Nieuwe landvoogd van Ned. Indië. Tribunes tijdens revue ingestort. Verijdelde spoorwegaanleg io Palestina Socialistische ministers stellen zich een hun aanhangers voor Dinsdag 9 Juni 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9993 Neem toch 'n "AKKERTJE" AKKERTJES Te veel koeien in den wagon DE „GEZANT TE BRUSSEL JHR. MR. TJARDA VAN STARKEN- BORGH STACHOUWER BE NOEMD. 's-Gravenhage, 8 Juni: Naar wij ver nemen, heeft H. M. de Koningin thans het besluit onderteekend tot de benoeming van Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Hr. Ms. gezant te Brussel, tot gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Jhr. Mr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, werd 7 Maart 1880 te Gro ningen geboren als zoon van Jhr. Mr. Edgard Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, en Jhvr. Christina Ja cabo Quintus. Hef geslachtsder Tjarda's behoort tot den. oud-Frie- schen adel. De oorsprong gaat verloren in de grijze oudheid. Zij hebben een grooten rol gespeeld in de "woelige, middeleeuwsche geschiedenis der Friesche gewesten. De Friezen vormden oudtijds een vrij volk, dat geen graven of heeren over zich duldde, tenzij door den nood gedwongen. Zij erkenden slechts de Duitsche keizer als hun opperheer. Het wapen der Tjarda's getuigt hiervan. Evenals vele andere Frie sche geslachten voerden zij den keizerlijken adelaar als hun wapenteeken. De geregelde stamreeks der te genwoordige familie Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is bewijsbaar terug te voeren tot op Tjaard van Tjarda, vermeld in 1420. Gedurende de latere eeuwen waren steeds leden van de familie 'Tjarda in de hoogste functies van Groningen en Friesland. Wij treffen onder hen krijgsmeesters, erf- scheppers, een gecomiteerde raad der Ommelande, en een der admiraliteit van Friesland, Gedeputeerden van Groningen enz. De vader van den binnenkort te benoemen gouver neur-generaal was burgemeester van Groningen, lid der Provinciale Staten van Groningen, lid der Eer ste Kamer, commissaris der koningin in Groningen, curator der rijksuniversiteit. Zijn zoon de nieuwe gouverneur-generaal is in de zeventiende graad der rechtstreekschc afstammeling van jonker Tjaard van Tjarda bovengenoemd. Jhr. Tjarda doorliep het Groningsche gymnasium en studeerde in de rechten aan de rijksuniversiteit aldaar. In 1911 promoveerde hij tot doctor in de rechtswe tenschap. Twee jaar later ving hij den ambtelijken loopbaan aan als adjunct-commies bij 't departement van buitenlandsche zaken. Na in 1915 het examen voor gezantschapsattaché afgelegd te hebben, werd Jhr. Tjarda benoemd tot ge- zantschapsattachó in algemeenen dienst, tijdelijk werkzaam gesteld aan het gezantschap te Washing- Stelt Duitschland koloniale eischen Parijs Volgens de correspondent van de i,Echo de Paris" is het thans zeker dat de Duit sche regeering niet van zins is, op de Britsche vragenlijst een antwoord te geven, dat bevre digend zou kunnen worden beschouwd. Duitschland zou verder besloten hebben op korten termijn en brutale wijze met koloniale eischen te komen, die gebaseerd zouden zijn op de rede van Hoare, uitgesproken in de Volken- bondsvergadering van verleden jaar, waarin de Engelsche staatsman het recht van alle landen op een aandeel in de grondstoffen erkende. De Duitsche regeering zou te Londen toestemming tot de oprichting van „Ohartered Companies" hebben gevraagd voor de exploitatie der kolo niën. Toen de Britsche regeering dit alles vol gens den correspondent van de „Echo de Paris" weigerde, zou de Duitsche regeering met den steun van Schacht een felle koloniale campagne hebben ontketend. Zij zou van mening zijn, dat de onlus ten in Egypte en Palestina haar daarbij van dienst zouden kunnen zijn. Engeland zou over dit optreden des te verontwaardiger zijn, waar de Duitsche eischen zouden worden bekrachtigd door maatregelen zooals de recruteering voor het Duitsche leger of den arbeidsdienst in de vroe gere Duitsche koloniën in Afrika. ton. Achtereenvolgens doorliep hij de verschillende rangen in den Nederlandschen diplomatieken dienst. In 191S werd hij bevorderd tot gezantschapssecreta ris en later als zoodanig werkzaam gesteld aan IL Ms. Gezantschap te Parijs. In 1921 ging hij als algemeen secretaris der Neder- landsche delegatie bij de vlootconferentie naar Washington cn eveneens naar de conferentie van Genua in 1922. In hetzelfde jaar werd hij toegevoegd aan het Bureau van de Internationale Conferentie te Den Haag inzake den Russischen handel. In 1924 werd Jhr. Tjarda bevorderd tot gezant- schapsraad en werkzaam gesteld bij H. Ms. gezant schap te Berlijn. In 1925 verliet hij den diplomatieken dienst om het hooge ambt van commissaris der koningin in de provincie Groningen te aanvaarden, een ambt dat ook zijn vader bekleed had. Van 1925 tot 1933 was hij als zoodanig werkzaam. Tevens was hij van 1928 af president-curator der rijksuniversiteit. Bij koninklijk besluit van 28 September 1933 werd Jhr. Tjarda benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Belgische en Luxem- burgsche hoven, te Brussel. De nieuwe gouverneur-generaal is te Baltimore (Ver. Staten) in 1915 gehuwd met miss Christine Marburg, dochter van den vroegcren Amerikaanschen gezant in Brussel, Theodore Marburg. Uit dit huwelijk zijn twee dochters geboren. Jhr. Tjarda is Officier in de Orde van Oranje- Nassau, Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Officier van het Legioen van Eer van Frank rijk, eerc-ridder der Balley van Brandenburg der Jo- hanniters en Officier in de orde der Heilige Mauri tius en Lazarus van Italië. OPSTANDELINGEN TRACHTEN EEN SPOORBRUG IN DE LUCHT TE DOEN VLIEGEN NIEUWE ONLUSTEN Naar uit Palestina gemeld wordt hebben Zondag opstandelingen getracht een spoor brug in de nabijheid van Jerusalem in de lucht te doen vliegen toen een personen trein naderde. Toevallig werd de aanslag echter verijdeld. De machinist had ar- waan gekregen en bracht den trein vlak voor de brug tot staan, waarna hij een me derijdenden agent van Politie een onder zoek op de brug deed instellen. Daarbij bleekdat drie groote gaten in het metsel werk waren geboord, welke gevuld waren met dynamiet. In het geheele land kon Zondag een. .verhe vigd opleven der onlusten geconstateerd wor den. Er werden bomaanslagen gepleegd in Hai- fa, Jaffa, Nazareth en Beizan, terwijl bij de Egyptische grens op verschillende plaatsen ver nielingen zijn aangericht aan de spoorlijnen. Zeven Arabische stakingsleiders zijn Zondag ge arresteerd en in een concentratiekamp nabij de Egyptische grens ondergebracht. De burgemeester van Jaffa is er opmerkzaam op gemaakt, dat de mandaatregeering een nieu wen gemeenteraad zou benoemen, wanneer de huidige raad niet onmiddellijk zijn werkzaamhe den zou hervatten. In Jeruzalem hebben Arabische kooplieden een Centrale verkoop instantie ingericht voor de belangrijkste levensmiddelen. Uit Egypte is nog een bataillon infanterie aan gekomen. Groote brand in Jeruzalem Zondag is in een opslagplaats van bouwma teriaal en hout te Jeruzalem, waarvan de eige naars naar het schijnt Joden zijn, een geweldige brand ontstaan, waardoor vrijwel alle voorraden vernield werden. 17 Arabische boeren gewond. Jeruzalem Gistermorgen is in. de oude stad een bom geworpen, waardoor 17 Arabische boe ren werden gewond, 2 hunner kregen ernstige kwetsuren. DE DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES TE GRONINGEN Wederom een arrestant De diefstal op groote schaal van rijwielplaatjes te Groningen blijft aanhouden. Nadat Zaterdag 30 Mei naar aanleiding hiervan drie jongelie den gearresteerd waren, volgden vorige week Donderdag een arrestatie van twee andere per sonen. Gister is wederom wegens diefstal van rijwielplaatjes een jongeman aangehouden en wel de 18-jarige A. V. woonachtig te Groningen. De jongen is ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Het uitgebreide onderzoek duurt voort. CYCLOON IN OKLAHOMA EN KANSAS. Washington In de staten van Kansas en Oklahoma heeft een cycloon gewoed, die gepaard ging met wolkbreukachtige regens. Negen men- schen zijn om het leven gekomen. Aan de te velde staande gewassen is groote schade aangericht. Tal van slachtoffers Boekarest, 8 Juni (Reuter A.N.P.) Tijdens de groote revue ter gelegenheid van den 6den verjaardag van de restauratie zijn op het ma noeuvreterrein twee tribunes, waar een groot aantal toeschouwers opeengepakt zat, ingestort. Het is nog niet gekend hoeveel slachtoffers er gevallen zijn, maar, te oordeelen naar het aantal ziekenauto's dat spoedig ter plaatse verscheen, zijn een groot antal personen gewond. Er ver luidt, dat ruim 100 personen naar het zieken huis zijn overgebracht. De revue werd niet on derbroken. Reeds drie dooden geborgen Nader uit Boekarest Bij het instortings ongeluk tijdens de parade der jeugdorganisaties zijn ook dooden gevallen. Tot dusverre heeft men bij het opruimingswerk drie dooden geborgen. Het aantal gewonden bedraagt ruim 100. Tien dooden. Volgens ooggetuigen zouden uit de puinhoopen van de ingestorte tribune een tiental dooden geborgen zijn'. Meer dan 200 personen zouden naar het ziekenhuis zijn vervoerd, terwijl lal van anderen zich hebben moeten laten verbinden. Duizenden personen hadden op de tribune plaats genomen, tot deze plotseling ond'er het gewicht der dicht opeengepakte menschen bezweek. De slachtoffers werden met alle beschikbare mid delen naar de ziekenhuizen vrvoerd, waarvoor zich hartverscheurende tooneelen afspeelden. GROOTE SOCIALISTISCHE VER GADERING TE PARIJS. REDE VAN BLUM. Parijs: Zondagavond is een massa-vergadering gehouden door de socialisten, waarin de socialistische ministers zich aan hun aanhangers hebben voor gesteld. In de vergaderzaal waren ongeveer 25.000 per- sonen bijeengekomen, terwijl nog tienduizenden in de omringende straten de vergadering door middel van luidsprekers konden volgen. Een spreekkoor opende de betooging, nadat de ministers tusschen een dub bele rij roode vlaggen binnengekomen waren. Als eerste voerde de minister van koloniën Moutet, het woord. Hij verdedigde de gelijkheid der men schen en der rassen. De communist Thorez begroette de eerste maatregelen, die Leon Blum in de Kamer heeft aangekondigd en bekrachtigde opnieuw den wil der communisten tot iederen prijs het succes van het gemeenschappelijke ondernemen te waarborgen. Nadat minister Paul Faure nog het woord had ge voerd, sprak Leon Blum een redevoering uit, waarin hij de in de Kamer afgelegde verklaringen nog eens uiteenzette en vervolgens, dat de socialistische mi nisters hun functie uitoefenden uit naam van het volksfront. Zij zijn echter socialisten gebleven en niets zal hen afbrengen van den trouw aan hun par tij. Blum bracht hulde aan den steun, dien zijn po litiek had gekregen van de verwante partijen en noemde het een historische gebeurtenis, dat de com munisten voor de eerste maal door middel van het stfembiljet hun vertrouwen in een regeering tot uiting hadden gebracht. De tegenwoordige regeering kan niet ten val komen, zonder dat de arbeidersklasse de ernstigste schokken zou verduren. De partijaanhan gers moeten hun regeeringen steunen. Zonder de noodzakelijke eenheid van het volk zal de taak der regeering niet ten uitvoer kunnen worden gelegd. en al die klachten en bezwaren zullen verdwijnen, dank zij de buitengewone samenstelling van Apoth. Dumont, waarmede de "AKKERTJES" zijn gevuld. En.... 'ze zijn onschadelijk. Ge proeft niets. Uw maag raakt niet van streek, ze glijden naar binnen. Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-efui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52 cent. Ernstig ongeluk tijdens de parade TRACTOR OP DE MENIGTE IN- GEREDEN. VIJF PERSONEN GEDOOD. Tijdens de militaire parade, die Zondag te Pola in Italië is gehouden ter viering van den grondwetsdag, verloor de bestuurder van een artillerietractor plotseling de macht over zijn stuur, met het .gevolg, dat hij op de me nigte der toeschouwers inreed. Vijf personen werden gedood, tien gewond. Noodlottig bootongeluk in Siberië EEN BOOT MET 26 OPVARENDEN OMGESLAGEN. 16 PERSONEN VERDRONKEN Moslcöu Een boot met 26 opvarenden is op de Jonisei nabij Krasnojarsk in Siberie omgeslagen. Slechts tien personen konden worden gered. De voor het ongeluk verant woordelijke personen zijn in arrest gesteld. Geheime zender in beslag genomen De Twentsche amateurzender eindelijk te pakken. Reeds maandenlang werd door de politie en amb tenaren van de P.T.T. te Enschedé gezocht naar de z.g.n. Twentsche amateurzender, een geheime zender die eiken Zondag op de korte golf te hooren was. Over dezen zender werden verschillende beschouwin gen over allerlei onderwerpen, maar in het bijzon der over voetbal, gehouden. Na verschillende vergeef- sche pogingen heeft de politie Zondag succes gehad. Zij omsingelde 't perceel van Z. in de Lippenkerk straat tc Enschedé, waarna men het pand binnen drong. Daar was de uitzending in vollen gang. Alles is in beslag genomen. Tegen den eigenaar van den zender B. en tegen den bewoner van het perceel is door de politie procesverbaal opgemaakt. Uit het onderzoek is gebleken, dat de zender af wisselend in verschillende panden werd opgesteld. RECHTBANK. F 75 boete gerequireerd. De Amsterdamsche kantonrechter mr. G. F. flaase, heeft gister de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den expediteur, die op 12 Maart jl. te Zutphen koeien per poor naar Arasterdam zou hebben doen vervoeren op een dusdanige wijze, dat de dieren tegen elkaar en tegen de wanden aange drongen stonden en geen bewegingsvrijheid hadden. Er waren 17 koeien geladen in een wagon van 21 M2. oppervlakte en 15 in een van 18 M2. De kantonrechter hoorde in deze zaak reeds een groot aantal getuigen, o.a. twee inspecteurs van de Sophiavereeniging tot bescherming van dieren, die geconstateerd hadden, dat enkele dieren schaafplek- ken vertoonden. In iederen wagon was minstens een koe te veel. Het getuigenverhoor werd gister voortgezet. Getuige J. ten Berge, die belast is met het toezicht op het inladen van vee te Zutphen, verklaart, dat de dieren genoeg ruimte hadden. Er konzooals de reglementen voorschrijven een man tusschen de koeien door. De dieren waren zoo ingeladen, dat zij er geen last van konden ondervinden. De heer v. d. Akker, inspecteur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, acht het ondoenlijk om precies te zeg gen hoeveel dieren in een wagon verladen kunnen worden. Elke lading moet op zich zelve worden be oordeeld, ze mogen niet stijf tegen elkaar of tegen de wanden staan. •Naar get.'s meening is in dit geval geen sprake van overtreding van het algemeen reglement van vervoer, wat hier ten laste is gelegd. In het alge meen wordt door de expediteurs op de juiste wijze geladen. Wat betreft bet zich „tusschen de koeien door be wegen van een man" zeide deze getuige, dat hier onder wordt verstaan, dat iemand door den wagon kan gaan, door de dieren om beurten van hun plaats te duwen. Het is geenszins de bedoeling van het voorschrift, dat er een „vrije" wandeling in den volgeladen wagon moet zijn. De ambtenaar van het O. M. is van mee ning, dat er op zoodanige wijze is geladen, dat er zich geen man tusschen de koeien door kon bewegen. Dikwijls wordt vee op een ergerlijke wijze vervoerd. Een grondig toezicht is op zijn plaats. Deze verdachte heeft voor dergelijke feiten reeds eerder te recht gestaan en is toen tot een boete ver oordeeld. Spr. requireert thans de maximum boete f 75.—. De verdediger Mr. Simon de Jong, wijst er in zijn pleidooi op, dat door een der getuigen, een ambtenaar, is verklaard, dat een persoon tusschen de koeien door kon loopen. Aan de voorschriften is dus vol daan. Door dienzelfden ambtenaar is zelfs gezien, dat iemand tusschen de koeien doorging. De verbalisee- rende inspecteurs van de Sophia-vereeniging hebben bij aankomst te Amsterdam geen enkele proef genomen, zij hebben niet daadwerkelijk geconsta teerd, dat er onjuist is geladen, want zij „konden het zoo wel zien." De expediteurs weten tegenwoordig niet, waar ze aan toe zijn. Zij zelf laden ook zoo goed mogelijk, omdat ze aansprakelijk zijn voor beschadiging. Een goede regeling kan slechts worden verkregen door onderlinge bespreking tusschen de betrokken in stanties. In verband hiermede vraagt pl. den kanton rechter een schriftelijk vonnis te willen wijzen. Met klem dringt hij tenslotte op vrijspraak aan. De Kantonrechter zal-22 Juni schriftelijk vonnis wijzen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5