Zangconcours op Wieringen Laatste Telex berichten Een accoord in Frankrijk Vinden Hitier en Mussolini elkaar Bakkerij uitgebrand Overval door een taxi chauffeur Motorrijder rijdt twee kinderen omver Schagen - nieuws. Marktberichten. Eerste dag. Te ruim 1 uur vond gisteren in de achterzaal van hotel de Haan de officieele opening van het zang concours plaats. De voorzitter van Zang en Vriendschap opende de bijeenkomst met een 1)artelijk woord van welkom aan alle aanwezigen, in 't bijzonder aan den loco-burge meester, den heer O. J. Bosker, directeuren en voor zitters der velschillende vereenigingen, op het eer ste zangconcours dat te Wieringen wordt gehouden. Hij spreekt de hoop uit dat dit concours moge sla gen en verzoekt daarna de voorzitter van het eerc- comité het woord te nemen. De heer Boskér, excuseerde den burgemeester, die door familieomstandigheden niet aanwezig kon zijn en spreekt zijn hoop uit, dat mevr. Kolft spoedig moge herstellen. Spr. dankt dan den Noordholl. Zan gersbond en allen die er toe hebben medegewerkt dat het concours hier op Wieringen wordt gehouden. Hij spreekt zijn hoop uit dat de goede geest be waard moge blijven. Laat allen trachten op eerlijke wijze een hoogere plaats te bereiken, maar laten ze niet vergoten hun meerdere te erkennen en te res pecteeren. Spr. heeft vertrouwen in de leiding en wenscht alle zangers een goed succes toe. Hierna verkrijgt de heer Mink van Warmenhuizcn voorz. der Noordh. Zangersbond het woord. Deze sluit zich aan bij de wensch dat mevr. Kol ff spoedig hersteld mag zijn, opdat burgemeester Kolff dan misschien volgende week aanwezig kan zijn. Spr. dankt voor de vriendelijke woorden, gericht tot de zangkunst in 't algemeen en tot de .Noordh. Zangers- bond in 't bijzonder, en uit zijn hooge tevredenheid over de prettige samenwerking. Gezien het slechte weer, achtte hij het een groote geruststelling, zulk een mooie zaal als van Cinema De Haan ter beschik king te hebben. Spr. hoopt dat dit 11e feest goed mag slagen, en twijfelt hieraan niet, gezien de groo te medewerking van alle zijden ondervonden. •Tenslotte hoopt spr. op een goed vertrouwen van allen in de juryleden, die er toch voor zijn de fouten aan te wijzen, waaruit leering kan worden getrokken. Als laatste spreker verkrijgt hierna de heer P. Versloot, lid der jury het woord, die een beroep doet op vertrouwen in de jury. Te ruim twee uur wordt een aanvang gemaakt met het concours. Het resultaat van de eerste dag was als volgt: 3e Afdeeling Gemengde Koren: Ons "Genoegen, Tleerhugowaard 2e prijs, TilVz pnt.; Zanglust, St. Pancras, 2ep rijs P-l Ned. Herv. Kerkkoor, Shagen, lep rijs, SOI1/» pnt.; Kunst na Arbeid, Soha gerbrug, 2e prijs, 2701/? P"t. Ie Afdeeling Dameskoren: Crescendo, Noordschar- woude, le prijs, 396 pnt, extra prijs voor hoogste aantal punt, met lof van de jury. le Afdeeling Gemengde Koren: Crescendo, Noord- scharwoüde, le prijs, 3711/?. pnt.; Vox Humana, Santpoort, lep rijs 363 pnt. (30 punten extra-prijs voor mooiste opvatting; Ooefneing Kweekt Kunst, Andijk-O., lep rijs 339% pn.; Varia, Warmenhuizcn, 1 prijs 337j/2 Pnt. De voorzitter van Zang en Vriendschap nam, toen Varia van Warmenhuizcn aan de beurt was, de ge legenheid waar de vereeniging te feliciteeren met haar 40-jarig bestaan en bc-od een mooie bloemen mand aan. Te ruim half zeven werd door de eerste prijswin naars een eereconcert gegeven. De voorz. verzocht de deelnemende koren hun uiterste best le doen om iets moois te geven, ondanks het feit dat hiervoor geen punten worden gegeven door de jury, wat an ders wel de gewoonte is. Dat hieraan gehoor is gegeven» bleek wel uit 't dankbaar applaus van het talrijke publiek. Even voor acht uur begon het bal, waar velen van de zangers en zangeressen volop van hebben ge- De politieke activiteit tusschen Rome en Berlijn heeft naar de correspondent van de „Matin' te Rome mededeelt, geleid tot de voorbereiding van een niet- aanvalsverdrag, dat zal worden onderteekend indien de Volkenbond aan het eind van deze maand de sancties niet opheft. Mussolini zou deze overeenkomst met Duitschland beschouwen als zijn antwoord op de Engelsche Vol- kenbondspolitiek. In de overenkomst is opgenomen de erkenning der onafhankelijkheid van Oostenrijk, terwijl daarente gen Italië zich zou hebben verbonden de Duitsche koloniale eischen te steunen. Daarentegen zou Italië er zich niet tegen verzetten, dat Duitschland zijn invloedsfeer in de Balkan uit breidt. DE POSTVLUCHTEN. Amsterdam 8 Juni. Het K.L.M.-toestel „Kievit" is op de nitreis in Bandoeng geland. MEVROUW HAD ZIN IN EEN AUTO. Aneta meldt uit Semarang, dat mevrouw Buis man, echtgenootc van den beheerder van een In disch verzendhuis, bekende 2000 galden verduis ter te hebben. Zij had dit geld gebruikt voor aan schaffing van een auto. Haar echtgenoot bemerkte dat in de boeken geknoeid was. Hij heeft hiervan niets aan zijn directeur gemeld. Mevrouw Buisman is door den officier van justitie gehoord. MINIATUUR-VELDSLAG IN PALESTINA. Arabieren verschansen zich in oude loop graven. Naar Reuter meldt is een convooi van Joodsche autobussen door een groep Arabieren beschoten, noten. De eerste dag van het concours van den Noordholl. Zangersbond mag geslaagd hoeten. Alles had een vlot verloop en daar ook het weer in den loop van clen middag heel wat beter werd, was het concours voor allen een ware feestdag. BERGEN Vannacht tegen 1 uur, is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de bakkerij van den heer Vijn, aan den Loudelsweg hoek St. Anthoniestraat. Hoewel de brandweer zeer spoedig ter plaatse was, kon zij toch niet beletten dat de bakkerij benevens een wa- qenlods geheel uitbrandde. Binnen een half unr was men de brand in zooverre meester, dat hij tot deze ruimte beperkt bleef. De winkel kon geheel gespaard blijven en liep slechts geringe waterschade op. W I E R I N G E R M E'E R Een schadepost. Een waardevol veulen van den landbouwer-veehou der P. S., in de Kooltuinen, kwam zoodanig in een der vrij diepe infiltratie slooten terecht, dat het dier door inwendige kwetsuren moest worden afgemaakt. Het was verzekerd. De hooioogst vangt aan. Zoowel doox de Cultuur-Mij. als door de pachters wordt met grasmaaien een aanvang gemaakt. Hoe wel voor sommige kavels de opbrengst hoogcr kon zijn, wat zijn oorzaak vermoedelijk heeft in te weinig neerslag, mag in doorsnee een goede snee gras, klaver of Lucerncklaver worden geconstateerd. Met deze hooi bouwwerkzaamheden* doet tevens de seizocndrukle haar intrede. OUDE NIE D O RP Burgerlijke Stand over de maand Mei. Geboren: Beent, z. v. Wiebe Kiijnsma en Willem- ke Hoekstra. Hillegonda Margaretha, d. van Lauren- tius Blceker cn Uiltje .Pannekeet. Johannes Petrus, z. v. Cornelis Jong en Jokanna Groot. Gehuwd: Geenc. Overleden: Theodorus Bruin, oud 80 jaren, weduw naar van Aatje Dekker. Hillegonda Margaretha Bleeker, dochter van Lautentius Blceker en Uiltje Pannekeet. Bevolking. Ingekomen: I-Ielena Cornelia Wuis van- Zuilen, Calvanistraat 4. Maria Vonk, van Nieuwe Niedorp, 't eVld G 33. Maria Johanna Gerharda Jaartsveld, van Wisch, Silvo.lde B 181. Wilhelinina Dekker van Harenkarspel. Waarland D 41. Cornelia Bruin, van Haren karspel, D 95. Vertrokken: Antonia Dekker naar Harenkarspel, p.a. W. Dekker. Pieter Roozendaal en gezin naar Harenkarspel, Schagerwaard C 49. Mattheus Ligt- hart naar Nieuwe Niedorp G 39. JEUGDIGE BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. De vele couranten verhalen' over brandstichting te Eindhoven hebben tot gevolg gehad, dat de baldadig heid sterk is toegenomen. Zaterdag ontdekte personeel van de Hema in de garderobe voor het personeel, dat de kleeren op een hoop waren gegooid en daaronder papier lag te bran den. Do dader bleek te zijn de 18-jarige koksmaat P. Beelcn. Hij werd gearresteerd en heeft na een lang durig verhoor bekend het plan te hebben gehad brand te stichten. B. is naar den Bosch op transport gesteld. waarbij een meisje werd gewond. Een miniatuur- veldslag ontstond des nachts, toen Hooglanders en af deelingen politie tegen deze groep gingen optreden, voorzien van machinegeweren en gepantserde wa gens. De Arabieren verschansten zich in loopgraven, die in den wereldoorlog door de Turken zijn ge bruikt, terwijl de regeeringstrcepen onder 't schijn sel van zoeklichten voorwaarts drongen. Een sol daat werd gewond. Men gelooft, dat verscheidene Arabieren om het leven zijn gekomen. BEROOVING EN CHANTAGE TE DEN HAAG. 's-Gravenhage, S Juni. Naar wij vernemen heeft de politie een perceel in de Huygensstraat gesloten. In dit huis is Dinsdag j.1. een berooving gepleegd ten nadeele van een bezoeker en ten bedrage van ong. f 1000. De man heeft eerst aan het einde van de vo rige week bij de politie van dezen diefstal aangifte gedaan, toen men probeerde hem te chanteeren. In verband met deze aangifte arresteerde de po litie twee vrouwen, M. L., huisvrouw van E. J. van G., en de gescheiden huisvrouw van M. J. V., zekere P. H. A., en een man, E. J. van G. Na verhoor is het drietal in verzekerde bewaring gesteld, maar na cenige dagen weer losgelaten. Zij hielden vol, met de berooving niets te maken te hebben. De politie is overtuigd, de daders te hebben gearresteerd. Het zoeken naar het gestolen geld duurt voort. De moei lijkheid is echter, dat de nummers der biljetten niet bekend zijn. MET ZIJN HOOFD BEKNELD GERAAKT. Wierum, 8 Juni. De 12-jarige Wapke de Graaf uit Wierum is Zaterdagavond, toen zijn broer met een vrachtwagen achteruit reed en hij zelf stond te kij ken met zijn hoofd tusschen den wagen en een muur bekneld geraakt. Zijn schedel werd ingedrukt, 's Avonds is de knaap, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. WEER VERSCHILLENDE DOODEN BIJ POLITIEKE BOTSINGEN IN SPANJE. Madrid, 8 Juni (ANP) Gisteren hebben weer ver schillende politieke botsingen plaats gehad. In Oren- se werd iemand gedood, terwijl twee personen levens gevaarlijk gewond werden. Aanléiding tot het ge vecht was het feit, dat fascisten „leve Spanje" hadden geroepen, hetgeen door communisten met revolu- tionnaire leuzen was beantwoord. Te Malaga is een beambte der civiele garde dood geschoten. Te La Corana zijn de gemeentelijke ar beiders en beambten in staking gegaan. Te Malaga staakt een deel van het spoorwegpersoneel, zoodat verscheidene treinen niet kouden vertrekken* Van der Velde aanvaardt de opdracht A.N.P. seinde Zaterdagmiddag uit Brussel dat van der Velde de opdracht tot ■vorming eener nieuwe regee ring heeft aan vaard. 9 De dader gevlucht. Vrijdagavond koerde een inwoner uit Amster dam per auto uit het Gooi naar de hoofdstad terug. Op den Muiderslraatweg nabij Diemen werd de automobilist aangeroepen door een chauffeur van een taxi van een particuliere taxi-onderneming, die aan den kant van den weg stond. De chauffeur van de taxi, welke niet behoort aan een der ondernemingen van het of ficieele blokband-bedrijf, deelde den automobilist mede, dat hij motor pech had en hij verzocht hem zoo mogelijk te helpen. Toen de automobilist daartoe bereid, zich over de openstaande mo torkap boog, gaf de chauffeur van de taxi den man plotseling met een stuk ijzer een slag op het hoofd. Daar de automobilist niet ernstig getroffen werd en zich omdraaide probeerde de taxi-chauffeur voor de tweede maal den man tegen den groncl te slaan. Toen de slag slechts gedeeltelijk aankwam, doch toch nog zoo hevig was, dat de automobilist achteruit deinsde, sprong de chauffeur in zijn taxi en reed zoo hard mogelijk weg. De automobilist deed bij zijn terugkeer te Am sterdam aangifte hij de politie, die den taxi chauffeur thans zoekt. Parijs 8 Juni (ANP) In het accoord, dat om streeks middernacht door delegaties van werkgevers en werknemers is geteekend en waarover elders in dit blad nadere bijzonderheden zijn vermeld, werd nog overeengekomen dat werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers in het ministerie van bin- nenlandsche zaken bijeenkomen om te trachten, een accoord tot stand te brengen voor de groote waren huizen, voor welke het vannacht geteekende accoord geen gelding heeft. Toen Jonhaux na de teekening van het accoord 't bureau van den minister-president verliet, zeide hij: „Ik ben zeer voldaan over een accoord, waarin de opvatting gehuldigd wordt, die-wij reeds lang voor staan en waardoor ons land den weg van een nieu we economische organisatie opgaat.". Leon Blum zal door een schrijven aan de C.G.T. de voorwaarden bevestigen, waaronder de wetsontwer pen betreffende collectieve arbeidsovereenkomsten en 40-urige werkweek door de Kamer in spoed-procedure zullen worden behandeld. LI-TSJOENG-JEN ËISCHT OORLOG TEGEN JAPAN. Generaal Li-Tsjoeng-Jen, de commandant van Kwangsi, heeft naar Reuter uit Kanton meldt, een felle rede gehouden, waarin hij oorlog tegen Japan eischte. Wij zijn vast besloten een expeditie naar het Noorden te zenden aldus verklaarde hij ook in dien Nanking weigert zich tegen de Japansche agres sie te verzetten. nisalie en de uitgeverij betreffende, welke van min der belang waren, werden hierna nog behandeld, waarna te ongeveer vijf uur de vergadering door den voorzitter werd gesloten met een opwekkend woord, om den strijd voor de drankbestrijding dit jaar weer gesterkt en versterkt te voeren. HONDERDEN ARRESTATIES IN BRAZILIË Rio de Janeiro 8 Juni (A.N.P.) De regeering heeft gisteren medegedeeld dat de politie 638 personen, onder wie 212 militairen of oud-mili tairen, wegens communistische activiteit heeft gearresteerd. Op de Zeelsterstraat onder de gemeente Eind hoven nabij de grens van Zeelst, heeft een ern stige aanrijding plaats gehad. De motorrijder A. Eliens, stucadoor van be roep, wonende te Zeelst, die niet in het bezit was van een rijbewijs en de motorrijkunst blijk baar niet voldoende verslond, reed over genoem de straat en ontmoette daar twee kinderen. Hij kon daarvoor niet voldoende uitwijken en reed ize omver. De kinderen het 9-jarige dochtertje van den heer van der Werf en het 7-jarige dochtertje van den heer Oosterhuis, moesten naar het St. Joseph-Ziekenhuis te Eindhoven worden over gebracht. Het meisje Oosterhuis bleek er het ernstigst aan toe te zijn, haar toestand is even wel niet direct levensgevaarlijk. Het andere meis je werd minder ernstig gewond. Het motorrijwiel is in beslag genomen. De mo torrijder is in arrest gesteld. JAARVERGADERING NED. VEREENIGING TOT AFSCHAFFING V. ALCOHOLH. DRANKEN. Zondag 7 Juni werd in de Harmonie te Groningen de jaarlijksche algemeene vergadering van de N. V. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken ge houden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, ook uit den kop van Noord Holland waren verschei dene vertegenwoordigers aanwezig. Voorzitter de heer B. J. J. Weijkamp, heeft in zijn openingswoord er op gewezen, dat deze vergadering weer niet wordt gehouden onder gunstige omstandig heden. Het ledental is, mede tengevolge van de cri sis teruggeloopen met 673. Het drankgebruik is ge lukkig weer verminderd. In 1929 werd 2.48 liter per hoofd der bevolking gebruikt, in 1935 1.25 liter. Üok het bïerverbruïk is aanmerkelijk verminderd, nl. van 28 liter per hoofd eh per jaar in 1929 tot 15.3 liter in 1935. Deze z,g. crisiswinst moet behouden worden. Betreurd werd de vermindering van de sub sidies van gemeenten en provincies. Over de redactie van de B. Vaan werden diverse wenschen naar voren gebracht, naar aanleiding waarvan de heer Ploeg, alg. secretaris en redacteur van het orgaan, een en ander toelichtte. Het beleid der redactie werd goedgekeurd. De alg. voorzitter, de heer B. J. Weijkamp, werd hij enkele candidaatstelling herkozen, evenals de hee- ren H. Ploeg Jr. en P. van der Meulen als redacteu ren van de Blauwe yaan. De heer Van der Bilt, H.B.- lid, werd met zeer groote meerderheid herkozen. In de vacature Aalderink,w erd de heer M. H. Willem- se gekozen met 190 stemmen. Mej. C. Janssen te 'sl-Iertogenbosch verkreeg 160 stemmen.De leden van den Vereenigingsraad, de heeren Mr. J. in 't Veld, Mr. A. H. Snoek en F. S. Noordhoff werden herkozen. De heer Dr. Hörrcus de Haas hield een zeer boeiende rede over „Beteekenis en inhoud v. d. Demoratische Vrijheidsgedachte", waarnaar met aandacht werd ge luisterd. Het voorstel van het hoofdbestuur, luidende:' De alg. verg. spreekt als haar oordeel uit, dat de N.V. de strijd tegen het alcoholisme steeds heeft be schouwd als onderdeel van een beweging, die de cul tuurwaarden van ons volk wil bewaren en bescher men en daarbij de handhaving van de democratische I vrijheden en zelfwerkzaamheid als onmisbare voor waarden beschouwt, werd na breedvoerige besprekin gen aangenomen. Verschillende andere zaken, de propaganda, orga- Schagen AD.T.S. A 2—0. D.T.S. I— Schagen I 0—0. De a-adspiranten kam. pioenl Voor de nacompetitie speelden de a-adspiranten. hun laatste wedstrijd cn wei tegen D.T.S. a. Kon deze wedstrijd in een overwinning omgezet worden, dan zou men de kampioenvlag kunnen hijschen en inderdaad gelukte het onze jongens D.T.S. a in een goeden wedstrijd met 20 te verslaan. Bravo! Sparta I ging de reis naar Üudkarspel onderne men, om daar een nederlaagwedstrijd tegen D.T.S. te spelen. Door eenige afberichten was het elftal danig gewijzigd en verscheen, nu in de volgende samen stelling: Arnoldus. Peetoom, Middelbeek. J. Weeland, A. Slikker. J. Boontjes. Veenstra, D. Schoorl, S. S. Broer, Biersteker. Bij D.T.S. misten we Harry Kuiper en P. Schrie- ken. Bovengenoemd Schager elftal heeft zich echter kranig geweerd en D.T.S. een gelijk spel afgedwon gen. (0—0). Voor de rust kon van eer. vrijwel gelijk opgaande wedstrijd gesproken worden, hoewel D.T.S. meer scoringskansen kreeg. Bijna had Schoorl een goede pass van S. S. be nut, doordat men hem evenwel hinderde kon hij deze pass niet in doelpunt omzetten. De aanvallen van D.T.S. waren zeer gevaarlijk, vooral Carnas had er zin in. maar Schagen's achter hoede was weer als van ouds en zoo kon de score blank gehouden worden. Na de rust kwam D.T.S. steeds meer in het offen sief cn werd Sparta al meer in de verdediging terug gedrongen. De hinnenspelcrs b.v. opereerden veelal voor het eigen doel. waardoor de aanval wel zeer aan kracht moest inboeten. Toen S. S. plotseling doorbrak, dacht een ieder reeds aan een doelpunt; hij schoot evenwel in kee- per's handen. Maar ook D.T.S. aan den anderen kant kreeg geen doelpunt cadeau. Met het noodige kunst- en vliegwerk wisten Peetoom, Middelbeek cn in laatste instantie Arnoldus hun doel voor doorbo ring te vrijwaren. En zoo eindigde deze spannende wedstrijd, zooals hij begonnen was, wat voor Sparta een zeer goed resultaat is. WINKEL Burgerlijke Stand over de maand Mei 1936. Geboren: Willem, zoon van Jan Kater cn Fcmmctjo Smit. Gehuwd: Pieter Beers, 25 jaar, groen ten hand el aar, wonende te Noordschurwoude en A.itje Schager, 22 jaar, wonende te Winkel. Arie A. Zeeman, 28 jaar, monteur, wonende te Zijpe- en Catharine Kamp, 25 jaar, wonende te Winkel. Overleden: Pieter Pluister, 96 jaar, zonder beroep, wonende te Winkel. ALKMAAR, 6 Juni 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 7 paarden f 100—250 3 melk koeien 100190: 19 nuchtere kalveren (slacht) fG12; 9 magere schapen f 1216; 19 lammeren fG9; 6 bokken en geiten fl—6. ALKMAAR, 6 Juni 1936. N.V. Eierveiling voor Hol). Noorderkwartier. Aanvoer: 200.000 kipeieren: 5860 Kg. f2.502.60, 60—62 Kg. f 2.55—2.80, 62—64 Kg. f 2.65-2.95, 64- 66 Kg. f2.70—3, eendeieren f2.20—2.30, per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Juni 1936. Aanvoer: 43600 Kg. aardappelen: Schotschc muizen fG.407.10, drielingen ffi.SO—8.50, kleine f67.90. 1930 Kg. peen f4.50—6.20 1330 bs rabarber f 2.70— 2.80, Tomaten: A f 23.70—21.40, B f 24—25.50, C 22.30-22.80, CC 18.80.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2