et huis |»iji GRATIS Kantongerecht te Alkmaar. SCHAGER COURANT met de Nieuwe aanval op het stratosfeer-vliegtuig- record. De zaak van den Abeele. STRAFZITTING VAN 12 JUNL Bergen. ALLE VERANDERINGEN ZIJN VOOR IEDER GEEN VERBETERINGEN. Het steeds in deftigheid, mondainiteit toenemen de Bergen permiteert zich thans ook de weelde een naar de eischen des tijds ingericht woonwagen park te hebben daargesteld. Echter is de onmisbare verordening dienaangaande niet uitgebleven en bij artikel 6 Bis geordonneerd, dat alle reeds in het dorp gekampeerde woonwagens in bedoeld officieel park moeten worden opgenomen. Van vrije liefde is geen sprake meer. Natuurlijk stond iedere woonwagenbewoner deze bepaling maar matig aan, onder meer ook de grondwerker Cornelis Houten, die reeds 7 jaar in een keurig nette en goed onderhouden stulp op wielen in een rustige buurt vertoefde en niet veel lust gevoelde zich nu tusschen allerlei slag van scharrelaars te moeten vestigen. Hij voldeed dus niet aan de nieuwe bepaling en was het gevolg een strafvervolging wegens over treding van artikel 6 bis der gemeenteverordening, de nieuwe parkeerregeling betreffende. De man was niet verschenen, doch in zijn plaats maakte Mr. Aron Prins zijn opwachting in kwali teit van gemachtigde om, nadat de ambtenaar vc-roordeeling tot f2 boete of 2 dagen had gevraagd in het belang der goede orde, te verzoeken in dit speciale geval wel veroordeeling uit te spreken, doch geen straf op te leggen. Verdachte woonde reeds tal van jaren in zijn keurigen wagen, zulks uit nood, omdat hij met zijn gering inkomen, deels verschaft uit steun of in werkverschaffing, dat zoo ongeveer f 14 per week uitmaakte, niet in staat was 'n weckhuur van f3.75 te betalen. Het kwam dus mr. Prins in dit bijz. geval voor, dat het aanbeveling verdiende, geen straf op te leggen. De heer Ambtenaar 'bekeek echter de zaak weer méér door een ambtcnaarsbril. Het was do bedoeling geweest het woonwagenvraagsfuk in goe de banen te leiden en 'n goed ingericht kamp aan geboden, zoodat. daarvan dan ook gebruik moest worden gemaakt en de ambtenaar dus vermeende, dat een geringe straf toch wel behoorde te worden opgelegd, teneinde het saboteeren van het desbe treffende artikel te voorkomen. Mr. Prins, dupliceerende, kon natuurlijk niet ontkennen, dat het feit op zich zelf strafbaar was, maar merkte op, dat het toch met het oog op de zeer bijzondere omstandigheden wel aanbeveling verdiende, geen straf toe te passen, teneinde een gezin, dat reeds 7 jaar op dezelfde plaats vertoefde, en geen aanleiding gaf tot cenige'klacht, mogelijk te maken, deze standplaats te mogen blijven in nemen. Schriftelijk vonnis a.s. week. Een eenigszins analoge zaak werd even later be handeld contra 'n woonwagenbewoner, genaamd Ilof, die ook al de nadeelen ondervond van de om standigheid als 'n dorp tot Metropool wordt gepro moveerd. S t.-M aartensvlot b r ug. WEE DEN WOLF, DIE IN EEÜ KWAAD GERUCHT STAAT. Een te Limmen resideerende, welgedane bollen- kwecker Johannes Nuyens, genoot de dubieuze eer voor den kantonrechter te comparéeren, omdat hij op 21 April op den Rijksweg te Zijpe, onder de St. Maartensvlotbrug, 'n aanrijding had veroorzaakt door niet behoorlijk uit te wijken, waardoor de chauffeur B. Planjé uit Den Helder de harlekijn werd en zijn wagen een schade van f 12.60 bekwam. De heer Nuyens, die alles „natuurlijk" scheen te vinden, zoodat ten slotte ook onze Kantonrechter al naturalistische bevliegingen begon te krijgen, protesteerde met kracht tegen hetgeen hem door getuigen in de schoenen werd geschoven en ver meende dat het gebeurde sterk overdreven was voorgesteld. Echter de boeken der gerechtigheid liegen niet en nu had de ambtenaar nagesnuffeld dat Nuyens voor eenige jaren te Wognum ook 'n aanrijding had veroorzaakt en dus nu juist niet achter het stuur als „seef" kon worden beschouwd en op grond van een en ander vermeende de amb tenaar gerechtigd te mogen zijn f20 boete of 20 dagen plus toewijzing der civiele vordering te kunnen eischen. Jan Nuyens was niet erg gesticht, doch de kan tonrechter plengde wat water in den zuren wijn van mr. Tack en veroordeelde hem tot f 15 boete of 10 dagen, maar schadeloosstelling tot een bedrag van f 12.60. Heerhugowaard. DE CONTROLEUR WAS WEER DE BELAGER VAN DEN SLAGER VAN VET EN MAGER. Sinds geruimen tijd hadden we niet het genoegen een slager voor den kantonrechter te zien verschijnen FEUILLETON Naar het Engelsch door A. E. W. Mason 18. „Dank U", zeide Betty. „U zult zeker uw ba gage uit het hotel hier laten brengen en hier uw intrek nemen niet waar?" Jim gevoelde er veel voor, deze uitnoodiging aan te nemen. Doch van den anderen kant zou het kunnen gebeuren, dat hij Hanaud in de Grande Taverne zou wenschen te ontmoeten, of Hanaud hem, en dergelijke ontmoetingen moes ten stipt geheim blijven. Het was beter, dat hij een volmaakte vrijheid van beweging behield. „Dien last mag ik je niet aandoen, Betty". antwoordde hij dus. „Er bestaat geen reden ter wereld waarom ik het wel zou doen. Eén tele foontje, en binnen vijf minuten ben ik aan je zijde". Betty Harlowe scheen in twijfel of zij hem zou aanmoedigen haar uitnoodiging aan te nemen, of niet. „Het zou zoo weinig gastvrij van mijn kant lijken", begon zij te zeggen, doch de deur werd geopend en Hanaud kwam weer binnen. „Ik heb mijn lioed en stok hier laten liggen", zeide hij. Hij nam heide op en maakte een bui ging voor de twee meisjes. „Heeft u alles hekeken, mijnheer Hanaud? vroeg Betty. om z'n vet te krijgen, omdat hij zijn handel in spijs- vet op onrechtmatige wijze zou hehben uitgeoefend. Heden kregen we echter weer zoo'n spijsvetwet- opisode, waarin de- slager' Ilendr. Joh. Grquter uit I-I.H.'Waard nu de hoofdrol was toegedacht. Hij zou namelijk op 30 April 5 Kg. gedraaid scha penvet in voorraad hebben gehad, een misdaad, die door geen enkele controleur in deze malle tijden door de vingers wordt gezien. Het vet was dus in beslag genomen en slager Jan voor den rechter ge daagd. Hij ontkende echter heden hij kris en kras, dat hij dergelijk soort vet in voorraad had gehouden, bracht zijn knechtje naar voren als getuige a décharge om de waarheid zijner verklaring te bevestigen. Hij had dergelijk vet niet in huis en zou zulks kunnen be schouwd worden" als een poging om zijn klanten te bedriegen. Graag zou hij het verdachte vet hebben willen laten keuren, doch deze keuring door den keuringsdienst kostte maar even f 10, die hij zelf zou moeten betalen en daar had hij geen tabak van. De ambtenaar was direct bereid de overtreding be wezen te verklaren en rcquirccrde f 20 of 15 d. Volgende week uitspraak in deze spijsvetwetcon- trolefilm. Oud karspel. Z'N BEROEP OP OVERMACHT MET SUCCES BEKROOND. Op Zondag 29 Maart werd te Oudkarspel de Koe- dijker tuinder Jan de Waal bekeurd toen deze werk verrichtte op z'n land en hiervoor een cultivator, dit is een zoogenaamde gronddoorwoeler, gebruikte. Jan had echter een speciale ontheffingsvergunning van B. en W. van Koedijk en niet van die van Oudkars pel. Met succes voerde hij aan dat de eene burge meester wat de Zondagswet aangaat toch net zooveel heeft te ontheffen als de ander. De ambtenaar verklaarde verd. wel schuldig, maar wilde geen straf eischen. Uitspraak conform. Bergen. EEN SALOMONS OORDEEL GEVRAAGD. In Bergen is een woonwagenpark, dat als een zeer nuttige verordening genoemd mag worden en toch valt het wel eens moeilijk dit park te betrekken. Luister maar: De 44-jarige arbeider te Bergen, Bern. Hof, heeft speciaal ten gerieve van z'n oude vader, een plaatsje gezocht op diens erf. maar kwam nu in conflict met, de woonwagenverordening. Verd. voer de aan, dat indien hij van standplaats moest veran deren, z'n oude vader aangewezen was op een huis houdster ,die echter uit financieel oogpunt een on- overkomenlijk bezwaar vormde. Ja, dat was wat, zei de ambtenaar, ik zal dan maar de minimum boete van f 0.50 of 1 d. vragen. Nou Edelachtbare, liever heelemaal geen straf, want dan moet ik weg, diende verd. van repliek. Do kantonrechter zal a.s. week schriftelijk dit Salo- mon's oordeel vellen. Alkmaar. HIJ EET, DRINKT EN IS VROOLIJK VOOR f 12.— PER WEEK! Sinds eenige tijd is het verboden de fietsen tegen Wie zich vanaf heden ,PP.4e ,MX-« abonneert, ontvangt alle in de maand Juni verschijnende nummers „Alles, mademoiselle. Ik zal u niet weer las tig vallen, tot het rapport over de analyse in mijn bezit is. Ik wenseh u goedenmorgen" Betty liet zich van de vensterbank glijden en vergezelde hem tot in de hal Het leek Jim, dat zij haar kwaden luim eenigszins goed wilde maken; en toen hij haar stem hoorde, meende hij daarin een toon van verontschuldiging te ont dekken. „U zoudt mij groot genoegen doen, wanneer u mij den uitslag van dat rapport zoo spoedig mogelijk wilt laten weten", pleitte zij. „Beter dan wie ook, zult u begrijpen, dat dit zeer moeilijke uren voor mij zijn. „Ik begrijp het best mademoiselle" antwoord de Hanaud ernstig. „Ik zal zorgen, dat deze uren niet noodeloos gerekt worden. Terwijl Jim hen door de geopende deur na keek, en hen in de door de zon verlichte hal zag gaan. voelde hij een uiterst lichte aanraking op zijn arm. Snel keerde hij zich om. Ann Upcoft slond naast hem. Alle leven en zelfs alle teere kleuren waren uit haar gelaat geweken en een wanhopige smeekbede stond in haar oogen te lezen. „U komt hier en blijft logeeren? Ocb, als 't u blieft, doe het!" lispelde zij. „Ik heb dat aanbod juist afgeslagen" ant woordde hij. „U hoorde bet". „Dat weet ik" hernam zij, terwijl de woorden haar hakkelend over de lippen kwamen. „Doch neem uw weigering terug. Och. toe! O, ik ben angstiger dan ik u zeggen kan. Ik ben zoo doo- dclijk beangst!" En smeekend vouwde zij haar handen samen. Jim had nooit zulk een sterke uiting van angst gezien, neen, zelfs niet in de oogen van Betlv. een paar minuten geleden. Zij berccfde baar fraaie gelaat van al zijn schoonheid, en deed het in een seconde oud en ontdaan schijnen. Doch alvorens hij kon ant woorden, hoorde hij een wandelstok kletterend de trottoirband te zetten, toen dan ook de 33-jarige bankwerker Ghristiaan Vonk, zulks de 6e Juni toch deed, was hij spoedig de sigaar. Chris beriep zich er .op dat hij door werkloosheid geen courant meer leest en niet op de hoogte was van de nieuwe ver ordening. De ambtenaar eischte f 0.50 of 1 d. Bar hevig, vond verdachte, die 't zeer moeilijk vond, om met vrouw en 7 kinderen van f 12 per week te moeten drinken, eten en vroolijk zijn. Maar ja, de kantonrechter kon toch niet onder de minimumboete gaan, weshalve veroordeeling conform de eisch. HOE HOOG KAN DE MENSCH VLIEGEN? In de nabijheid van Biistol is in alle stilte een vliegtuig geconstrueerdwaarmede binnen korten tijd een vlucht naar den stra tosfeer zal worden ondernomen. Over de 15.000 meter is het paroolverovering van den stratosfeer het doel. Negen jaren is 't' geleden, dat kolonel Gray een van de beste Amerikaansche vliegers, zich met zijn ballon 12.000 meter boog waagde. Hij was slecht uitgerust en half waanzinig, toen bij de ballonklep opentrok, om zoo spoedig mogelijk te dalen. Maar hij had veel geleerd. Eenige maanden later steeg hij weer op. Zijn zuurstofapparaten waren uitstekend. Helaaj? bevroren op groote hoogte de meters die de hoeveelheid nog aanwezige zuurstof aangaven en hieraan had Gray zijn dood te danken Men schat, dat hij op deze vlucht een hoogte van 14.500 meter bereikte. Na hem kwamen Picard en de Amerikanen. Daarop volgden de Russen met hun sensatio- neele vlucht in Januari 1934. De ballon was enorm groot Volgens menschelijke berekening was alles schitterend voorbereid. 17.000 meter de radioberichten komen goed door. 18.000 meter alles wel aan boord. 20.000 meter de ballon stijgt nog steeds. Opeens zwijgt bet radio-apparaat. 300 kilometer van Moskou verwijderd vangt een radio-amateur het volgende bericht op: „S.O.S." Hier spreekt Sirius. Wij komen in de zone der atmosferische afgronden. Wij be vinden ons in een hopcloozen toestand. Twee kameraden zijn reeds dood Zij waren in den stratosfeer, zonden uit den stratocfeer berichten naar de aarde. Wat zou. dat beteekenen „atmosferische afgrond"? Geen van de Russen kwam levend op de aarde terug Geen kon vertellen wat daarboven ge beurde. De eerste veroveraars van de stratos feer waren dood. En thans willen de Engelschen met een vlieg tuig het stratosfeer-record verbeteren Het vlieg tuigrecord ligt op een hoogte van 14.200 meter. Ih ieder geval wil men thans met het vlieg tuig een hoogte van meer dan 15.000 meter bereiken Voor de vlucht neemt men jonge onge huwde niloten, die zich vrijwillig voor deze taak aanmelden Niemand weet, of de motoren daarboven zul len werken. Niemand kan zeggen, of de piloot het er levend af zal brengen. Wiley Post heeft eens gezegd, dat de stratos feer (hij zelf heeft vier stratosfeervluchten on dernomen) met offers gekocht moet worden: mensohen en machine-offers. En het is te ver- wahten, dat de stratosfeer nog meer helden en martelaars zal opeischen. op den marmeren vloer van de hal vallen, en heide schrikten op, als van den knal van een pistoolschot Jim keek door de deuropening Hanaud bukte om zijn stok op te rapen. Betty had zich even eens gehukt, doch Hanaud was haar te vlug af, en hield den stok reeds weer in zijn hand. „Tk dank u, mademoiselle, doch ik kan nog altijd mijn teenen aanraken. lederen morgen doe ik vijf minuten gymnastiek in mijn pyama" en lachend ging hij een paar treden af, die naar den voortuin voerden en met zijn eigenaardigen vluggen pas, was hij in een oogwenk in de Rue Oharlets Rohert verdwenen. Toen Jim zich we derom tot Ann Upcott keerde, was alle angst z?.° yolmaakt baar trekken verdwenen, dat hij zijn oogen nauwelijks kon gelooven. „Betty, hij blijft hier!" riep zij deze opge ruimd toe. „Daar had ik een voorgevoel van", antwoord de Betty met een zonderling lachje, toen zij in de kamer terugkeerde, HOOFDSTUK VII. Waberski af. Dien dag zag noch hoorde Jim Frobisher niets meer van Hanaud. Hij liet zijn bagage uit het hotel weghalen en bracht den avond met Betty Harlowe en Ann Upcott in Maison Grenelle door Na het diner gebruikten zij de koffie in den tuin achter het huis, waarheen zij zich begeven had den langs een korte steenen trap van een paar treden, door een groote deur aan de achterzijde van de hal. En alsof heteen stilzwijgende af spraak tusschen hen was, werd met geen woord over de beschuldiging van Waberski gesproken Zij haddenthans niet anders te doen. dan te wachten op het rapport van den analist. Doch de lange rij hooge, gesloten luiken, juist hoven LANGB'N Dl J K AMBTENAAR BIJ DE GEMEEN SCHAPPELIJKE LICHTBEDRIJ- VEN EN RAADSLID VAN NOORD SCHARWOUDE. Gelijk indertijd werd meegedeeld, is aan den heer J. van den Abeele, ambtenaar bij de Gemeenschap pelijke Lichtbedrijven voor Langendijk en St. Pan- cras, en het vorige jaar benoemd tot lid van den gemeenteraad van Noordscharwoude, van de zijde van het Bestuur dier Lichtbedrijven te kennen ge geven, dat het ongcwcnscht werd geacht, dat hij lid van den gemeenteraad van Noordscharwoude was en tegelijkertijd ambtenaar van de Lichtbedrijven Zijn we goed ingelicht, dan werd deze zienswijze gemotiveerd o.m. door het feit. dat een raadslid benoembaar is als lid van de Commissie van Be heer der Lichtbedrijven en als zoodanig in de ge legenheid eventueel kennis te nemen van zaken, die wel des commissielids, maar niet des ambte naars zijn. Natuurlijk is op dat stramien nog meer geborduurd, zoodat afgesproken werd, dat de heer Van den Abeele het Bestuur van zijn beslis sing in kennis zou stellen, welke al of niet met die zienswijze in overeenstemming zou zijn. Sedert zijn cenige maanden verloopen en tot nu toe heeft die beslissing liet Bestuur, naar ons uit goede bron werd meegedeeld, niet bereikt. Voor den heer Van den Abeele is bet dilemma, waarvoor men hem heeft gesteld, ongetwijfeld zeer moeilijk. Goed beschouwd toch, mag men aanne men, dat het Bestuur deze zaak niet „zoo maar" heeft aangesneden, maar dat bij een cvcntueele weigering van den heer Van den Abeele, zijn raads lidmaatschap er aan te geven, consequenties aan dit besluit zullen worden verbonden. De brand vraag lijkt ons hier aan de orde te zijn gesteld! Het is toch inderdaad, een gekke geschiedenis. Ons hoogste rechtscollege zegt, dat op grond van de Wet de heer Van den Abeela als raadslid behoort te worden toegelaten, terwijl het Bestuur van de Lichtbedrijven daartegenover stelt, dat het ongewensoht is, dat een ambtenaar dier bedrijven tevens lid van den raad eener gemeente is, die mede die Lichtbedrijven exploiteert. Zoo zou het ongetwijfeld niet moeilijk vallen nog meer onwenschelijkbeden te signalccrcn, doch met deze handelwijze gaat het Bestuur zich toch wel een beetje boven de Wet stellen. In het be treffende artikel van de Gemeentewet worden de voorwaarden genoemd, waaraan een raadslid moet voldoen, en wordt opgesomd, wie geen raadslid zijn kan. Aan dat lijstje van voorwaarden wordt er nu practisch één door het Bestuur der Lichtbedrijven toegevoegd. Wij weten niet, of, mocht deze zaak onverhoopt in de Commissie van Beheer worden behandeld, daar een meerderheid voor de ziens wijze van het Bestuur zou zijn te vinden. We ge looven het echter wel. Maar nemen we eens aan, dat de heer Van den Abeele zich houdt aan de uitspraak van het hoogste rechtscollege en dus, terwijl hij ambtenaar van de Lichtbedrijven blijft, ook het raadslidmaatschap van Noordscharwoude blijft uitoefenen. En de Commissie zei hem voor de keuze: bedanken of ontslag, terwijl de heer Van den Abeele niet bedankt, noch als ambtenaar, noch als raadslid. Wat dan? Wij twijfelen er geen oogen- hlik aan, of bet Ambtenarengerecht zou de beslis sing van de Commissie desavoueeren en den heer Van den Abeele in het gelijk stellen. Ware het an ders, dan zou men toch de vraag mogen stellen, of er in Nederland nog recht is. Of het zoo ver zal komen, weten we niet. De tee kenen wijzen wel in die richting. Maar dit is zeker, dat, mocht de gang van zaken zijn, als hiervoren is aangegeven, de eventueele voorstellen heel wat beroering zullen wekken. Wij stellen ons zelf de vraag of de Licht bedrijven er niet meer schade dan voordeel bij zullen hebben, want van verschillende zijden hoorden we geruchten, die er op we zen, dat men, in het bijzonder van arbeiders zijde, dit niet zonder meer zou laten pas- seeren. Het is te verwachten, dat spoedig zal blijken, welken kant het met deze zaak zal uitgaan. Dat de belangstelling ervoor groot is, is te begrijpen, omdat velen er in zien een geste, gericht tegen een bepaalde politieke overtuiging. Van bestuurs zijde wordt dit echter ten stelligste ontkend. hun hoofden, de vensters van de ontvangkamers verbood hen, het onderwerp te vergeten, en hun onderling gesprek kenmerkte zich door langdu rige gapingen. Het was koel, daar buiten in den donkeren tuin, koel en zeer stil. Jim merkte op, dat Ann Upcott een of twee raaien snel voorover leunde en over de donkere grasperken en glinsterende voetpaden heen, naar het breede gordijn van hooge boomen gluur de, als hadden haar oogen eenige beweging tus schen de stammen opgevangen. Doch bij geen enkele gelegenheid zeide zij iets en zij zonk met een bijna onhoorbaar zuchtje in haar stoel te rug. „Is hier een deur van destraat in den tuin?" vroeg Jim Frobisher en Betty gaf hem het ant woord. „Neen". Er is eengangetje aan het einde van het huis onder de ontvangkamers, van den voor tuin uit, en daarvan maken de tuinlieden ge bruik. De eenige andere ingang is van de hal uit achter ons, Dit oude huis werd gebouwd in de dagen toen iemands huis waarlijk zijn kasteel was, en hoe minder ingangen, hoe vei liger men sliep. De klokken van die stad der klokken sloegen het uur van elven, en wierpen hun klanken voor en achterwaarts in een soort van wedijver over de tinnen en gevelspitsen. Betty was opgestaan. „In ieder geval, dat is alweer een dag voor bij", zeide zij. en met een zucht van verlichting stemde Ann Upcott met deze opmerking in. Het scheen Jim een jammerlijk ding, dat deze twee meisjes, voor wie iederen dag een aaneenschake ling behoorde te zijn van uren, die slechts te snel voorbij vloden, zich rustig, bijna dankbaar, moesten verheugen, dat er wederom een dag tot het verleden behoorde. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 7