Ka» arbeidsvrede Vliegtuig valt neet in Stakingen in België De Belgische kabinetscrisis in Frankrijk Ontspanning ie Parijs De Engelsche oorlogs- schulden aan Amerika 5 dooden, 13 gewonden Bloembollenkweekers hoog beboet Dinsdag 9 Juni 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9993 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. PET WERK HERVAT IN TAL VAN GROOTE BEDRIJVEN. RESULTA TEN VAN OEVERLEG. PATROONS GEVEN TOE. Nieuwe stakingen in Noord-Frankrijk. Parijs. In den loop van den middag is het werk in dertig ondernemingen, waarvan de helft metaalfabrieken, hervat. Deze om standigheid heeft veel bijgedragen tot de ont spanning, die algemeen gevoeld wordt. De „Algemeene Bond van de Fransohe Productie" .(organisatie van werkgevers) heeft een communiqué uitgegeven waarin het volgende ter kennis wordt ge bracht: De „Confédération Générale de la Production Fran- gaise", verlangend den socialen vrede te bewaren, heeft het beroep door den president#van den minister raad op de federatie gedaan, beantwoord. De Confédération heeft erin toegestemd, om het conflict tot een einde te brongen, besprekingen met de C.G.T. te openen. Bij de onderhandelingen is gebleken, dat bij beide partijen sterk de wensch aanwezig was om tot een resultaat te komen. Overeenstemming werd gemakkelijk bereikt omtrent het recht om tot een vakvereeniging toe te treden en de erkenning der bedrijfs-' afgevaardigden door de werkgevers. Daarentegen was het niet mogelijk voor de partijen tot eenrechtstreeksche overeenkomst over de verhooging der salarissen te komen. De „Confédération Générale de la Production Fran- caise vestigt de aandacht op de moeilijkheden, waar mede de productie en de handel op het oogenblik te kampen hebben. Zij legt den nadruk op de moei lijkheden, welke de verhooging der salarissen voor het financieele evenwicht der ondernemingen en de algemeene economie van het land zal hebben. Zij ontveinst zich niet, dat die moeilijkheden veel grooter zouden wórden door de wetten, welke betrek king hebben op de veertigurige werkweek en de va- canties met behoud van loon. Op het punt van salarisverhooging zijn de partijen dus overeengekomen zich te onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak van den minister-presi dent, die de aanpassingscijfers voor de loonen heeft bepaald onder de voorwaarden, zooals reeds in de pers gepubliceerd. De „Intransigeant", die dit communiqué afdrukt, publiceert ook de verklaring van Salengro, minister yan binnenlandsche zaken: „Zoodra de onderhandelingen over de collectieve contracten begonnen zijn, d.w.z. dezer dagen zullen de arbeiders het werk hervatten." Gistermiddag heeft Salengro een vergadering ge presideerd van directeuren en delegaties van het personeel der groote warenhuizen. In een gemeenschappelijk communiqué vragen werkgevers en arbeiders aan de stakers overal direct het werk te hervatten waar de directies der onder nemingen zullen toestemmen in de onderteekening van bijzondere overeenkomsten met hun personeel, op de basis van het 7 Juni tot stand gekomen ac- coord, en direct in onderhandeling te willen treden voor de totstandkoming van een collectief arbeidscon tract. Heden kabinetsraad. P a r ij sDe ministers en onderstaatssecretaris sen zullen Dinsdagochtend om half elf in kabinets raad bijeenkomen. De bespreking, welke de regeering zal houden, zal gewijd zijn aan de voltooiing der wetsontwerpen, welke in den middag bij het bureau der Kamer zul len worden ingediend en die betrekking hebben op de organisatie van den arbeid en verschillende soci ale hervormingen. Léon Blurn heeft gistermiddag een onderhoud ge- Ford gaat electrische koel> kasten bouwen New York In Wallstreet te New York doet het bericht de ronde dat Ford van plan zou zijn de fabrikatie van electrische koelkasten ter hand te nemen. De prijs van deze koelkasten zou Ford beneden de 100 dollar willen houden. Indien Ford tot deze fabrikatie overgaat, zou hij het voorbeeld volgen van de general motors die reeds sedert langen tijd door haar dochteron derneming de F.rigidaire Corporation met succes in binnen- en buitenland koelkasten aan de markt brengt. De hooge conjunctuur, die op het oogenblik in de Vereenigde Staten in deze branche heerscht zou Ford hiertoe aanleiding hebben gegeven. De voornaamste fabrieken van dit artikel heb ben bun afzet van 245.000 stuks ter waarde van 21 millioen dollar in bet eerste kwartaal van 1934, tot 418.000 stuks, ter waarde van 33 milli oen dollar in het eerste kwartaal van 1935 en tot 556.000 stuks ter waarde van 54 millioen dol lar in het eerste kwartaal van dit jaar, weten te vergrooten. had met Jouhaux, den algemeen secretaris van het vakverecnigingsverbond, en vervolgens met Lam- bert-Ribot, afgevaardigde van het „Comité des For- ges" en met Duchemin, president van de „Confédé ration Générale de la Production Frangaise." Meer dan drieduizend slagersknechts hebben gis termiddag vergaderd en een lijst van eischen ge steld, die aan de patroons zal worden voorgelegd. De grondwerkers hebben hun eischen ingewilligd gezien en zullen het werk morgen hervatten. In twee groote Parijsche verzekeringsmaatschap pijen is intusschen het personeel tot staken overge gaan; het volgt de tactiek der arbeiders en houdt de gebouwen bezet. Er zijn onderhandelingen geopend tusschen de directies der verzekeringsmaatschappij en en de ver tegenwoordigers van het personeel, teneinde te ko men tot een collectief arbeidscontract. Stakingen in Havre en Douai. In de provincie constateert men nog hier en daar een uitbreiding van de stakingsbeweging. In het district Havre is de staking met 2000 man uit gebreid, terwijl er in de districten Nevers en Haze- broek 1000 stakers bij zijn gekomen. Tusschen de vertegenwoordigers van partijen in het bouwbedrijf is in principe overeenstemming be reikt aangaande bestudeering van regionale over eenkomsten. De mijnwerkersstaking omvat thans alle mijnen van het arrondisement Douai. Vanmorgen heeft de stakingsbeweging in Douai zich nog uitgebreid tot de bierbrouwerijen, de confectieindustrie, de electri sche centrale, de metaalnijverheid en de winkels met eenheidsprijzen. In het arrondisement staken 30 a 35.000 personen. Ook in St. Quentin is de sta kingsbeweging uitgebreid. In Rijssel is de staking onder de bouwvakarbeiders algemeen. De toestand is nog steeds rustig. Radiorede van Jouhaux. In een radiorede heeft Léon Jouhaux, secretaris der C. G. T. o.a. verklaard: „de twee groote economische machten in het land hébben in volkomen onafhan kelijkheid onderhandeld over de problemen, die den grondslag vormen der nieuwe Fransche econo mie, en deze problemen opgelost. Men heeft veel gesproken over de noodzakelijkheid van een nieuwe formule; deze formule is gevonden, zij luidt: Sa menwerking in volkomen vrijheid ter discussie yan meeningsverschillen en arbitrage door de regeering in haar functie van vertegenwoordiger der belangen van het Fransche volk. Deze formule heeft niets gemeen met Hitlerismc of Fascisme. De resultaten hebben een hooge mo- reele waarde, want zij toonen aan dat men geen totalitaircn staat hoeft te stichten om de arbeiders klasse te verheffen tot de rol van medewerker in het nationale economische leven." Publicatie van een witboek te Londen. Een gisteravond te Londen gepubliceerd witboek bevat de teksten der correspondentie, gewisseld tus schen de regeering der Vereenigde Staten en de Britsche ambassade te Washington inzake de Engel- sohe oorlogsschuld. Op 22 Mei j.1. richtte het Ameri- kaansche staatsdepartement een nota tot den Brit- schen ambassadeur, welke een opsomming inhield van de bedragen, die sinds 15 Juni 1933 schuldig zijn, incl. den termijn van 15 Juni 1936, krachtens de schuldenovereenkomst van 1923 en de moratorium overeenkomst van 1932, onder herhaling van de be reidwilligheid der Amerikaansche regeering om elk voorstel te bespreken, dat de Britsche regeering in zake de betaling wenscht te doen. Uit de opsomming blijkt, dat Engeland op 15 Juni a.s., een bedrag schuldig is van 85.670.765 dollar. De ontvangst van de nota en van de opsomming bevestigend, heeft de Britsche ambassadeur, Sir Ronald Lindsay, geant woord, dat de Britsche regeering in haar nota van 1 Juni 1934 de redenen heeft omschreven, waarom zij tegen haar zin genoodzaakt was de betalingen op te schorten. Deze redenen gelden thans nog evenzeer. Electriciteitsmeters onder de ijkwet Bij nadere nota heeft de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wijzigingen gebracht in het wetsvoorstel tot nieuwe regeling betreffende de maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen. De strekking van de voorgestelde wijzigingen is inh oofdzaak, de mogelijkheid te openen, ook de electriciteitsmeters onder de werkingssfeer van de nieuwe ijkwet te brengen. Was het aanvankelijk de bedoeling, deze aangele genheid nader onder de oogen te zien, de ontwik keling der omstandigheden heeft de regeering tot de conclusie geleid, dat er niet voldoende aanleiding aanwezig is, de grondslagen voor een overheids toezicht op de electriciteitsmeters niet ook in het aanhangige wetsontwerp te regelen. De minister stelt zich voor, dat bij het toezicht gebruik zal kunnen worden gemaakt van hetgeen van particuliere zijde ter zake reeds werd tot stand gebracht en dat in verband hiermede, zoo mogelijk aan reeds bestaande instellingen, welke op dit ge bied werkzaam zijn, in de uitvoering der wet een taak zou zijn op te dragen. DE BENZINE TANK ONTPLOFT. MENSCHEN ALS LEVENDE BRANDFAKKELS. Naar uit Dubrovnik (Ragusa- in Joego slavië) gemeld wordt, heeft daar gister door het neerstorten van een militair vliegtuig een ernstig ongeluk plaats gevonden. De gevol gen van het ongeluk waren ontzettend. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oor zaak, stortte van 2 militaire vliegtuigen, die boven de stad cirkelden, er een plotseling neer en kwam midden in de stad terecht. Het sloeg te pletter op een huis, waarbij de tank van het toestel ontplofte. De brandende benzine stroomde in de nau we straten, die in verband met het drukke middagverkeer vol menschen waren. Vele voorbijgangers geraakten in brand en stoven als brandende fakkels uiteen. Drie personen verbrandden ter plaatse, terwijl 13 met verschrikkelijke brandwonden naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Vier huinner verkeenen in levensgevaar. Het huis, waarop het vliegtuig terecht is gekomen, is geheel uitgebrand, terwijl 3 andere huizen ernstig door het vuur werden beschadigd. Het schijnt slechts aan het. directe ingrijpen van de brandweer en de volkomen windstilte te danken te zijn, dat de brand niet een voor de g,eheele stad Dubrovnik rampzaligen omvang heeft aangenomen. De lijken van den piloot en den waarnemer van het vliegtuig zijn geheel verkoold uit het tot een vormlooze massa aaneengesmolten vliegtuig ge borgen. ONTSLAGEN EN TOCH VERDIENSTEN Het 17-jarige dienstmeisje G. M. uit Groningen is aangehouden wegens diefstal van eenige rij wielen. Zij was buiten betrekking en durfde dat thuis niet zeggen. Toch kwam zij geregeld met haar loon thuis. Zij verkreeg het geld door den verkoop van de gestolen fietsen. Zij is toen zij bemerkte dat de politie haar zocht, naar een vriend te Haarlem gevlucht, waar zij is gearres teerd. Van der Velde kan niet slagen De Koning wendt zich tot Van Zeeland. Zooals algemeen werd verwacht, is Van der Velde er niet in geslaagd om een kabinet te formee- ren. Hij had daarbij de hulp der katholieken noodig en deze groep toonde zich niet bereid tot medewer king aan het landsbestuur onder de leiding van een socialist. Gisterenmiddag heeft Van der Velde dan ook aan den Koning verzocht hem van de hem gegeven op dracht te willen ontslaan en daarbij de wensch uit gesproken nogmaals een beroep op den heer Van Zee land te doen voor de vorming van een kabinet van nationale unie. De Koning heeft daarop den heer Van Zeeland nogmaals bij zich ontboden. Deze audiëntie duurde anderhalf uur. Na afloop werd medegedeeld, dat de vorst den heer Van Zeeland gevraagd heeft de vorming van een nieuwe regeering op zich te nemen. De heer Van Zeeland heeft een bedenktijd verzocht tot heden morgen 9 uur. Verwacht mag worden, dat Van Zeeland zal aan vaarden en dat hij weinig moeite zal ondervinden bij het vinden van de geschikte menschen, zoodat verwacht mag worden, dat de kabinetscrisis nog deze week zal eindigen. De besteding van de gelden voor extra-verstrekking aan werkloozen. Minister Slingenberg geeft inlichtingen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Steinmetz: 1. Kan de minister mededeelen hoe het thans staat met de besteding van de gelden, welke zijn toe gestaan voor extra-verstrekking aan werkloozen ter voorziening van kleeding, dekking, huisraad, waarom trent gebleken is uit de toelichting van het Ontwerp van wet tot wijziging van het tiende hoofdstuk A der Rijksbegrooting 1934 (zitting 19351936, No. 255) en uit hetgeen de minister op 17 December 1935 bij gele genheid van de openbare behandeling van voornoemd wetsontwerp gezegd en op 5 Maart 1936 bevestigd heeft, dat van de oorspronkelijk toegestane 2 millioen gulden slechts ongeveer 2 ton verbruikt was? 2. Kan de minister mededeelen, waarom tot op heden, ruim vier maanden na behandeling van het wetsontwerp, nog niet de toegezegde aanschrijving aan de gemeentebesturen is verzonden, mededeelende, „dat er in dit opzicht iets gedaan kan worden?" heeft de minister van sociale zaken geantwoord: Ad 1. Uit deze vraag blijkt, dat een misvatting is ontstaan in zake de tijdvakken, waarin de hierbedoel- de 2 millioen gulden werden besteed. Hiervan werd ruim f200.000 gebruikt in December 1934 ter verhoo ging van de Kerstgave 1934 aan werkloozen. Daarop had dc mededeeling van ondergeteekendc op 17 De cember 1935 in dc Tweede Kamer betrekking. In het voorjaar van 1935 werd door den ambtsvoor ganger van ondergeteekende aan het Nationaal Cri sis-Comité medegedeeld, dat het restant van de 2 mil lioen gulden beschikbaar zou worden gesteld. Dit restant is in den loop van 1935 vrijwel geheel ver bruikt. Op 5 Maart 1936 deelde ondergeteekende in de Tweede Kamer mede, dat van de 2 millioen gulden nog iets over was. Thans kan worden medegedeeld, dat dit overschot pl.m. f113.500 bedraagt. Ad 2. Een mededeeling, als in deze vraag wordt bedoeld, is achterwege gebleven, omdat aan onderge teekende is gebleken, dat het den gemeentebesturen, bekend was, dat zij een bijdrage bij het Nationaal Cri sis-Comité konden aanvragen. TOESTAND IN ANTWERPEN ON GEWIJZIGD. OOK STAKING IN DE DIAMANT-NIJVERHEID? Het blijft nog onrustig in de haven van Antwer pen en elk oogenblik is men bevreesd, dat het ar beidsconflict zich zal uitbreiden tot andere branches. Hier en daar kwamen gisteren in den loop van den dag relletjes voor. Zoo hebben de stakers een vrachtauto van een transportfirma omgegooid en daardoor het verkeer ten zeerste belemmerd. Ook in de haven van Brugge is het vrij roerig. De havenarbeiders zijn zeer ontevreden, omdat enkele werkgevers door blijven gaan om arbeiders aan te werven tegen een loon dat lager is dan het als mi nimum vastgestelde. De arbeiders hielden in den loop van den dag eln protest-betooging, waaraan meer dan 300 ontevredenen deelnamen. Onderhandelingen tus schen werkgevers en werknemers zijn intusschen ge opend. Ook te Brussel deed zich een incident voor. Daar weigerden de arbeiders over te gaan tot lossing van het Noorsche stoomschip „Dres", geladen met stee- nen, op vermoeden, dat dit schip oorspronkelijk be stemd was geweest voor Antwerpen. Naar A.N.P. uit Antwerpen verneemt, doen geruch ten de ronde, dat ook de diamantbewerkers geneigd zouden zijn in staking te gaan. In verband met den benarden toestand in deze nijverheid, hecht men aan deze geruchten niet veel geloof. Niettemin zijn bij de diamantslijperijen de noodig geachte vcoizoig-,- maatregelen getroffen. Bollen in het bedrijf geteeld zonder de ver- eischte vergunning. Een achttal bloembollenkweekers heeft voor den Haarlemschen Kantonrechter terecht gestaan, om dat zij bollen in bedrijf hadden geteeld zonder de vereischte vergunning overeenkomstig de bepalingen van het saneeringsplan. De meesten van hen waren wederom afkomstig uit Heemskerk, anderen uit Heemstede, Hillegom en Haarlemmermeer. Enkelen zeiden wel aangesloten te zijn of te zijn geweest bij de Nederlandsche Sierteeltcentrale, doch een vergun- nng van den minister konden zij bij de opmeting van hun land niet toonen. Allen werden tot hooge boeten veroordeeld, waarbij de aan het rijk of het vak toegebrachte schade een belangrijke factor was. De boeten waren echter aanzienlijk hooger. Een tuin der uit Heemstede had niet alleen geen vergunning, maar bovendien had hij veel meer geteeld, dan waar voor hij ooitt eeltrecht had kunnen krijgen. De ont duiking van de heffing bedroeg f 102 en de aan het vak toegebrachte schade voor het te veel telen f 161. Hij is veroordeeld tot een boete van driehonderd gulden subs. dertig dagen hechtenis. Door lang gras gered Motorrijder door een auto aan- gereden op den afsluitdijk. Om twee uur in den nacht van Zondag op Maandag werd de houder van het benzine-sta- tion op het einde van de afsluitdijk bij de Frie- sche kust, gewekt door een jongeman, die in deerniswekkende toestand verkeerde. Deze, de 21 jarige J. F. Boogaard uit Eindhoven, vertelde dat hij een aanrijding gehad had met een auto en nu zijn motorfiets niet terug kon vinden. Gewapend met een zaklantraan trok de stations- houder er op uit en vond op ongeveer 100 meter van het station de totaal vernielde motorfiets, die onder aan de weg lag, terwijl links van de weg op rijwielpad ook nog brokstukken werden gevon den. B. moet hals over kop bij de weg zijn neer geslagen en aan het feit, dat het gras van de berm nog niet gemaaid is, heeft hij hoogstwaar schijnlijk zijn leven te danken Naar zijn zegen, is hij 's nachts om twaalf uur uit Breezand gereden en daar hij pas om twee uur den stationshouder wekte, moet hij meer dan één uur bewusteloos aan de weg hebben ge legen Hij was onderweg van Amsterdam naar Groningen. Van de hem aanrijdende auto had hij natuurlijk het nummer niet kunnen opnemen Gistermorgen omstreeks tien uur is hij per taxi naar Groningen vervoerd (HsbL VIJF OPVARENDEN VAN VISSCHERSBOOT VERDRONKEN Rome Tengevolge van den hevigen storm, welke de laatste dagen in de buurt van Siderno heeft gewoed, zijn vijf opvarenden van een vis- schersboot verdronken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1