Heeren Mode Melk goedhouden De Fransche Communisten tfarnedn een perceel Weiland Cl. H. Th. SCHMALZ onteigening Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. Rekening-Courant Safe-Deposit Kinderen verlangen slechts een rijwiel met VRIJWIELREMNAAF, zij weten immers precies, wat by een goed rijwiel behoort. goedkooper Schagen. Willy den Ouden moei oppassen Een aufo met vijf dames in het Winschoter-diep gereden Het Raagsche zedendelict ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN. Dal 8. SCHAGEN. Torenplein E 76. Effecten Coupons Proion gatiën Open-Bewaargeving Deposito's Vreemde Munt Credieten Hypotheken Incasso's Assurantiën Verricht alle bankzaken N.V. DE HELDERSCHE GRAAN. EN KUNSTMESTHANDEL, voorheen C. R. Eeyser Co., Binnenhaven 64. Tel. 106. DEN HELDER. Vrijblijvende noteering af magazijn; Laplatamais, nieuwe oogst f 5.65 Maïsmeel f 5.90 Gerstemeel, van zware Inlandsche gerst, f 6.50 Groene Erwtenmeel f 5.90 Maisglutenmeel „DE BYENKORF" f 5.90 Voertarwe, Inlandsche B f 7.00 Haver (geplet f 7.60) f 7.30 Ghevaliergerst, geschoond, f 6.30 Voerrijst f 6.80 Gemengd Kippenvoer f 6.30 Korrelvoer A f 11.20 B f 9.80 C f 7.50 OCHTENDVOER C.R.K. f 8.20 OPFOKVOER A f 11.00 B f 10.00 C f 9.20 Varkensmeel A f 6.80 B f 6.30 Kalvermeel (met mineralen) A f 8.60 B f'8.40 Koeienmeel, 20-22 z-v. eiwit, 5-7% vet, f 7.00 Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto f 8.55 Gem. KOEKjES „WESSANEN" f 7.00 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek (vette f 7,55) 7.15 Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.d. f 7.25 Gebr. Grondnotenkoek f 7.20 Gebr. Cocoskoek, blanke f 6.40 Gebr. Soyakoek 6.70 Soyaschroot f 6.60 Gebr. Palmpitkoek f 6.20 Tarwezemelen 5.80 en Tarwegrind f 5.70 Vleeschbeendermeel f 6.80 Carnarina, N.S. f 10.30 Haringmeel ca. 65% eiwit. 10-12% vet f 9.20 Wit vischmeel, c.a. 65-70% eiwit, 7-8% vet, f 9.80 Diermeel, SCHAGEN f 8.70 Phosforzure Voederkalk, DELFTSCHE f 6.30 Landbouwzout, voor het hooi f 2.25 TURFMOLM per pak f 1.25 Alles per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. Emballage op rekening. Betaling contant en ver der AHV.- en onze bekende condities. MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.40 per 100 K.G. 15 Juni '36. Av .WI-E-DI-JK- •en El WïEDIJKvan der Ham, geven U kennis van de-geboorte van hun Dochter, TI NE. Barsingerhom, 15 Juni 1936. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar, dvd. 4 Juni 1936 gewezen in de onteigenings procedure van den 'Burgemeester der gemeente Nieuwe Niedorp, in zijn hoedanigheid van Hoofd v.h. Bestuur dier gemeente, eischer ca. TRIJNTJE HEINSTMAN, echtge- noote van Simon v. d. Stok, wonen de te Nieuwe Niedorp. en SIMON VAN DER STOK, haar echtgenoot, wonende aldaar, tot hijstand en machtiging zijner echtgenoote, ge- :aagden, is uitgesproken de I ten behoeve van de Provincie J Noord-Holland van gelegen in de gemeente Nieuwe Niedorp, en aldaar kastraal hekend in Sectie B, Nu. 1071, ter grootte van 23 Aren, 5 Centiaren. Alkmaar, 13 Juni 1936. De Officier van Justitie, j HIJMANS. ZJ&EMMEN Gevraagd: Een GEVORD. SLAGERSLEERLING, of halfwas, P.G., bij A. KEURIS, Raadhuisweg, Heiloo, Tel. 4055. DAGMEISJE gevraagd. Adres: D. I. KAAN, Molen vaart 8, Anna Paulowna. Een sorteering als in een speciaalzaak maar Te koop: 1 F. N. MOTOR, electr. en in goeden staat. A. BRUIN, 12 B, Barsingerhom, Te koop gevraagd: 50000 Deensche oi Witte Koolplanten, bij C. HAVIK, Schagerwaard. Ernstige botsing op den rijksweg te Laren Gisteravond had op den nieuwen rijksweg te Laren ter hoogte van Hoefloo een ernstige bot sing plaats tussöhen een taxi bestuurd door den Amsterdamsehen chauffeur A. E. Wouters en den motorrijder J. Landstra uit Laren. De taxi, die in de richting Amsterdam reed, wilde twee voor hem rijdende auto:s passeeren. Toen hij de tweede auto voorhij was, versperde hij den motorrijder, dien hij niet had zien aanko men, den weg. Het gevolg was, dat de motorrij der tegen de auto botste, over den kop sloeg en tegen den grond werd gesmakt. Hij bleek ern stige kneuzingen en een gecompliceerde dijbeen breuk opgeloopen te hebben. In zeer ernstigen toestand is hij naar het St. Jan-ziekenhuis te Laren overgebracht. BOERDERIJ AFGEBRAND Alle vee gered. Gistermorgen te ruim zeven uur is de boerde rij van Jan van Orsouw in de Bossdhestraat alhier, tot den grond toe afgebrand. De geheelo inboedel werd een prooi der vlammen. Het vee kon nog tijdig nit de stallen wordei losgesneden en naar buiten worden gedreven. D( brandweer verscheen wel ter plaatse, doch toen had het vuur reeds zoo ver om zich heen gegre pen, dat geen behoud meer mogelijk was. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. De „Girl Pat" vergaan? Men vreest, dat de bemanning is omgekomen. Uit Londen wordt gemeld aan de Matin: Een uit Georgetown in Britsch Guyana ont vangen radiogram meldt, dat het zeeroovers- schip „Girl Pat" welks rondzwervingen over den Atlantischen oceaan meer dan twee maanden duren, thans aan de kust van Guyana op drift is geraakt. Ondanks de talrijke aan het schip gerichte seinen, is geen antwoord ontvangen en daar het vaartuig nog steeds het noodsignaal in top heeft, vreest men, dat de bemanning van honger en dorst is omgekomen. JONGEMAN BIJ PLEIZIERTOCHT VERDRONKEN Deensch zwemster verbetert wereldrecord 500 m. vrije slag. Tijdens Olympische oefenwedstrijden, gister te Kopenhagen gehouden heeft de bekende Deen sche zwemster Ragnhild Hveger op wie de hoop van Denemarken is gevestigd hij de a.s. Spelen te Berlijn, de 500 meter vrije slag afgelegd in den tijd van 6 min. 45.7 sec. Hiermede heeft zij het opnaam van Willy den Ouden staande wereldrecord met niet minder dan 2.7 sec. ver beterd. Het wereldrecord van Willy den Ouden dateerde van 27, Maart 1935 gevestigd te Rot terdam. Gisteravond te omstreeks zeven uur is de 25- jarige Godefridus Simonis uit Raamsdonksveer die met vijf andere personen in een motorboot een pleiziertocht maakte,, op de vischplaat onder de gemeente Drummeien overhoord gevallen en 'ammerlijk verdronken. Een der andere inzit- enden is het slachtoffer dat in een draaikolk vas terechtgekomen nog nagesprongen doch zou •ij deze reddingspoging ongetwijfeld eveneens zijn omgekomen, indien hij niet een hem toege stoken roeispaan had weten te grijpen, waarme' hij weer aan boord getrokken werd. Kranige redding. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur begaf zich 'n gezelschap van vijf dames, allen uit Hoogezand per auto naar Winschoten. In Zuidbroek, ter hoogte van de openbare lagere school passeerden zij een taxi van de Mij. D.A.M. De chauffeur hiervan zag, hoe even later de auto met de vijf dames door tot nog toe onbekende oorzaak het Winschoterdiep in reed. De chauffeur van de taxi, waarin drie personen ge zeten waren, stopte onmiddellijk en begaf zich ge kleed te water. Hij wachtte af, totdat de auto geheel onder water verdween en tot stilstand gekomen was en klom toen op den treeplank. Het mocht hein ge lukken, zij het met groote moeite om alle inzittenden te redden en met behulp van omstanders veilig aan wal te brengen. De inzittenden, Mevr. Boon, haar dochter, die chauffeerde, mevr. Post van Leggelo, mevr. Jansma en mevr. Mulder, allen uit Hoogezand, kwamen met den schrik vrij en werden bij het hoofd van de school, den heer Groen binengebracht en van droge kleeren voorzien, waarna zij per auto naar Hoogezand terugkeerden. Als bijzonderheid kon nog vermeld worden, dat een der inzittende dames on langs ook reeds met een auto in het Winschoterdiep is geraakt. Een belangrijke uitvinding. De Duitsche geleerde T. H. Hofius heeft na bijna twintig jaren experimenteeren een nieuw procédé ontdekt voor het bewaren van melk, dat na geno men proeven zeer belangrijk is gebleken voor pas sagiersschepen, welke groote reizen maken. Een dier schepen aan boord waarvan de practische waarde van het procede-Hofius is geboekt is het s.s. Wa- tussi van de Deutsche Oost-Afrika-linie. Op 2 April is het schip uit Hamburg vertrokken voor het ma ken van een reis om Afrika. Op den datum van het vertrek is versche melk aan boord gebracht, welke in daarvoor speciaal vervaardigde bussen onder een druk van 4 atmosfeer, na toevoeging van zuurstof is geplaatst en daarna luchtdicht afge sloten op 6 graden Celcius is gekoeld. Toen Zondag de Watussi Rotterdam aandeed, zijn belanghebbenden en belangstellenden uit. de kringen van reedersbedrijven in de gelegenheid gesteld zich te overtuigen van het nut van de uitvinding. Zooals Hofius had voorsepld,. bleek de melk in plaats van bedorven, aan waarde gewonnen te hebben, de smaak was veredeld, de bijsmaak van stallucht, mest en koeien was absoluut verdwenen, terwijl de toevoeging van zuurstof geen invloed op de samen stelling van de melk had gehad. O.a. was de room- lijn niet gebroken. Toch had deze melk de reis van 15.000 K.M. is 2% maand geheel meegemaakt. De directeur van den keuringsdienst van waren te Am sterdam, dr. van Raalte, heeft met hetzelfde gun stige resultaat de vinding toegepast. Een bijzonder heid is, dat deze uit de praktijk geboren vinding geen theoretische verklaring heeft kunnen vinden, hoewel een geleerde als prof. Hennenberg uit Kiel geruimen tijd naar een verklaring van het merk waardige verschijnsel heeft gezocht. De uitvinding van Hofius is voornamelijk van beteekenis voor passagiersschepen op lange afstanden, daar ge koelde melk, melkpoeder noch gecondenseerde melk, aan de aan dit product gestelde eischen kan voldoen. Op de vinding is bereids patent aange vraagd. De speciale melkbussen welke voor dit procédé noodig zijn, worden voor Nederland in den handel gebracht door de N.V. Metra Maatschappij voor verduurzaming van zuivelproducten, te Am sterdam. STINKBOMMEN IN DE WEENSCHE STAATSOPERA In de Weensche Staafcsopera en in Het Burg theater zijn gisteren tijdens de avondvoorstelling door kwaadwilligen stinkbommen geworpen, klaarblijkelijk met de bedoeling de Weenscbe feestweken te saboteeren. Een groot deel der aanwezigen verliet de gebouwen. Groote afdee- lingen politie verhinderden verdere demonstra ties. DE ZONSVERDUISTERING Nederlandsche expeditie in Rus land aangekomen. De Nederlandsche expeditie, die naar Rus land is gekomen ter waarneming van de aan staande zonsverduistering is thans gearriveerd in het gebied bij de zee van Azoff, waar zij baar observaties wil verrichten. Een tweede groep der istronomische expeditie is te Cbarkoff aangeko men. \LJECHIN WINT HET INTERNATIONALE SCHAAKTORNOOI IN DRESDEN Het internationale schaaktornooi in Dresden lat gister eindigde, is gewonnen door dr. Al- .iechin met 6^ punt. Tweede werd de Duitscber -Engels met 6 punten. „VOOR DE FRANSCHE SOVJET REPUBLIEK." STAKINGEN NEMEN AF. In tal van steden in Frankrijk zijn gisteren betoo gingen gehouden ter viering van de overwinning van. het Volksfront. In Marseille trok een stoet van ruim 50.000 betoogers naar de prefectuur, waar den prefect door een delegatie een sympathiebetuiging werd over handigd door de arbeiders, waarin tevens uitting ge- geeven werd aan vertrouwen in de regeering en in de uitvoering van het programma van het volksfront,! Ook in Rouaan, le Havre, Bordeaux, Toulon, Lorient, Belfort en tal van andere plaatsen zijn betoogingen, gehouden, waaraan duizenden hebben deelgenomen. Feesten te Parijs. Te Parijs is de overwinning gevierd met een groo te betooging in het Buffalo-stadion, georganiseerd door de communisten. I De secretaris van de Communistische partij, Gitton', sprak een redevoering uit, waarin hij aan het slot de leuzen der partij herhaalde: „Voor een vrij, sterk en gelukkig Frankrijk, voor de Fransche Sowjet-repu- bliek". Na een défilé van de communistische jeugd werd een minuut stilte in acht genomen ter eere van „de gevallenen voor de vrijheid", waarna turndemonstra- ties volgden. In het vervolg van de betooging in het Buffalo- stadion, heeft de secretaris van het C.G.T., Frachon, een rede uitgesproken, waarin hij uiteenzette, dat het de hereeniging der C.G.T. is geweest, welke de over winning der arbeiders mogelijk heeft gemaakt. Zon der eenheid kan geen volksfront bestaan, aldus ver klaarde hij,. Duclos, die vervolgens het woord voerde, herhaal de, dat de communisten de regeering zouden steunen. Spr. verheugde zich er over, dat een begin was ge maakt met de toepassing van het program van het Volksfront, dat echter integral zou moeten worden uitgevoerd, vooral de hervorming der belastingen. Tot den middenstand richtte spr. de woorden: „Men heeft getracht u te verschrikken, maar de arbeiders wilden niets vernielen, zij wilden alleen hun brood en dat van hun kinderen verdedigen." Na deze woorden speelde het orkest de „Marseil- laise", die door de menigte werd meegezongen. Vail- lant Couturier las tenslotte den eed van het volk voor, die de menigte herhaalde met opgeheven vuist, roepende: „Wij zweren het!'' - Hiermede was de betooging geëindigd. Tegenbetoogingen in Algerië. Terwijl overal betoogmgen gehouden worden uit vreugde over het welslagen der volksfrontbeweging, zijn in Sidi Bel Abbes in Algerië tegenbetoogingen op touw gezet, waardoor incidenten ontstonden. De politie greep in, en herstelde de orde. Een veer tigtal personen liep verwondingen op, waarvan drie zoodanige kwetsuren bekwamen, datz ij in het zieken huis moesten worden opgenomen. Vermindering der staking. Alle,bladen begroeten, met een diepen zucht van verlichting de ontkhooping van het conflict in de metaalindustrie en de algemeene ontspanning, welke den terugkeer beteekent naar normale toestanden. „De ontruiming der fabrieken rondom Parijs, groo- ten en kleinen, was. gisteren vrijwel algemeen', schrijft de „Petit Parisien' „en de belangrijke sta kingsbeweging, die de publieke meening heeft ver ontrust, is afgeloopen. De C.G.T. weet te getuigen van de draagwijdte en waardigheid dezer beweging en de gelukkige resultaten, welke zij gebracht heeft aan de arbeiders en hun loonen"-. Het Journal constateert, dat de weelc die begon nen was in een zware atmospheer, in een volmaakte levensvreugde is 'geëindigd. De meeste groote stakih gen en zelfs de kleinen zijn afgeloopen, behalve in de groote magazijnen.. Oeuvre schrijft, dat een revolutie maken zonder de orde te verstoren het voorrecht is van de ware de mocratieën. De ontspanning heeft gisteren ingezet en de roemrijke ontruiming der fabrieken geschiedde op bewonderen swaarig ordelijke wijze. De metaal bewerkers trokken Uit de fabrieken, waar zij als sta kers waren, om er Maandag als arbeiders terug te keeren. De Populaire schrijft, dat de discipline in de over winning even sterk is als in den strijd. Het vakvereenigingsorgaan Le Peuple publiceert in groote letters een verklaring van de C.G.T., dat zij 2.500.000 leden telt. „De arbeidersklasse is sterker ge organiseerd 'dan ooit, zij zal loyaal en zonder voor behoud haar medewerking verleenen aan het kerk van den economischen ophouw". Van de rechtsche organen schrijft de Echo de Pa ris,: „Is dit het einde der beweging? Met verlichting verneemt men het einde van een toestand, welks revolutionair karakter onmiskenbaar was.'5 Kloosterzusters weten stakers te overreden. In het naburige klooster der zusters van het Hei lige Hart, te Grenoble, brak gisteren groote ontstelt- nis uit, toen 80 werklieden, die bezig waren met de werkzaamheden voor uitbreiding van het klooster, in staking gingen en dreigden, het gebouw te bezetten, De moeder-overste wist hen echter ervan te overtui gen, dat een klooster geen plaats is voor een derge lijke actie, wai'na zij het gebouw verlieten. Mr. R. in vrijheid gesteld Naar wij vernemen is. Mr. R. een der ver dachten bij bet Haagsche zedensohandaal thans in vrijheid gesteld op grond van formeele bezwa ren door verdachte aangevoerd. Aan de beschikking der rechtbank ïs nog hef volgende toegevoegd: Overwegende, dat de rechtbank: echter hier naast uitdrukkelijk wil opmerken, dat wanneer het boven behandelde formeele Verweer niet was gevoerd, de rechtbank geen voldoende bezwevren tegen verdachte aanwezig zou hebben geajcMt en hem uit dien ho\ofcle in vrijheid ÜW hebben gesteld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 4