Ernstige ongeregeldheden De Fransche Senaat bijeen Duitschlands koloniale eischen I De Rijksinkomsten In Mei in België Nieuwe Chineesch- Japansche crisis Frontmilitie in Oostenrijk Woensdag 17 Juni 1936. Postrekening No. 23330 SCHAKER 79ste Jaargang. No. 9999 CODRANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in hef eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h". P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De stakingsgolf breidt zich uit Gistermorgen heeft zich te Luik in de omgeving van het Volkshuis een stoet van ongeveer 2000 sta kers gevormd, die door de voornaamste straten der stad trok. De bereden gendarmerie en politie, die aan zienlijk versterkt waren, voerden eenige charges uit, waarop de betoogers uiteenstoven. Zij vormden echter spoedig kleine afzon derlijke groepen, die de tramrijtuigen om singelden om het personeel aan te sporen, eveneens het werk neer te leggen. Daar het personeel weigerde, werden de ruiten der tramwagens met steenen bekogeld en stuk geworpen. In verschillende wijken werden pogingen gedaan om de tramrijtuigen omver te werpen. De stakers wilden de wagens zelfs in brand steken. Herhaaldelijk moest dan ook de politie en gendarmerie ingrijpen. Ten slotte gaf de directie der tramwegmaatschap pij tegen het middaguur order de trams naar de remises terug te rijden. Luik is dus op het oogenblik zonder tram. In de provincie Henegouwen is alles kalm. De staking is van de kolenmijnen naar verschil lende metaalfabriekcn en de steenfabrieken van Lessen overgeslagen. _De havenarbeiders van Gent hebben een prae-ad- ;vies ingediend en de staking wordt voor heden ver wacht. Er teekent zich een woelige, onrustige stem ming af, vooral iu Zuid- en Oost Vlaanderen. In de provincie Namen zijn de arbeiders van verschillende mijnen in staking, alsook in de kache 1 fabrieken en smelterijen van Tamines. De staking heeft zich ten slotte uitgebreid tot in Belgisch Limburg. Alleen te Winterslag is nog geen beslissing genomen. Van de staking te Antwerpen vallen enkele inci denten zonder ernstig karakter te vermelden. Hier en daar zijn namelijk vrachtauto's door de stakers omvergeworpen. Chef der gendarmerie naar Luik. De regeering heeft den chef der gendarmerie te Brussel, Kolonel Rinzinger, met spoed naar Luik gezonden om maatregelen te nemen voor de onder drukking van de agitatie. Het bestuur van de Rcxisten-partij heeft besloten, dat naar leider Degrelle, zich aan het hoofd moet stellen van de oppositie in de Kamer. De Rexistische afgevaardigde van Brussel heeft zijn mandaat aan Degrelle overgedragen. Verdere onlusten in het Lniksche. Naclere berichten melden, dat te Luik' en omge ving de door de staking teweeggebrachte toestand ernstig is te noemen. Tegen den middag kwamen de trams met verbrijzelde ruiten in de stad aan. Het tramwegpersoneel van Luik en Seraing wilde in op tocht naar het centrum der stad trekken. Gendar men te paard verspreidden de betoogers. Gistermiddag hebben stakers, komende van de grens der gemeente, getracht het, in het centrum der stad gelegen gebouw der socialisten te bereiken, doch zij stieten op een sterk cordon gendarmes, die onder de betoogers charges uitvoerden. Een der gendarmes werd uit het zadel gelicht. Nadat de betoogers zich weer verzameld hadden, trad de gendarmerie opnieuw handelend op, om de plaats te ontruimen. Tegen vijf uur scheen de rust weer gekeerd en werden de samenscholingen minder tal rijk. Er werd niemand gewond. Ook bij de openbare diensten wordt gestaakt. De arbeiders der openbare diensten in Luik zijn in staking. De groote winkels konden slechts onder politiebescherming hun deuren openen. Te Seraing zijn café's en winkels over het alge meen gesloten uit sympathie met de stakers. Ook de employe's der administratie staken hier. De devaluatie teniet. Men komt thans ïn breede kringen in België tot de conclusie, dat inwilliging der stakingseischen er op neerkomt, dat de voordeelige positie, welke de Belgische industrie door de devaluatie van de franc innam, geheel verloren zal gaan, ja zelfs in een na deel ten opzichte van andere exportlanden zal veran deren. Herberekening van pensioenen Bezuiniging van f 3.300.000. Ingediend is een wetsontwerp houdende hrebere- kening van pensioenen van burgerlijke en militaire pensioenen. Uitgegaan is van de algemeene wijzigingen, welke de salarissen der ambtenaren in den loop der jaren hebben ondergaan. Er is echter een limiet gesteld, waar beneden bij de herberekening het pensioen biet, mag dalen. De in 1921 en 1922 ontslagenen zullen een veer moeten laten van 2 resp. 6 pet., terwijl de pensioen korting 10 pet. zal bedragen voor de tusschen 1 Ja nuari 1923 en 1 Januari 1934 ontslagen ambtenaren. Daar na deze laatste datum de pensioenen zijn ge baseerd op verlaagde salarissen zullen deze weer minder worden aangetast- Slechts de pensioenen van de in 1938 en later ont slagen ambtenaren blijven onaangetast. De wet is een tijdelijke maatregel, opdat de regee ring gelegenheid hebbe haar standpunt ten deze na der te bepalen, zoodra zij over een afgerond voor- Stel tot herziening der pensioenregelingen van het êyerheidspersoneel zal kunnen beschikken. Kanton weigert anti-Japansche activiteit te verbieden. Een nieuwe ChineeschJapansche crisis zal mis schien worden teweeggebracht door het antwoord der Kanton-regeëring aan Japan, waarin volledige bescherming wordt toegezegd aan Japansche onder danen, maar waarin er op wordt gewezen, dat de autoriteiten de anti-Japansche activiteit niet kunnen verbieden, daar deze een natuurlijke reactie is op het optreden van Japan in Mandsjoerije, Jehol, Noord-China en Sjanghai. Overigens is de binnenlandsche Chinecschc toe stand lichtelijk verergerd, daar bij de onderhandelin gen tusschen de Centrale regeering en de zuidelijke regeering geen voortgang wordt gemaakt. Politieke en militaire kringen in Kanton zijn van meening, dat de weigering der Kan- tonregeering aan den Japanschen consul- generaal, die verzocht heeft de anti-Japan sche activiteit in Zuid-China te willen onder drukken, het begin beteekent van een felle crisis in de betrekkingen tusschen de beide landen. BLUM IMITEERT ROOSEVELT. Gisterenmiddag heeft de Fransche senaat de vijf wetsontwerpen van de regeering in behandeling ge nomen, die de vorige week door de Kamer zijn aan genomen. De afgevaardigde de Blois vroeg aan het begin van de zitting aan den minister van buitenlandsche za ken Delbos, of deze reeds in staat, was de datum vast te stellen voor zijn interpellatie over de houding, die de regeering zal aannemen ten aanzien van de ver dere toepassing van de sanctiemaatregelen tegen Italië. Delbos antwoordde, dat hij de volgende week en uiterlijk Donderdag alle ophelderin gen zou geven over de verdere toepassing van de sanctiemaatregelen. Abel Gardey, links democraat, voorzitter van de financieele commissie, zette uiteen, hoe de maatrege len van de regeering breken met de financieele po litiek van de vorige regeering. Met betrekking tot de sociale maatregelen voor de arbeiders merkte hij op, dat deze ondanks de ver beteringen, die zij met zich mede zouden brengen, de kostprijzen aanzienlijk zullen verhoogen. Hij eindigde met te verklaren de moeilijkheden die te verwachten waren, door een wissel op de toe komst te trekken niet verschrikten, doch dat de ge zonde financieele principes hierbij niet in het ge drang mochten komen. Nadat nog eenige afgevaardigden bezwaren tot uitdrukking hadden gebracht tegen, de wetsontwer pen en ook de invloed van de vakvereenigingen op de regeering als een bedenkelijk teeken hadden ge schilderd, nam Blum het woord. Hij begon met de senatoren te bestrijden, die meenden, dat de invoering van de 40-urige werk week een aanzienlijke verhooging van de kostprijzen met zich mede brengt. Er is geen direct verband tusschen de ver hooging v.an salarissen en van de kosten van levensonderhoud. Als de lage salarissen de laatste jaren niet in overeenstemming waren met de kosten van levensonderhoud, dan is dat een kwestie van verhoogde belastingen. Ons doel is om de koopkracht en het ver bruik zoodanig te verhoogen. dat de loonsver- hoogingen gemakkelijk te dragen zijn door de industrie. Roosevelt heeft .een dergelijk expe- Volledig koloniaal bezit terugverlangd De Berlijnschc correspondent van de N.R.Ct. weet te vertellen, dat binnenkort Duitschland zijn kolo niale eisohen met kracht op den voorgrond zou bren gen. In het verlangen naai' teruggaaf van koloniën steekt voor Duitschland principieei een kwestie van eerher stel, doordat het daardoor officieel zou zijn gezuiverd van de blaam die het verdrag van Versailles eenzij dig op Duitschland heeft geworpen, als zou dit rijk in de behandeling van de inlandsche bevolkingen achterstaan bij andere koloniale volken en het dus in het belang van de inboorlingen ware, dat Duitsch land daar niet meer toe behoort. In zooverre moet dus in principe de teruggaaf van het heele koloniale gebied, met inbegrip zelfs van Duitsch Zuid-West. Afrika worden verlangd en dat zal ook zeker geschieden. Practiscli gaat het voor Duitschland allereerst om de mogelijkheid, om althans een gedeelte der benoo- digde grondstoffen te koopen met binnenlandsche betaalmiddelen. In verband daarmede zal Duitschland zijn eischen dan aanvankelijk beperken tot Togo, Kameroen en Duitsch Oost Afrika, zoodat bij deze voorloopige teruggaaf allereerst En geland en Frankrijk rechtstreeks gemoeid zouden zijn. Er bestaat alle grond om te verwachten, dat Duitschland reeds onmiddellijk nadat de kwestie riment ondernomen, doch omvangrijker en van een diepere werking op het economische leven. Natuurlijk is er een overgangstijdperk, doch dan is er de regeering, die hulp kan verleenen en dan het land credieten verstrekken. Het land geeft zich de moeite om de oeconomische crisis te lceeren, zoo als het probeert den oorlog te keeren. Blum verzocht den Senaat vervolgens voor de wetsontwerpen te stemmen met dezelfde eenstemmig heid als die, waarmede de Kamer zich er voor uit sprak. Na Blum sprak Caillaux, oud-minister van finan ciën. Hij bestreed de vergelijking, die Blum gemaakt had tusschen de politiek van de regeering en die van Roosevelt, waarbij hij de politiek van Blum „Roose- veltisme in zakformaat" noemde. Hij wees op de onmogelijkheid voor Frankrijk om een gesloten oeconomie er op na te houden, omdat het. land nu eenmaal in het buitenland koopen moet waardoor het onmogelijk is om de prijzen al te hoog op te voe ren. Hij eindigde zijn rede met te zeggen. Het is on ze plicht om u toe te staan uw experiment te be proeven, doch wij moeten op zijn minst waarschu wingen tot u richten op de punten waar ons dit noodzakelijk voorkomt. De beraadslagingen van den Senaat zullen heden middag worden voortgezet Versch vleesch verstrekking Proef in enkele gemeenten. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen om in de gemeenten Den Haag, Eindhoven, Hengelo en Utrecht een proef te nemen met de verstrekking van versch vleesch aan werkloozen. De medewerking der gemeentebesturen moet nog worden verkregen. Het is de bedoeling aan de werkloozen toeslagbons te verstrekken, welke dan door de slagers in minde ring van de prijs worden geaccepteerd. Deze methode is ook in de oorlogsjaren o.a. bij de distributie van schoeisel en sajet toegepast, ech ter met slecht resultaat, daar toen de bons veelal in geld werden omgezet. van de sancties is geregeld in een passende omlijs ting, waarvoor gewoonlijk een zitting van den Rijks dag wordt gebruikt, zijn eischen plechtig aan de heele wereld zal bekend nvken en het verder alle zware stukken op het schaakbord van de inteiv nationale politiek in het geding zal brengen. Interessant is het in Duitschland hcerschende optimisme omtrent de mogelijkheid van de verwe zenlijking van bovengenoemde eischen. Nog dit jaar zal Duitschland weder zijn plaats innemen tusschen de koloniale volken, zoo wordt verwacht. Nu her haalt zich een eigenaardig verschijnsel, dat zich ook omtrent 7 Maart heeft voorgedaan. Het ging toen met de remilitarisatie van het Rijnland zoo vlót, dat velen zich in het eerste oogenblik der verras sing niet konden voorstellen, dat deze stap werd ondernomen zonder dat Engeland heimelijk zijn toestemming had gegeven. Zoo willen ook nu weder •sommigen weten, dat de z.g. gunstige verwachtingen wel zullen zijn gebouwd op gefundeerde veronder stellingen ten opzichte van de toegeeflijkheid, spe ciaal van Engeland op dit gebied. Deze combinatie is natuurlijk meer dan onwaarschijnlijk, maar dat ze wordt geopperd kenschetst op zich zelf den in druk die bovengenoemd positief optimisme maakt. Intusschen wordt duidelijk dat de reeds meermalen aangekondigde en weder uitge stelde kabinetszitting niet de Engelsche nota zal behandelen, waarover in een kleiner gi'e- minum wordt beslist, maar zich in de eerste plaats zal bezighouden met het koloniale probleem en de vraag hoe de actie tegen het binnen- en buitenland zal worden geënsce neerd. Vandaar ook het wachten op den terugkeer van dr. Schacht, een van de eerste voormannen in Duitschland voor de koloni ale actie. Sterkte zal honderdduizend man bedragen. De leider van de Frontmilitie, vice-kanselier Baar- Barenfels, heeft heden voor vertegenwoordigers der buitenlandsche pers eenige verklaringen afgelegd omtrent de samenstelling en taak der militie. Van een ontwapening der bestaande weerformatie is geen sprake. De leden van deze organisaties, die werkelijk geschikt zijn om wapenen te dragen, wor den in gesloten eenheden in de Frontmilitie opge nomen, waar zij ook verder, in ieder geval in de steden, als gesloten formaties zullen blijven voort bestaan. Op het platte land echter zullen de verschillende formaties, zooals Heimwehr, Oostmarksche Storm- scharen en Freiheitsbund, tot één organisatie worden samengevoegd. Alle leden van de Frontmilitie krijgen dezelfde uniform, doch met distinctieven, die aan hun vroe gere weerformaties herinneren. Het totaal aantal leden van de Frontmilitie zal on geveer honderd duizend bedragen. De Frontmilitie zal naast het bondsleger bestaan zoo ongeveer als de fascistische militie in Italië, doch tevens in nauw contact met het bondsleger werken. De toetreding is geheel vrijwillig. Insgelijks is oolc uittreding ten allen tijde mogelijk. In geval van oorlog staat de frontmilitie onder het bondsleger. Zij wordt in drie groepen ingedeeld: le. De Jagersmilitie, dit zijn de normale dienst plichtigen. 2e. De Standmilitie, dit zijn de oudere lichtingen, die voor den etappendienst in aanmerking komen. 3e. De bijzondere militie, zooals bijv. de spoorweg militie, de luchtbeschermingsmilitie en dergelijke. De vice-kanselier hoopt, als de financieele toestand het veroorlooft, drie duizend miliciens doorloopend onder de wapenen te houden. De dienst zal in de eerste plaats door middel van avondoefeningen en tijdelijke oproeping voor eenige dagen doorgevoerd worden. De kosten van de militie worden in de gewone be groot ing opgenomen, doch men hoopt, ook door vrijwillige bijdragen eenige toelagen te verkrijgen. DE OMZETBELASTING GESTE- De bekende schaatskampioene Sonja Henie als filmactrice. Voor kort werden de eerste proefojmamen van haar gemaakt. GEN. MINDERE OPBRENGST VAN DE INVOERRECHTEN. Het is een verheugend feit, dat de opbrengst van de omzetbelasting over Mei belangrijk hooger was dan over April j.1. De raming, die f5.000.000 is, werd met, f565.581.— overtroffen. Nochtans is de opbrengst kleiner, vergeleken bij dezelfde maand van het vo rige jaar. De invoerrechten, die in de eerste 5 maan den van 1936 ruim 1% millioen meer opleverden dan in dit zejfde tijdperk in 1935, brachten in Mei ech ter f824.576 minder op dan in April. De accijnzen op geslacht en bier kwamen weer boven de raming en wel met resp. f104.463 en f31.931.andere accijnzenkonden de raming niet halen. De opbrengst van de dividend- en tantième-belas ting was f996.830. Intusschen is hier al een achter stand van pl.m. 2.4 millioen op de raming van de le 5 maanden ontstaan, die wel zeker niet meer zal kunnen worden ingehaald. Aan directe belastingen is op het kohier gebracht ruim 45 millioen (vorig jaar 39 millioen). De raming van 113 millioen is dus nog niet bij lange na niet be reikt. De motorrijtuigenbelasting tenslotte bracht op f2.116.781 (in April f5.374.132), wat dus een aan zienlijke daling is.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1