lodië over het diepte- Kamerontbindigg in 1936? KIJKEI1 isKOOPEfhüCLOECK Eén Merlandsche Stavisky- affaire? Dinsdag 16 Juni 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9998 Leert van uw buren Hoe kom ik van die hoofdpijn af? AKKERTJES jhr. de jonge ziet licht punten. Jhr. de Jonge, de gouverneur-generaal van Ned.- Indië, die straks zijn functie aan zijn opvolger zal overdragen, is gisteren voor het laatst in den Volks raad verschenen. jhr. de jonge. Hij verklaarde in zijn rede, dat zijn inziens Indië de eerste étappe heeft afgelegd op den weg naar evenwicht in de volkshuishouding. De toestand in Indië is beter dan tevoren en thans voor het eerst, na een reeks van jaren, worden de bezuinigingen op de uitgaven niet teniet gedaan of overtroffen door den teruggang der inkomsten. De nieuwe begrooting vertoont lichtpunten, welke wijzen op een komend herstel. Met grooten nadruk verklaart de gouverneur-gene raal echter, dat men hieraan geen al te optimistische beschouwingen moet vastknoopen, omdat nog vele inoeilijkhedenblijven te overwinnen. Als een nieuw middel is op de begrooting gebracht de verhooging van het uitvoerrecht op bevollcings- rubber van 5 pet. tot 10 pet., zulks in verband met de invoering van de individueele rubberrestrictie. De bijzondere betaling door de aardoliemaatschap pijen is voor 1937 omgezet in een gegarandeerden minimumprijs van 1 gulden per ton gewonnen ruwe olie. Dat de toestand in Ned.-Indië hoopvol is, dankt het aan de consolidatie en de opleving in het bui tenland, aan de volkomen rust en orde in het eigen land en aan het feit, dat ieder vleugje van voor uitgang hier te lande kan worden, opgevangen en benut, omdat aan den ouderlingen strijd geen aan dacht of kracht wordt verspild. De gemeenschap staat klaar om de moeilijkheden dezer tijden te aan vaarden en te overwinnen. Een kouseniabriek met een wonderlijke directie. In December 1934 werd op groote schaal in Eind hoven een pamflet verspreid, dat tot titel had „Sta- vislcy in Eindhoven", dat geschreven was door derf" Geldropschen kousenfabrikant Jan van Bree. Het was gericht tegen zekeren J. G. van N., zich noe mende accountant. Deze van N. had zich nl. op elinksche wijze het bezit verworven van de aan J. van Bree toebehoorende lcousenfabriek, voorname lijk door misbruik van vertrouwen. De gerechtelijke vervolging waarmede van N. van Bree bedreigde heeft nog steeds niet plaats gehad. Bovendien had van N. den aannemer J. de Koning te Boxtel met veel .mooie beloften voor f'25.000 in deze fabriek we ten te interesseeren, terwijl van die beloften tot nu toe nog niets is vervuld. Zaterdag jl. is nu de jaarlijksche aandeelhou dersvergadering van deze koujsenfabrie-k, de N.V. „Neko" te Geldrop, gehouden. Van de 94 aandeelen, die vertegenwoordigd heetten te zijn, konden slechts 25 getoond worden. De overige 69, waarvoor van v. N., die president-commissaris is en de vergade ring presideerde, zich aansprakelijk stelde, kon deze op vordering van de overige aan deelhouders niet toonen. De vergadering ging niettemin toch door en alle agendapunten werden met 69 tegen 25 stemmen aangenomen. Zij bevatten o.a. een goedkeuring van de balans en verlies- en winstrekenii> over 1935, die evenwel simpel was samengesteld en zulk een korte toelichting had, dat alle 25 aandeelhouders heftig protesteerden. Toelichting weigerde de voor zitter te geven. Een ander punt betrof de verhooging van het salaris der directie de vrouw van van N. is directrice van f1200 tot f2600 's jaars. Even tevoren had van N. den aandeelhouders nog op gemerkt, dat er geen dividend mocht uitgekeerd worden, omdat er een verliespost van f 30.000. was. De rechtskracht van deze vergadering wordt - thans betwist op grond waarvan een gerechtelijk onderzoek naar het beheer van de N. V. „Neko" Kousenfabriek zal worden ingesteld. treinbeambten veroordeeld in sovjet rusland. Het Russische hooggerechtshof heeft, naar Reuter meldt, twee spoorwegbeambten ter dood veroor deeld en hun straf later gewijzigd in 10 jaar op sluiting, confiscatie hunner goederen, en onthou ding der burgerlijke rechten voor 5 jaar. Zij hadden een trein tot stilstand willen brengen en van de consternatie gebruik willen maken om zich te verrijken. Hun plan werd echter tijdig ontdekt. is dit mogelijk? Naar aanleiding van het bericht in ons blad van gisteren, meldende dat men in A. R. kringen er rekening mede houdt, dat na de partieele grond wetswijziging, zou worden overgegaan tot Kamer ontbinding en dat dit mogelijk nog dit jaar zou plaats vinden, zijn wij eens op informatie uitgetrok ken. Daarbij bleek ons, dat, zelfs al zou de Regeering het voornemen koesteren om zoo spoedig mogelijk Kamerverkiezingen te houden, dit toch niet in Fe bruari of Maart 1937 mogelijk zou blijken, omdat de parlementaire machine nu eenmaal niet snel genoeg maalt. Men verwacht, naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, dat de grondwetwijziging niet vóór einde Februari haar beslag zal krijgen, zoodat de verkiezingen dan in de laatste helft van April zou den worden gehouden. Laboratorium in Estland in de lucht gevlogen Vermoedelijk 25 dooden. Gisterenmorgen te tien uur heeft in de nabijheid van Tallin een zeer ernstig ongeluk plaats gevon den. Bij het demonteeren van zeemijnen is het laboratorium van de munitie-opslagplaatsen der weermacht in de lucht gevlogen. Ook eenige depots van ontplofbare stoffen werden vernield. Een uit brekende boschbrand kon spoedig gebluscht worden, zoodat de in het bosch gelegen opslagplaatsen ge spaard bleven. Tot in een omtrek van 4 kilometer sprongen de ruiten. Het aantal dooden wordt op 25 geschat. Daarbij zouden verscheidene reserve-officie- ren zijn. De staatspresident en de commandant der weermacht hebben zich onverwijld naar de plaats des onheils begeven. aantal joden in duitschland met 107.000 verminderd. Volgens de „Juedische Rundschau" bevinden zich als gevolg van de vervolging door de Nazi's thans meer Joden in Palestina dan in Duitschland. De Joodsche bevolking in Palestina wordt geschat op 395.000 en in Duitschland op 393.000. Drie jaar ge leden waren er nog 500.000 Joden in Duitschland, of bijna driemaal zooveel als toen in Palestina woonden. ongekende rupsenplaag in amerika. Eenige districten van Noordelijk Ontario onder vinden een ongekende rupsenplaag. De dieren vormen een uitgestrekt golvend groen kleed, ver nielen de jonge aanplant, vreten boomen en struiken kaal, stagneeren het weg- en treinverkeer cn verjagen de vacantiegangers uit hun zomerhuis jes. Sommige plekken van de spoorrails zijn zoo dik met rupsen bezet, dat de wielen slippen. In horden kruipen de rupsen over de vensterruiten en ont nemen het licht aan de woningen. richard tauber gaat trouwen met engelsche actrice. Aan het bureau van den Burgerlijken Stand te Londen wordt onder de huwelijksgegadigden ver meld de zanger Richard Tauber, die waarschijn lijk a.s. Zaterdag zich te Londen in den echt zal laten verbinden met miss Diana Napier, een En- gelsche actrice. aanrijding in den haag. Omstreeks 12 uur is gisterenmiddag op den Bezuidenhoutscheweg de 75-jarige voetganger L. E. C., wonende te Wassenaar, toen hij den rijweg wilde oversteken, aangereden door een personen auto. De man, die in gezelschap van een dame was, kwam achter een tram vandaan en is, in tegen stelling tot de vrouw, die bleef staan, den weg overgestoken, terwijl een auto uit de tegenover gestelde richting van de tram naderde. De bestuur der heeft getracht een aanrijding te voorkomen, door naar rechts uit te wijken, doch dit is hem niet gelukt. De voetganger C. bekwam inwendige bloedingen aan het hoofd en werd in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen. Zijn toestand is ernstig. ERNSTIGE BOTSING TE UTRECHT Gisteravond omstreeks negen uur heeft op den hoek van de Julianalaan en Paltzerweg op de grens van de gemeenten Bilthoven en De Bilt een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto en een motorrijwiel. De motorrijder, de heer M. uit Baarn kwam de Julianalaan afrijden in de richting Biltho ven, met zeer groote snelheid. Hierdoor bemerk te hij te laat dat uit de richting Bosch en Duin een personenauto naderde en een bot sing was onvermijdelijk. De aanrijding was vrij hevig, de motorrijder en zijn duopassagiere werden tegen den grond geslagen. Met zware verwondingen zijn zij per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. De. politie van Bilthoven heeft beide voertui gen in beslag genomen en proces verbaal op gemaakt. Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij het opstaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumonl wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert ze I Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Di/monf AKKER.CACHETS ERNSTI GONGEVAL TE DEN HAAG De 28- jarige B.M.D. uit de Daguerrestraat te Den Haag slipte gisteravond met zijn motor op den hoek van de Beeklaan en de Edisonstr. omdat hij naar men vermoedt de bocht met te groote snelheid, nam. Hij is met een zwa re hersenschudding door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. VOORLOOPIG GEEN „LUCHTHUIZEN' TOEGESTAAN Parijs, 15 Juni (Reuter A.N.P.) Het mi nisterie van luchtvaart deelt mede: Pierre Got, de minister van luchtvaart, heeft besloten voor- loopig het vliegen met toestellen van het type „luchtluizen" te verbieden. Er zullen proeven worden genomen om de technische wijzigingen vast te stellen, welke aan vliegtuigen van dit type zullen moeten worden aangebracht om verdere ongelukken te vermijden. De devaluatie in België wreekt zicht. Het stormt in België! Veel en veel ernstiger lijken de grieven der Bel gische arbeiders dan die van hun Fransche broeders. Ginds waren het arbeiders, tuk op een sociaal fa veurtje, vooral strijdend voor de 40-urige arbeidsdag, hier is het een arbeidersbevolking, uitgemergeld door de gevolgen der zoo hoog geprezen devaluatie, welke zoo graag en zoo lichtvaardig als een redster in de nood wordt aangeprezen. Als men thans leest dat de regeering een verhoo ging van den steun der werkloozen in overweging neemt, omdat de toestand voor dc verbruikers slech ter is geworden, dan moet men toch eigenlijk lachen om al dat getheoretiseer over de devaluatie en dan weet men, dat de verbeterde positie der Belgische industrie betaald is door den arbeider. Dat devaluatie niets anders beteekent dan een verkapte loonsverlaging is thans voor de zooveel- ste keer wel duidelijk gebleken. nederlandsche bond van gemeente ambtenaren. Provinciale af deeling Noord-Holland. Zaterdag hebben de leden van de afdeeling Noord- Holland van den Nederlandschen Bond- van Ge meente-ambtenaren .vergaderd te Amsterdam in „Krasnapolsky", onder voorzitterschap van mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe. De bondsvoor zitter. de heer J. Kamman, was mede aanwezig. De vergadering was speciaal belegd om het hoofdbestuur van advies te dienen, nopens de invoe ring van een nieuw (praktijk)- examen voor de ge meenteadministratie, naast, liever gezegd, tusschen, de reeds bestaande twee op dit gebied. Het bestuur verklaarde in meerderheid met het hoofdbestuur te kunnen meegaan. Een minderheid stond er afwijzend tegenover, tenzij nog nader van de gewenschtheid zou worden overtuigd. In het algemeen vond de vergadering de voorbereiding niet voldoende. Zij wenschte nadere gegevens van de zijde van het hoofdbestuur, om zich behoorlijk te kunnen oriënteeren betreffende deze, voor de amb tenaren en voor de gemeenten zoo belangrijke zaak. Nadat de bondsvoorzitter verklaard had, dat het niet noodzakelijk was, dat de vergadering zich thans definitief uitsprak, werd besloten, de zaak aan te houden, totdat ter zake nadere gegevens van het hoofdbestuur zullen zijn binnengekomen. bestrijding van de aardappelziekte. Hoewel de weerberichten van het Koninklijk Nc- derlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt nog niet met stelligheid het optreden van de aardap pelziekte hebben doen verwachten, schijnt deze toch reeds hier en daar voor te komen. Het verdient aan beveling hiermede rekening te houden, want wan neer de ziekte er eenmaal is, kan dit een snellere verbreiding tengevolge hebben indien de weersge steldheid later weer gunstig daarvoor-wordt. Het wordt dus nu gewenscht om tot een bespuiting over te gaan. amerikaansch militair vlietuig neergestort. Drie personen verdronken. Een militair watervliegtuig, dat in een orkaan te recht was gekomen, is, naar Reuter meldt, in Tarn- pa-Baai omlaag gestort. Hierbij zijn een officier en twee mecaniciens verdronken. verscheidene slachtoffers door ontploffing in bulgarije. Een gedeelte van het pand te Sofia, dat door de Vereeniging van jagers in beslag wordt genomen, is door een ontploffing, vermoedelijk veroorzaakt door kruit, vernield. Verscheidene personen werden gewond en men vreest, dat zich onder het puin nog •meer slachtoffers bevinden, o.a. kinderen die in het benedenhuis schietoefeningen hielden. Een later bericht meldt, dat reeds vijf lijken zijn geborgen. egyptische katoenoogst in gevaar. Bladluis richt schade aan. In geheel Egypte wordt door de bladluis aan de katoen ernstige schade toegebracht. De katoen planters hebben met steun der regeering krachtige bestrijdingsmaatregelen genomen, die echter, indien de temperatuur niet stijgt, weinig effect zullen heb- De schade, nu reeds toegebracht is nog niet groot, doch als de tweede ontwikkelingsphase begunstigd door het abnormale weer, straks beginnen zal, wordt het ernstigste gevreesd. NOG 120.000 STAKERS TE MADRID? Het reohtsche blad „Informaciones" schat het aantal stakende arbeiders te Madrid op 120.000 Deze zouden volgens het blad als volgt over de industrieën verdeeld zijn: In de bouwvakken en aanverwante industrie- en 75.000 en de overige 45.000 in confectie- en houtindustrie en onder personeel van centrale verwarming en liftbediening. ZWITSCH UITVINDER TEVENS AMBTE NAAR PAFT ZICH EEN KOGEL DOOR HET HOOFD De chef van de afdeeling „munitie" der oor- logs-techniscbe afdeeling in Thun Zwitserland heeft zich, toen hij voor een disciplinair ge rechtshof moest verschijnen, een kogel door het hoofd gejaagd. De man hatl een onder zijn lei ding tot stand gekomen procédé voor de ver vaardiging van lichtkogels aan een buitenland- sche firma verkocht en zich daardoor schuldig gemaakt aan vergrijp jegens eigendom en in breuk op vertrouwen, aangezien volgens de ambtenarenwet uitvindingen, die een staatsamb tenaar in uitoefening zijner functie doet, eigen dom zijn van den staat. De scheepsramp te Weenen, waarbij de Donau stoomboot „Wien" verloren ging. Hierboven een beeld van de ramp.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5