SPORT. De zonsverduistering JDUSLRQOi' Bij Examens en Openbaar Optreden Amsterdamsche notaris veroordeeld Zou U liever meer huur betalen Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best Maxim Gorki overleden B r e u k 1 ij ders Mr* Tack loochent de feiten De verlangens der kleine kooplieden jaag die Benauwdheid blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's ZenuwtableUien. Glazen buisje 75 ct. ONTDEKKING VAN EEN NIEUWE STER. ■De zonsverduistering kon gistermorgen in de vroegte bij het «nooist denkbare weder door het •mooist denkbare weder door het observatorium te Potsdam worden waargenomen. Het natuurverschijn sel kreeg een bijzondere bekoring doordat het heel toevallig samenviel met de verschijning van een nieuwe ster. Des nachts tegen 1 uur kwam plotseling van de sterrenyvacht BerlijnBabelsberg het vol gende alarmeerendé bericht: „in het sterrenbeeld Cepheus is een heldere nieuwe ster ontdekt van de derde grootte". Wie weet wat zulk een ontdekking betee- kent, kan zich voorstellen hoe elkeen zich repte om terstond alle'instrumenten van het observatorium in gereedheid te brengen, ten einde den korten tijd1 tot den dageraad voor de waarneming van het nieuwe hemellichaam te benutten. Inderdaad kon deze ster, die ont dekt was door Moffmeistér, eri leider der af- deeling Sonnenberg van de sterrenwacht Babelsberg, te Potsdam zeer nauwkeurig waargenomen en. zijn spectrum opgenomen worden. Terstond werden telegrammen ver zonden aan alle deelen der aarde, om de ster renwachten elders op te; roepen tot verdere waarnemingen. .Precies om 4.23 uur begon dezonsverduistering. De aanblik van het verschijnsél maakte een grooten indruk. Het verloop der zonsverduistering kon met ■den grooten kijker nauwkeurig worden gevolgd en fotografisch worden vastgelegd. Om 5.12 uur was do zon tot op een derde deel van zijn oppervlak verduisterd. Het geheele landschap scheen in een vaal schemerlicht gehuld. Toen week de maan weer van de zon af en even na 6 uur was alles, weer net zoo alsof era iets gebeurd was. De waarneming in de Sovjet-Unie. Moskou, 19 Juni. Uit de verschillende plaat sen, waar de zonsverduistering door de Sovjet-Rus sische en de buitenlandsche expedities is waarge nomen, komen berichten, dat de observeering van de totale zoneclips een succes is geworden. In het gebied waar de verduistering totaal was, werkten 300 Sovjet-Russische en 70 buitenlandsche astrono men, die de modernste wetenschappelijke instru menten tot hun beschikking hadden, alsmede vlieg tuigen, en onbemande semi-stratosfeer-ballons. Voorwaardelijke gevangenisstraf en geld. boete. Amsterdam, 19 Juni. De vierde kamer der Arr. Rechtbank deed vandaag uitspraak in de strafzaak tegen notari&öW. H. Bi,- te. Amsterdam, die terecht ^heeft gestaan verdacht van valschheid in geschrifte. De rechtbank achtte het feit bewezen pn veroor- deélde den notaris B wegens medeplichtigheid aan het opmaken van een valsche authentieke acte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maanfl met een proeftijd van 3 jaar, benevens tot een geld boete van f3000 subs. drie maanden hechtenis. Dé officier van justitie, mr. A. A. L. F. van Dulle- men had alleen een geldboete ten bedrage van f 3000 gevorderd. De rechtbank overwoog echter, dat met 't oog op het in het laatste lid van art. 25 W. v. Str. recht (het boct'ewetje) bepaalde, het niet mogelijk was alleen «jen geldboete op te leggen, Aangezien evenwel het feit niet gepleegd is om oneerlijke practijken uit te oefenen, volstaat de rechtbank met het opleggen van een voorwaardelijke straf. Voorts overwoog de rechtbank, dat door de valsche acte schade kon ontstaan, doordat de terreinen door het transport onttrokken werden aan den rechtma- tigen eigenaar, die geen volmacht had gegeven op die terreinen hypotheek te vestigen. De notaris heeft de op de perceeleh gevestigde hypotheek voor zijn rekening genomen, zoodat het eene perceel weder vrij en onbelast eigendom van den oorspronkelijken eigenaar. Kok te Batavia is. De notaris had in overleg met dep Hilvcrsumschen makelaar O. een valsche verkoopacte opgemaakt. De makelaar heeft reeds eerder terecht gestaan en is wegens oplichtingen (die met de zaak van den notaris niets te maken hebben) en wegens valsch heid in geschrifte veroordeeld tot een jaar en 4 maanden. De betrokken makelaar te Hilversum had van iemand te Batavia een volmacht om twee aan hem en den makelaar toebehoorende perceelen bouw grond te kunnen verkoopen. De makelaar kon er ech ter géén hypotheek op vestigen. Om dit mogelijk te maken, sloot de makelaar in Maart 1932 een schijn- verkoop met zijn broer. De acte werd opgemaakt door den notaris, die wist, dat hier van een schijn- verkoöp sprake was. Na dien „verkoop" werd hy potheek op de gronden genomen. De ontvangen gel den werd voor een deel door den makelaar gebruikt om een schuld aan den notaris af te doen. Doofstomme wordt door de trein gegrepen Slachtoffer later overleden. Heerlen, 19 Juni. Op de lijn Sittard—Heerlen onder de gemeente Wijnandsrade is Donderdagmid dag tegen vijf uur de 56-jarige schoenmaker Pack bier uit Nuth bij het passeeren van den onbewaak- ten overweg tegen een uit Nuth komenden trein go- loopen. De man werd eenige meters meegesleurd. Het bleek, dat hij ernstige hoofdwonden opgeloopen had. P. werd naar het St. Jozefsziekenhuis te Heer len overgebracht, waar hij in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen is overleden. De verongelukte is doofstom en daaraan is het waarschijnlijk te wijten, dat hij noch de naderende trein, noch de signalen van den machinist heeft op gemerkt. OOK IN AMERIKA MOET SIJMEN HET GELAG BETALEN. 800 millioen nieuwe belastingen. W a s h i n g t o n, 19 Juni (A.N.P.)De betreffen de commissie uit het congres heeft overeenstemming bereikt in de kwestie der belastinghervorming, waar door de mogelijkheid eerier definitieve verdaging der heide huizen van het parlement sterk is toegenomen. De nieuwe belastingen, ten bedrage van 800 millioen dollar, omvatten o.a. een verhooging der bedrijfsbe lasting van 8 tot 15 procent. Ook al krijgt U er geen beter huis voor?Dwaasheid! zegt U. Maar als 1. 2.3. het beste zelfwerkende wasch- middel 18 cent kost, wilt U dan soms meer besteden? Wees verstandig en zuinig. Laat 1. 2. 3. de wasch doen. HANDELSONDERNEMING ARSOL - APELDOORN De Russische schrijver Maxim Gorki is Donderdag overleden. Alexei Maximowitsj Pesjkow, die als schrijver on der het pseudoniem Maxim Gorki beroemd is gewor den, werd den 28en Maart 186S te Nizjni Novgorod geboren. Zijn ouders behoorden tot dien kleinen burgerstand van arme handwerkers, waarin ook door de kinderen al spoedig aan den strijd om het zor gelijk bestaan wordt deelgenomen. Zoo was de kleine Alexei x'eeds van zijn negende jaar af leerling in verschillende werkplaatsen, en van het bezoeken van een school of het verkrijgen van onderricht in eenigén anderen vorm kon niets komen. Gorki was dan ook een autodidact in den. meest volstrekten zin van het woord. Uitsluitend zijn dorst naar kennis en zijn aange boren intelligentie hebben hem geleid bij de studie, die hem pp het peil van ontwikkeling heeft gebracht dafc hij; zoö \>ürigwénschte te bereiken'; Zijri 'eerste lectuur bestond in hoofdzaak uit werken: op religieus gebied, latei' kwamen daar de groote Russische klas sieken bij, zooals Poesjkin, Lermontow, e.a. Op 16- jarigen leeftijd deed hij. een vergeefsche poging om tot de Universiteit te Kazan te worden toegelaten. Gedwongen in zijn levensonderhoud te voorzien, werd hij toen havenarbeider en later bakkersgezel in die stad. Voor het eerst kwam hij daar in contact met radicale en revolutionnair gezinde groepen van studenten. Vanaf 1890 leidde hij een zwervend leven door ge heel Rusland. Op die zwerftochten deed hij de er varingen op en leerde hij de merkwaardige vage bonden en buiten de burgerlijke maatschappij en conventie levende droomers kennen, die hij in sommige zijner boeken en tooneelstukken zoo tref fend beschreven heeft. Later zijn het de zwervers, de droomers en de a-sociale elementen, die hij op zijn zwerftochten ont moette, welke hij schetst met die stille en voorname melancholie maar ook met den scherpen humor, waarvan hij het geheim bezat. Gorki was niet sterk in den bouw van een roman, en zijn kracht lag zeker niet in het scheppen en uitwerken van een intrige. Die moet veeleer gezocht worden in zijn scherpe opmerkingsgave, in zijn heldere typeering en boven al in het prachtig schetsen en volhouden van een stemming, zoo suggestief, dat zij lang na de lectuur nog de ziel van den lezer gevangen houdt. Een BREUKBAND, „NIEUW SYSTEEM", zonder veer, is juist wat U moet hebben. Gemakkelijke pasvorm, zachte pelotte en vervang bare onderdeelen. Alleen in TERLEP's Drogisterij APOTHEKERS-ASSISTENTEN, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. De brandstichtings epidemie Thans een geval te Nuenen? Gistermorgen vroeg is te Nuenen het kasteel „Soe- terbeelc", waarin gevestigd was de in de omgeving van Helmond en Eindhoven beruchte sociëteit van dezelfde naam tot den grond toe afgebrand. Een zelfde lot onderging een 200 meter daar van daan gelegen koetshuis, waarin een textielfabriek je was gevestigd, dat sinds eenigen tijd niet meer werkte. Men ontdekte de brand pas toen de beide gebou wen geheel in lichter laaie stonden. Aan blusschen viel niet meer te denken, zoodat men de brandweer dan ook niet waarschuwde. De schade wordt door verzekering gedekt. Het kasteel diende den laatsten tijd als café-restau rant en had een zeer slechten naam als nachtcafé: Op last vanhet gemeentebestuur van Nuenen werd de gelegenheid in Februari gesloten. De Duitsche gerant Kuepers en diens vrouw zijri toen als ongcwcnschtè" vreemdelingen over de grens gezet. Nadien stond het kasteel, dat eerst een zusterhuis was, daarna een uitspanning en sindsdien een'nacht-, sociëteit leeg. Door den brand is behalve de café-inventaris, ook de geheele inboedel van boven- en beneden-verdiepin gen geheel vernield. In het koetshuis ging een vijf tal machinerieën van het voormalig textielfabriekje verloren. Het pand behoorde in eigendom toe aan den heer K, Beelcs te Helmond. Gisteraiorgen heeft de Koninklijke marechaussee te Eindhoven in verband met dezen brand, twee per sonen gearresteerd, „Ds. Bik spreekt onwaarheid". Op vragen van den heer Hermans: 1. Heeft de minister kennis" genomen van een arti kel in Het Volk van 15 Mei (avondblad, buiteneditie) getiteld: „Justitie en N.S.B.", ontleend aan De Standaard van 14 Mei 1.1., (blz. 5), waarin wordt be schreven een procedure voor het Hoorasche kanton gerecht, betreffende overtreding van de Motor- en Rijwiel wet door den Enkhuizer predikant?, ds. B. E. J. Bik, waarbij, na afloop van het requisitoir van den ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. H. B. de Brueys Tack, het volgende zou zijn geschied: Met nadruk verklaarde ds. Bik het volste vertrou wen te hebben in de Nederlandsche rechterlijke macht in het algemeen en in den Hoornschen kan tonrechter in het bijzonder. Nu mr. de Brueys Tack echter mededeelingen had gedaan uit een gesprek onder vier oogen, achtte ds. Bik zich gerechtigd om mede te deelen, dat deze ambtenaar van het O.M. in datzelfde gesprek hem toegevoegd had: Waarom kom je niet bij ons, bij de N.S.B.? 2. Wil de minister een nauwkeurig onderzoek omtrent de uiting van dezen ambtenaar bij het O.M. doen instellen? 3. Mochten de aangehaalde feiten juist zijn, acht de minister het dan oirbaar, dat een justieel regee- ringsambtenaar, in zijn functie, propaganda maakt voor toetreding tot de N.S.B. 4. Is de minister niet van meening, dat deze ma nier van handelen ten hoogste schadelijk is voor het geloof in de onpartijdigheid, de rechtvaardigheid en de waarheid van de rechterlijke macht? 5. Zoo ja, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen, opdat aan zulk optreden radicaal een einde wordt gemaakt? heeft de minister van Justitie geantwoord: lo. Het antwoord op deze vraag luidt bevestigend. 2o. Het hierbedoelde onderzoek heeft plaats ge had. 3o. Bij dat onderzoek heeft de in de vragen bedoel de ambtenaar van het openbaar ministerie ten sterk ste ontkend zich te hebben uitgelaten als door den steller der vragen aangegeven. Daar bij het gesprek geen getuigen zijn tegenwoordig geweest, is niet kunnen blijken, dat de ambtenaar de hem in de mond gelegde uitlating werkelijk heeft gedaan. 4o. en 5o. In verband met het hiervoren onder 3. vermelde mogen deze vragen als vervallen worden beschouwd. De millioenendans van Mars 2000 millioen yen voor het Japansche leger. - Zes jarenplan van militaire uit breiding. Tokio, 19 Juni (A.N.P.) Naar verwacht wordt, zul len de legerautoriteiten deze maand aan de regee ring een zesjarenplan vcoor militaire uitbreiding voorleggen,1 dat een mitgave zal vereischen van 2000 ^ntllioen yen. Het program zal bevatten vex*sterking van het leger en van de luchtmacht, toename der moderne bewapening en verbetex'ing van de perma nente legermacht in Mandsjoekwo. Tevens zou de minister van marine, admiraal Nagano, een zoo vol ledig mogelijk gebruik wenschen te maken van de commissie die een oxxderzoek instelt xiaar het marine- s.telsel en een nieuw marine-aanvullingsprogram wil len verhaasten teneinde te vooi-zlen in den toestand die in 1937 intreedt. Waarnemers achten het waarschijnlijk, dat het marine-budget voor 1937—'38 het bedrag van 600' millioen yen zal overschrijden. Om beveiligd te zijn voor aanvallen uit zee moet Japan, volgens admiraal Nagano, nieuwe oorlogsschepen bouwen, de marino- luchtmacht vergrooten en zijn verdedigingsstelsel in den Stillen Oceaan versterken. Agenda voor Zondag. Er is maar een zeer klein progx-amma; a.s. Zon dag. Wat onze omgeving betreft is er op gebied van voetbal zoo goed als niets te doen. We behoeven dat niet te betreuren. Hot is weer voor zwemmen exi baden en sporten als athletiek. Het kampioenschap van Nederland vraagt de aan dacht voor Ajax-Enschedé en N.A.C.Feijenoord. Nadien blijft nog over Feijenoord—Be Quick. Wij houden onze voorspelling staande, dat Ajax de Oostelijke ploeg zal kloppen. I-li ei-door zal Feijen- ooi'd vrij baan krijgeix. Niettemin diei/xt zij de uit wedstrijd tegen N.A.C. vooral niet tc li'cht op te vat ten. In het Oosten wordt N.E.C.—S.C.H; gespeeld. De tweede ontmoeting der plaatselijke clubs diis. N.E.C. moet winnen om Nijmegen zijn kans te doen be houden. Want als S.C.H. winnen zou, zouden de kansen van Borne slechts verhoogd woi'den. Als finale van den K.N.V.B.-beker wordt in 's Her togenbosch gespeeld K.F.C.—Roermond. Wc geven de Koogers wel een kans. In onze omgeving. In Schagen wordt de Schager Beker voor de der de maal verspeeld. Het is jammer dat aan de oor- sprónkelijke opzet niet de hand kon woi'den ge houden, Het tournooi heeft daai-door zijn oorspronke lijk karakter goeddeels vei'loren. Onze directie heeft iiidertijd de beker geschonken met de bedoeling die te laten verspelen in een gi'oot tournöoi waai-aan alle clubs uit onze omgeving van hoog tot laag kon- i den meedingen. Tegenwerking zoowel door bestaan de als naderhand opkomende en opgeworpen belet selen hebben veel schade gedaan. Op het oogenblik is de kwestie deze dat de Schager Beker verspeeld woi'dt omdat Succes in staat moet worden gesteld haar voor den derden keer te winnen. Reeds beide vorige malen zegevierde Succes. Ingevolge de voor- waarden krijgen de Wieringers de beker, indien zij voor de derde achtereenvolgende maal winnen, de finitief in hun bezit. Of zij zullen winnen dient .te wordenafgewacht. Met Succes zullen morgen strijden Spaxi;a, B.K.C. en N. Niedorp. Na afloop hiervan de winnaars en verliezers tegen elkaar. N.H.V.B. Voor de promotie 1 C wordt in Middenmeer ge speeld: FleVo 1N. Niedorp 2. De Meer-voetballers kunnen promoveeren, indien ze slechts gelijk spelen. Veel zal er van afhangen hoe N. Niedorp 2 uitkomt. In Medemblik gaat voor de kampioenscompetitie nog M.F.C.Watervogels. Door terugtrekken van K.F.C. 3 is aan dit tournooi veel aardigheid ontno men. De kooplieden- en marktkramersbond „Mer- curius" heeft naar aanleiding van de zeer slechte omstandigheden waarin de straat en markthan- del verkeert een brochure uitgegeven waarin de toestand van deze bedrijven wordt beschreven en tevens middelen worden opgenoemd om hierin verbetering te brengen. Doel van dit geschrift, dat getiteld is „Orde ning van de straathandel" is voorlichting te ge ven aan de regeering om zoo tot een wettelijke regeling op analoge wijze als de indiening van de „Vestigingswet" voor den middenstand. De hond geeft in zijn conclusies de volgende mid delen aan om tot verbetering van den toestand van de marktkooplieden te komen: De regeering besluit een rijkscommissie te be noemen voor het voorstellen van regelingen en het treffen van maatregelen ten behoeve van ordening in het straatkooplieden bedrijf. Dat een vergunningstelsel voor marktkoop lieden in het loven wordt geroepen. Dat' voorloopig het marktkoopli.edenbedr.ijf wordt afgesloten. Dat het afintal marktkooplieden van iedere gemeente en op iedere markt geregistreerd wordt en dat wordt vastgesteld het aantal dat in de verschillende branches vertegenwoordigd is. Dat de regeering zich uitspreekt omtrent de som van het te heffen marktgeld. Dat de j-egeering de gemeentelijke autoritei ten opdraaft het vormen van plaatselijke markt- commissie voor nader te noemen gemeenten en voor alle gemeenten een vergunningstelsel. Dat de regeering maatregelen treft, die kunnen leiden tot oprichting van een fonds, waaruit de marktkooplieden indien zij zulks behoeven, fi nancieel kunnen worden gesteund. Ten aanzien van de venters komt de bond tot de volgende conclusies: Dat een landelijk vergunningstelsel hetwelk het bedrijf afsluit, voor het venten onnoodig is. Dat een open vergunningstelsel moet worden uitgevoerd, hetwelk het aantal venters en de branches die ze vertegenwoordigen, blijvend re- gistreet. Dat de regeering haar aandacht zal bLijven wijden aan te hooge ventgelden en hiernaar een onderzoek zal doen instellen. Bat de rijks-commissie voor den straathandel tevens haar aandacht zal schenken aan een be hoorlijke steunregeling voor de venters. Gij die hijgt bij de minste krachts inspanning, die benauwd zijt bij den minsten mist, waarom wacht Gij nog langer op de hulp en nieuwe levens vreugd die Akker's Abdijsiroop U ge ven kan. Vanaf de eerste lepels geven de balsemende bestanddeelen van Abdijsiroop U verlichting. De slijmen die Uw borst beladen, die U buiten adem brengen en hoestbuien ver wekken, zullen zonder moeite losko* men. 2 lepels vanavond en dezen nacht zal kalm en rustic» zijn. Neem dus bii» Hoest-Oriep-Bronchitis-Asthma ItVértraogdeyrérWnQ 75cent\ ll oriizen fl,*5-/2'! GRUIS ALS BRANDSTOF VOOR MOTOREN. De Schichau Werf te Elbing heeft een motor ge construeerd en thans op de markt gebracht, waar voor als brandstof gruis, vooral kolengruis ger bruikt wordt. Doch ook andei'e afvalpx'oductën, zoo als van graan, cacao, rijst, enz. zijn te gebruiken. De idéé, de exploisieve werking van het stof, die in de mijnen reeds aan menig arbeider het leven gekost heeft, voor motoren te gebruiken, lag voor de hand. Het ergste bij stof is nu echter de asch. Steenkolen- gruis houdt gemiddeld 2 tot 15 asch in, zoodat een stofmotor van 200 P.K. in duizend uren 600 KG. asch geeft. En deze asch bestaat uit de hardsten van alle slijpmiddelen, zooals zand en gips. Bij eenige experimenten waren de cylinders na 150 bedrijfsuren x'eeds 7 m.M. afgeslepen, d.w.z. practisch onbruik baar geworden. I-Iet is thans gelukt, cylinders te vex*- vaai'digen, die aan dit afslijpen voldoende weerstand bieden. De nieuwe motor heeft het voordeel, dat zijn bedrijfsonkosten 33 lager zijn dan die van den ruw-oliemotor. MILITAIRE RUPSAUTO IN RAVIJN GESTORT. De „Derniere Heure" meldt, dat bij Bastogne een militaire rupsauto in een bocht is geslipt en in een 50 meter diep ravijn is gestort. Twee der inzittenden werden gedood, twee gewond. OOK ARGENTINIË WAPENT ZICH. Bouw van 7 torpedojagers;. Buenos Aires, 19 Juni (A.N.P.)President Justo heeft een decreet geteekend, waarbij machti ging wordt verleend voor den bouw van zeven tor- pedojagex's voojr de Argentijnsche vloot, De schepen zullen op drie werven op stapel worden gezet.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10