Raad Sint Maarten. 'n Uitkomst voor U De strijd om de sancties» geen twee Brillen Opticien Teriep EaEBnHBEBBMHBKsi Onderhandelingen tusschen Noord en Zuid China begonnen Addis Abeba herleeft Vergadering van den Raad op Dinsdag 10 Juni 1936, 's morgens qjn 10 uur. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig; één vacature. Na opening volgt beëediging van den heer P. S. Eenhoorn, die de vereischte eeden in handen van den Voorzitter aflegde. De Voorzitter feliciteerde den heer Eenhoorn en sprak den wensch uit, dat hij veel genoegen in z'n nieuwe betrekking mocht ondervinden en dat hij een waardig opvolger van zijn voorganger mocht zijn. Algemeene felicitatie volgde hierna. De heer Eenhoorn dankte voor de tot hem ge richte woorden. Al zal zijn meening wellicht niet altijd parallel loopen met die van z'n voorganger, don heer A. Wit, spr. hoopt, de gemeente op dezelfde wijze te dienen als de heer Wit dat deed. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Van de Mededeelingen vermelden we de goedkeuring van Ged. Staten van eenige raadsbesluiten o.a. dat tot wijziging van de begrooting 1935 en tot vaststelling van een verorde ning op de hondenbelasting. Een schrijven, houdende, dat wederom vrijstelling is verleend voor het vak lichamelijke oefening aan de o. 1. school tot 1 Januari 1937. De schoolbesturen te Stroet en De Rijp berichtten accoord te gaan met het te verleenen voorschot over 1936. Tot Voorzitter van het Burg. Armbestuur is be noemd de heer D. Swart. Ingekomen waren voorts verschillende verslagen, zooals vergadering vleeschkeuringsdienst, arbeids bemiddeling e. d. Mededeeling werd gedaan van den brief, die n.a.v. .de vorige vergadering is verzonden en die betreft den steun voor den tuinbouw-misoogst; zoo ook van het antwoord, daarop ontvangen. Dit antwoord, het welk op 6 Mei inkwam, hield in, dat het voorschot op de steun voor hen, die er voor in aanmerking komen, binnenkort zou worden uitgekeerd. Na eenigen tijd is dat ook gebeurd. Eerst vorige weck hebben de tuinders het restant in ontvangst genomen. Vastgesteld wordt een verordening waarbij geldig worden verklaard die verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedriegd. Opheffing der plaatselijke commissie van toezicht op het 1. o. 'Aangezien door wetswijziging men niet meer Ver plicht is een dergelijk commissie in stand te hou den en deze voor onze gemeente geen beteekenis heeft, terwijl door opheffing nog eenige besparing wordt verkregen, stellen B. en W. voor, de plaatselij ke commissie van toezicht op het lager onderwijs op te beffen. De commissies warén voor alle platte landsgemeenten van geen beteekenis, de commissie kwam feitelijk slechls bijeen om een jaarverslag vast te stellen. Het hoofd der school was het er ook roerend mee eens, dat de commissie absoluut geen zin heeft. Z. h. s. wordt tot opheffing met ingang van 1 Juli a.s. besloten, onder dankzegging^ aan de commissie leden. Deelneming borgstellingsfonds. B. en W. stellen voor behoudens hoogerc goed keuring in liet stichtingskapitaal van liet op tc richten borgstellingsfonds voor den middenstand deel te nemen voor een bedrag van f 0.15 per inwo ner. Aangezien de kleine middenstand ook in onze ge meente, door den ongunstigen toestand van vele in gezetenen, in de verdrukking komt, bevelen B. en W. aanneming van dit. voorstel aan. De Voorzitter licht dit voorstel toe; reeds eerder verschenen in ons blad uitgebreide artikelen over dit onderwerp. Eerst hadden B. en W. nog een afwachtende hou ding willen aannemen. Een aclres van de Midden- standsvereeniging deed hen evenwel met dit voor stel komen. Men kon zich zeer goed met het voorstel vereeni gen en met al gemeen o stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Splitsing van den Vleeschkeuringsdienst c.a. ïn verhand met liet verzoek der commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den kring Barsingerhorn, stellen B. en W. voor te be sluiten tot splitsing van den bestaanden dienst en vaststelling der gemeenschappelijke regeling voor den keuringsdienst en voor de exploitatie van den destructor met noodslachtplaats. B. en W. achten liet voor de gemeente van groot belang dat deze nieuwe regeling tot stand komt. Na een uiteenzetting van den Voorzitter ging men ook met dij; voorstel accoord. Het standpunt van B. en W. t.o.v. een toeslag op de ziekenfondspremie. Een moeilijke kwestie. Ingekomen is een verzoek van een vertegenwoor diger der A.A.Z.A. te Dirkshorn om een tocslagre- geling in 't leven fe roepen, waarbij door de ge meente en de betrokken geneesheeren ieder ten hoogste 1/3 in de kosten wordt bijgedragen. Reeds eerder, den 12en Maart 1935, is een afwij zende beschikking genomen, op liet verzoek van de drie landarbeidersbonden inzake doktersfonds-contri butieregeling. B. en W. staan nog op hetzelfde standpunt van toen, n.1. aan die behoeftigen steun te verleenen door liet lichaam, dat zulks ook thans regelt voor hen, die hun contributie hetzij gedeeltelijk, hetzij in 't ge heel niet kunnen betalen. Om een algemeene regeling in te stellen als in het adres bedoeld, meencn B. en W. niet te kunnen doen, waarom zij dan ook voorstellen op denzelfden voet door te gaan en het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het betreffende adres wordt door den Voorzitter voorgelezen. Dc heer De Pee had gehoopt een ander oordeel van B. en W. te vernemen; de toestand is immers nog verslechterd. Er zijn behoeftigen, die niet bij het Burg. Armbestuur durven aan te kloppen om zekere redenen. Als men 25 a 30 jaar betaald heeft aan het ziekenfonds, gaat men zoo maar niet naar liet Burg. Armbestuur. Als we aannemen, dat 50 le den onder dc regeling vallen, becijfert spr. dat het voor dc gemeente niet zooveel uitmaakt, waarbij spr. nog opmerkt, dat wanneer bet Burg. Armbe stuur de ziektegevallen moet betalen, het toch op ile gemeente neerkomt, daar die het B. A. subsi dieert. Spr. raadt daarom aan deze kwestie nog eens te overwegen. De heer Brak informeert of het veel voorkomt, dat. men zich tot het B. A. wendt. De Voorzitter antwoordt van sporadisch; er zijn 3 personen geweest. De heer Brak is huiverig voor een algemeene re geling, ook al in verband met de zeer slechte tijds omstandigheden; al was het nu een tijdelijke maat regel, dan was het nog iets anders, al geeft spr. toe, dat wanneer men uit het fonds treedt, het voor de gemeente wellicht nog erger wordt. De heer Eenhoorn kon zich na verschillende inlichtingen te hebben ingewonnen het stand- ZAL ENGELAND TOESTEMMEN IN DE OPHEFFING? HET DREIGENDE DRIEVOUDIG VERBOND. Morgen zal Eden in het Lagerhuis verklaringen afleggen omtrent de door Engeland te volgen poli tiek inzake de sancties tegeh Italië. Van Chamberlain weten wij reeds dat hij tegen stander is. De minister van Oorlog, Duff Cooper, die zoo heftig tekeer gaat tegen de pacifistische stroo mingen, welke hij als erger dan gifgas qualificeer- de, wil er waarschijn lijn ook wel een eind aan ma ken en van Baldwin kan men veilig aannemen, dat hij eveneens zal willen trachten de geschillen met Italië bij te leggen. Over Sir Samuel Hoare behoeven wij niet eens te speken. Ook hij is een tegenstander van de sancties. Hieruit kan blijken, dat Eden wel eens sterk ge ïsoleerd zou kunnen komen te staan en daardoor tot aftreden worden gedwongen, tenzij hij, evenals de andere ministers, de werkelijkheid wil zien. Deze werkelijkheid nu is weinig gunstig voor een doorzetten der sancties. Frankrijk immers is in steeds stijgende mate ver ontrust door de groeiende militaire macht van Hit- Ier en ziet met angst de vriendschap tusschen Ber lijn en Rome groeien. Hoe vredesgezind Blum ook mag zijn. toch zal- hij koste wat kost, een bondge nootschap tusschen Hitier en Mussolini moeten trachten te voorkomen. Hierdoor immers zou in feite het oude drievoudig verbond zijn hersteld, daar Italië Oostenrijk en Hon garije zou medesleepen en Polen ongetwijfeld door deze sterke middel-Europeesche groep zou worden aangetrokken. Frankrijk zou dan, mogelijk tezamen met Enge land, komen te staan tegenover een militair-sterke groep van onverzadigde naties, daarbij slechts ge punt van B. en W. wel indenken. Spr. vermoedt dat de berekening van den heer De Pee wel eens aan den lagen kant kon zijn, waar het getal werkloozen soms als om de 50 ligt. De heer De Pee zegt dat getal gebaseerd te heb ben op bet aantal in Harenkarspel, waar men de re geling wel heeft. Er zijn er daar pl.m. 100 en Ha renkarspel telt toch 3 maal zooveel inwoners dan St. Maarten. Het geldt slechts voor de behoeftigsten. De heer Eenhoorn vindt het een lastige materie; uit sociale overweging gevoelt spr. wel voor de re geling, maar wie zijn de allerbehoeftigsien? De Voorzitter onderstreept deze zienswijze; spr. denkt, dat bovendien het aantal leden van het fonds eer zal toe- dan afnemen. De heer Brak merkt op, dat zij, die later toetre den, buiten de regeling vallen. De Voorzitter zegt het standpunt uiteen dat de Vereen, van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig kanton Schagen in deze innemen. Spr. herinnert er aan hoeveel aanvragen er indertijd kwa men voor den tuinbouwsteun. Algemeen wordt deze kwestie uitermate lastig genoemd. De grootste mond. De heer Brak zegt, dat hij, die de grootste mond opzet bij het B. A., het beste er aan toe is. Dc heer Breed: Ja en wie de grootste mond krijgt, dié komt hcelemaal niet meer terug. Spr. zegt, dat de voorzitter sprak van sporadische gevallen, maar hangende het onderzoek hebben verschillende perso nen een afwachtende houding aangenomen, in de hoop, dat een regeling getroffen werd. Spr. heerft uit de ingezonden stukken in ons blad den indruk ge kregen, dat het niet zoo is, als de heer Haringhuizen wel voorstelt. Van een verlaging over de geheele linie is niets tc verwachten. Dat betreft dan maar een paar centen. F e dokt oren willen meewerken, want de 1/3 verlaging is voor hen een verlaging, die ze niet kunnen verhalen. Als menschen uit het dok tersfonds gaan, niet naar het Armbestuur willen en ziek worden, dan is de gemeente de dupe. Spr. dringt er dan ook op aan de regeling nog eens ernstig te overwegen, want behalve een belang voor de betrokkenen, ziet spr. er ook degelijk een gemeen tebelang in. Bij aanvaarding wordt het risico voor de gemeente beperkt. De heer Brak dacht, dat meestal bij bedanken de dokter in overleg trad met het Burg. Armbestuur Spr. vreest bij een algemeene regeling, dat er zul len komen, die het zelf kunnen betalen. Ook om het idéé van den heer Blom, om de rege ling alleen voor de werkloozen in bet leven te roe pen. groepeeren zich allerlei moeilijkheden. De beer Gootjes zegt, bij aanneming van het voor stel, het eind niet te kunnen zien en wijst op de ongelijkheid tegenover anderen die zal ontstaan. De hooge tarieven zijn hem zeer onsympathiek. De fondsleden moesten eigenlijk onderhandelen met de dokters. De dokters leunen maar op de overheid, wat gemakkelijk is, maar ook gevaarlijk. Spr. is bang de onverschilligheid in dc hand te werken. De heer Glas betreurt het dat de dokters niet over de geheele linie wat hebben laten vallen. Allicht zijn daar bezwaren aan verbonden, maar evengoed als van anderen, is het ook de plicht van dc dok toren een veer tc laten. Spr. geeft toe dat de gang naar het B. A. een moeilijke is, maar we leven in een tijd, die ons noodzaakt moeilijke stappen te doen. De heer Brak en Eenhoorn hadden op de verga dering te I-Iarenkarspel gehoord, dat een verlaging over de geheele linie van 10 kon lijden, maar dat beteekent voor de behoeftigen weinig, terwijl met de onderhavige regeling de behoeftigen zijn ge baat. De heer Breed zeide n.a.v. de woorden van den beer Gootjes, dat van de doktoren medewerking is te verkrijgen, wat in tegenspraak is met de bewe ring, dat zij zouden steunen op de overheid. Spr. wijst er op, dat van de 37 gemeenten er SI dc re geling hebben ingevoerd en een algoheele verlaging niets beteekent. De heer Gootjes zegt, dat de doktoren wel mede werken, maar ze verbinden er een voorwaarde aan, (n.1. dat gemeenten ook een deel bijdragen). Spr. had gaarne gezien, dat men. de tarieven eens flink had herzien. We staan er met een slag om den arm voor. De hoer Breed vreest, dat een flinke verlaging zou gaan ten koste van de geneeskundige hulp. De lieer Brak merkt op, dat de vergaderingen, van het Ziekenfonds van bovenaf worden gehouden. De heer Eenhoorn: Dat is een groote fout! De heer Brak deelt nog mede, dat Dr. Groenhart 25 van het geld afdraagt en dus 75 behoudt. De heer Eenhoorn voegt er aan toe, dat de dok toren ook voor leden, die niet betalen kunnen, de 25 moeten afdragen. De heer Brak brengt naar voren, om eerst eens in verbinding te treden met den dokter, om te zien, hoeveel het kosten zal, wanneer de regeling zou worden ingevoerd. De heer Breed betwijfelt of die het wel beoor- deelen kan. Na nog eenige discussie, waarbij de Voorzitter opmerkt, dat een commissie het ook niet altijd be kijken kan, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 52 stem men, die van de heeren Breed en Dc Pee» meer noodig. Eén paar glazen voor ver zien en lezen, per paar f 4.bij Oogonderzoek gratis, te SCHAGEN. secondeerd door de Kleine Entente en Rusland. Op het laatste land kan men daarenboven als hulp weinig rekenen, omdat Japan veel van zijn aan dacht vraagt. Ook Engeland is een bondgenoot, die door de groo te uitgestrektheid van zijn gebied niet zijn volle weermacht in het vuur kan brengen. In dat opzicht is de toestand van Frankrijk thans veel ongunstiger dan in 1914. Toen immprs stond Japan aan den kant der Geallieerden. Of het thans nog als bondgenoot van Engeland zou optreden, is zeer de vraag, ja mag met reden worden betwijfeld. Al die overwegingen moeten er èn in Engeland èn in Frankrijk toe leiden om tc trachten zich op waardige wijze uit de sanctie-politiek terug te trek ken. Men zal zich misschien nog wel eens vol eigen waarde op de borst kloppen, men zal de linker groe pen tevreden trachten te stellen met een reorgani satie van den Bond, maar ten slotte zal men zich moeten neerleggen bij het feit, dat Mussolini meester van het terrein is gebleven en zijn wil aan de Vol- kerenbondsstaten heeft opgelegd. Geen vrouwenkiesrecht in Japan. De door de feministen aangewende pogingen om voor vrouwen burgerlijke rechten te verwerven, zoo als kiesrecht en bemoeiing in staatszaken, hebben tot dusver weinig succes opgeleverd. De landdag heeft vier desbetreffende wetsontwerpen behandeld en na een korte bespreking verwezen naar commis sies, waar zij zonder nader onderzoek de doofpot zijn ingegaan. In antwoord op desbetreffende vragen antwoordde de zegsman der regecring, dat de regee ring, hoewel bereid deze kwestie te overwegen, hier aan pas haar aandacht kon schenken, wanneer de geheele aangelegenheid der locale besturen aan een herziening wordt onderworpen. Begrooting 1936. Maar steeds be knibbelen! Opnieuw wordt aan de orde gesteld de behande ling van de bcgrooting 1936, die met eenige bemer kingen van Ged. Staten werd terug ontvangen. Voor een extra bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefónds was gerekend op f1690.Deze bij drage moest worden teruggebracht op pl.m. f750. Daartoe gaven Ged. Staten in overweging een veror dening op de heffing van besmettelijke zicktcgelden vast te stellen. De Voorzitter zeide, bierbij te hebben aangetee- kend: Zal in overweging worden genomen. De heer Breed: Gum dat maar weer uit. (Vroo- lijkheid). De nota van andere opmerkingen bevatte voorts tal van kleinere uitgaafposten, die voor verlaging in aanmerking kwamen. Met sommigen kon men accoord gaan, met anderen weer niet. De voornaam ste zullen we hier vermelden. Om inplaats van de geldende vermakelijkheids belasting een heffing van 20 op den entreegelden in te stellen, daar zag men niets in en men vreesde, dat de opbrengst dan nog minder zou zijn. De heer Breed merkte op: Het is alsof ze denken, dat je niet anders doet, dan uitvoeringen geven. Voor één vergunninghouder werd bet vergun ningsrecht inplaats van verhoogd zooals werd aangegeven nog met f2.50 verlaagd. De anderen betalen reeds het minimum van f40.—. De ver koop van sterken drank is in deze gemeente uiterst klein. Dc uitkeering van het Rijk voor de gemeentefonds- belasting wordt verlaagd met plzn. f 550. Niet voldaan werd aan den wensch de post ad- vertentiekostcn te verlagen met f5.De post is geraamd op f15.en waar een advertentie (oproe ping hoofd/school e.d.) reeds ongeveer f 14.50 kost, voelde men hier niet voor. De heer Brak: Een Schager Roosje! (Hilariteit). Niet geschrapt werden ook de subsidies ten be hoeve van drankmisbruik en iepenziekte. De subsidie van hel Rijk voor werkverschaffing kon verhoogd worden met f316.en de uitkeering aan bijzondere scholen ingevolge een nieuwe regeling verminderd met f437. Zoo de begrooting nu is gewijzigd is er nog f500 te kort bezuinigd en is er een extra-subsidie noodig van pl.m. f1200. Goedgekeurd worden eenige af- en overschrijvin gen der begrooting 1935 en vastgesteld een kohier hondenbelasting tot ccn bedrag van f237. Benoeming wethouder. Aan de orde was nu de benoeming van een wet houder in de vacature A. Wit Kz. Gekozen werd de lieer P. Gootjes met 4 stemmen. De heer P. Breed verwierf 2 stemmen, 1 blanco. De heer Gootjes aanvaardde zijn benoeming. De Voorzitter feliciteerde den beer Gootjes. Reeds tweemaal had spr. met den hoer Gootjes (als plaats vervanger) aangenaam samengewerkt en spr. hoop te dat die samenwerking in de toekomst ook zoo mocht blijven in het belang van de gemeente cn de ingezetenen. De heer Gootjes dankte die leden, die hun stem op hem hadden uitgebracht, voor het in hem ge stolde vertrouwen en hoopte, dat hij de kracht en gezondheid mocht vinden om z'n taak te vervullen tot heil der gemeente. De raadsleden uitgezonderd de soc.-democraten feliciteerden hierna de heer Gootjes. De rondvraag. De heer Breed zegt, dat zijn fractie nog steeds het zelfde standpunt inneemt, dat bij vroegere wethou dersverkiezingen is ingenomen en op dit punt niet accoord kan gaan met de gevolgde handelwijze. In 't college toch is nu vertegenwoordigd een bepaalde groep van de ingezetenen, één derde deel van de kie zers wordt genegeerd Daarom hebben we, zegt spr., niet aan de felicitatie deelgenomen; men begrijpe goed, dat het niet gaat om dc persoon van den heer Gootjes. Hierna sluiting. Meenmgsver schillen tusschen Nanking en Kwansi De onderhandelingen tusschen vertegenwoor digers der Centrale regeering en der Zuidelijken zijn gister te Hentsjau begonnen. Men meent te weten, dat er reeds moeilijkheden zijn gerezen die te wijten zijn aan meeningsverschillen tus schen Nanking en Kwangsi. Hoewel officieel is gemeld, dat alle Zuidelijke troepen zich uit Hoenan hebben teruggetrokken is uit Tsjangsja bericht ontvangen, dat de Kan- tonneezen nog in de provincie zijn en zich zelfs in de bergen bij Kivang verschansen. In- tusschen zijn drie Chineesche kanonneerbooten van Hankou naar Tsjangsja gezonden. Ook Australië voor opheffing der sancties D eministerpresident van Australië heeft aan Bruce, den Australischen hoogen commissaris te Londen, het standpunt der regeering ten aan zien van de sancties medegedeeld, met de op dracht, de Engelsche regeering daarvan in ken nis te stellen. Hoewel de inhoud dezer mede deelingen niet bekend is gemaakt, gelooft men dat Australië opheffing der sancties verlangt, al zou dat slechts zijn in verband met de han- delsverliezen. Het leven krijflt zijn normalen gang. Het leven te Addis Abeba begint reeds zijn norma len gang te krijgen. De Italiaanscbe bank is baai- transacties begonnen. De markt is vol bezoekers en koopwaar. De Italiaanscbe uitgevers openen boekhandels. De Italiaansche couranten zijn overal te koop. Verschei dene vertegenwoordigers van fascistische organisaties en van vooraanstaande Italiaansche handelshuizen zijn hier aangekomen om de grondslagen voor het zakenverkeer te leggen. De openbare gezondheids diensten zijn met hun werkzaamheden begonnen. De hoofden der inlandsche wijken zijn bijeengeroepen om de regelen der hygiëne te lecren en op hun beurt aan do inlanders over te brengen. De bewoners kun nen door bemiddeling van hun hoofden opmerkin gen en klachten over sanitaire verordeningen aan de Italiaansche autoriteiten ovex-brengen, teneinde de eischen der hygiëne te doen aanpassen aan de inlandsche gebruiken en tradities. Do onlangs in elke wijk opgerichte rechtbanken ontwikkelen reeds een groote activiteit. Gisteren is de radioverbin ding Addis Abeba—Rome in werking gesteld. KONING EDWARD Vin KRIJGT EEN PANTSER. KRUISER TEN GESCHENKE. De sultan van Malesië zal den Engelschen koning op den dag van zijn troonsbestijging waarschijnlijk een oorlogsschip ten geschenke geven. Vele jaren geleden heeft deze staat nl. al eens een grooten-kruiser, „Maiaya" geheeten, aan Engeland geschonden. Dit schip is echter in tusschen geheel verouderd en daarom wil men met den bouw van een nieuwe eenheid beginnen. Geen aanmerkingen s. v. p. Arrestatie van een Russisch vice-consul in Japan. De Sovjet Russische vice-consul te Kobe is te Simonoseki in conflict geraakt met de haven politie en in hechtenis genomen. De vice-consul bevond zich op weg naar de tegenoverliggende stad Modsji om een voor Sovjet Rusland ge bouwd schip over te nemen. In zijn gezelschap bevonden zich 85 matrozen, die de bemanning vormden van het nieuwe vaartuig. Het con flict ontstond toen de vice-consul tegenover de havenpolitie zijn bezwaren uitte over de vele maatregelen die getroffen waren als of hij een gedetineerde was. Hij werd daarop gearresteerd. Zomermode voor Heeren. Links; Sporthemd uit fijn linnen met breede rugplooien. Rechts: Linnen jasje, met zeer groote zakken. Let vooral op de groote boven- zakken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 12