Tentoonstelling H Concours Hippiquejejpmeer De instortingsramp te Boekarest. Japansche concurrentie in Engeland Amnestie-actie voor Duitsche gevangenen Toeslagregeling Zuiderzee' steunwet Georganiseerd door de afd. Opmeer en Omstr. van de HoIL Mij. van Landbouw. Onder buitengewoon gunstige weersomstandighe den vond gister te Opmeer de jaarlijksche tentoon stelling met concours-hippïque plaats. Om 8 uur werden de jury- en commissieleden dooi den voorzitter op het terrein ontvangen; om 9 uur opende de voorzitter, de heer G. Stapel Gz. Sr., bur gemeester van Sijbekarspel, de tentoonstelling, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over het goede weer, er den wensch aan toevoegende, dat een druk bezoek er het gevolg van mocht zijn. Hierna werd direct met do keuring begonnen. De publieke belangstelling kon toen al zeer be vredigend genoemd worden en groeide nog, naar mate het later werd. Van de bekroningen vermelden we uit onze omgeving: Paarden. 3-jarigQ. paarden: le prijs flO, P. Slagter Kz., Hoogwoud; 2e prijs 17.50, C. A. Koning, Jisperweg li, Beemster. 2-jarige Paarden: 2e prijs, 17.50, R. Jongens Pz., Purm.w. 9, Beemster. 1-parige Paarden: le prijs, f 10, P. D. de Graal Kz., Lutjewinkel; 2e prijs f7.50, N. C. Velzeboer, Beem ster. Mcrrie's met veulen: le prijs, 115, J. Onderdijk, Wieringermeer (k.bloed); 2e prijs flO, P. Vel, Nieu we Nicdorp; 3e prijs 15, H. v. d. Molen, Toïke, Scha ffen. Vier prijzen, beschikbaar gesteld door Zwaarde- makcr (paardenkockcn) werden gewonnen door: P. Wagemaker, Wcere, Abbekcrk; C. A. Koning, Jisper weg, Beemster; Gebr. Groot, Ursem en E. Schoen, Ilecrliugowaard-N. Concours-Hippique A. Spannen betuigde Landb'ouwpaarden: le prijs 130, Jac. Klaver, Alkmaar; 2e prijs, 115, Gebr. Hoed, Alkmaar; 3e prijs f '10, Jn. Schouten, Ooster-Blokker. Concours-Hippique B. Betuigde Landbouwpaarden: le prijs 140, G. van Delden, Amsterdam; 2c prijs 120, N.V. Onderlinge Rouwstal, Amsterdam; 3e prijs 110, C. Stapel Pz., Den Hout, Hoogkarspel; 4e prijs f G, C. Oly Cz. Jr., Heiloo; 5o prijs 14, Gebr. Hoed, Alkmaar. Wolvee. 4 geregistreerde Texelsche melkschapen: 3e prijs G. Glas, Hoogwoud, Gouw. 4 geregistreerde ooilammeren: le prijs G. Glas, Hoogwoud, Gouw. 4 geregistreerde ramlammeren: 2e prijs G. Glas, Hoogwoud, Gouw. 4 niet geregistreerde lammeren: 2e prijs C. Don- kor Az., Hoogwoud, Padc. Varkens. Geregistreerde groot Yorkshire Zeug met minstens 6 biggen: 2c prijs A. Borst, Heertiugowaard-N. Drachtige geregistreerde Zeug: 2o prijs P. Borst, Heerhugowaard. Geregistreerde groot Yorkshire Beer: 3e prijs P. Donker, Padc, Hoogwoud. Ter opluistering 3 jonge fokvarkens (zeugen ge registreerd): eerv. vm. P. Borst, ITeerhugowaard-N. Aideeling Pluimvee en Konijnen. Hoenders (toornen 1 haan en 4 hennen): le prijs P. Groen, Langcreis (2 x), D. Hoogland, Hoogwoud, D. Wit Cz., N. Niedorp; 2e prijs H. Dam, Hoogwoud en P. Groen, Langcreis. Broed 1936: le prijs P. Groen, Langereis; K. Hoog land, Hoogwoud, D. Wit Cz., Nieuwe Niedorp; 2e pr. H. Dam, Hoogwoud; P. Groen, Langereis; D. Hoog land, Hoogwoud; C. Bood, Langereis. Krielen 1—2: le prijs A. Bood, Langcreis; 2e prijs J. Mol, Gouw, Hoogwoud. Doffer met duif: 2e prijs Jb. Bosman, Opmeer. Eenden: le prijs C. Borst Pz., Heerhugowaard-N; 2o prijs C. Timmerman, Aartswóud. Ter opluistering met le prijs Mailman, Hoogwoud. Konijnen: le prijs Gebr. Visser, St. Pancras; W. Delisscn, Opmeer (2 x); 2e prijs P. Wit, Halte Zijde wind; H. Meijer, Gouw, Hoogwoud; B. Bosma, Op meer; 3e prijs J. Ham, Lutjewinkel; P. Wit, Hallo Zijdewind; eerv. verm: J. L. Onderdijk, Wieringer meer; De Paardenmarkt. Ook de paardenmarkt mocht zich in een druk bezoek verheugen. Er was een zeer behoorlijke aan voer en hoewel de handel aan den stuggen kant was, konden toch redelijke prijzen bedongen wor den. De Harddraverij. Onder groole belangstelling had 's middags de Kortebaan-prijzcndravcrij plaats. De uitslag was: le prijs f250, X Smiling, eig. J. liaan Jz., Wijde- wormer, ber. J. Vergay. 2e prijs f 100, Clara Bascon, eig. K. Nottelman, Schagen, ber. A. R. Nottelman. 3e prijs f40, Anna Bradford's Guy, eig. W. Kool te Abbekerk, ber. Jn. van Leeuwen Sr. Om den 4e prijs moesten loopen Vittcsse van W. Kool te Abbekcrk en Pinkerton. 4o prijs was f25. Dit bedrag hebben deze twee eigenaren gedeeld en cr niet om geloopen. WINKEL Ingekomen personen: Anna Koomen, onderwijzeres, van Wijk aan Zee en Duin, nu A 120; Mej. M. G. H. Frankhuizen en dochter van Zaandijk, nu D 102 inw., Aagje Zuidland van Venhuizen, nu B 20b inw., Adrianus J. Klaver, van Velsen, nu E 3, Hendrik ;van der Wal van Hensbroek, nu C 14; Evert W. Dicpevecn, van Ede, nu A 59 inw., Willem Wessels, opz. teek. Prov. Waterstaat van Haarlem, nu B 75, Hcndrika Lossoher, gehuwd met W. Wessels, van Utrecht nu B 75. Vertrokken personen: Jan Bakkér van B 20 naar Barsingcrhom; Hendrik Jonker en gezin, van D 15, naar St. Maarten; Hillechien Zweep, van C 8 naar Abbekerk; Cornelis de Wit en gezin, van C lb naar N. Niedorp; Egbert Schipper van D 47 naar Schagcn; Antje Schager van C 45 naar Noordscharwoude; Jan Pluim en gezin van A 44 naar N. Niedorp; Jacob Zander van A 76 naar Abbekerk Adriaan P. van Sweeden en gezin, van D 30 naar Maastricht; Catha- nna Kamp van A 161a naar Middenmecr. OUDE NIEDORP 'T VELD. Tjaddinxrijtpolder. Donderdag 4 dezer vergaderden Stemgerechtigde Ingelanden ten lokale van J. P. Pepping aan de Weel. De rekening over 1935 werd onderzocht en goedgekeurd op de volgende bedragen. Ontvangsten f 851.02, uitgaven 1780.95 Batig slot f 70.07. De bcgrooting voor 1936 werd vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f 7S3.77 met een post voor on voorziene uitgaven van f 134.49. De lasten der landerijen werd bepaald op flO. per H.A. (v. j. f 18.en die der gebouwde eigen dommen op 2 LANGENDIJK WETHOUDERS-INKOMEN. Volgens alinea 3 van art. 100 der Gemeentewet,mo gen wethouders geenerlei inkomen uit de gemeente kas genieten, onder welken naam ook (behalve dan de jaarwedde), dan hetgeen verbonden is aan een andere, hun opgedragen openbare gcmeentebedicning. Het komt nu nogal eens voor, dat wethouders, land- of tuinbouwers zijnde, gebruik maken van de loon- Jiijslagrcgeling, waarvoor ook door de gemeenten een deel wordt bijgedragen. We vernamen, dat dit o.m. het geval is te St. Pancras. Dc consequenties ervan zijn echter niet dezelfde, aldus lichtte men ons in, als bij het geval van art. 26 der Gemeentewet, waar bij aan raadsleden verboden wordt, middellijk of on middellijk, deel te nemen aan ondcrhandschc pacht van gemecntegocclcrcn vof inkomsten, aan leveringen of aannemingen ten behoeve der gemeente, aan het koopen van betwiste vorderingen te haren laste. Van aftreden van wethouders te dier zake schijnt dus geen sprake te zijn, deelde men ons mee. Men deelt ons mee, dat zeer binnenkort aan Mis oogst-steun nog een bedrag zal worden uitgekeerd, gelijk aan de helft van het onlangs uitgekeerde, toen dat 20 pet. bedroeg van dc vastgestelde schade. Naar men ons inlichtte, zal de centrumgemeen te voor den Vleeschkcuringsdienst aan de betrokken gemeenten voorstellen, een afwachtende houding aan te nemen inzake aansluiting bij een destructor in verband met de beslissing, den datum van 1 Juni 1936 te verdagen tot 1 Juni 1939. Van deskundige zij- do deelt men ons echter mee, dat de Minister vrij stelling kan verlcenen, zoodat het voorzichtig zou zijn, deze aan te vragen. ZUIDSCHARWOUDE. De heer P. Koeman alhier, zal zijn bestaande dub bele woning gedeeltelijk inrichten voor een winkel in zuivelproducten en eieren. NOORDSCHARWOUDE. Wielrennen. Do eerste rit om de Van Zijl-beker werd gehouden Aan deze rit nam dc A-klasse niet deel, daar deze in Wieringervvaard moest uitkomen. Dc uitslagen waren voor de B-klasse 1. C. de Meijer 1 u. 35 min. 16 sec.; 2. C. Groen 1 u. 35 min. 19 sec. 3. C. Zeegcrs 1 uur 37 min. 9 scc. De B-klasse moest 51 K.M. rijden. Juniores over 37 K.M.; 1. B. Spanjaart 1 u. 12 min. 42 sec.; 2. P. Zeegers, 1 uur 14 min. 47 sec.; 3. H Groen 1 uur 14 min. 47 sec.; 4. P. Blom 1 uur 17 min. 48 sec. Do resultaten van dc A-klassers op de grasbaan, waren, dat J. Langedijk eerste werd in de sprint; Boon en Strijbis de derde plaats bezetten in den koppelwedstrijd, de Gebr. Smit den koppel wedstrijd wonnen en de omniumracc als eersten eindigden. J. Boon werd 4e in de sprint, terwijl M. Schagen 3e werd in de 25-rondcn-race. Goed zoo! Rectificatie. In ons bericht van het neerleggen van de functie van doodgraver is een fout geslopen. Wij schreven van 33 jaar, dat deze functie door den heer Hemkc bekleed was, wat echter 30 jaar moet zijn. Dc postduivenvercen. De Meteoor, Warmenhui- zen-Noordscharwoude hield een wedvlucht van Pont St. Maxcensc (Frankrijk) een afstand van 410 K.M. Wind Noord. Los om 8.10 uur. Aankomst: 1. J. Kemiper 4 u. 2 m. 13 sec.; 2. G. Se- venhuizen 4.4.11 uur; 3. J. Deutekom 4.10.37 uur; 4. J. Kemper 4.11.42 uur; 51 G. Scvenhuijzen 4.42.15 u. Vaardigheidsrit „Onderling Genoegen". Blijkens de advertentie in dit nummer is dc Ren en Tourvereen. Onderling Genoegen voornemens Zondag a.s. oen groote vaardigheidsrit te houden. De renners zullen 75 K.M. en de touristen 45 K.M. moeten rijden in drie uur tijd. Wie zich nog herin nert, welk een succes O.G. vorige jaren met derge lijke ritten heeft gehad, zal zeer zeker niet aarze len, nu ook weer deel te nemen of zich voor liet eerst te laten inschrijven. SINT MAARTEN STROET, ST. MAARTEN. Zondag j.1. hield onze hengelclub haar eerste wed strijd en hadden hiervoor als plaats de Kerkmcer uitgedacht. Of de plaats niet goed was of dat do visch niet wilde bijten, de vangst was slecht. Geen enkele maatbaars werd gevangen. Do prijzen, be staande uit luxe voorwerpen en levensmiddelen, wer den gewonnen door de heeren H. de Pee, W. Wit, C. Blokker, D. Brommer, C. Keetman, G. Bijpost, D. Brak, A. Kcetman cn A. Sijbrands. BARSINGERHORN De heer L. J. van der Kuijl, Hoofd der O. L. School alhier, komt als No. 1 voor op dc voordracht voor de benoeming van Hoofd eener School te Den Hel der. De herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente plaats hebben in café „De Fortuin" op 23 Juni a.s., voor Barsingerhorn van 9V2—I2V2 uur en voor Haringhuizen en Kolhorn van I3V2—16 uur. HEER-HUGOWAARD Zondag 7 Juni is de muziekvereeniging H.U.G.O. weer „op 't oorlogspad" geweest, n.1. naar het Na tionaal Concours te Slolerdijk, en is weer op eervol le wijze uit den strijd teruggekeerd, n.1. met een eersten prijs in de ccre-afdeeling Fanfare met 385 punten, wat tevens liet hoogste aantal was, welke dien dag zijn toegekend. De Zangverecniging „Ons Genoegen" was eveneens dien dag op concours en. wel naar Wieringen, waar zij in de 3e afd. Gem. Koren een 2cn prijs wist te behalen met 277^ punt. Beide vereenigingen kunnen dus weer tevreden zijn en met frisschen moed weer beginnen te repe- tceren en studeeren. Door duizeligheid bevangen Pastoor rijdt met auto in een sloot. Oldenzaal Gistermiddag reed pastoor Gala ma uit Deurningen (gem. Weerselo) met zijn nieuwe auto, welke hij zelf bestuurde, over den straatweg van Hengelo naar Oldenzaal. Eens klaps zwenkte de wagen naar links, kwam eerst tegen een boom en daarna in het water van een bermsloot terecht,. Voorbijgangers snelden toe en hielpen den pastoor uit de auto Een passeerende geneesheer bracht den geestelijke per auto naar het zie kenhuis te Hengelo. De pastoor had een bloe dende wonde aan het achterhoofd bekomen en had waarschijnlijk eenige ribben gebroken. Een plotselinge duizeligheid schijnt- hem de macht over het stuur te hebben doen verliezen. De auto werd zwaar beschadigd. Prijzen der artikelen nog belangrijk la ger ondanks de hooge invoerrechten. Liverpool. Dc fabrikanten van doorschijnende collulosc-pakpapier zijn vei'ontrust over de toene mende mededinging van Japansch pakpapier, dat in Engeland tot zeer lagen prijs wordt aangeboden. Aan de advies commissie voor invoerrechten is reeds een verzoekschrift gericht om deze industrie te bescher men. Het bestaande invoerrecht naar dc waarde, is hij do prijzen waartegen het Japansche artikel wordt verkocht niet doeltreffend en daarom wordt een speciaal recht noodzakelijk geacht, teneinde het aanbod van Japansch ccllulose-verpakkingsmatcriaal tot een redelijke hoeveelheid te doen verminderen. De prijzen waarvoor het Japansche product wordt verkocht, zijn volgens de verklaringen van een Brit- schen fabrikant lager dan dc kostprijzen in het Ver- cenigd Koninkrijk, ondanks dc 20 pet. invoerrecht. Met is dan ook niet onwaarschijnlijk dat de Japan ners in hun eigen land een behoorlijken prijs bo dingen, doch elders tegen niet loonende prijzen ver- koopen, teneinde hunne fabrieken in werking te houden, daar de vervaardiging van cellulose een continu-proces is. In verband met de scherpe concurrentie zijn de prijzen van het Britsche papierl aag genoeg, doch waar de gemiddelde prijs van het Britsche fabri kaat 1 shilling 9 d. per Ib. bedraagt, wordt het Ja pansche voortbrengsel inclusief rechten voor 1 shilling per lb. verkocht. Britsche fabrikanten van luxe-artikelen zijn er zelfs niet afkeerig van het inferieure Japansche verpakkingsmateriaal te gebruiken. Het is zelfs gebleken, dat fabrikanten in Lancashirc die zelfs petities inzake unfaire Japansche mededinging heb ben onderteekend van het Japansche cellulosc-pak- papicr gebruik maken. Weliswaar hebben sommige dezer fabrikanten in onwetendheid het Japansche artikel, waar geen naam van herkomst op staat, gekocht, doch het gevaar van de Japansche concur rentie wordt hierdoor nog helderder belicht. Stijgende pachtprijzen van boerderijen. Concurrentie tusschen het groot aantal gegadigden de voornaamste oorzaak. Op de vragen van den lieer van der Sluis, betref fende stijgende pachtprijzen van boerderijen en los land hebben de ministers van Landbouw en Vis- scherij geantwoord, dat inderdaad bij eenige verpach tingen in 1935 de pachtprijzen van boerderijen en los land een stijging vertoond hebben. De mate van stij ging der hierbcdoelde verpachtingen is zeer ongelijk door de werking van verschillende, zeer uiteenloo- pende oorzaken, waaronder wellicht ook het inzicht, dat zich de optredende pachters vormden van het verloop der industriemelkprijzen. Als voornaamste oorzaak beschouwen de ministers evenwel de concurrentie tusschen het groot aantal gegadigden, die thans nog sterker is doordat de af vloeiing naar andere beroepen of vestiging in het buitenland zeer bezwaarlijk of zoo goed qls onmoge lijk is geworden, verschillende pachters door de moeilijke tijdsomstandigheden langer het bedrijf aanhouden, dan onder normale omstandigheden liet geval zou zijn geweest en hier en daar ten platte- lande de werkloozen, door grond to pachten, zich van arbeid willen verzekeren. In een vergadering van de leden van het comité van aanbeveling van het centraal Wuppertal Comité, gehouden op 5 Juni j.1., waar tevens vertegenwoor digd waren de plaatselijke sub-comité's van Gronin gen, Leiden, Arnhem, Utrecht., Zaandam, Alkmaar, Bussum en Den Haag, werd besloten het initiatief van de internationale commissie ter verkrijging van amnestie van alle om der wille van hun pacifistische, politieke of religieuze overtuiging, vervolgden en ge vangenen in Duitschland voor Nederland over te ne men cn een actie te organisecren. Het comité stelt zich voor deze amnestie-actie aan to vangen met het zenden van enkele afgevaardig den naar de conferentie, die op 28 Juni a.s. in Brus sel zal plaats vinden, waar dc richtlijnen voor dc internationale amnestiebeweging zullen worden be sproken cn v^sfgoiegdi De Ncderlandsche afgevaar digden zullen aan deze'conferentie het plan voorleg gen, behalve door middel van vergaderingen cn pu blicaties voor de amnestie-beweging propaganda te voeren door middel van een internationaal petitionne ment. DE MOORD OP EEN JAPANSCH ONDERDAAN Tokio Naar vernomen wordt, heeft de Brit sche ambassade te Peking aan de Japansche mabassade meegedeeld, een commissie van onderzoek in te stollen naar het onlangs plaats gehad hebbende incident, waarbij een Japansch onderdaan door Britsche soldaten gedood zou zijn. BERUCHT INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT Onder de tafel in de huiskamer aangetroffen. In een woning in de Odulphusstraat le Delft werd gisteren door de bewoners onder de tafel in de huiskamer een man aangetroffen. Met ver eende krachten werd hij gegrepen en aan de politie overgeleverd Hij was in het bezit van in brekerswerktuigen en bleek te zijn de 42-jarige W., een berucht inbreker, bohoorende tot de ben de van de Rotterdamsche „zware jongens". Sedert 1914 werd hij herhaalde malen wegens diefstal en inbraak veroordeeld, in 1930 nog tot vijf jaren gevangenisstraf. HEDEN HEEFT DE NEGUS RECEPTIE Londen, 8Juni (Reuter A.N.P.) De Negus zal heden een receptie geven in de tuinen der Abessynsche legatie te Londen. Er zijn bijna 700 personen uitgenoodigd. ALLE ZIEKENHUIZEN VOL GE WONDEN. Omtrent het aantal slachtoffers der cata- strophe, welke op zoo ontzettende wijze een einde heeft gemaakt aan het défilé der Roe- meensche jeugdbonden voor koning Carol (zie ook elders in dit nummer), werden tot dusver geen officieele gegevens beschikbaar gesteld en loopen de schattingen derhalve nog steeds uiteen, aldus een bericht van Uni ted Press uit Boekarest. De meest oncontro leerbare geruchten zijn in omloop. Sommige gewagen van 300 dooden en 1200 gewonden. Andere, meer geloofwaardige waarnemers schatten het aantal dooden op vijf en twintig, doch het aantal gewonden op minstens vier honderd. In de Roemeensche hoofdstad heerscht oen pijnlijk gedrukte stemming. De bladen, die in verband met de feestelijk heden niet zouden verschijnen, gaven speciale edities uit, doch beperkten hun berichtgeving tot het afdrukken van een officieuze mede- deeling over het ongeluk. Een in de namiddaguren gepubliceerd be richt maakte melding van 14 dooden. Alle zie kenhuizen waren spoedig vol gewonden. Het D.N.B. meldt nog: Boekerest. De parade der padvinders cn anderq jeugdbonden, ter herdenking van den verjaardag van den terugkeer van koning Carol naar Roemee nië, vond plaats in tegenwoordigheid van een onaf* zienbaro menigte belangstellenden. Behalve koning Carol woonden ook zijn gastei^ Paul van Joego Slavie en Bencsj, de minister-presi* dent van Tsjccho Slowakije, bonevens de leden dei» regeering cn een groot aantal militaire cn burger* Jijkc autoriteiten alsook de leden van het corps di* plomatique de parade bij. Even voor de ontzettende catastrofe wa3 verder af reeds een kleine tribune onder het gewicht der toe* schouwers ingestort. Ook hier werden eenige perso* nen gewond, echter niet ernstig. Voor den aanvang van het défilé, waaraan twintig duizend jongens en meisjes deelnamen, had koning Carol de jonge manifestanten toegesproken. „Zijt fier", zeide hij, „en toont u de eer waardig, welke drie staatshoofden u bewijzen, door dit jeugdfeest met hun tegenwoordigheid op te luisteren. Brengt van, deze plaats uw groet aan de jeugd van Tsjecho Slo* wakije en Joego Slavie!" Indrukwekkend was het défilé der jeugdbonden* dat toen een aanvang nam en door duizenden eii, tienduizenden belangstellenden werd gadegeslagen. Alles verliep in de meest volmaakte orde, lot plotseling, een hartverscheurende kree.t van angst en ontzetting de stilte verbrak cn juist, tegenover de koningsloge, een der grootere tribunes instortte, waarop ongeveer drie duizend' belangstellenden zich' een plaats veroverd hadden De gevolgen waren ontzettend, al kon door het in* grijpen van koning Carol zelf en van andere aanwe zige autoriteiten voorkomen worden, dat de paniek, die zich begrijpelijkerwijze van de omgeving meestei* maakte, algemeen werd. Onmiddellijk werden allerwegen de beschikbare middelen gcrequireerd om de slachtoffers te vervoe- ren en spoedig waren naar alle hospitalen der stad en der omgeving transporten onderweg met ge- kwetsten. Sommige ziekenhuizen hebben lijsten bij hun poort aangeplakt met de namen der gewonden cn rond de ze droeve documenten dromden in den loop van den; dag menschcnmassa's samen. Het schijnt, dat de meeste naar de ziekenhuizen' vervoerde slachtoffers geen ernstige kwetsuren heb ben opgeloopen. Dat het aantal gewonden zóó groot is, moet worden toegeschreven aan het feit, dat bij de eerste consternatie cn de paniek, die van de ramp. het gevolg was, talrijke personen onder den voet wer den geloopen. Zij die verantwoordelijk waren* Boekarest. Zeven stads-architectcn van Boeka rest zijn gearresteerd in verband met de instortings- ramp. Een hunner zou reeds zelfmoord hebben ge pleegd. Men schat het aantal personen, dat bij da ramp het leven Iieeft verleren' op minstens 20. Ver- scheidene honderden personen zijn gewond. Op do vragen van den heer Drop in verband met de tocslagregeling voor do belanghebbenden in den zin der Zuidei-zeesteunwct, behoorende lot de groep visehventers, heeft minister van Lidth do Jcudc ge antwoord, dat overwogen wordt aan de visehventers, welke belanghebbenden zijn in den zin der Zuidei- zeesteunwet, hun bedrijf vervormen en tijdens deze vervorming zich door uitoefening van hun bedrijf nog niet een volledig bestaan kunnen verschaffen, eent oeslag te vcrleencn volgens voor een bepaald tijdvak vast te stellen regelingen. De bedoeling is de vervorming van het bedrijf te vergemakkelijken, met name aan de betrokken belanghebbenden voor een 'bepaalde periode een vast inkomen in uitzicht te stellen. HET AANDEEL VAN DUITSCHLAND IN DEN WERELDHANDEL Sedert 1914 gestegen. Volgens het Rijksbureau voor de statistiek be droeg het aandeel van Duitschland in de wereld export in 1935 9.2 pet. tegen 9 pet. in 1934. De export van Duitschland naar de verschil lende overzeesche landen vermeerderde met 23.8 pet., verminderde naar de Europeesche landen echter^ met 4.1 pet., de export verminderde in het bijzonder naar Rusland, Frankrijk, Neder land, Belgie, Zwitserland, Tsjechoslowakije en Engeland. De import van Duitschland daalde van 8.9 pet. in 1934 tot 8.3. pet., in 1935 en verminderde in het bijzonder uit Frankrijk, Tsjecho Slowakije, Nederland, Belgie, Finland en Zwitserland.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7