Minderlieidsrapport over de Naar opheffing der Sancties? Stapvoets rijden Staking in IJmuiden Mooi gebruinde huid De Bilt seint Terreur in Palestina Het minderlieidsrapport is ten aanzien van Ir. v i 11 de vrijheid van drukpers onderteekend door de leden der staatscommissie Albarda, G. van den Bergh, Joekes en Kranenburg. Zij zijn tegen herziening van art. 7 betreffende de vrijheid van drukpers. Zij zetten uiteen dat het tijdelijk verbod van een bepaalde uitgave, waartoe het voorstel der commis sie cle mogelijkheid opent, geen maatregel van pre ventieve censuur zou zijn hun inziens, een gewron gen uitlegging en een gezochte constructie Zoo'n ver bod is een nog strengere en verder strekkende pre ventieve maatregel, dan het opleggen der verplich ting om uitgaven aan de voorafgaande keuring en goedkeuring der overheid te onderwerpen. Dit ver bod een maatregel van repressie te noemen, schijnt hun onhoudbaar. Een maatregel van repressie wordt alleen genomen ter zake van reeds verschenen ge schriften. Elke maatregel tegen nog te verschijnen geschriften is preventief. Niet de verspreiding van een reeds verschenen boek, brochure, krant, die een strafbaren inhoud heeft, wordt daardoor getroffen; deze is onder de bestaande formuleering van artikel 7 reeds te tref fen. Men wil tegen nog te verschijnen uitgaven op treden, nieuwe „uitgaven" tegengaan, dus de ver schijning van boeken, kranten, brochures a priori onderdrukken. Daartegen hebben genoemde leden onoverkomelijk bewaar. Zij achten de formule, die thans wordt voorgesteld, ook in hooge mate ondui delijk en rekbaar. Wat is „eene bepaalde uitgave"? Een uitgave van een bepaalde strekking, over een bepaald onderwerp, van een bepaald auteur, onder een bepaalden titel, een met name aangeduid dag blad of tijdschrift? Het eene achten zij al even be denkelijk als het andere. Een pleidooi voor Staatssecretarissen. De leden Aalberse, Albarda, Van den Bergh, De Geer, Joekes, Kranenburg en Anema hebben een no ta geschreven, omdat zij het gewenscht achten, in de Grondwet de mogelijkheid open te stellen voor de benoeming, niet alleen van ministers zonder por tefeuille, maar ook van staatssecretarissen. Zij stellen zich deze positie voor als die van onder ministers. Zij behooren dus tot het ministerie, waar mee zij op- en aftreden. Zij kunnen dus ook, anders dan de directeuren-generaal, door de Kroon naar welgevallen worden ontslagen. Om twee redenen vooral wordt de mogelijkheid van de benoeming van staatssecretarissen gewenscht geacht: 1. De groote uitbreiding, welke de staatstaak in de laatste kwarteeuw heeft gevonden, heeft er toe geleid, het aantal ministeries te vergrooten. Bestaan de ministeries moeten worden gesplitst in twee, ja zelfs drie ministeries. De jeugd een kans. 2. De staatssecretarissen zouden in de plaats ko men van de nu bestaande directeuren-generaal. Een staatssecretaris treedt met het ministerie af. Is hij zeer kundig en geschikt gebleken, dan kan hij in het volgende ministerie weder worden opge nomen. Maar dit is niet noodzakelijk. Een directeur- generaal daarentegen blijft, welke minister er ook optrede. Wijl de staatssecretarissen werkzaam zullen zijn onder de leiding van hun minister, kan hun leeftijd in den regel wel wat lager zijn. Zoo krijgen bekwa me, betrekkelijk nog jonge mannen, gelegenheid, te toonen, wat zij leunnen. Zij doen breede ervaring op yan departementaal werk. Revolntionaire volksvertegenwoordigers. Van de leden Albalda, Van den Bergh, Joekes en Kranenburg is er een nota met betrekking tot de mo gelijkheid, dat van het lidmaatschap van de verte genwoordigende lichamen worden vervallen ver klaard hebben, die een streven tot uitdrukking bren gen, gericht op verandering van de bestaande rechts orde met toepassing of bevordering van onwettige middelen. De commissie stelt ook volgens genoemde leden terecht op den voorgrond, dat ieder in ons land vrij is en vrij moet blijven, in het openbaar een staats- of rechtsorde te verdedigen, principieel afwijkend ^an de bestaande, mits dit niet geschiedt met opwek king tot het gebruik van onwettige middelen ter bereiking van het gewenschte doel. Genoemde leden meenen dan ook met de commis sie, dat dergelijke uitingen van revolutionaire volks vertegenwoordigers met kracht dienen te worden tegengegaan. Maar volgens het voorstel der commissie zal de Raad van Saten hebben te beoordeelen, of een lid „een streven tot uitdrukking brengt, gericht op ver andering van de bestaande rechtsorde met toepas sing of bevordering van onwettige middelen". Het zal wel tot de hooge uitzonderingen behooren, dat een partij of een individueel lid dit beaamt. Veel eer moet worden verwacht, dat zulks met nadruk zal worden ontkend. De beginselverklaring der par tij zal wel nimmer inhouden, dat men zijn doel tracht te bereiken door toepassing van onwettige middelen. Immers de partij zou dan krachtens de wet van vereeniging en vergadering van 1855 ver boden zijn en deelneming, daaraan strafbaar. De Raad van State zal derhalve tot een zelfstan dige waardeering moeten komen. Adviseerend col lego voor de Kroon, samengesteld uit leden, die door de regeering zijn benoemd en door haar leun den worden ontslagen, is de Raad van State daar voor niet het geschikte lichaam. In tijden van heftige politieke beroering kan dan, in de stemming van het oogenblik, tegenover een Kamerlid of een partij, licht een onbillijkheid wor den begaan. Er kan dan ook in de Kamer door ver vallenverklaring van één of meer leden een kunst matige meerderheid geschapen worden, zelfs voor een herziening der grondwet. De ervaring, hier en daar in het buitenland, heeft helaas bewezen, dat het gevaar niet alleen in theorie bestaat. De door de commissie vooi'gestelde bepaling zal dus in be paalde omstandigheden een in wezen revolutionair streven kunnen bevorderen. Salarissen Tweede Kamerleden. De leden der staatscommissie, Van den Bergh, Van der Heyden, en Kranenbuig hebben een nota opge steld betreffende de schadeloosstelling van Tweede Kamerleden. Zij achten met de andere leden der staatscom missie in de tegenwoordige omstandigheden een verlaging van het bedrag der schadeloosstelling noodzakelijk. H.i. echter zal met een vermindering met f1000 verder worden gegaan, dan het algemeen belang gedoogt. Terecht merkt de commissie op dat de schade loosstelling slechts is op te vatten als een middel om personen uit verschillende kringen in staat te stellen, het lidmaatschap-der Kamer te vervullen. Wordt de schadeloosstelling tot f4000 verminderd, dan zal dat doel niet meer worden bereikt. Een belangrijk deel van het bedrag wordt in beslag genomen door bijzondere onkosten, aan het lid maatschap verbonden. Daar die onkosten voor vele leden op flOOO per jaar moeten worden gesteld, voor sommige leden zelfs belangrijk meer bedragen, beteekent voor de zen een verlaging van de schadeloosstelling met f 1000 een vermindering met 25 pet. of meer van het netto-inkomen. Personen, wegens bekwaamheid en geschiktheid, aangezocht voor het Kamerlidmaatschap, zullen dan meermalen moeten besluiten, zich niet beschik baar te stellen. Leden der Kamer zonder andere inkomsten dan de schadeloosstelling, kunnen ge noodzaakt worden, een of meer bezoldigde functies nevens het Kamerlidmaatschap te venverven, zoodat de drang naar cumulatie van functies wederom zal toenemen. Genoemde leden der staatscommissie meenen, dat het algemeen belang beter zal worden gediend, als de schadeloosstelling, in plaats van tot f4000, tot f4500 wordt verlaagd. OOK EGMONDERS SLUITEN ZICH AAN. DE WERKLOOZEN ZULLEN MOETEN KIEZEN. Ook" gisteren is geen enkele treiler uit IJmuiden naar zee gegaan. De Condor, IJm 72, die nog maar kort op zee was en Zaterdag met een defect roer imoest terugkeeren, is ook blijven liggen. De op varenden van dit schip hebben zich bij de stakers aangesloten, evenals die van de 4 stoomtreilers, welke gisteren binnenkwamen. Er zijn dus thans nog 23 stoomtreilers op zee. Gisteren kwamen er bij de gemeentelijke arbeidsbeurs verzoeken in van de directies der V.E.M. en van de rcederij Groen om werklooze visschers. Tengevolge daarvan zul len aan 200 werkloozen oproepingskaarten worden uitgereikt. De werklooze visschers hebben gisteren nog gewoon gestempeld. Zij zullen morgen nog uit keering ontvangen, welke geldt voor de afge- loopen week. Verwacht wordt dat de uitslui ting van den steun spoedig zal afkomen en zal gelden met ingang van gisteren. Het stakingscomité heeft reeds een eerste uitkee- ïing leunnen doen. De hoofdbesturen der vier betrokken werknemers organisaties houden geregeld voeling met elkaar over den toestand. De kwestie van de verhooging van het-contingent .voor den invoer van versche visfch zit zoo. De beide vischhandel-vereenigingen te IJmuiden .vreesden een maand geleden reeds, dat het tot een conflict zou komen en hebben daarom toen aan de betrokken ministers verzocht het contingent vreem de visch te willen verhoogen, wanneer het conflict zou uitbreken. Daarop werd afwijzend beschikt. Het motief was, dat de regeering zich dan partij zou stellen in het conflict. Alle Egmondsche visschers weigeren te varen. Overeenkomstig de aanschrijving van den mi nister van sociale zaken heeft het gemeentebestuur van Egmond aan Zee gisteren bekend gemaakt, dat volgens de opvatting van den minister de staking in het visscherijbedrijf te IJmuiden als een wilde staking gekwalificeerd moet worden. In verband daarmede zijn alle werklooze visschers, ook zij die reeds voor de staking werkloos waren, gisteren op geroepen om een verklaring te teekenen, dat zij be reid waren op de nieuwe voorwaarden te gaan va ren. Ondanks het feit, dat bekend gemaakt was, dat zij anders uitgesloten zouden worden van steun, werkverschaffing en uitkecring uit de werklozen kassen, verklaarde geen van cle 190 werklooze vis schers zich bereid om te varen. Het gevolg is dus, dat de steunverleening en werkverschaffing voor al le Egmondsche .visschers geheel wordt stopgezet. van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA zonnebruincrême. Voorkomt tevens zonnebrand. Falcon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Gezanten van den „Keizer van Ethiopië" Drijft Mussolini een wig tusschen de Volken bondsstaten? In de Figaro maakt d'Ormesson melding van het gerucht, volgens hetwelk Grandi, de Italiaansche am bassadeur' te Londen, naar Berlijn of elders zou gaan en Suvich naar Londen. Cerrutti zou Parijs verlaten en door Aloisi vervangen worden. d'Ormes son zou dit betreuren wegens de persoonlijke hoeda nigheden van Cerrutti, cn meent een diepere reden onder die wals van de Italiaansche diplomaten te bespeuren. Deze moeten voortaan als gezanten van den Ko ning van Italië, „Keizer van Ethiopië" geaccrediteerd worden. De regeering te Rome van haar kant zou slechts haar agrement verleenen aan hoofden van missies, wier geloofsbrieven deze dubbele vermel ding dragen. De regeeringen, die de inlijving yan Abessinië niet erkend hebben, zouden dan verplicht worden hen in het teeken van de tweevoudige kroon te ontvangen Als ze bezwaar maken, zou Italië wei geren zijn positie daarmee in overeenstemming te brengen en in de betrokken hoofdsteden slechts zaak gelastigden laten. Langs dezen omweg zou het erop aanleggen, de mogelijkheden te verdeelen en de an nexatie door sommige te laten erkennen ten einde de andere in een netelig parket te brengen. Duitschland en Polen zouden zeker geen ernstige bedenkingen hebben tegen benoeming van gezanten met deze dubbele waardigheid, meent d'Ormesson. TWEE ZWARE GOUDKLOMPEN GEVON DEN IN RUSLAND In de Lena-goudmünen te Irkoutsk zijn twee goudklompen gevonden, een wegende drie ki logram en de ander 2.21 kilogram. UITZAAIING VAN DE ZOMERTARWE IN RUSLAND Moskou 15 Juni (A.N.P.) Op 10 Juni U. zijn in de Sovjet Unie ruim 9.050.000 h.a. bezaaid met zomertarwe, zijnde 99 procent van liet zaaiplan. De Kolchozen bezaaiden ruim 78 mil- lioen b.a. of 102 procent van bet .voor hen gereserveerde plangedeelte. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN; Gelet op art. 68 yan de Algemeene Politie verordening voor die gemeente; Brengen ter algemeene kennis, dat het Maandag 22, Donderdag 25 en Zondag 28 Juni a.s. in het belang der openbare veilig heid is verboden in de kom der gemeente van de punten af, waar de daartoe betrek kelijke waarschuwingsborden zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rijden met rij- en voertuigen met paarden bespannen. Overtreding wordt gestraft met een boete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 12 Juni 1936. Burgemeester en Wethouders voor noemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. GEEN MEENINGSVERSCHIL IN BRITSCH KABINET? Welingelichte kringen te Londen hechten geen ge loof aan de mededeelingen volgens welke zich in den boezem van het kabinet meeningsverschillen zouden hebben voorgedaan naar aanleiding van het sanctievraagstuk. Het is duidelijk, dat sommige leden van het kabi net het opheffen van de sancties met minder be reidheid dan anderen zouden goedkeuren. Men verwacht, dat Eden tijdens de a.s. beraadsla gingen over de buitenlandsche politiek een verkla ring zal afleggen. Hot blijkt, dat de berichten over een ontslag van Eden of van Chamberlain en de spanningen in het kabinet een polemisch karakter dragen. „Engeland moet sterk zijn!'1 De minister van oorlog, Duff Cooper, heeft giste ren het woord voerend aan een banquet, verklaard, dat de toestand in Europa veel ernstiger is dan in 1914 en dat er niemand is, die eenige kennis van de situatie heeft, welke dit feit zou willen betwis ten. Duff Cooper critiseerde heftig de pacifis tische houding van sommige kringen. Hun redevoeringen zijn veel gevaarlijker dan gif gassen. De minister wees op de noodzakelijk heid voor Groot-Brittannië een leger te bezit ten, dat de verdediging des lands zal kunnen verzekeren. Voor de verdediging van Londen tegen luchtaan vallen zijn reeds 10.000 man noodig. De pacifisten meenen nochtans jongelieden te moeten aansporen zich niet aant e sluiten bij de luchtafweergroepen van het territoriale leger. Duidelijke regeeringsverklarinq op aan staande Donderdag. Naar gisteravond in het Lagerhuis ls aangekon digd, zal Eden aanstaande Donderdag naar aanlei ding van het op dien dag bepaalde debat over de buitenlandsche politiek een volledige uiteenzetting geven omtrent het standpunt der regeering. De onzekerheid omtrent de houding van Groot-Brittannië ten aanzien van de sancties zal daarmede worden weggenomen. Van de meeningsverschillen welke zich in het kabinet zouden voordoen zegt Reuter's diplomatieke correspondent alleen, dat het van zelf spreekt, dat sommige leden de opheffing van de sancties met minder bereidheid dan anderen zouden goedkeuren, maar het schijnt nn toch wel vrij zeker te zijn, dat het kabinet zich als geheel accoord zal verklaren met een opheffing, indien Genève zich in dezen zin uitspreekt. Een formeele beslissing is echter nog niet geno men. De kabinetsraad komt eerst morgen bijeen, doch gisteravond heeft de inter-ministerieele commis sie voor buitenlandsche zaken reeds haar standpunt bepaald. De groote wenschelijkheid om een einde te maken aan de sancties is gisteren ook eenstem mig tot uitdrukking, gebracht door een twintigtal sprekers op de maandelijksche vergadering van de zeer invloedrijke' commissie 'van conservatieve La gerhuisleden. Op dezeVergadering, waar 70 80 leden tegenwoordig waren, heeft men zich ook uitge sproken over een herziening van het Volkenbonds- covenant. Nieuwe Septemen Het gebruik van drooginrichtingen hij den oogst van landbouwgewassen. Nu de hooioogst en straks de oogst van vlas, peul en graangewassen, weer voor de deur staat, wordt voor den boer de vraag weer van belang, welke middelen hem ten dienste staan om zijn producten zoo goed en goedkoop mogelijk te oogsten. Een trouwe helper hierbij vooral bij onvaste weers gesteldheid is de klaverruiter, een vrijwel overal bekend droogtoestel Door de Nederlandsche Heidemaatschappij wordt thans een nieuw systeem droogruiter vervaardigd, „dakruiter" genaamd, en gemaakt naar het model van den in Duitschland reeds sedert eenige jaren met succes gebruikten Dalheimer ruiter. Voorts is ook een nieuw systeem droogstelling voor mais geconstrueerd, dat van groote beteekenis is voor het goede oogsten van dit late gewas. De Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem heeft van een en ander een geillustreerde brochure vervaardigd, waarin gebruikswijze, bouw, belading, enz. uitvoerig worden beschreven en welke bro chure op aanvrage gratis wordt toegezonden. Verwachting: meest matige westelijke tot zui delijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelf de temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig veranda ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 16 gr. C. is 60 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ T UUR! Prijs per flacon f 0.35. Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN, Hevigheid vermindert niet. Ondanks de bedreiging met de doodstraf voor ieder die met de wapenen in do vuist wordt aangetroffen worden de daden van terrorisme voortgezet in een tempo, dat naar het schijnt niet is verminderd. Reuter verneemt uit Joodsche bron, dat de direc te schade, die sedert den aanvang der troebelen aan bezittingen is toegebracht ongeveer 150.000 pond ster ling bedraagt. De wanordelijkheden hebben waarschijnlijk de re geering een even hoog bedrag gekost. Vrachtauto beschoten. Op den weg van Jaffa naar Jeruzalem is gister wederom'èën vrachtauto beschoten. Bij een nachte lijk vuurgevecht tusschen Christenen en Mohamme danen zijn twee Christenen gewond. Drie Mohamme danen werden gearresteerd. Eerst orde en dan praten, Ormsby Gore, de Engelsche minister van koloniën heeft in 'antwoord op hem in het Lagerhuis gestelde vragen aangaande de ongeregeldheden in Palestina verklaard, dat de Koninklijke commissie van onder zoek niet eerder zal worden geconstitueerd dan de orde in het land zal zijn hersteld. De minister weigerde eenig commentaar te leve ren op de berichten omtrent de ongeregeldheden of in te gaan op de diepere oorzaken ervan. SPAANSCHE EXTREMISTEN DOODEN POLITIE-AGENT. Twee aanvallers ernstig gewond. Te Moreda hebben socialisten en communisten, die van een te Oviedo gehouden vergadering terug keerden, waar Largo Caballero, de communisten leider het woord voerde, een civielen garde over vallen en met zijn eigen revolver doodgeschoten. Andere garden snelden toe en maakten van hun, vuurwapenen gebruik waarbij twee aanvallers ern stig werden gewond. BRITSCH MILITAIR VLIEGTUIG IN DEN SOEDAN VERONGELUKT. Het ministerie van luchtvaart maakt hekend, dat in den Soedan, ongeveer 25 kilometer ten zuiden van Adarama, een Britsch militair vliegtuig is neergestort. Vier inzittenden, onder wie een officier, zijn om het leven gekomen. BOUW VAN 600 AMBTENAARSWONINGEN TE ADDIS ABEBA. Gister vertrokken twee ïtaliaansclie aanne mers naar Addis Abeba, om in opdracht van Mussolini 600 huizen te bouwen voor Italiaan sche staatsambtenaren die zich in het nieuwe rijk zullen vestigen. De uitvoering van het plan zal vier jaar in beslag nemen. N.V. NOORDERSTOOMTRAM HET JAAR 1935 Het verslag van de N.V. Noorderstoomtram- wegmaatschappij gevestigd te Alkmaar over het jaar 1935, vermeldt dat de uitkomsten over dat jaar heneden die van 1934 zijn gebleven. De op brengst van'treizigersvervoer bedroeg f 11324.31 tegen f 12,870.44 in 1934, van het goederenver voer f 6.391.63 tegen f 9719.01 in het voorgaan de jaar. De totale opbrengst van het vervoer was dus ruim f 6000 minder. Zoolang geen verbetering intreedt in den al- gemeenen maatschappelijken toestand wordt ge meend, dat de uitkomsten van de exploitatie van den spoorweg ongunstig zullen blijven. De liquidatie van het baanvak Warmenhul- zen-Schagen werd in bet afgeloopen jaar be ëindigd; enkele perceelen grond, liggende aan den Ruigenweg in de Ztfpe zijn nog onverkocht omdat geen kooper gevonden kon worden. Het reservefonds bedraagt thans f 11868.24^ Voorgesteld - wordt het dividend te bepalen pp 2.45 pet.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2