VROUW, V7X\ODt ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? Gekleede avondcostumes. Een voorname plaats nemen de avond costumes thans in, bestaande uit lange, klokkende rokken, gekleede blouses en manteltje. Vanzelfsprekend handhaven zich eveneens de mooie kanten japonnen, die in soepele plooien op den grond vallen, soms een kleine sleep hebben. halsuitsnijdingen zoo buitengewoon be scheiden zijn, zelfs bij avondjaponnen. Veel werk wordt gemaakt van handborduursel of met kralen bestikte voorpanden en mouwen. De blouses zijn meestal tamelijk ver uit gesneden en mouwloos, zoodat men na het afleggen der korte manteltjes een volko men avondjapon heeft. De linker japon is van gestreepte taf zij de, b.v. goudkleur met zacht groene strepen, terwijl in de hals uitsnijding van de mantel ruime volants zijn gezet, die zich aan de mouwen her halen. De zwart satijnen avondjapon rechts heeft een kort manteltje met wit satijnen revers, die echter ook van mat zilverbro- caat of lamé gemaakt kunnen worden. Opvallend is, dat de modellen van deze jasjes kort en aansluitend zijn, meestal met twee knoopen, die met elkaar verbonden zijn en door knoopsgaten gehaald worden. Sommige modellen hebben ruime schootjes, doch steeds sluiten ze in het middel aan. VERRASSINGEN, DIE DE MODE ONS BRENGT. In de eerste plaats behooren hieronder de vele mooie motieven der zijden weef sels, doch niet minder aandacht is besteed aan die voor katoen en wollen stoffen. Het blijft niet bij ruiten, strepen en bloemen, hoe mooi deze op zich zelf ook zijn, doch ook een rijke keuze andere ontwerpen zien wij in alle mogelijke kleuren op zijde, taf- fet, organdie. Wij zien zelfs rose en diep blauwe zwaluwen op een donker blauwe fond vroolijk fladderen. Strikken geven iets jeugdigs aan man tels, complets en japonnen, evenals de veel al mooi uitgevoerde bloemen. Men ziet zelfs gestyleerde bamboescheuten en bloe sems naast inlandsche huisjes op palen gebouwd, hetgeen echter eerlijk gezegd, niet veel opgang zal maken. Naast deze uitzonderlijkheden treffen wij vele mooie bloemenmotieven aan, ook op tulle gewerkt, die bijzonder fijn zijn. Giraffen en fox-terriers staan alleraardigst op kinder speelpakjes, evenals andere die- renfiguren. Op strandpakken behooren ankers, zeilbooten, reddingsboeien e.d. at tributen, terwijl een ongekende bloemen weelde ons ten dienste staat voor onze zo- mergarderobe. De fantasie der ontwerpers, in dienst van de textielfabrikanten is schier bnbegrensd. De eerste japon, die ons afb. links te zien geeft is van fijn gestreept zijden mouse- line of organdie. Dit model is in smalle ba nen gemaakt, terwijl de streep in verschil lende richting is verwerkt. Het geheel om sluit het lichaam tot op kniehoogte, wordt van daaraf zeer wijd en geeft een bijzon der mooie lijn weer. De middelste japon is van gebloemde zijde en is geschikt voor 's middags; het is een deux pièces met schootje aan het bovendeel gezet, de mou wen zijn zéér wijd aan den bovenarm, ter wijl een geplisseerde georgette jabot als garneering dient. Middenbaan is in gedeel telijk opgestikte plooien uitgevoerd. De rechter japon is lang en zeer geschikt als avondjapon, heeft een gedrapeerde hals- garneering; r;uime pofmouwen en ruches onder aan den rok. De blouses blijven zeer en vogue en zijn meer of minder gekleed naar gelang van het doel. Nu eens heeft men linnen, piqué of andere waschbare weefsels, dan weer verwerkt men luchtige zijdjes, die rijk ge garneerd zijn met ruches, plissé's en vo- ihnts. -Het is inderdaad opvallend, dat de Alleraardigste witte en blauwe linnen manteltjes ziet men, ontleend aan Beier- sche modellen. Verschillende dunne weef sels dragen motieven ontleend aan de flo ra der Alpen, als edelweiss, gentiaan, al penroosjes, e.d. Kruissteekpatronen zijn zeer decoratief en in bonte kleuren uitgevoerd, evenals de handgeweven ceintuurs, waarop meestal in kleurige wol geborduurd, soms hangt er zelfs ten overvloeide nog een vurig rood hartje aan! De linker blouse is van gebloemd chiffon en is afgewerkt aan de hals met een ge deeltelijk opstaande plissé, die zich her haalt in het midden vóór en aan de mou wen. De rechter blouse heeft een vierkante halsuitsnijding met in plooien gelegde kraag en schootje, ook de opslagen zijn op deze wijze gemaakt. VISCH, EEN UITSTEKEND .VOEDINGS MIDDEL. PRACTISCHE IDEEEN. Men hoort huisvrouwen vaak klagen, dat zij wel eens graag iets anders zouden willen maken van haar kamers. Veel mag zooiets niet kosten en daarom zouden wij eens een geheel ander iets willen voorstel len. De bekleeding van de ramen vormt een belangrijk deel van de kamer en daarom brengen we hier wijziging in. Men laat door den timmerman een geraamte maken van triplexhout en bekleedt dit met cretonne liefst dubbel of anders met een onderlaag van voering, om te voorkomen, dat sterk licht te veel doorschemert. Deze omlijsting moet zoo dicht mogelijk bij de ramen worden aangebracht, terwijl daar na b.v. effen voile of markisette voor het glas gehangen wordt. Aangezien de beurs der meeste huisvrou wen het tegenwoordig niet toelaat iederen dag vleesch aan den middagdisch te - ge ven, doen zich evenzeer vleeschlooze da gen voor, waarbij een flinke hoeveelheid groenten en liefst nog een rauw-kost-scho- tel ook het gebruik van eieren overbodig maakt. Vleesch kan op uitnemende wijze vervangen worden door visch en indien door het overgroote deel der Hollandsche huisvrouwen regelmatig éénmaal per week visch opgediend zou worden, zou dit zeker onze zeerobben ten goede komen, want immers in het visschersbedrijf doet de nood der tijden zich zwaar gevoelen. Wan neer men zich, hoe vriendelijk noodend de oude, stoere visscher zijn lezeressen aan kijkt, dan mogen wij zeker wel onderstel len, dat zij zijn verzoek zullen inwilligen. Verschillende wijzen van bereiding ma ken het mogelijk de meest verfijnde smul papen op cullinair gebied te bevredigen. Noodig is de visch grondig schoon te maken en onder stroomend water na te spoelen, zouten en een uur laten staan, daarna met citroensap inwrijven. Onze Duitsche naburen spreken over de regel der 3 S., n.1. Saübern, Salzen en Sauern, eischen waaraan noodzakelijk voldaan moet worden. Wij laten eenige smakelijke recepten volgen. ONTBIJTEN IN DEN TUIN OF OP HET BALCON. Wanneer de vacantieweken zijn aange broken en de familie niet uit de stad gaat, dan zal het toch wel aardig zijn om eens niet alles precies hetzelfde te doen zooals het alledaagsche leven dit van ons eischt. We zijn niet zoo aan tijd gebonden, staan ZOMERSCHE DAGEN. Breken met de sleur! Zomersche dagen zijn dikwijls aanlei ding, dat wij geen of weinig aandacht meer besteden aan zaken, die anders onze be langstelling wel hebben. De zomersche da gen vormen bij elkaar den zoogenaamden komkommertijd. Waarom men dan zonder interesse is voor allerlei zaken, zal nie mand precies kunnen uitleggen. Het is eigenlijk ook een beetje dwaas! Zoodra het warm wordt, hebben we geen aandacht meer voor wat op het rijke, uit gestrekte terrein der mode te zien is. Waarom? Is de zomermode dan zoo in teressant? Wij zouden zeggen van niet! Bovendien: gedurende de zomermaanden treft men de voorbereidingen voor de ko mende herfstmode en dat is altijd de moeite waard. Laten we dus eens met die gewoonte breken en onze aandacht dit jaar eens wel gespannen houden op de mode. Door de modepremie voor de lezeressen van dit blad aan te vragen bij de modere dactrice, Muzenstraat 5b, Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels of door gireeren van twaalf cents op giro nummer 191919 ten name van den knippa- tronendienst te Den Haag. Vischschotel met bloemkool. Kabeljauw, schelvisch, zalm en andere kookvisch worden volgens de S.S.S. klaar gemaakt en in boter 8 minuten gestoofd, daarna laag om laag met half gaargekook- te bloemkool in een ingevette vuurvaste schotel gedaan, bovenste laag bloemkool, waarover een dikke saus wordt gegoten van boter, bloem, bloemkoolwater en melk, waaraan zout en citroensap is toege voegd. Over het geheel strooit men geraspte kaas en paneermeel, legt hier en daar een klontje boter en zet de schotel pl.m. 30 mi nuten in den oven. Opdienen met aardap- pelpurée. Vischgehakt. De gekookte visch wordt ontgraat en van de vellen ontdaan, daarna zeer fijn gehakt en aangemaakt met gewerkt brood, 1 ei, 1 gesmoorde ui en gehakte peterselie, goed dooreen kneden en ballen vormen, die door paneermeel geróld en in boter lichtbruin gebakken worden. Presenteeren met gebakken aardappe len en gemengde sla. VOOR ZONNIGE DAGEN. De zomer brengt steeds een menigte weefsels, die er op berekend zijn als het ware te wedijveren met de natuur om ons heen. Bloemen, veel bloemen en een groote verscheidenheid van andere motieven in bonte kleuren gedrukt op effe# fond is d e groote mode. linnen draden worden gecombineerd met kunstzijde, wol en katoen en de textielin dustrie is zoo ver gekomen, dat zelfs kreu- kelvrij linnen gefabriceerd wordt. Buiten gewoon mooie effecten krijgt men door het verwerken van deze moderne soorten lin nen voor mantels, costumes en japonnen, die meestal een sportieven indruk maken. Wollen weefsels met kunstzijden noppen worden soms zóó geweven, dat men de lin nen weefsels precies heeft geimiteerd. Lin nen japonnen vragen geen andere garnee ring dan knoopen of stiksels, soms ziet men er open gewerkte randen ingewerkt en juist die groote eenvoud van uitvoering geeft iets klassieks aan de modellen. Lin nen mantels en japonnen kleeden zoowel slanke als gezette dames door de buitenge woon vele mogelijkheden en daarom zal 't steeds meer volmaakte weefsel zoo buiten gewoon populair worden. eens wat later op en zullen misschien wel eens op willekeurige uren thuis komen en het huishouden zal niet met dezelfde regel maat verloopen als in gewone tijden. Zoo'n paar, laten wij het maar eens zorgelooze weken noemen, dat \ve zoo'n beetje bohé mien leven, hebben ook hun bekoring, niet waar? We beginnen, als het weer het maar even toelaat, met zoovéél mógelijk in den tuin of op balcon te eten, storen ons niet aan eventueele nieuwsgierige blikken. De tafel zal liefst gedekt worden met een bont tafellaken met bloemen, strepen of ruiten bedrukt of ingeweven, dat niet al te gauw vuil wordt, want we hebben vacan- tie en dat beteekent immers, zoomin mo gelijk overbodig werk verrichten? We zien deze aardige vroolijke tafeikleeden thans te kust en te keur en zullen bij het gebruik eerst ervaren, hoe gezellig en practisch ze MODERN LINNEN. Wanneer men als bovenschrift leest: „modern linnen", dan zal bij vele onzer lezeressen de vraag opkomen, of dit een ander weefsel is als het vroegere linnen. Ongetwijfeld is het waar, dat in hoofd zaak hetzelfde materiaal gebruikt wordt en dat het nog steeds heerlijk koel is als men het aanvoelt, waarom het dan ook geens zins te verwonderen is, dat het tot de meest gevraagde zomerweefsels blijft be hooren. De wijze, waarop linnen geweven en bedrukt wordt, heeft er toe bijgedragen, dat het zooveel mogelijkheden voor de ver werking biedt. Vroeger kende men slechts effen linnen, doch thans heeft men zelfs verschillende stoffen met ingeweven pa tronen van gemengd materiaal, die nage noeg niet van linnen te onderscheiden zijn, op het eerste gezicht althans niet. Zuivere HET PRACTISCHE HUIS. Handbreiwerk, De tijden, dat de dames zich met een handwerkje bezighielden, om iets te doen te hebben, behooren lang tot het verleden. Thans wordt er gebreid en gehaakt met een ijver, die boven allen lof verheven is en met de bedoeling om werkelijk iets tot stand te brengen. Hiervan getuigen de veelal groote werkstukken, in den vorm van mantels, japonnen, rokken, badpakken, jumpers, kinderkleertjes e.d. Allerlei materiaal verwerkt men, zoo wel wol als linnen garens, katoen, zijde en verschillende combinaties van wol en zijde, frotté e.a. Zeer in den smaak vallen de vlechten voor slip-overs en damesvesten, zooals de afb. links boven te zien geeft. Boord en mouwopslagen zijn in geribd patroon uit gevoerd, terwijl de hals met een tamelijk dik koord met een paar pompons wordt afgewerkt. Het breien van badpakken, waarvoor men speciale wol gebruikt, is niet moeilijk en wordt in eenvoudig blokpatroon uitge voerd, om het midel en over de schouders wordt dik wollen koord gebruikt. Heel bijzonder is het model van de effen zijden mantel, die aan een heeren rok- costume doet denken en aan de voorzijde kort is, doch lange achterpanden heeft. De middelste japon heeft een kort mouwloos manteltje met ruim klokkende volants en driekwart lange mouwen met wïldleeren ceintuur om het middel. De rechter afbeelding geeft een aanslui tende effen mantel weer van wit linnen of wel van wallen staf. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36. Den Haag (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven Indien men tegelijk met het patroon' te vens gaarnp het laatste nummer van „liet Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne dat ook Uw kenissen, die misschien nog geen abonnée zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen. die een abonnement op leze krant biedt, te genieten. JAPON VOOR GEZETTE DAMES. G 69. Prijs per patroon f 0.25 plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Ook de gezette dames hebben onze be langstelling, waarom wij dan ook bijgaand model voor deze groep hebben laten ont werpen. Aan te bevelen is om het van een dunne wollen georgette te maken of soe pele zijde, liefst zwart of donker blauw, daar deze kleuren het meest afkleeden. De halsuitsnijding is aan de rugzijde hoog en voor in ovalen vorm; als garneering een clips of bloem. Gladde mouw met volant, die over de elleboog reikt. Taillelijn 5 c.M. lager dan de normale. Schoudernaden en postuurnaden op zij. Rok met achterbaan uit één stuk en fi guurnaadjes en voorbaan met puntig heup stuk en drie banen, die in lichte klokken vallen. Patronen in de maten 48505254. HUISJAPON. G 63. Prijs per patroon f 0.25 plus 5 ct, voor adm.- en verzendkosten. Bedrukte stof, b.v. vlisco of cretonne, zijn aardige voor deze eenvoudige huisja pon. Rechte rug en achterbaan van de rok met figuurnaadjes. Het lijfje sluit mid den voor met knoopen en knoopsgaten en heeft opgestikte zakjes. Wijde mouw, die met ruimte in het armsgat is gezet en naar de elleboog toe nauwer wordt en met een glad boordje wordt afgewerkt. Cein tuur van hetzelfde materiaal. Patronen in de maten 40—4244.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8