Sport van Zondag Zon cn Zomer - Zwemmerstijd Sportberichten eit Den Helder. K.N.V.B. Maandag 8 Juni 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9992 Berger Sportvereeniging. ENSCHEDE WINT VAN N.A.C. Overzicht van 7 Juni Landskampioenschap. Op het kantje af heeft Enschedé maar van N.A.C. gewonnen (3—2). Niettemin tellen de punten en als Feijenoord hot nog eens mocht laten liggen, staat En schedé gereed haar kans te benutten. Enschedé 7 5 0 2 19—16 10 Feijenoord 5 4 0 1 167 8 Ajax 6 3 0 3 14—13 6 Be Quick 6 2 0 4 15—21 4 N.A.C. 6 1 0 5 7—14 2 Promotie Tweede klasse. In het Oosten heeft N.E.C. met 21 van Borae ge wonnen. Alle drie clubs hebben nu 2 punten. Borne 2 10 1 4-4 2 .N.E.C. 2 10 1 2—3 2 S.C.H. 2 10 1 4—3 2 In het Zuiden viel de beslissing. N.O.A.D. overwon Willem II mot 4—3 en blijft dus eerste klasser. T.S.C. .won met 5—2 van Palemig, zoodat de stand is: N.O.A.D. 6 4 11 17—10 9 Willem II 6 3 12 15—12 7 T.S.C. 6 2 13 15—18 5 Palemig 6 114 9—16 3 K.N.V.B.-BEKER. Roermond won met 32 van Juliana. Roermond -komt nu tegen Helmond uit. De winnaar van dezen wedstrijd speelt de finale tegen K.F.C. K.N.V.B.'ERS IN NOORD-HOLLAND. H.R.C.—D.W.V. 3—3. Er is weer een geweldige strijd gestreden tusschen de clubs van het drietal, dat naar de zoo begeerde plaats in 2A dingt. Thans speelden H.R.C. en D.W.V. gelijk. Dit gelij ke spel kwam tot stand in een sensationeelen wed strijd. H.R.C. had toch met rust reeds een 30 voor sprong en zij moest gedoogen dat D.W.V. dien weer geheel terugbracht. De laatste strijd KinheimH.R.C. moet nu de be slissing brengen. Wie wint is tweede klasser. Gelijk spel brengt alle drie partijen op gelijken voet en maakt een beslissingscompetitie noodzakelijk. O.i. lijken de papieren van Kinheim het best te staan nu zij de slag die beslissen moet, op eigen terrein kan leveren. D.W.V. Kinheim H.R.C. 4 1 3 1 3 1 2 1 7—8 4 1 1 5—3 3 1 1- 4—5 3 N.H.V.B.-UITSLAGEN. 7 Juni. Rauchbeker: TexelHelder 2 11. Gouden .Kruis: B.K.C. 2Petten wordt Woensdag- 'avond half acht gespeeld. Helder 2 heeft keurig werk geleverd door de club die haar eigen eerste elftal sloeg, uit te schakelen. 'Helder 2 gaat thans „verder op". Helder 2 is een energieke ploeg. Daarom, veel succes! Een geweldig sensationeele en spannende wedstrijd. D.W.V. de technisch betere, H. R.C. de meest gelukkige. D.W.V. zet een 30 achterstand na de rust in een gelijk spelo m. Onder buitengewoon groote belangstelling is Zon dag bovengenoemde wedstrijd gespeeld. D.W.V. werd vergezeld door eenige honderden supporters. •De weersomstandigheden waren goed, een lichte wind stond dwars over 't veld, alleen de zon was een kleine hindernis, speciaal voor de verdedigingen Zooals boven gezegd, is 't een geweldig spannen de wedstrijd geweest, want tot de laatste minuut bleef de uitslag onzeker. Sensationeel, omdat H.R.C.'s 30 voorsprong met de rust, die zoo veilig leek, door D.W.V. op schiterende wijze in gelijken stand werd omgezet Dat H.R.C. geluk heeft gehad, mogen we niet verheelen, het derde doelpun werd n.1. in buitenspelpositie gescoord. Dat D.W.V. na rust, ondanks de moreele slag, die zc gekregen had, zoo geweldig speelde, dwingt onze groote bewonde ring af. H.R.C. werd toen geheel overspeeld en bin nen de zes minuten was de stand 32. Voor rust speelde H.R.C. een beste partij voetbal, wel niet zoo technisch, maar doordat ze er veel meer opzat, kwamen de Nieuwendammers een tempo achter. De tweede helft is van 't begin af in een moordend tempo gespeeld, dat H.R.C. niet kon volgen, Door dezen uitslag is H.R.C. gelijk komen te staan, met Kinheim en in Velzen zal uitgemaakt moeten worden, wie winnaar van dit spannende tournooi wordt. Er zijn evenwel nog drie mogelijkheden, waar we willen de huid niet verkoopen voor de beer geschoten is, en ons evenmin aan een voor spelling wagen. Uitblinkers bij H.R.C. waren er niet zoo zeer, alle elf jongens hebben goed gespeeld en er ook goed opgezeten. Bij D.W.V. waren de besten de rechts back, hoewel z'n linker-collega niet veel voor hem onderdeed, en de linksbuiten. De scheidsrechter, de heer Westerling, was er voor rust niet erg in en de groote fout, die hij maakte, is onvergeeflijk. In de tweede helft heeft hij weinig fouten gemaakt. Alvorens te beginnen, biedt de voorzitter van D. W.V. de tegenpartij bloemen aan, vergezeld van een kort speechje. De heer Thijssen, H.R.C.'s praesus, bedankt z'n collega voor de vriendelijke woorden. De wedstrijd. H.R.C. wint den toss en speelt eerst met de zon in den rug, wat na de rust een groote handicap bleek. Voordat D.W.V. haar eerste aanval kan op bouwen, stormt H.R.C. al los op 't D.W.V.doel. H.R.C. neemt de leiding. Toch wordt deze gevaarlijke aanval afgeslagen. De bal belandt bij Striet, die keurig opbrengt, dan een pass, naar, Zymni.e„schiet; de keeper valt. nog uit, maar via dén binnenkant van 'dé paal' caramboleert de bal in 't' doel. Het schot werd op ongeveer 20 nieter afstand gelost. Na 2V2 minuut spelen heeft H.R.C. dus de leiding genomen. D.W.V. laat zich door dezen achterstand niet ont moedigen, een gevaarlijke aanval volgt, maar Siersma werkt weg. Om onbegrijpelijke redenen trekt de middenlinie van H.R.C. zich al weer terug, vergetend, dat de aanval de beste verdediging is. Het gevolg is, dat D.W.V. direct weer terugkomt. D.W.V. in de meerderheid. Na tien minuten wordt H.R.C. ook geheel terug gedrongen en komt D.W.V. in de meerderheid. De weinige Racingaanvallen stranden nu op de hechte geel-zwarte verdediging. Gevaarlijke aanvallen op het H.R.C.-doel volgen nu. Van Es moet den bal zelfs een keer wegslaan, waarna de bal met eenig geluk weggewerkt wordt. D.W.V. laat keurig spel zien, 't plaatsen en positiekiezen is af, terwijl 't koppen, speciaal van de achterhoede, beter is dan •bij H.R.C. De geel-zwarte backs staan nu bij de middenlijn opgesteld. H.R.C. speelt sterk verdedi gend. Even een kleine opleving bij de roodjes. Een schot van Reinders wordt corner gewerkt. Deze le vert niets op. Dan komt D.W.V. weer terug. Een vrije schop op 't H.R.C.-doel, geen resultaat. Na 20 minuten spelen loste de D.W.V.-aniddenvoor een schot, maar via de paal stuit de bal het veld weer in, en ook dit gevaar is geweken. Het samenspel in de D.W.Vvoorhoede wordt te ver doorgevoerd. Hierdoor kan H.R.C. steeds met succes ingrijpen. Een schot van den DAV.V.-rechtsibinnen onder de lat, de bal stuit van den onderkant naar beneden en Van Es grijpt den bal gauw. Hier zit 't H.R.C. wel geweldig mee. Voorsprong vergroot Na ongeveer een half uur spelen komt H.R.C. in de meerderheid. D.W.V. maakt een eenigszins ver moeide indruk. Na 36 minuten krijgt Reinders op links den bal. Hij zet voor, Kuipers lost een hard schot en vla de handen van den keeper verdwijnt de bal in het doel, 2—0. Twee minuten later krijgt H.R.C. een doelpunt cadeau. Uit een aanval volgt een lange pass, maar doordat de D.W.V. backs naar voren zijn gekomen, staat de roode voorhoede buitenspel. De backs blij ven staan tot de scheidsrechter fluit, wat een groote fout is, want de scheidsrechter laat doorspelen. Zymni holt met den bal verder en onhoudbaar ver dwijnt de bal in doel, 30. D.W.V. protesteert, de spe lers gaan naar den scheidsrechter to.e. Deze schijnt niet vast in zijn schoenen te staan, want hij gaat naar den grensrechter en raadpleegt dien. De grens rechter heeft niets gezien en dus wordt het doelpunt toegekend. D.W.V.'s spel verflauwt nu. Zymni lost nog een hard schot, maar de keeper is op z'n post en houdt de bal op fraaie wijze. Dan fluit de scheids rechter voor rust en heeft H.R.C. een geflatteerde voorsprong. Dat deze nog niet groot genoeg was, bleek in de tweede helft. De tweede helft. D.W.V.-overwicht. Een monter D.W.V.-elftal komt 't veld weer in en trekt meteen ten aanval. Na twee minuten volgt de eerste corner op 't H.R.C..-doel, Deze wordt wegge werkt. Twee goals .binnen zes minuten. Een halve minuut later volgt een vrije schop op 't Racing-doel. De rechts half krijgt de hal en on houdbaar, net onder de lat schiet hij in, 3—1. Weer volgt een gevaarlijke D.W.V.-aanval. De rechtsbui ten schiet, maar de bal wordt corner gewerkt. Deze wordt door den linksbuiten genomen en goed ook. De rechtsbuiten, die naar binnen gezwenkt is, schiet hard in, de bal zit en na 5% minuut spelen is de stand op 3—2 gebracht. Dat had de grootste H.R.C.- pessimist of D.W.V.-optimist niet verwacht. Een aan val van H.R.C. volgt, Reinders schiet in, maar de eminente rechts back werkt weg. Dan komt D.W.V. weer opzetten. Eenige corners op 't H.R.C.-doel leve ren niets op. Tempo. De Nieuwedammers spelen nu in een geweldig tempo en H.R.C. heeft groote moeite om dit bij te houden. Dit geluikt ze dan ook niet en keer op keer komt D.W.V. terug. Weer een corner op 't H.R.C.- doel, maar Van Es redt schitterend. Dat een doel punt niet kan uitblijven spreekt van zelf. De gelijkmaker. Na twintig minuten schiet de D.W.V. linksbinnen hoog over, maar vijf minuten later wordt dan toch de gelijkmaker geboren. De rechts buiten zet voor. Van Es houdt de bal, maarl aat hem weer vallen. De middenvoor is er als de kippen bij om den bal in het verlaten doel te trappen, 33. Deze gelijke stand heeft D.W.V. toch wel verdiend. water. Allicht, maar alle water is geen zwemwa ter. Zooals alles goed is in een modelbedrijf, is het water in de Karpertonvijver wel zwemwater. Het zuivere bronwater wordt van een diepte van zestig meter opgepompt door een systeem van z.g. Artesi sche putten en doorloopend ververscht, desnoods met een capaciteit van 80.000 liter per dag. De Karperton- bewoners drinken hetzelfde bronwater als twintig jaar, en bevinden zich er wel bij. Wat goed drinkwa ter is, is voor zwemwater niet slecht Dit jaar zijn in het bad weer verschillende verbeteringen aan gebracht. Een onmisbaar element is voorts natuurlijk diegene, aan wien de zwemmers en baders zich toevertrou wen, den zwemonderwijzer. Ook hier is een vroeger en thans. Een zwemonderwijzer in een inrichting als de Karperton, moet van vele markten, waar het ar tikel lichaamscultus wordt verkocht, thuis zijn, en dat is hij dan ook. Hij leert schoolslag, samengestelde rugslag, diverse zijslagen, de moderne Nothern Kick, de Trutgeon en natuurlijk borst- en rugcrawl. Daar naast reddend zwemmen en zwemmen voor diploma, individueel en klassikaal. Door een speciale leer methode, voor angstigen en kinderen zal men zich wel spoedig in het natte element thuis voelen. Naast zwemmen en baden heeft de zwemonderwijzer, die daarvoor een middelbare bevoegdheid c bezit, ook de gymnastiek, athletiek en openluchtspelen. Na het bad is een kwartiertje gymnastiek heerlijk. Er is alle gelegenheid voor. Een bezoek aan het modelzwem„bedrijf" het natuurbad „Karperton" Bergermeer. De journalist, die voor een vijf en twintig jaar van zijn hoofdredacteur opdracht had gekregen een arti kel te schrijven over de „Bergermeer", moest wel over een zeer speciale groote duim beschikken, om daaruit de copv te zuigen, benoodigd om althans nog een een kolomsartikeltje bij elkaar te kunnen krab belen. Een kaal landweggetje, hiér en daar een „plaats'' op wat de Noordhollandsche kleiboer zou noemen „apenland",neen, buiten een paar wel klinkende volzinnen over „de wijde ruimte waarbo ven Hollandsch luchtenpracht zich koepelt", „de zwartbonte koeien", de luchten dus boven en de luch ten van het land, was er al heel weinig van te ma ken. Een dooie boel, een van die half vergeten stukjes Nederland, die men wel kent, maar waar men niet komt. Nu is dat anders en niet in het minst heeft daar toe bijgedragen de stichting van het Natuurbad Karperton. Voor enkele jaren, besloot de eigenaar van de Karperton, de heer M. Judell, die ondanks vergevor derden leeftijd nog inderdaad over frissche ideeën be schikt, de vijver, tot dusver enkel entourage, de be stemming van zwemvijver te geven, een besluit waar toe de slechte opbrengst door de crisis in de andere onderdcelen van het bedrijf, het landbouwbedrijf dus, wel de grootste stoot heeft gegeven. Het Bad thans. Het voornaamste in een zwembad, was natuurlijk zwemmen. DIEP bAO^IN 2ÖOO M* ONDIED 6A05IN 1900 - KINDEQbAD 1300 TOTAAL 6000 Gezwommen kan worden in drie groote bassins al naar des zwemmers bekwaamheid. De minimumdiep te is 40 centimeter, de maximumdiepte 2y2 meter. De totale oppervlakte van de drie bassins, vereenigd in den grooten vijver bedraagt 6000 vierkante me ter. Het onmisbaar materiaal voor zwemmen, is Zoo heeft de Karperton dan zijn poorten geopend. Veel zwemweer was het nog niet, maar als het maar even „wat weer' is, is het op de Karperton al heer lijk. Vandaar ook, dat reeds vele schoolreizigers, gym- nastiekverecnigingen, toeringcartoeristen en anderen voor dezen zomer een bezoek aan de Karperton op hun programma hebben genomen. Dan volgt een gevaarlijke aanval van H.R.C. Kui per schiet, maar de keeper schopt de bal hard terug 't veld weer in. Uit een aanval van D.W.V. slaat Van Es op fraaie wijze corner. Maar deze levert niets op. Na ruim een half uur spelen wordt bij H.R.C. Gast en bij D.W.V. de links back vervangen. Het tempo is iets minder geworden, maar blijft toch nog hoog. Uit een D.W..V.-aanval kopt de rechts buiten net over. Na 40 minuten weer een D.W.V.- aanval. Een voorzet van den linksbuiten volgt. De linksbinnen laat de bal gaan voor den middenvoor, die net over kopt. Ook H.R.C. krijgt nog een kans om de leiding te heroveren. Bij een aanval loopt de D.W.V.-keeper uit. De bal belandt bij Zymni, maar deze heeft te lang werk, om den bal in het verlaten doel te plaatsen en de rechts back werkt tenslotte weg, Sanders probeert het nog eens, maar dit mis lukt ook. Dan fluit des cheidsrechter voor de laat ste maal en komt het einde aan deze zoo spannende en fraaie kamp. D.W.V.'s kans is ondertusschefi uiterst miniem geworden, terwijl H.R.C. het geheel in eigen hand heeft. Het zal een zware wedstrijd worden in Velzen. We wenschen H.R.C. veel succes. Rauchbeker: Texel 1Helder 2, 1—1. De a-adspiranten behaalden het kampi oenschap der na-competitie. Een ver zwakt b-elftal deed yerdienstelijk werk door met M.E.V.O. a gelijk te spelen. Het tweede speelde vriendschappelijk te gen Alkmaar 3 en won met 6i. Het was gisteren een goede dag voor de Berger club. Van de drie gespeelde wedstrijden werden er twee gewonnen en één gelijk gespeeld. Dat waren dus 5 punten uit drie wedstrijden. Om elf uur traden de b-adspiranten aan tegen M.E.V.O. a uit Alkmaar voor de na-competitie der adspiranten. Daar b niet meer de beschikking had over haar oud-aanvoerder Frans Mays en bovendien Dick Zwakman en Jaap Jansen aan a had moeten afstaan, hadden we weinig hoop op een overwinning van de jongste B.S.V.-ploeg, maar de jongens speel den een zoo vlot partijtje, dat het gelijke spel de ver houding volkomen weergeeft. Vooral de voorhoede was prachtig op dreef, combineerde keurig en er werd slechts één gemis gevoeld, namelijk dat van een schutter. Weliswaar deden de binnenspelers Eelie Koning en Thijs Kroon herhaaldelijk handig werk, doch er zat niet de minste vaart achter de schoten, en van Fred Bus alleen kon het niet komen. Dirk Mos was zonderling genoeg in deze linie de minst goede. Hij beging telkens weer opnieuw de groote fout, door z'n lijn niet te houden en ver gat, dat de weg naar het doel vooruit is en niet ach teruit. Jaclrie Buijs op den anderen vleugel was heel wat beter en gaf keer op keer fraaie voorzetten, na handig veldwerk. In de middenlinie schitterde de kleine spil Karei ten Bruggencate, die de zware taak had Mays te ver vangen en dit op zeer verdienstelijke wijze deed. Hij was handig en snel; beging alleen de fout de ballen te veel, naar het midden te plaatsen, inplaats van te openen op de vleugels. Maar dat leert hij ook nog wel. Na hem moet dadelijk Wally Rensink worden ge noemd, die weer onvermoeibaar was en heel wat stopte. Henk Stukje is geen middenspeler, al deed ook hij nu en dan aardig werk. De twee backs Fokke Jonker en Jan Willig waren erg onzeker en daarbij veel te langzaam. Ook misten ze nog al eens leelijlt. Dick Bakker in het doel, kreeg weinig moeilijks te doen, doch toonde zich alleszins betrouwbaar. De beide door M.E.V.O. gemaakte doelpunten, kon hij niet voorkomen. Fred Bus opende de score voor B.S.V., toen hij bij een scrimmage voor het Alkmaarsche doel een gaatje zag en daarvan profiteerde ook. Nog voor de rust maakte M.E.V.O gelijk uit een strafschop. Wegens on- geoorlofd spel van beide backs tegelijk. De tweede helft is feitelijk een copie geweest van de eerste, met dit verschil, dat nu MEVO de leiding nam en Karei ten Bruggencate met een fraai ge plaatsten strafschop wegens hands, de partijen' weer op gelijken voet bracht. Zoo kwam het einde van dezen, door beide partijen vlot gespeelden wedstrijd. De a-adspiranten bonden daarna den strijd aan te gen Egmondsche Boys a om het kampioenschap der na-competitie. Het a-elftal had invallers voor Jan Eriks en Dik Oosterling in de voorhoede, zoodat Fred Bus als midvoo en Wally Rensink als linkshalf twee wedstrijden hadden te spelen. Na de eerste helft had het spel van de a-ploeg wei nig te beteekenen en daar de Egmondsche jongens er geweldig opzaten, kon het niet verwonderen, dat ze er vrij spoedig door den rechtsbinnen na een vlot ten aanval de leiding namen. Een doelpunt, dat Karei Colnot onmogelijk kon houden. B.S.V. daardoor wakker geschud, zette eenige fraaie aanvallen op, maar de voorhoede hield het spel te kort, waardoor succes uit bleef. Al spoedig bleek dat Jan Eiks als verbandlegger in deze linie zeer werd gemist. Weliswaar deed Bus geweldig z'n best, doch hij was we zouden zeggen natuurlijk niet in staat Eriks te vervangen. We dachten reeds, dat de rust met 1—0 voor Eg- mond zou ingaan, toen de handige Niek v. d. Berg den bal van Busselmann voor de voeten gespeeld kreeg na een afgemeten voorzet van Jaap Jansen, geen fout maakte en den stand op 1—1 bracht. Na de thee speelde B.S.V. plotseling veel en veel beter, vooral de voorhoede vind de juiste combinatie en Hans Busselmann als stuwende kracht wist er den noodigen gang in te brengen ook. De Egmonders hadden dan ook weinig meer in te brengen en de verdedigers moesten alle zeilen bij zetten om onheilen te voorkomen. Gedurende een kwartier lukte hun dit, maar toe Niek van den Berg de kans schoon zag, gaf hij een listig boogballetje over den uitgeloopen keeper heen 't was 21 voor B.S.V. a. De strijd werd er daarna van Egmondsche zijde niet fraaier op; de jongens probeerden door on- noodig forsch spel succes te behalen, maar faald'in met dit pogen volkomen. Hans Busselmann bracht toen B.S.V. in veilige haven en deed dat op keurige wijze. Na handig eenige Egmonders te zijn gepas seerd, besloot hij dit mooie veldwerk met een hard en zuiver geplaatst schot in den uitersten hoek. 31). En daarmee was B.S.V. a kampioen. Bravo jongens! Van de Berger ploeg noemen we in de eerste plaats Arie Urbanus, die op de backplaats een fraaie partij speelde. Kalm en uiterst solide! Onge twijfeld is Urbanus een prachtige aanwinst voor het elftal. Zijn confrater Kuipers moet leeren beter te plaatsen, aan harde trappen lukraak naar voren, heeft niemand iets. Ook Jan v. d. Plas begaat deze zelfde fout nog al eens, al dient gezegd, dat v. d. Plas een zeer nuttige partij speelde. Dick Zwakman heeft ongetwijfeld getoond, dat hij een plaats in a volkomen waard is; wat is die jongen in het laatste seizoen vooruit gegaan! Wally Rensink was ook in dezen wedstrijd weer onvermoeibaar, al miste hij de stoere kracht van een Rein Maasen. In de voorhoede waren Niek v. d. Berg en Hans Busselmann de uitblinkers. Maasen is geen huiten-

Schager Courant | 1936 | | pagina 5