Landbouwcrisisfonds Stofzuiger Ruime Stalling „Het Blijspelgezelschap'' DaanPoolenTommyBoumaii P. DEKKER Garage Plevier LOEWE RADIO. Hoogeschool der Liefde Sensatie-Roman Adverteert in dit blad ONVERWOESTBAAR SMEERVERMOGEN ER IS TOCH NOG WEL VERSCHIL ROOMIJS van Uw Banketbakker Fa. K. ROL, Hoogzijde, Telef. 70, Schagen Gedurende de Kermis Automobielen Motoren en Fietsen Laan Schagen Schitterende rustige ontvangst. Geweldig selectief. J. GROOT KOM LACH! Noord Hollandsch Koffiehuis - Schagen KERMIS 1936 VOOR SNEL, VEILIG GOEDKOOP AUTORIJDEN VACUÜM OU CO TUSSCHEN ROOMIJS EN „,_v Hij die,gewend is den.smaak te streelen van een verwend publiek, weet van een op zich zelf alreeds verrukkelijke versnapering een verfijnd genot te scheppen. Neerut een keer vaker Roomijs van Uw Ban ketbakker! Volwassenen verschaft U daarmee oogenblik- ken van innige voldoening over zooiets ver rukkelijks. En kinderen Dol gelukkig kunt U ze maken met zoo'n portie roomijselijke heerlijkheid. Kijkt eens hoe verzaligd ze erbij kijken, hoe ze wèg zijn van puur geluk. Toe, stelt U niet tevreden met Roomijs zonder meer. Maakt het gebruik van Roomijs tot een vol maakte genieting door het te betrekken van UW BANKETBAKKER! iets mankeert, Iaat hem dan bij ons repareeren. Wij zijn momenteel ingericht tot het repa reeren en wikkelen van alle soorten en mer ken stofzuigers, tevens alle soorten Onder- deelen verkrijgbaar, alles tegen billijke prij zen. Beleefd aanbevelend Ijzerhandel, LAAN. SCHAGEN. TEL. 110. voor Wij hebben reeds ontvangen het nieuwe Loewe-Apparaat van seizoen 1936'37, met vele verbeteringen en smaakvol modern uiterlijk. Prijs van deze Super slechts i 175. Vraagt demonstratie. - Ziet de étalage bij Gedipl. Radiomonteur, LAAN C 203 Telefoon 119. SCHAGEN. EN Optreden van o.l.v. Const. v. Kerckhoven en Elias v. Praag. Dinsdag 23 Juni, het successtuk: blijspel in 3 bedrijven van Paul Armont en Marcel Gerbidon. Woensdag 24 Juni, 't nieuwste geestige tooneelsncces in 3 bedrijven, van Irving Kaye Davis. Donderdag 25 Juni: Vroolijk Weensch blijspel van M. Groetzinger. Modewerkenden: Mien van Kerckhoven-Kling, Marie van Westerhoven, C. van Kerckhoven, Elias van ITaag, Ferdin. Sterneberg, Jacques Reule, enz. Aanvang iederen avond 8.30 uur. Entréeprijzen: f 1.25 en f 1.00, plus rechten en lasten. Leden, welke zich opnieuw laten inschrijven voor de „Kunstkring", le rang f 1.00. Plaatsbespreking dagelijks aan de zaal, Telefoon 63. Vrijdag 26 Juni optreden van Entrée f 0.60, plus belasting. IEDEREN AVOND NA AFLOOP DANCING, Volledige Band van Jo Stipriaan. EERSTE KAMER. Verschenen is de Memorie vant Antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van het Land bouwcrisisfonds voor 1936. Ontleend is daaraan: Landbonw-crisispolitiek. De minister heeft met leedwezen vernomen, dat verscheidene leden verklaard hebben zich slechts zeer ten deele te kunnen vereenigen met de door de regeering gevoerde landbouw-crisispolitiek. Zij grondden dit oordeel op het, naar hun meening, onlogisch element in deze politiek, waar deze dwars ingaat tegen het streven naar aanpassing van de prijzen aan een lager niveau van uitgaven, en des wege aan de in het bijzonder voor de industrie zoo noodzakelijke prijsdaling in den weg staat. Het zij den minister vergund hiertegenover op te merken, dat het clement, hetwelk bedoelde leden als onlogisch aanmerken, onvermijdelijk in de landbouw-crisispolitiek ligt besloten. .De landbouwcrisispolitiek is juist gericht op een doelbewuste vertraging in de daling der prijzen der landbouwproducten en vindt haar rechtvaardiging hierin, dat, ware in die daling niet ingegrepen, zulks tot noodlottige gevolgen voor den landbouw en derhalve ook voor het geheele land zou hebben geleid. Het streven van den minister is er echter op gericht, een geleidelijke vermindering van de steun maatregelen te verkrijgen, waar zulks, zonder den landbouw schade te doen, mogelijk is. Hoewel onbetwistbaar een systeem van steun naar de oppervlakte van den grond een belangrijke ver eenvoudiging in uitvoeringsbepalingen en controle met zich zou brengen, meent de minister, dat zulk een stelsel toch niet wel uitvoerbaar is. Naar aanleiding van de door sommige leden geuite meening, dat in de landbouw-crisispolitiek van de regecring de vaste lijn ontbreekt en dat meer moet worden gestreefd naar ordening in productie en distributie, moge de minister opmerken, dat in het samenstel der regelen een doelbewust streven ligt opgesloten. Dit streven is echter niet rechtstreeks ge richt op ordening in productie en distributie als doel op zich zelf en dient daarop naar de meening van den minister niet gericht te zijn, aangezien de leiding van het bedrijfs leven bjj den particulieren ondernemer be hoort. Het ontslag van vier juridische ambtenaren. De reden, waarom de vier juridische ambtenaren, die werkzaam waren op het regecringsbureau voor de uitvoering der landbouwcrisiswet 1933, meenden bun ambtelijke positie op staanden voet te moeten opgeven, was voornamelijk hierin gelegen, dat zij aanwezig achtten een achterstelling in hun werk zaamheden en positie, die een gevolg zou zijn van het machtsstreven van den ambtenaar van het land bouwcrisisbureau. De minister acht deze grief niet juist. De overplaatsing van den ambtenaar, tegen wien de grieven der vier juristen zich richtten en waartoe reeds was besloten voordat bedoelde juristen hun arbeidsovereenkomsten hadden verbroken, heeft geen verband gehouden met de wijze, waarop hij zijn arbeid aan het landbouw-crisisbureau verrichtte, doch vond haar aanleiding in een hem persoonlijk betreffend feit, hetwelk door den minister als een belemmerende omstandigheid ten aanzien van het voortzetten van dien arbeid werd geoordeeld. Teeltheffingen. De teeltheffing voor aardappelen is Ingesteld ter vervanging van de heffing op het vervoer van aardappelen, zooals die voor het laatst gold voor het oogstjaar 1931. Tarwe. Do minister verschilt van meening met de hier aan het woord zijnde leden over de vcreischte hoog te van den richtprijs voor tarwe. Hij is van meening, dat met een tanveprijs van f 9 bij een normalen oogst voldoende rendement voor de landbouwers wordt verkregen. Roggeprijs en denaturatievergoeding. Het vraagstuk van de sterk wisselende roggeprij- zen in den loop van een jaar heeft de voortdurende aandacht van den minister. Over de maatregelen, welke zullen worden geno men, om, indien de prijsverhoudingen daartoe aan leiding geven, te trachten de prijzen der rogge op het toegezegde niveau te houden, kan de minister zich nog niet uitspreken. Groenten- en fruitteelt. Plannen tot een heffing op de binnenlandsche con sumptie van groenten en fruit zijn op dit oogenblik niet in voorbereiding. De ernstige bezwaren daar te" gen, door sommige leden geuit, worden erkend. Verplicht veilen van frnit. De hezwaren tegen verplicht veilen van fruit wor den door den minister niet gedeeld. Aardappelen. De minister .verschilt van meening met die leden, die meen^n, dat een heffing van f 30 per h.a. aard appelen-hoog is. Zeer ten onrechte beschouwt men de2;e heffing als een belasting op den verbouw. Zij is, zooais'hierbo ven, is aangeduid, slechts cén middel om een bedrag" te verkrijgen, dat wederom in den vorm van een de- naturatietoeslag aan de belanghebbenden wordt uit gekeerd. Zuivel. De minister heeft ten aanzien van een eventueele beperking van de melkhoeveelheid nog geen systeem kunnen vinden, dat de verschillende naar voren gebrachte bezwaren tegen het vorige systeem on dervangt. Op dit. moment ligt. de totale 'melkproduc tie iets onder die van het vorige jaar. Bij het door werken van de teeltregeling zal, naar de minister verwacht, een vermindering in de melkproductie op treden. Daar de verschuiving in de vetconsumptie naar de goedkoopere vetten duidelijk optreedt, en dit uit eindelijk voor de boter en ook voor de margarine grooto bezwaren mede zal moeten brengen en deze verschuiving voor een groot deel een gevolg is van de heffingspolitiek van de regeering, heeft de mi nister opdracht gegeven een plan uit te werken, waarbij een behoorlijke verdeeling der consumptie van de verschillende vetten wordt bereikt. Boterexport. Hoezeer het ongetwijfeld voor onze geheele zuivel- positie van groote beteckenis zou zijn, indien de internationale prijzen der zuivelproducten beter waren, dit neemt niet weg, dat zelfs bij den prijs, zooals die nu wordt behaald de export van boter naar Engeland gewenscht moet worden geacht. De boterafzet naar Engeland en het boterverbruik in Nederland heeft de minister thans nogmaals in ernstige studie doen nemen. Gebruik van margarine in het leger. De vraag of aan het leger geen boter, doch slechts margarine wordt verstrekt, moet bevestigend worden beantwoord. Het baconcontract. De minister heeft gemeend den thans geldenden vorm van inschrijving te moeten kiezen, omdat hij een meer geleidelijke aanpassing van de in Neder land veel te groote capaciteit der baconfabrieken aan de toekomstige mogelijkheden wilde bevordo ren dan die, welke bij een volkomen vrije inschrij ving zou plaats vinden. Visscherij. Een plan voor het verleenen van steun aan nood-^ lijdende visschers is in vergevorderden staat van voorbereiding, dit plan omvat ook het verleenen van steun voor het aankoopen van het noodige vischwant. Positie van de landarbeiders. Dat. de positie van de landarbeiders nog immer te wenschen "overldat, is den minister bekend. Zijn 'streven is er bij voortduring op gericht om met de h.em hiérbij ten dienste staande middelen in dezen toestand- verbetering te brengen. GEESTELIJKEN SMOKKELEN EFFECTEN. Nederlandsche bankdirecteur de organisator. Men schrijft aan de.N, R. Ct.: Een' gewezen Nederlandsch bankdirecteur is on langs, naar thans bekend wordt, te Aken gearresteerd verdacht van deviezen-smokkelarij op groote schaal. Uit het ondersoek is gebleken, dat de gearresteerde, in samenwerking met drie reguliere geestelijken, van Maart 1934 tot Mei 1935 effecten uit Nederland we derrechtelijk heeft ingevoerd en in Duitschland ver kocht en het geincasseerde geld wederom over de grens naar ons land heeft gesmokkeld. De gearresteerde? die zijn woonplaats naar Aken had overgebracht, is al door de Nederlandsche justi tie wegens malversaties gepleegd als directeur van een Nederlandsche bank, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Met zijn hulp smokkelden de geestelijken de effecten over de Nederl.Duitsche grens en deze werden met 60 a 70 pet. winst verzilverd. De congre gaties stonden geheel en al buiten deze deviezen- smokkelarij. De betrokken Duitsche geestelijken zijn bereids naar een klooster in het buitenland overge plaatst. De gesmokkelde papieren zijn in hoofdzaak aandeelen van de Adlerwerke Frankfurt, ter waarde van 320.000 mark. NOODWEER IN ALGERIË. Zes inlanders verdronken. Over Tebessa en omgeving (Algerijnsche provincie Constantine) heeft een ongewoon hevig onweer ge woed, met wolkbreuken gepaard gaande. Binnen enkele minuten stond de geheele inboorlingenwijk blank. Twee barakken van inlanders werden volko men overstroomd en de bewoners, drie vrouwen en drie kinderen, kwamen om het leven. Twee andere inlanders, die in een hut sliepen, werden door liet w ater weggespoeld. De materieele schade is aanzien lijk.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11