorkomen: Het vader land is in gevaarde joden en de vrijmetselaars zijn de verantwoordelijkende joden en de Vrij metselaars zijn de vijanden Nu overeenstemming is verkregen tusschen de bonden van werkgevers en werknemers, zal dienen Ie worden afgewacht of de vakbond de staking wer kelijk in de hand heeft, of dat de leiding hem is ontglipt en zooals herhaaldelijk is beweerd, berust in handen van de extreem communistische kringen. Gisteren zijn alle bladen verschenen, maar slechts in vier paginas, daar de staking in de papierfabrie ken tot. zuinigheid met papier dwingt. Daar de benzinevoorraden van bijna alle garages 'Uitgeput zijn, rijden op straat slechts weinig autos. De benzinevoorziening zal heden hervat worden. Voor het geval de benzinevoorraden der artsen, bakkers en van de autobusdiensten uitgeput zijn, zal benzine van het leger beschikbaar worden ge steld. De toestand was gisteren onveranderd in de fabrieken, waar het personeel de werkplaatsen symbolisch bezet houdt, zooals bij Renault. Niets doet te Parijs voorzien, dat er eenige agi tatie in de lucht zou hangen. De indruk is, dat de staking een „etappe is. Evenals de vorige dagen het geval was, zijn de openbare diensten verzekerd: de water-, gas- en electriciteitsvoorziening functionneert, evenals in het algemeen de transportdiensten. De melk werd over al normaal bezorgd en de aanvoer bij de halten had op de gewone wijze plaats. Michelin-fabrieken gesloten. Tengevolge van de staking in de electrische cen trale welke de Michelin-fabriek voedt, heeft de di rectie van deze fabriek het bedrijf gesloten, waar door 8000 arbeiders getroffen worden. „De kerk kan zichzelf niet veroorloven door het volk geregeerd te worden." Berlijn. Domine Niemoelïer heeft te Frankfort a.d. Main tijdens dit weekeinde den eisch der natio naal socialisten tot bestuur der kerk betwist. Spre kend over den tekst „God is onze heer boven kerk en volk", verklaarde domine Niemoelïer, dat het probleem van kerk en volk geen theoretisch pro bleem is. Kerk en volk zijn realiteiten, waaraan nie mand kan ontkomen. Beider wegen gaan in uiteen- loopende richtingen en de afgrond tusschen deze beide springt in het oog, in alle deelen van het open bare leven en in alle besluiten. Het is zeer handig het probleem te trachten op te losen door te ver klaren, dat godsdienst een persoonlijke zaak is, doch deze oplossing is waardeloos. Godsdienst moet in t' openbaar leven beleden worden. Ondanks al haar liefde voor het volk kan de kerk zichzelf niet veroor loven door het volk geregeerd te worden. God alleen is heer over de kerk. Zijn fiets onder de auto verpletterd, hij zelf bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht. Gisteravond omstreeks acht uur heeft op den hoek van den Hceschen weg te Oss, een ernstige aanrijding plaats gehad, waarvan een pindaventer het slachtoffer is geworden. De man kwam per fiets van de richting Heesch. Toen hij de bocht wilde nemen bij de Marechausseekazerne, kwam van den tegenovergestel den kant een auto, bestuurd door Th. uit Oss. Daar de wagen geheel links van den weg reed, was een aanrijding onvermijdelijk. De wielrijder werd tegen den grond geslingerd, terwijl de fiets onder de auto te pletter werd gere den. Het slachtoffer werd in bewusteloozen toestand met verwondingen aan het hoofd en ernstige in wendige kneuzingen per brancard naar het St. Anna ziekenhuis vervoerd. De auto werd door de politie in beslag genomen, terwijl een nader onderzoek zal worden ingesteld. SCHIETPARTIJ IN HET STILLE GEDEELTE VAN DE STAD, WAT EEN GROOTE OPSCHUDDING VEROORZAAKTE. Een dronken onverlaat Zondagmiddag omstreeks twee uur werd het stille gedeelte van IJmuiden in rep en roer gebracht door een zekeren D. de R., een man, die bekend staat als een dronkaard en wiens vrouw eenigen tijd geleden een einde aan haar leven maakte. De R., die zich bij een twistgesprek met de jongste dochter van zijn vrouw zeer had op gewonden, snelde plotseling zijn woning in de la Reystraat binnen en kwam met een ge laden revolver naar buiten, waarmee hij eenige schoten loste, zonder echter iemand te raken. Een der kogels kwam door een ruit in de voorkamer van zijn woning terecht. De kogel werd later gevonden. De man, die zich steeds meer opwond, snelde daarop naar de woning van zijn zwager van R. in de Pres. Krugerstraat, op korten afstand van zijn ei gen woning. Hier loste hij wederom eenige schoten, met het gevolg, dat de echtgenoote van van R. door een schampschot vrij ern stig in het gelaat gewond werd. Juiist wilde de onverlaat zijn handen op heffen om opnieuw te schieten, toen eenige mannen hem overmeesterden. Het zou zeker slecht met hem afgeloopen zijn, als niet in middels eenige politieagenten ter plaatse wa ren verschenen, die hem boeiden en naar het politiebureau op het Willemsplein over brachten, waar hij werd ingesloten. De getroffen vrouw werd door dr. R. verbonden en kon weer huiswaarts keeren. Het spreekt vanzelf, dat de schietpartij een groo te opschudding veroorzaakte. Nog langen tijd na het gebeurde werd het geval in de omgeving druk besproken. De buren hopen van harte, dat zij thans voorgoed van den man verlost zijn, daar deze meermalen laat in den nacht dron ken thuis kwam, waardoor zij in hun nachtrust gestoord werden. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Emir Abcoellah, die over Trans Jordanië regeert niet geslaagd is in zijn pogingen een accoord tot stand te brengen tusschen de regeering en de Arabische stakers. Vijf leden van het Arabisch Cojite, waaronder de burgemeester van Jeru zalem, zouden hebben verklaard dat zij geen ein de kunnen maken aan de gewelddaden, tenzij de Britsche regeering haar politiek radicaal wijzigt en de Joodsche immigratie stopzet. Volgens een te Jeruzalem gepubliceerd com muniqué, dat gisterenmorgen door het departe ment van Koloniën is ontvangen, is een kleine brug op den weg Ramallah-Latrum met behulp van springstoffen beschadigd. Te Motza op den weg Hebron- Beersjeba zijn in den .loop van den naclit schoten gelost. In de laatste plaats heeft de politie een voorraad kruit gevonden die ge stolen was van de diensten der openbare werken Te Ajami is een menigte van 300 betoogers door de politie verspreid, zonder dat van de wapenen gebruik behoefde te worden gemaakt. Vrijwel overal rondom Jeruzalem wordt ge schoten. Zelfs de Joodsche universiteit op den berg Scopus, het krankzinnigengesticht te Jeru zalem en de stedelijke slachthuizen hebben te lijden gehad van het vuur der Arabische franc- tireurs. Bijna overal zijn de telefoondraden tus schen Jerooho en Bethlehem doorgesneden Een Joodsche fabriek, gelegen bij het klooster van St. Eli op den weg naar Bethlehem is door een groep Arabieren volkomen vernield. De Arabieren schieten t'hans niet alleen meer op Joden, maar hebben zelfs reeds verscheidene salvo's gelost op wagens, waarin zich een afdeeling Engel- sche soldaten bevond. Thans zes bataljons Britsche troeven in Palestina. Vanuit. Egypte is opnieuw een bataljon Brit sche troepen in Palestina aangekomen, waar mede het totaal aantal bataljons Britsche troepen thans zes bedraagt. Engeland trekt aan de touwtjes In een belangrijke verklaring aan Reuter heeft Lo Wen Kan, die practisch de buitenlandsche politiek van den politieken raad van het Zuid-Westen (de regeering van den bond der vier groote Zuid-Chinee- sche provincies) leidt, het volgende gezegd: „Verzet tegen de Japansche agressie en niet het voeren van oorlog met Japan, dit is waartoe de po litieke raad van het Zuid-Westen besloten heeft. Dit verzet tegen Japan geschiedt uit zelfverdediging en moet niet verward worden met oorlog. Ieder bevel tot mobilisatie of het ondernemen van een expeditie tegen Japan in Noord-Ghina moet uitgaan van de Centrale Regeering. Het manifest van Kanton dient beschouwd te wor den als een verzoek aan Nanking, in het verzet te gen Japan de leiding over het volk op zich te nemen. Deze verklaring heeft de atmosfeer weder eenigs- zins opgeklaard en de vlucht van den Kantonnee- schen dollar geschiedt niet meer op zulke groote schaal. In sommige kringen meent men te weten, dat Kanton een geste heeft gemaakt, en dat het waarschijnlijk geen andere maatregelen zal nemen, alvorens de centrale regeering handelend optreedt. Een onbevestigd beridht meldt, dat Tsjang Kai Sjek een geheim bevel tot mobilisatie afgekondigd heeft en 300.000 man troepen aan de grenzen der provincies Kiangsi, Hoenan en Kweitjau concen treert. Geruchten uit Japansche koker. Uit Tokio wordt geseind, dat een bericht van den correspondent van de Hotsji Sjimboen te Sjanghai over het recente conflict tusschen Nanking en Kan ton groote beroering heeft gewekt. De correspondent schrijft, dat de uitdaging der partij van het Zuid- Westen wordt onthuld als een openlijke poging China te bevrijden door verzet te plegen tegen Japan en niets meer is dan een poppenkast, welke wordt opgevoerd door Kanton na overleg met de regee ring van Nanking met Groot-Brittannië op den achtergrond. De correspondent van de Hotsji Sjimboen verzekert, dat degene die aan de touwtjes trekt blijkbaar Groot-Brittannie is, waarbij zijn vertegenwoordigers te Nanking en Hong kong een belangrijke rol spelen. In dit verband wijst de correspondent erop, dat Lo Wenkan, de bekende pro-Engelsche diplomaat, die als Minister van buiitenlandsche zaken der Nanking- regeering den anti-Japansche politiek volgde, nu in de regeering van Zuid-China de portefeuille van buitenlandsche zaken bekleedt. Als handlanger van Groot-Brittannië zal hij zich tegen Japan verzetten De Hotsji Sjimboen verzekert dat Groot Britannië opd eze wijze handig zoowel Nanking als Kanton beheerscht en den Japanschen invloed wil fnuiken. Japan wil geen mededingers in China. Reuter meldt nog uit Tokio, dat de Japansche mi nisters van oorlog, marine en buitenlandsche zaken, een langdurige bespreking hebben gehad naar aan leiding van de gebeurtenissen in China. Zij hebben besloten dat Japan langs diplo- matieken weg de anderemogendhëden, die belangen in China hebben, zal doen begrijpen, dat het niet wenschelijk is, een conflict met Japan uit te lokken, omdat het communis me daarvan voordeel zou trekken. De mi nisters zijn van meening, dat een overeen komst tusschen Japan, Amerika en Engeland noodzakelijk is. In welingelichte kringen verklaart men, dat de mi nister van oorlog in de Kamer een voorstel zal in dienen tot instelling van een ministerie van lucht vaart ter ontwikkeling van de civielel uchtvaart waarbij ook de militaire luchtmacht in tijd van oor log belang heeft. Verder zal de minister voorstellen indienen betreffende de organisatie van de zware industrie in verhand met de nationale defensie. Ook zal volgens de Kolkoemin de minister van Marine onverwijld opdracht geven voor den bouw van groo- ter gepantserde schepen, om vlootpariteit met Enge land en Amerika te verkrijgen. Deze politiek zal be grijpelijkerwijs een aanzienlijke verhooging van het marinebudget met zich medebrengen. Zeven dooden bij hotelbrand San Francisco Bij een brand in een hotel dat gelegen is in een volkswijk zijn zeven personen om het leven geko men en werden twintig anderen ernstig gewond. Schade van meer dan een millioen Yen. Tokio. Meer dan 120 huizen, ojm. de school- en bankgebouwen zijn gistermiddag te Aorazama, een stad in de provincie Yamagata tengevolge van een brand verwoest. Na drie uren was de brandweer het vuur meester. De schade bedraagt meer dan een millioen yen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1