Ongeval op den Afsluitdijk Tuinderij Steun zoetwatervisscherij De Italianen in Abessinië „Queen Mary" heeft weer vertraging schuur, welke diende als bewaarplaats van ver schillende kostbare instrumenten, was een ruine aangericht. In totaal werd aan deze instrumen ten voor eenige honderden guldens schade toege bracht. De politie stelde terstond een onderzoek in en slaagde er in de daders op te sporen welke een vijftal jongens van 10 tot 12 jaar bleken te zijn en de politie reeds vaker last hadden bezorgd. Nadat de jongens duchtig onder handen waren genomen, is er proces-verbaal tegen hen opge maakt. WOONWAGENS IN HET WOONWAGEN KAMP! Teen een tweetal ingezetenen der gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het inne men van standplaatsen met hun woonwagens op andere plaatsen dan het door dé gemeente aangewezen woonwagenpark aan het Groene Hekslaantje. GEEN UITSTALLINGEN MEER OP DE TROTTOIRS! Aan diverse winkeliers in de gemeente is door de politie aangezegd, dat de vóór hunne per- ceelen aanwezige trottoirs vóór 13 Juni van winkel- en andere waren moeten worden' ont ruimd, zulks op grond van art. 8 der Alg. Po litieverordening. De politie zal in den vervolge streng letten op de naleving van genoemd artikel. Men zij dus gewaarschuwd. LANGEN DIJK 'NOORD-SCHARWOUDE De opbrengst van de Zaterdag alhier gehou den Zonnestraalcollecte heeft f 22.- bedragen. 33 JAAR DOODGRAVER Binnen enkele dagen n.1. 15 Juni zal de heer P. Hemke de door hem uitgeoefende functie van doodgraver dezer gemeente neerleggen, na deze betrekking niet minder dan 33 jaar te hebben vervuld. Dit is geen kleinigheid, als men bedenkt dat de heer H. reeds 7S jaar oud is. Dat hij deze betrekking met eer vervuld heeft bewijst heden ten dage nog het goed onderhouden kerkhof. Wij hebben meermalen een vergelij king gemaakt met naburige gemeenten en viel het ons steeds op hoe netjes een en ander on derhouden is geworden. Wij hopen dan ook dat de heer Hemke nog vele jaren van zijn welverdiende rust mag ge nieten. LANGENDIJK. Jubilea. Den lsten Juli a.s. zal liet 25 jaar geleden zijn, dat de heeren A. Timmerman en J. du Burck resp. als kassier van de Coop. Boerenleenbank te Oudkarspel en te Zuidscharwoude hun betrekking aanvaardden. Men deelt ons mee, dat namens de georganiseer de tuinbouwarbcidcrs een verzoek aan de gemeente besturen is gedaan, om er bij den Minister op aan te dringen, het rouleersysteem bij de werkverschaffing op te heffen. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier zullen in do kolfbaan van Op Maat 50-slagen wedstrijden worden gehouden. De Vrouwenclub Onder Ons is voornemens een tentoonstelling van nuttige en fraaie handwerken te houden. HEER^HUGO WAARD Burgerlijke stand, Mei 1936. Geboren: Ivlazina, dochter van A. Glas en G. Smit; Anna Cornclia, d. v. C. Wicring en H. Veen; Johan- nes Cornelis Jozef, z. v. C. P. Stet en A. G. Schuijt; Jacobus Joseph, z. v. J. Bot en A. de Haan; Anna Maria, d. v. Th. Tanlis en A. C. de Wit; Jacobus Pe trus, z. v. Jb. Zuurbier en A. Smit; Paulus, z. v. P. den Hartigh en A. de Graaf; Arieta, d. v. Sj. de Vries en A. Vader; Hendricus Maria, z. v. C. Rood en G. Weel; Cornelis Theodorus, z. v. J. Th. Ursem en A. Koning; Elisabeth Maria, d. v. P. Snoek en C. Tijm; Cornelis, z.,v. J. Venver en A. J. Ursem; Margaretha, d. v. S. Mulder en G. Meltcn; Catharina Maria, d. v. J. Kieft en N. Groot; Nicolaas, z. v. N. C. Bes en G. Leek; Wiesje, d. v. A. v. Dijk en W. Blauw; Adria- nus Johannes, z. v. P. Molenaar en A. J. Oudhuis; Marinus Nicolaas, z.v. R. K. Snel en M. v. Keulen; Petrus, z. v. C. Dekker en N. A. I-Ioogland; Anna Gcertruida Maria, d. v. J. Tam is en C. Th. v. Nieuw- kerk; Geertruida Catharina, d. v. N. Tamis en A. Langedijk; Hendrik Simon, z. v. H. S.'Koopman en G. Bos. Ondertrouwd: IJ. IJdema, 25 j. en M. Mooij, 21 C. v. Diepen, 40 j., en C. Bos, 24- j.; S. Kaptein, 22 j., Alkmaar en G. J. Bakker, 22 j.; P. Stroet, 25 j., N. Nie- dorp en M. C. Boers, 23 j.; Jb. Borst, 2S j., cn J. Konijn, 23 j.; J. J. Arends, 25 j., Medemblik en J. E. Klaver, 21 j. Gehuwd: W. Hink en M. M. Stoop; J. Bakker en E. C. de Wit; A. Vet man en G. de Boer; Jb. Snoek £n H. Tamis; A. J. op de Weegh cn Th. C. Porte- gijs; H. L. B. Kamp cn E. Groot; P. J. A. C. Brouwer en M. C. A. Kamp; C. Bakker en G. Groot; G. Tamis en G. Korver; F. Jelsma en J. A. v. Woeldercn; C. van Diepen en G. J. Bakker; H. IJdema en M. Mooij. Overleden: K. Jonker, 84. jaar, wednr. van M. Ak kerman; A. Bos, 45 jaar, gesch. (overleden te Alk maar); C. C. Wijn leer, 7 mncl., dochter van J. Wijn- ker en A. van Langen (overl. te Alkmaar); Tr. Koomen, echtg, van J. Tamis, 56 jaar, (overl. te Alkmaar). S G E 0 O R L Plechtige H. Mis. Zaterdag jongstleden werd in den kathedraal te Haarlem door Mgr. Huihers de H. Priesterwijding toe gediend aan een zoon onzer Parochie, den WelEërw. heer J. G. Louter, 's Avonds te ong. half acht arri veerde de neomist bij de grens der gemeente. Hier werd hij verwelkomd door de feestcommissie en de reis naar Schoorl vervolgd. Voorafgegaan door rui ters, Graaldames, versierde fietsen cn Schoorlsch onmisbare fanfarecorps, én gevolgd door een file auto's met familie en feestcommissie had de intocht plaats. In Calrijp aangekomen werd door den Wel- Eerw. heer eerst don zege gegeven, waarna een kort lof volgde. Gisteren werd te 10 uur v.m. oen plechtige eerste TI. Mis opgedragen geassisteerd door den ZeerEerw. heeren Paters Louter (een oom van den wijdeling) en Mulder, benevens den ZeerEerw. hoer Pastoor der Parochie P. Nieman. Gedurende deze plechtigheid werd de feestpredi calic gehouden door aPter Louter, s Middags tc 2 uurl of, waarna een receptie in de ouderlijke wo- Band van motor gesprongen. Duo-rijder vrij ernstig gewond. (Van onzen eigen correspondent). Zondagavond om ongeveer half acht heeft op de afsluitdijk, eenige kilometers van de Friesche kust een ongeval plaats gevonden, met vrij ernstige gevolgen. Een motorrijder uit Den Haag reed met zijn motor, waarop hij een duopassagier vervoerde, in de richting van Wieringen, toen plotseling een der ban den plofte, met gevolg, dat de duo-rijder de heer J. Roos uit Scheveningen, zoodanig met de straatsteenen in aanraking kwam, dat hij een pols brak en vrij ernstige vleeschwonden in het gelaat, dicht bij het oog, opliep. Even nadat dit ongeval plaats gevonden had, kwamen wij op de plek van het ongeval aan, waar tusschen een groep menschcn, de gewonde aan den kant van den weg lag. Er waren direct twee dokters bij, waarvan een, Mej. L. Werkhoven, arts in het gcm. ziekenhuis te Rotterdam, zooveel dit in haar vermogen lag hulp verleende, doch daar zij niet in het bezit was van de noodige verband- en andere middelen (zij werd juist door haar vader per auto naar den trein gebracht) kon op de plaats van het ongeluk feitelijk geen enkele hulp worden verleend) De toestand van den patiënt was van dien- aard, dat de vrouwelijke arts de overbrenging naar een dokter op Wieringen mogelijk en gewenscht achtte. Een autobezitter was zoo bereidwillig, zijn wagen voor het vervoer af te staan, waarna de patiënt er in werd gedragen en mej. Werkhoven bij den ge wonde plaats nam en hem tijdens de toch nog vrij lange tocht verzorgde. Deze tocht verliep gunstig en Icon de patiënt bij dr. Beeker te Wieringen in al vrij wat beter conditie worden afgeleverd. Mej. Werkhoven verdient voor haar doortastend optreden zeer zeker een woord van lof. Wat de tweeded olcter betreft, zijn naam is ons onbekend, beeft zich, als hij tenminste dokter was, allesbe halve als een dokter gedragen, zoodat wij het bijna niet zouden gelooven. Toen mej. Werkhoven bezig was met den patiënt heeft de heer GZ 21959 niets anders gezegd dan „Niet aankomen' en toen mej. Werkhoven zich bekend maakte als arts, heeft hij inplaats van haar te helpen, niets meer gedaan en is op vrij linksche wijze weggegaan. Zijn optreden werd dan ook door de vrij talrijke aanwezigen stex-k afgekeurd. ning volgde, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Een groot aantal bruidjes in 't wit, wel een 70-tal, begeleidde de wijdeling steeds van huis naar de kerlc, zoodat het steeds een groote drukte was. Des avonds te acht uur werd in 't Vereenigings- gebouw voor fami|ie en genoodigden én hoofden van gezinnen een feestavond gegeven, waar muziek, zang, declamatie entooncclspel afgewisseld werden door waardeei'ende speeches. ANNA PAULOWNA In aansluiting op ons bei'icht van vorige week over een in het Amstelmeer gevangen aalscholver, welke geringd bleek, kan nog worden meegedeeld, dat, volgens een van den Directeur van 's Rijks Mu seum van Natuurlijke Historie te Leiden ontvangen schrijven, deze aalscholver op 20 Juni 1932 te Lekker- kerk als nest jong geiingd werd. Z I J P E SCHAGERBRUG. Tot molenmeestcr van poldei'afdeeling D van het waterschap Zijpe cn Hazcpolder, is gekozen de heer C. Koster alhier. PETTEN. Petten 2—Schoorl 2. 3—3. Petten speelde den eersten van een tweetal wedstrij den tegen Schoorl 2, waarvoor den heer TI. Vriesman een lauwertak uitloofde. P. had een invaller voor J. Erilcs, terwijl wc bij S. enkele spelers opmerkten, die 't gepasseerde seizoen in S. 1 uitkwamen. Des ondanks was P. de eerste minuten beslist sterker. Glas en ook Küttcrink zochten 't doel eenigo malen op de vei'lceerde plaats, terwijl ook de keeper gelegen heid kreeg zijn talenten te toonen. Eindelijk moest hij toch zwichten voor een goed schot van Glas. Een penalty daarna aan P. toegekend, schoot Raven recht in 's keepers handen. De bal werd naar voren ge dirigeerd, waar hij, wijl do keeper nog niet in zijn doel terug was, P. bijna noodlottig werd. S. was inmiddels los gekomen en na eerst den ge lijkmaker gescoord te hebben, buitte dc r. binnen een fout van Bellis uit en 't was 21 voor S., waarmee dc rust inging. Hierna ontwikkelde zich wederom een gelijk op gaand spel. J. Vriesman, die thans voor speelde, deed daar herhaaldelijk goede dingen. Bij een zijner aan vallen werd hij gehaakt, uit de daarvoor toegekende penalty scooi'de Kossen den gelijkmalcei'. De vreugde hiei'over echter was van korten duur; Sch.'s r. bui ten was doorgebi-oken en Raven mocht den bal uit het net halen. 2—3. Bijna was de speeltijd verstreken, nog enkele minuten slechts, Kossen kreeg een cor ner te nemen, welke hij nu goed voor doel plaatste en Glas kopte fraai in. In dezen gelijken stand 3—3 kwam geen verande- ring meer, zoodat de return-match te Schoorl be slissend is voor 't bezit van den lauwertak. 79 COMMUNISTEN VEROORDEELD Boekarest De krijgsraad in Roemenië heeft 79 communisten, waaronder 18 vrouwen, tot gevangenisstraffen van 3 maanden tot 10 jaar en tot boeten voor e entotaal bedrag van milli- oen ley. veroordeeld. VLIEGONGELUK IN ARGENTINIË Militair toestel omlaag gestort. 2 dooden. - Buenos Aires Tijdens dichten mist Is nabij het vliegveld Paran een militair vliegtuig om laag gestort. De beiede inzittenden, sergeant-vlie gers, waren op slag dood. 2600 METER HOOG MET WATER-ZWEEF VLIEGTUIG. De Russische zweefvlieger Korotow heeft een •efenvlucht verricht met een water- zweefvlieg tuig en een hoogte bereikt van 2600 meter. Na in rechte lijn 175 K.m. te hebben gevlogen, kwam hij op het water neer. PAARDENSPORT. Harddraverij te Groningen Gister hield de harddrayerijvereeniging te Gronin gen in het Stadspark een aantal wedstrijden. Het eeste nummer om den jeuigdprijs, prijzendra- verij viei'de klasse voor paai'den van 3, 4 en 5 jaar, over een afstand van 1700 meter, werd gewonnen door het paard Admiraal Bonnie, eig. C. Kleyne, in den tijd van 1 min. 34 3/10 sec. Tweede werd het paard Zoon van Silladar, eig. J. A. de Mooij. In het tweede nummer om den Nieuwsbladbeker- prijs voor de Heatsuperklasse-prijzendraverij, uit sluitend voor 'paarden, die op een Nederlandsche baan in 1935 of 1936 een k.m.-tijd hebben getoond van 1.28 of sneller, werd de eerste Peter Ingomar, eig. stal Gruno in den tijd van 1 min. 27 3/5 sec. 2e. Xoli," eig. A. Sierdsma; 3e. Calumet Donald, eig. H. Thies. Juni-prijs, prijzendraverij 3de en 4de klasse En- gelsche heat, afstand 1700 M.: 1. Xerxes, eig. mevr. v. WieringenRezelman, 1. min 29 sec.; 2. Xenia G, eig. stal Birkhoven; Auteuil-prijs: ren op de vlakke baan, afstand 1800 M.: 1. Vatagan, eig. stal Gruno, Groningen, tijd 2 min. 8 4/5 sjc.; 2. Voltaire, eig. G. Harkema, Haren. Tweede Heerrijdersprijs: Handicap-draverij eerste klasse, afstand 2400 Meter: 1. Rentinus, eig. P. Kramer, tijd 1 min. 277/19 sec. 2. Qui Vive, eig. W. van der Velder. 3. St. Bamerd, eig. A. Marcus. In verband met de vaststelling der Duitsche Rijks- veroi'dcning, waarbij is bepaald, dat op markten in het Duitsche grensgebied door buitenlanders slechts voor een waarde van 50 Mark per marktdag mag wor den verhandeld, niet aan wederverkoopers en slechts tegen de op Duitsche markten geldende prijzen mag worden verkocht, is door het Centraal Bureau van de Veilingen aan den Minister een adres gericht met het vei*zoek te bevorderen, dat zoo spoedig mo gelijk stappen worden gedaan hij de Duitsche regee ring, opdat niet de tuinbouw in deze toch reeds zoo moeilijke omstandigheden nóg een afzetmogelijkheid zou moeten verliezen. In dit adres wordt de noodzakelijkheid betoogd, dat voor de Nederlandsche grens-handelaars wederom vrijheid wordt verkregen om hun producten te ver- koopen óók aan winkeliers en wederverkoopers en zij vrij zullen zijn in het stellen van de door hen te bedingen prijzen. De vergunnings-taxe op aardappelen, die tot 31 Mei was opgeheven, is nu bij eèn nadere beslissing van de Belgische regeering opgeheven tot 30 Juni. De Belgische boeren zijn daarover niet best te spreken. Voor de Nederlandsche aardappeltelers beteekent deze maatregel een vrije invoer van aardappelen in Bel gië gedurende deze maand. Goed en kwaad voor onze tuinbouw. Uit hoofde van het feit, dat er op de Hamburger markt nog weinig Hollandsche tomaten waren, wer den voor tomaten van de Kanarische eilanden, waar van de kwaliteit slecht was. (sommige waren onrijp, andere te onrijp) nog behoorlijk goede prijzen ge maakt. Jammer, dat de Hollandsche tomaten er niet in grootere hoeveelheid waren. De Iersche regeering heeft het betaal-contingent voor de invoer van tomaten verhoogd: het invoer contingent voor het tijdvak van 24 Juni tot 31 Juli 1936 is vastgesteld op 660000 Kg. Daar in Tsjecho-Slowakije een rijke oogst van nieuwe aardappels wordt verwacht, zal er een prijs regeling worden getroffen, welke zal worden vast gesteld door een commissie, bestaande uit hande laren en producenten. De invoer van alle groenten in Polen is afhan kelijk gesteld van een invoervergunning in verband met de nieuwe deviezenregeling. Voor dien waren er slechts enkele tuinbouwproducten gecontingen- teerd. Bij beschikking van den Minister van Land bouw en Visscherij is bepaéild, dat steun zal worden verleend aan de zoetwatervisscherij. Aan zoetwatervisschers, die in de zoetwatervis scherij hun uitsluitend bestaan vinden zal' op hun desbetreffende aanvraag een bedrag worden uitgekeerd van ten hoogste f 85.- per visscher aan zoetwatervisschers, voor wie de zoetwater visscherij het hoofdmiddel van bestaan vormt, een bedrag van ten hoogste f 50.- per visschers De aldus verkregen gelden mag de visscher uitsluitend aanwenden voor het aanschaffen, vernieuwen of herstellen van visscherijbenoo- digdheden in den ruimsten zin. Geen steun zal worden uitgekeerd aan vis schers, die voor steun in aanmerking komen krach lens de Crisis-Credietbesohikking 1936 (drijfwantvisscherij) en/ of de Crisis-S teunbe- schikking 1936 (zalmvisscherü), en aan belang hebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet die door den Rijksdienst ter uitvoering dier wet zijn erkend als IJsselmeervisscher. Degenen, die voor steun in aanmerking wen- schen te komen, moeten een verzoek indienen om als georganiseerde te worden toegelaten tot de Nederlandsche Visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 3-4 's-Gravenhage. 1700 JAAR OUD GRAF ONTDEKT Men heeft te Worosjlilowgrad in Rusland een graf gevonden uit de tweede eeuw van onze jaartelling. De overblijfselen schenen te zijn van vrouw behoorende tot den stam Khazar, die on geveer 1700 jaar geleden begraven was. OVERSTROOMINGEN IN BEIEREN Een hevige regenval in Zuid-Duitschland Heeft op vele plaatsen overstroomingen verwekt vooral in het Beiersche Woud. Evenals hij de catastro- phe van 19932 staat het dal van Cham onder water en gelijkt een meer De straatweg Gham-Strubing is overstroomd. Ook de Isar en de Donau zijn aanzienlijk gestegen. Felle koude in het geheel Spanje Madrid. In heel Spanje is de temperatuur gedaald. De toppen van het Cabrera gebergte zijn met sneeuw bedekt. In verscheidene pro vincies heeft de oogst onder nachtvorst ge leden. Te Madrid moest een vergadering wor den afgebroken, omdat de vergaderzaal te koud voor de aanwezigen was. Sanitaire organisatie der hoofdstad bijna; voltooid. Voortdurend nieuwe onder* werping van stamhoofden. Addis Abeba. De sanitaire organisatie van het gebiecj Addis Abeba is bijna voltooid. Alle sanitaire diensten staan onder de directie van den openbaren, gezondheidsdienst, welke ook over een chemisch en bacteriologisch laboratorium beschikt. Het gebied van Addis Abeba is verdeeld in 5 secties, elk onder leiding van een arts, en een vee-arts. Reeds zijn zeer scherpe voorschriften afgevaardigd inzake do hygiëne in dë huizen en bij de voedselbereiding, alsmede inzake de inenting en den strijd tegen be smettelijke ziekten. De onderwerping der Abessijnsche stamhoofden duurt voort. Opnieuw hebben 5 leiders hun onder werping aangeboden en 150 geweren uitgeleverd* De bewoners van het gebied Carsa hebben 167 gewc- i-en en een mitrailleur uitgeleverd. Tengevolge van den mist* Londen: De correspondent van Reuter aan boord van de „Queen Mary" seint, dat het schip op zijn thuisreis tot dusver 679 mijl heeft afgelegd met een gemiddelde snelheid van 29.52 knoopen. Tengevolge van de mist is een verti-aging ontstaan van 90 minuten. BOTSING TUSSCHEN TAXI EN MELKWAGEN. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft op deni rijksstraatweg Groningen—Leeuwarden onder Twij- zel een aanrijding plaats gehad tusschen een taxi uit Groningen, waarin zes jongelui gezeten waren, en een melkwagen van de Coöperatie „De Een dracht' uit Twijzel, Van de zes inzittenden van do taxi bekwamen er drie schaafwonden. Zij konden' na verbonden te zijn met een anderen wagen hun weg vervolgen. Driehonderdl iter melk van de mellc- auto gingen verloren. De taxi werd zoo goed als geheel vernield en is later door een kraanwagen uit Groningen weggesleept. De melkauto werd slechts licht beschadigd. HET BEZOEK VAN DEN NEGUS Over een paar weken zal liij weer uit Londen vertrekken. Londen, 7 Juni (Reuter, A.N.P.) Een ver tegenwoordiger van -de Abessijnsche delegatie heeft gistermiddag tegenover de pers eenige mede deelingen gedaan over het vertrek van den Negus en verklaard, dat de Negus waarschijnlijk een bezoek aan Zwitserland zal brengen. Hij zal zich niet persoonlijk naar den Volkenbond begeven maar zich er laten vertegenwoordigen. Haile Se-, lassie zal niet eerder uit Engeland vertrekken: dan zijn oorspronkelijk voornemen was. Hij heeft niet de, bedoeling gehad er zich blijvend te vesti-i gen. Over een week of twee zal hij uit Londen: vertrekken. ZEVEN ARABISCHE LEIDERS NAAR CONCENTRATIEKAMP Jeruzalem Zeven Arabisc|ie leiders, waar onder de* secretaris van het Centrale Arabi sche stakingscomité zijn gister in hechtenis ge nomen en zullen worden overgebracht naar het' concentratiekamp te Aujael Hafir aan de Egyp tische grens. BENESJ SCHENKT SPORTAUTO AAN PRINS MICHAEL De President der republiek van Tsjecho-Slo wakije Dr. Benesj die in de Roemeensche hoofd stad Boekarest vertoeft in verband met de be sprekingen der landen van de kleine entente,! heeft aan Kroonprins Michael van Roemenie een sportauto van Tsjecho-Slowaaksch fabrikaat ten geschenke gegeven. GORKI MAAKT HET IETS BETER Er is een lichte verbetering ingetreden in den gezondheidstoestand van denRussischen schrijver Maxim Gorki. Alle gevaar is nochthans niet ge weken. UIT AMERIKA's ONDERWERELD Een chantage plegerdie met dit lugubere werk 12 millioen per jaar verdiende New York In New York's lugubere geschie denis der misdaad is een nieuw hoofdstuk afge sloten met de schuldig bevinding van den beruch- len chantagepleger Luciano, die met dit bedrijf per jaar 12 millioen dollar verdiende. Acht zij ner handlangers zijn tevens schuldig bevonden Hun wacht de maximun straf van in totaal 1865 jaar gevangenisstraf. De vcroordeelin# vindt plaats op 18 Juni a.s. a. a- v

Schager Courant | 1936 | | pagina 7