Men praat veel Boksmatch Louis-Schmeling DE V RIES tvn Nog zeer gespannen toestand in België KIJKEn is KOOPEn Lij CLOECK De nieuwe uitvinding M. KLERCQ 4 ZOON SPOOR's MOSTERD Spoor's gestampte Meisjes Centr.Verwarmings installatie Engelsche leger door 'n jood gered* GEWELDIG SUCCES Italianen juichen de Engelsche moed toe Zaterdag 20 Juni 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGEB 79ste Jaargang. No. 10001 CODHANT. Int. Telet No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. MEN VERWACHT SPOEDIG ONTSPANNING. Onder de voornaamste feiten, 'die zï'clï in 'de ont- jwikkeling der stakingsbeweging hebben voorgedaan, inoet wel in de eerste plaats genoemd worden het Uitbreiden der staking in de Provincie Oost-Vlaan- 'deren. Groepen stakers verspreiden zich door de provincie en slaagden er in de fabrieken te doen sluiten te Loolceren, Hamme, Aalst, Veerle, St. Niklaas. In West-Vlaanderen is de beweging over geslagen op de glasfabrieken in Roesselaere en Ha- ivelghem. In de Kempen wordt het werk over het al gemeen voortgezet, hoewel gedeeltelijk gestaakt yvordt in de fabrieken te Merent. In de provincie Henegouwen is alles betrekkelijk yustig. Te Quaregnon heeft minister Van der Velde de stakers toegesproken vanuit het venster van het gemeentehuis. Hij maande de arbeiders tot kalmte aan. Desondanks, begonnen de stakers na zijn ver trek de straten weer op te breken. Verder wordt uit Quaregnon nog gemeld, dat de lijkschouwing op het slachtoffer, de 52-jarige vrouw, 'die bij de botsingen was gevallen, heeft uitgewezen, dat de doodsoorzaak niet als eerst werd gezegd is te wijten aan hartsverlamming, door schrik, maar dat Zij getroffen is door een kogel uit een der karabijnen (van de gendarmerie. Te Virvinal liggen de glasfa brieken stil. Te Verviers, waar zich ernstige span ningen hebben voorgedaan, lijkt de toestand iets kalmer. De uitbreiding der stakingsbeweging is voor al te wijten aan het feit, dat groepen jonge stakers door het geheele land trekken en de arbeiders op- .wekken zich bij hun beweging aan te sluiten. Tal van fabrieken bevinden zich op het oogenblik Ipnder militaire bewaking. ,Te Quaregnon is de kalmte weergekeerd* De aldaar, evenals te Jemappes opgerichte barricaden, zijn weer door de stakers opge ruimd. Te Cuesmes moest men tot laat in den morgen werken, daar brievenbussen, pa len van het electrische net, enz., waren om vergeworpen. Talrijke aanhoudingen hadden plaats. In Henegouwen ïs alles rustig, 'doch groepen sta kers blijven trachten de andere werklieden tot sta king aan te zetten. Dit is niet alleen het geval in Henegouwen, doch ook in de provincie Luik, waar men onder bedreiging de landbouwers tot staking aanspoort. Te Gent breidt de staking zich meer en meer uit. (Een groep stakers, ongeveer 200 man sterk, is de verschillende werkplaatsen der bouwonderneming afgeloopen, en heeft de arbeiders genoodzaakt te istaken. Een 3-tal vrachtauto's werd door de stakers overvallen en de vervoerde koopwaar afgeladen. Een groep stakers is voorts een groot warenhuis binnengedrongen en heeft daar het werkzame per soneel gedwongen, den arbeid neer te leggen. Er hadden verschillende arrestaties plaats. De staking heeft zich verder uitgebreid ïn de textiel- en de me taalindustrie. Tal van fabrieken en werkplaatsen hebben hun poorten gesloten. De bedienden van ver scheidene dezer ondernemingen hebben zich hij de Staking aangesloten. Ook bij verschillende taxi-be drijven werd het werk stilgelegd, en men vreest dat het trampersoneel dit voorbeeld zal volgen. Naar uit Antwerpen wordt gemeld, is men algemeen van meening, dat een oplossing in de staking der 'dokwerkers nabij is. De onderhandelingen bij den gouverneur der provincie tusschen werkgevers en de leiders der transportarbeiders gaan voort. Aan den anderen kant zijn echter de kolenlossers en kolen- jvervoerders in staking gegaan voor loonsverhoo- ging. Tevens is een beweging aan den gang onder q geraspte OPOOT Szwitsersche Kaas CDftnP'S SPECERIJEN OrWlX |N STROOIBUSJES over het weer, dikwijls over de zware tijden, en zelden over een ander, maar men verwarmt zijn huis met een TTECHN. BUR. Nieuw adres: KONINGSTRAAT ZES. ALKMAAR TELEFOON 2197—3897. 60 punten Een kwikthermometer m keurige uitvoering, met verdeelschaal voor Cel- eius en Fahrenheit, 50 punten Een luxe fotoalbum in Tin- nen band met koordslui- ting. Formaat 20 x 27 cm. Inhoud 24 bladen stevig fotocartoo. 60 punten Een fotostandaard ver chroomd. Deze kan zoo wel voor staande alsgl liggende foto's van 9x14 Sgj~ cm. gebruikt worden, daar ze uitneembaar is. (£5)" 240 punten Een fototoestel 6x9 cm. met prima lens voor tijd en momentopnamen. Maakt zéér mooi«, foto's. Eenvoudige be diening. In elk pakje Keg's Thee en Koffie bevinden zich puntenbons de in loondienst varende schippers en de metaalbe werkers. Overeenkomsten getroffen voor verschil lende bedrijven. Er ïs overeenstemming bereikt in de paritaire commissies voor de havens van Brussel en Vilvoor de, voor de glasfabrieken, de meubelindustrie, het hotel- en restaurantbedrijf, de slachtplaatsen en slagerijen en de spoorwegen. Het conflict in de haven van Ajitwerpen. De heer Van Zeeland heeft gisterenavond een bij eenkomst gepresideerd, welke het conflict in de ha- ,van van Antwerpen behandelde. Er is ook over eenstemming bereikt voor de bouwvakarbeiders, de glasfabrieken en de electrische centrales, zoomede de chocoladefabrieken. DE DUITSCHER OVERWINNAAR. Voor bijna honderdduizend toeschouwers vond gisterenavond in het Stadion te New York de ont moeting LouisSchmeling plaats^die als een selec tiewedstrijd gold voor een toekomstig titelgevecht met Braddock. DE BEIDE TEGENSTANDERS. Na een gevecht van 12 ronden, waarin nu de een, dan weer de ander de leiding heeft, plaatst Schme ling onverwachts een serie zware slagen, die den ne ger in de touwen drijft. Louis is nu aan het einde van zijn krachten en is volkomen de mindere van zijn tegenstander, die alleen nog maar wacht op het moment dat hij hem knock-out -kan slaan en dat moment komt nog in dezelfde ronde. Louis gaat neer en Schmeling is overwinnaar. Van de vierde ronde af ging het initiatief hoofd zakelijk van Schmeling uit en tenslotte werd de meerderheid van den laatste zoo groot, dat Louis moest capituleeren. LLOYD GEORGE VERDEDIGT DE VERKLARING VAN BALFOUR. Gisteren is in het Lagerhuis ter sprake gekomen de bekende verklaring, tijdens de oorlogsjaren door den Engelschen minister Balfour afgelegd, waarbij Palestina aan de joden als nationaal thuis werd beloofd. Lloyd George merkte naar aanleiding van thans geleverde critiek op, dat deze verklaring gedaan werd in een der donkerste perioden van den oorlog, toen Groot-Brittannië niets overbleef dan het hoofd te bieden aan de machtigste militaire combinatie, welke de wereld ooit heeft aanschouwd. Het was van belang dat wij naar ieder mogelijke wettige hulp zochten. Wij waren het er over eens, dat het een vitale kwestie was de sympathie der Joodsche gemeenschap tc hebben, 't Was geen geval van vooringenomenheid tegen de Arabieren, daar wij honderd duizenden mannen op de been hadden voor de emancipatie der Arabieren van de Turken. - Onder deze omstandigheden beslisten wij, dat het wenschelijk was zich de sympathie en medewerking te 'verzekeren, van deze allermerkwaardigste ge meenschap, te weten de Joden van de geheele we reld. Al onze bondgenooten aanvaardden het voorstel en vervolgens namen ook alle Volkenbondsstaten het aan. Ik ben er getuige van, aldus Lloyd George, dat de Joden het beroep beantwoordden. Ik weet niet of het Huis er zich voldoende rekenschap van geeft, wat wij verschuldigd zijn aan den buitengewonen ge- icerde Weissmann, die letterlijk het Britsche leger op het gebied van het vermaken van veren of oude kapokbedden tot drie delige stellen met ingebouwde cellen is een geworden. Honderden tevredenheidsbetuigingen. AUPING MATRASSEN in alle maten. Spoorstr. 8-10, Tel. 206, Oen Helder Moderne foto's en vergrootingen ==11= van buitengewone kwaliteit Geopend: behalve 's Maandags 1 dagelijks, ook Zondags Fotogr. Atelier Arpad Moldovan Nieuwe N ie dorp redde, toen een onmisbaar ingrediënt voor onze kanonnen ontbrak. Dit scheikundig genie heeft het probleem opgelost. Lloyd George is gelukkig dat de regeering het mandaat op liberale wijze interpreteerde sinds de vervolging der Joden in Duitschland. Ten aanzien van den eisch der Arabieren de Jood sche immigratie stop te zetten, verklaarde Lloyd George: Wij kunnen dat niet goedvinden zonder onze verplichtingen te onteeren. Er is geen reden een dergelijke politiek te volgen wegens een over bevolking of met het oog op de loonen, daar de ioo- nen en het levenspeil der Arabieren thans hooger zijn dan ooit te voren. Verklaring van Ormsby Gore. De minister van koloniën, Ormsby Gore, bevestigde, dat de rechten der Joodsche bevolking zouden wor den beschermd en dat er geen sprake zou zijn van het in gebreke blijven nopens de verplichtingen, welke Groot-Brittannië bij het mandaat heeft aan gegaan. De minister noemde de Arabische eischen onaanvaardbaar, maar hij hoopte, dat de commissie, welke benoemd zal worden na het herstel van de orde in Palestina, de middelen zal vinden om het Arabisch-Joodsche probleem op te lossen binnen het kader van het mandaat. Alle Italiaansche bladen bespreken de rede van Eden. Het „Giornale d'Italia" qualificeert het als 'n belangrijk document, niet slechts voor wat de ge volgen betreft met betrekking tot de sanctie-politiek, doch omdat het erkennen van begane fouten en het tenietdoen ervan, wanneer zij gevaarlijk worden, een opmerkelijke uiting van kracht is. Db erkenning van deze fouten, is volgens het „Giornale d'Italia" nog niet volkomen, want zij strekt zich niet uit tot de noodlottige gerechtelijke dwaling der sanctielanden, Italië als een aanvallerstaat te hebben beschouwd. Desondanks echter is de erkenning van Eden veelbeteekenend en wellicht beslissend en vormt zij een les voor andere, minder stoutmoedige sanctielanden, die nog een wisselvallige politiek volgen. Het Italiaansche volk, aldus besluit het blad, kan trotsch zijn op deze politieke en moreele overwin ning, die de eclatante militaire overwinning comple teert. Thans wacht Italië met zijn gebruikelijke kalmte op de aanstaande beslissing van Genève, waarop het zijn nieuwe politieke orienteering voor dè naaste toekomst zal kunnen baseeren.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1